Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-OngevaOenverzekering TEM STOLE, 43at« jaargang. Zaterdag 26 Juni 1920. bij m n nn bn Handel in Bouwstoffen, Leverinff lil «raai en fabriel Ru. 12774. lange Haven 89 - Kantoor Westrest 70. Telefoon 522 BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus89. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels ƒ1.50; elke regel daarboven 30 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 60 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. bij dood bij vevlie* van levenslange ji. J111| verlies van geheele fiS jjj111 een hand, aoofl invaliditeitvoet of oog.te w Ik) 9 I IJ O een duim De verzekering wordt gewaarborgd jl^£^e^JIolllandsclie Algemeene Ver/.ekeringshank_te_8chledairu_ bij verlies van een wijsvinger bij verlies van eiken ande ren vinger EERSTE BLAD. Bultenlandsch Nieuws. FRANKRIJK'S OOSTERSCHE POLITIEK. Oud-Minister Briand heeft gister in de Fran- sche Kamer een rede gehouden over de politiek in het Oosten. Briand begon met te zeggen, dat 1916 de tijd was van Verdun. Dat was een angstige tijd. Italië had nog niet den oorlog aan Duitschland verklaard, en de medewerking van Amerika was ons nog niet verzekerd. Ondertusschen dacht de regeering aan de belangen van Frank rijk in het Oosten. Men spreekt zegt Briand van het im perialisme van Frankrijk. Welk een onvoor zichtige ironie is datMen moet juist spreken over zijn belangeloosheid. Had het neen moe ten zeggen, toen in 1916 de Syriërs, de Arme niërs en de Perzen tot den spreker kwamen zeggen Syrië is Frankrijk. Een van de oor logsdoeleinden is de ontbinding van Turkije." „Frankrijk", verklaarde Briand, „is overal waar de traditie en het verleden het roepen". Ongetwijfeld was de overeenstemming van 1916 zeer ruim, maar wanneer zal Frankrijk er ge noegen mee nemen met in zijn glorie in slaap te worden gewiegd Doe dan als Engeland, dat zijn pogingen voortzet, en voortdurend let op zijn belangen." Na de positie van Frankrijk, na de overeen stemming van 1916 te hebben uiteengezet, ver klaart Briand, dat Frankrijk op 't oogenblik een strijd voert met de politieke noodzakelijk heden. Het is achteruitgezet door de aarzelingen van het vorige ministerie, door de op en neer gaande politiek tegen Turkije, die sedert 18 maanden gevoerd werd, waaraan men den eenen dag zeide gij zult leven, en den volgen den dag zeide gij zult niet leven. Men had de gebieden moeten besturen naarmate zij bezet werden. Frankrijk heeft dat niet gedaan En geland wel. Het toppunt was dat de emir Faycial in onze zone door Engeland is benoemd. Het verdrag van 1916 stond ons niet toe, onze belangensfeer te bezetten, maar dat ver drag bleef niettemin een belangrijke pasmunt. Van die pasmunt hebben wij niet weten gebruik te maken, en op het oogenblik is Palestina onder toezicht van Engeland, en is Mossoel prijsgege ven. Wat blijft er nu nog over Tardieu ver gist zich, wanneer hij zegt, dat Frankrijk af stand gedaan had van zijn aandeel in de petre- leum te Mossoel. Briand zegtWij bezaten Palestina en Mos soel. Wat verlangde Engeland Wanneer het verdrag van 1916 opnieuw gemaakt zou moeten worden heeft Curzon gezegd, dan zouden wij dat niet meer doen. Men had dat verdrag dus kunnen herzien, maar", voegt Briand er aan toe, „ik zou nimmer afstand hebben gedaan van Palestina." Daarna zeide hij misschien is dit een rui ling. Maar hebben wij daarvoor iets terugge kregen, waar wij behoefte aan hebben Men moet niet meenen, dat het Lloyd George met zijn geest en zijn oorspronkelijkheid aan spits vondigheid ontbreekt. In de diplomatieke schermutselingen ontdekt zijn degen spoedig de onbeschutte plaats in het kuras. Een uiterst onaangename omstandigheid is hot ontbreken van een proces-verbaal^ van die besprekingen. Den 8en heeft Lloyd George te Parijs tegen Wilson kunnen zeggen „Het ver slag van 1916? Dat is een ruiling, frankrijk ziet af van Palestina en Mossoel". En niemand heeft hiertegen geprotesteerd, merkt Briand op. Wel hebben vele afgevaardigden hun bevreem ding te kennen gegeven. Aldus, roept Briand uit, ziet Frankrijk wel wat het afstaat, maar niet wat het er voor terugkrijgt. Wat te zeggen van Cilisië Het verdrag van 1916 gaf aan Frank rijk een prachtige positie de geheele golf van Alexandrette. Dat alles hebben wij opgegeven. Ziet eens naar Engeland. Ten prooi aan de ergste moeilijkheden biedt het hoofd overal het aan de toekomst. Welk een berouw voor Frank rijk, misschien reeds spoedig, wanneer het zal zien wat anderen gemaakt hebben van Palesti na en Gilicië. Maar, zegt Briand, er is een deel van Cilicië, dat wij niet het recht hebben af te staan met de kans van bevriende mannen, Vrouwen en kinderen te zien slachten, die ver stoken zijn van de bescherming van de Fran- sche vlag. Wij willen geen aan stukken scheuren Van Turkije. Spr. getuigt van zijn vertrouwen in de regeering van Millerand om alle misver standen te doen verdwijnen, en de rechten van Frankrijk te doen eerbiedigen. De gelijk heid van Engeland, Italië en Frankrijk is in de toekomst gewaarborgd. Engeland heeft ons evenzeer noodig als wij Engeland noodig heb ben. Frankrijk heeft geen eischen. Het wil zijn plaats in de zon. Het aanvaardt evenmin een economische overheersching als het een^ mili taire overheersching heeft aanvaard, frank rijk en Engeland hebben samen geleden. Zij zullen geen ruzie maken over kwesties van kolen en delfstoffen. Ik wensch dat frank rijk evenzeer als Engeland idealistisch zal zijn, maar dat het nimmer de zorg voor zijn belangen laat varen. Die zorg is bij Millerand in goede handen. DUITSCHLAND. Naar een lid van het Senioren-convent van den Rijksdag aan het Wolff-bureau mededeelt, is de rijkskanselier voornemens, om Maandag a.s. tegen 11 uur het kabinet aan den Rijksdag voor te stellen en het programma van de regee ring bekend te maken. Daar thans definitief vaststaat, dat de con ferentie te Spa den 5en Juli een aanvang zal nemen, zullen de zittingen van den rijksdag tot dien datum verdaagd worden. De regeeringsverklaring, welke Fehrenbach Maandag in den Rijksdag zal afleggen, zal uit drie gedeelten bestaan een staatsrechterlijk, een sociaal-politiek en een economisch-politiek gedeelte. De tekst der beide eerste gedeelten is reeds vastgesteld, doch de vaststelling van den tekst van het economisch-politiek gedeelte stuit nog op verschillende meeningsverschillen tusschen de democraten en de Duitsche volks partij. Men hoopt evenwel deze geschillen bij tijds bij te leggen en den tekst in den loop van morgen te kunnen vaststellen/ opdat Maandag een eensgezind ministerie zich aan den Rijks dag kan voorstellen. De sociaal-democratische fractie moet haar houding eenigszins hebben gewijzigd. Men ziet daar nu in, dat de taak van het nieuwe kabinet niet al te moeilijk moet worden gemaakt, in het bijzonder met het oog op de besprekingen te Spa. Zoo wenscht de fractie nu eerst den tekst der regeeringsverklaring af te wachten om haar houding te kunnen bepalen. Evenwel zal een motie van vertrouwen vermeden wor den. In goed ingelichte kringen gelooft men, dat inzake een motie van vertrouwen rijkskanse lier Fehrenbach het voorstel heeft gedaan een stemming over een dergelijke motie te vermijden. Een dergelijke motie zal niet op de agenda wor den geplaatst, doch aan de vertegenwoordigers der verschillende partijen zal gelegenheid wor den gegeven hun meening over de nieuwe re geering te zeggen. Wolff seint uit Berlijn De Rijkspresident heeft op voorstel van den Rijkskanselier tot minister benoemd Justitie (tevens belast met de vertegenwoor diging van den Rijkskanselier) dr. Heinze (Duitsche volkspartij). Buitenlandsche zaken, von Simons (geen partij). Binnenlandsche zaken, Koch (democraat). Financiën, Wirth, (centrum). Levensmiddelenvoorziening, Hermes, (cen trum). Posterijen, Giesberts, (centrum). Verkeerswezen, de gewezen generaal Gröner (geen partij). Verdediging, Gessier, (democraat). Economische zaken, Scholz (eerste burgemees ter van Charlottenburg, Duitsche Volkspartij). Rijksschatkist, von Baumer, (Duitsche Volks partij). Landraad graaf Rödern is werkzaam aan het ministerie van de Rijksschatkist. De vervulling van het ministerie voor den wederopbouw wordt nog voorbehouden. De onderhandelingen over de vervulling van het ministerie van arbeid zullen spoedig ge ëindigd zijn. Het kabinet zal heden zijn eerste bijeen komst houden en zal overeenkomstig het be sluit van het Seniorenkonvent Maandag voor den Rijksdag verschijnen. DE TOESTAND IN IERLAND. In de te Londen gehouden conferentie van de Arbeidspartij werd de Iersche kwestie be sproken. De „Westminster Gazette" zegt, dat de con ferentie volkomen duidelijk heeft gemaakt, dat van Kalk, Cement, Zand, Grint, Steen Pannen, Buizen, Tegels en verdere Bouwmaterialen. 15384 16 de Engelsche leden van vakvereenigingen niet genegen zijn om te worden betrokken in onder steuning van Sinn Fein of van de Iersche repu bliek. Slechts door een kleine meerderheid werd een amendement verworpen, dat bepamld vaija- dig aan Sinn ,Fein gestemd was. Er werden hevige redevoeringen gehouden tegen deze partij. Er is een oplossing aangenomen waarbij Wordt voorgesteld, dat een constitueerende ver gadering zal worden opgeroepen in Ierland en dat de Engelsche regeering haar raadgevingen zal aanvaarden, welke die ook zijn. De meerderheid ter conferentie was klaarblij kelijk van meening, dat de meerderheid der Ieren tegenover de politiek den Sinn Feinen van afscheiding en vorming van een Iersche republiek zou staan. Vandaag besprak de conferentie het bolsjewisme, en het plan, dat men zich zou aan sluiten bij de bolsjewistische internationale, v rd verworpen door een stemming bij gesloten briefjes, met 2.940.000 tegen 225.000 stemmen. Ramsay Macdonald en Shaw, die juist uit Rus land is teruggekeerd, hebben met klem de poli tiek der Russische revolutionairen aan de kaak gesteld. Te Londonderry is gister een verzoenings commissie, waarin alle klassen zijn vertegen woordigd, gevormd, om een einde aan de on lusten te maken. Men gelooft, dat de Katholieke en Protestantsche bisschoppen daaraan deel zullen nemen. DE ONTWAPENING VAN DUITSCHLAND. Een telegram uit Berlijn meldt De inhoud van de nieuwe ontwapeningsnota aan Duitschland noemt in de eerste plaats Duitschlands vergrijpen tegen de militaire be palingen van het vredesverdrag op. De geal lieerden zijn het er over eens, dat de ontwape ning van Duitschland wat de legersterkte en de vernieling van oorlogsmateriaal betreft, vol komen moet worden doorgevoerd. De veilig- heidsweer moet binnen drie maanden worden ontbonden. Daarentegen mag de reeds voor den den oorlog bestaande orde-politie tot 150.000 man, dus met 70.000 man in vergelijking -met den stand van 1913, worden vermeerderd. In een tweede nota eischen de geallieerden afschaffing van den algemeenen dienstplicht bij de wet, wettelijke maatregelen tegen den uitvoer van oorlogsmaterieel, en doeltreffende maatregelen tot ontbinding van de veiligheids wetten. Een derde nota eischt met het oog op de onvolkomen uitvoering de uitlevering van het militaire luchtvaartmaterieel. Tevens wordt verlangd, dat de vervaardiging van luchtvaart- materieel in Duitschland eerst drie maanden na de volledige naleving van de verplichting tot uitlevering hervat wordt. DE BOYCOT VAN HONGARIJE. In verband met het bericht, dat door tusschen- komst van de Oostenrijksche regeering een lid van het bestuur van het Internationaal Vakver bond te Amsterdam naar Weenen zal komen om met vertegenwoordigers van de Hongaar- sche regeering te onderhandelen, verneemt de „Ny Orai Üsjag" van bevoegde zijde, dat de Hongaarsche regeering nog geen verzoek ont vangen heeft en daarom ook nog geen enkelen vertegenwoordiger naar Weenen gezonden heeft om te onderhandelen in zake den boycot. Na tuurlijk weigert de Hongaarsche regeering geens zins het buitenland in te lichten en ook wijst %e onderhandelingen niet van de hand. Maar het initiatief daartoe moet van de andere zijde komen. land verbreidde gerucht, dat de Zweedsche re geering aan Finland een nieuwe nota zou over handigen, die het karakter van een ultimatum zou hebben en met afbreken van de diploma tieke betrekkingen zou dreigen. Het Finsche ministerie van buitenlandsche zaken verklaart echter, dat dit gerucht geheel ongegrond is en waarschijnlijk een gevolg is van de groote spanning, die in alle kringen in Finland heerschte. Het blad „Hufyudstatsblad" bepleit nauwe aansluiting bij Engeland. Het zou niet beletten tevens goede betrekkingen met de Scandinavi sche landen te onderhouden, Zweden mee in begrepen, indien dit land zich niet vijandig tegenover Finland stelt. Na de nederlaag van Duitschland is, volgens het blad, de aanwezig heid van een Engelsche vloot in de Oostzee een gebiedende noodzakelijkheid ter bescherming van de vrijheid van de Oostzee-staten. Indien Finland de Engelsche marine-belangen in dezen zou kunnen bevorderen, moet het er zich niet van af laten houden. POLEN. Uit Warschau meldt men, dat het kabinet Grabski tot stand gekomen is. Grabski zelf heeft de portefeuille van financiën genomen. Verscheidene ministers uit het vroegere kabi net blijven aan. Buitenlandsche zaken zou ko men aan prins Eustache Sapieha, Poolsch am bassadeur te Londen. Binnenlandsche zaken Jozef Kuezinski. OorlogJozef Legnieski. IN KLEIN-AZIE. Het Grieksche gezantschap te Londen ont ving een officieel communique, dat Woensdag avond door het Grieksche hoofdkwartier te Smyrna werd uitgegeven en als volgt luidt, De 13e divisie van het Grieksche leger begon heden een aanval tegen Alikli en de pas van het meer van Marmaras De pas werd stormender hand veroverd door onze troepen, die vervol gens Alikli hebben bezet. Het gebied van Mar maras en Alikli is geheel van vijanden gezuiverd Een colonne Grieksche cavallerie trekt op in de richting van Kloian. De vijand die hevige verliezen lijdt, trekt in wanorde terug. Een later bericht zegt, dat de Grieken een Turksche legercolonne in Klein-Azië hebben omsingeld, achtduizend Turken krijgsgevangen maakten en kanonnen en ander materiaal ver overden. Volgens een bericht uit Athene aan de „Ti mes" verwacht het Grieksche hoofdkwartier, in drie weken de ondernomen campagne te kunnen volbrengen. FINLAND EN ZWEDEN. Een telegram aan de „Berlinske Tidende" uit Helsingfors maakt melding van het in Fin- ALLERLEI. In de zitting van Donderdag der Internatio nale Kamer van Koophandel, te Parijs gehou den, zijn de volgende besluiten met algemeene stemmen genomen Het congres zal iedere twee jaar worden ge houden. De afgevaardigden worden voor een jaar gekozen, te rekenen vanaf den dag der verkiezing. Resoluties, welke naar aanleiding van een of andere principieele kwestie uit naam van hun organisaties door de afgevaardigden worden geponeerd, moeten worden voorgelegd aan een daarvoor bestemde commissie. Indien deze der esolutie verwerpt, kunnen de afgevaardig den een beroep doen op de vergadering. Wanneer een motie is verworpen, kan iedere afgevaardigde, die er vóór stemde, een ver zoek stellen, om haar aan een nadere beschou wing te onderwerpen. Dit verzoek moet wor den ingediend door 10 afgevaardigden van min stens 2 landen, en het desbetreffend voorstel moet met minstens 2/3 van het stemmenaantal worden aangenomen. Daarna kan over de motie nogmaals worden gediscussieerd. De officieele talen zijn Fransch en Engelsch, terwijl zal worden zorg gedragen voor onmid dellijke vertaling. Volgens de „Evening Standard" heeft een deputatie van een handelsvereeniging uit Lincoln een onderhoud gehad met Krassin en met hem een handelsovereenkomst gesloten. Krassin zeide tot de deputatie, dat de Russische radenregeering, omdat zij niet door de andere regeeringen is erkend, niet bereid is, alle door de vorige regeeringen aangegane buitenland sche schulden af te doen, doch indien de regee ringen van Europa de radenregeering erkennen, zal deze ongetwijfeld ook de schulden erkennen. Die Fransche Kamier hieieit ZjOinder debat het Wötsviowstel a&Dgenölam, dat reads in 1894 djojon;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1