Dagblad voor Schiedam en Gratis-Ongevallenverzekering 43»fe» Jaargang. Dinsdag 27 Juli 1920. No. 12799 gg 8 De schuldige ontmaskerd. PI3II.LITOM GM m W 7- VT U Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. Mi ^levenslange 111 geheele I W van bq verlies van een hand, e aatstmt 4nnd a R 3 is 8 I N - u I a Q fef? *3 »n duim j invaliditeitw voet ol oogtaww De verzekering wordt gewaarborgd doei dejaoHandsche_^emeeneJferaekerin^ dood :1 bf} vevUei bij verliea van een wijsvinger bij verlies van eiken ande ren vinger Buitenlandsch Nieuws. RUSLAND EN POLEN. EenconferentieteLonden. In het Engelsche Lagerhuis heeft Lloyd Geoige ten antwoord op hem gestelde vragen, het be richt bevestigd, da'. de sovjet-regeering het Engelsche voorstel heeft aangenomen, om een vredesconferentie te Londen te houden, en stelde voor, dat vertegenwoordigers van de geallieerde mogendheden de conferentie zouden bijwonen. Lloyd George voegde eraan toe, dat de Engel sche regeering met haar bondgenooten in onder handeling was over dit onderwerp. Antwoordende op andere vragen zeide Lloyd George, dat, nu de Russische regeering toestem de in den wapenstilstand met Polen, de Engel sche regeeering geen bezwaar meer had om met de Russische handelsdelegatie te onderhande len, en voegde er aan toe ik heb goede hoop op vrede en dat is het, wat de wereld noodig heeft. Uit Londen wordt nog geseind De nota der Sovjet-regeering waarin zij ver klaart dat zij bereid is tot het houden eener vre desconferentie te Londen deelt aan de Engel sche regeering mede, dat zij Polen in kennis heeft gesteld van haar bereidwilligheid, om Pool- sche vredesgedelegeerden te ontmoeten, ten einde tot een wapenstilstand te geraken. Tevens spreekt zij haar verbazing uit over het onderbreken der Engelsche regeering van de besprekingen over hervatting der handels- betrekkingen. Dit staat klaarblijkelijk in ver band met de weigering der Engelsche regeering „om Krassin en Kamenef toestemming te geven aan boord te gaap van den Engelsehen tm^pvdo- jager, welke naar Reval was gezonden, om hen af te halen en naar Engeland te voeren, indien de bolsjewiki er in toestemden, de vijandelijk heden tegen de Polen uit te stellen. De houding, welke de bolsjewiki bij de onder handelingen met Polen zullen aannemen, wordt uiteengezet in een nota, afgezonden door Tsjit- sjerin, waarin in heftige bewoordingen een reeks misdaden aan de Polen wordt verweten, b.v. verwoestingen, aangericht door het leger, te Kief en Borisoff. Tsjitsjcrin protesteerde tegen deze daden, welke bestraft moeten worden. Lloyd George vertrekt heden naar Boulogne sur Mer, om daar met Millerand te confereeren Algemeen wordt vermoed, dat de besprekingen over de Russisch-Poolsche kwestie zullen loo- Pen- Millerand is gisterochtend reeds naar Bou logne vertrokken. Hetlegervangeneraal Wrangel. Volgens de „Temps" zijn troepen van generaal Wrangel te Kriwaja Kossa, tusschen Mariampol en Taganrog, ontscheept. Te Nowo Nikolajewsk zijn een belangrijke buit en 400 bolsjewiki in handen van generaal Wrangel gevallen. Generaal Wrangel heeft aangevallen in de richting van Alexandriewska, en heeft daarbij 1000 gevangenen gemaakt. Het Letsche regiment, dat het garde-regi ment van Trotzky was, is naar generaal Wran gel overgeloopen. Deonder handelingen. Een telegram uit Moskou meldt dat de opper- aan de Poolsche regeering verzocht heeft, ste Russische legerleiding langs draadloozen weg den 30sten Juli om 8 's avonds onderhandelaren onder dekking der witte vlag, te zenden naar de linie BaranovitschBrest Litowsk, waar zij de roode voorhoede zal ontmoeten. Krassin. De correspondent van de „Echo de Paris" te Stockholm meldt Krassin heeft in persge- gesprekken zijn ontstemming erover uitgedrukt, dat Lolyd George voor de hervatting der Lon- densche besprekingen nieuwe voorwaarden heeft gesteld. De wapenstilstand met Polen heeft niets met de Russisch-Engelsche handelsbetrek kingen gemeen. De toestand in Sovjet-Rusland is sterk genoeg om te eischen, dat daaraan vol komen recht worde gedaan. Krassin steekt den draak met de verwachtingen van bepaalde Rus sische patriotten omtrent een militaire contra revolutie, want het roode leger staat volkomen onder het bestuur der communistische organisa ties. Hij meent, dat aan de Russische arbeiders de vrijhèid nog niet kan worden toegestaan. Het schip, dat Krassin aanvoerde, had ook 4000 kilo goud aan boord. De Franse he en de Engelsche missie. Volgens bericht uit Warschau, heeft Pilsudski de Fransche en de Engelsche missie in het Belvederehotel ontvangen, waar de hoofden der missies ruim een uur vertoefden. Van te voren hadden zij reeds besprekingen gevoerd met den nieuwen chef van dengeneralen staf en met Witosch, die voor de eerste maal de buiten- landsche delegaties ontmoette. Een der eerste vraagstukken, Waarmede de missie zich zal moeten bezighouden was die van de scheeps lading oorlogsmateriaal voor Polen, die te Dant- zig is aangekomen, maar die de werklieden aldaar niet wcnschen te lossen. De Poolsche lezing is, dat de havenarbeiders in Danzig ten gevolge van anti-Poolsche propaganda bolsje wistische sympathieën hebben. Trein aangehouden. Te Marburg is een trein uit Koblentz aange houden, omdat deze oorlogstuig voor Polen zou vervoeren. Maar aanleiding daarvan merkt de officieuze draadlooze dienst van Nauen op, dat men hier klaarblijkelijk te doen heeft met den zoogenaamden Poloniatrein, d.w.z. een van de 155 treinen, welke volgens de Duitsch— Poolsche economische overeenkomst van 22 October 1919 gedeeltelijk met militaire arti kelen en gedeeltelijk met artikelen voor de burgerbevolking door Duitschland moeten wor den overgebracht. Dé spoorwegdirecteis had den reeds, voordat deze aanhouding plaats had, telegrafisch opdracht gekregen om deze treinen niet meer toe te laten, doch toen was deze trein vermoedelijk al op Duitsch gebied. Zoodra er nadere officieele berichten ingewon nen zijn over den inhoud van den trein en over de aanhouding, zullen er verdere lastgevingen verstrekt worden. E>e „Hessische Landeszeitung" meldt, naar Wolff seint, dat zich in den trein een buiten landsch officier met vrouw en kind bevond, en dat er eenige wagons geweren en munitie in waren. Eene groote menigte protesteerde op het station Marburg tegen het doorlaten van den trein. Enkele wagons werden opengerukt en de geweren er uitgehaald en stuk geslagen. DUITSCHLAND. In den Rijksdag hebben gister de Rijkskan selier en de minister van buitenlandsche zaken verklaringen over Spa afgelegd. De Rijkskanselier legde den nadruk op de groote verdiensten van den minister van bui tenlandsche zaken bij de onderhandelingen te Spa, en sprak onder bijval van de vergadering den dank van het Kabinet uit voor de bewezen diensten. De Rijkskanselier zeide nadrukkelijk dat de delegatie met matige verwachtingen naar Spa was gegaan, en dat ook degene, die met weinig optimisme aan de onderhandelingen had deelgenomen, had gemerkt, dat het geen onder handelingen van gelijkgerechtigden waren ge- woest. Zoo was het dan ook niet gelukt om zelfs onbelangrijk verzachtingen te erlangen. De Rijkskanselier kondigde een wetsontwerp aan dat op de meest scherpe wijze maatregelen neemt tot onvermoeide opsporing van wapenen. De Rijkskanselier deed, onder levendigen bijval van den Rijksdag, een beroep op het ge heele Duitsche volk, om de regeering in dezen zoo moeilijken tijd te steunen. De Rijkskanselier wees er op, dat, door het resultaat der onderhandelingen, de toestand zich ten gunste van de Franschen had geweizigd, bij een mogelijke bezetting van het Roergebied, niet meer, zooals in Frankfort aan de Main, alleen voor zich zouden behandelen. Men zou in dat geval staan voor een gewelddaad van de geheele Entente. Minister Simons deelde nadere bijzonderheden mede over de memorie van de Duitscheregeering, die den Rijksdag zou worden aangeboden. In den Rijksdag heeft minister Simons gis ter medegedeeld, datde ijveraar voor een Rijnlandsche republiek, Dr. Dorten zich weer op de terugreis naar Wiesbaden bevindt, daar de aanhouding in strijd met het volkenrecht bleek te zijn gebeurd. De „National Zeitung" bevat een interview met Dr. Dorten dat kort voor diens aanhouding plaats had. Dr. Dorten verzekerde, dat zijn aanhangers en hij er nooit aan gedacht hebben het Rijnland van Duitschland los te maken, maar alleen van Pruisen los te maken en er een Duitsche Bondsstaat zooals Beieren en Baden van te maken. ROEMENIE EN TSJECHO-SLOWAKIJE. Uit Beregszatz wordt gemeld dat de Tsjecho sche overheid drie voor Roemenië bestemde Fransche goederentreinen heeft aangehouden en weigert ze naar Boekarest door te laten gaan. Dit voorval wekt groot opzien men leidt er uit af dat het tusschen Tsjecho-Slowakije en Roemenië spant. ZWITSERLAND EN DE H. STOEL. De Zwitsersche Bondsraad heeft besloten de in 1873 onder den invloed van den Duitschen „Kulturkampf" afgebroken officieele betrek kingen met den H. Stoel te hervatten. Gedu rende den wereldoorlog ontstond er op het ge bied der zorg voor de krijgsgevangenen, gewon den enz. een zóó nauwe betrekking tusschen de Zwitsersche regeering en den H. Stoel, die achtereenvolgens Mgr. Marchetti en Mgr. Ma- glione naar Bern zond, dat de regeering aldaar het verlangen voelde ontwaken, met den H. Stoel opnieuw in blijvende officieele betrekkingen te treden. De Zwitsersche Katholieken hopen na tuurlijk dat het aan den Pauselijken vertegen woordiger nuntius die in den herfst te Bern zal aankomen, gelukken moge al die kleingeestige wetten opgeheven te krijgen, waar door o.a. het stichten van nieuwe of heropenen van opgeheven kloosters, alsmede het uitoefenen der zielzorg aan de eerw. paters Jezuiten ver boden is. BELGIE. De „Nation Beige" van gisteravond verneemt, dat in den ministerraad van gisterochtend een mededeeling is gedaan nopens den stand der besprekingen over het militair verbond met Frankrijk. Geen enkel minister zou bezwaren hebben geopperd, zoodat daaruit het besluit mag worden getrokken, dat de regeering zich bij de voorstellen van de Belgische en Fransche legerstaven aansluit. Generaal Maglinse, het hoofd van den Belgischen generalen staf is naar Aken vertrokken, waar hij generaal Rucquoy, de bevelhebber van het Belgische Rijnleger zal ontmoeten. Hij zal zich daarna naar Parijs begeven voor een nieuw onder oud met Foch. Uit het Engelsch vertaald. Zoo kon nu ook de aanwezigheid van het adres verklaard worden. Maar de afwezigheid van het etiket waarop de reis van Southend naar Londen was aange geven, bleef onverklaard. De koffer was in Southend geweest. Hij was daar gekomen van Greenwich. De koffer van Miss Simpkinson was ook in Southend geweest maar was daar waarschijnlijk gekomen van Tooting of van den fabrikant. Wanneer waren ze nu verwisseld En waar Hoe waren ze met het lijk naar Charing Cross gekomen? Als Miss Raynell te Southend vermoord was den avond voordat de familie Simpkinson naar het vasteland reisde, en als de Simpkinsons dien nacht hadden doorgebracht in een hotel in Londen, hoe kon dan Miss Simpkinson bij den moord betrokken zijn Het eerste wat er nu te doen viel, was uit te vinden, wie de eigenaar was van den Parij- echen zwarten koffer. HOOFDSTUK IX. Het bezoek van Austin. Den volgenden morgen zat ik een rapport te schrijven voor mijn chefs, toen de heer Har- nerd werd aangediend. Hij zag er bekommerd en vermoeid uit, alsof hij dien nacht niet veel ge slapen had en geen wonderWij kwamen in eens ter zake. „Ik heb nog eens over uw bezoek van giste ren nagedacht", zei hij vertrouwelijk, „en ik zie nu in, dat we ons bij u verontschuldigen moeten. Miss Simpkinson's houding moet u wel wat vreemd, zelfs onbegrijpelijk zijn voor gekomen". Hier weifelde hij even. Die komt mij niet zoo vreemd voor als u wellicht meent", antwoordde ik bedaardu moet denken, ik ben aan een dergelijk onder zoek gewoon". Hij keek een beetje uit het veld geslagen, maar herstelde zich onmiddellijk. „U bent dus met een bepaalden indruk weg gegaan. Zou ik mogen vragen, wat die indruk was ,,U vraagt wel veel", zei ik, „en 't is eigen lijk niet billijk want u vergt van mij,dat ik mij bloot geef, en u geeft ernietsvoor voor in ruil". „Dat is zoo", gaf hij toe. „Welnu, als u mij uw indruk meedeelt, dan zal ik u zeggen of die indruk juist was". „Welke indruk juist is?" „Neen, neen", zei hij haastig, „of uw indruk juist is. Neemt u het aan Hij keek mij recht in de oogen met een vrien delijken glimlach. Ik heb nooit iemand ontmoet, die een meer innemenden indruk maakte en ik voelde mijn belangstelling voor Miss Simpkin son verminderen, naarmate ik mij meer tot haar ongelukkigen verloofde voelde aangetrokken. „Naar mijn meening is er geen twijfel moge lijk, zeide ik en met nadruk, „of er zijn twee eendere koffers, en zoowel u als Miss Simpkin son weet zeer goed, dat degene, die hier bij de politie in Parijs staat, niet van haar is. Ook weet u beiden wie de eigenaar is van den koffer met het lijk er in en gij vreest dat hij zal blijken de moordenaar te zijn." Het bloed steeg Austin Harvey naar het ge zicht. Ik had langzaam gesproken en hem on- dertusschen nauwkeurig gadegeslagen. In de snelle wisseling van kleur op zijn frisch jong gezicht zag ik de bevestiging van mijn onder stelling. Ik had het tot hiertoe wel bij het rechte eind. „U weet al heel wat" zei hij, en anders zijn zoo heldere stem klonk heesch. „Is mijn onderstelling juist?" „Volkomen". Er volgde een oogenblik van stilte. MrHarvey leunde achterovèr in zijn stoel en staarde in zijn hoed. Ik hield hem nauwkeurig in het oog en een vraag zweefde op mijn lippen. Hij was eerlijk, rondborstig en van goeden wil. Waar om zou ik het niet wagen En plotseling vroeg ik „Wie is de eigenaar van den zwarten kof fer?" ALLERLEI. Het Zweedsche ministerie van buitenland sche zaken deelt mede, dat de entente aan Zwe den het verzoek heeft gericht evenals Noorwe gen 35.000 bij te dragen om de krijgsgevange nen uit Rusland naar hun vaderland te laten terugkeeren. Vermoedelijk zal eenzelfde ver zoek ook aan de Deensche regeering gericht worden, of reeds gericht zijn. Het Zweedsche ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede verder, dat Engeland 227.000 bijdragen zal, Frankrijk 150.000, Italië Ik had dadelijk spijt van mijn onbescheiden heid. De lange gestalte begon van top tot teen te trillen. Zijn gezicht vertrok zich zenuw achtig en zijn oogen werden dof. Met zichtbare inspanning werd hij zich zelf weer meester. Hij stondop, ging naar hetvensteren keek naar buiten. Weken later begreep ik eerst, welke gedachten op dat oogenblik in hem omgingen. Eindelijk zei hij met toonlooze stem „Neen, 't kan mijn plicht niet zijn hierop te antwoorden. Ik ben gerechtvaardigd als ik weiger". Hij kwam naar mij toe en nam zijn gewone houding weer aan. „U moet goedbegrijpen", zei hij, dat noch Miss Simpkinson noch ik kunnen geacht wor den iets van den moord te weten. Wij hebben alleen onze vermoedens. Als ik het wist, zou ik mij tot plicht rekenen de politie te Parijs alle mogelijke inlichtingen te geven, wat het mij ook kosten mocht. Maar wij hebben alleen vermoedenen onze innigste wensch is, dat ons vermoeden onjuist zal blijken te zijn. Zooals de zaken staan, ben ik besloten, alles te zeggen wat ik weet en wat ik heb geweten, maar niet alles wat ik heb gedacht, of nog donk. Ik ge loof dat deze onderscheiding zeer wel voor mijn geweten te verantwoorden is, want het moet mijn plicht zijn den loop van het recht niet te bemoeilijken, maar het is in mijn geval evenzeer mijn plicht, dien ook met te vei haasten, te meer waar de justitie voor zoover ik na kan gaan ook nog wel dwalen kan". Wordl vervolgd i» 5 fJ-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1