liCBMST. FLORA OP LEVEN EN DOOD aankomend Bediende. Machinist. Overtreft de vorige series Verder weder een uitgebreid Pracht programma. wachter v. d. Veen. Het tweetal veldwachters wist de menigte, die al meer en meer aange groeid was, uit elkaar te drijven, niet zonder het vallen van harde klappen. Tegen tal van personen zal proces-verbaal worden opgemaakt. Een notaris uitgejauwd. Op den huizenverkoop gistermiddag in het Venduhuis aan de Nobelstraat te Den Haag is het een oogen- blik zeer warm toegegaan, schrijft de ,,II ,Ct. Notaris Pauwels was achter de groene tafel ge zeten, terwijl de gunning plaats had. De af- slagernoemde de getallen, terwijl het huis Sche- deldoekshaven 144144a gegund zou worden an de prijs reeds 17.600 was, werd hardop ,,mijn "geroepen door een zekeren heer J. Huis man. Ook een zekere heer Jansen schijnt ge roepen of gewenkt te moeten hebben, althans de notaris wees dezen heer het huis toe en zeide, den heer Huisman absoluut niet te hebben hooren roepen. Zeer vele aanwezigen in de zaal verklaarden echter uitdrukkelijk dat de heer H. zeer duidelijk geroepen had en dat de notaris het dus wel had moeten hooren. Toch bleef notaris Pauwels volharden. Het eigenaardige was, dat de notaris pas te voren bij een dubieus geval tot tweemaal toe een perceel geheel op nieuw had laten ophangen. De aanwezigen maakten zeer veel lawaai en schreeuwden den notaris toe, dat er een onrecht bedreven werd en dat de notaris met den heer Jansen te voren een afspraak gemaakt had. De notaris voelde zich genoodzaakt weg te gaan, zonder een perceel, dat hij nog zou moe ten gunnen, in behandeling te nemen. Ondanks het feit, dat de heer Huisman duidelijk geroepen had, bleef hij volharden. Een andere notaris kwam voor om zijn werk te doen, doch in den beginne werd zijn werk zeer gestoord. Later werd alles weer wat rustiger. Na een poos kwam notaris Pauwels terug, ontvangen door gejoel en getrappel met de voeten. De notaris verklaarde nog eens uitdrukkelijk, dat het huis toegewezen was aan den heer Jansen. Openlijk werd hem toegeroepen, dat er zwen del in het spel was. De politie durfde hij niet te laten halen om de oproerigen uit de zaal te zetten, werd hem toegeschreeuwd. Onder een heidensch kabaal werd het volgend perceel ge veild. De woorden van den afslager waren on verstaanbaar. Toch is dit huis nog gemijnd. Eigenaardig werd het gevonden, dat dit mij- Den wel door den notaris gehoord was. De no taris ging weer weg onder een geweldig gejoel. Autobandieten. Maandag laat in den namiddag hield eene groote auto stil voor het ge bouw van de bank te Sandy Springs. Zeven ge maskerde mannen, die zich in den auto bevon den, stapten uit, gingen het bankgebouw bin nen, schoten den directeur der bank dood, mis handelden vier klerken en een vrouwelijke be diende, sloten hen in de gewelven der bank op en maakten zich ten slotte uit de voeten met een buit vaji 30.000 dollar. Eenejbelooning van 20.000 dollar wordt uitgeloofd voor de arres tatie der bandieten en de geheele streek wordt nacht en dag afgezocht. Het is gelukt vier man nen, wier voorkomen overeenstemde met de beschrijvingen, die er van de bandieten gegeven was, aan te houden te Elmton. Twee anderen, die verdacht worden tot de bende te behooren Werden te Brunswick gearresteerd op het oogen- blik, dat zij spoorkaartjes kochten. Dit is wel ecn van de brutaalste bankberoovingen, die in langen tijd hebben plaats gehad. De „Parkhave n". In den zomer van 1917 strandde 's nachts het stoomschip „Park haven", van de reederij Gebr. van Uden Rotterdam, met een lading tarwe van Raltimore over Halifax naar Rotterdam, op de Noorsche kust op de Nordbaa. Twee sleep- booten van de Noorsche Bergingsmaatschappij sleepten het schip af en brachten het te Hau- gesund binnen, en later naar Bergen, waar het schip moest dokken. Het schip was in zinken den staat en de berging was zwaar werk. Bij het proces over het bergingsloon voerde de reederij aan, dat de prijs van schepen en tarwe in Nederland lager was dan in Noorwegen en dus de Nederlandsche prijzen ten grondslag moesten liggen. De zeerechtbank stelde het bergingsloon op 380.000 kronen, het hoogge rechtshof heeft het verleden week op 500.000 kronen gebracht. De waarde van het schip in gehavenden staat was op 2 3/4 millioen kronen geschat en van de lading op 11/2 millioen kronen. He rentabiliteit van Hoender- Parken. Hoenderparken schijnen in Neder land niet rendabel. Waar ligt dat aan Is Nederland geen geschikt land voor de nuthoen- derfokkerij Hebben Engeland en Amerika zooveel voordeelen boven ons land wat betreft klimaat en natuurtoestanden Staat de ont wikkeling van het pluimveebedrijf in Nederland zooveel achter bij het buitenland Dat alles is de oorzaak niet, meent de M. m Avicultura en hij ziet de oorzaken in eene niet-deskundige leiding van het bedrijf en aan een gebrek aan organisatie. De oorzaak ligt aan de dikwijls niet-vakkun- dige leiding van hen, die „hoenderparkhouders" Zljn. Kleine renteniertjes, die vroeger in de stad een winkel hadden of reiziger waren, en dan in hun tuintje een paar,, kippetjes" had den menschen, die niet het minste vakkundig onderlegd, zijn die twee h driehonderd hoenders hebben loopen „raszuiver", en dan zich den Weidschen naam van „hoenderpark" toeëige- nen en dan ook klagen,, er moet geld bij Menschen, die of te goedkoop en dan ondeug delijk of te duur en meestal eenzijdig, onoor deelkundig gekozen voer gebruiken die hoen derparkhouders, die niet kunnen begrijpen, dat men winstenkan behalen en een bedrijf in stand kan houden, door den verkoop van „Broedeie- ren." Dergelijke menschen zijn de schuld van den slechten naam van de hoenderparken in de zakenwereld. Ik ken er, die pl.m. 100 kippen houden en in staat zijn dagelijks eenige honder den broedeieren te leveren aan verschillende afnemers. Men behoeft niet te vragen, hoe dan de bevruchting is en hoe men aan de eieren komt. Ook een „hoenderpark" dat een eier- verzendhuis heeft van „hoenderparkeieren" en bijv. 100 !x 150 hoeders heeft en pl.m. 800 1000 eieren per dag verkoopt. Fraaie toestanden om het vertrouwen te winnen Weg met die toestanden Nu is de tijd rijp om de vaktoestanden te verbeteren, om te reorganiseeren en te her scheppen. Laten de werkelijk vakkundigen, die hun positie hebben in de nutfokkerij, dat inzien, de middelen tot verbetering aangrijpen en de slechte reputatie veranderen in een goede. Het kan. Wij hebben fokkers, die vakkundigen zijn en hun bedrijf met succes voeren, die bij onder vinding weten, welke mistoestanden er in ons bedrijf zijn van die fokkers moet de verbe tering komen, in hun eigen belang. Wat is het middel Organisatie. Een flinke krachtige bond, uit sluitend bestaande uit werkelijke nutfokkers. en van den bond uitgaande zoogenaamde vlie gende cursussen, die bedrijfsleiders vormen geen bond, die tentoonstellingen organiseert, maar een „vakbond" die de bedrijfsbelangen van zijne leden behartigt. Ziet naar andere bedrijven, naar werkgevers en werknemers, naar middenstanders, fabrikan ten, en in het buitenland zelfs van verbruikers (anders dan de coöperaties hier te lande). Mi nimum prijzen, geen true's of bedrog met pro ducten, en vooral cursussen dat zij het werk van den bond. Het bestuur besta uit vakmenschen. Geen groote namen of geld moeten invloed hebben, maar gezonde hersens en bekendheid met de toestanden in ons bedrijf door eigen ondervin ding. En wanneer het bestuur zijn plicht be grijpt en de leden zich houden aan het consigne en de besluiten van hun bestuur, dan zullen de vakmenschen hun bestaan beter en zekerder zien dan vóór den oorlog. Er worden momenteel pogingen gedaan in bovengenoemde richting. Steunt die pogingen. Organisatie beteekent welvaart De toestand in Oostenrijk. De correspondent van het Hollandsch Nieuws bureau had een onderhoud met den staatsse cretaris voor de voedselvoorziening Louverfeld- Russ in Weenen, die o.a. verklaarde, dat hij den toestand van Oostenrijk wat de voedsel voorziening betreft nog steeds als zeer ongun stig beschouwt. De door de Grain Corporation toegestane aankoop van 200.000 ton graan maakt het mo gelijk, uiterlijk tot a.s. September toe te ko men, doch er moeten pogingen gedaan worden om verdere overzee-aankoopen te doen, om .verder voor de bevolking te kunnen zorgen. Op het oogenblik staat de voedselcrisis nauw in verband met transportmoeilijkheden, daar de door Getreide-Einfuhrgesellschaft aange- kochten hoeveelheden nog van Rotterdam naar Oostenrijk onderweg zijn. Met de aankoopen van de ltaliaansche en Zwitsersche regeeringen staat het er precies eender voor. Bijzonder treurig is het met de suikervoorra- den welke zoo goed als uitgeput zijn en voor einde November wel niets uit den nieuwen oogst be trokken zal kunnen worden. De aankoop over zee is tengevolge van de hooge prijzen en de slechte valuta onmogelijk. Op het oogenblik neemt de afdeelingschef Dr. Gruenberger als vertegenwoordiger van den staatssecretaris voor de voedselvoorziening aan onderhandelingen deel, die onder voorzitter schap van Sir Goode te Parijs plaats vinden. Men kan wel aannemen, dat zoowel de over winnaars als de neutrale staten bereid zijn, stappen te doen tot leniging van den voedsel- nood in Oostenrijk. Dit verandert echter niets aan het feit, dat Oostenrijk als zelfstandig economisch gebied niet in staat is zich zelf te bedruipen en dat een aaneensluiting aan een grooter economisch gebied, als bijv. bij Duitsch land, verkregen moet worden, of de betrekkin gen met de verschillende nationale staten zou den weer hersteld moeten worden, tenminste op economisch gebied. De Russische burgeroorlog. Uit Halle a. d. Saaie wordt gemeld, dat eeaige uit Russische krijgsgevangenschap terugkeerende Duitschers uit cte Krim en Kaukasus de daar heerschende toestanden in de Saaier Zeitung schilderen. Er vechtendaar legers op 8fronten, die met elkaar in strijd staan. Men treft er aan witte, groene, roode en bolsjewistische legers, benden vrijbuiters en roovers. De industrie in het land staat stil. Ziekten woeden ononder broken voort. De gevangenen krijgen een dag loon van 250 roebel, doch sterven nog van honger. Een ei kost 100 roebel, een pond brood 50 roebel. Volgens hun mededeelingen strijden 200.000 Chineezen inde bolsjewistische gelederen en met ware doodsverachting. de Gnoe!"'® Kerk. Haar directeur, de tev Paul v'. d. Putten trad daarbij viOtor <te eerste maal op als qoincerboirgiainist. kerk was stampvol. De avond word geopend met „Toccata" en „Fuga" in D-mineur van J. S. Bach; „Toccata" wil zeggen, een muziekstuk, bestaande) uit pas- sagew.-rk, afgewisseld door akkoorden, terwijl dd „Fuga" (vlucht) een uitvloeisel is van de canon (regie!), welke bestaat uit den melodie, die in eie|n bepaalde stem begint, dn door de andere Stemmen in de eenklank, quart of quint geïmi teerd wiordt. Dooi dit soort muziek verstaat man oontra-puntische muziek1. Joh. Seh. Bach is de giwcitste contra-punfist geiweest, die ooit gatesld li eelt hetgeen ieder kan getuigen, die gisteren de artistieke vertolking vain de Toccata en Fuga doirir den heter v. d. Putten gehooid hefeift. Wer kelijk de heer v. d. Putten bohdeischt© zijn taak aojoavel technisch als muzikaal. No. 2 van het 'pregiaïnma was „Sanctus" van v'. ldPutten |en „Zomeravond" van H. G. v, Nieu- wenhovdn. „Sanctus" is ons reeds bekend Bis den bevallig melodieus werkjes. Wal betreft nieravond", het schijnt mij soms wal ouderweteeh, dotch de vierkLanking, was eng et wijleld schoon. Hierna, speelde de heer V. d. Puften „Manche Funèhre" et „Chant Seraphique" van Alex. Guil- mant. GuilmUnt is meier modem organist dan componist, d.W.z. hij! bekberscht meer de tech niek van het mpderne orgel dan de moderne vbirmen jen harmonieën. De beier v. d. Putten heeft ons het werk gaaf weergegeven, rijk gjekteuid en tol 'in kleinigheden ailgewtetrkt. Dan trad het kotor op met ,,'s Heepeti Huis," van J. C. Boers, teen nogal taaie oompo sitie oin het dankbare „Morgenlied" van P, v, d. Putten. Van deze werken kregen wjj eeni su blieme uitvoering'; de rythfnischc ljjn, de klank- verhomdingen, .alles waS uiterst verzorgd. No. 5 „Evening song" van E. Johnson vnor orgel, Oen suikerzoet nummer wat vjael gemompel van „hpel mqod zijn" veroorzaakte. No 6 „Glur.ia" vkn A. B. H, Verheij, Al9 wij idit werk' beschouwen, geschreven voor dri concertzaal, dan bevat het veel schamhecfen en is bovenal een brillant mannenkoor, maar wie als Katholiek gewend is, de gewijde tekst sober gtedllustneierd te bqoiren, zal zich niet kunpelnj vter- esnigen met de willekeurige tekstbehandeling .viatti Verhei]. Hoe scheef klonken (m$ althans) d|tj uit toepen op het „Gra tiaS" en „Jesu Chris te" in de opnenl „Orpheus" gaf hierin weer het leste wat te gevleln wasopvallend mooi waren, de tegenstellin gen v'an piano en forte. De heler vl d. Putten besloot den avond ntet Postludium in A-majeur van H. do Vries. Orpheus heieft zich weer gehandhaafd als djft vpcraan staande Sehiedamsche Mannenzangyer- -oefeiiging. Artistiek stond alles op zeer hoog pte-jl. De heer V. d. Putten laat ons van dien ayotnd dein dankbare herinnering achter, niet alleen door zijn mzikale directie, maar misschien nog meer door z$n brillant orgelspel. Sulieepvafcri Hoogwater te Hoek van Holland. 30 April v.m. 0.41, n.m. 0.53. 1 Mei v.m. 1.23, n.m. 1.36. Hoogwater te Schiedam ongeveer 1 uur en 40 min. later. Rechtzaken. Kunst en Letteren. „Orpheus." Gister-avbnd heeft de Koninklijke Malnnenzang- vferecniging „Orpheus" een concjeirt gegeven in De valsche telegrafische postwissels. De Amsterdamsche rechtbank deed gister uitspraak in de verschillende zaken van het zevental leden van het complot dat in Jan. j.l. valsche telegrafische postwissels opmaakte, en waarvan de deelnemers op bewijsstukken hun ner kameraden bedoelde postwissels inden, daardoor den staat voör ettelijke duizenden guldens benadeelend. K. S. die verstek had laten gaan, werd ver oordeeld tot twee jaar met bevel tot gevangen neming, wegens oplichting tweemaal gepleegd en valschheid in geschriften. Eisch 3 jaar. Aan J. H. V. werd wegens heling tweemaal gepleegd, en valschheid in authentieke akten, tweemaal gepleegd, twee jaar en drie maanden, opgelegd, conform den eisch. J. A. S., de jeugdige telegraafbeambte, werd gestraft, wegens valschheid in authentieke ak ten, met twee jaar en zes maanden. Eisch 2 jaar. De telegrafist M. v. H. ontving wegens valsch heid en het gebruik maken van het vervalschte stuk, beide tweemaal gepleegd, benevens he ling, twee jaar en zes maanden. Eisch 2 jaar. De jonge kantoorbediende uit Haarlem, die tegen betaling zijne legimitatiebewijzen aan het complot afstond,werd tot een jaar voorwaar delijk veroordeeld wegens heling. Bijzondere voorwaardebinnen 6 maanden vergoeding van f 280 aan den Staat. Eisch was 8 maanden onvoorwaardelijk. P. H. K. kreeg wegens heling eveneens een jaar voorwaardelijk. Zelfde bijzondere voor waarde vergoeding 134. Eisch 8 maanden onvoorwaardelijk. Eindelijk J. F. G. T. die wegens heling acht maanden kreeg met bevel tot gevangenneming. Eisch 1 jaar met bedoeld bevel. Burgerlijke Stand. Geboren: 27 April. Geertruida Antonia, d. v. O. Jansen en G. C. van Haren, Brug manstraat. 28. Petrus Franciscus, z. v. J. M, Gouka en C. M. J. Weber, Willemshofje. Gehuwd: 28 April. P. J. van Biezen 22 j. en H. E. W. van Kilsdonk 21 j. P. Th. Meijer 27 j. en J. P. L. Borsboom 25 j. Overleden: 27 April. Paulus Berkel, oud 56 j. en 10 mnd., Zalmstraat. Handelsberichten. Beurs van Schiedam, Moutwijn. SCHIEDAM, 29 April. Men noteert heden voor moutwijn 46% f 45.—, directe levering. Stemming zeer vast. Spiritus. SCHIEDAM, 28 April Men noteert heden voor Prima ipirituB 100 f 90 directe levering. Stemming zeer vast. Spoeling. Men noteerde heden voor ipoeling f 1.40 pei ketel. VEEMARKT DELFT, 29 April. Aanvoer284 runderen, 2389 schapen of lammeren, 28 paarden, 360 varkens, vette kalveren, 761 biggen, 461 magere kalveren, 18 geiten of bokken, vette vaikens. Vette koeien le kw. f450—f850, 2e kw. '250f450, kalfkoeien le kw. f450—f825, 2e kw. f250f450, vaarkoeien f350f625, 2e kw. f180f350, vette kalveren le kw. f 2e kw. fvette schapen le kw. f,2e kw.fweischapen le kw. f2e kw. fvette lammeren le kw. fwei- iammeren, f 2030, magere varkens 1 e kw. f 40f 180, biggen f 18f 40, nuchtere kalve ren le kw. f 15f36, paarden f200f700. Rundvleesch per kilof 2.25 - f 1.80f 1.30, vette varkens f Boter. f Aanvoer 110/8 en 5/16 wegende te zamen 2250 kilo, f 2.35 f 2.60 per kilo. Advertentiën. De Heer en Mevrouw DE BRUIJNGesterkamp, geven kennis bij de geboorte van hun zoon 1387 7 BOUDEWIJN. Schiedam, 28 April 1920. Op een Expeditiekantoor kan ten spoedigste geplaatst worden een ^Brieven met opgaaf van refe renties onder No. 1385 aan het bureau van dit blad. 10 Gevraagd door de Glasfa briek „UTO" een bekwaam Reflectanten gelieven zich aan te melden bij den chef machinist. 1388 12 Q-OOOOOOOOOO-Q 0 O O 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 O 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Vanaf Vrijdag 30 April aanvang der 3e SERIE BESPREEKT UW PLAATSEN 1 1386 4 V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 3