■K m Gymnastiekfeesten te Praag. De jonge Tsjecho-Slowakijsche republiek heeft ter eere van de bevrijding van vreemde' heerschappij feest ge vierd. In de hoofdstad Praag waren o.a. deputaties van in andere landen levende Tsjechen gekomen; een groots tumfeest, waaraan circa 20.000 turners deelnamerl was het glanspunt der festiviteiten. grip van een dreumes is begin en richtsnoer. Wat zegt een klein kind het eerst? Dada! Overigens is erge-en vaste lijn, als we dada maaar vasthouden Alles is dada, zuurkool met speik evengoed als het vredesverdrag, de - ~t-'nr<" DADA. Futurisme, kubisme, 't heeft afgedaan, vieux jeu! Dada! Dat is het nieuwe, het alles wat voorafgaat vernietigende. Een ver dienstelijk schilderij zooals indertijd! door Maeterlinck. De bekende schrijver Maurice Maeterlinck met zijn jonge vrouw aan boord van een schip op weg naar New York waar „De blauwe vogel" van den schrijver in operavorm zal vertoond worden de aanhangers, is onze moderne cultuur failliet, we zijn overbeschaafd en daarom beginnen we van vorenafaan; alias wat we weten, kunnen, moet weggevaagd, verwoest. Vereenvoudigen! Het ge stamel van een kind, het verstand, gevoel en be Dada. De veertien punten van Wils'on, zooals een dadaïst die zich voorstelt Toekomst Dada. De dadaïste Hanna Höch met de model len harer dochters Paxa en Botta> die in 1927 zullen geboren worden. blauwe oogen van uw meisje, het middagdutje van den rentenier, het zingen van Caruso, Lutjebroek, dada, dada! De beweging ont stond te Berlijn, Baad'e'r is opperdada, hem staan ter zijde zes oer dada's, de rest (U en ik) zijn gewone dada's. Het programma: „ver woesten, vernietigen". Een dadaïstisch vers: De dichter. Dada Granada Ik sliep van nacht op stroo O, O, O, O, O, Schiedam en macaroni Een lamp met peteroli Dada! DUIDELIJKE WENK. Mijnheer Meijer (om den hoek van de deur tot zijn vrouw, die sinds ruim drie uren met een vriendin zit te praten) „Marie, beste als het eten klaar is, zul je mo wel laten roepen, hè?" Beethoven. Beethoven's bekeild doodenmas ke-r door een dadaïst „verbeterd" futuristen geëxposeerd, bestaande uit eer. stroohoed, een cartonnen doos met reepjes goudpapier en dat alles in ,,natura" tegen en doek geplakt, is nu akelig ouderwetsch. Maar wat is dan en wat wil dan „Dada? Dada is alles en wil alles. Vooreerst zeggen DAT KENNEN WE. Bediende (pas in het vak)„Daar is een jonge dame, die eenigo ringen wenscht te zien, welke- volkomen gelijk zijn aan dien, welken zij aan haar vinger draagt. Zij zegt, dat zij er voor de aardigheid twee wil hebben, die precies hetzelfde zijn. Patroon: „Jawel, dat kennen we. Verspil maar geen tijd aan haar Die ring is'een engagementsring en nu wil zij alleen maar eens weten, wat hij gekost heeft." Robert Kox, in later tijd een der voornaamste Engelsche ko mieken van Drury Lane, had in den aanvang zijner tooneel loopbaan nog al door 't kreupelbosch moetemkruipen. Hij was begonnen bij een reizenden troep, die :p de plattelands-kermis sen speelde. Als een bewijs, hoe waar het spel van dien tconeel kunstenaar was, is het niet onaardig te vermelden, dat hij op eene jaarmarkt de rol van Jchn de Smidsknecht, in het blij spel: The water flows over the road, zoo na tuurlijk voorstelde, dat na hei eindigen der voorstelling de smidsbaas uit het dorp bij hem in de tent kwam en twaalr stuivers daags bood, zoo Kox als knecht bij hem in dienst wil de komen. Duitschlands grootheid en ondergang. De opper-dada Bander (X) exposeerde een staaltje van dadaïstische monumentaal architectuur met boven staande titel. Dadaïstische tentoonstel!'n°\ De voornaamste zaal der Dadaïstische tentt\oonstelhng te Berlijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 6