Amrriifl&nSfib© kriVgpr Galveston was het laat ste oorlogsschip, dat de haven verliet, en wkird niet ties c hot en door de bolsjewisten, die: wel met machinegeweren de Britsche en Fran scha oorlogsschepen, onder vuur namen, toen ded?' de haven verlieten. POLEN. Near het P- C, B. mleidt, gaat een vertegen- wo, Lediging van de Fonische textielnijverheid tin teert naar België, England en Amerika ten «in de cte instelling van een special» organisatie te bevorderen, die den iofvkter van chemische en technische grondstoffen bestemd om tel voor zien in de behoeften der Poolse he textielindustrie wil nioniopoliseeren. De bedoeld» organisatie zal zich ook belasten met den uitvioer van Poolsche textielproducten in voldoende hoeveelheden oml in oatüra de waarde der ingövqetde handelsar tikelen ie vergoeden, BELGIS. De minister voor economische aangetegMiohe- den beeft een ontwerp ultgjetwerkt vtoior «en ko ninklijk besluit, volgens 't welk in het gebekte land alle opfenbare gelegenlieden. des avonds fe 11 moeten sluiten, uitgezonderd f]p Zondagen, wanneer deze tijd is bepaald op 12 uur. Vf^orts zal de vterlichting van magazijnen allee» worden toegelaten tot 10 uur 's avonds. Lichtreclamtes zullen verboden zijn. Deze maatregelen wierden genomlen in verband met dein hqerschenden kioten1- nood en zullen pp 2 April in werking treden. FRANKRIJK. Barthou heteft de Qomkntissie van Buitenland, sche Zaken Woensdag medegedteteld, dat de be sprekingen met het Varicaan vtopir de Franseha telingen gunstig verliepen. Ds heer Col rat is benoemd tot rapporteur betreffende het wetsont werp. ITALIS. Minister-president Nitti wil in Itaiiti een alge meen alcoholverbod uitvoeren. De gpiheele wgn- pnoductie zou in dat geval naar het buitenland gaan, wat een vertelering van de valuta tenge volge zou hebben. In Italië zullen voortaan twee broodprijzen testaan, één ü-oor de arbeiders en één voor de andere groepen van de bevolking. Uit Rome wordt gerooid, dat een uitsluiting te Turijn ongeveer 100.000 metasUllewteikers wer keloos Tweft gemaakt. AMERIKA. De correspondent van de „Times" ie Nöw- York meldt, dat Hoover bereid is, om door de republikeinsche partij candidaat voor het presi dentschap giesteld to worden, op voorwaarde, dat de partij evenmin een reaclionnairo als een ra dicale bimvenlandsoho politiWr zal voorern en vcod liet vredesverdrag zal zijn, Volgens een bericht uit New York befifo ten d® kapiteins, stuurlieden en lcicdsejn in dte New Yorkscha haven, ongeveer 28000 man, bet werk te staken, ten einde tfjea achtuiigen werk dag te verkrijgen. Het w)wk in de havens ligt stil CHINA. De correspondent van de „Times" te Beting bericht, dat door Kaïakan, die belast is met de buitenlandsche aangelegenheid dier Russische Sovjetrepubliek, vanuit Moskou een telegrafische botodscbap van broedierltefde aan het Chiirctesche volk is gericht, waarin gezegd wordt, dat het roode leger zegevierend in het Qosten oprukt, niet ter verovering, maar om de werklieden en boeren van Siberië te verlossen van diCi etruik- roovers van Koltsjak, S.emenót, Horvat en hun Japansche bondgenoot en, om den arbeiders i?ten eeuwigdurende» vtede (je brengen. In de bondschap werdt verder gezegd, dat de Sovjetretgeeringl de misdaden van liet Tsa risme, in China gepleegd, verafschuwt, «n voor nemens is alle verdragen, welke China tegen zijn zin heteft capeten sluiten, te annulfeeren^ en alle voorrechten van Rusland in China «p te heffen. Zjj belooft aan China den Ooster-spoor- weg terug te geven, zonder dat China schade vergoeding behoett te gevf.», van de schade loosstelling voor den Boxeropstand af te zien en van de territoriale rechten van Rusland in China afstand te dom. Alle Russische bezittingen in China zullen aan China teruggegeven wordt» met introjgxip van do mijnrechten en de gpxvte Russische theefabriek te Hankon. Volgens den oorrespnndent zijn de Chüia°&en zeer gevleid door déze nrittedeeling, ALLERLEI. Er is npg1 geen datum bepaald vtsur de con ferentie va» de leddiers dek geallieerde rCgééria- grin, di» togen half April te San Rei no zal Lorum. Het personeel van dra vier tramwtetgiraat- sch ftp pijen van Brussel en voorsteden heeft eetn rortte ftifijpWtftnen, waarin l esk'Aa werdt a.s. Zendag hef w--rk neer te leglgjetn, indien v,:r.r die» tijd grim irivredigaado opteSsiog is gttvr.ndenv De d mi gen de staking van hét Londenschia tramwegpersoneel fs vpigens rnjjh gisttom uit gesproken verwachting voorkomen door een mm- pnonris. Het resultaat der gevloerde pnditirhande- linge» is dat htetb trampersoneel in gehefel En ge i and 6 shilling lotosvteirhmging per weel kr\jgi, ingaande op 29 Maant tus. Vanaf 1 Juni a.s. j)al toveajdien «et» feonsvprhooging van 1 shil ling wprden l#geia^l4. eiscb - was 10 shil ling per week. Williams, de algemejene secretaris van de Federatie der <kansportarbei<fers heeft een openlijk beroep gedaan op heit tramperso neel, om de getroffen o-veretenkdmlst te aanvaar den. De staking in Elzas ten- Lotharingen duurt voort. Volgens (eten bericht uit Metz is in dje industriestreek rondom Met2 ien Thionvilte iaën a.lgemecne staking uitgebroikten. De staking oanvat o.a. fabrieken van Hagen d'Ange ièn Rombas. Men tracht doioa' het weirvlan van vrijwilligere die stakingsbeweging liinderpa- len iii den weg te leggen. BINNENLAND, De Italiaansehe gezant. Dezer dagen wordt de aftredende Italiaan sehe gezant bij het Nederlandsche Hof, de Her tog van Calvello, te 's Gravenhage verwacht ter overhandiging van zijn terugroepingsbrief aan de Koningin. Het Duitsehe gezantschap. Naar wij vernemen, is bij het Duitsehe ge zantschap te''s Gravenhage opgeheven de be trekking van marine-attache en is de kapitein luitenant ter zee baron von Freyberg Eisenberg Allmendingen, die deze functie laatstelijk eeni- gen tijd heeft vervuld om de opheffing voor te bereiden, uit de residentie vertrokken. De bezoldiging der gemeente-ambtenaren. Het Tweede Kamerlid Ter Hall heeft asn den minister van Binnenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld Is te verwachten dat het rapport van de in December 1918 ingestelde staatscommissie tot het onderzoeken van de bezoldiging der ge meente-ambtenaren spoedig kan worden tege moet gezien Zoo neen, is de minister dan bereid de indie ning te bevorderen van een ontwerp-noodwet, waarbij aan de gemeente-ambtenaren de noo- dige toelagen worden toegekende, opdat zoo spoedig mogelijk aan de in die kringen heerschen- den noodtoestand een einde worde gemaakt Gcpens. majoor A. A. v. d. Mark f. Te 's-Gravenhage is op 65-jarigen leeftlijd overleden de heer A.A. van der Mark, gepen- sionneerd majoor der Infanterie van het Oost- Indisch leger. De burgemeester van Sassenlieim. Baron De Smeth, nog slechts korten tijd bur gemeester der gemeente Sassenheim, heeft ontslag uit dat ambt gevraagd. Gemeente-Financien. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten zal op haar vergadering van 12 April behande len het zich wenden tot de Regeering, om te komen tot betere verhouding tusschen Rijk en gemeentefinanciën. De melkzendingen naar Duitschland stopgezet. Naar men verneemt, zijn, in verband met de toestanden in Duitschland, de dagelijksche zen dingen consumptiemelk van Nederland naar Duitschland met ingang van gister stopgezet. Wachtgeldregelingen. De minister van Arbeid heeft een circulaire gericht tot de werkgevers, waarin hij er, nu de economische toestanden het aan vele bedrijven moeilijk maken voort te werken, op wijst dat vele werkgevers er prijs op zvllèn stellen, om den band met hun personeel, ook bij stopzetting, te behouden en zich daarvoor geldelijke offers te getroosten. In de hiervoor in het leven te roepen steunregelingen of wachtgeldregelingen zal het Rijk ook gelijk het Kon. Nat. Steun comité destijds niet onbelangrijk deed in het algemeen ten hoogste een derde bijdragen. Voor elke wachtgeldregeling zal een afzon derlijk reglement worden samengesteld, terwjjl binnenkort de instelling van een Rijkscommissie van advies in zake wachtgeldregelingen kan worden tegemoet gezien. Medegedeeld is voorts dit inlichtingen over deze wachtgeldregelingen door den directeur van den dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, Koningkade 7, 's-Gra venhage, worden verstrekt. Burgemeester van Dordrecht. Naar wij vernemen is tot burgemeester van Dordreeht benoemd de heer mr. dr. Wijtema, gemeente-secretaris van Haarlem. Verhooging van broodprijzen of verlaging van bloemprijzen. Het hoofdbestuur, der Nederlandsche Ver eeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf, genoopt door den onhoudbaren toestand, waar in het bakkersbedrijf in Nederland op het oogenblik verkeert, heeft zich, omdat op her haaldelijk verzoek van Regeeringswege geen verbetering werd aangebracht, gewend tot den heer J. G. Ch. Volmer,-buitengewon hoogleeraar in het boekhouden en de bedrijfsleer aan de Technische Hoogeschool te Delft, met verzoek een onderzoek in te stellen naar den kostenden prijs van het brood in de hoofdplaatsen van Nederland. Op grond van dit rapport is aan de Regeering nogmaals verzocht onverwijld maatregelen te- treffen, waardoor de afstand tusschen den kos tenden en den verkoopprijs van het brood vol gens de uitkomsten van vorengenoemd onder zoek wordt vergroot. De Huureommissie- en Duurtewet. Het bestuur van het Algemeen Nederlandsch Vakverbond heeft een schrijven gezonden aan de vier vakcentralen, met het verzoek om te overwegen of samenwerking mogelijk is in zake de eventueele maatregelen, welke genoemn die nen te worden ten opzichte van het wetsvoor stel tot wijziging der Huurcommissie-wet en naar aanleidingvan de verwerping van de Duur tewet van de Tweede Kamer. De staking in de havens. De hoofdbesturen der Scheepvaartvereeni- gingen „Noord" en „Zuid" deelen mede, dat zij in verband met den grooten aandrang door stakende havenarbeiders op de werkgevers uit geoefend om de bedrijven weder open te stellen heden hebben besloten aan dien wensch gevolg te geven, met dien verstande, dat de arbeid onmiddellijk kan worden hervat op de oude voorwaarden, zoodra tusschen de Scheepvaart- vereenigingen en de organisaties overeenstem ming zal zijn bereikt omtrent de algeheele op heffing van het boycot van Nederlandsche sche pen door arbeidersorganisaties in buitenland- sche havens. Zoodra voorts overeenstemming zal zijn ver kregen omtrent de nieuwe loon- en arbeids voorwaarden, welke door de werkgevers op 19 December 1919 zijn aangeboden, zal aan die nieuwe loonen terugwerkende kracht worden verleend tot op den datum waarop de arbeid als bovenstaand is hervat. Protest der Handelskamer van Antwerpen. De Handelskamer van Antwerpen herinner in een nieuw schrijven aan den heer hoofd minister Delacroix, aan haar vertoog van 15 Januari aan den minister van buitenl. zaken en haar beroep op de geallieerde mogendheden 29 Juli. In beide stukken heeft de Handelskamer dui delijk den onduldbaren toestand voor het land doen uitkomen in wat betreft het regiem der Schelde en het regiem der Maas. In het nieuwe schrijven worden de vorige argumenten herhaald. Voor de Schelde is er maar één regiem dat Amtwerpen kan bevre digen de werkelijke en volledige souvereini- teit over de Westerschelde. Wat de Maas betreft, het Ophoud van het enclaaf van Maastricht en de afbakening der huidige grens, laten Holland meester op de Maas. De Handelskamer besluit dat het handteeken van België niet moet gezet worden onder een conventie, die niets herstelt van de voor 80 jaar gepleegde onrechtvaardigehid. En het is diep te betreuren, zoo eindigt het. vertoog, dat- onze bondgenooten zoo weinig hebben gedaan om onze grieven t.e erkennen en onze aanspraken te steunen. (Hdbl. A Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in da waak van 17 April. Suikarkaart bon 26, van 29 Maarti April, ben 27, van 511 April. Broodkaart. Da broodkaart van hat 132a tijdvak van 412 April (paars). Vatkaart. Bon 3a waak 310 April, bon 4e week 1118 April. Middenstandswoningen. De Vereeniging van bouwvakpatroons alhier heeft het volgend adres aan den Gemeenteraad gezonden Namens de Vereeniging van Bouwvakpa troons te Schiedam, nemen ondergeteekenden A. J. Oosterhoff en N. Krabbendam, respectie velijk voorzitter ensecretaris van genoemde Ver eeniging, beleefd de vrijheid, bij de behande ling van het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van eene„Al- gemeene regeling betreffende finantieelen „steun bouw middenstandswoningen enz." Uwe aan dacht te vestigen op de afwijkingen die in het voorstel voorkomen, met hetwelk onder geteekenden aan de Commissie van den Woning- dienst gedaan hebben. Aangenaam zou het ons zijn, als Uwen Raad alsnog kon besluiten, het voorstel zoo te wij zigen, dat meerdere overeenstemming werd verkregen. De toelichting op het adres van de Ver eeniging van Bouwvakpatroons inzake voorstel Burgemeester en Wethouders steunverleening Bouw middenstandswoningen luidt als volgt Hoewel onze Vereeniging niet kan nalaten, met veel dank te gewagen van de prettige samenwerking die er was tusschen Uwe Com missie voor den Woningdienst en de Commissie uit de Vereeniging van Bouwvakpatroons hier ter stede, bij de voorbereiding tot deze regeling, kunnen wij tot onzen spijt niet nalaten Uwen Raad nog op de navolgende punten te wijzen. In alinea 3 van Art. 7 lezen wij in de 2e regel moeiende kwitanties enz. onze Commissie las gaarne moeien desgewenschtzooals in het eerste concept was gesteld. Wij meenen ook, dat daardoor het schrijnende, de boeken enz. over te leggen eenigszins voor de „goed betrouwbare" wordt weggenomen, en de noodi- ge contröle op de „minder betrouwbare" toch blijft bestaan. De 4 de alinea art. 7 is geheel nieuw. Onze Com missie heeft tegen het geven van inlichtingen, door den ondernemer geen bezwaar, mits be doeld is, deze alleen te moeten verstrekken aan de Commissie bedoeld bij Art. 17. De 7e of laatste alinea van art. 7 zag onze Commissie gaarne als volgt gewijzigd. „Be helst dit bericht goedkeuring, „dan volgt uiter lijk 14 dagen na inzending van de aanvrage, „betaling." Imniers in normale tijden werden de termijn betalingen op een bouwcrediet binnen 8 dagen uitbetaald, na opnemingvan het werk. In art. 9 lezen wij 11/a aflossing terwijl wij in een onzerconferenties met den heer Directeur van Woningdienst, het groot belang bepleitte om deze aflossing op hoogstens 1 te stellen. Hierdoor zou het groote voordeel worden be reikt, dat met handhaving van de huurgrens van 650.(art. 13) meerdere speling in het woningtype was te verkrijgen, n.m.l. meer een voudige tot meerdere welstand typeerende. De minimum en maximum te maken huren, komen wat verder uit elkander te liggen, dat, voor verschillende straten en bouwblokken, in de praktijk zeer noodig zal blijken te zijn. Onze Commissie wil in dit verband er op wij zen, dat zij de conclusie door Burgemeester en Wethouders in de toelichting gesteld, niet geheel en al deelt. Er wordt gesproken dat 11ji °/0 aflos sing op het voorschot gelijk staat met 3/4 aflossing en afschrijving op de waarde van da panden, zijnde de bouwsom van 300.000. Onze Commissie toch, beschouwt de bijdrage, als een gift aan de toekomstige huurders en taxeert de waarde van de panden, de handels waarde dus, naar de vastgestelde huurgrens en acht dan een aflossing van 1 voor de eerste jaren verdedigbaar. Neemt onze Commissie echter het stand punt in, dat de kostprijs (bouwsom) de waar de zal zijn van de panden, dan vraagt zij zich af, als Uw Raad van de f 300.000 slechts 135.000 geeft als le hypotheek en er dus eene overwaarde blijft van 165.000 of het dan nog wel noodig is dat aflossing wordt bedongen. Weliswaar wordt van de 165.000.dannog 150.000.bijgedragen door Rijk en Gemeente, maar het Rijk ging toch van deze overweging uit, dat binnen 15 jaren de economische toe stand in de oude banen is weergekeerd, dus de bijdrage alsdan als verloren moeten worden beschouwd. In dit verband betreurt onze commissie het, dat haar opmerking 7o. betreffende art. 11 in et werd ingelascht, daar dit een leiddraad zou geven voor de mogelijke transactie. Art. 13 stelt een huurgrens van 650.— ge baseerd op een rentevoet van 6 Het komt onze Commissie gewenscht voor, dit verband in art. 13 vast te leggen met dien verstande, dat elke wijziging in de rentevoet, wijziging geeft in de huurgrens. Art. 14 is onveranderd gebleven. Het spijt ons zeer, dat in het geheel geen re kening gehouden werd met onze bezwaren, n.m.l. lo. „dat bijv.verhooging, van het percen tage belasting opgenomen is onze exploitatie, „niet verhaald kan wordenop de huren of er „moet 3/4 worden afgestaan". 2o. dat wij de billijkheid betoogden dat „een huurverlaging evenzeer verondersteld kan „worden en de Gemeente en Rijk dan eveneens „3/4 hiervan voor zich zouden nemen." Art. 17. In de laatste alinea zagen wij gaar ne uitgedrukt, dat alleen te Schiedam gevestigde bouwers kunnen worden benoemd. Art. 19. Het vaststellen van nadere voor waarden, bezwaard onze Commissie. Het is zoo sterk voelen, dat de eenezijde recht en de andere zijde plichten heeft. Onze Commissie meent dat reeds te veel voorwaarden zijn gemaakt, dat deze best kunnen vervallen. Art. 21. Ter voorkoming van misverstand las onze Commissie gaarne aan het slot van art. 21 „twee uioonverdiepingen en een kap." Ten slotte zou onze Commissie er prijs op stel len dat Uwen Raad zich uitsprak vóór lo. ,,bij voldoende deelname door Schiedamsche „bouw-ondernemers, worden elders gevestigden niei lot deze regeling toegelaten." In Rotterdam bestaat een dergelijk besluit, daar aan 2 onzer Commissie-leden steun ge weigerd werd, wijl zij vóór 1914 aldaar niet als bouwers bekend stonden. 2o. „deze regeling is behoudens enkele wijzi' gingen ook van toepassing op den bouw van werk manswoningen." Mocht uit een en ander blijken, dat wij het nog niet geheel en al eens zijn, wij willen niet eindigen, vooraleer wij nogmaals onzen dank uit gesproken hebben voor de resultaten reed3 bereikt. Onze Commissie meent, dat deze regeling een goede oplossing kan en moet worden, voor de particuliere bouwnijverheid, en niet het er nstig willen van de ondernemers mag doen be koelen, spreekt het vertrouwen uit, dat Uwen Raad zult willen medewerken, dit weinige maap toch belangrijke in het voorstel te wijzigen. Weer is er aan de Hoogstraat e«n modem ingerichte winkelzaak geopend. Dtei hee® J. W. J. van Alphen heeft het pand no. 73, gelegen naast zijn vanouds Lekende raak1 te vleteschwaien geheel laten vertouwen en ts nu voornemens imotrgrinnamiddag te openen. Bh win kelruimte maakt een keurigjen indruk tn is ge heel naar de eischen des tijds ingericht. In d0 achtergelegen fabriek worden, mtet behulp van da modernste machines, de verschillende' worstsoor ten bereid. Wij zagen er ejen „wolf" of hakrrki- chine, welke dient om het vleltlsch te snijden een „cutter", met snel rondwentelende messen, welke het vleesoh vieaxkr verwerken on ''-én stop- machine alle electrisöh gedrevjen. Drie grojite koe Ikke fels kunnen een grooten tot-veelheid vleiesch in den veneischten toestand brengen. Ookl zijn er drie nieuwe ro alkerijlen g|e|bonwd, ferwj',1 de zouterij eenige gnojofe grondvatyn bezit, waar de zijdien spek' een paar wielteln in de pekel t lijven liggen. Van e«n directiieKe.et fcan d|aji S«R"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2