Dagblad voor Schiedam en Omstreken. flrafis-Ongevallenverzekermg 43ste Jaargang. Dinsdag 20 Juli 1920. No 12793. De schuldige ontmaskerd. MCÜ ILLïTOt Bureau :j[Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus89. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. bij varliei bij efl flU ^levenslange '|j' 1111| verlies vin p geheele 1111 een h*nd, Invaliditeitw w voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hoilindsche Algemeen# Verzekeringsbank te Schiedam. een duim bij verlies van een wijsvinger bij verlies van eiken ande ren vinger Buitenlandse!» Nieuws. ITALIË EN SEBVIE. De correspondent van de Temps" te Rome meldt, dat de houding van Italië tegen Servië in het minst niet veranderd is. Giolitti en de Con- sulta meenen dat men dient te onderhandelen om een minnelijke schikking te bewerken. Het uitgangspunt van mogelijke onderhande lingen is de militaire toestand, die voortvloeit uit de bezetting van de wapenstilstandslijn. Het initiatief moet van de Zuid-Slaven uitgaan De ontruiming van Albanië beteekent dus geens zins dat Italië hetzelfde beginsel wil toepassen inzake de regeling van de Adriatische kwestie. HET VREDESVERDRAG VOOR TURKIJE. Volgens de ,,Times-"correspondent te Con- stantinopel publiceert het plaatselijke Fran- sche blad aldaar de „Bosphore" een verklaring van den Groot-Vizier, welke deze op de eerste zitting van het het kabinet na zijn terugkeer uit Parijs heeft afgelegd. Volgens den Groot-Vizier was aan elke hoop op eenige wijziging van het vredesverdrag de bodem ingeslagen door de Waanzinnige daad van de Nationalisten, die Ismid aanvielen. De toestand van het land, die thans wanhopig was, zou nog slechts erger gemaakt kunnen worden door te weigeren het vredesverdrag te onderteekenen. Een weigering zou tot een nieuwen oorlog leiden. De Kroon raad zou spoedig bijeenkomen onder voorzit terschap van den Sultan. Hij geloofde, dat deze in zake de kwestie van den vrede in over eenstemming met de nationale belangen zou beslissen. In dien tusschentijd was het nood zakelijk om het publiek rijp te maken voor den vrede. Volgens den correspondent begint in offi- cieele en hoogere kringen een meer en meer gunstige stemming te maken voor de onder- teekening van het vredesverdrag, terwijl de pro-nationalistische elementen zich thans paaien met de hoop, dat de bolsjewistische successen in Polen de organisatie, welke door het verdrag van Versailles en de volgende verdragen is ge schapen, zullen vernietigen, en dat Turkije van hun overwinningen zal profiteeren. Deze ver wachting schijnen ook de Nationalisten in Ana- tolië te hebben, wier troepen in tegenspraak met verschillende onware bulletins, die zij ver spreid hebben, geen enkele poging tot een tegenaanval hebben gedaan. RUSSEN EN POLEN. De Engelsche regeering heeft uit Moskou ant woord ontvangen nopens het voorstel tot een wapenstilstand tusschen Rusland en Polen. Het antwoord is zeer uitvoerig en zegt, volgens de bladen dat hoewel de sovjetregeering geen enkele natie of groep van naties het recht toekent tus- schenbeide te komen in haar geschillen met Polen rijn nochtans bereid is een wapenstilstand toe Uit het Engelsch vertaald. 8 De binnenkant was bekleed met goedkoop rose papiertegen het deksel was een vierkant plaatje met den naam van den maker Browne en Elder 117 Cheapside een bekende Lon- densche firma, naar ik meen. In de kist zat niets dan een touw, dat er om heen gebonden Was geweest, en de commissaris er later in had gelegd. De koffer leek nog nieuw en er was °p het papier geen bloedvlek of iets anders te zien. Hij was alleen hier en daar wat gedeukt en geschaafd, waar het lijk er met geweld in geduwd was. Uit den binnenkant konden wij moeilijk wijzer worden. En op het eerste gezicht uit den buitenkant nl evenmin. En toch zou die ons op het goede spoor brengen. Er stond nergens een letter op. Ik vroeg Frangois of er geen adres aan had gezeten. Hij Zei van neen, en dit was des te opmerkelijker, omdat al de andere koffers zonder eenige uit zondering, voorzien waren geweest van het adres Mrs. Orr.Simpkinson", van Londen naar Parijs". Ik keek hem ernstig aan. „No teer dat, Monsieur", zeide ik' Miss Simpkinson had daar evenwel dadelijk een aannemelijke verklaring voor gegeven. De te staan, indien Polen daarom vraagt. Er is niets, zegt het blad, wat Rusland meer ver langt dan de vrede. De „Times" verneemt uit Warschau Het nieuws van de ontruiming van Wilna bracht in Polen groote verslagenheid teweeg. De presi dent, Grabski, weet het volk evenwel steeds meer te overtuigen van de noodzakelijkheid, de wapen stilstandsvoorwaarden te aanvaarden. Toen een journalist, die hem bezocht, uitriep „Alles is verloren 1" antwoordde Grabski „Behalve behalve.... Polen". De regeering zal dan ook vermoedelijk den noodigen steun krijgen. Geen enkele partij is geneigd, zich tegen den wapenstilstand te ver- zetten. Slechts de socialisten trachten door rechtstreeksche onderhandelingen met Moskou te weten te komen, of zij geen betere voor waarden kunnen verkrijgen... Het Poolsche parlement heeft, alvorens op reces te gaan, den nationalen verdedigingsraad gemachtigd, desnoods nog vijf lichtingen, die van 1894-1898, onder de wapenen te roepen, en nam tevens de sedert verleden jaar aanhangig gemaakte wetsvoorstellen tot onteigening van groote landgoederen aan. DE FRANSCHEN IN SYRIË. De termijn, door generaal Gouraud aan emir Faisjal gesteld, om de rechten van Frankrijk in Syrië te erkennen, liep gister af. De Temps" geeft, naar het schijnt om het publiek op een eventueele militaire actie voor te bereiden, een opsomming van de daden van vijandschap jegens Frankrijk door emir Faisjal in den laat- sten tijd bedreven. Zoo werden op verschil lende plaatsen ambtenaren, die Frankrijk wel gezind waren, door anderen vervangen. Zoo werd toegestaan, dat meermalen officieele per sonen in het openbaar redevoeringen tegen Frankrijk konden houden. Bovendien had Fais jal herhaaldelijk sinds Januari j.l. connecties met de Turksche nationalisten aangeknoopt, terwijl de Syrische autoriteiten den Franschen voortdurend moeilijkheden in den weg legden bij het zenden van versterkingen en levensmidde len naar Cilicië. Sinds Januari ging er geen maand voorbij, of Fransche militaire posten werden aangevallen. Reeds sinds lang werden door Faisjal en zijn regeering maatregelen ge nomen om de directe vijandelijkheden tegen Frankrijk te openen. Den lsten December werd een conscriptie ingevoerd, die alle mannen van twintig tot veertig jaar dienstplichtig ver klaarde, en het leger zoowel de bewapening werd voortdurend verstrekt. Bovendien werd voor eenigen tijd verboden, het Fransche geld, dat binnenkort in omloop zal worden gebracht voor handelstransactie te gebruiken, waardoor de Fransche levensmiddelenvoorziening in Syrië geducht zou worden bemoeilijkt. Dé Temps" meent hieruit te moeten afleiden, dat emir Faisjal het op een conflict met Frankrijk aan stuurt. kofferadressen, die zij gebruiken, zeide zij, moesten aan de koffers gebonden worden, en op het laatste oogenblik hadden zij bemerkt, dat de kist geen riemen of zoo iets had om het adres er aan vast te maken wat dat be treft, was hij niet goed gemaakt. De meid had dit onverwacht bevestigd. Wanneer ik zeg dat er geen adres aan zat, bedoel ik alleen, niet zoo een als passagiers zelf aan hun koffer vastmaken. Er waren na tuurlijk wel briefjes op geplakt, zooals voor goederen naar het buitenland worden gebruikt, ten bewijze dat de bagage was ingeschreven. Bovenop de kist stond een groot hoofdletter P die misschien „Parijs" of „passagiersgoed" moest beduiden, en dienen moest tot gemak van de douanebeambten, en op den voorkant zat een kleiner papier van bleekgroene kleur, waarop stond nNnnN /CHARING\ s LONDON J CROgs J to 212 g! PARIS. Dat gaf allemaal niet veel licht. Voor het overige waren de zijkanten van den koffer totaal zwart en glas. Ik lichtte hem op en keek naar den onderkant. Die was was al even glad en zwart. Ik moet hier nog even vertellen, dat er een smid bij was gehaald en dat deze verklaard had, na het slot onderzocht te hebben, dat de sleu tel, dien Miss Simpkinton gegeven had, niet bij dat slot behoorde ,en bij geen mogelijkheid ooit kon hebben gediend om het slot te openen JAPAN. De „Times"-correspondent te Tokio meldt De „Asaki" verneemt, dat baron Takahasji om gezondheidsredenen zijn ontslag zal nemen als minister van Financiën. Mengelooft echter veeleer, dat hij ontstemd is over de verminking van zijn inkomstenbelastingontwerp door de regeeringspartij. Voorts maakt men hem tot zondebok voor de heerschende financieele ma- hem tot zondebok voor de heerschende finan cieele malaise. En deze wordt er niet beter op door de voortdurende aanvallen op Japan's buitenlandsche belangen, vooral in Californië en door de uitwerking van de nieuwe Amerikaan- sehe scheepvaartwet. Belanghebbenden bij de Japansche scheepvaart maken zich over de werking van deze wet dermate ongerust, dat zij de regeering zullen verzoeken op een ver zachting ervan te willen aandringen. Een en ander beweegt de groote Japansche scheepvaartmaatschappijen tot het inkrim pen of opgeven van de groote scheepvaartplan nen, die op het hoogtepunt van den financiee- len voorspoed gevormd werden. Gemeld wordt, dat de Nippon Yusen Kaisha en Osaka Shosen Kaisha besloten hebben, de voorgenomen bouw van schepen tot een millioen ton op te voeren. De vooruitzichten van den Japanschen scheeps bouw worden er des te donkerder op, nu er om financieele redenen ook aan wordt gedacht, den marinebouw in te krimpen. In het Japan sche Hoogerhuis zal worden voorgesteld, dat Japan om zuinigheidsredenen zijn oorlogs schepen in het buitenland dient te koopen. CHINA. De troepen van Tsjili hebben hun tegenstan ders een zware nederlaag toegebracht6000 van laatstgenoemden zijn naar Peking teruggetrok ken, waarvan de poorten gesloten zijn. De val van President Toean Tsji Joui is zeer waar schijnlijk, daar Woe Pei Foe in militair opzicht volkomen in de meerderheid is. MEXICO. Een telegram uit Vera Cruz (Mexico), meldt Op de reede van Tampico zijn Amerikaansche oorlogsschepen aangekomen, daar de stakers gedreigd hebben de petroleumbewaarplaatsen en goederenmagazijnen aan de kaden in brand te steken. Afdeelingen regeeringstroepen patrouil leeren door de straten van Tampico, om de eigendommen van de buitenlandsche petro- leummaatschappijen te beschermen. ALLERLEI. Ten tijde van de Russische revolutie hebben Russische legerafdeelingen, die in Frankrijk streden de wapens neergelegd. De Fransche re geering heeft hen toen in verschillende concen tratie-kampen doen interneeren. Nu is er be sloten ze naar hun land terug te zenden. Met dit doel zullen 21 Juli twee stoomschepen uit of te sluiten. Toen men Mis Simpkinson dit vertelde, zei ze eenvoudig, dat de man onwaar heid sprak. Ik bleef een poosje naar den koffer staan kijken. „Jij zou ons het geheim kunnen vertellen", zei ik in mezelf, als je maar spreken kon. Wat verberg je voor ons Wie heeft die rampzalige vrouw in er gestopt en het deksel er op gedaan om de misdaad te verbergen Was ze al dood, of nog maar halfdood, toen je haar opnam Je zult het zeggenzei ik opgewonden. Ik kon me niet losmaken van de gedachte dat de koffer zelf ons op het spoor moest bren- gen. Plotseling kreeg ik een ingeving. Ik vroeg Monsieur Dubert voorzichtig de adressen los te maken en te zien of er soms nog andere onder zaten. Hij haalde de schouders op. Ik geloof dat hij er tegen op zag den koffer aan te raken. ,,Het is maar een geringe mogelijkheid", gaf ik toe, „maar kijk eens hier, de zaak is u in handen gegeven. Wat een eer zou het voor u zijn, als u iets van belang kon ontdekken, vóór dat nog de rechter van instructie er bij komt, zooals over een paar dagen zal gebeuren. U heeft toch alle recht om het te doen, is het niet ,,Ja zeker", zeide hij, „ik ben er volkomen bevoegd toe". „Dan zou ik het maar gauw doen. Ik heb zoo'n idee, dat het ons op het spoor zal helpen". Een beetje onwillig gaf hij toe. Wij namen Marseille naar Odessa gaan, met 4000 Russen aan boord, die de Fransche militairen zullen begeleiden tot aan de haven .van bestemming. De bolsjewistische bemanning van de „Tsjer- nomore", een Russisch stoomschip, dat voor anker ligt bij Marseille, zal ook aan boord van een dezer schepen worden gebracht. Verder zullen er 300 Russen, die door de Fransche troepen zijn gevangen genomen in den strijd tegen de bolsjewiki, en die geinter- neerd zijn bij Modane, zieh voegen bij de terug keerenden uit Orient.38 Russen, die te Archan gel zijn gevangen genomen of die in Frankrijk zijn opgepakt, waar zij een sovjet-regeering voor bereidden, zijn naar Marseille gezonden. De sovjet-regeering heeft beloofd, de laatste Fran schen, die te Moskou worden gevangen gehou den, te bevrijden. Volgens de „Germania", het voornaamste blad der centrumpartij, is het nog niet zeker, of de Heilige Stoel met het geheele Duitsche rijk dan wel met sommige afzonderlijke statsn een concordaat zal sluiten. De nuntius is welis waar bij het rijk geaccrediteerd, doch er zijn ook argumenten, die voor een vertegenwoordi ging van het Vaticaan met de afzonderlijke staten pleiten. In het belang van de eenheid is het echter gewenscht, aldus de „Germania", dat een rijksconcordaat tot stand komt. Wan neer sommige staten dan een aanvulling daarop verlangen, kan hiermede nog altijd rekening worden gehouden. Naar Wolff uit Hannover seint is een zekere Albert Gallian een arbeider aan gehouden onder betichting van den aanslag op Hindenburg gepleegd te hebben. BINNENLAND. Nederland en Japan. De „Java-bode" geeft uit een interview met de bestuursleden der Japan-Netherlands Society, die thans in Indië vertoeven, het volgende weer „De vriendschappelijke relaties tusschen Ja pan en Nederland, welker bevordering ons stre ven is geweest, werpen thans vruchten af en hebben een vorm aangenomen van hechte ban den tusschen de beschaafde zakenmenschen van beide landen. Een van de meest in het oog valland voorbeelden hiervan is wel het jongste bezoek van de vloten der beide naties aan el kaar, gedurende welke bezoeken beide naties zonder reserve uitdrukking gaven aan hun ent housiasme. „In dit verband zou ik ook op den voor grond willen stellen het feit, dat Holland den heer jhr. de Graeff benoemde tot haar gezant te Tokio en door die benoeming groote vol doening schonk aan het Japansche volk. „Jhr. de Graeff kwam den 4den Mei te Tokio aan en vanaf den eerstvolgenden dag had Z.E. het druk met het accepteeren van verscheidene invitaties, gericht tot hem en tot de officieren eerst het biljet, waar op stond Londen naar Parijs, en begonnen het op de van ouds bekende manier los te maken. Het is altijd een lang durig werkje, dat geduld en handigheid ver- eischt. Eindelijk evenwel kregen we het papier er af en zagen we de gladde zwarte oppervlakte van de kist. Dit was een teleurstelling, maar ik wist de twee Franschen te bewegen met nieuwen moed aan het tweede billet te beginnen, de groote P op een wit papiertje. En ditmaal werd onze moeite beloond, als men zoo'n gering succes een belooning mag noemenOnder het witte papiertje zat nog een ander. Ik hield mijn adem, in, toen ik het in het oog kreeg. Daar kwam het heelemaal vrij maar er stond niet veel op. Nier meer dan drie woorden in groote drukletters Greenwich to Southend. Meer niet. Het was een doodgewoon etiket zoo als de bestellers er aan het station op plakken. Was er w rkelijk niets meer dan dat Ik keerde den koffer heelemaal naar het licht van de flikkerende gaslamp en toen ik het papiertje vlak voor mijn oogen had en er op staarde alsof ik het geheim uit dit kleine stukje papier wou uitvinden, dat zoo plotseling aan het licht was gekomen, zag ik eensklaps twee in potlood geschreven letters in een hoek van het appier, half uitgewischt door gummi of de lijm van het etiket, dat er op had gezeten. Het waren de letters „P. H." in handschrift. Wordt vervolgd). TUI

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1