kassen komen. De uitkeeringen aan „uitge trokken" leden voor rekening van Rijk en ge meenten hadden in het algemeen reeds met 31 Deeember j.l, een einde genomen. In gemeen ten, niet toegetreden tot de in het werkloos heidsbesluit 1917 vervatte subsidieregeling, mag zoowel aan* reglementair rechthebbende leden als aan reglementair nog niet rechthebbende leden, die tot nu toe uitkeering voor rekening van het Rijk ontvingen, van gemelden datum af weer slechts de halve reglementaire uitkee ring verstrekt worden. Voor nieuwe leden van reeds vóór 1 No vember 1919 gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas, zoomede voor leden van nieuw opgerichte werkloozenkassen eindigt de uitkee ring voor rekening van het Rijk algemeen op 29 dezer, of zooveel eerder, als zij reglementair rechthebbende geworden zijn. De uitkeeringen aan rechthebbende werk- looze leden van de transportarbeidersbonden komen, te beginnen met de week van 38 dezer, voor rekening van de werkloozenkas. Voor de landarbeidersbonden is de uitkeerings- periode geëindigd op 30 April j.l. In de nieuwe uitkeeringsperiode (winter 1920—1921 kómen de uitkeeringen geheel voor rekening van de kas. Bovendien zijn, in afwijking van het boven staande, voor sommige groepen, o.a. voor de sigarenmakers en klompenmakers, nog eenige afzonderlijke bepalingen in het leven geroepen. Voor Oostenrijk. In den Roode-Kruistrein, die 18 dezer naar Oostenrijk vertrekt, bevindt zich een wagon levensmiddelen als geschenk van de Neder- landsche Dagbladpers aan de Weensche jour nalisten. Alle Weensche Journalistenvereeni- gingen, van welken godsdienst of richting ook, hebben zich in één comité van hulpverschaf fing vereenigd om deze zending in ontvangst te nemen en te distribueeren. Erts voor Duitschland. Men meldt uit Berlijn De verbetering in de Duitsche valuta maakt het, na bijna 6 jaar, den fabrieken in het Rijn land voor het eerst weer mogelijk ruwe erts via Rotterdam in te voeren. Onze Consul te Archangel gearresteerd. De Neder]andsch© consul te Archangel (de beter J. Smith) is door de bolsjiewiki gearresteerd. Classificatie der gemeenten. De Salariscommissie voor Burgerlijke Rijks ambtenaren heeft in hare algemeene vergade ring, gehouden op 7 Mei besloten de regeering mede te deelen, dat het haar, door de in deze tijd snel veranderde toestanden in tal van ge meenten, afgezien van de vraag of of classifi catie der gemeenten wenschelijk is, voorloopig niet mogelijk in ter zake van wijziging van de thans bestaande classificatie, een bruikbare maat staf te vinden en dus een deugdelijk advies uit te brengen. Het voorschot voor woningbouw. B. en W. van Apeldoorn hebben het bestuur van de Vereeniging van Nederl. Gemeenten ver zocht, hun adres aan den minister van arbeid te ondersteunen, waarin den minister in over leg wordt gegeven in art. 18 van het Kon. be sluit van 28 Juli 1902, St.bl. 160, het voor schrift te schrappen, dat van de overeenkomst tot verstrekking en aanvaarding van een voor schotvoor woningbouw een notarieeleakte wordt opgemaakt. De onmiddellijke aanleiding tot dat adres is de mededeeling van éen notaris te Apeldoorn, dat de kosten van de nolarieele akte betref fende een voorschot van f 1,545,000 zullen be dragen f5821.85. Het bestuur van de vereeniging heeft zich nu, naar het Hdbl. meldt, tot de leden (ge meentebesturen) gewend met de mededeeling, dat een adres van het bestuur van de vereeni ging slechts succes kan hebben, wanneer het met cijfers wordt gesteund, die van een zoo groot mogelijk aantal gemeenten afkomstig zijn. Het vraagt daarvoor de invulling van een staat daaromtrent over de dienstjaren 1914 tot eD met 1919. Statistiek van voortbrenging en verbruik Ondanks de strafbedreiging, vervat in de Wet van 1 December 1917 Stbl. 665, ter verkrijging een juiste staistiek van voortbrenging, hebben bij de telling van de voortbrenging en het ver bruik over de jaren 1913 en 1916 een aantal oudernemers de hun ter invulling toegezonden telkaarten veel te laat, enkele hunner zelfs in het geheel niet teruggezonden, ook niet na her haald rappèl. Daar de ondernemers niet op de telling de eerste telling van voortbrenging en verbruik in ons land waren voorbereid, is zoo noo- dig wel tot boekenonderzoek, doch niet tot straf vervolging overgegaan. Bij de tweede telling, welke dit jaar gehou den wordt, kan in dergelijke ernstige nalatigheid van de zijde der ondernemers niet worden be rust, daar het voor een juiste en recente stati stiek noodzakelijk is, dat alle ondernemers hun gegevens tijdig inzenden. Het Centraal Bureau voor de statistiek heeft reeds een aantal hunner een aanmaning doen toekomen. Zoo noodig zal strafvervolging wor den uitgelokt. Ten einde te voorkomen, dat dit geschiedt ten aanzien van personen, die niet uit onwil, doch uit onbekendheid met de wijze van invulling van de telkaarten in gebieke bleven, wordt er, hoewel zulks ook reeds in de bij de telkaarten toegezonden nota van toelich tingen vermeld was, nogmaals op gewezen, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek bereid is, alle gewenschte inlichtingen schriftelijk of mondeling te verstrekken en dat, wanneer het aan het Bureau noodzakelijk blijkt, een ambte naar zal overkomen om bij de invulling van de te'kaarten hulp te verleenen. Nederland en Duitschland. Naar wij vernemen, is Zaterdagmiddag de overeenkomst tusschen Nederland en Duitsch land geteekend. Gisteren deden zieh op het laatste oogenblik nog moeilijkheden voor, die hedenmorgen echter uit den weg zijn geruimd. Het secretariaat van het Centraal Industrieel verbond wordt voorloopig waargenomen door het secretariaat der: Vereeniging van Neder landsche Werkgevers, Lange Voorhout 88, 's-Gravenhage, alwaar nadere inlichtingen voor belangstellenden op aanvraag worden verstrekt. Het Centraal Industrieel Verbond heeft een adres aan de beide Kamers der Staten-Generaal toegezonden, waarin het verklaart met verba zing te hebben kennis genomen van het voor namen dér - regeering aan Duitschland een cre- diet van f 200 millioen te verleenen. Men kan zich, aldus het adres, in industrieele kriDgen niet verklaren, hoe het mogelijk is, dat onze Regeering zou verzuimen bij hare hulp aan aan land voorbij te zien, „dat bevolking en Re geering van dat land nu al maandenlang tegen over een zeer groot deel van de Nederlandsche industrie en handel een houding aanneemt, met elke geldends opvatting van recht en bil lijkheid ten eenenmale in strijd." Reeds sedert November 1919 zijn nagenoeg alle loopende contracten: van Nederlandsche afnemers met Duitsche leveranciers door deze laatsten een voudig eenzijdig vernietigd, terwijl de Duitsche regeering deze met alle rechtsbegrippen strij dige handelwijze, door het weigeren of intrek ken van uitvoervergunningen, hetzij direct of indirect heeft gesteund en mogelijk gemaakt. „Het crediet aan Duitschland", aldus het adres, „mag daarom niet worden verleend, ten zij voldoende zekerheid is verkregen, dat de Duitsche regeering waarborgen geeft, dat zij hare voor heel Nederland zeer schadelijke po litiek onmiddellijk wijzigt en al het hare doet om te zorgen, dat hersteld wordt, wat altijd als goed recht heeft gegolden dat eens geslo ten contracten onverkort worden uitgevoerd. In de tweede plaats moet er, alvorens het cre diet wordt verleend, zekerheid zijn verkregen, dat Duitschland ons de noodige grondstoffen werkelijk levert en niet ons deze onthoudt, zoogenaamd, omdat het daartoe de macht mist. Een ernstig aandringen onzer Regeering zou hier ongetwijfeld tot een goed resultaat kun- nnen leiden". Uit den middenstandsraad. Blijkens tot Algemeen Weekblad „De Midden standsbond" glaff pok inde pp1.. 28 April gehouden Vergadering van dien Middenstandsraad de wette lijke regeling Van de wintel sluiting, aanleiding tot hreedvpiei'igte gedachten wisseling. Het ontwerp, dat als leidraad bij da 'bespreking diende, regelt nipt alleen de iaivlo|ndsluiting (8 uur) doch ook de Zondag'sluiting. De/xt Zondagsluiting zou niet gel den vöior personen die ..tot een kerk'gaijaotscha beh'oonen, dat een wekeiijkschem rustdag op den Sabbiaith of op dpn zevenden dag viert; de zen persionen zon dan de verplichting worden opgelegd hun winkels op den Sabbath of op den zievëmden dag valn 's mprgems 5 tot den volgenden morgen 5 uur gesloten te houden. Van tweeërlei zijde kwam tegen de voor ges tel de bepaling vjerzet. Bij de stemming over het wetsontwerp werd mef alglemeene stemmen (pp1 drie na) dei voor gestelde redactie in haiar geheel goedg©köurd'. Van de drie tegenstemmers motiveerden ®r twee hun stem op grond van de vergunning aan Israëlieten pm Zondag open te houden en één op grond van het opofferen van den Zater dagavond. 1 TE VEEL AAN VAKGEN00TEN. Gelijk ricisds in tot jaarverslag van dein Mid denstandsraad is vlermeld, heeft één van de le den vlan dien.' Raad, de bear Meima, een schrifte lijk advies uitgjefcralcht, óver de vraag, of tot wensctolijk is van overheidswege vast te stel len, dat iemand, alvóreins zich als winkelier te mogen vestigen, aan een door de Overheid ingestelde commissie de bewijzen1 mOet over leggen voldoende warenkennis te bezitten en op de 'hoogte te zijn v'an eenvoudig, duidelijk l|ceklhouden. Dit advies is, op1 een der laatste vergaderingen van den Middenstandsraad uit voerig mondeling toegelicht, waarbij de vjopr- st-eiler in ovlerwegiirtg gaf een sub-oommissie, te tonremen, die het vraagstuk nader zou bestu- (kieren en rapptort uitbrengen. Zoodanige com missie is thans gpvórmd; zij bestaat uit de hoeren K. Meima, H. Kpppe] Jr. en W„ Fran sen Jzn.; als spicretairis is aan haar toegevoegd de beter mr. De Mol van Ottierloo, ambtenaar tij hel departement van Landbouw. REGEERINGSAANKOOP VAN MANU. FACTUREN. D:e mededeeling' v'an minister Vap IJsselsfójh in de Tweede Karner, dait hij vjooirnemems was ter bestrijding v'an de duurte manufacturen aan te knopen, die dan door bemiddeling vlain den handel drjjvleinden middenstand gedistribueerd zouden worden, heeft een stroom van aanbie dingen tien gevrilgie gehad. Slechts in één geval heeft zulks geleid to«t het doen van laiankoopen de par lij ondergoederen, waarover die regie'teiing zoodoend© de beschikking heeft gekregen, is echter betrekkelijk zeer klein; zi§ wórd sléchts aangekocht, doordien de aanbiedingsprijs wer kelijk uiterst laag was. De bear R. v. Heringa, chef der afdeeling Crisis-textiel, die in de laat st© vergadering v'an dein, Raad ter zake inlich- tinglen vérstrekte, deelde dan ook mede, dait de pri js, waatocor de goéderen waren aangekocht, geien beeld 'vórmde van dein aitge-meenRn foe- stand op het 'gelMed der prijzen; d'e regeering kan dus pok de beschikbaarstelling1 der eene pgriij niet dppr ditei van andere partijen 'tegen gelijksoortige prijzen doen Volgen, evenmin als het dien handel in het algemeen mogelijk zou zijn -tegen gelijksoortige prijzen te levéren. Een -ernstige waaiischuwing aan hef publiek tegen het makjan v!am onjuiste gevolgtrekkingen acht te dn beer Heringa derhalve ten volle: op haar plaats. Omtrent de Vvij'ze, WaBlriolp1 de aangekochte partij door bemiddelingvlan dien 'middenstand zal gedistribueerd worden, zal de- daartoe in dertijd daor dtön Middestamdsrialad' aangewezen commissie, bestaand© uit de- he-eren C. J. G. S-truijcken, A. A. Collier steur ©n W. Swaigler- inan de regering, nader adviseerein. Het dppr dien minister v'an Financiën ingte- diendte Wetsontwerp', heffing van een tabaks accijns zal het hoofdpunt vórmlen ©ener bespre king op de leterst'volgémdei vergadering van dien Midd-emstandsriaiad'. Ter zake 'is beslpltjen, dait Vooraf de hoofdbe sturen v'an dé drie bonden met d'e vakorganisa ties lovótrleg zullen plegen, 'deskundigen zulhin hamen, len dal dan op de eerst viol gende verga dering deskundigen zullen worden uitgieuoodigd teneinde den Raad vjoor te lichten. BQ of krachten! wetten of verordeningen voor- gerehreven en andere ofHcleele af' en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders hebben den 6en Mei 1920 hun beslissing op het verzoek van F. V- Witlich Hoek om vergunning tot het opslaan van 1200 liter benzine in een benzine- kluis achter de panden Tuinlaan nos. 112114, kadaster Sectie L. ns. 2205, verdaagd aan gezien het deskundig onderzoek nog niet ge ëindigd is. Schiedam, 10 Mei 1920. MAXIMUMPRIJS VOLLE MELK. Ter kennis van de ingezetenen wordt gebracht, dat bij beschikking van den minister van Land bouw, Nijverheid en Handel van 3 Mei 1920, no. 5393, voor deze gemeente een maximum- kleinhandelprijs voor volle melk (onverpakt) is vastgesteld van 18 cent per liter. Schiedam, 8 Mei 1920. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien de verordening tot het beperken van den nachtarbeid in broedbakkerijen Brengen ter kennis van belanghebbenden le dat ingevolge artikel 4 der bovengenoem de Verordening het verbod van bakkersarbeid niet geldt voor den nacht van 11 op 12 Mei a.s., en 2e dat het bezorgen van brood op Woensdag 12 Mei a.s. mag aanvaagen des voormiddags 9 uur. Schiedam, 10 Mei 1920. Stads- en Gewestelijk Nieuws., Crisismaatregelen. Verkrijgbaar inde week van 612 Mei. Suikerkaart bon 31, van 39 Mei, bon 32, van 1016 Mei. Broodkaart. De broodkaart van het 136e tijdvak van 1018 Mei (blauw). Vetkaar t. Bon 8e w»ek 1320 Mei, bon 9e week 2128 Mei. Geveilde en Verkochte Onroer. goederen. Notarissen POORTMAN en BAGGERMAN. Verkocht Zaterdag 8 Mei. Winkelhuis en Woonhuis enz. Breedstraat 18, in veiling I 4100, verkocht voor f 4800. Lijk gevonden. Zaterdagmiddag is in de Maas drijvende ge vonden het lijk van den 17-jarigen H. G., ge woond hebbende in de Ploegstraat alhier, die 17 October 1.1. bij het neeilaten van een anker aan boord van een in aanbouw zijnd schip op de werf van de firma Kuij en v. Rhee op zoo'n tragische wijze het leven verloor. Ineen woning aandeHoogstraat is, ten nadeele van een kostganger, een colbert- costuum ontvreemd. Bij de gistereh te Delft gehouden Int. Nat. Honde nten toon stelling, behaalde onze stadgenooten de heeren Mejjer en Buisman met hun Frainschen Herdershond Chiev' de Bou vier den tweeden prijs in de open klasse, Gemeenteraad. Vergadering van Vrijdag 7 Mei. Tapverbod. 12. Voorstel van B. en W. om in beginsel te besluiten, het tapverbod, thans reeds geldende voor een gedeelte van den dag op nationale feestdagen en lotingsdagen, uit te breiden tot van Zaterdag-middag 12 uur tot Maandagmor gen 8 uur, alsmede de Christelijk feestdagen en den Oudejaarsavond. De Voorzitter zegt Zooals U uit de toelichting tot dit voorstel heb kunnen zien, meent de meerderheid van het college dat thans de tijd gekomen is, nu door welke oorzaak dan ook het drankmis bruik hier evenals elders onrustbarend toeneemt, en daarmede gepaard gaande ergerlijke straat- tooneelen, om daartegen maatregelen te nemeD. Ik wijs op het steeds toenemend aantal pro cessen-verbaal deswege door de gemeente-politie opgemaakt, waarbij het geregeld opleggen van f 10 boete niet in het minst schijnt af te schrikken. Zoo werden opgemaakt in 1919 in Januari 6, in Februari 5 in Maart 8, in April 5, in Mei 10, in Juni 8, in Juii 19, in Augustus 9 pro- cesssen-verbaal wegens openbare dronkenschap. Nu werd in de maand Augustus in de meeste particuliere bedrijven dd verkorte arbeidstijd ingevoerd en daarmede gepaard gaande Ioons- verhooging, en nu, en dit is wel opmerkelijk, ziet men de groote stijging komen van het aantal verbalen. Ik zeg nu niet dat dit daar aan toe te schrijven is ik wijs alleen op het feit. In September 25 verbalen, in October 28, in November 30, in December 30. In 1920 in Januari 21, in Februari 30, in Maart 17, en dan 122 April reeds 19. Nu maak ik mij geen illusie de echte dronk aards te bekeeren, doch het is de jeugd en de zwakkelingen die men de naaste gelegenheid moet ontnemen, en voor uioreele inzinking moet behoeden, m.i. wel degelijk een taak, en zeker niet de minst gewichtige, die de overheid te vervullen heeft, al ben ik niet blind voor de bezwaren die het thans voorgestelde aankleven. Ik sta volstrekt niet op het standpunt dat men de belangen der goedgezinde kasteleins hierbij geheel over het hoofd kan zien. Ik twijfel echter niet dat, wordt de maatregel van tapverbod toegepast dan zal hun debiet van niet-sterken drank belangrijk vermeerderen, terwijl art. 20 der Drankwet mogelijk de gele genheid schept om hun 50% van het vergun ningsrecht terug te geven. De heer H ij m a n zegt dat hij verbaasd is over de plaatsing van dit voorstel op de agenda en het optimisme van B. en W„ die eenig prac- tisch resultaat van dezen maatregel verwachten. Spr. ziet als gevolg van het tapverbod een exodus van Schiedammers naar Rotterdam en toeneming van het Maandaghouden. De koopkracht zal te Schiedam verminderen hetgeen in strijd is met het middenstandsbe- lang. Hij zal tegen het voorstel stemmen, daar de clandestiene verkoop in de hand gewerkt wordt en het tapverbod toch niets helpt. Hij hoopt dat het voorstel met een groote meerderheid verworpen zal worden. De heer v. d.Toom merkt op, dat als men de heer Hijman hoort spreken, men den indruk krijgt dat de maatregel afkeurenswaardig is. Spr. begrijpt echter volkomen, dat B. en W. de toestanden op straat des Zaterdagsavonds en de toename van het aantal prosessenverbaal niet langs zich heen hebben laten glijden Hij staat dan ook aan de zijde van B. en W. waar het er op aankomt, op afdoende manier paal en perk te stellen aan wantoestanden. Toen B. en W. dit voorstel op de agenda plaatsten, gaven zij daardoor meer den uitdrukkelijken wensch te kennen, het euvel uit de wereld te willen hebben, dan zich uit te spreken over de keuze van het middel. Toen Spr. in de couranten las, dat men in verschillende plaatsen dergelijke verordeningen ging invoeren,vond hij dezen maatregel zeer ver klaarbaar. Het voorstel van B. en W.'van Schie dam ziende, deed bij hem den lust ontstaan daar over wat dieper na te denken. Spr. is toen tot de conclusie gekomen, dat er betere middelen zijn dan die B. en W. voorstellen. Daar er vele goedgezinde burgers onder de drankverkoopers zijn, die in hun brood zouden worden getroffen, indien het voorstel van B. en W. zou worden aangenomen, mag de voorge stelde maatregel z-.i. slechts in het uiterste ge val worden toegepast. Misbruik wordt door het tapverbod toch niet tegengegaan, doch slechts verplaatst. Het Maandaghouden zal er, zooals de heer Hijman reeds opmerkt, door vermeerderen. In Lekkerkerk b.v. waar een tapverbod is, gaat men naar Ce- pelle om te drinken en daardoor gebeuren aller lei ongewenschte dingen. Het middel is hier dus erger dan de kwaal. De clandestiene ver koop wordt er belangrijk door in de hand ge werkt. Sipi. zégt, dait pok' hij h(eit drankmisbruik wil helpiein 'bestrijden, maalr meernt, dat zijn middle! beter is dan diait van B. en W. De bear C pi 1 lé: Drooglegging. De hieier vl d. To r n verklaart, dat het hier galat pm misbruik' Tegen t© gaan. Er zijn té <faer stede ongeveer 80 vergunning houders, waarvlan mleer dan 70 georganiseerd, De vietreeniging van vergunning houders alhier stelt zich prik* op: tot standpunt dait tot haar plicht is het drankhmsbruifc tjegjen tei gaan. Dat het dén vïp'rg'unninghoudjCTS ernst is blijkt wel uit tot feit, dat döpr hen bpwierkt werd, dat de groote gla zen gemevpr, ver biowern de maalt zijnde, als mede hef vier beneden den prijs verknopten van drank bijbal pvferal hier ter stede is afgeschft. De vlergunninghpuders voeren zelfs een' actie om de distributie weer in te vperen en dit tot ©en rijkszaak' te maken. Op deze wij'ze wil men de omwil[iglen dwingen de té treffen maaitreg|;lten Op te vólgen. Ook' de Bond' van distillateurs is tr.| sarnenwleiridngl btereid gevonden. We mioglem dus wel concludeeran, dat we hier etein afdeel ing vlan den bomid van vergunninghou ders hetbiem, die van goieden wil is. Spr. bepljeit dan djoor siatajemwieateng1 ,en Wer- lejji met de Vergunninghouders de noodige maat-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2