van de bezoekende vloot. Dat ons volk zoo ingenomen is met de benoeming van jhr. de Graeff tot gezant te Tokio moet niet alleen worden toegeschreven aan het feit, dat hij, be halve dat hij een innemende persoonlijkheid is, afstamt van een op den voorgrond tredende familie, wier nagedachtenis den Japanners steeds zal bijblijven, maar ook aan het feit, dat hij langen tijd in Ned.-Indië werkzaam was en rich dus daar op de hoogte heeft kunnen stellen van de Japansche aangelegenheden. Er ligt niets vreemds in de voldoening van Japan over deze benoeming, waar uit een Japansch standpunt beschouwd de vriendschappelijke relaties, welke thans tusschen Ned.-Indië en Japan bestaan, het beste kunnen worden bevorderd door een man met ervaring als de heer de Graeff. „Doch wij vergissen ons a!s wij denken dat onverbreekbare vriendschap gevestigd wordt enkel en alleen door herhaaldelijk uitdrukking te geven aan gevoelens van cordiale vriende lijkheid. „Ware vriendschap moet gevestigd en be vorderd worden door behartiging van gemeen schappelijke belangen, welke natuurlijk moeten verondersteld worden te bestaan tusschen twee zoo dicht bij elkander levende volken. Onze beste krachten moeten gegeven worden, niet alleen om de belangen van slechts de eene natie te bevorderen, maar ook om de andere natie te behartigen. „Vriendschap, welke eenig recht heeft om waardevol en permanent zijn, wordt alleen ver kregen indien wij er naar streven om weder- zijdsche belangen te behartigen, ter zelfdertijd trachtende ons zelf te beveiligen tegen weder zij dsche gevaren." Uitvoer van kaas. De minister van landbouw heeft bepaald 1. dat met ingang van 4 September geen kaas ten uitvoer zal worden toegelaten dan voorzien van een der daarvoor voorgeschreven Rijkskaasmerken 2. het onder 1 bepaalde is niet van toepas sing op gekruide kaas met een gewicht boven 15 K.G. en op zachte of gemalen kaas in blik. (St.ct.) Algemeenen Woningfonds. Ingevolge besluit van het Centraal Comité van den Nede-ilandschen Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwkundigen heeft het bestuur van dien Bond een commissie ad hac benoemd voor de bestudeering van het vraag stuk van het a'gemeen Woninfonds. De commissie bestaat uit de heeren Henke- mans, te 's-Gravengage, van der Schaar, te Am sterdam Hafkamp te Haarlem mr. Lubbers te Amsterdam, Drop te Rotterdam, Klawer te Rotterdam en mr. Schuurmans te Rotterdam* Secretaris is mr. Steinmetz. Speelkaartenbelasting. In de „St.-Crt." worden handelaars en win keliers in speelkaarten, herbergiers, koffiehuis-, logement- en sociëteithouders herinnerd aan hun verplichting tot het doen stempelen der bij hen voorhanden spellen kaarten vóór 1 Augustus 1920, onder gelijktijdige voldoening der belasting. De spellen kaarten kunnen tegen storting van het verschuldigde bedrag op ieder ontvangkan toor der accijnsen ter stempeling aangeboden. Na 31 Juli 1920 is het voorhanden hebben van ongestempelde spellen kaarten in magazij nen, winkels, koffiehuizen, herbergen, sociëtei ten en dergelijke inrichtingen verboden op straffe bij de wet bepaald. Steenkool. Uit Emmerik wordt gemeld, dat tot de Ne- derlandsche regeering door Duitschland een verklaring werd gericht, betrekking hebbende op de afgesloten steenkolen- en kredietovereen komst, waarin wordt verzekerd, dat de tegen woordige Duitsche regeerieg de door de vroe gere regeering aangegane verbintenissen niet desavoueeren zal, doch integendeel alles zal doen om de aangegane verplichtingen loyaal sa te komen. Dit zal echter niet ge heel van haar afhangen, doch hoofdzakelijk van de houding der Entente. De duurte. Onder den titel „Kan het langer zoo" schrijft „De Tijd" in een hoofdartikel het volgende Met den dag worden allerlei zaken, die voor het eerste levensonderhoud onontbeerlijk zijn, duurder, en de klachten, de gerechtvaardigde klachten van het publiek, nemen dan ook met den dag toe. Waaraan is eigenlijk die duurte toe te schrij- van Aan verschillende factoren, doch voor verscheiden artikelen voor een goed deel, zoo niet uitsluitend, aan het kunstmatig opdrijven en hoog houden der prijzen door hen, die de artikelen te koop aanbieden. Wij denken hier niet zoozeer aan de trust vorming in den eigenlijken zin des woords, doch meer aan het zich vereenigen van ver schillende groepen van vakgenooten, met de bedoeling de prijzen der artikelen onderling vast te stellen, en wel op een ongemotiveerde hoogte met gevolg ,dat het publiek wordt uit gebuit. Te dezen opzichte aanschouwen we op heden een bedenkelijken uitwas van het vereenigings- leven een betreurenswaardig misbruik maken van de organisatie. Erkend moet echter wor den, dat het euvel bestaat, en dat het publiek steeds meer de dupe er van wordt. Welnu, in die omstandigheden kon de ge meente, door den nood gedrongen, er zich toe gebracht zien, zelf een of meer winkelbedrijven ter hand te nemen, teneinde op die wijze prijs- regelend op te treden. Zij verzeilt aldus allerminst in socialistisch vaarwater, doch verricht een uiterst sociale taak. Hoe moet daartegenover nu wezen de hou ding van den Middenstand De Middenstand zorge, dat de aanleiding tot het invoeren van het gemeentelijk winkelbedrijf verdwijnt. Treedt weder een gezonde, vrije concurrentie naar voren, dan zal de gemeente zich moeten terugtrekken zoolang echter hier en daar sommige groepen van den middenstand door misbruiken der anders zoo heilzame organisatie dreigen tyrannizeerend op te treden, zal gemeen te steeds paraat moeten blijven tot het nemen van tegenmaatregelen, ten einde het publiek tegen uitbuiting te behoeden. Met nadruk zouden wij daarom de groote Middenstandsorganisaties hier te lande willen wijzen op de taak, die zij thans te vervullen hebben. Op hun weg ligt het o.i. in de eerste plaats te bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk een einde kome aan praktijken, door sommige groepen hunner in toepassing gebracht, ten gevolge waarvan het publiek steeds meer inge nomen wordt tegen den Middenstand in zijn geheel, die dit niet verdient. Laten ook zij zelf, die dien voor de maat schappij noodlottigen weg zijn opgegaan, wel bedenken, dat ook hun welbegrepen eigenbe lang vordert terug te keeren. Indien toch de middenstanders zich mono- poliseeren en het publiek uitbuiten, graven zij hun eigen graf. Laten onze groote organisaties zoodra mo gelijk een einde maken aan de uitwassen, die zich hier en daar vertoonen. Er trede weer in een gezonde, vrije concurrentie. Het zal wezen ten bate voor den middenstand, die tijdelijk voordeel genietend, op den duur langs den weg, thans door sommigen bewandeld, onvermijdelijk ten gronde gaat. Dit zal in niet mindere mate het publiek ten goede komen, hetwelk met den dag meer en meer gevoelen gaat, dat het zoo niet langer kan." Kalveruitvoer. De Vee- en Vleeschhandel verneemt, dat de uitvoer van nuchtere kalveren spoedig wordt verboden. Dat alsdan begonnen wordt met export van vette kalveren en schapen toe te staan is niet onwaarschijnlijk. Engeland en België zouden wel koopen en onze Regeering overweegt door een zeer beperkten uitvoer het den handel mogelijk temaken de buitenlandsche relaties weer aan te knoopen. Minister Ansecle. Eenige dagen geleden is medegedeeld, dat de Belgische minister van Openbare Werken, de heer Ed. Anseele, Amsterdam heeft bezocht. Naar het „Iibld." verneemt, hield dat bezoek verband met onderhandelingen, die worden ge voerd tot herstel van het verwoeste deel van België. Postkantoor te Amsterdam. Het „Hbld" meldt, dat de onderhandelingen omtrent het aankoopen door het rijk van het Palais Royal tot het gewenscht resultaat heb ben geleid. Het gebouw zal binnenkort over gaan aan de posterijen. Het ligt in de bedoeling om het geheele com plex van gebouwen, dat het rijk in den loop der jaren aankocht tusschen Raadhuisstraat, Voor burgwal, Paleisstraat en Spuistraat, in te rich ten tot een afzonderlijk kantoor, waarin uit sluitend de geldzaken der posterijen zullen worden behandeld. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatr eg elen. Verkrijgbaar ia de week van 1521 Juli. Suikerkaart boa 41, van 1218 Juli. bon 42, van 19—25 Juli, Broodkaart. De bruinbroodkaart van bat 144e tijdvak 2129 Juli. De aanvaring op de Maas. In het ziekenhuis te Rotterdam is ter verple ging opgenomen de bootwerker H. N., wonende in de Bojonetstraat te Rotterdam, die tijdens de aanvaring aan boord van de motorboot „Wilhelm" tusschen twee zitbanken was be klemd geraakt. De man had een been gebro ken en werd per sleepboot „Johan de Witt" aan het bureau van de rivierpolitie gebracht. Betreffende het lot der gister als vermist vermelde personen is nog niets naders bekend. Volgens een bericht uit Rotterdam zouden bovendien nog vermist worden de hengelaars Roos en Bothof, beiden in de Boomgaardstraat te Rotterdam woonachtig. Verkooging voorschot „St. Jozef' voor den bouw van 25 woningen. B. en W. zeggen in een schrijven aan den Raad Bij Koninklijk Besluit van 21 Mei j.l. no. 38, werd aan deze gemeente een voorschot uit 's Rijks kas verleend van tenhoogste een honderd vijf en veertig duizend acht honderd vijf en twintig gul den 145.825.ten einde deze gemeente in staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te verleenen aan de R. K. Woningbouwvéreeni- ging „St. Jozef" alhier, voor den bouw van 25 arbeiderswoningen aan de Anthony Muysstraat, Van Beverenstraat en West-Frankelandsche- straat. Thans vraagt de Vereeniging in het hierbij overgelegd schrijven, het reeds verleende voor schot te verhoogen tot 180.000.-, zijnde de to tale stichtingskosten der woningen. Blijkens het rapport van den Directeur van den Gemeentelijken Woningdienst, dat wij hierbij overleggen, kan het totaal bedrag ad 180.000. als voorschot worden verleend, aangezien in het vorige blok 5 eigen kapitaal zit, zoodat over het geheele complex dan nog aanzienlijk méér dan 2 eigen kapitaal aanwezig is (welk per centage vereischt wordt krachtens raadsbesluit van 16 Januari j.l.). Gezien het gunstig luidend advies van den w.d. Directeur van den Gemeentelijken Woning- dienst, en de door de Vereeniging overgelegde nieuwe exploitatierekening, hebben wij de eer Uwen Raad voor te stellen, de gevraagde ver hooging van het reeds verleende voorschot toe te staan, onder voorwaarde, dat van het Rijk een overeenkomstige verhooging van voorschot en bijdragen wordt verkregen. Een ontwerp-besluit daartoe, wordt U hierbij aangeboden. Het advies van den directeur v. d. Gem. Woningdienst luidt Onder terugzending van het schrijven van de Bouwvereeniging „St. Jozef" met verzoek om verhooging van het aan haar verleende voorschot voor den bouw van 25 woningen aan de Anthonie Muijsstraat, tot het totale bedrag der stichtingskosten ad 180.000.welke op het aanneem-cijfer zijn gebaseerd, heb ik de eer Uw College te berichten dat dit bedrag ge heel als voorschot verstrekt kan worden, aan gezien in het vorige blok 5 eigen kapitaal zit, zoodat over het geheele complex dan nog aanzienlijk meer dan 2% eigen kapitaal aan wezig is. (In de vergadering van den Raad van 16 Januari 1920 is bepaald dat het be- noodigde stamkapitaal 2 moest bedragen). Aan de Vereeniging Volkshuisvesting is vol gens dezelfde methode over de laatste blokken de geheele som der stichtingskosten in voor schot gegeven. Ik adviseer U den Raad voor te stellen het aan de Vereeniging voor dezen bouw verleende voorschot te verhoogen tot 180.000.en bij gaande exploitatierekening goed te keuren. Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam. Omtrent de grootsche manifestatie, welke Zon dagavond door de afd. Schiedam van den N. R. K. Volksbond in het Bondsgebouw is ge houden, nog het volgende In marschtempo, aangegeven door „St. Am- brosius", trok men de Gehoorzaal binnen. Na verschillende uitingen van geestdrift, waarin vooral pater Voets werd toegejuicht, nam de voorzitter der feestvierende afdeeling de heer Th. Mouwens, het woord om met den Chr. groet de bijeenkomst te openen. Onmid dellijk gaf hij het woord aan pater Voets. De gevoerde redenaar begon met alle aan wezigen geluk te wenschen met de heerlijke feestviering van de herdenking der stichting. Reeds meer dan 25 jaar had spr. in ons land triduums gegeven aan R. K. Volksbonden en werkliedenvereenigingen, doch nimmer had spr. zulk een echt-Roomsche geestdrift waargeno men. En dan praat men nog van koude Hollanders, aldus spr., doch zelfs in Maastricht, waar spr. eenige jaren gestaan heeft, heeft hij iets derge lijks nog niet ontmoet. Deze dag was een fiere belijdenis onzer be ginselen. Spr. herinnerde vervolgens aan de stoere mannen, die 4 Maart 1888, dus 3 jaren vóórdat de encycliek „Rerum Novarum" werd uitgevaardigd, de grondslagen legden voor de Amsterdainsche afdeeling, terwijl eenige jaren later ook hier een aantal mannen gevonden werd, die den moed hadden een Schiedamsche afdee ling te stichten. Spr. schetsce het pionierswerk, verricht door de kloeke stichters der R. K. ar beidersbeweging. Tegenover de leuzen van dien tijd „Wij wil len niet dat deze Christus over ons heerscht", „Weg met God en godsdienst, met Christus' Kerk en hare priesters". „Er is geen leven na dit leven", hieven deze kloeke mannen fier de Kruisvaan omhoog en beleden dat Christus moest heerschen en triumpheeren (gejuich). En aan die pioniersdaad dankt gij het, dat heden heel Schiedam in beweging gebracht kon worden met onze heerlijke vaandels. Deze fiere belijdenis onzer Roomsche beginselen is een schraging van het Kath. politiek en sociaal leven. Spr. hekelde het gedrag der bedillers, die in de 90-er jaren onze tegenstanders niet voor het hoofd wilden stooten met principieel Room sche organisatie en hun heil zochten in het interconfessionalisme. Spr. wees er op, dat deze machtige betooging te denken moet geven aan de niet-georganiseerde R. K. arbeiders die wilden meeproeven van de vruchten, zonder geldelijke offers te brengen. Ook voor hen, die nog altijd blijven aangesloten bij de moderne vakbeweging, ondanks het gebod der Bisschoppen, en aldus, wat God verhoe'de, de eeuwige verdoemenis niet zullen ontgaan. Stort uw heilig vuur uit over die zwakke mannen. Ten derde moet deze betooging de R. K. pa troons en werkgevers iets hebben geleerd. Nog veel te weinig zijn zij hier georganiseerd, doch heden moeten zij de kracht onzer Roomsche beginselen hebben gevoeld (daverend applaus). Misschien zijn gedurende het voorbijtrekken langs het vereenigingsgebouw onzer tegenstan ders, eenige scheldwoorden gevallen. Dit be wijst echter slechts hun zwakheid. Zij zijn verdeeld in verschillende, elkaar vijandig gestemde organisaties, doch zij zijn één in hun haat tegen Christus en de Kerk. Wij echter blijven één, een eenheid van 15 honderdtallen. In uw heerlijke betooging hebt ge het woord van den Profeet waar gemaakt.: Gelukkig het volk, dat weet te juichen voor den Heer, Het was een heilig enthousiasme, een jubel, een heilige ijver der liefde, welke voortsproten uit de overtuiging, dat al wie in Jezus Christus gelooft, zal leven in eeuwigheid. Ons doel moet thans zijn Christus weer te doen triumfeeren. God gaat zich thans van uwe schouders bedienen on Zijne beginselen in te dragen in deze moderne, paganistische wereld, aldus besloot spr. zijn rede. (Langdurig, geestdriftig applaus). Vervolgens beklom deken Verhoeven het spreekgestoelte. Als deken dezer stad en als beschermheer der afdeeling kon spr. niet nalaten een woord van hulde en dank te brengen aan de Katho lieke werklieden van Schiedam. In de dagen der revolutie is spr. een openbaring verschenen, dat er n.l. zulk een kracht zat in Schiedam's Katholieken. Doch vandaag verscheen spr. een tweede openbaring, dat er n.l. zulk een kracht school in de werklieden. Zij zijn de mannen, op wie we bouwen moeten, wanneer wij als pries ters opkomen voor de verbreiding der Room sche beginselen. Een manifestatie als dezen morgen is in onze kerken nog nimmer gezien zoo'n talrijk schare mannen naderde tot de H. Tafel. Spr. drong er op aan wekelijks te communi- ceeren, opdat de geestdrift van heden de aan wezigen zou bijblijven en ter bevordering van het Roomsche leven van Schiedam, door hen in practijk gebracht zou worden (applaus). Kapelaan Paulussen sprak hierna een harte lijk woord van dank tot pater Voets en beloofde hem, namens allen, dat het vuur der geestdrift niet zou uitdooven. Ook betuigde spr. zijn welgemeenden dank voor de aanwezigheid en het meeleven der eerw. heeren geestelijken. „Zij hadden geen zweepen en geen leibanden en toch zijt gij achter hen meegeloopen," aldus spr. tot de aanwezigen. Het woord uit de Middeleeuwen„Onder den kromstaf is het goed dienen", is heden ook hier weer bewaarheid geworden. De aanwezigheid der vier heeren pastoors de zerstad beteekent, dat zij één willen zijn met hun parochianen. Spr. dankt de onderafd. „St. Ambrosius" en hare zusterafd. „St. Franciscus", uit Delft, voor de betoonde medewerking. De eenheids band, geknoopt tusschen de geestelijkheid en de leden, is .heden nog weer eens nauwer toege haald. Allen moeten thans medewerken aan den in- nerlijken uitbouw. Wij blijven voortgaan in Vrede en in den Naam des Heeren (geestdriftig applaus). Spr. noodigde de aanwezigen uit het Bondslied te zingen, waaraan op spontane wijze gevolg werd gegeven. Toen de geestelijkheid het podium verliet, barstte een oneindig gejuich los. Vooral pater Voets was het, voor wien ontelbare hoera's en gloria's werden aangeheven, een geestdrift zooals wij hier nog niet zagen. Het was een heer lijk slot van den uitmuntend geslaagden dag. Hedenmorgen omstreeks ll1/* uur vervoegde zich een onbekend persoon van ongeveer 25-jarigen leeftijd, gekleed in een blauw pak, met een bedelbrief op een kantoor te dezer stede. Tijdens het inzien van den bedelbrief was de man een oogenblik alleen in de wachtkamer. Na zijn vertrek, bleek uit de portiersloge een bedrag van 38.aan plakzegels te zijn ver dwenen. Indien deze plakzegels eventueel te koop worden aangeboden, wordt men verzocht, daar van onverwijld mededeeling aan het commissa riaat van politie alhier te doen. Ten nadeele van een winkelier aan de Hoogstraat werd eenige dagen geleden een blouse ontvreemd. De dievegge werd opge spoord en tot bekentenis harer diefstal gebracht. Bij het koopen van een blouse in dien winkel had ze ongemerkt een tweede meegenomen. Ze was bereid de. tweede te koopen, waarop de winkelier het hem toekomende bedrag, ad ƒ3.65 ontving. Bij het uitgaan van de school aan de Brouwerstraat, gooide een jongen z'n kameraadje spelenderwijs een glasscherf in het oog. Vermoedelijk zal dit het verlies van het oog tengevolge hebben. De jongen is onder be handeling van een specialiteit te Rotterdam gesteld. Bij het te 'i Gravenhigi gehou den examen hoofdakte is o.a. geslaagd M. G. van Amerom alhier. Gemengd Nieuws. Onweer. Men meldt uit Anaerveensche- kanaalDe 21-jarige Harm Wuffing werd op het land door den bliksem gedood de arbeider Piening en xijn vrouw werden niet levensge vaarlijk gekwetst. Gister is de boerderij Zuidhoff te Nieuwe Pekela door het hemelvuur getroffen. Alleen het voorgedeelte bleef behouden overigens is alles verbrand. Zaterdagavond sloeg de bliksem in de woning, bewoond door G. Poepjes te Nijtrijne. 't Perceel brandde totaal af. Er kon zoo goed als niets gered worden huis en inboedel zijn slechts laag verzekerd. Uit ZevenaarGistermiddag sloeg de bliksem in het woonhuis van den landbouwer Th. Aleven te Groessen. Het huis brandde gedeeltelijk af, doch de rest bleef door blus- schen behouden. Assurantie dekt de schade. Gistermiddag heeft hier ontzettende hagel slag plaats gehad, op sommige plaatsen vielen hagelsteenen als knikkers. Aan de granen ie veel schade toegebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2