binnenland^ ge: ling 'de Tunksche regering verantwoordelijk steldte voict hetgeen er zou gieibeuren. Robert Cecil vhceg' daarop of het niet moge lijk was een Eritsch officier naai de bedreigd® streek te zenden, om de rtejfleering' rechtstreeks in te lichten. Rarmswoth antwoordde, dat Cecil het uiterst delicate van den toestand kende, waarop een am der Lagerhuislid verklaarde, enkele uien geleden een telegram ontvangen te hebben, waarin zeer belangwekkend nieuws uit Cilicië werd gemeld. De Fransche regeering zou nl. geweigerd hebben troepten naar Hadjin te zenden. Karmswcrth antwoordde, dit bericht niet te kunnen bevestigen cf lontkenmen. Op verdere vlagen of Engeland pf Frankrijk het maar lijdelijk zouden aanzien, dat de be volking in Hadjin uitgemoord werd, antwóor- de Harmsworth, dat lea* van oogluikend toezien geen sprake was, en dat de Parte duidelijk was gewaarschuwd, maar hij herhaalde, dat het district niet onder de jurisdictie van de Britsehe jegoering viel. BELG1E. Uit Brussel wondt gemeld, dat personen, die die Leho ren bot de militielichting* jaarklasse 1917 en die vallen in de bijzondere lichting1 1919, onder de wapenen worden geroepen. Op 2 Juni moeten de miliciens, beboerende tot de Lnfan terie en op 3 Juni die beh oorend* tot de an dere wapenen in dienst treden. POLEN. Uit Warschau wordt bericht, dat de PofJscho maatschappij' zich begint te organiseeren ten sein de krachtig de stakingsepidemae te bestrijden, waarop de vijandelijke propaganda niet zondter invloed is. Een btond v'an sociale verdediging is opgericht onder dennaamleger van den arbeid. De leden van deze organisatie verbinden zich den onafgebroken voortgang van de open bare diensten te verzekeren, met name van dje ziekenhuizen, electriciteits- K-m, gasfabrieken, wa terleiding, brandweer! enz, TURKIJE. Volgens het blad „Excelsior" zal de Opperste aad Maandag a.s. de economische bepalingen van het vredesverdrag' miet Turkije in grOiO>tiö lij nen overwegen. Als algemeen beginsel mioet vrij heid en gelijkheid voor alle volken op licit ge bied van het toekomstige Turkije zijn aanvaard. De havens zullen noch geinternationaliseeirdnoch Onder intern. teezicht geplaatst worden, doch open staan voor de schepen van alle landen. Bovendien zal in Turkije een v!r\je ziedte op de Grieksche en Arrneenschel gebieden worden gevormd. De mogendheden, vioegt de „Excelsior" hieraan toe. doen van geen enkel vioorpechl afstand, zij handhaven hun verkregen rechten, zonder iets at te doen aan de vrg'e zone en dei ev'enneidige deel neming van Griekenland en Armenië in de Turk- sclie openbare schuld. Naar de Parijsche bladen melden zal het vre desverdrag nog vóór Paschen zijn, -opgesteld. De algeioeene overweging e® van zal te San Roman gjeschieden en de Turksche vijedesdeleg-itic zal etgiein eind April naar Parijs worden genoodigd. De nota van president Wilson aan de geal lieerden over Turkije is te Parjjs /ontvangen. Vol gens de bladen legt de president bezorgdheid aaa> den dag over de toekomst van Armenië. Wat Cdn- stantinopel betreft, acht hij het niet wenschd- Igk, at dde Turken daar blijlven, maar hg' ver klaart zich geien voorstander van hunne tormeete verdrijving. Aangaancte Smyrna neemt president Wilson geen gepaald standpunt in, maar hij verzoieikt, dat Amerikaansche burgers dezielfde behandeling zullen ondervinden als de onder danen van andere landen. GRIEKENLAND. t)e Grieksche regleering treft maatregelen tel" b;e- >.et1ing van Adrianopiel en Oost-Thracië. ALLERLEI. Volgens de Matin" gaat de oud-afgevaardigde Lasies voort zjjn indrukken mede te deel en over het vferlopp der gebeurtenissen in Rusland. La sies was gentenen tijd bij de legers van Koltsjak en Denikin. Hij bezocht de plaats, waar dei tsaar, en zijn rami i ie vermoord jonden zijn. I-asies zegt do overtuiging te hebben, dat dei fami Ie van den tsaar in geen geval vermoord is. Om trent he{ lot van den "tsaar zelf is h'rf in twijfel. Hij zat de bewijzen, die hjj in handen beleft, met het oog op de vèiligheid van de klrizeriijke familie niet publiceerem. Paul Frédéricq, professor aan de universi teit van Gent, die indertijd door de Duitscheos gedeporteerd was, is overledktn ten gevolge van een aanval van congestie. Volgens bericht uit Parijs, is Clemeneeau vojrnerroems de heilige plaatsen in Palestina te gaan bezoeken en in Mei terug te keema. Minister Pop. Na gisterochtend te half elf door de Koningin te zijn beëedigd, heeft de nieuwbenoemde Mi nister van Oorlog luit.-gen. Pop de portefeuille van Marine ad interim overgenomen van den interimairen Minister den heer Van IJsselsteijn. Des namiddags om halfdrie had de overne ming van de portefeuille van Oorlog uit han den van den interimairen Minister jhr. mr. Ruys de Beerenbrouok plaat». Het Kamerlid Nierstrasz. Het heeft de aandacht getrokken dal de heer Nierstrasz, niettegenstaande hij reeds eenigen tijd geleden door het Centraal stembureau be noemd is verklaard tot lid der Tweede Kamer als opvolger van den lieer Niemeyer nog steeds geen zitting heeft genomen als Kamerlid. Naar het Corr. Bureau verneemt moet de oorzaak daarvan hierin liggen dat de heer Nier strasz door een der stembureaux nog steeds niet in het bezit is gesteld van de geloofsbrieven, welke het aantal bescheiden moet voltallig ma ken, dat binnen een termijn van twee maan den o\ ergelegd moet worden om tot zijn zitting- nemen te kunnen leiden. Opheffing van particuliere tollen. Het gemeentebestuur van Voorschoten heeft zich met een adres tot de Prov. Staten van Zuid-Holland gewend, houdende verzoek om de particuliere tollen, die zich bevinden op den straatweg van Rijswijk naar de Vink en in de Papelaan op te heffen. Het gemeentebestuur heeft voorts tot de be sturen der gemeente Leiden, Veur, Voorburg, Delft, Ftijswijk en WasseDaar, die allen bij de opheffing der tollen zijn geïnteresseerd, het ver zoek gericht aan dit adres adhaesie te betui gen of wel zich met een zelfstandig verzoek van dezelfde strekking tot de Provinciale Staten te wenden. De gewezen Duitsche keizer. Naar het Ned. Corr. bureau meldt, is aan de Nederlandsche regeering, naar aanleiding van haar jongste antwoord op de hernieuwde aanvraag tot uitlevering van den gewezen Duit sche keizer een nader schrijven overhandigd waaromtrent het niet uitgesloten schijnt, dat het als een beëindiging van de ter zake gevoer de briefwisseling kan worden opgevat. Onze gezant te Constantinopel. Blijkens ontvangen ambtelijk bericht, heeft mr. W. B. R. van Weideren baron Regers den Sultan van Turkije zijn geloofsbrief overhan digd als H. M's gezant te Constantinopel. Nederland en België. De Tel."-correspondent te Brussel seint Van officieele Belgische zijde werd mij het bericht bevestigd, dat zich bij de onderhande lingen in de commissie van veertien te Parijs moeilijkheden hebben voorgedaan tusschen de Nederlandsche en Belgische gedelegeerden over het voor die commissie op te stellen rapport. In dit rapport, dat aanvankelijk door den Op persten Raad moest worden goedgekeurd, doch waarover, nu deze niet meer bestaat, de com missie van veertien heeft te beslissen, wenschte België de verklaringen van de geallieerden over de basis van de te voeren onderhandelingen te zien opgenomen. Daartegen werd van Neder landsche zijde bezwaar gemaakt, met het ge volg, dat de verdere besprekingen voor onbe- paalden tijd zijn uitgesteld. De Belgische ver tegenwoordigers zijn reeds uit Parijs terugge keerd en de Nederlandsche gedelegeerden zou den heden naar Den Haag vertrekken. Met den inhoud van het verdrag zelf heeft de ge rezen kwestie echter niets uitstaande. Men meldt uit Brussel, dat er bij den Bel gischen Senaat van tal van Belgische ge meenten adressen zijn ingekomen, waarin de wenschelijkheid wordt te kennen gegeven, dat er bij de Nederlandsch-Belgische onderhande lingen rekening wordt gehouden met een reeks desiderata betreffende de waterwegen in de in dustriecentra in midden-en Oostelijk-België naar de Schelde en den Rijn. Nederland en Japan. Uit Tokio wordt gemeld Het gerucht gaat, dat Tokonami, minister van binnenlandsche zaken, baron Den, gou verneur-generaal van Formosa, baron Kondo, president van Nippon Yusen Kaisha, burggraaf Tajiri, burgemeester van Tokio, en mr. Fujiya ma, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Tokio, een uitnoodiging hebben gericht met toestemming van de Japanscha regeering, aan vooraanstaande Nederlanders om Japan te be zoeken, teneinde oude vriendschapsbetrekkingen te hernieuwen voor een nauwere samenwerking van beide landen op financieel, economisch en politiekgebied. Maatregelen voor een schit terende ontvangst worden reeds getroffen. De staking in het transportbedrijf. De Centrale Bond van Transportarbeiders heeft gister aan minister Aalberse den volgen den brief verzonden, in aansluiting op de be sprekingen van Vrijdag jl. „In antwoord op de vraag, door Uwe Ex cellentie gesteld, in uw missive van 22 Maqrt j.l. hebben wij de eer u te berichten, dat wij het niet wel mogelijk achten, over de vraagt of het huidig conflict in het transportbedrijf voor arbitrage vatbaar is, te beslissen, zoolang onbekend is, of tusschen partijen overeenstem ming te bereiken zou zijn ovei de grondslagen der arbitrage. Inmiddels zullen wij echter gaarne de moge lijkheid tot oplossing van het conflict bevorderen en verklaren ons daarom, voor onze organisatie, bereid, met de tegenpartij in het geschil in een bespreking te treden, teneinde te onder zoeken, of ei gemeenschappelijke grondslagen ter arbitrage van het geschil bestaan." Men meldt uit Amsterdam Naar wij vernemen zijn in de huishoudelijke leden-vergadering van den modernen transport- arbeidersbond aan het bestuur machtiging ver leend om die maatregelen te treffen, welke tot een bevredigende oplossing van het conflict kunnen leiden. De uitsluiting in het meubelmakersbedrijf. Ten einde de uitsluiting beter tot haar recht te doen komen, heeft, naar het „Vad." ver neemt de patroonsorganisatie tot de niet aan gesloten patroons het verzoek gericht om ook hun werknemers den arbeid op te zeggen. De organisatie zal den leveranciers van ma teriaal vragen om patroons, die niet aan het verzoek voldoen, geen grondstoffen meer te le veren zoolang de uitsluiting duurt. llegeeringsblocin en -meel. De minister van landbouw heeft bepaald lo. dat met ingang van 6 April eerstkomende zal worden verstaan onder regeeringsbloem een mengsel van 10 K.G. Amerikaansch bloem en 90 K.G. bloem, verkregen door uitmaling op 75 pet. van 25 K.G. inlandsche tarwe en 75 K.G. buitenlandsche tarweof bloem verkregen door uitmaling op 74 pet. van bui tenlandsche tarwe en nlandsche tarwe waarhij de inlandsche tarwe is aangewend tot ten hoogste 25 pet.en onder regeeringsmeel, een mengsel van 35 pet. inlandsche tarwe en 65 pet. buitenlandsche tarwe. 2o. dat de prijs, waarvoor de regeeringsbloem aan de gemeenten moet geleverd worden, zal gehandhaafd blijven op 36 per 100 K.G. af fabriek 3o. dat voor regeeringsmeel als inkoopsprijs voor gemeenten, bedoeld in art. 3 der Distribu- tiewet 1917, blijft gelden de prijs van 29.65 per 100 K.G. af fabriek 4o. dat in art. 3 der Distributiewet 1916 be doelde verkoopprijs van règeeringsmeel voor gemeenten bepaald blijft op 15 per 100 K.G. af fabriek. ijfcDe minister heeft meegedeeld, dat de meel fabrieken zullen factureeren den voor de ge meente vastgestelden prijs, bedoeld in artikel 3 der Distributiewet 1916, van 15 per 100 K.G., vermeerderd met het 1/10 van het nadeelig verschil in tlit artikel bedoeld, derhalve 15 1/10 van 14.65 16.46Va- (St.ct.) Ilogge. De minister van landbouw maakt bekend lo.dat,nu met ingang van heden het vervoer en de aflevering van buitenlandsche rogge, buitenlandsche roggebloem en buitenlandsch roggemeel weder is toegestaan, de aanvoer daar van aan geen beperkende bepalingen meer is gebonden en derhalve weder door particulieren kan geschieden. De uitvoer dezer producten kan evenwel nog niet worden toegestaan 2o. dat het niet in de bedoeling der regeering ligt om ook zelf nog rogge aan te voeren 3o. dat de verstrekking van regeeringswege van grondstoffen voor grofroggebroodbereiding met 1 Juli zal ophouden en dat de voorraden rogge der regeeriiig op dien datum ongeveer zul len zijn geruimd. Ingetrokken is het vervoer- en afleverings verbod op buitenlandsche rogge, buitenlandsche roggebloem en buitenlandsch roggemeel. (St.ct.). Gort. De minister van landbouw maakt bekend, dat met ingang van 1 April door de regeering geen gerst meer tegen verlaagden prijs ten be hoeve van de gortfabricage beschikbaar zal worden gesteld. De maximumprijzen voor gort zijn ingetrok ken. Broodkaarten. De minister van landbouw heeft bepaald dat voor de 34ste broodkaartenperiode als wittebroodkaarten, aanvullingskaarten voor wit tebrood en dagbroodkaarten zullen gelden de in voormelde distributieregeling bedoelde kaarten van verschillende kleuren, en wel voor het 133ste tijdvak de zwart gekleurde, voor het 134ste tijdvak rood gekleurde, voor het 136ste tijdvak de bruin gekleurde. Deze kaarten hebben een paarsen ondergrond. (St.ct.) De aanhouding van mevrouw II. Itoland-Holst. Op de vragen van de Tweede Kamerlid Van Ravesteijn betreffende de aanhouding van me vrouw H. Roland Holst-Van der Schalk, te Roosendaal hebben de ministers van Binnenland sche Zaken en van Justitie als volgt geant woord „In verband met het vermoeden van de overtreding van wettelijke voorschriften, o.a. betreffende passen, heeft de kapitein-districts commandant der Koninklijke Marechaussee te Breda de in aanmerking komende grensautori- teiten voorzien van de noodige instructies. Met het oog daarop is aan mevrouw Roland Holst- Van der Schalk hij haar komst Fier te lande te Roosendaal binnen het in staat van beleg verklaarde gebied verzocht mede te gaan naar de marechaussee-kazerne voor een onderzoek, voor hetwelk in het station geen gelegenheid bestond. Aan dit verzoek is onmiddellijk ge volg gegeven. Om het mogelijk te maken van den inhoud der bij haar bevonden schriftelijke bescheiden kennis te nemen, zijn deze, op verzoek van den waarnemend brigade-commandant der Konink lijke Marechaussee, tevens om het onderzoek voor mevrouw Roland Holst zooveel mogelijk te bekorten, geheel vrijwillig door haar te zij ner beschikking gesteld en vond zij goed, dat de stukken gedurende acht dagen in zijn bezit bleven. Waar van geen machtsoverschrijding, noch van een daad van willekenrgebleken is, achten de ministers geen aanleiding aanwezig tegen de in deze verantwoordelijke personen eenigen maatregel te treffen. Hierbij kan worden aan- geteekend, dat de behandeling van mevrouw Roland Holst dusdanig is geweest, dat zij bij haar vertrek haar bijzondere dank uitdrukte jegens den w.n.d. brigade-commandant der Ko ninklijke Marechaussee voor de corrrecte, vlotte en vriendelijke behandeling. De K. S. A. en de Nat. Bond tegen de revolutie» Het hoofdcomite van actie der K. S. A. heeft aan de plaatselijke coinite's geschreven, dat het hoofdcomite de mogelijkheid om met den Natio- nalen Bond tegen de revolutie samen te werken nader zal overwegen en bespreken. In dit sta dium acht het hoofdcomite van actie der K.S.A. het noodzakelijk, geenerlei relatie met den Natio- nalen Bond tegen de revolutie aan te raden. Met verwijzing naar den oproep van dezen Bond aldus de brief, zij het duidelijk, dat voor ons slechts de mogelijkheid bestaat, dat een na- tionalen bond uit organisaties bestaat of uit personen en niet, zooals deze nieuwe instel ling wil, uit organisaties en uit personen. Vervolgens kon het hoofdcomite onmogelijk zonder meer de leiding overgeven aan een groep personen, die optreden, nadat ruim anderhalf jaar door middel van de katholieke organisatie het verweer tegen de revolutie-bedreiging is gevoerd. In overleg met de diocesane comite's verzoekt het hoofdcomite geen anderen arbeid te doen dan door de erkende organisatorische leiding wordt verzocht. Mocht overeenstemming wor den bereikt, dan zal het hoofdcomite daarvan terstond doen blijken. Luchtpostdienst tussehen Nederland en Engeland. De directeur-generaal der Posterijen en Tele grafie maakt bekend, dat in overweging is, om in samenwerking met de Britsche Postadmini stratie, in te stellen een luchtpostdienst tusschen Nederland en Engeland. Nederlandsche Luchtvaart-Maatschappijen, die zich eventueel met het Luchtverkeer tus schen Nederland en Engeland zouden willen belasten, worden uitgenoodigd vóór 7 April a.s. de voorwaarden van het vervoer schriftelijk aan te vragen aan den chef van de 4e Afdeeling aan het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie, Parkstraat 79, 's-Gravenhage (St.ct.). Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in da week van 17 April. Suikerkaart bon 26, van 29 Maart—4 April, bon 27, van 511 April. Broodkaart. De broodkaart van het 132e tydvak van 4—12 April (paars). Vetkaart. Bon 3e waak 3—10 April, bon 4e week 1118 April. Kamer van koophandel en fabrieken te Schiedam. Deze week vergaderde deze Kamer onder voor zitterschap van den heer B. A. J. Wittkampf. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Er was o.a. ingekomen een missive van den Directeur van den postcheque- en girodienst, waarin aan de Kamer werd medegedeeld, dat thans bij de postkantoren kunnen worden aan gevraagd zoogenaamde postcredietbrieven en dat het hem aangenaam zou zijn, als harerzijds waar mogelijk, op die brieven de aandacht werd gevestigd, ten einde het gebruik ervan zooveel mogelijk te bevorderen. Van de Kamer van Koophandel en fabrieken te Zwijndrecht had de Kamer een afdruk ont vangen van haar adres aan den minister van Waterstaat, waarin naar aanleiding van door den maatregel, tot het uitbetaling van een che que van den postcheque en girodienst niet mag worden overgegaan dan nadat bij het kantoor van betaling het advies van den rekeninghou der is ingekomen, veroorzaakte groote ver-tra ging in de afdoening van zaken werd verzocht ten deze eene wijziging in de regeling van den postcheque en girodienst aan te brengen. Ten gevolge van eenige bij de behandeling van dit stuk te kennen gegeven wenschen werd aan de commissie voor post, telegraaf en telephoon opgedragen om maatregelen te beramen ter verbetering van den bedoelden dienst. Door B. en W. van Schiedam was in handen der Kamer gesteld een adres der beëedigde ko- lenmeters-wegers, waarin werd verzocht om hun van gemeentewege een pensioen toe te kennen, zoodra zij daarvoor door hun leeftijd in aanmerking zonden komen, en waarin ter motiveering van dit verzoek o.m. werd medege deeld, dat de kolenmeter-wegers in 1893 door de Kamer van koophandel verplicht werden tot aanschaffing van gereedschappen (schalen, bascule, gewichten, schoppen, enz.) en dat daar door en door de vermindering van werkzaam heden, geen gelden meer beschikbaar waren om hen op -hun ouden dag te helpen. Tevens was door B. en W. tot de Kamer het verzoek gericht om nopens den inhoud van dat adres te willen dienen van bericht en raad. De Kamer besloot in antwoord hierop te berichten, dat zij naar aanleiding der mededeeling betreffende het verplichten tot het aanschaffen van ge reedschappen hare notulen over 1893 heeft nagezien, maar dat zij daarin tot haar leedwe zen daaromtrent niets heeft kunnen vinden, en dat zij meent zich te moeten onthouden van het dienen van raad, dat het uitbrengen van advies over het toekennen van een pensioen aan de kolenmeterswegers blijkens art. 2 van het Algemeen Reglement voor de Kamera vaq

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2