Aangifte jFmaiuu Mijnhardt's Bloedarmoede, TOOK VERBOUWEN VU JSSA. IC. KRABBENDAM Aannemer. Gedistilleerd. Likeuren. Wijnen. Beerco- eü Kmder-Confectie SPAARBANK. BREIJS Zonen Vervoer van Boowmaterialen, Bjb Hoopre Bwprsctal van leerlingen tabletten. Zenuwachtigheid, Rheumaüeh, Qal en slijm Haagznnr, HEBREW EEKHOORN RIJWIEL. 140 gld. DAMES EEKHOORN RIJWIEL 145 gld. Firma A. J. VAN DE VEN, Prima kwaliteit. Billijke prijzen. Lange Baanstraat 43/45. RICHT. Grint- en Zandhandel. AelbreeMsfeade 183-187, vooral. Delfshaven, Gezeefd grint in Iedere korrelgrootte. L. M E IJ E R, Jiciiwe BImto Ui, M ïattewrlaaii, geneeskrachtige Mijnhardt's Maagtabletten i PROFITEERT NU 51 Hoogstraat 5L - Telefoon 547. Zeer concurreerende prijzen. Sleeperij. - Goederenvervoer. ROTÏEBDAH. Bolwerk Ke. I, «iffi, 6186. OostiEMlaai! 85, 3894 MhrechteMe 183-187, 7594. van uitstekende kwaliteit leveren, benedens de mogelijkheden die 'n energieke exploitatie biedt, hebben den heer Dresselhuys er toa gebracht, voor de Isefjord Goal Company, waarvan in middels meer dan de helft der aandeelen in Nederlandsche handen is gekomen, een expe ditie uit te rusten, die behalve een nauwgezet geologisch onderzoek van de concessies, ten doel heeft, de ontginning ter hand te nemen van een van de oudste kolenbeddingen op het Kaap Bohmanschiereilantl, waarvan de dicht aan de oppervlakte liggende laag 8 K.M.2 beslaat. Voor deze expeditie is de ,,Mont Cenis" in gericht. Het schip laadt hier alle noodige levens middelen, kleeding, matrassen, gereedschappen werktuigen enz., en neemt twee betrouwbare, houten barkassen aan boord, die tegemoet zul len komen aan het bezwaar, dat het verkeer te voet over het rotsige, met scherpe gesteenten, gebergten en gletschers bedekte land groote be zwaren oplevert. Als leider van de expeditie zal optreden de civiel-ingenieur L. Mangelaar Meer- tens, die vergezeld zal zijn o.m. van een dokter, twee landmeters, een assistent-ingenieur, een Duitschen ingenieur met zijn assistent, 52 ge routineerde speciaal voor dit doel gekozen mijn werkers, twee marconisten voor de barkassen, twee koks en twee stewards. Leider van de geologische afdeeling is inge nieur E. C. Abendanon, die op dit gebied een goede reputatie heeft, en wiens tochten door China en dwars door Celebes bekend zijn. Be halve dragers en opnemers ga'at met hem mede luitenant ter zee A. J. Dijkshoorn, om de ter reinen op te meten en in kaart te brengen. Goede kaarten bestaan er voor deze streken nog niet. Voorts zullen twee leden van Rotter- damsche families, de heeren Koch en Carp de expeditie vergezellen, de eerste om er te gaan jagen voorts een Noor die de laatste twintig jaar het toezicht over de claims heeft uitgeoefend en 5 Noorsche surveyors, die het land kennen. Ook mevrouw Abendanon maakt den tochtmee. De ,,Mont Cenis" krijgt een draadlooze in stallatie en op Kaap Bohman komt een eigen station, dat in verbinding zal staan met een vast station, dat de Noorsche regeering op Greenhaven vestigt, van waaruit de verbinding met Parijs tot stand wordt gebracht. Te Chris- tiania zal het schip barakken en woningen in nemen, die voor de overwintering zijn ingericht. De helft van de expeditie blijft n.l. op Spits bergen om den mantel van de te ontginnen bed dingen op te schieten, opdat het volgende jaar de exploitatie met volle kracht ter hand kan wor den genomen. Dit jaar denkt men een 2000 ton kolen te kunnen leveren, die hun bestemming in Noorwegen zullen vinden. In de toekomst, als de voorwaarden zijn verwezenlijkt, noodig om den arbeidskrachten op Spitsbergen het leven en den arbeid onder gunstige omstandig heden onder gunstige omstandigheden te waar borgen, zal de hoeveelheid natuurlijk belang rijk grooter worden. Alleen de Bohmanbeddin- gen bevatten 16 millioen ton op slechts 2 meter dikte. De reis naar Spitsbergen zal drie weken duren. De heer Dresselhuys gaat zelf het terrein van de nieuwe onderneming verkennen. De „Mont- Cenis" zal hem naar Nederland terugbrengen, nadat hij den heer Mangelaar Meertens de lei ding van de expeditie zal hebben overgedragen Het levensonderhoud in Duitseh- 1 a n d. Uit Berlijn wordt medegedeeld, dat vol gens de Duitsche statistiek een ongetrouwd man op het oogenblik voor zijn dagelijksch onder houd 37 mark noodig keefteen echtpaar zon der kinderen 46 mark, een echtpaar met 2 kin deren van 610 jaar 61 mark. Het jaarlijksch inkomen voor een ongetrouwd man moet minimum 9700 mark, voor echtpaar zonder kinderen 14.400 mark, en voor echtpaar met 2 kinderen 19.300 mark zijn. Hierbij wordt dan de Markwaarde op 1/10 van haar vroeger# waarde berekend. De arbeiderscouranten berekenen, dat het ge middelde inkomen van een Duitschen arbeider nog niet de helft bedraagt van het bedrag, dat hij voor zijn onderhoud noodig heeft. Goedkoop wonen! In de uitgebreide gemeente Holten had de gemeenteraad de huur waarde der woningen voor hoofden der scholen geschat als volgtin het dorp 375, In Dijkers- hoek 275 en in Espelo 250. Gedeputeerden vonden deze schatting te hoog ,,den aard der woningen in vergelijking gebracht hebbende met andere soortgelijke wo ningen in die gemeente, zoomede overwegende dat als maatstaf alleen mag gelden de werkelijke huurwaarde ter plaatse van de woningen, waarbij het aanbeveling verdient om, nu het ambts woningen geldt, slechts in zeer beperkte mate rekening te houden met de tegenwoordige abnor male omstandigheden." Smokkelzaken. Een arbeider uit Bleijer heideKerkrade, die 3000 sigaretten naar Duitschland had gesmokkeld, werd door het Schöffengericht te Aken tot 900 mark boete veroordeeld, benevens verbeurd verklaring der sigaretten. Van een Hollander werden onlangs niet min der dan 600.000 sigaretten aan de Duitsche grens bij Kerkrade in beslag genomen. De man is inmiddels overleden. Een firma uit Hilver sum leverde de sigaretten ze werden door de Akensche strafkamer verbeurd verklaard. BINNENLAND. Actie tegen de anti-revolutiewet. Eergistermiddag kwamen te Amsterdam de vertegenwoordigers van het Nationaal Arbei derssecretariaat, van de Communistische Partij, Socialistische Partij, Federatie van Sociaal- Anarchisten, Bond van Chr. Socialisten, Rev. Vrouwen Bond, Internationale Anti-Militai- risten Vereeniging en van de Vereeniging van Rev. Intellectueelen, bijeen om de verdere regeling van de actie tegen de reactionnaire wet van Heemskerk te behandelen. Van de vereeniging van Religieuse Anarcho- Communisten was bericht ingekomen dat ze ook aan de actie wenschte deel te nemen. Besloten werd tot samenwerking, nadat de grondslag waarop deze zal berusten, door de partijen in eigen kring was besproken. Van elke deelnemende organisatie werd een vertegenwoordiger aangewezen, die met elkaar het Comité van Uitvoering vormen. Tot voorzitter werd benoemd B. Lansink Jr., tot secretaris M. de Boer, en tot penningmees ter, H. Kolthek. De actie zal krachtig worden aangepakt, o.a. door 't beleggen van openbare en huishoude lijke vergaderingen, het uitgeven van manifes ten en brochures, terwijl bovendien tegen 6 Juni en revolutionnair congres zal worden bijeen geroepen. Op dit congres, waar korte inleidingen zul len worden gehouden door mevr. Roland Holst, D. Wijnkoop, B. Lansink Jr. en C. Kitsz, zullen de afgevaardigden tot ruime gelegenheid voor gedachtenwisseling gelegenheid krijgen. Algemeen werd de opvatting gehuldigd, dat het middel van de staking als afweer door de arbeidersklasse moest worden toegepast, waar bij er den nadruk op werd gelegd, dat de dag waarop de openbare behandeling in de Tweede Kamer aan de orde komt, als het moment van de stakingsdaad voor de arbeiders dient te wor- den beschouwd. In dezen zin en op dezen grondslag zal dan ook de actie zoo scherp mogelijk worden ge voerd. te SCHIEDAM. Gildenfeest in Noord-Brabant. Op 27, 28 en 29 Juni a.s. viert het geweren- gilde ,,St. Dionysius" te Tilburg zijn 250-jarig bestaan. Blijkens mededeeling der feestcommis sie hebben reeds 65 gilden hunne medewerking toegezegd. Men verwacht een deelneming van minstens 100 gilden met 5000 leden aan den grooten optocht. De feestelijkheden zullen drie dagen duren en behalve de onderlinge schietwedstrijden zal er een tentoonstelling georganiseerd worden van voorwerpen betrekking hebbende op de gilden, w.o. oude perkamenten, schilden, vaan dels, bekers, standaarden, costumes enz. Ook zullen wedstrijden worden uitgeschreven in het standaard-paardrijden, vendelen, roffelen, trom- slaan enz. De groote historische folkloristische optocht belooft schitterend te worden. Verder ligt 't in de bedoeling al wat Noord- Brabant bezit in Tilburg ten toon te stellen alle oude volksgebruiken zal men kunnen zien, zooals de metworst van Boxmeer, ganzenrijden van Kerkvoort, St. Janskruid, Paaschvuren, Mei- en dennenboomen, planten, rozenhoepen, ketelmuziek, stroopop, Brabantsche overtrek, kantklosters, enz. Voorts zullen alle kleeder drachten van Noord-Brabant in dezen optoch op het feestterrrein oude Brabantsche volksspe len, zooals boerendans, bruiloft, serenade en zingen van oude Noord-Brabantsche liederen door een koor. Het Nederlandsch eskader te Hongkong. Aan het bij het departement van Marine ont vangen jongste reisrapport van het Nederland sche eskader in Indië, dat thans op bezoek in Japan is, wordt, wat betreft het bezoek, dat te voren aan Hongkong gebracht is, als bijzonder heid ontleend, dat»,, behalve de vele officieele feestelijkheden o.a. een groot gastmaal van de Hollandsche kolonie in het Repulse-Bay Hotel ook een voetbalwedstrijd plaats had tegen een Engelsch marine-elftal, waarbij het Nederlandsche elftal bestond uit een vijftal te Hongkong woonachtige Nederlanders, aange vuld door officieren en schepelingen van ons eskader. Evenals te Saigon, waar eveneens een voet balwedstrijd plaats had, waarbij de Nederlan ders wonnen met 10, werd ook te Hongkong door het Nederlandsche elftal de overwinning behaald, toevallig ook weder met 10. Ver melding verdient betreffende dezen wedstrijd te Hongkong nog, dat de plaatselijke bladen aldaar ten zeerste het spel roemden van den Nederlandschen goal-keepér, den stoker le klasse J. W. Kleynen. Het geheel reisrapport geeft verder dan in druk, dat de ontvangst van het eskader ook te Hongkong zeer geestdriftig en hartelijk is ge weest en met buitgengewoon eerbetoon van de zijde der autoriteiten heeft plaats gehad. Rechtzaken. Ook gister stonden een 14-tal verdachten in het zedenschandaal voor de Haagsche rechtbank terecht. Evenals gisteren werden er straffen, variee- rend tusschen 4 maanden en 3 jaren gevan genisstraf tegen hen gevorderd. De uitspraken in deze zaken zijn eveneens bepaald op 3 Juni a.s. Scheepvaart. Hoogwater te Hoek van Holland. 22 Mei v.m. 4 59 n.m. 5.36. 23 Mei v.m. 5.53 n.m. 6.31. 24 Mei v.m. 6.50 n.m. 7.27. 25 Mei v.m. 7.53 n.m. 8.30. Hoogwater te Schiedam ongeveer 1 uur en 40 min. later. voor den nieuwen cursus op Donderdag 27 en Vrijdag 28 Mei van half twee tot vier uur in het gebouw der R. H. B. S. schriftelijk vóór 30 Mei met opgave van naam, voornamen, datum, jaar en plaats van ge boorte en de school, waar het onderwijs tot nu toe is ge noten. De Directeur, 1661 22 M. HORN. FOTOGKAi F, BOTTERDAM. TtUf. 9376. Ataüm gelijkvloers. Halte lijD 8. 10 OUDE -WIJSHEID. Qr_ rfBSRUflKT TANDPASTA Mijnhardt's Staaltabletten. Mijnhardt's Zenuwtabletten. Sanaperin-tabletten. [Mflnhardfs Laxeer-tabletten. is het RIJWIEL, dat in kwaliteit en sierlijk heid van bouw, kan wedijveren met de beste blnnenlandsche en buitenlandsche merken. Aanbevelend, J. DE JONG, Gedempte Slaak 94, 1260 5° ROTTERDAM. Woonhuizen en Kantoorpanden inodert tn praeti.rch inrichten van Winkels, Magazijnen en Fabrieken i. tegen woordig het aange wezen adres gg Telefoon VIJFhondcrd VIJF en VIJFt^L™811" 14948 26 Suikerziekte, bloedarmoede, hoest, bronchitis, asthma, rheumatiek, neuralgie, jicht, leverziekte, verstopping, eczeem in alle huid-, baard- en haar ziekten, aderspatzweeren, enz. Spoedig en vol komen GENEZING der ernstigste gevallen, per brief, door de wonderbare planten-extracten van dokter DAMMAN, verschillend voor elke ziekte. Men vrage circulaire No. 181 met bewijzen aan bij den Heer SNABILIE, Groote Markt 7, Rot terdam, met nauwkeurige omschrijving der ziekte. in ruime sorteering voorhanden. Telefoon 4828 - ROTTER DA M. Schiedam. ANNO 1820. 1-ia.ngT© O.»vest SO- Van 1 Juli 1920 af wordt 4 rente vergoed voor bedragen tot f2000.—. 2 van bedragen boven f 2000.— tot f 4000.—. Hente op Rente. rugpijn, zwakte, duizeligheid, bleeke gelaatskleur. Gebruik hiertegen Deze dienen tot algeheele verster king van bloed en lichaam, verbe teren Uw eetlust en geven een gezonde gelaatskleur. In doozen vanaf f 0.! onrust, gejaagdheid, overspanning, slapeloosheid, examenvrees, prik kelbaarheid. Gebruik hiertegen Deze tabletten kalmeeren in hooge mate en nemen de gevolgen van overspanning weg. Per koker 60 ct. jicht, koude en pijn in de ledematen, ischias, spier- en gewrichtspijn, aan- gezichtspijn, pijnen van allerlei •ard. Gebruik hiertegen Deze werken pijnstillend en gene zend. Per koker 75 ct. worden verwijderd door Regelen den stoelgang, zijn bloed zuiverend en verdrijven uitslag, Per doos 60 ct. maagpijn, maagwater, oprisping, geen eetlust, slechte spijsvertering. J Gebruik hiertegen Per koker 75 ct. ]91 ijnhnrdt s Jiopfdpijn-tablet- ten. Stillen spoedig de hevigste hoofdpijn. per koker 40 Pt- Rij Apoth. en alle UrogUten. To Schjedam bij P. J. van der Sm an, Hoogatraat en A. Scholte Jzn., Bruertvest 71. EEKHOORN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 6