De toestand in Duitschland. Laat stoomen, verven, wasschen en strijken bij de „DB PHOENIX", Telef. No. 15. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel, 580 saldo van het vorig jaar ad 59.278 en de inte rest op onze beleggingen ad 209.780, een totaal winstcijfer geeft van 3.505.742. Wij stellen voor, hiervan 394.479 te besteden voor af schrijvingen, terwijl wij verder meenen een bij zondere reserve te moeten maken voor de sterke koersdaling van den Belgischen frank, die sedert 1 Januari 1920 heeft plaats gevonden. Aanne mende, dat onze voorstellen door u worden goedgekeurd, blijft een totaal winstsaldo over van ƒ2.761.263, waaruit, rekening houdendende met een dividendbelasting van ƒ17.115, die noodig is voor de uitkeering van 5 pet. over het kapitaal en eene verdere dividendbelasting van ƒ66.161, eene uitkeering van ƒ300 per aandeel van 1000 kan geschieden, waarna een saldo van 53.788 op nieuwe rekening overgaat. De toename van post, aandeelen in andere ondernemingen op de balans vond hare ver klaring in onze deelname in de Zuid-Nederland- sche Melasse-Spiritusfabriek, waarover wij in een vorig jaarverslag berichtten. De toename van ons kapitaal met 500.000 is eveneens een ge volg der genoemde transactie, waarbij valt op te merken, dat de nieuwe aandeelen eerst over 1920 in de winst zullen deelen. Burgemeester van Batavia. Naar mien -vlerneetot', is de beer Ir. A. Plate, directeur van den gemleteUije,lijken wtoiningjdienst te Rotterdam; aangezocht, zich beschikbaar te stel Lm voor bi-rvwming tot btui^etalejeister van Bar tavia. Nederland en België. Havas seint uit Brussel: Aan mi banket heeft da mirvisfar vain huiten- la.ndsche zakiein, sprekend ovter db hiejrziening! V,ain de verdragen 1839, glezieigdl, dal er orvteireemstetaif rning bereikt is. Het verdrag zal zieer binnjejn- kort. getiebkend worden. D(e riegeering zal wel dra aam de Kamers een eaopjonnisch verdrag ter tieekeming voprLeggiein, d,at aap Bielgië. gijfflote vioiordetelen btezoirgit en ele'n politiek' verdrag mlet de mloglendheden, waarbij een nieuw politiek' sfaj- tuut viqor België wordt vastgelegd. Madeira Selected Dry, Fernando Brothers, Oporto. Buitenlandsch Nieuws. T)e geallieerden tegenover Duitschland. De Parijsche pers verzekert, dat de geallieerden het er thans over eens zijn, over een stap ter zake de terugtrekking van de Duitsche troepen uit het Roergebied. Bij het bezoek, dat lord Derby aan Millerand bracht Donderdag, zou de Engelsche gezant zelfs gesproken hebben van het staken van de ravitailleering van Duitschland, indien dit land zich niet aan het verdrag van Versailles hield. Volgens de Temps" jheeft de Fransche re geering haar instemming betuigd met den stap, dien de bondgenooten, op voorstel van de En gelsche regeering, bij de Duitsche zullen doen. Deze stap, waarover lord Derby Donderdag met Millerand is komen spreken, bestaat hierin, dat de Engelsche,Belgische, Fransche en Italiaansche regeeringen zichznllenvereenigenomaande Duit sche regeering te verklaren, dat zij niet zullen toelaten, dat er in Duitschland een opstandig regime wordt ingesteld, waarvan de politiek in strijd zou zijn met de uitvoering van het vredes verdrag. Indien zulk een bestuursvorm de over hand mocht krijgen, zouden de bondgenooten zich verplicht zien het program, dat zij opge maakt hadden om het economisch herstel van Duitschland te bevorderen, op te geven en het zenden van voedingsartikelen naar Duitschland te staken. Volgens de Fransche bladen wordt de actie der geallieerden geheel gerechtvaardigd door het gevaar voor een monarchistische crisis in Duitschland, waarop de Duitsche liberale en socialistische bladen wezen. Buiten het bezette gebied. Het bestuur van de Duitsche communistische partij te Mainz heeft aan den Franschen opper bevelhebber van het Rijnleger meegedeeld, dat de communistische partij de verdeeling van het Duitsche rijk met vreugde begroeten zou, daar zij de ineenstorting van het militairistische stelsel verhaasten zou. De bedrijfsraden van een remmenfabriek te Berlijn drongen gisteren het kantoor van de directie binnen en eischten uitbetaling van 1000 mk. aan elk van de 3600 werklieden, geen stukwerk meer, maar 6 mk. in het uur en be taling van de stakingsdagen gedurende het be wind van Kapp. De arbeiders werden handtas telijk tegen sommige ambtenaren en dwongen ten slotte den directeur om schriftelijk de be taling van 500 mk. te beloven. De direc tie erkende later de handteekening van den directeur niet en de bond van metaalfabrikan ten besloot den werklieden morgen gedaan te geven. Nieuwe pogingen tot een omwenteling. Het rijksministerie te Berlijn deelt het vol gende bijna ongelooflijk klinkende bericht mede: Het rijksweerministerie had Donderdag be richt ontvangen, dat een aantal met name ge noemde officieren, die tot het eerste rijksweer- groepscommando behoorden, met radicaal-com munistisch gezinde arbeiders een bespreking in de zalen van het rijksweerministerie zouden honden. Deze bijeenkomst heeft Donderdag avond inderdaad plaats gehad in het dienstver trek van Kapitein Viebahn. Om half acht ver zamelden zich daar kapitein Viebahn, kapitein Bohmstedt, kapitein-luitenant Altvater, een be kend duikboot-commandant, de uit Engelsche gevangenschap teruggekeerde civiele ingenieur Mayer en nog twee personen, Bertram en Kahlert. Bertram is oprichter van de vereeni- ging van frontsoldaten, Kahlert is een horloge maker uit Liehtenfeld. De vergadering was begonnen en men zou juist met de agenda beginnen, welke aaneen sluiting op nationaal-communistischen grond slag betrof, toen door toedoen van den rijks- weerminister de zitting opgeheven werd. In den loop van den nacht heeft rijksweer- minister Gessier de deelnemers aan de verga dering persoonlijk in verhoor genomen. Alle aanwezigen met uitzondering van kapitein Bohmstedt, die op order van hoogerhand aan de besprekingen deelnam, zijn gearresteerd. Vrij dag zullen de verhooren worden voortgezet. In de eerste plaats zal worden vastgesteld wie, behalve de deelnemers aan de vergadering, nog verder in de vaak betrokken waren. Bovendien zal worden nagegaan wat er op de vergadering behandeld is en wat het doel van de besprekin gen was. Een Berlijnsch blad zegt, dat de regeering om aanhouding van Luttwitz en Bischoff ver zocht heeft, maar fotografieën van deze heeren hebben de autoriteiten in Pommeren in het ge heel niet ontvangen. De militaire brigade-Ehrhardt, die eindelijk te Munster is ondergebracht, heeft volgens de „Freiheit" alle officieren, die zich tijdens de Kapp-periode gecompromitteerd hebben, uit- genoodigd naar Munster-Lager te komen. De brigade zal deze officieren dan onder haar be scherming nemen. Een groot aantal officieren heeft reeds aan deze uitnoodiging gevolg gegeven. Gemeld werd reeds, dat vrijwilligers voor on- kende doeleinden nog steeds te Berlijn werden aangeworven en zelfs op openbare plaatsen zooals in het station Zoologische Garten. Dit laatste bureau is thans door de autoriteiten ge sloten. De aanwezige papieren zijn in beslag genomen. DE CONFERENTIE TE SAN REMO. Donderdagavond kwamen te San Remo mi nister Scialoja en markies Imperiali met den trein uit Frankrijk aan. Zij stapten af in Hotel des Anglais. Scialoja, die er zeer opgeruimd uitzag, zeide op een vraag, dat de berichten in de pers betreffend een directe overeenkomst tusschen Italië en Joego-Slavië voorbarig zijn. Volgens de Fransche bladen zal de conferentie te San Remo den te Londen voorbereiden tekst van het verdrag met Turkije herzien. Turkije zal de helft van zijn inwoners verliezen. Het zal 9 millioen Ottomaansche onderdanen behou den en twee millioen Christenen, Ongeveer 10 millioen Arabieren, Armeniërs en Grieken zijn bevrijd. Het kleine Turkije, dat zal blijven be staan, zal onder nauwkeurig toezicht der ge allieerden gehouden worden, zoodat het niet meer gevaarlijk kan worden. Noord-Westelijk Armenië zal een onafhankelijke staat worden. De Koerden zullen een aparte staatsregeling krijgen. De enclave van Turkije in Thracië zal aan Griekenland komen. De machtssfeer van het achterland van Adana en Adalia zal voor Frankrijk en Italië gereserveerd worden. Gonstantinopel en de zeeëngten zullen een inter nationalen status krijgen. FRANKRIJK. Het Confederatieve Nationale Comité heeft een aanplak-biljet doen vervaardigen dat in de voornaamste arbeiderscentra's van het land zal worden aangeplakt. De C. G. T. is van meening dat het tegen woordige economisch regiem moet verdwijnen, want de tegenwoordige leiders van Europa brengen ons naar het bankroet en bereiden den volksnood voor. Het aanplak-biljet verzoekt den arbeiders den eersten Mei het werk neer te leggen onder de volgende leuze le. Onmiddellijke nationalisatie van de open bare diensten en de natuurlijke rijkdommen. 2e. Algemeene amnestie. 3e. Vrij recht van vak- vereenigingen voor alle ambtenaren. 4e. On middellijke hervatting der betrekkingen met Rusland. Behalve dit aanplak-biljet heeft C. G. T. nog een tweede doen vervaardigen, waarin ge protesteerd wordt tegen het zenden van troepen naar Frankfort en tegen alle koloniale expedi ties, in het bijzonder die in Syrië. Voorts vraagt het de lichting 1918 naar huis zal worden ge zonden en eischt verder de algemeene ontwa pening en de economische samenwerking tus schen de volken. Z. H. DE PAUS EN POLEN Naar de Poolsche bladen melden is Pade- rewski door den Paus in eene particuliere audiëntie ontvangen. Z. H. verklaarde verheugd te zijn den man, die de eerste leider is geweest der regeering van Polen, op welks bevrijding de katholieke kerk en de Paus persoonlijk steeds vertrouwen hadden, te leeren kennen. Paderewski lichtte den Paus in over de positie van Polen en over de problemen, waarvoor de nieuwgeboren staat zich geplaatst ziet, dankte den Paus voor den aan Polen verleenden steun zoowel gedurende den oorlog, als sedert de uitroeping van Polen's vrijheid. Daarna had hi j een lang onderhoud met kardinaal Gasparri. DE TOESTAND IN IERLAND. Een van de gróótste razzia's waarvan Dublin ojoit geiuigtei is geweest, het.lt DjOindèrdag'mjoiiJg'eft plaats gehad. De troepen bezochten loingfstvbetl zestien straten en namen ruim homderdv ijftig mlée schen in hechtenis, Gister vierslrooide politie en militairen Isletn. menigte te MillRown Malbay (Clare) die de in vrijheidstelling1 van de gevangenen fa Dublin vier de. Er werd uit de menigte gevuurd, en de troe pen Beantwoordden het vuur. Men meldt da:t drie mepschen gedoukJ en anderen gewond zijn'. ZWITSERLAND. De regeering van het Kanton Vaud heeft ver boden dat op het kantonnaal gebied de bijeen komst plaats vindt van het congres der revo lutionaire communisten, dat tegen 17 Aug, te Yverdon is bijeengeroepen. TSJECHO-SLOWAKIJ E. Een bulletin van het departement van hui tenlandsche zaken geeft het volgende commen taar op het antwoord van Tsjecho-Slowakije aan Sovjet-Rusland. De positie van de Tsjecho Slowakische repu bliek fa moeilijk. Polen en Roemenië zijn met Rusland in oorlog. De politiek van Europa ten opzichte van dit groote land is op het punt met het verleden te breken, maar er is nog niet duidelijk een weg aangegeven. Toch zijn er voor ons zeer voordeelige omstandigheden. Wij zijn niet met Rusland in oorlog. De regeering weigert niet, thans met Rusland te onderhandelen, maar natuurlijk mag het niet uit het oog verliezen daf al haar daden in overeenstemming moeten zijn met den alge- meenen toestand in Europa en rekening moeten honden met die van haar bondgenooten. De regeering houdt vast aan het beginsel, zich niet in de binnenlandsche aangelegenheden van Rus land te mengen en daarom bestaat er voor haar geen Russisch partij-vraagstuk. De regeering wenscht een sterk, vereenigd, democratisch en vooral Slavisch Rusland. De Tsjecho-Slowa- kische republiek acht het haar plicht, alles te doen om Rusland's lijdensweg te bekorten. Dat is de eerste plicht van haar als Slavische staat. Uit Praagi Wiowlt gernfctld: Donderdag na die Kaatste Ljjeenkonist van de nationale vleirgialdering, heeft de leteiSto minister Tusar het ontzag van het kabinet ingediend. De crisis zal waarschijnlijk «lenst, na de verkiezin gen worden opgelost. ROEMENIE. De verkiezingen voor de Kamer zullen op 25 26 en 27 Mei plaats hebben. Den 30n en 31n Mei zullen er Senaatsverkiezingen gehouden worden. ALLERLEI. Dte „Figaro" meldt uit Rune lu dé kringlein van het Vaticalan zegt mien, dat de onderhandelingien v[oior die hervatting van. de bleitrekkingen tusschen den Heiligen Stoel en de Fransche republiek krachtig' worden vtortgle- ?.iet. Eind April zouden zij haar beslag' krijgen, zoadat d,e nieuwe gezant' db vloilgtendéi mlaiandi zou kunnen deelnemen aan de pfachligheid' van de heilig'vlerklaring van Jeanne d'Arc. Er is nog niet aan heit Valkaan blekend gemaakt wie da nieu we vertegenwoordiger van Frankrijk zal zijn, De Japanners hechten glrooito waarde aan hun overwinning, de 'VSen April Oostelijk van het Baikal-maer behaald, op de noiodie troepen uit Europectsch Rusland. De roode beweging in Oostelijke richiing is daardoor tol staan gebracht. Tevleins verwachten de Japlappers van hun over winning een gropten mloreelen invloed in Siberië. Zij vertrouwen pok' de door de Russen gjeaiop- den yieirsterkingen le zullen verslaan en daar mede de SiOiwjet-Russen uil Oosf-Siherië tci zul len verdringen. I CITROEN-JENEVER. I A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag 16 April. Vervolg). Van de vereeniging tot bevordering van Chr. onderwijs adres waarbij wordt aangedron gen op een spoedige beslissing op haar adres van 26 Dec. '19 om financieelen steun in ver band met aangebrachte verbeteringen aan haar bewaarschool aan de Broersvest en zoo deze niet mocht worden verleend, voor 1919 een extra subsidie toe te kennen. Van de Vereen, tot fcbv'. van (lir. Onderwijs adres, waarbij wordt aangedrongen op een spoedig antwoord dp haar vterzopk tot verkoop van em gtedietelte van hot tarfalin van het oude Zieken huis vfc>|Gjr den houw van een Chr, School, Die heer S, 1 a v c n b u r gi dringt aam op' eein Spoedig a.ntwioprd. Die Volarzit tier zegt, dat daartegen gdep be zwaar bestaat. Nadat 'weth. d ie B r u i n nög1 eenige opmierkingjep had. gemaakt met betrekking tot den schpotbóuw in de toekomst en de samenwerking dJAr sclippl- hesturiem, wondt het adres in handen v;ain B. en W. gesteld. Van de afd. SchiiedJatmi van dein R. K. Volks bond, waarbij zij vlojor de Tseken- ein Vakschool „Sb Jioztef" vbrzloiek vlojor 30 pCt. Ljj te dragjetoj in 'de vteirhopging; der salarissen van het onderwij zend, bedienend en administratis ptersaneel, In handen van B. ,epi W, om advies. Van Dr. J. H. W. Strijd, dankbetuiging vbjojr zijn benolelrning tot Rector aan bet Gymnasium; alhier en mededieelSng d'at hij' op11 SjeptnHmher |al.s, in functie kan trfad«n. Kennisgeving!. Ingezonden Mededeeljngen. Van dte Vereeniging van ambtenaren tor Secre tarie, de afd. Schiédlalmi van het Nat. Verbond en v'an de afd. Sehiedlalm van den Bond van werktfaden in opernb. diienstetn le'n bedrijven adres sen miet betrekking tot He voioirgestc-ilde salaiis- regjalingien, Gp deze adressen zal worden gteljeit hij de be handeling van' hielt betrokken punt. Van de 'Ned. Dist. en Flesschenfabriek' v.h, fa. H. Jansen schrijven, waarbij zij intrekt baar beimieip ingevolge art, 118 der Bouwverordening tegie|ii het besluit v'an U. en W. van Decfelmiber 1919, waarbij lraar vergunning' werd geweigerd tot het bouwen van een pand voor het inpak ken van parfumlmeën' aan de Damlaan. Kennisgeving. Van de Commissie uil de Vereeniging van Bouwvlakpatnopns, adressen, houdendte verzoek, niet aan te nemen de amendementen v'an dien Lheer Mi. Kavelaars op de ontwierpen steunr geling voor dein touw van Middenstandswoningen en waarbij zij naar vbmeln brengen de punten in haar adres van 31 Maart jl. aan welker aan neming door haar gnolote waarde wordt gehecht. Hierop zal mlede gelet wDrifen bij' dip behan deling van het betrokken voorstel. Benoemingen. Aan de orde is 1. Benoeming van een lid- en voorzitter de-i Commissie van Administratie der fondsen her komstig van de Vernietigde Gilden ter voorzie ning in de vacature, ontstaan door de ontslag name van den heer M L. Honnerlage Grete. Aanbevolen worden de heeren l.A. Gij sen 2. W. A. Beukers A.Jzn. De Raad benoemt den heer A. Gijsen. la. Pmoiemring1 van een Adjunct-Directrice v'an het Stads-Zickenhuis. Aanttevolen worden de dairies: l.A. C. Bliek te Apeldoorn; 2. Joha, C. Weisz le Rotterdam!; 3. D. S. Wouters tei Vlaardingen. De Raad benoemt mej. A. C. Bliek te Apel doorn met 22 stemmen, terwijl mej. Wouters 1 stem verkreeg. 2. Benoeming van 4 leden van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim, wegens perio dieke aftreding op 8 Mei a.s. van de heeren .1. van der Most, M. Bakkes, Th. J. P. M. Bruine- man en A. T. A. Zoetmulder. Aanbevolen worden de heeren a. (vacature-van der Most): 1. J. van der Most aftredend. 2. G. Breure. h. (vacature-Bakkes): 1. M. Bakkes, af tredend. 2. J. C. Meijer. c. (vacature-Bruineman)1. Th. J. P. M. Bruinenran, aftredend. 2. J. H. F rede riks. d. (vacature-Zoetmulder) l.A. T. A. Zoetmulder, aftredend. 2. M. J. Wouterlood. De heeren J. van der Most, M. Bakkes, Th. J. P. M. Bruineman en A. T. A. Zoetmulder worden als zoodanig herbenoemd. 3. Benoeming van een lid van de Schat tingscommissie bedoeld in art. 57 der Wet op de Inkomstenbelasting, in verband met de niet- aanneming van zijn benoeming door den lieer D. Kok. Aanbevolen worden de heeren: 1. J. van Katwijk. 2. P. Slavenburg. De heer Sc'heffers vraagt, in verhand met de terugtrekking van den heer D. Kok, of het niet mogelijk is voortaan de voorgedragenen eerst te polsen over al dan niet aanneming van de eventueele benoeming. De voorzitter zegt dat dit ook hij het college is besproken en B. en W. geen bezwaar hebben de voordracht aan de houden. De heer v. d. Tempel maakt nog eenige opmerkingen over de voordracht. Hij vindt het vreemd, dat de heer Slavenburg, de vorige keer no. 2, thans weer no. 2 is geplaatst. Men doet dan maar beter de heer Slavenburg er niet meer op te zetten. De heer v. d. Schalk wil de benoeming nog heden doen. De heer Scheffers blijft uitstel van be handeling bepleiten. Het voorstel-Scheffers, om dit agendapunt aan te honden, wordt alsnu in stemming gebracht en aangenomen met 16 tegen 6 stemmen. Tegen de heeren v. d. Iloek, Korpel, v. Pelt, v. d. Schalk, Eloutman en de Bruin. De heer Slavenburg was tijdens de stemming afwezig. Wordl vervolgd). (Likeuren Wijnand Fockink. Sjuds- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 1521 April. Suikerkaart bon 28, van 1218 April, bon 29, van 1925 April. Broodkaart. De broodkaart van het 133e tijdvak van 1321 April (zwart), 134e tijdvak van 2230 April (rood). Vetkaar t. Bon 5e week 1926 April, bon 6e week 27 April4 Mei. Gemeenteraad. Die Gemeenteraad helc-ift gister de vioioistelten va'n de SalarisQoinmissiei v|oior zoover deze tietnakking

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2