Dagblad voor Schiedam en Omstreken, Mill Gratis-Ongevallenverzekering 43sis? Jaargang. Maandag 19 Juli 1920. Mo. 12792 De schuldige ontmaskerd. Bureau ^Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f4.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. bij r levenslange Mlfïi bij verllei van bQ verlies van tn'.'iMkd.5 LUU tut» —a IIUU» d«im, De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsehe Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. ïiïi bij verlies van een wijsvinger bij verlies van eiken ande ren vinger Bij of kraehtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. AANGIFTE VAN LEERLINGEN VOOR DEN GEMEENTELIJKEN HANDELSAVOND CURSUS. Ouders, voogden of verzorgers, welke leer lingen voor den Handelsavondcursus wenschen aan te geven, worden verzocht vóór 1 Augustus a.s. zich aan te melden bij den Directeur, den heer S. Houtman, die daarvoor zitting zal hou den in de M. U. L. O.-School, Oude Kerkhof no. 13, op 22, 23, 29 en 30 Juli a.s. telkens des namiddags van 7 tot 9 uur. Belanghebbenden worden er opmerkzaam op gemaakt dat er aan gemelden cursus onderwijs wordt gegeven in de navolgende vakken Nederl. taal en Handelcorrespondentie, Algemeene Handelskennis. Rekenen en Handelsrekenen. c. Handelsaardrijkskunde. d. Boekhouden. Schoonschrijven. f. Stenografie. g. Duitsche taal en Handelscorrespondentie. h. Fransche taal en Handelscorrespondentie. f. Engelsche taal en Handelscorrespondentie. Prospectus verkrijgbaar ten Stadhuize (af- deeling Algemeene Zaken) en bij den Directeur, den heer S. Houtman, Veenlandstraat 11 te te Schiedam. Schiedam 15 Juli 1920. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat vóór 1 Augustus a.s. bij hun College moeten worden ingediend aanvragen om kosteloos of tegen verminderd schoolgeld te worden toegelaten tot den a.s. cursus van a. het Gymnasium b. de Burgeravondschool c. den Gemeentelijken Handelsavondcursus. Schiedam, 15 Juli 1920. BURGERAVONDSCHOOL. De inschrijving van nieuwe leerlingen zal plaats hebben op Woensdag 21 en Donderdag 22 Juli a.s. telkens des avonds van 7 tot 9 uur in het schoolgebouw der Ambachtschool St. Liduinastraat 15. Om toegelaten te worden moeten de leer lingen de zes jaarklassen eener lagere school doorloopen en den leeftijd van 12 jaar bereikt hebben. Buitenlandseh Nieuws. RUSLAND. Te Parijs is thans, naar de Matin" meldt, een boek verschenen, getitield La derniere Tsarine, door Charles en Henri Omèssa, die ziich tijdens de omwenteling in Rusland be vonden. Van een gewezen geheimen koerier der Tsarine, Alexis Dobrowitz geheeten, heb ben zij daar mededeelingen ontvangen over een samenzwering, welke ten doel had de keizer lijke familie uit de handen der bolsjewiki te bevrijden. Dobrowitz, die er in geslaagd was ónder een valschen naam luitenant van de roode garde te Ekaterinenburg te worden, kwam te laat om zijn souvereinen te redden en moest bij den schrikkelijken moord machteloos toezien. Hij deelde mede, dat de terdoodbrenging van de tsarine, den tsarewitsj en de grootvostrin- nen slechts enkele oogenblikken na die van den tsaar geschiedde. Zij bevonden zich voor het perron, omringd door bolsjewiki. De tsaritsa omarmde haar zoon en zeide met een stem, die hoewel smeekende, alle waardigheid wist te behouden Ge kunt mij dooden, maar mijn zoon is onschuldig aan alle misdaden, waarvan gij mij beschuldigtWaarom wilt ge hem dooden? Welke fout heeft hij begaan In naam van de rechtvaardigheid en het medelijden spaart dit arme kind, spaart deze vrouwen, die me omringen en nooit vijandig tegen u geweest zijn. Wilt ge een hoofd, neem dan het mijne, na dat van den tsaartwee gekroonde hoofden, is dat niet genoeg De sovjets hebben u ter dood veroordeeld, u en uw gezin, antwoordde Yakowlef, de aan voerder der bolsjewiki, wij moeten het besluit, dat zij genomen hebben, ten uitvoer brengen.... Volgens Dobrowits werden de tsaritsa, de tsarewitsj en de grootvorstinnen toen door de moordenaars naar een nabijgelegen bosch gebracht, waar een brandstapel werd gemaakt, en aangestoken. Daarop volgde een afgrijselijk tooneel. Soldaten, matrozen, en de menigte waaronder ook vrouwen, nog wreeder dan de anderen, duwden de rampzalige slachtoffers in de vlammen. Telkens wanneer deze terugdeins den, werden zij met bajonetten vooruitgedreven. Grootvorstin Tatiana trachtte driemaal den brandstapel te ontvluchtten en zonk eindelijk doodelijk gewond voor de voeten van haar beu len ineen. De tsarina, die den tsarewitsj tegen zich aangedrukt hield, ging met vasten stap bijna automatisch naar den brandstapel en verdween met haar kind in vlammen en rook. Ik sloot de oogen vertelde Dobrowits maar de lucht van brandende lichamen verstikte mij, en ik viel op de knieën, ten prooi aan on uitsprekelijke wanhoop. DUITSCHLAND. De „Frankfurter Zeitung" schrijft in een hoofd artikel over Spa „De indruk, die het verloop der gisteren geëindigde conferentie op het Duit sche volk heeft achtergelaten, is verpletterend. Men heeft ons uitgenoodigd naar Spa te komen om te onderhandelen, doch daarvan is niets gekomen. I De redding van Duitschland berust thans in de handen der mijnwerkers in het Roergebied. Wanneer zij den arbeid neerleggen, heerscht over enkele maanden in Duitschland de chaos." ILLITO - Uil hel Engelsch vertaald. HOOFDSTUK V. De kofferadressen. „Een ding staat vast", zei Leon Dubert toen we de zaak zaten te bespreken in het bureau van den commissaris, „de jonge dame kent het heele geheim. Zelfs is het waarschijn lijk, dat zij zelf den moord heeft begaan". „Dat ben ik met u eens", antwoordde ik, „maar let op mijn woordenu zult zien, dat zij een medeplichtige heeft". „Waarschijnlijk wel", zei Leon. „En naar mijn idee zult u zien, dat zij niet de hoofdschuldige is". „Hoe zoo „Dat kan ik niet zeggen, Ik kan mij ook wel vergissen, maar dit is mijn opinie „Ik zal u wel vertellen waarom,", bracht Leon lachend in het midden, „ze is jong, ze is een landgenoote en ze is knap. \indt u ze niet knap Nu dan, ze is in elk geval interes sant en zou dan zóó iemand een moordenar zijn Dat ia immers al te afschuwelijkDus moet er een andere hoofdschuldige gevonden worden. Mijn waarde, wees op uw hoede voor mooie vrouwen in een politie-bureau". Ik begon ook te lachen, maar antwoordde alleen met een knikje en vroeg of we den kof fer en het lijk niet eens zouden kunnen zien. Toevallig kon dit nog. Het ljjk zou den an deren morgen vroeg naar de Morgue gebracht worden men hed besloten het dien nacht nog in het politiebureau te laten. Frangois Dubert nam zijn neef en mij mee naar een aangren zend vertrek. In dit vertrek stond niets adn een groote tafel bestaande uit een gewone plank op schragen een lange rustbank en een reusach tige witte kachtel. Het vertrek had geen ande ren uitgang dan door het kantoor van den commissaris. Liet werd geloof ik, meestal ge bruikt voor degenen, die hij bij zich liet roepen om getuigenis in een zaak af te leggen. Op de lange smalle tafel had men het lijk neergelegd, precies zooals het uit den koffer was gekomen. Ik bekeek het nauwkeurig. Het was het lijk van een vrouw uit de middelklasse een dame zonder twijfel, hoewel dan een, die er wat stijd en ouderwetsch uitzag. Voor zoover ik kon oordeelen was zij zoowat tusschen de zestig en vijf en zestig. Zij was gekleed in een eenvoudige zwarte japan van fijne wollen stof, zonder eenige versiering, en ze droeg nette manchetten en een nauwsluitend kraagje. Zij had een zwart kanten mutsje op, dat met gitten Zondagmiddag werd te Berlijn het bericht ontvangen, dat de jongste zoon van ex-keizer Wilhelm, prins Joachim van Pruisen, zich in zijn villa „Liegnitz" te Potsdam heeft doodge schoten. Het was reeds geruimen tijd bekend, dat prins Joachim zeer was terneergeslagen door de gebeurtenissen der laatste jaren. De man, die de Fransche vlag op 14 Juli van de Fransche legatie te Berlijn heeft neer gehaald, is thans opgespoord. Hij heet Karze- minski. Bij zijn verhoor verklaarde hij, dat hij geheel uit eigen beweging handelde. Zaterdagavond kwam het wederom tot ongeregeldheden voor het Fransche gezantsch schapsgebouw op den Pariser Platz. Tegen den avond verzamelde zich aldaar een groote menigte waaronder zich vele studenten bevonden. Zij demonstreerde voor het gezantschapsgebouw en zong vaderlandsche liederen. - Naar reeds bericht is, heeft de nieuwbe noemde Fransche gezant te München den Beierschen minister-president zijn geloofsbrieven overhandegd. De benoeming van den gezant heeft, evenals de overhandiging zijner geloofs brieven, plaats gehad, zonder voorafgaand over leg met de Duitsche Rijksregeering. Van officieele zijde wordt hieromtrent de volgende nota in de bladen gepubliceerd „Dit feit beteekent, naar de meening der Duitsche Rijksregeering, een handeling die indruischt tegen de bepalingen van de Rijksgrondwet. Artikel 78 bepaalt uitdrukkelijk, dat de betrek kingen tusschen de staten en buitenlandsche staten uitsluitend door het rijk worden be hartigd. De Beiersche minister-president von Kahr staat in deze aangelegenheid aan de zijde der rijksregeering, doch heeft niet geweigerd de geloofsbrieven van den Franschen gezant in ontvangst te nemen, ten einde verwikkelingen te vermijden. Frankrijk beroept zich in dezen op de inleiding van het verdrag van Versailles, waarin wordt gezegd, dat met het van kracht worden van het vredesverdrag de oorlogstoe stand geëindigd is, en dat van dit oogenblik af de betrekkingen met het Duitsche rijk en met de Duitsche staten afzonderlijk weer wor den hersteld. Wanneer de Fransche regeering een andere opvatting is toegedaan dan de rijksregeering, had zij tegen het betreffende grondwetsartikel moeten protesteeren, zooals zij dat gedaan heeft tegen het toetreden van Oostenrijk tot het Duitsche rijk. Dit is echter niet geschied. De door Frankrijk genomen maatregel brengt dus een overtreding van de Duitsche grondwet mede, waarvan de bedoeling zoo duidelijk is, dat men daarover geen woorden behoeft te verspillen." Volgens een bericht uit München zal ook de Engelsche regeering een gezantschap in de Beiersche hoofdstad vestigen. HET VREDESVERDRAG VOOR TURKIJE. Reuter seint uit Londen In het antwoord van de geallieerden op de speldjes was vastgemaakt, het grijze haar was glad weggestreken van het hooge boorhoofd. De uitdrukking van het saamgetrokken strakke gezicht was zeker niet beminnelijk, zelfs niet nu in haar door. Er was een harde en scherpe blik in de starende lichtblauwe oogen en een koppige trek rond de dunne lippen. „Une mechante vieille", zei Leon. Het kwam mij voor, dat hij gelijk had. Zij had haar horloge nog aan, een doodeen voudig remontoir van Bennett, vastgemaakt meet en zwarten veiligheidsspeld. Ik keek er naar en noteerde het nummer. „Dat zal ons een heeleboel helpen om te we ten te komen wie zij is, zei ik, als we dat niet op een andere manier ontdekken". Er was ook een beursje in haar zak met het merk „Parkins en Gott", waarin wat los zil vergeld en drie goudstukken in een afzonder lijk vakje. Verder bevatte de zak een fijne lin nen zakdoek die evenals het overige linnen goed van de oude dame, „E. R." gemerkt was. Diefstal was klaarblijkelijk niet het motief voor de misdaad geweest, zoodat ik ook al van den beginne af gedacht had. Ik lichtte het hoofd op en schoof de muts terzijde. Toen ik het dunne haar wegstreek, vond ik een groote gekneusde plek zonder bloeduitstorting, een eind boven de linkerslaap. Ik vroeg Frangois of hij die gezien had. Hij zei van neen het onderzoek van het lijk zou pas den volgenden morgen in de Morgue plaats Turksche nota betreffende het Turksche vre desverdrag wordt gezegd dat de geallieerden weigeren de clausule betreffende Frahcië, Smyr na, de Syrische grens of Armenië te wijzigen. Wat de zeeëngten betreft, besluiten de geal lieerden het verzoek van Turkije om een vertegen woordiger in de Commissie voor de zeeëngten te hebben, toe te staan. Ook op ander gebied doen zij eenige con cessies. Zoo wordt de bepaling opgeheven, volgens welke Turkije aan de geallieerden alle schepen van meer dan zestienhonderd ton moet afstaan. In het antwoord wordt ten slotte verklaard dat als Turkije weigert om het ver drag te onder teekenen of indien het niet in staat is het regeeringsgezag in Anatolië te her stellen, de geallieerden een nadere regeling omtrent Constantinopel zullen treffen waarbij de Turken geheel uit Europa zullen worden verdreven. De Turksche regeering zal vóór 27 Juli a.s. het verdrag moeten teekenen. BETOOGINGEN TEGEN SERVIE. Het Servisch persbureau meldt uit Bakar, dat gisteren te Fiume groote betoogingen plaats vonden tegen Servië. Verschillende winkels aan Joego-Slaven behoorende werd en geplunderd en in de asch gelegd, terwijl de goederen in het water werden geworpen. Verder werden twee Kroatische banken ge plunderd. De Joego-SIavische bevolking durfde zich niet meer op straat vertoonen en het ge peupel beging ongestraft allerlei misdrijven. Hedenmorgen herhaalde zich de betoogingen in nog heviger mate. Vier Joego-SIavische schepen werden verbrand. ROEMENIE EN BULGARIJE. Te Boekarest zijn onderhandelingen begon nen, met het doel, het Bulgaarsche vredesver drag te herzien. Dit geschiedt met stilzwijgende goedkeuring der Entente. Van Roemeensche zijde heeft Take Jonescu directe onderhande lingen met de Bulgaarsche regeering aangevan gen. Wat Griekenland betreft, staan de groote voordeelen, die het in Klein-Azié verkregen heeft het doen concessies in de Thracische kwest- tie en in het vraagstuk van Aegeische Zee te doen. Men vermoedt, dat tegen het einde van den herfst een conferentie der ministers van bui tenlandsche zaken van alle Balkanstaten te Boekarest zal plaats vinden. ALLERLEI. Uit Ljoebljana wordt dd. 14 Juli gemeld Gisterenmiddag van 1 tot 6 uur hebben te Triest ernstige ongeregeldheden plaats gehad welke gericht waren tegen de Slowenen. De betoogers verzamelden zich voor het „Hotel des Balkans", waarin zich ook de lokalen der Slowenen bevinden. De betoogers werden be wapend met bijlen, sabels en geweren. Na alle ruiten van het huis te hebben verbrijzeld, dron gen zij in de lokalen van de Sloweensche afdee- ling binnen, en vernielden alles wat binnen het hebben. Het was duidelijk dat de overledene door een slag bedwelmd was geworden, maar zoo'n slag zou nauwelijks voldoende zijn geweest om een onmiddellijken dood ten gevolge te hebben. Het leek veel waarschijnlijker, dat chloro form de oorzaak van den dood zou blijken te zijn, als er n.l. bij het onderzoek geen verschijn selen van vergiftiging werden gevonden. Zou de slag door een vrouw kunnen zijn toe gebracht Ik bekeek de gekneusde plek nog eens aandachtig. Het was natuurlijk moeilijk het met -zekerheid te uit maken, maar het zag er uit, alsof er heel wat kracht voor noodig moest geweest zijn Alles welbeschouwd leek het mij niet waar schijnlijk, dat een vrouw dat zou hebben ge daan. Chloroform leek mij meer iets voor een vrouw. Ik vroeg vergeefs toestemming om het lijk et ontkleeden. Monsieur Frangois wilde dat aan niemand toestaan, -eer de experts het ge zien hadden, waarin hij natuurlijk groot gelijk had. Daarop vroeg en kreeg ik ook permissie om de kist eens zorgvuldig te bekijken Ik deed dat met de grootste nauwkeurigheid maar het leverde mij niet veel belangrijks op. Het was een doodgewone langwerpige koffer, gemaakt van een sterke houtsoort, en van buiten zwart geschilderd en leelijk dof zwart. Wordt vervolgd m

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1