Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering w 43st® Jaargang* Zaterdag 24 Juli 1920. Mo. 12797. De schuldige ontmaskerd. ÜILLIT BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus89. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. bij |ieTeaslanga ft geheele invaliditeit bij verliea bQ veilles van een hand, veet of oog De verzekering weidt gewaatboigd dooi de Hollandsche Algemeens Verzekeringsbank te Schiedam. van een duim bij verlies van een wijsvinger bn verlies van eiken ande ren vinger Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buitenlandseh Nieuws» RUSSEN EN POLEN. De toestand, die in het Oosten van Europa geschapen is door den opmarsch der bolsjewiJki is buitengewoon ernstig. Door de bezetting van Seiny hebben de Rus sen de ethnografische grens van Polen overschre den. Volgens een bericht van de „Tel. Union" is de ontruiming van Warschau door de burgerlijke bevolking begonnen. De inwoners vluchten bij duizenden. Naar de Tel.. Union uit Warschau verneemt verergert de toestand aan het Poolsche front voortdurend. De Poolsche troepen, die zich tus- achen Augustowo en Soewalki tot nieuwen tegenstand hadden samengetrokken, zijn door versche Russische formaties onder den voet geloopen. Bij Grodno heeft een aanval van Russische ruiterij in de flank der Poolsche troepen deze laatste tot den terugtocht over de Njemen ge dwongen. Generaal Broesilof, de Russische opperbevel hebber, heeft aanzienlijke strijdkrachten samen getrokken voor Dwinsk, dat in handen van de Letten is, en dat nu onmiddellijk bedreigd is, evenals de rechterflank van het Letsche leger, De rooden dringen reeds binnen in het Lithau- sche gebied, bij hun opmarsch naar de Duitsche grens. Polen schijnt nu echter vrij voor een inval Het leger is stevig verschanst aan beide kanten van de groote Pripetmoerassen, waar het zich een onbepaalden tijd kan handhaven, als er een voldoende toevoer van munitie is. Een draadloos bericht uit Moskou geeft het Russische legerbericht weer, volgens hetwelk de roode troepen met succes de aanvallen langs beide oevers van de Njemen voortzetten. Den 20en hebben zij na hevigen strijd Slemin bezet. De vijand leed zware verliezen. De Russen 'uaakten gevangenen en veroverden 21 machine geweren en anderen buit. In de streek van Doeb- Uo braken de Russische troepen den Poolschen tegenstand en joegen de Polen uit de stad. Zij zijn in gevecht gewikkeld met de Polen ten Zui den en Zuid-West.cn van Doebno, nabij Wo- lontsjisk. Het „Journal des Débats" kondigt aan, dat de Poolsche bisschoppen aan de Katholieke geestelijkheid van de heele wereld een gemeen schappelijke oproep zullen zenden met het ver zoek Polen te hulp te komen. De „Lokal-Anzeiger" verneemt uit War schau, dat volgens een daar ingekomen bericht uit Parijs, aan het eind van deze maand de eerste troepentransporten uit Frankrijk te War schau aan zullen komen. Die transporten zullen Uit het Engelsch vertaald. 12 Dan is de tweede quaestie, ging ik voort, üWie is de vermoorde Tot dusver is het lijk niet herkend". „Die vraag kan ik wel beantwoorden", zei f'e heer Harvey, terwijl zijn zonnig gezicht be- Hok. „Ik wou wel, dat ik het niet kon. Miss Simpkinson had het ook wel kunnen zeggen Rn het was niet verstandig van haar, vind ik, 'iet ze niet dadelijk de Fransche autoriteiten volledige inlichting heeft gegeven. Ja, Editb, (lat is nog een zaak, waarin ik tot mijn spijt je 'ueening niet deel". „Maar wie is het dan vroeg ik ongeduldig. „Volgens hetgeen Miss Simkpinson mij ver- j-Ht, kan er niet de minste twijfel bestaan of let lijk is dat van een tante van mij, ant woordde de hoofdonderwijzer, terwijl hij de uamer op en neer liep om zijn aandoening te verbergen „en hoe pijnlijk het ook voor me is, 1 za' de politie alles vertellen, wat zij het recht ReefL te weten". Miss Simpkinson stond op en deed een schrede voorwaarts. „In s Hemelsnaam riep ze hartstochtelijk ,,heb medelijden met ons allen en zwijg". waarschijnlijk over zee gaan en te Dantzig ont scheept worden. Naar de „Danziger Zeitung" meldt, is in de haven van Neufahrwasser een Poolsch stoom schip binnengeloopen met oorlogstuig voor Po len. De havenarbeiders weigerden het te lossen De Poolsche vertegenwoordiger heeft de be middeling verzocht van het christelijke en het Duitsche verbond van transportarbeiders, doch men is niet tot overeenstemming gekomen. De Polen zijn uiterst verbolgen over de En- gelsche politiek. Het Poolsch Correspondentie- Bureau in Den Haag deelt mede, dat op de ver gadering van de Poolsche vakvereenigingen te Warschau een motie aangenomen is, waarin geprotesteerd wordt tegen de huichelachtige politiek van de tegenwoordige machthebbers van Europa, in 't bijzonder van Engeland. Er is nog een andere motie aangenomen, die alle burgers, welke in staat zijn de wapens te dragen, naar het front roept en waarin gevraagd wordt, dat de eigendommen der burgers, die dezen plicht niet vervullen, verbeurd worden verklaard. De „Neue Freie Presse" verneemt nog uit Warschau, dat de bladen van de nationaal-demo- cratische partij verwijten maken aan de entente, omdat zij Polen in den steek gelaten heeft. In het bijzonder wordt tegen Engeland in deze bladen een ware veldtocht gevoerd. DE TOESTAND IN IERLAND. Te Belfast zijn ernstige onlusten uitge broken. Er zijn tot nu toe dertien dooden geteld. Het aantal gewonden wordt geschat op ongeveer 250, de schade aan gebouwen enz. 50.000 pond. Er zijn nog meer troepen, waaronder cavalerie, naar de stad gezonden, waarna, naar nader ge- j meld wordt, de rust is hersteld. Te Dromore in Down lieten unionisten na tionale winkels afbranden. Te Malin (Donegal) is het gerechtsgebouw- door Sinn Feiners platgebrand, omdat verwacht werd, dat O'Doherty, het Sinn Feinn-parle- mentslid er terecht zou staan. Dit is het vierde en laatste gerechtsgebouw in dat district van het graafschap, dat door de Sinn Feiners wordt verbrand. 'Te Branbidge en Skibbereen hadden nieuwe onlusten plaats. In de eerste plaats is een jon gen doodgeschoten, in de tweede het raadhuis vernield door een ontploffing. De eerste secretaris Greenwood heeft in het Engelsche Lagerhuis de indiening aangekon digd van een wetsontwerp, dat een bijzondere rechtbank zal instellen voor snelle behandeling van alle misdrijven, nu de gewone gerechtshoven (door het wegblijven van gezworenen) in hun rechtspleging belemmerd worden. Spr. deed een beroep op den eensgezinden steun van het Edith", zei de jonge man, op zachten inni- gen toon, terwijl hij haar arm door de zijnen trok, „je hebt ongelijk, liefste. Er zijn oogen- hlikken in ons leven, dat wij aarzelen, maar ge woonlijk weten wij wel, wat onze kracht van ons eischtIk moet spreken En bovendien geloof maar vrij, als ik het niet doe, zullen ande ren het wel doen". Hij keek mij aan. „Hoe lang denkt u, dat het duren zal, eer de Fransche politie op de hoogte van alles is zon der mijn hulp vroeg hij. „Ze kennen de voorletters", antwoordde ik, „en haar vermoedelijke verblijfplaats, ook het nummer van haar horloge en ze hebben haar kleeren en haar beurs drie dagen, zou ik denken". „Ik kan hun dat uitstel besparen. Mijn tante heette Elisabeth Raynell. Ze was ongetrouwd en woonde Haverstock Hill, Upper Norton Crescent No. 13. Ze was pas naar Southend gegaan voor haar gezondheid en daar" ging hij voort met haperende stem is zij aan haar eind gekomen". Miss Simpkinson viel weer op de sofa neer en verborg het gelaat in de handen. „Ik geloof, dat u gelijk hebt mijnheer, de politie zooveel te helpen als in uw vermogen is. Het baat niets of u feiten wilt verbloemen, die vroeger of later toch aan den dag moeten komen en het kan een netelige zaak alleen nog maar erger maken, terwijl die toch als compro- mitteerend genoeg is". De onverstandige houding van Miss Simpkin son ergerde mij een beetje. Iiuis en zeide dat het land zich schrap moest zetten voor een bittere periode in de geschie denis van Ierland. Er zal een vastberaden en georganiseerde poging gedaan worden, om een lersche republiek op te richten door middel van moord en vreesaanjaging en die poging zal niet opgegeven worden zonder een worsteling Zij kan echter verijdeld worden door een eens gezind verzet tegen zulke barbaarsche methoden. Lloyd George heeft een afvaardiging ontvan gen, die de moties overlegde van het vakver- eenigingscongres met betrekking tot Ierland. Hij verklaarde zich bereid om aan Ierland eiken vorm van regeering toe te staan binnen het verband met het Britsche rijk, die voor het geheele volk aannemelijk zou zijn, maar verlang de daartegenover de zekerheid, dat men in het Zuiden en Westen van Ierland een zelfbe stuur als dat van de dominions zou aanvaarden. De parlementaire commissie uit het vakver- eeuigingscongres zal opnieuw vergaderen om te beraadslagen over een stemming onder de vakvereenigingen over de kwesties, of men moet staken, om de eischen door te zetten. ITALIË EN SERVIE. De Servische minister Ilribar heeft in de „Narodmi Listy" betoogd, dat volgens zijn overtuiging de officieele kringen in Italië, ge zien hun correcte houding, niets achter de be treurenswaardige gebeurtenissen te Triest en Spalato behoeven te zoeken. De regeering van Joego-Slavië zal alle pogingen doen, om door een wijze van gematigde houding de opwinding van het volk tot bedaren te brengen. In ieder geval kon het geduld niet op een al te groote pr'cf worden gesteld. De bewering van „Epoca", betreffende het terugroepen van Joego-Slavische burgers uit Italië, is niets anders dan een verzinsel, even als het bericht, dat aan Italië een ultimatum zou zijn gesteld. De minister gelooft niet aan een gewapend conflict, daar alle omstandigheden een vrede lievende oplossing tusschen de beide staten ge- wenscht maken. Bovendien zijn de Italiaansche staatlieden te verstandig, om een rekening op te maken, welke in de toekomst slechts door de wapenen zou kunnen worden vereffend. In dien Italië eventueel een gewapend conflict zou veroorzaken, dan zou het de onaangename ge volgen daarvan ondervinden. SERVIE. De prins-regent heeft Wesnits opgedragen een -nieuw kabinet samen te stellén. AMERIKA. Reuter verneemt uit Lincoln (Nebraska) Bryan heeft de candidatuur voor het presi dentschap, hem door het congres der aanhan gers van het drankverbod aangeboden, van de hand gewezen. Het congres benoemde daarop Ze nam de handen van haar gezicht weg. „Daar ben ik mij wel van.bewust", zei ze. „De moord is te Southend begaan", zei ze. „De moord is te Southend begaan", ging ik voort, dat wist ik al voor ik hier kwam. Maar wat was de aanleiding er toe?" Een diep stilzwijgen volgde. De jongelieden keken elkaar onrustig aan. „Welk recht hebt u om ons te ondervragen zei Miss Simpkinson heftig. Onmiddellijk stond ik op. „Geen enkel", zei ik „ik wensch het zelfs niet te doen. Ik meende alleen, dat u wellicht van mijn dienst gebruik zoudt willen maken. Er is hier sprake van een moord, Mejuffrouw, en daar zal iemand de straf voor moeten on dergaan. Ik hoop van harte dat niet u dat zijn zult". „Straf' riep de jongeman „moordgroote hemel Edith Wij stonden elkaar alle drie aan te staren, hij wanhopig, zij uitdagend, ik onzeker. „Edith", herhaalde hij, je kent je zelf niet, lieveling. Vraag ons wat u wilt, Mijnheer en help ons zoove'el u kunt. Wij moeten met ons eigen geweten ten rade gaan in hoeverre we kun nen antwoorden. Maar we kunnen u niet zeg gen, wie den moord begaan heeft, want dat weten we niet en we mogen u niet zeggen om welke reden die wellicht begaan is. „Woonde u bij uw tante in vroeg ik. „Neen", antwoordde hij, „ik ben onderwij zer te Southend. Hoofdzakelijk omdat ik daar woonde, koos mijn tante Southend tot tijdelijke woonplaats,toen de dokter haar zee- Aaron S. Watkins, professor in de letterkunde aan de militaire academie te Germantown tot candidaat. Met Cox, Harding en Watkins levert Ohio nu drie presidentieele candidaten. Men meldt uit New-York Er bestaat weinig kans, dat er een algemeene< spoorwegstaking zal uitbreken wegens de eischen Veertien van de zeventien spoorwegarbeiders- bonden adviseeren, de voorgestelde voorwaar den aan te nemen. De uitvoerende commissies van de spoorweg maatschappijen denken tweehonderd millioen dollar meer uit de verhoogde opbrengst van het passagiersvervoer te maken, honderd millioen uit het vervoer met de express-treinen en drie honderd millioen uit het goederenvervoer. De correspondent van de „Daily Telegrafph' te New York seint over de dreigende algemeene spoorwegstaking in Amerika, dat deze, als die mocht uitbreken, meer dan 2 millioen man zou omvatten. Volgens den correspondent hebben vooral de zuinigheidsmaatregelen van de Penn sylvania Railway, die 10 van haar kantoor personeel en ongeveer 12.000 andere beambten ontsloeg, en het feit, dat de loonen, welke door de Railway Labour Board zijn voorgesteld, nauwelijks de helft bedragen, van hetgeen de spoorwegarbeidersorganisaties eischen, kwaad bloed gezet. Wel geven de arbeidersleiders toe, dat particuliere eigenaars vrij zijn wat betreft de maatregelen, die zij wenschen te nemen, maar zij zeggen tevens, dat een ontslag op groote schaal in dezen tijd slechts voedsel aan de vlam men zou geven. De radicalen maken van een en ander handig gebruik door den arbeiders 'n somber beeld voor te hangen van kolentekort en voedselgebrek in den komenden winter, en zij zeggen, dat dit slechts voorkomen kan wor den, door de regeering door directe actie te dwingen de spoorwegen wederom in eigen be heer te nemen, en aan de eischen der arbeiders toe te geven. De Pennsylvania Railway verklaarde verder, ter rechtvaardiging van de maatregelen, die zij genomen heeft o.a. dat niettegenstaande zij haar personeel met 18 had uitgebreid, het haar onmogelijk was alle herstellingen in haar eigen werkplaatsen uit te voeren en dat er geen sprake van was, dat zij, zooals vroeger, haar eigen locomotieven kon bouwen. Daarbij heb ben de slapte in de textiel-, wol- en lederbe- drijven een aanmerkelijken invloed op het ver keer. Niet alleen de Pennsylvania, maar ook vele andere spoorwegmaatschappijen hebben met verlies gewerkt sinds de regeeringscon- tröle ophield en hoewel het congres een 6 rente van het aandeelenkapitaal heeft gegaran-, deerd, voorziet men, dat vele andere transport bedrijven het voorbeeld van de Pennsylvania Spoorweg volgen zullen. Volgens den directeur van deze laatste maat- lucht voorschreef". „Woonde ze alleen „Ja, met twee dienstboden, een oude vrouw en een jong meisje. „Waren die in het laatst ook bij haar? „Neen, ze had ze in Londen achtergelaten. Ze woonde er op kamers". „En wat was haar adres in Southend „Zeg hem dat niet", kwam Miss Simplkinson tusschenbeide. „Maar lieve Edith Marine Paradeweg 17". Ik noteerde het adres. Mis Simpkinson keek er ongerust naar ik kon haar niet doorgronden. „Wenscht u dat de schuldige ontdekt wordt vroeg ik haar. „Neen", zei ze. „Zoudt u dan zijn of haar plaats willen in nemen Ze zweeg. Ik zag wel, dat ik niet veel uit haar zou krijgen. Plotseling kreeg ik een in geving. Ik besloot vóór ik ging, althans zeker heid omtrent den koffer te hebben. „Pardon" zei ik, u woont immers in Green wich „Neen", antwoordde ze kortaf, „in Tooting. De politie heeft mijn adres al". „Excuseer mij, maar ik dacht dat het Green wich was. Greenwich is een mooie stad en het is er prettig wonen". „Wel mogelijk", antwoordde Miss Simpkinson; „ik weet het niet, want ik ben er nooit geweest". Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1