Laat stoomen, verven, wasscheH en strilken bij de „DE PHOENIX", Telef. Ho. 15. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel 580 den heer Bückmann, chel van de afdeeling Crisiszaken aan het Departement van Land bouw, over de hooge melkprijzen en de oorzaken daarvan. Naar aanleiding van de verstrekte gegevens zullen beide organisaties eerstdaag samen be raadslagen over de te nemen maatregelen. Paspoortbureau te Londen. Het „Hbl." meldt, dat onze regeering thans te Londen een afzonderlijk paspoortbureau heeft geopend, afgescheiden van het consulaat-gene raal. Het is gevestigd in Wimpolestreet W. I. en op werkdagen geopend van 11 tot 3 uur, Zaterdags tot 1 uur. Ook eldars in het buitenland, zoo vernemen we, gaat onze rageering dergelijke bureaux openen. Het ziet er dus na«r uit, dat we met de paspoortellende nog lang opgescheept zullen zitten. R. K. Bond van Woningbouw vereen! gingen in het Bisdom Haarlem. Dezer dagen vergaderde de R. K. Bond van Woningbouwvereenigingen in het bisdom Haar lem, ter vaststelling der s atuten en verkie zing van een definitief bestuur. Behoudens enkele wijzigingen, werden de ontworpen statuten aangenomen en werd met algemeene stemmen besloten de bisschoppelijke en koninklijke goedkeuring er op aan te vragen. Bioscopen. De minister van binnenlandscbe zaken heeft de burgemeesters met aandrang doen uitnoo- gen er op toe te zien, dat geen bioscoopvoor stellingen gegeven worden, kwetsend voor staats hoofden of gewezen staatshoofden. Met het oog op de moeilijkheden van inter nationalen aard, die uit zulke vertooningen zouden kunnen voortvloeien, doet de minister de aandacht vestigen op de hooge noodzake lijkheid, dat in dezen bij voortduring een nauwlettend toezicht wordt gehouden. NederlandTsjecho Slowakije. Havas meldt uit Praag, dat te Leipzig, be sprekingen hebben plaats gehad tusschen ver tegenwoordigers der Duitsche, Tsjecho-Slowak- sche en Nederlandsche spoorwegen, teneinde een directe verbinding van Nederland met Tsjecho-Slowakije tot stand te brengen. De besprekingen hebben tot een overeenkomst ge leid, die 1 October in warking zal treden. De actie van P.T.T.-personeel. Maandag vergaderden de hoofdbesturen der bij het Comité van Zeven aangesloten organi saties van Post-, Telegraaf- en Telefoonperso neel, vertegenwoordigende ruim 20000 georga niseerde P. T. T.-ambtenaren. Vastgesteld werd, dat de salarissen absoluut onvoldoende zijn en men drong er ten krach tigste op aan, dat door een uitkeering in eens zoo spoedig mogelijk verbetering zal worden gebracht in de treurige omstandigheden, waarin het personeel der Posterijen, Telegrafie en Te lefonie thans verkeertzulks als voorschot op de noodzakelijk aan te brengen salarisverbetering. De hoofdbesturen zullen nog deze week op nieuw bij elkaar komen ten bespreking van verder te treffen maatregelen. De droogmaking der Zuiderzee. Uit Wieringen schrijft men De voorbereidende werkzaamheden in zake de drooglegging der Zuiderzee, het beteugelen of dichtmaken van het diepe vaarwaterhet Amsteldiep, geven op het Westelijk en Noord- Westelijk gedeelte van ons land reeds een ge zellige bedrijvigheid en zijn een kijkje over-, waard. Groote Rijnschepen geladen met rijs hout en steen worden er dagelijks aangevoerd en gelost. Het eerste vlechtwerk voor het eer ste zinkstuk, dat binnen enkele dagen zal zak ken wordt in gereedheid gebracht. Verder aan schouwt men er de werking op zee van 3 groote baggermolens, waarvan het geronk der machines voortdurend hoorbaar is. Deze bag germolens halen grond en zeeklei van den bodem der zee, om ze weer in groote bakken, die er naast gemeerd liggen, over te storten. Zoo dra deze bakken gevuld zijn, worden ze door een sleepboot weggetrokken naar het Amstek diep, om daar weer in zee gestort te worden. Wij zagen hoe vijf sleepbooten geregeld werk hadden de gevulde en ledige bakken heen en terug te vervoeren. Dat er op een dag heel wat bak ken met grond in het Amsteldiep worden ge stort, ligt alzoo voor de hand. Vele Wieringers en ook van elders overgeko men arbeiders voor het maken der zinkstukken verdienen met deze voorbereidende werkzaam heden een flink stuk brood. Kaas. De minister van landbouw maakt bekend 1. dat, met het oog op de prijsverhooging op de kaasmarkten, ten gevolge van de steeds toenemende vraag voor het buitenland, behou dens de reeds toegezegde consenten voor kaas, voorloopig geen verdere uitvoervergunningen worden afgegeven, zoodat eene hoeveelheid kaas, gelijkstaande met de geheele productie van af begin Juli tot October, ter beschikking zal blijven van de binnenlandsche behoefte 2e. dat afgifte van de reeds toegezegde consenten zoodanig zal worden geregeld, dat de export van de voorraden, waarop deze uit voervergunningen betrekking hebben, over ge- ruimen tijd zal worden verdeeld 3. dat, indien in verband met de productie en de binnenlandsche voorziening in October i weder vergunning tot uitvoer kan worden ver- j leend, de N. U. M. daaraan voorwaarden zal verbinden, die t.z.t. zullen worden bekend ge- maakt. (St.ct.j RIJN- en MOEZELWIJNEN in Duitschiand gebotteld. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatreg elen. Verkrijgbaar in de week van 2228 Juli. Suikerkaart bon 42, van 1925 Juli, bon 43, van 26 Juli.1 Aug. Broodkaart. De bruinbroodkaart van hat 144e tjjdvak 2129 Juli. De uitsluiting in de bouwvakken. Door den heer Korpel werden in den Raad de volgende vragen gesteld 1 Achten B. en W. het niet gewenscht, gezien de uitsluiting in het bouwvakbedrijf, waardoor de woningbouw zoo goed als stil staat, zich in verbinding te stellen met de besturen van de Woningbouw-Vereenigingen en de betrok ken organisaties van Werkgevers en Werkne mers, teneinde te trachten de woningbouw te doen voortzetten 2. Is het B. en W. bekend, dat, als een ge volg van* de uitsluiting een aantal uitgesloten timmerlieden werk vindt aan verschillende an dere fabrieken, b.v. aan scheepswerven en dus aan den woningbouw worden onttrokken 3. Achten B. en W. het niet noodzakelijk, met het oog op den ontzettenden woningnood, te trachten, in overleg met bovengenoemde organisaties, de woningbouw door te zetten op grond van de overweging, dat èn Rijk èn Gemeente finantieel bij den woningbouw zijn betrokken Naar aanleiding van die vragen hebben B. en W. het volgende antwoord ingezonden Terwijl in ons College in het midden gelaten werd of het een machts- of een loonkwestie was, die aanleiding tot de uitsluiting heeft ge geven en wij de zaak uitsluitend van den eco- nomischen kant wilden bezien, is het ons niet duidelijk geworden, hoe wij in deze konden in grijpen, zonder daarbij partij te kiezen. Al waren over deze zaak in enkele opzichten de gevoelens min of meer verdeeld, daarin stem den wij overeen, dat ons voor partij kiezen niet alleen het recht, maar ook de bevoegdheid ontbrak. Zoo ooit ten aanzien van het recht van uit sluiting en staking een wettelijke regeling ge maakt zal worden, dan zoudenwij het betwijfe len of daarbij aan het gemeentebestuur wel een taak kan worden toegedachtomdat aan de gemeente besturen de tijd zal ontbreken, zich zoo grondig in de zaak in te werken, dat zijn uitspraak niet alleen heeft het gezag der wet, maar ook het gezag dat voortspruit uit een welgevormd, onpartijdig en zaakkundig oordeel. In onze vergadering is nog het denkbeeld geopperd, de werklieden, die niet uitgesloten zijn, op de werken der bouwvereenigingen rte concentreeren. Terecht werd daartegen aangevoerd, dat men aan een doovemans deur zou kloppen, wanneer men de werkgevers zou vragen, tijde lijk afstand te doen van hun beschikbaar per soneel om den bouw van Volkshuisvesting te voltooien. Verder dient in aanmerking genomen te worden dat tusschen de gemeente en den aannemer geen rechtstreekschen band bestaat, aangezien de overeenkomst slechts is aangegaan tusschen de vereeniging en den aannemer dat door kostbare maatregelen forceeren van den afbouw niet kan zijn in het wel begrepen belang van de werklieden in het algemeen, daar het stelsel van huurtoeslagen op den duur mbet vervallen, het dus van belang is, de kosten niet op te drijven. Hoezeer wij het betreuren, dat het conflict is ontstaan in een periode, waarin de woning nood zoozeer alle handen der bouwvakarbeiders vraagt, heeft de groote meerderheid van ons College op grond van het vorenstaande, zooWel de le als de 3e vraag in ontkennenden zin beantwoord. Ten aanzien van de 2e vraag kunnen wij méde- deelen, dat volgens onze inlichtingen, de tim merlieden, die op de werven arbeid gevonden hebben, reeds zijn of spoedig zullen worden ont slagen. De aanvaring op de Maas. Het lijk van een der vermisten van het onge- luk op de Maas is hedenmorgen om 7 uur door den motorschipper W. H. de Jong, uit Vlaar- dingen, ter hoogte van de Voorhaven alhier in de Maas drijvende aangetroffen. Volgens signalement kwam het overeen met den persoon van R. Rijnderse, bootwerker, oud 39 jaar, wonende Westzeedijk te Rotterdam. Het stoffelijk overschot werd met behulp van een touw de Voorhaven ingesleept tot voor het kantoor van den Havenmeester. Door gemeentewerklieden werd het vervol gens op den kant getrokken en per brancard naar de algemeene begraafplaats alhier over bracht. Dr. Elzevier Dom verrichtte de doodschouw. Volksbadhuis. In de week van 1117 Juli 1920 werden ge nomen 589 baden. lste klasse Kuipbaden 32, Regenbaden 84. 2de klasse Kuipbaden 42, Regenbaden 410. Kinderbaden 21. opgenomen tijdens de feesten ter gelegenheid yan het 25-jarig bestaan der Afdeeling Amster dam E. H. B. O. De directie der Flora-bioscoop is zoo welwil lend den leden van de Afd. Schiedam E. H. B. O. gelegenheid te geven deze film te zien door voor hen op vertoon van diplomajslechts de halve entree voor alle rangen te berekenen. Wij raden een ieder aan eens een kijkje te gaan nemen naar deze actueele film. DeheerJ.J. M.denBrinkeralhier is gister te 's-Gravenhage geslaagd bij het aldaar gehouden examen hoofdakte. CITROEN-JENEVER. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Gemengd Nieuws. Tramderailleme nt. Da stoomtram Zuphen-Emmerik, die gistermiddag twee uur uit 's-Heer«nberg naar Doetinchem vertrok, is even buiten die plaats ontspoord tengevolge van opgedreven zand dat door de zware regen buien van de hooger gelegen weg op de rails was gedreven. De machine hangt in halve schuine richting, het voorbalcon, van het per sonenrijtuig is gedeeltelijk ingedrukt. Persoon lijke ongelukken hadden nist plaats. In een netelige positie, 't Was Maandagmorgen, ongeveer elf uur, aldus ver haalt het,, Nws.", een heele consternatie in het gebouw De Koophandel, Heerengracht te Amsterdam. De 15-jarige liftjongen was onder de lift gekomen en schreeuwde dat 't het geluk heele gebouw door hoorbaar was. Het onge- was als volgt gebeurd Een bediende van een der kantoren, die in het gebouw gevestigd zijn, wilde zich met de lift naar beneden verplatsen. Daartoe moest hij manipulaties verrichten aan het koord in het inwendige van de lift. Hij schijnt dit wat onhandig gedaan te hebben, althans ter halver hoogte raakte een zijner vin gers bekneld tusschen het koord in de lift met het gevolg, dat de machine hangen bleef. De liftjongen, die beneden stond, ging mor relen aan het ondereinde van de koord en daar door kwam er wel wat beweging in het gevaarte, maar op een gegeven oogenblik ging dat sneller dan te voorzien was. De lift daalde tot eenige decimeters boven de vloer en de jongen werd opgesloten in een ruimte, waar hij 't nu wel niet levensgevaarlijk, doch wel zeer benauwd en onbehagelijk had. Men schelde de brandweer op. Een gereedschapswagen van de Prinsegracht kwam voor en met raad en met daad van de brandweermannen werd het tweetal uit hun min der benijdenswaardige positie gered. Eerst werd de duim van den bediende vrij gemaakt deze zal dat lichaamsdaal wel moeten missen en toen kon op de gewone manier de lift om hoog gehaald worden. De knaap, die ongeveer een uur in zijn be nauwd hokje had doorgebracht, had oogen- schijnlijk geen lichamelijk letsel bekomen, maar hij was zoo overstuur door het gebeurde, dat hij toch ook naar het gasthuis vervoerd werd. Brandstichting. Als verdacht van brandstichting is door de gemeente-politie te Achtkarspelen proces-verbaal opgemaakt tegen een zekeren A. B. te Surhuisterveensterheide. Aldaar in is den nacht van 12 op 13 dezer een huisje van de wed. J. Veenstra, die het pand vier weken geleden had verlaten, geheel afge brand. Ooggetuigen beweerden, dat het ge bouwtje met petroleum was begoten. Eenige afgebrande lucifers zijn in beslag genomen. Heden- en morgenavond wordt in de Flora-bioscoop alhier vertoond de Film „Brandweer en eerste hulp bij ongelukken". De belangwekkende film werd in Amsterdam Z ij n pas verloren. De substituut officier van justitie bij de Amsterdamsche rechtbank, mr. P. van Heynsbergen, die zijn verlof in Duitschiand doorbracht, is aan het einde van zijn vacantie niet teruggekomen hij wordt in Duitschiand gevangen gehouden, naar bij informatie bleek, wijl hij zijn pas ver loren had. De bemiddeling van Buitenlandsche Zaken is thans ingeroepen om den heer Van Heynsber gen weer zijn vrijheid van beweging terug te geven. De substituut-officier van justitie bij de Amsterdamsche rechtbank, van Heynsbergen, is uit Duitschiand teruggekeerd en heeft zijn ambtbezigheden hervat. De verloren pas is te Keulen teruggevonden. Wissel gebroken. Op den spoorweg tusschen Leiden en Den Haag is Maandag avond een wissel gebroken, tengevolge, waarvan het treinverkeer slechts over een lijn kon plaats hebben, waardoor groote vertraging ontstond. De laatste trein naar Rotterdan, die 11.37 uit den Haag moest vertrekken, kwam eerst 12.50 's nachts het station den Haag binnen. Zwendel. Te Overdinkel (O.) zijn drie individuen aangehouden, die zich, naar zij be kend hebben, reeds sinds Januari j.l. geregeld schuldig maakten aan zwendel met den marken toeslag. Een van hen stal te Gronau, op het kantoor der Gronauer Baumwolle Industrie, loonbriefjes, die hij valschelijk invulde en voor 3 per stuk aan de anderen verkocht, die met de briefjes den toeslag van 0.25 per mark be machtigden. Diefstal van vee. Op de boot naar Rotterdam zijn te Tiel in beslag genomen vijf koeien, op de markt aldaar gekocht door Kel derman te Rotterdam voor 2300 Ze bleken uit een weide onder Kesteren gestolen te zijn en te behooren aan Goosen Vink te Ingen. Alg Ingezonden Mededeellngen. vermoedelijke dader is aangehouden de 22- jarige R. Janden uit Ochten. Slechts een gering deel van de koopsom werd op hem gevonden de rest is vermoedelijk verstopt. Ongelukken. Gistermiddag is in den Haag aan den Zuidwal een knaapje te water geraakt, vermoedelijk terwijl het bezig was met vischjes vangen. Na te zijn opgehaald werd het in het gemeenteziekenhuis binnengebracht, waar het korten tijd later overleed. Gisteren is aan den zeeboulevard te Vlis- singen het lijk aangespoeld van den heer J., ge kleed in badcostuum. Hetgevechta ande grens. Eergister stelde de Justitie te Arnhem te Dinxperlo een onderzoek in naar het zoogenaamde grensinci dent, dat zich aldaar Zaterdagnacht heeft af gespeeld en waarbij een persoon werd gedood en 2 gewond. Gehoord werden o.a. de manschap pen van de Duitsche Veiligheidspolitie, waarvan een paar de schoten heeft gelost. Uit de verschillende verklaringen bleek, dat een achttal Hollanders, waaronder beruchte smokkelaars, allen uit Dinxperlo, den geheelen avond de Duitsche politie had geplaagd en uit gescholden, terwijl een der wachtmeesters werd gedreigd. De Duitsche politie, die zeer kalm is opgetreden, trok zich, toen de Hollanders steeds dreigender optraden, verder op Duitsch gebied ferug, alwaar zij een der belhamels, die hen tot daar was gevolgd, gevangen nam. Toen deze om hulp begon te roepen, drongen de Hollan ders steeds op, begaven zich op Duitsch gebied en begonnen daarna te schieten en met leege bierfleschjes te gooien. Dit was voor de Veiligheidspolitie het sein om ook van de wapens gebruik te maken. Na dat een waarschuwingsschot was gelost, is op de belhamels geschoten, met dit gevolg, dat een hunner, nl. Hendrik Geurink, werd doodgescho ten, terwijl zijn broeder een schot in de beenen kreeg. Een andere, zekere Boesveld, die vluchtte, raakte in het prikkeldraad verward en brak een been. Zooals uit het vorenstaande blijkt, heeft het gevecht zich op Duitsch gebied afgespeeld. Verzettegende politie. Men meldt aan de „Tel." uit Haulerwijk Aan den nieuw aangelegden kunstweg van hier naar Veenhuizen staat de woning van den veehouder F. W. Voor deze woning staan of liever stonden vijf lindeboomen, die het verkeer belemmerden, waarom de gemeente ze wenschte te verwijderen. Hiertegen werd door W. en z'n huisgenooten geprotesteerd. Zij gaven te kennen, dat zij niet goedschiks zouden toelaten, dat de boomen werden verwijderd. Nadat ook door den landmeter was uitgemaakt dat de boomen in gemeentegrond stonden, werd door het gemeentebestuur aan arbeiders op dracht gegeven, de linden te vellen. Naar aan leiding van de dreigementen van de familie W. zou dit geschieden onder bescherming van twee marechaussee's en drie veldwachters. Toen de arbeiders met de werkzaamheden wilden beginnen, werden ze aangevallen door de heele familie, zijnde vader, moeder en drie volwassen zoons en dochter. De mannen waren gewapend met schoppen en vorken, de vrouwen met emmers, waarin kokende vloeistoffen. De werklieden vonden de situatie te gevaar lijk en ruimden het veld. De politie sommeerde de familie het verzet op te geven. Hieraan werd niet voldaan, zoodat een formeele veldslag ont stond. Toen eindelijk een paar politiemannen het te kwaad kregen en de familie nog van geen toegeven wilde weten, werd van de vuurwapens gebruik gemaakt. De oude W. werd het eerst getroffen en zakte in elkaar. Een der zoons moest tevens het veld ruimen, daar hij in zijn been geschoten was. Een tijdlang luwde thans de strijd. Door den geneesheer werden de gewonden verbonden. De burgemeester van Ooststellingwerf, met het gebeurde in kennis gesteld, verscheen. Een tweede zoon werd overmand en in het arres tantenlokaal opgeborgen. De overgebleven strij ders trokken zich toen terug. Onder de aanwe zigheid van een groote schare volks werden nu eindelijk de boomen, onschuldige aanstichters van zooveel ellende, geveld. Nader bericht meldt, dat de zoon niet ernstig is verwond de wonde van den vader is echter ernstiger. Grenshandel. Men meldt uit Winters wijk aan de „N. R. C." Wij hebben heden nog eens een bezoek ge bracht aan de grens in de buurtschap Kotten waar sedert eenige weken aan den weg tusschen de Hollandsche en Duitsche douanekantoren een drukke laat ons gerust gerust zeggen reusachtige grenshandel gedreven wordt. Reeds de indrukken op den weg er heen wettigden het vermoeden dat alle affaire nog steeds in bloeien- den staat verkeert. Daar kwamen ons in bonte mengeling voorbij sleeperswagens, beladen met hoog opgestapelde fusten, kisten en pak ken, handkarren, motorfietsen en gewone rij wielen, beladen en behangen met waren van den meest uiteenloopenden aard. En op de verhitte gezichten van de bestuurders van al deze vekihels glanzing van hooggespannen ener gie of blijde schittering van ongedacht succes. En vooral haast, haast bij al deze menschen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2