De Duitsche regeering verzoekt den geallieer den regeeringen hiertoe toestemming te willen geven en hierin niet een vergrijp tegen de te Spa gemaakte afspraken te zien. Tevens verzoekt de Duitsche regeering, met het oog op de handhaving harer neutraliteit en de bescherming harer grenzen, toestemming om door het gebied van Allenstein en Mariën- werder, waar volksstemmingen moeten worden gehouden, troepen naar de desbetreffende Duitsche landsgrenzen te mogen zenden. De Duitsche regeering gaat uit van het standpunt, dat zij volgens het vredesverdrag de souvereiniteit over deze gebieden heeft be houden, en zij derhalve volkenrechtelijk ver plicht is, doelmatige voorzorgsmaatregelen te treffen tegen eventueele schending der neutra liteit en der rijksgrenzen. De details zouden in overleg met de inter- geallieerde controle-commissie te Berlijn kunnen worden vastgesteld. DENEMARKEN. In de door den Deenschen Rijksdag ingestelde militaire commissie, hebben de vertegenwoor digers van de radicale partij een voorstel tot afschaffing van den militairen dienstplicht en de invoering van een vrijwilligersleger in Dene marken ingediend. Dit voorstel werd aan den minister van oorlog ter onderzoek overgegeven. BELGIE. De hoofden van den Franschen en den Belgi schen generalen staf zullen de volgende week te Parijs samenkomen om het onderzoek naar het Fransch-Belgisch verbond voort te zetten Op militair gebied is de overeenstenmmig vol komen, wat betreft het principe. Het aanstaan de onderzoek zal loopen over de kwestie van het offensief, en het plan der krijgsverrichtingen in geval van oorlog. Daarna zullen er rapporten worden gericht tot elk der regeeringen. DUITSCHLAND. Het Duitsch Rijkskabinet heeft het wets ontwerp betreffende de ontwapening der be volking goedgekeurd. Het-ontwerp zal onmiddellijk naar den Rijks raad en den Rijksdag gezonden worden. Naar gemeld wordt, is Dr. Dorten te Wiesbaden overmeesterd door drie met revol vers gewapende personen. Zij wierpen hem in een auto en brachten hem naar Duitsch grond gebied, dat niet bezet is. De Duitsche autoriteiten te Wiesbaden be weren niets af te weten van de arrestatie, welke door politie-beambten uit Frankfort op last van de rechtbank te Leipzig zou zijn geschied, wegens feiten van politieken aard, in betrek king staande tot den wapenstilstand. De Matin" meldt dat de Fransche regeering aan de militaire autoriteiten van het bezette gebied heeft opgedragen, een onderzoek in te stellen om na te gaan of de ontvoering werke lijk een daad der Duitsche politie is, welke is geschied in opdracht der Duitsche regeering. Te Mainz, zijn, gedurende betoogingen tegen de duurte, talrijke winkels geplunderd. De politie moest daarbij van haar wapenen ge bruik maken. Negen politieagenten en zes be- toogers werden gewond, terwijl dertig personen gearresteerd werden. De Fransche troepen moesten tusschenbeide komen, om de orde te herstellen. ALLERLEI. De Weensche bladen publiceeren, met be trekking tot den boycot tegen Hongarije, het antwoord van den Hongaarschen gezant teWee- nen aan Fimmen, op diens verwijten over de openbaarmaking der overeenkomsten. De ge zant wijst de verwijten af. Hij verwondert zich erover, dat Fimmen een voorkeur toont voor de geheime diplomatie. Te Parijs is Donderdagavond overleden de Amerikaansche milliardair W. K. Vanderbilt. Hij bereikte den leeftijd van 70 jaren. De „Fi garo" herinnert aan zijn eenvoud, zijn „smart ness" als zakenman en zijn belangstelling in muziek, tooneel en paardensport. Naar verluidt, heeft de Hongaarsche regee ring het aangekondigde verzoek om uitlevering van Bela Kun thans officieel ingediend. De Duitsche regeering onderzoekt thans de rechts gronden, waarop het verzoek is gebaseerd. Ge durende dit onderzoek blijft Bela Kun, evenals de overige personen, die tot het transport be- hooren, in een doorgangskamp. Het „Tageblatt" verneemt uit Weenen De Hongaarsche regeering heeft het berzoek om uitlevering van Bela Kun aan het Oberlandes- gericht te Weenen doen toekomen. Het ver zoek is een lijvig boekdeel, dat een opsomming van 337 moorden bevat, die tijdens de raden- heerschappij in Hongarije zijn begaan, en waar voor Bela Kun verantwoordelijk wordt gesteld, omdat hij de moorden niet verhinderd heeft. In twee gevallen wordt Bela Kun er van be schuldigd, directen invloed op de moorden ge had te hebben. FINLAND EN RUSLAND. Naar de „Berlinske Tidende" uit Helsing- fors verneemt, zullen volgens de „Uur Suomz" den 28sten of 30sten Juli op voorstel van Finland te Dorpat de vredesonderhandelingen tnsschen dit land en Rusland hervat worden, teneinde tot een wapenstilstand te geraken. Wellicht zullen deze onderhandelingen later in Londen worden voortgezet. HET VREDESVERDRAG MET TURKIJE. Volgens de Temps" zal het vredesverdrag met Turkije waarschijnlijk Donderdag a.s. wor den geteekend. ROEMENIE. „Les Nouvelles europeennes" melden uit Boekarest dat, ondanks de beloften van Tsjisje- rin, de bolsjewistische legers op 17 Juli een of fensief tegen Roemenië hebben geopend. Het opper-commando aan de Dnjester heeft 18 infanterie divisie's, 3 cavalerie divisie's alsook zware artillerie geconstateerd. Het doel van offensief is Galatz, Braila en de Dobroedsja, voorts Jassy en het Noorden van den Moldau, dat bedreigd wordt door het leger, dat in de richting van de Karpathen oprukt. Het bolsjewistische hoofdkwartier, bevindt zich te Triaspol. Daar vertoeft ook Rakofsky, die reeds als president voor de Roemeensche sovjet in aanmerking komt. Vliegers werpen talrijke proclamaties aan de Roemenen naar beneden. Ook bolsjewistische agenten verspreiden dit propagandamateriaal in het land. In deze proclamatie roept Rakofsky de Hongaren, Duitschers en Bulgaren op om te strijden tegen de Roemenen. Tsjitsjerin en Rakofsky hebben aan de Bul garen aangeboden een verbond te sluiten. Zij beloofden aan de Bulgaren, dat het verdrag van Neuilly zal worden vernietigd en dat Bulgarije een grens met Rusland en een gemeenschappe lijk beheer met de bolsjewiki over de veroverde steden zal krijgen. Te Boekarest stelt men vertrouwen in de toekomst. Men hoopt dat, dank zij de verstan dige politiek van generaal Avarescu, heel het Roemeensche volk eensgezind het land zal helpen verdedigen. BINNENLAND. De do-urige arbeidsweek in de metaalindustrie. Het bestuur der R. K. Vereeniging van Werk gevers in de Metaalnijverheid heeft een adres gericht aan de leden van den Hoogen Raad van van Arbeid,waarin inlichtingen worden ver schaft omtrent de behoefte der metaalnijver heid aan een ruimen overgangstermijn, ten op zichte van de 45-urige arbeidsweek. Er wordt met klem op aangedrongen, dat de Raad den minister adviseere ten opzichte van de geheele metaalnijverheid in al hare geledin gen toe te staan gedurende vier jaren na het inwerkingtreden der wet gedurende ten hoog ste 1 uur per dag en 6 uren per week langer arbeid te doen verrichten dan ingevolge het bepaalde bij art. 24 eerste lid der Arbeidswet 1919 geoorloofd is. De credictovereenkomst met Duitschland. Naar het „Hbld." meldt, zal de behandeling van het wetsontwerp tot bekrachtiging van de met de Duitsche regeering gesloten credietover- eenkomst door de Eerste Kamer worden uit gesteld tot September. Deze beschikking treedt in werking op 15 Augustus a.s. (St.ct.) Gemeenteraad. D. de Klerk, f Te Scheveningen, waar hij tijdelijk vertoef de, is op 68-jarigen leeftijd overleden de heer D. de Klerk, lid van den gemeenteraad van Rot terdam en van de Provinciale Staten van Zuid- Holland, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Tot aan zijn dood vervulde hij ook nog de betrekking van directeur van de Eerste Rotterdamsche Hulpbank te Rot terdam. Het Verdun-monument. Maarschalk Petain, de Fransche Ministers van oorlog en onderwijs, vermoedelijk Mille- rand, alsmede onze gezant te Parijs, zullen op 1 Augustus tegenwoordig zijn bij de onthulling van het Verdun-monument, dat door Neder- landschen inschrijvingen tot stand is gekomen. Vrije invoer van tarwe. De minister van landbouw heeft den burge meesters meegedeeld Van 15 Augustus a.s. af zal de vrije invoer van tarwe weder mogelijk zijn, en zullen de bakkers derhalve in de gelegenheid zijn bloem en meel van inlandsch fabrikaat gemalen uit buitenlandsche of binnenlandsche tarwe uit den vrijen handel te betrekken. Van 15 Sep tember a.s. af zal dit eveneens met het buiten landsche fabrikaat het geval zijn. Tevens wordt voor hen voorloopig de gele genheid opengelaten tot het ontvangen van Re- geeringsbloem en Regeeringsmeel, welke op de tot nu toe gevolgde wijze zullen worden ver strekt. De regeeringsbloem zal na 1 September a.s. worden geleverd tegen den prijs, bij het vast stellen waarvan zooveel mogelijk zal rekening worden gehouden met den wereldprijs. De Re geeringsbloem en het Regeeringsmeel zal door u door den leverancier worden gefactureerd tegen den door de regeering vastgestelden prijs, welke geldt op den datum, waarop deze artike len de fabriek verlaten. Het is te verwachten, dat door het betrek ken van bloem van vrije grondstoffen de be hoefte aan Regeeringsbloem zal verminderen, waarmede bij uwe aanvraag om regeeringsbloem zooveel mogelijk rekening is te houden. In geen geval zal na 15 Augustus a.s. voor uitbrei ding van debiet, voor nieuw op te richten bak kerijen of aanvulling van tekorten Regeerings bloem worden verstrekt. Volgens bijgaande beschikking zal het voorts den bakkers na 15 Augustus a.s. veroorloofd zijn brood te bakken van andere den 'Regeerinus- grondstoffen. De minister van landbouw heeft ingetrokken art. II van zijn beschikking van 6 October 1919 no. 47710/6/A5, Rijksbureau voor de Distri butie van Graan en Meel, houdende verbod tot het bakken van brood van andere dan Regee- ringsgrondatoffen, Zitting van Vrijdag 25 Juli. O n d e r w ij s. 2. Voorstel van B. en W. tot reorganisatie van het Uitgebreid Lager Onderwijs. B. en W. stellen voor le. In principe te besluiten, dat school G. aan de Huysmanstraat zal worden een 9-klassige school voor U. L. O. met een maximum aan tal leerlingen van 220 2e. B. en W. te machtigen onmiddellijk alle maatregelen te nemen welke noodig zijn om aan de school aan de Huysmanstraat 2 loka len te doen aanbouwen, waarvoor in de volgen de vergadering een crediet zal worden gevraagd 3e. B. en W. te machtigen die voorberei dende maatregelen te nemen, welke noodig zijn voor den bouw eener 7-klassige school met een Gymnastieklokaal aan de Huysmanstraat. De voorzitter zegt dat, mede in ver band met het gesprokene in comité-generaal betreffende het voorstel van B. en W., een na der voorstel is ingekomen. Hij stelt thans beide voorstellen aan de orde. De heer B o d d e verklaart, dat er nog veel verschil van meening over het voorstel van B. en W. beataat. Hij acht het dus gewenscht over de twee eerste punten vap het voorstel de beslissing aan te houden. Weth. de Bruin meent, dat op het oogen- blik niet duidelijk kan zijn wat de heer Bod- deüs bedoelt. De bezwaren die zijn geuit zul len van blijvenden aard zijn. Deze bezwaren acht weth. geen voldoende motieven tot uitstel. Weth. wijst op de zeer belangrijke belangen van het onderwijs, welke hier op 't spel staan. Het geldt hier waarlijk geen bagatel. Hij kan niet de verantwoordelijkheid aanvaarden van uitstel met het oog op het dreigend tekort aan schoolruimte. In de stukken is op den onmo- gelijken toestand gewezen. Weth. zou zich kunnen vereenigen met een uitstel tot hoogstens de volgende Raadszitting. Weth. gelooft echter niet dat dit in de bedoe ling ligt. I enzij de heer Boddeüs andere motieven weet aan te voeren, moet weth uitstel ernstig ont raden. De heer v. d. Toorn zegt, dat het voorstel van den heer Boddeüs hem sympathiek is. In de vorige Raadszitting is besloten deze zaak in comité-generaal te behandelen omdat de gedrukte stukken niet voldoende waren. Doordat B. en W. het comité-generaal aan deze Raadszitting gekoppeld hebben, heeft de Raad wel een flinke uiteenzetting gekregen, maar den Raadsleden is geen tijd gegeven om deze stof behoorlijk te verwerken. Indien op een avond tevoren comité-generaal was gehouden, zou zulks heel wat beter zijn geweest. Spr. begrijpt niet dat de Raad bezwaar zou kunnen hebben tegen uitstel. Weth. de Bruin merkt op, dat het meer is gebeurd dat er vóór de gewone Raadszitting comité-generaal is gehouden. Het college had bepaald, dat er een uur voor de gewone Raads zitting comité zou worden gehouden. De comi- té's zijn s'avonds veelal slecht bezocht, zoodat tegen dit comité geen bezwaar kan zijn geweest. Er staan groote belangen op het spel. We kunnen straks de leerlingen niet bergen en slechte toestanden zouden er ontstaan door het te laat werken van den Raad. Spr. acht zich niet verantwoord het voorstel Boddeüs over te nemen. Steunen kan hij dit voorstel dus niet. De heer Boddeüs zegt dat vrees voor gebrek aan plaatsruimte geen motief kan zijn voor weth. de Bruin om tegen zijn uitstel-voor- stel te zijn. Juist wegens het plaatsgebrek is spr. er vóór punt 3 (bouw 7-klassige school) heden wel te behandelen. De twee andere pun ten brengen geen verbetering. In school G. zal plaatsing komen voor 220 kinderen, terwijl er nu reeds 215 zijn. Spr. zou gaarne gelegenheid willen hebben eerst eens nadere informaties in te winnen. Hij heeft er geen bezwaar tegen dat z'n voorstel zoo wordt opgevat, dat het uitstel strekt tot de volgende Raadszitting. Weth. mr. v. Velzenis ook voor punt 2. (Bouw van 2 lokalen bij de school-Martens), mits over de reorganisatie van die school niet wordt beslist. De heer v. d. Toorn kan met den heer v. Velzen niet meegaan. Eerst f25.000 kosten maken, die wellicht later niet noodig zouden blijken, vindt spr. zonde. Hij voelt er meer voor de punten 1 en 2 van het voorstel aan te houden. Weth. mr. Van Velzen deelt de meening van den heer v. d. Toorn niet. De 2 lokalen zullen altijd gebruikt kunnen worden. De heer C o 11 meent dat eerst over het voorstel van B. en W. kan worden beslist. De voorzitter ontkent dit, aangezien het voorstel-Boddeü» van verdere strekking is. Het voorstel—Boddeüs (uitstel tot de vol gende vergadering), in stemming gebracht, wordt verworpen met 10 tegen 9 stemmen. Vóór de heeren v. Velzen, Boddeüs, v. d. Most, Matthijssen, v. d. Toorn, Scheffers, mr. Kavelaars, Evers en Schreuder. Tegende heeren Collé, Houtman, v. d. Tempel, Hijman, Korpel, v. Pelt, v. d. Schalk, Houtman, de Bruin en mevr. KoeteOoms. De heer v. d. Toorn zegt, dat het hem spijt, dat de Raad het voorstel niet wil aan houden. Hij wil nu wel iets zeggen over het voorstel van weth. de Bruin tot reorganisatie van het onderwijs. Weth. H o u t m a n merkt op dat de heer v. d. Toorn toch wel weet dat het een voorstel is van B. en W. De heer v. d» Toornt U wist zooeven niet eens, dat er een nieuwe school moet worden gebouwd De heer v. d. Toorn vervolgt dan, dat we thans hebben rekening te houden met de nieuwe onderwijswet. De democratische op vatting van de wet is spr. sympathiek, daar dit het onderwijs slechts ten goede kan komen. Tot het 6e leerjaar voeden wij de kinderen gelijk op. Met alle energie kunnen we ons richten op dit eene soort onderwijs. Op 12- jarigen leeftijd van het kind, kan dan de rich ting worden bepaald waarin de ouders wen- schen dat het verder onderwijs zal worden ge geven. Dan staat men voor de keuze toelating voor H.B.S., Gymnasium of U.L.O. school, ter wijl andere ouders er de voorkeur aan zullen geven, dat hunne kinderen het 7e leerjaar afmaken. Dat is een bijzonder goede opzet van de wet. Wat B. en W. nu voorstellen gaat buiten die lijn. Met de tweede U.L.O.-school beoogen zij een voorbereidingsschool voor H.B.S. of Gymnasium en dit hebben we niet noodig. Het stelsel van B. en W. zal het aanvangsonder wijs meer schaden dan ten goede komen. Nie mand kan er voor waken, dat alleen leerlingen van die eene school met goed gevolg examen voor H.B.S. of Gymnasium doen. Spr. meent dat de Raad verstandig zal doen dit voorstel niet aan te nemen. Hij heeft een en ander meenen te moeten zeggen ter motiveering van zijn standpunt in deze. Den heer Boddeüs komt het voor, dat meer rekening had moeten worden gehouden met de nieuwe wet op het L.O. Die wet kent alleen maar de U.L.O.-school en de gewone lagere school. Die U.L.O.-school komt in vele opzich ten overeen met de tegenwoordige M.U.L.O.- school de lagere school met wat nu de U.L. O.-school gaf. Wanneer men een bepaalde opleidingsschool voor het M. O. gewenscht acht, is er z.i. geen bezwaar tegen één der lagere scholen daarvoor te bestemmen, maar het is niet noodig daar voor het U.L.O.-onderwijs aan te wijzen. Dit is een appart soort onderwijs en dat gaat men nu hier dienstbaar maken voor opleiding van het M.O. Er kan hier heel goed één centrale U.L.O. sehool bestaan. Volgens het voorstel van B. en W. zouden we hier naast de bestaande M. U.L.O.school nog een heel aparte krijgen, die niets anders beoogt dan de bestaande te ontvol ken. Een en ander zal op spr. weerhouden zijn stem aan het voorstel van B. en W. te geven. De heer Evers acht een afzonderlijke op leidingsschool voor H.B.S. en Gymnasium niet noodig. Wanneer de kinderen in 6 jaar de gewone school hebben doorloopen, kunnen zij verder onderwijs ontvangen. Door aanneming van het voorstel van B. en W. drukt men een minderwaardig stempel op de volksscholen en dat kan toch niet in de be doeling liggen. De school, die B. en W. wen- schen, zal een school worden voor de betere standen. Spr. begrijpt niet dat weth. de Bruin het tegenovergestelde van een democratisch stand punt inneemt door voor een standenschool te zijn. Spr. is tegen de richting, die B. en W. in deze uit willen. Weth. mr. van Velzen zegt dat hij vóór junt 3 en 2 van het voorstel van B. en W. is. Er kan dan altijd nog beslist worden ten aanzien van het reorganisatievoorstel. Staat men er echter op punt 1 per sé nu te behan delen, dan zal hij tegen punt 1 stemmen. De heer Mr. Kavelaars motiveert zijn stem. Hij zal tegen punt 1 stemmen omdat hij een tweede U.L.O.-school niet noodig acht. Tegen punt 2 zal hij stemmen omdat dit er onmiddellijk mee verband houdt. In zake punt 3 is spr. blanco, omdat blijkt, dat de weth, de school noodig acht, terwijl volgens anderen de school niet noodig is. (Wordi vervolgd). Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crlslsmaa treg elen. Verkrijgbaar in de week van 22—28 Juli. S u i k e r k a a rt bon 42, van 19—25 Juli, bon 43, van 26 Juli.1 Aug. Broodkaart. De bruinbroodkaart van hst 144e tydvak 21—29 Juli. Broodkaarten. Alleen de houders van domiciliekaarten waarop een aantal bruinbroodkaarten staan vermeld, kunnen deze bekomen aan het Ver- eenigingslokaal. De uitreiking der bruinbroodkaarten voor het 145e, 146e, 147e en 148e tijdvak zal op vertoon der domiciliekaart plaats hebben op Dinsdag 27 Juli voor de letters A—I aan het Vereenigingslokaal. Woensdag 28 Juli voor de letters J—Q aan het Vereenigingslokaal. Donderdag 29 Juli voor de letters RZ aan het Vereenigingslokaal. De bureaux zijn geopend des morgens van r UUr' Cn deS midda8s van 1 Va'5 uur. Dij de uitreiking der broodkaarten zal vakje no. 38 der domiciliekaart worden geknipt. Zij, van wier domiciliekaart dit vakje reeds is ge knipt, moeten zich voor of op Maandag 26 Juli aan het Levensmiddelenbureau vervoegen. Vreemdelingen moeten hun broodkaarten afhalen op Vrijdag 30 Juli, des voormiddags van 912 uur aan het Levensmiddelenbureau, Nieuwstraat. Aanvullingsbroodkaarten. De gewone aanvullingskaarten voor spierar-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2