Openbare Verkooping. op het gebied van Kleeding en Meubileering ZIET ONZE ETALAGE. O p d e m a tVeel genoegen hebben de So ciaal-Patriotten zooals de Communistische benaming luidt Wibaut, De Roode en de Belg Kamiel Huysmans, niet beleefd van hun liefderijke pogingen, om in Duitschland de meer derheids-socialisten en de onafhankelijken bij elkaar te brengen Vooreerst is de kans lang niet denkbeeldig geweest, dat ze in den revolutionnairen wai- winkel aldaar, het hachje er bij zouden inschie ten Intusschen zijn de heeren gelukkig zonder letsel teruggekomen en is De Roode direct aan 't neerpennen gegaan van zijn „reisimpressies. Oorzaak tot vreugde, bevatten die impressies voor het socialistische driemanschap overigens niet. De Duitsche meerderheids-socialisten had den de buitenlanders, n.l. het bovengenoemd driemanschap, gesmeekt, om toch alles te doen wat ze konden, teneinde beide partijen met el kaar te verzoenen. En daar men een hart van steen zou moeten hebben, om doof te blijven voor zoo'n smeekbede, waren Floor, Jan en Kamiel, die geen steenen harten in hun boezems dragen, direct aan 't verzoenen gegaan. Maar eilacie, „toen Kamiel, zoo vertelt De Roode heel gezellig in „Het Volk" zich naar het partijbestuur der onafhankelijken begaf om hen voor te stellen, met de buitenlanders en de meerderheidssocialisten samen van gedachten te wisselen over de mogelijkheid van -een ge meenschappelijke actie in deze dagen vrijblij vend liet men hem anderhalf uur op de mat staan en gaf men daarna kort en bondig te ver staan, dat de beginselen en de partij besluiten de onafhankelijken verboden, met de meerder heids-socialisten aan één tafel te zitten." Anderhalf uur op de mat en een pertinente weigering om aan één tafel plaats te nemen Tegen zoo'n onwil is geen verzoeningsgezind heid, hoe welgemeend ook, bestand. Eh daarom schudden Floor, Jan en Kamiel, het Duitsche stof van hunne voeten en kwamen op een drafje in 't lieve vaderland terug. Of ze gelijk hadden I Voor verzoeningsgezinde Sociaal-Patriotten is het nu in Duitschland „niks" gedaan, „N. H. Crt," Duitsch luchtschip omlaag ge stort. Uit Boekarestmeldt menEen Duitsch bestuurbaar luchtschip met bestemming naar Moskou, is bij Czernowitz in Boekowina geval len. De Roemeniërs hebben uit de officie ren bestaande bemanning gevangen geno men en 300 millioen roebel in banknooten, te Berlijn gedrukt, alsmede een bankbiljetten-pers in beslag genomen. Het grootste Engelsche slag schip. Over het grootste Engelsche slagschip de „Hood" wordt meegedeeld, dat in verband met de averij, welke in den oorlog de Engelsche slagkruisers en ook de Duitsche schepen van hetzelfde type bekomen hebben, raadzaam is geacht, de pantsering zoo mogelijk te verster ken. Na zeer uitvoerige onderzoekingen is het mogelijk bevonden de bescherming van schepen op deze wijze zeer te versterken door een groo- ter diepgang en een ietwat verminderde snel heid, zonder dat het plan der schepen belang rijk gewijzigd moet worden. In verband hier mede zijn radicale wijzigingen aangebracht. De pantsergordel is van 8 op 12 inches gebracht en die van de toren van 9 op 12, terwijl ook de pantsering van het dek iets dikker is gemaakt. De batterij van 8 stukken van 15 inch is ge wijzigd, zoodat een elocatie van 30 graden kan bereikt worden en zoowel in de torpedobewa pening als in de bescherming van de magazijnen zijn veranderingen aangebracht. Deze verande ringen hebben het gewacht met bijna 5000 ton vermeerderd en daardoor is de waterverplaat sing van „de Hood", als zij 1200 ton brandstof vervoert, ten slotte 41.200 ton geworden. Het schip heeft dan een diepgang van 28 voet en met de volle lading brandstof van 4000 ton een diepgang van 30 voet. De hoofdmachine met gekoppelde turbines ontwikkelt 144.000 paar- dekracht en is de grootste, welke tot nog toe volgens dit systeem is gemaakt. Zij had aan het schip met de vroegere waterverplaatsing van 36.300 ton een snelheid van 32 knoopen moeten geven en verwacht wordt, dat zij nu in diep water aan de 41.200 ton minstens 31 knoo pen snelheid zal geven. De proeven en de proef tochten hebben uitgewezen, dat „de Hood" met haar nieuwe pantsering ettelijke malen door torpedo's kan worden getroffen en toch gevechts- waardig blijven, met weinig verlies van snel heid. Het intern, arbeidersbnreau. Op do ooinfermde van het internationaal ar- heideisl ureau te Lrnden, waar de Duitsche ver- tcgenwccitligers later kwatn'en wegens ppontbjud heeft Albert 'Thomas in een verslag over Je or ganisatie vati het bureau en het werk, dat liet Bedieit de jongste vergadering heeft verricht, ©ij op gewezen, Jat terwijl het bureau een detd is van de organisatie var. den Volkenbond, het toch pits) (tiitefein een sutdeparcement van. het secre tariaat is, mtiax krachtens het vredesverdrag oen afzonderlijk ion. min of meer onafhankelijk lichaam. Hij lecdn den nadruk op' de noodzakelijkheid1 va!n de onmiddellijke instelling Van eon gezondheids- aidcioling van het bureau. Do center en tievan Washington nam' «wi alantal W.-rjtelle» aan be- i<mde de industrieele hygiëne, welko tV- hnirde te wiordien behandeld door het interna, tionalo arbeidersbnreau. Het secretariaat van den Volkenbond stelt ook voor een grzdn d h e ids dep anfi tement in te stellen, dat van internationaal stand punt algemeen dé gezoadheidskw esties kan be handelen. De vraag' rees, wat de verhouding van het arbteideisb ui eau lot dit gezein?theid:sdepairte- raent zou zijn. Thomas wees op de goede be trekkingen iasschen hel arbeiders bureau en het secretariaat van don Volkenbond', welke in vicJ- tanietn 'harmjCnie samen werken. Indien werd |0iver- eengo-komen, dat hei arbeidersbnreau een afdwa ling v«*c<r iudustrieiel-e hygiëne zal hebben, bte- hcieidë er nheen een piactisch plain van sam'etn- werking the't den Volkenbond te worden uitge werkt. Na «enige discussie is deze opvatting a,l- gijntie n door het uitvoerend bestuur, aanvaard. Ik-uter seint, dat de Vereenigde Staten niet ertegcnwoiordigd zijn. De be-ms'ilie gedele geerde behartigt echter de- Atnerikaalnsohe ar- beidsbelangen. F,en der Duitsche ge-detegé-rJ^n seindo, dat hij verhinderd was Je vergadering bij te wonende andere kjolmt vandaag. De conferentie zal beraadslagen <ïver de ha- nooming van een commissies om de heel e kwes tie der landverhuizers en het voorgenomen on- derzicok van don. industrleeleai postand in Sov jet-Rusland ie bestudeeren. Fontaine, de vertegenwioortliger der Frans'.ho rcgetc-ring, bekleedde het Voorzitterschap. Eij waren Vertegenwoordigers aanwezig van Enge land, Bcigië, Canada, Denemarken, Italië, Japan, Polen, Spanje en Zwitser,and, wericgsversverte- gOnwotordigers van Beljjië, Tsjeobo Slovakijo, Frankrijk, Engeland, Italiië en'Zwitserland en werknemoisveriegenwGiordigers van Canada, Frankrijk, Engeland, Nederland en Zweden. De dure electrische lampen. Ee Engelsche regeeringscommissie, welke benoemd was krachtens de Profiteering Act, en die tot taak had te onderzoeken, of in de electrische lampen-industrie eenige trust of handelscombi- natie bestaat, en welken invloed deze eventueel op de prijsvorming uitoefent, heeft dezer dagen haar rapport uitgebracht. Zij kwam hierbij o.a. tot de volgende conclusie Er bestaat in de electrische lampen-industrie een handelscombinatie, de Electric Lamp- Manufacturers' Association welke 90 tot 95 pet. der industrie omvat, die de fabrikanten en kleinhandelaren controleert, prijzen vaststelt en de productie regelt. De prijzen, vastgesteld door de Electric Lamp Manufacturers' Association, worden de stan daardprijzen voor alle lampen, die in Engeland in den kleinhandel worden verkocht, of zij door aangesloten of niet aangesloten fabrikanten ver vaardigt, dan wel of zij uit het buitenland inge voerd zijn. Britsche lampenfabrikanten buiten de Asso ciation produceeren en verkoopen aan den groot handel (waarschijnlijk met winst), lampen van evenredige kwaliteit tegen een lageren prijs dan de geassocieerde firma's. Standaard vacuumlampen, die thans aan het publiek voor 3 sh. worden verkocht, zouden tegen 2 sh. verkocht kunnen worden, tot welken prijs de fabrikant en de handelaar nog een be vredigende winst zouden maken. Een en een kwart millioen half-wattlampen, die in 1919 aan het publiek tegen 12 s. 6 d. verkocht werden, waren door de Association in Holland ingekocht tegen ca. 3 sh. per lamp. Deze half-wattlampen had men aan het publiek kunnen verkoopen tegen 8 sh. per stuk, welke prijs een redelijke winst voor importeurs en handelaars gelaten zou hebben. De Electric Lamp Manufacturer's Association is oorspronkelijk opgericht in het belang van die firma's de British Thomson-Houston Company, de General Electric Company en de firma Siemens Brothers. Deze stellen onereuze condities aan bij de Association aangesloten firma's b.v. een beperking van de productie op liensies enz. enz. Aangezien de grootste van de drie leidende firma's in de Association onder meerderheids controle is van een Amerikaansch concern, is er eenig gevaar, dat de belangen van de Brit sche lampenindustrie bij de Amerikaansche be langen ten achter zal worden gesteld. De mogelijkheid bestaat van een internatio nale combinatie, die Britsche, Hollandsche en Amerikaansche fabrikanten zal omvatten en die in staat zou zijn, de productie te controleeren en de prijzen over een aanzienlijk gedeelte der wereld te beheerschen. Omtrent de aankoopen van lampen in Hol land wordt in het rapport o.a. nog het volgende opgemerktGedurende de eerste zeven maan den van 1919 werden vergunningen gegeven voor den import van Hollandsche half-watt eleotrische lampen, en wel aan de British Elec- trie Thomson-Houston Co. Ltd. voor 250.000 lam pen, Siemens Brothers Ltd.500.000, GeneralElec- tric Cty Ltd. 500.000 lampen. Op dat oogenblik werd de Hollandsche half-watt lamp in Holland legen ca. 3 sh. per lamp gekocht. Deze lampen werden aan den Engelschen verbruiker tegen 12 sh. 6 d. verkocht. De totale kosten van deze lampen tot de aflevering aan het publiek bedroe gen 6 sh. 2Va d. De gemiddelde prijs, waartegen deze lampen aan den handel verkocht werden, bedroeg 8 sh. 27a d., waardoor de importeurs een nëtto-winst maatken van sh. 4 d. per lamp Deze lampen werden aan het publiek voor 12 sh. 6 d. verkocht, waardoor de kleinhandel een gemiddelde winst maakte van 3 sh 117a ri per lamp. Het publiek betaalde ca. 280,000 meer voor deze lampen dan noodig zou geweest zijn, indien de import en verkoop beter gecontro leerd geweest zouden zijn. Door aan het pu bliek, Hollandsche lampen tegen aanzienlijke lagere prijzen dan het binnenlandsche product aan te bieden, zoude Britsche industrie onge twijfeld ernstig geschaad zijn op een moeilijken critiek oogenblik, doch dè commissie meent, dat er wel een middel gevonden had kunnen worden, om het grootste deel van de 280.000 die aan de importeurs en handelaren zijn toege vallen aan het publiek ten goede te doen komen. De Commissie geeft toe, dat zonder eenigen vorm van aaneensluiting de Britsche electrischelampen industrie niet met succes tegen het buitenland zou hebben kunnen concu rreeren, maar zij kan niet toegeven, dat de vorm van aaneensluiting door de Association onmisbaar zou zijn geweest voor dit doel, of dat de Association aan de in dustrie in haar geheel de voordeelen heeft doen deelachtig worden, die door een rechtvaardiger vorm van combinatie behaald hadden kunen worden. Vervolgens wordt de andaacht gevestigd op de groote mogelijkheid van een internationale han delscombinatie, die de leidende fabrikanten van Amerika, Holland en Groot-Brittannië omvat. De General Electric Company of America hou den de meerderheid der aandeelen van de Britisch Thomson-Houston Co Ltd., in Engeland, en hebben onlangs een gemeenschap van belangen aangegaan met de Philips Gloeilampenfabrieken in Holland. Onlangs hebben Philips Gloeilam penfabrieken ongeveer een achtste der aandee len van de Edison-Swan Electric Cy, verkregen en twee Philips-directeuren maken deel uit van het bestuur der Edison Swan. Zulk internatio nale „gemeenschap van belangen" zou in staat zijn, om de wereldlampenmarkt te beheerschen, de prijzen vast te stellen en de productie te regelen. Er bestaat reeds een overeenkomst tusschen Amerikanen Engeland omtrent de ver deeling van het afzetgebied en aan Britsche fabrikanten, aangesloten bij de Association, is het verboden, om naar de Ver. Staten, Mexico en Japan te exporteeren. Bovendien controlee ren de Britsche aaneengesloten fabrikanten, door de General Electric Cy,. de beste Amerikaan sche glazen peren. De commissie, meent, dat de Britsche lam penconsument beschermd moet worden tegen de mogelijke prijsvaststelling door zulk een machti ge wereldcombinatie. Naar haar meening kan dit worden bereikt langs den weg, die indertijd aangegeven is door de Engelsche staatscommissie tot onderzoek van het Trustvraagstuk. Deze had voorgesteld, dat een der regeerings-departe- menten belast zou worden met het verzamelen van gegevens over den aard, omvang en uitbrei ding van alle combinaties, die tot belemmering van den handel of tot het ontstaan van mono polie kunnen leiden. Aan dit Departement zou moeten worden opgedragen het voorloopig on derzoek van klachten betreffende zulke com binaties. Voorts zou dit Departement via de rechterlijke macht in staat moeten zijn, nadere inlichtingen in te winnen en volledig onderzoek in te stellen ingeval bepaalde combinaties na- deelig worden geacht voor het algemeen belang. De econ. toestand van Europa. De „New-York Sun" publiceert, blijkens een draad loos telegram, een persgesprek met den heer Frederick Goodenough, een der leidende Engel sche financiers. Deze heeft verklaard, dat voor Europa de hulp van Amerika een levenskwestie is. Het is in het belang der menschheid zelve, dat Europa niet aan den ondergang wordt prijs gegeven. Het herstel van den internationalen handel zal elke natie ten goede komen. De heer Arthur Glass, de vroegere Ameri kaansche kanselier der schatkist had verklaard dat de Vereenigde Staten niet voort kunnen blijven gaan met het verleenen van credieten om Europa in staat te stellen het voor dit we relddeel passieve saldo der handelsbalans in zijn verkeer met Amerika te dekken, en dat Amerika zich wellicht gedwongen zou zien alleen met die landen handelsverbindingen te onderhouden, welke in staat zijn contant te betalen. Naar aanleiding van deze uitspraak, wees de heer Goodenough erop, dat een derge lijke houding van deVereenigde Staten, Engeland er toe moeten brengen eenzelfde politiek te voe ren, daar Engeland buiten machte was de last van Europa alleen op de schouders te torsen. De groote concurrentie in de bemachtiging van de markten, die handel zouden kunnen drijven op grondslag van contante betaling, zou leiden tot een zoO ontzaglijke prijsdaling, dat het een crisis te voorschijn zou roepen in landen, die tot contante betaling in staat zijn, Engeland en de Vereenigde Staten inbegrepen. Het zou bovendien leiden tot den hongerdood van Europa. De Vereenigde Staten hebben een veel te groot belang in de welvaart van Europa om dit werelddeel aan zijn lot over te laten. De Amerikaansche zakenlieden weten dit wel en begrijpen ook zeer goed, dat, wanneer gekozen moet worden tusschen eenige verdere inflatie en de ineenstorting van Europa, het eerste ver reweg het verkieslijkst is. Een land als de Ver. Staten kan voor een goed deel op eigen beenen staan. Niettemin zou dit proces van zelfbevrediging smartelijk en niet zonder gevaar zijn. Behalve de belangen der menschheid, is ook het eigenbelang van Amerika ermee gemoeid. Immers de Vereenigde Staten hebben veel te winnen bij de verdere hulp voor den weder-opbouw van Europa. Intusschen is het duidelijk, dat geen goede resultaten kunnen worden bereikt, indien hulp wordt geboden aan landen, die niet met alle te hunnen dienste staan de middelen streven naar binnenlandsche her vormingen en deze ook werkelijk tot stand brengen. Reeds is te veel crediet gecreëerd. En verdere credietverleening zal slechts moeten ge schieden, indien er een redelijke kans bestaat, dat zij tot duurzame verbetering kan leiden. Indien de naties der wereld in vriendschappe- pelijken geest met elkaar samenwerken om Euro pa weer op de been te helpen, dan is alle mogelijk heid van een gelukkige oplossing der bestaande moeilijkheden aanwezig. Maai indien Europa niet wil trachten zich zelf te helpen, of, wanneer die landen, welke tot hulp in staat zijn, zich van hulp onthouden, dan moet erkend worden, dat we een donkere toekomst tegemoet gaan. Magnetische storm en zonne vlekken. Het Kon. Ned. Meteor. Inst, in de Bildt meldt Maandag en Dinsdag werd aan het Meteorolo gisch Instituut te De Bilt een bijzonder heftigen magnetischen storm geregistreerd, onge veer even sterk als die van 11 Augustus 1919. De storing begon meteen plotselingen inzet om 9 u. 28 m. 's morgens, Amsterdamsche tijd, de heftigste afwijkingen kwamen voor tusschen 5 en 7 u, 's avonds en na 1 uur 's nachts. Te de Bildt werd tusschen 9 u. en 10.15 's avonds Noorderlicht waargenomen, een don ker segment aan den Noordelijken hemel, waar boven een verlicht gedeelte, dat tot aan Cassio peia reikte. De lichtsterkte werd na 9 u. allengs flauwer. Vermoedelijk zal elders hier te lande bij waarnemingen op andere tijden het licht sterker zijn waargenomen. Op de zon kwam reeds sedert eenige dagen een bijzonder groote groep zonnevlekken voor, waarin een achttal vlekken waren te onder scheiden het laatste gedeelte dezer groep is ongeveer gisteren het midden der zon gepas seerd Kolen uit Engeland. Le Troquer, de Fransche minister van economische zaken, heeft te Londen een overeenkomst gesloten met de Engelsche regeering voor de levering van kolen. Engeland heeft er, volgens een Reuter telegram, in toegestemd 60 pCt. van de uitge voerde kolen naar Frankrijk te zenden. De prijs der bunkerkolen, die vroeger 115 shilling per ton was voor de Fransche schepen, zal voortaan nog slechts 75 schilling per ton zijn, dezelfde prijs als die, welken de Engelsche schepen be talen. De Londensche correspondent van het „Pe tit Journal" toont zich volstrekt niet tevreden met de gesloten overeenkomst. Frankrijk krijgt slechts 38 pCt. van de kolen die het noodig heeftDuitschland daarentegen 84 pCt. Het blad meldt verder, dat de Engelsche regeering die groote voorraden wil aanleggen met het oog op een mogelijke staking der mijnwerkers, voortaan geen beslag meer zal leggen op kolen, die voor Frankrijk bestemd zijn, maar in de eerste plaats op kolen, die de onzijdigen hebben gekocht. Advertentiën. De Notaris S. S. WIJSEN BEEK te Rotterdam, zal bij veiling op Vrijdag 9 April 1920, des voorm. te 11 uur, en bij afslag op Zaterdag 10 April 1920, des avonds te 8 uur, telkens in „Maison van der Heijden" aan de Hoogstraat no. 142, te Schiedam, veilen en verkoopen Het PAKHUISPAND met open plaats en erf, te Schiedam, aan de Westvest no. 86, door eene overbouwde poort, uitkomende in de Walvischsteeg, kadaster Sectie C, no. 382, groot 1 are 92 centiaren. Grondbelasting 9.74. Straatbelasting 5.25. Verhuurd per week voor 10, is 520 per jaar. Betaling der kooppenningen 3 Mei 1920. Te bezichtigen Woensdag en Donderdag 7 en 8 April 1920, van 1012 en van 2—4 uur. Inlichtingen geeft genoemde Notaris te Rotterdam, Gool- singel 11a. 1021 32 - - Tel. 3578, Oppert 63, Rotterdam. 977 70 ALLES opTermijnbetaling

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2