Dagblad, voor Schiedam en Omstreken. firafis-Ongevallenverzekeriiig f fQfin «afinn \t 43ste Jaargang. Woensdag 21 Juli 1920. De schuldige ontmaskerd. Mo. 12794 F Bureau:|$Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 89. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. vMtof*ooe; £Ull 4o#d>3 I iUtl wn duim; De verzekering wordt gewrborgd door de Hollendsche Algemeen» Verzekeringsbank te Schiedam. Ml ^levenslange P geheele invaliditeit bij verlies van een wijsvinger bij verlies van eiken ande ren vinger Bultenlandseh Nieuws, DE GEALLIEERDEN EN RUSLAND. De „Times" verneemt, dat het antwoord der Russische Sovjet-regeering op het voorstel van Lloyd George, in zake een wapenstilstand tusschen Polen en Rusland, in handen der Engelsche regeering is gekomen. In hun antwoord deelen de bolsjewiki hun weigering mede, deel te nemen aan de conferen tie te Londen, zeggende, dat Engeland niet on partijdig is. Ook hebben zij bezwaar tegen de toelating van gedelegeerden der Oostzee-staten tot de conferentie, daar Sovjet-Rusland met dien staat reads vrede heeft gesloten. Varvol gens zegt de Russische regeering, dat de voor gestelde wapenstilstand niet billijk is voor Polen, dat door rechtstreeksche onderhandelingen met de radenregeering veel gunstiger grensregeling sou kunnen krijgen. Moskou weigert verder eenige voorwaarde te aanvaarden betreffende de strijdkrachten van generaal Wrangel en de vluchtelingen in Zuid-Rusland, en eischt hun onvoorwaardelijke overgave. De toon van het antwoord is sarcastisch en er blijkbaar op ge richt, oneenigheid tusschen de geallieerden en Polen te verwekken. Het Britsche kabinet heeft gister over de Russische kwestie vergaderd. Reuter verneemt, dat het Britsche antwoord aan Rusland, dat vannacht zou zijn verzonden, tegt, dat Rusland's antwoord zeer dubbelzin nig geacht wordt en dat men thans een wel omschreven uitlegging van de Russen verwacht. Als de bolsjewiki Polen verder binnendringen tullen de onderhandelingen nopens de handels betrekkingen worden afgebroken. Over de terugreis van Krassin bevatten de Londensche bladen eenige nadere bijzon derheden. Krassin is te Reval aangekomen en vandaar met een Engelsche torpedojager naar Engeland vertrokken. De „Times" verneemt, dat Kameneff, presi dent van de Moskousche Sovjet en gewezen opperbevelhebber van het bolsjewistisch leger, naar Londen reist,als lid van de handelsdelegatie: Een aantal commercieele en financieele deskun digen bevinden zich in hun gezelschap. De Londensche correspondent van de „Man chester Guardian" schrijft Het is niet juist te zeggen, dat Krassin on dergeschikt gemaakt is aan Kamenef, maar het is juist, dat Kamenef voorzitter der zending zal worden en Krassin onder-voorzitter. De verkla ring is deze de missie moet verantwoordelijker en beter toegerust worden voor het geval van politieke besprekingen. Krassin heeft geen man daat om politieke besprekingen te voeren voor het laatste nu is Kamenef aanwezig mocht de Britsche regeering zulke besprekingen wenschen. Intusschen zal Krassin zich meer aan zuiver Uil hel Engelsch vertaald. Half duizelig zette ik den koffer weer neer, ik weet zelf niet waardoor. „Die koffer is van Southend gekomen zei ik, zoo kalm als ik kon. „Ja", antwoordde Leon, „dat klopt met wat de dienstbode ons heeft gezegd". Ik tilde hem nog eens op, bijna werktuige- lijk, en terwijl ik voortging in het ongestemde over de misdaad te spreken, trachtte ik de flauwe letters goed in mijn geheugen te pren ten. Ik wist nauwelijks, waarom die juist zoo'n aantrekking op mij uitoefenden, maar ik voelde, dat ik hier in mijn hand had, wat in een verder Btadium blijken zou het losse eind van een ver ward kluwen te zijn. Mijn veronderstelling bleek juist. Van den aanvang tot aan het eind hing de ontdekking van den moord af van die twee letters. Ik verlangde er naar thuis te zijn om ze na te teekenen en zei de twee F ransche politie commissarissen haastig vaarwel. „Als ik u nog een raad mag geven zei ik hij het weggaan, „laat dan niets of niemand dat etiket aanraken. Daar zit het uitgangspunt van de heele zaak. commercieele onderhandelingen wijden. Kame nef zal waarschijnlijk een itaf van deskundigen meebrengen, met name juristen, om hem bij te staan bij mogelijke politieke besprekingen. De uitbreiding der zending was geboden door de houding der Britsche regeering bij de vroe gere onderhandelingen, waarin Krassin telkens moest wijzen op het feit, dat hij geen politiek onderhandelaar was. De correspondent wijst er ten slotte op, dat Kamenef's missie niets te maken heeft met de Poolsche kwestie of het bericht uit Spa aan de Moskousche regeering. Daarvoor zou een andere afvaardiging moeten komen en daar de Britsche regeering heeft meegedeeld, dat op die afvaardiging geen cen suur zou worden uitgeoefend, zou Litwinof erbij kunnen zijn, indien de Russische regeering hem benoemde. DE TOESTAND IN IERLAND. Een bende van 40 èi 50 man heeft politie agenten aangevallen, die gisternacht een autorit maakten in den omtrek van Galway. Er volgde een gevecht, waarbij twee politieagenten dood zijn geschoten. De anderen werden, nadat ze hun patronen verschoten hadden, overmand en geblinddoekt teruggezonden naar Tuan. In deze plaats zijn onlusten uitgebroken van de zijde der militaire politie. Naar verluidt plun derde de politie de stad en schoot in de huizen en winkels. Het stadhuis is platgebrand. Er vielen geen persoonlijke ongelukken voor. FRANKRIJK. Millerand verklaarde gister in de F"ransche Kamer dat hij volgens gewoonte zeer nauw keurige mededeelingen zou doen over de con ferentie te Spa. Van den eersten dag af, dat hij op Belgisch gebied zeer hartelijk was ontvan gen heeft hij steeds het belang van Frankrijk in het oog gehouden, dat overal samengaat met de beschaving. In de eerste plaats herinnerde hij er aan, dat het Turksche verdrag gehandhaafd zal blij ven. Wat overigens het Oosten betreft, heeft Frankrijk verklaard, niet het minste plan te hebben, zich in te laten met het Engelsche man daat in Mesopotamië. Engeland heeft van zijn kant met volkomen loyaliteit verklaard, dat het zich niet zal bemoeien met het Fransche mandaat in Syrië. Het stelt zich op het stand punt, dat de organisatie van het mandaat alleen aan Frankrijk dient te worden overgelaten te zamen met de bevoegde inlandsche autoriteiten, die hun ambt aan Frankrijk ontleenen. Wat de Conventie tusschen Polen en Danzig betreft, de basis, waarop de organisatie van Danzig als vrije stad zal worden gegrondvest, is aan het oordeel van de conferentie onder worpen. Wat den wapenstilstand tusschen Po len en SovjetRusland aangaat, ik heb vanmor gen van de Britsche regeering bericht ontvan gen, dat de regeering van Sovjet-Rusland vol gens haar gewoonte een onbeschaamd ant- De Franschman keek stomverbaasd. Van dat oogenblik af gingen wij ieder onzen eigen weg. De Fransche autoriteiten deden hun best, maar zij hadden met groote moeilijkheden te kam pen en zij hebben niet veel succes gehad bij het zoeken naar den moordenaar. HOOFDSTUK VI. De geheimzinnige voorletters. Zoodra ik veilig in mijn kamer was, ging,ik zitten en copieerde de twee letters, die ik in een hoekje van het etiket gezien had, zeer zorgvuldig op een vel papier. Toen ging eens ik nauwkeurig na, wat ik nu wist van de omstandigheden van de misdaad en kwam tot de slotsom, dat 't al heel wat was. Moord vermoedelijk door een slag en ver volgens chloroform op een dame genaamd E. R.tijdstip waarschijnlijk gisterenavond plaats Southend medeplichtige, zoo niet be- drijfster in hechtenis naam Edith Orr Simpkinson. Ik koesterde niet den geringsten twijfel afgaande op de draaierij van Miss Simpkinson, gevoegd bij de ontdekking van het tweede etiket, of de moord was in Southend ge schied. Ik kon alleen niet verklaren de afwe zigheid van eenige aanwijzing, dat de koffer van Southend naar Londen was gegaan, zooals moest zijn geschied, voordat hij van Charing- cross naar het vasteland kwam. Het eerst moest nu de naam van de vermoor- woord heeft gegeven op het verzoek van Lloyd George een wapenstilstand tusschen Polen en Sovjet-Rusland te onderteekenen. Als dit wordt geweigerd hebben de geallieerden besloten, Po len met alle middelen, die hun ten dienste staan te steunen. Wat de Economische politiek van Frankrijk betreft, is vastgesteld, dat er nog alleen sprake kan zijn van economische samenwerking tus schen Duitschland en Frankrijk als Duitsch- land door daden bewijzen geeft van zijn vasten wil, om af te zien van iedere oorlogszuchtige aanvechting. Vervolgens zette Millerand uiteen hoe men gekomen was tot de verdeeling van de schade loosstelling, welke reeds bekend is. Sprekende over de kolenkwestie zeide hij, dat een gevolg van de conferentie van Spa zal zijn, dat de prijs van steenkolen in Frankrijk zal dalen tot 200 francs per ton In verband hiermee gaf hij een uiteenzetting van den kolentoestand in Frank rijk en besloot met te zeggen, dat de geallieerden een deel van Duitschland zullen bezetten, in dien Duitschland zijn verplichtingen inzake de kolenleveringen niet nakomt. (Hevige protes ten bij de uiterste linkerzijde, doch luide toe- tojuichingen bij het centrum en de rechterzijde). Millerand eindigde met de volgende woorden Het is te Spa, dat de geallieerden zich formeel gebonden hebben om, indien Duitschland zijn beloften niet houdt, onmiddellijk gebruik te maken van de garanties. heeft verhoogingen toegekend tot een bedrag van 600 millioen dollars. PORTUGAL. Uit Lissabon verneemt de „Times", dat An tonio Gronja er in geslaagd is, een kabinet te .Orrnen, dat reeds de goedkeuring van den pre sident heeft weggedragen. Gronja zelf is minister-president, tevens be last met de portefeuille van landbouw. Het ministerie bestaat uit 4 liberalen, 2 democraten en 4 voorstanders eener grondwetsherziening. Gister heeft de nieuwe regeering haar pro gramma aan de Kamer uiteengezet. MESOPOTAMIE. In het Engelsche Lagerhuis heeft Churchill, antwoordende op een vraag betreffende den toestand in Mesopotamië, gezegd, dat er aan zienlijke versterkingen uit Indië waren ont boden, en dat de officier, die het bevel voerde over de Engelsche strijdkrachten in Mesopo tamië, volledig gemachtigd was om alle maat regelen van samentrekking te nemen, welke de toestand mocht vereischen. Daarom was er geen reden tot bezorgdheid omtrent de alge- meene veiligheid van het Engelsche garnizoen in Mesopotamië. AMERIKA. Reuter seint uit Chicago De arbeidsraad voor de spoorwegen heeft uitspraak gedaan inzake loonsverhooging. Hij de dame uitgevonden worden, en dat kon voor de politie niet zoo'n groote moeilijkheid ople veren als ze maar zoo verstandig waren in Southend en niet in Tooting te informeeren. Daarna moest dan eerst het mysterie van den sleutel worden opgelost. Was Miss Simpkinson te goeder trouw, toen zij herhaaldeijk verzekerde, dat de sleutel, dien zij in haar bezit had, van den zwarten koffer was Zij had wel is waar bewezen, dat zij tot groote leugens in staat was, maar er was een toon van bizondere oprechtheid geweest in haar bewe ring ten opzichte hiervan. Als ze over dien sleutel ook gelogen had, was ze wel volleerd in de kunst van onwaarheid spreken. Dat kon ik moeilijk van haar gelooven. Daarvoor waren haar manieren te open en te flink. Maar als zij te goeder trouw mis was omtrent den sleutel, dan kon ze zich ook ver gissen met den koffer dat leek mij toch een logische gevolgtrekking. Maar hoe kon dat? Haar dienstbode had den koffer herkend en was bovendien, zooals we gezien heliben, bekend met den inhoud. Aan den anderen kant was juist deze koffer de eenige onder haar bagage, waar geen adres aan bevestigd was, en haar verklaring van dat feit. scheen niet erg afdoende. Ik wist niet, wat ik er van denken moest, en voelde me terneergeslagen. Ik kon de mee ning niet volhouden, dat de koffer niet van Miss Simpkinson zou zijn. Hoewel het uitste- ALLERLEI. De Belgische Kamer heeft met 141 tegen 13 stemmen het wetsontwerp aangenomen, waar bij de werktijd in de industrie op acht uren per dag of 48 uren in de week wordt bepaald. Het draadloos telegraafstation, dat de Amerikanen tijdens den oorlog bij Bordeaux zijn beginnen te bouwen en dat bij het sluiten van den wapenstilstand nog maar half voltooid was, is thans gereed. De antennes worden ge dragen door 8 metalen torens van 240 M. hoogte en 550.000 K.G. gewicht. (De Eifeltoren weegt ongeveer 2.700.000 K.G.) Het station wordt gedreven met electrischen stroom van 11.000 volt. Het tusschen de 8 masten opgehangen luchtnet beslaat een oppervlakte van 1.5 K.M. in de lengte en 400 M. in de breedte. Het station is dubbel zoo sterk als dat van Annapolis, dat tot dusver het krachtigste station was, dat door de Amerikaansche marine was ingericht. Men kan een golflengte bereiken van 23.000 M. Het station Lafayette, want zoo is het gedoopt, zal tweemaal zoo sterk zijn als alle tot dusver bestaande stations en een werkingssfeer heb ben van 20.000 K.M., of wel van den halven omtrek der aarde. De finantieele correspondent van de „Times" te New-York seint aan zijn blad De Pennsylvania Railway Company ontslaat met het oog op bezuiniging ongeveer 21000 leden van haar personeel. Nog andere bezuini gingsmaatregelen zullen genomen worden. In de loodsen van Yokohama heeft een brand gewoed, die voor circa 750.000 gulden schade aanrichtte. Uit Kamenetz Podolsk meldt men Sedert vier dagen zijn de Oekrainische troe pen, die de streek van Proskoerof en Mohilef tegen een bolsjewistischen inval verdedigen, in buitengewoon zware gevechten gewikkeld tegen talrijke Russische troepen. Na aankomst van het twaalfde legercorps rukken de bolsjewiki aan weerskanten van den spoorweg Zmerinka- Tarnopol en Brody tegen Leopol op. Tegelij kertijd zijn aanzienlijke strijdkrachten van het Oekrainische leger erin geslaagd ten zuiden van dat front door te dringen en de streek Zmerinka- Wapniarka te bereiken, wat immobilisatie ver oorzaakt van de bolsjewistische reserve van het leger, dat zijn offensief ontketend heeft tusschen Proskoerof en de Roemeensche grens tegen den Dnjester en wat belet dat de bolsjewiki met mu nitie en oorlogsmateriaal voorzien worden. BINNENLAND, Bestrijding der duurte. De Haagsche Bond tot bestrijding der duur te had samen met de Haagsche afdeeling der Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen, Vrijdag 16 Juli een langdurige bespreking met kend in mijn kraam te pas zqu komen, was dat toch werkelijk te onzinnig. En toch bleef ik piekeren over den sleutel en het gebroken slot en die letters P. H. Het hielp niet, al vertelde ik mijzelf, dat die letters niets te beteekenen hadden en er alleen door den een of anderen besteller op waren gezet. Ik had mezelf juist half van de logica hiervan weten te overtuigen en was half ingedommeld, toen opeens de uit roep van de meid door mijn hoofd schoot, die ik in het rapport van Dubert had gelezen „Waarom laat u mijnheer Harvey niet hier komen H-Harvey. DoodtoevalligMaar toch Harvey, Harvey, P. H. Paul Harvey. Peter Harvey. Wie was die Harvey Blijkbaar een intieme vriend. Toen was alle kans op een rustigen slaap verkeken HOOFDSTUK VII. Austin. Den volgenden morgen werd ik door mijn minnend paartje in beslag genomen. Tot mijn ongerief gingen zij naar hontainbleau en zij j vonden het er zoo mooi, dat zij er naar kamers uitzageh. Gelukkig konden zij niets naar hun zin vinden, en gingen dus weer naar Parijs terug. (Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1