Laat stoomen, verven, wasschen en strüken bii de JE PHOENIX", Telef. No. 15. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 in eene slordige dienstvervulling en andere teekenen van gebrek aan toewijding. Dank zij de medewerking van de vakvereenigingen, be gint hierin eenige verbetering te komen, zoo dat de minister meent te mogen verwachten, dat het gaandeweg zal gelukken om aan de vele klachten op dit gebied een einde te maken. Ook al moge het waar zijn dat door verbe terde outilleering van het bedrijf (uitbreiding kantoorruimte, aanleg van lijnen e.d.), zoomede door verbeterd toezicht en verbeterde plichts betrachting de gang van zaken kan worden bevorderd, zonder tariefsverhooging kunnen on mogelijk de door inkrimping van arbeidsduur, verhooging van salarissen en aanzienlijke stij ging van andere uitgaven, sterk gestegen ex ploitatiekosten worden goed gemaakt. De resp. op 1 November en 1 December 1919 ingevoerde verhoogingen van de posttarieven hebben, blijkens de bekend zijnde cijfers, tot dusverre geen ongewenschten invloed uitge oefend op het verkeer. De geldelijke uitkomsten over de maanden November 1919 tot en met April 1920 verge leken met de overeenkomstige maanden van het vorige jaar, toonen aan dat de geraamde hoogere opbrengst ten gevolge van de laatste tarief herzieningen inderdaad mag worden ver wacht. Uit een overzicht blijkt eene hoogere ontvangst van pl.m. f900.000 per maand, het geen overeenkomt met eene hoogere jaarlijksche opbrengst van circa 11 millioen gulden, de bate van de reap, op 1 November en 1 De cember 1919 ingevoerde tariefverhoogingen was geraamd op f 10.500.000. Naar de meening van den Minister zal noch tans tot eene verhooging van de binnenland- sche posttarieven moeten worden overgegaan, onafhankelijk van de beslissing, welke door bet eerstvolgende postcongres, met betrekking tot de internationale tarieven zal worden genomen. Welke baten van een eventueele verhooging van die tarieven het gevolg zullen zijn, is thans niet te zeggen. Daar evenwel het tekort op den dienst 1920 van het staatsbedrijf wordt ge raamd op ruim 19.000.000 en de vermeerderde opbrengsten door de nieuw ontworpen binnen- landsche tariefherziening op ruim f 11.000.000, kan wel worden aangenomen dat die baten niet voldoende zullen zijn om het ontbrekende (bij na f 8.000.000) te dekken. Wat het maken van ontwerpen voor nieuwe pbstzegels betreft, heeft de Minister reeds be sloten hiervoor eene prijsvraag uit te schrijven. De indienststelling van den telefoon-kabel Amsterdam's-GravenhageRotterdam kan in September a.s. worden tegemoet gezien. De telefooncentrales voor interlocaal verkeer te 's-Gravenhage en Rotterdam zijn reeds uitge breid eene uitbreiding der centrale te Amster dam komt binnenkort gereed, terwijl verdere uitbreiding in bewerking is. CITROEN-JENEVER. B A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Vrijdag 13 Juni 1920 des namiddags 2 uur. Voorzitter de burgemeester, de heer A. J. Gijsen Comité-generaal. Aan de openbare zitting ging een comité- generaal vooraf. Om 3.40 uur wordt de openbare zitting ge opend. Tegenwoordig zijn 19 leden. Afwezig de heeren v. d. Schalk, v. d. Toorn, Slavenburg en mevr. Nolet. Vastgesteld worden de notulen van 16 April, en verdaagd die van 7 tn 28 Mei. d. a. v. De Voorzitter deelt mede dat van Ged. Sta ten zijn ingekomen verschillende goedgekeurde Raadsbesluiten. De heer Mr. Kavelaars maakt eenige opmerkingen met betrekking van het aan wo- ningbouwvereenigingen verleende voorschot. Hij meent, dat de Raad niet besloten heeft 100 voorschot te verleenen, Weth. Mr. vanVelzen antwoordt dat dit meerdere voorschot verband houdt met de ver laging van het stamkapitaal, hetwelk vroeger 5 thans 2 bedraagt. De mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Van B. en W. is ingekomen een schrijven waarbij ter vaststelling wordt aangeboden een ontwerp-besluit regelende de huurwaarde van de ambts-woningen voor de hoofden van open bare scholen in deze gemeente. De heer Mr. Kavelaars vraagt inlich tingen over het verschil der cijfers volgens het ontwerp-besluit en de missive van den heer Bubberman. De huizen van de heeren v. d. Poel en Martens zijn op 520 voorgedragen, ter wijl de heer Bubberman 550 heeft getaxeerd. Weth. de Bruin antwoordt, dat alle wo- hingen van de schoolhoofden door den heer Bubberman zijn getaxeerd. De hoofden heb ben de keuze tusschen 15 van hun wedde en de getaxeerde huurwaarde. Deze twee hoofden zullen dus het voor hen voordeeligste cijfer, n.l. de getaxeerde huurwaarde, genomen heb ben. De regeling wordt z.h.st. goedgekeurd. Idem voorstel om aan M. J. Scheffer, gewe zen tijdelijk assistent-muntmeter-opnemer aan de Gasfabriek, een wekelijksche ondersteuning van f 5te verleenen. Hiertoe wordt besloten. Idem voorstel om een crediet te verleenen van f 1500voor aanschaffing van een sproei wagen ten behoeve van den Reinigingsdienst. Hiertoe wordt besloten. Alle soorten GEDISTILLEERD in prima kwaliteiten. Van de Commissie voor den Reinigingsdienst verslag over 1919. Van de Gezondheids-commissie mededeeling dat bij haar geen bezwaren bestaan tegen den bouw van een gemeentelijke bewaarschool op het terrein van het v. m. ziekenhuis. Kennisgeving. Van het Raadslid W. van den Hoek is in gekomen de volgende vraag Volgens een bericht van de Schiedamsche Courant d.d. 10 Juni heeft den minister van Financiën een crediet aangevraagd ten einde de Gemeenten hun aandeel in de O.W. te kunnen uitkeeren. Blijkens dat bericht zal de Gemeente ontvangen f 375.284. In aanmerking genomen de uitkeering aan ge meenten van ongeveer gelijke grootte is dat bedrag zeer gering. Is het B. en W. ook bekend naar welken maatstaf die verdeeling heeft plaats gehad of zal plaats hebben Zoo niet, achten B. en W. het dan niet noodig een onderzoek bij de bevoegde autori ten naar den maatstaf der verdeeling in te stellen De heer v. d. Hoek, de vraag nader toelich tend, verzoekt B. en W. vooral diligent te zijn voor het restant der O. W., hetwelk nog te ver deden zal zijn. De Voorzitter zegt dat B. en W. zullen overwegen wat ze ter zake zullen doen. Van de Ned. Vereeniging t. b. der belangen van verpleegden en verplegers „Nosokomos" te Amterdam, adres waarbij eenige wenschen wor den kenbaar gemaakt ten aanzien van de wijk verpleging en verpleegden. Kennisgeving. Van den Alg. Ned Straatmakersbond adres verzoekende voor de straatmakers en helpers een salarisregeling vast te stellen gelijk aan den loonstandaard in het vrije bedrijf. Van de afd. Schiedam v. d. Centr. Ned. Amb.bond adres verzoekende den portier ven het Sted. Ziekenhuis een hooger bezoldiging toe te kennen. Van de vereen, tot bev. van chr. onderwijs schrijven, waarbij wordt medegedeeld en ver zocht haar aanvrage met betrekking tot aan koop van een gedeelte terrein van het voorm. ziekenhuis als niet gedaan te beschouwen. De twee adressen gaan naar B. enW. om advies; het laatste wordt voor kennisgeving aan genomen. Op een vraag van den heer H ij m a n ant woordt weth. de Bruin dat de grond gereser veerd blijft voor den hom* "n een lagere school. Van mej. C. Bok, da voor de ver hooging van haar salai Kennisgeving. Van S. C. van Was "an Doorn adres, houdende verzoek hem nxoopen tegen ƒ50 per M8. een perce id groot 250 M1. grenzende aan het kadastrale perceel sectie C. no. 767 van de Westvest,hoek Gerrit Verboon- straat, in verband waarmede hij te koop aanbiedt de erfdienstbaarheden of andere rechten die de eigenaar van genoemd perceel heeft ten laste van perceel 765. In handen van B. en W. ter nader onderzoek en advies. De heer v. d. M o s t vraagt waarom het adres van de Chr. Jongelingsvereeniging „De Heere zal 't voorzien", houdende het verzoek om den tuin van de Openb. Leeszaal des Zondags avonds in gebruik te mogen hebben gedurende de maanden Juni/Aug. nog niet bij de stukken is gelegd. De voorzitter antwoordt, dat over het verzoek nog advies wordt ingewacht van de betrokken ambtenaren. De heer v. d. M o s t dringt aan spoed te be trachten, daar anders de tijd, waarop in het adres gedoeld is, verstreken zal zijn. De Zuiderstraat. De heer v. Pelt zegt, dat hij de vergadering moet verlaten en derhalve gaarne punt 9 van de agenda het eerst behandeld zou willen zien. De Voorzitter heeft hiertegen geen be zwaar, zoodat thans aan de orde komt 9. Beantwoording van de vragen van het raadslid, den heer J. M. van Pelt, inzake de woningen aan de Zuiderstraat. Weth. Mr. van Vel zen verklaart, dat hij met den interpellant deze zaak heeft bespro ken. De toestand is zoo, dat zoo spoedig moge lijk de woningen zullen moeten verdwijnen. Hoewel deze kwestie zich niet leent voor open bare bespreking, geloofs hij toch dat de oplossing- welke het college zich voorstelt, instemming zal vinden. Door tijdelijke ontsmetting hoopt men de wantoestanden tot een minimum te beperken. Het college kan de meest mogelijke diligen- tie toezeggen. De heer v P e 11 is bij het persoonlijk onder houd met den weth. tevreden gesteld. De toe zeggingen waren boven z'n verwachting, zoo dat hij zijn vragen voorloopig in trekten hij de kwestie niet verder in openbare bespreking zal brengen. De voorzitter stelt nu aan de orde Benoemingen. Ie. Benoemingen van een onderwijzer en onder wijzeres aan de Openbare School D., G. en J- De heer v. d. M o s t vindt, dat de voordrach ten er tamelijk zondelinguitzien. Op de le voor dracht staat geen enkele onderwijzer uit Schie dam op de 2e een Schiedamsche onderwijzeres no. 2, die op de 3e als no. 1 voorkomt, ter wijl op 4e geen en op de 5e een Schiedammer (no. 3) voorkomt. Spr. vraagt of de Schiedam sche onderwijzers op zoo'n laag peil staan, dat ze slechts als no. 3 op de voordracht kunnen ko men. Weth. De Bruin antwssardt, dat de lieer v. d. Most in het dossier heeft kunnen kennis nemen van de rapporten der schoolhoofden. In die rapporten staat uitvoerig uiteengezet hoe de voordracht is tot stand gekomen. Aan de school Fritsma heeft men een onderwijzers noo dig voor het 5e leerjaar. Er is slechts één solli citant met routine en deze is no. 1 geplaatst. Bij de bestaande behoefte aan personeel, is men al blij dat er een goede sollicitant onder is. Wij hopen hem hier te kunnen krijgen, aange zien hij ook elders op de voordracht staat. Dat de Schiedammer no. 3 op de voordracht staat, houdt verband met de omstandigheid dat men bij gebrek aan sollicitanten, deze per soon, die in militairen dienst is, op de voor dracht heeft geplaatst om een drietal te kun nen samenstellen. De Schiedamsche onderwijzeres staat no. 1, terwijl de andere Schiedamsche onderwijzeres sen pas geslaagd zijn en nog geen routine be zitten. Aan school G., waar de Schiedamsche no. 1 staat, moet, men iemand met routine hebben. Er is dus geen sprake van dat Schiedamsche krachten zijn gepasseerd. De heer v. d. Most dankt den weth. voor zijn antwoord en hoopt, dat zooveel mogelijk Schiedamsche krachten zullen worden geno men wanneer ze even goed zijn als andere sol licitanten. Weth. DeBruin zegt dat dit ook zijn wensch is en hij met pleizier in die richting werkzaam zal zijn. Thans wordt overgegaan tot stemming. De Raad benoemt tot onderwijzer aan school D. (Hoofd de heer H. D. Fritsma) den heer Tj. v. d. Beek te Leeuwarden. tot onderwijzeres aan school G. (Hoofd de heer Martens) mej. J. A. v. d. Schee, te Ouderkerk a/d. IJssel. tot, onderwijzeres aan school D. (hoofd de heer H. D. Fritsma), a. mej. J. van der Sluis, te Schiedam en b. mej. J. C. Venderbos, te Gou- driaan. tot onderwijzer aan school J. (hoofd de heer J. H. Kleijn) den heer A, J. J. Mets, te Vlissin- gen. Straatbelasting. 2. Vaststelling van het kohier straatbelas ting voor den dienst 1920. Vastgesteld tot een bedrag van 65046.38. Inkomstenbelasting. 3. Vaststelling van het kohier no. 6 dei- plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1919/1920. Vastgesteld tot een bedrag van 18234.70. RekeningenenBegrooting. 4. Goedkeuring van de Rekening over 1918/19 van de Commissie voor Diaconessenarbeid der N. H. Gemeente Ontv. 2747.51 Va uitg. /3232,22Va nadeelig saldo 484.71 Rekening over 1919 van de Gemeente-Reini ging. Ontv. en uitg. ƒ241.925,82. Rekening over 1919 van het Algemeen Han- dels-Entrepöt. Ontv. ƒ14899.95, uitg. /4404.52 Va Saldo 10495.41 Va. Rekening over 1919 van de Gezondheidscom missie. Ontv. en uitg. 865.85. Rekening over 1919 van de Chr. Bewaarschool aan de Broersvest. Ontv. 4210.04Va, uitg. 4028.38Va- Saldo 181.66. Rekening over 1919 van het Stedelijk Muziek korps. Ontv. 2099.24V2, uitg. 2053.70. Saldo 45.54Va- Rekeningen over 1919 van het Landbouwbe drijf, de Varkensmesterij en Brandhoutdistri butie. Resp. Ontv./ 12795.05. Va, uitg./ 119.87.12 Saldo 807.93. Ontv. en uitg. ƒ30762.57. Begrooting voor 1920 van de Ambachtsschool, in ontv. en uitg. 109.000. De rekeningen en de begrooting worden, over eenkomstig het advies van de Fin. Commissie, goedgekeurd. Woningbouw. 5. Voorstel van B. en W. om aan de Bouw- vereeniging „Eendracht" voor den bouw van arbeiderswoningen in erfpacht uit te geven een perceel bouwgrond groot 950 M2. op den hoek van de Nieuwe Maasstraat en de Voornsche- straat ten einde daarop te bouwen 1 Winkello kaal, 7 beneden- en 11 bovenwoningen. De heer v. d. Most dringt er op aan voor taan aan „Eendracht" niet zulke onvoordeelige stukken te geven, daar deze beter door Volkshuis vesting, die reeds langer bouwt, zouden kunnen worden gegeven. Het hier uit te geven stuk is zeer onvoordeelig. Weth. m r. v. V e 1 z e n merkt op dat de ge meente desnoods de bouwvereeniging kan dwin gen een bepaald stuk te bebouwen. Het stuk in kwestie is aan „Eendracht" gegeven, omdat deze er het eerst om heeft gevraagd. Bovendien mogen we blij zijn dat deze grond wordt bebouwd. De heer v. d. Most verzoekt den wethou der aan de bouwvereen. „Eendracht" toch de meest mogelijke medewerking te willen verlee nen. Weth. m r. v. V e 1 z e n antwoordt, dat hij alle bouwvereenigingen een zelfde goed hart toedraagt. Weth. de Bruin wil hieraan nog toevoe gen, dat B. en W. wel degelijk uitkijken, dat niet alle beste stukken grond door Volkshuisves ting worden weggepikt. Onder prestie der ge meente is het thans, dat Volkshuisvesting zal moeten bouwen op een terrein waar ze niet veel zin in heeft. Het stuk grond waarover thans de Raad beslissen moet, is slechts een klein stukje. Er is geen reden om aan te nemen, dat hier minder Ingezonden Mededeelingen. voordeelig gebouwd zal worden dan door Volks huisvesting. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. goedgekeurd. Bouwvereeniging „Eendracli t." 6. Voorstel van B. en W. om aan de Bouw vereeniging „Eendracht" een voorschot en jaar lijksche bijdrage toe te kennen voor den bouw van het complex arbeiderswoningen, als boven be doeld, het voorschot bedraagt 131.500 en de jaarlijksche bijdrage ƒ3901.32. De heer in r. Kavelaars meent, dat ook hier meer voorschot zal worden verleend dan volgens Raadsbesluit aan dergelijke vereenigin- gen zou worden toegediend. Weth. m r. van V e 1 z e n verklaart, dat bij het besluit tot verlaging van het stamkapi taal door B. en W. is medegedeeld, dat voor taan het vroeger te veel benoodigde stamka pitaal zou meetellen. De heeren v. d. Tempel, m r. vBaren en Dinkelaar bevestigen het betoofg van weth. v. Velzen. Nadat mr. Kavelaars nog eenige op merkingen had gemaakt over het risico der ge meente bij het verleenen van de volle 100 welke bestreden werden door weth. de Bruin' en den heer v. d. Tempel, werd het voorstel van B. en W. zonder h. st. aangenomen. Bouwvereenigingen. 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging van eenige bepalingen der voorwaarden, waaronder voorschotten aan bouwvereenigingen zijn ver leend. Naar aanleiding van een door den Minister van Arbeid gemaakte opmerking stellen B. en W. voor, in de besluiten dd. 12 Maart j.l. en 7 Mei d.a.v. de artt. 26 en 27 te wijzigen. Goedgekeurd. Middenstandswoningen. 8. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de algemeene regeling betreffende het verlee nen van financieelen steun voor den bouw van middenstandswoningen, in verband met het K. B. van 6 November 1919. Ook hier wordt naar aanleiding van een ge maakte opmerking door den betrokken Minister gedaan een wijziging voorgesteld. De heer B o d d e s heeft in de stukken ge zien dat als antwoord aan den minister o.a. zal worden bericht, dat slechts bij uitzondering gebruik zal worden gemaakt van de vestiging van hypothecair verband. Spr. zou daaromtrent gaarne een meer uitvoeriger toelichting hebben willen zien. Weth. m r. Van Velzen zegt, dat vesti ging van hypothecair verband kosten meebrengt. Na het Apeldoornsche geval is de tendenz bij de regeering dat men deze hooge kosten dient te vermijden. Thans ontspint zich een uitvoerig debat over de vraag of, bijaldien zich het geval voordoet, dat de bouwer-eigenaar aan personen met hooge inkomens woningen van het bouwblok verhuurt tegen een verhoogden huurprijs, die hoogere bedragen al dan niet voor een groot deel ten goede behooren te komen aan de gemeente. In den loop van het debat stelde de heer K a- velaars een amendement voor op art. 12, luidende ,,B. en W. kunnen aan het geven van toestemming de voorwaarde verbinden dat de meerdere huur ten deele of geheel aan de ge meente worde uitgekeerd." Weth. v. Velzen bestreed dit amendement dat ook door den heer Boddeüs was ondersteund. Het amendement-Kavelaars werd verwor pen met 12 tegen 6 stemmen. Vóór stemden de heeren Evers, Scheffers, Boddeüs, Schreuder, mr. Kavelaars en Collé. Het voorstel van B. en W. werd vervolgens z. h. st. aangenomen. Bewaarschoolonderwijs. 10. Beantwoording van de vragen van het raadslid, mevrouw E. Koeten-Ooms, inzake het verslag van den toestand van het bewaarschool- onderwijs alhier. De verschillende vragen werden door B. en W. schriftelijk beantwoord. Er blijkt uit, dat bij een ophanden zijnde nieuwe subsidie regeling voor de bijzondere bewaarscholen wel van een en ander zal worden tegemoet gekomen. De vragen, die gesteld zijn doelen op betaling van schoolgeld, op salarieering van het personeel te groote bevolking der klassen en het aan brengen van verbeteringen. Mevr. K o e t e n-0 o ms, het schrijven van B. en W. resumeerende, dringt in 't bijzonder aan op vestiging van een nieuwe bewaarschool in het Gorzen-kwartier. De Voorzitter zegt overweging toe. Waterleiding. 11. Voorstel van B. en W. tot herziening van het tarief voor de levering van water door de Drinkwaterleiding. De heer Scheffers, van oordeel, dat het bezit van een badinrichting een luxe is, stelt voor het tarief voor het bezitvan een badinrich ting te brengen van 5 op 10. Weth. mr. van Velzen en de heeren Dinkelaar en Korpel ontkennen ten stelligste dat het bezit van een bad als luxe is te beschouwen en ontraden het voorstel-Schef- fers. Het voorstel-Scheffers, in stemming gebracht, wordt verworpen met 14 tegen 4 stemmen. Vóór de heeren Scheffers, Schreuder, v. d. Most en Collé.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2