in A. BOSGH, Boterstraat 63, Tel 580 A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 A. BOSCH. Boterstraat 63, Tel 580 Staten-Generaal. ger dan vijf jaren. Er zon een volksstemming moeten houden voor het geval dat Engeland Cyprus aan Griekenland zou teruggeven. Tijdens de bijeenkomst van den Oppersten Raad te Londen verklaarde Venizelos, dat dit artikel van het Turksche vredesverdrag voor Grieken land onuitvoerbaar was, en Scialoja verklaarde toen, dat het voldoende was om, tegelijk met het verdrag, een acte te teekenen, waarbij de rechten van Italië op den Dodekanesus zouden overgaan op Griekenland. De Italiaansche re geering zou nu beweren, dat zij in Klein-Azië niet alle voordeelen heeft gekregen, -waarop zij had gerekend. Als Italië zou weigeren de overeenkomst van Juli 1919 uit te voeren, zou het kunnen ge beuren, dat de Grieken het vredesverdrag met Turkije niet onderteekenen. De geallieerden zijn met een en ander op de hoogte gesteld. IN ALBANIË. Tegen Walona zijn de Albaneezen weer tot den aanval overgegaan. Na een gevecht dat 9 uur duurde, zijn zij door de Italianen, die door de artillerie hunner vloot werden ondersteund, teruggeslagen. Zij hebben bloedige verliezen geleden. De „Messagero" vraagt hoe deze nieuwe aan val te rijmen is met de onderhandelingen in Albanië en vraagt verder of de regeering van Tirana geen invloed op de opstandelingen kan uitoefenen of misschien zelf een dubbel spel speelt. Bedenkelijk is het feit dat de Italianen volgens Giolitti geen nieuwe troepen naar Al banië Tiebben gezonden, waar onlangs nog maar 2800 Italiaansche soldaten waren, waarvan bovendien menigeen het slachtoffer van de malaria is gewoiden. Wat gebeurt er dan met de vrijwilligers die zich voor Albanië aanmel den Verliezen de Italianen Walona, dan ver liezen zij de Italiaansche strategische positie in de Adriatische zee en tevens zou dit het ver lies van het Italiaansch prestige in Europa beteekenen. De „Popoio Romano" verneemt, dat baron Aliotti zijn onderhandelingen in Albanië heeft hervat. De regeering van Tirana slaagt er in de rebellen gerust te stellen en de handige in trige van de Serviërs, Grieken en Franschen te doen mislukken. Volgens dit blad zijn te Walona 2000 vrij willigers aangekomen die haast allen uit Sicilië afkomstig zijn. FRANKRIJK. Het plan om 4 September het vijftig-jarig bestaan der republiek te herdenken vindt veel tegenkanting. Men acht dien datum te nauw verbonden aan 2 September, den Sedandag en meent, dat de overwinning aan de Marne het eerst dient ge vierd te worden. Weliswaar zal te Parijs 4 Sept. worden feest gevierd, maar men wil den scherpen kant daaraan ontnemen door de herdenking van Deroulède erin te vlechten. Onder de re- publikeinsche Kamerleden heerscht nu een stroo ming om de herdenking tot 11 November uit te stellen, ten einde ze met de viering van de sluiting van den wapenstilstand te laten samen vallen. JAPAN. Het Japansche ministerie van oorlog maakt bekend dat er tusschen de Russische en Japan sche commissie voor den wapenstilstand een uitwisseling van nota's heeft plaats gehad, waar uit blijkt, dat zij beide overtuigd zijn van de noodzakelijkheid in het Verre Oosten een onaf- hankelijken bufferstaat te stichten die in vriend schap met Japan zou leven en in politiek op zicht niet zou zijn ingericht naar communistisch model. ALLERLEI. De „Politisch Parlementairen Nachrich- ten" verneemt van welingelichte zijde In ver band met de in het binnenland aanwezige voor raden grondstoffen alsmede met de mogelijkheid, in de toekomst grondstoffen tegen betrekkelijk gunstige wereldmarktprijzen aan te koopen, acht men een voortzetting van de margarine- distributie niet langer noodzakelijk en is de voorziening in de behoefte der bevolking door middel van den vrijen handel waarschijnlijk gewaarborgd. Daarom zal van 1 Augustus af de distributie van margarine worden opgeheven, evenals die van kunstmatige spijsvetten, reu zel, oliën voor huishoudelijk gebruik. Dientenge volge zullen van Augustus 1 af geen bons meer voor deze artikelen behoeven te worden gebruikt doch zullen zij in den vrijen handel verkrijg baar zijn. Uit Boekarest wordt aan de „Times" gemeld, dat de Roemeensche regeering een wetsontwerp bij het' parlement zal indienen, strekkende tot vrijen uitvoer van alle goede ren en producten van Roemenië zonder eenige formaliteiten, doch tegen betaling van een nader te regelen belasting. Op advies van den minister van Handel en Nijverheid zal de mi nisterraad de hoeveelheid der voor uitvoer be schikbare goederen vaststellen. De „Gazeta Porlona" meldt, dat het Oe- krainsch opperbevel een oproep tot de Oekrain- sche bevolking in Galicië heeft gericht, waarin ieder, die de Oekraine liel heeft verzocht wordt dienst te nemen in het Oekrainsch leger voor de verdediging tegen de bolsjewiki, die een ge vaar vormen voor het voortbestaan van den Oekrainschen staat. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag 27 Juli. A n t i-R evolutiewet. Minister Heemskerk weerlegt verschil lende bezwaren van technisch-juridischen aard. KUN- cu MOEZELWIJNEN in Duitschland gebotteld De vrijheid van gedachtenwisseling wordt niet aangerand men mag redeneeren en debatteeren zooveel men wil. Opruien echter is verboden. Na replieken wordt het wetsontwerp aan genomen met 35 tegen 5 stemmen. Salarieering rijksambtenaren. De heer Wittert van Hoogland (R.K.) acht de salarissen der laagste catego- riën van ambtenaren te laag evenzeer als den kinderbijslag. Spr. vraagt verhooging dier lage salarissen en tevens over het algemeen aftrek van de pensioenkorting voor weduwen en weezen van 7%. Mevr. Pothui s-S m i t (S.D.) sluit zich bij den vorigen spreker aan. Morgen voortzetting. Binnenland. Vragen van Kamerleden. Van den heer Van Dijk aan den minister van waterstaat Is het den minister van waterstaat bekend t dat sinds den aanvang der dienstregeling op de Nederlandsche spoorwegen van 1 Juli jl. er een groote verwarring heerscht in de vertrek- uren der treinen, zooals zij in de dienstregeling zijn aangegeven i Is het den minister bekend dat zulks in het bijzonder het geval is op het Centraal-station te Amsterdam, waar bijna alle treinen met ver traging - soms van een half uur tot een uur vertrekken, hetwelk op geheel het treinen- verkeer inwerkt, waardoor belangrijke verbin dingen worden gemist Is de minister geneigd te bevorderen dat er maatregelen worden genomen om een geregel- den treinenloop te verzekeren en in het bij zonder om aan den onhoudbaren toestand op het Centraal-station te Amsterdam een einde te maken. Van den heer Van Ravesteijn aan den mi nister van binnenlandsche zaken, tijdelijk voor zitter van den raad van ministers Is de minister bereid mee te deelen of de Nederlandsche regeering alsnog voornemens is om ten opzichte van den tusschen Rusland en Polen uitgebroken oorlog een verklaring van neutraliteit af te leggen, gelijk dit geschied is bij de oorlogen tusschen onderscheidene staten, o.a. sinds 1 Augustus 1914 uitgebroken Zoo de Nederlandsche regeering een derge lijke neutraliteitsverklaring onnoodig acht en niet van zins mocht zijn haar alsnog af te leggen, is de minister alsdan bereid mee te deelen welke overwegingen hierbij hebben ge golden. De haven te Scheveningen. Naar de „Nieuwe Haagsche Courant" uit be trouwbare bron verneemt, heeft eenigen tijd geleden een Scheveningsche reeder een schrijven gezonden aan de Koningin over de Schevening sche haven, waarin er op gewezen wordt, dat de toestand, waarin de haven langzamerhand is gekomen, voor allen die te Scheveningen bij de visscherij betrokken zijn, tot bedenkelijke maatschappelijke en economische gevolgen leidt, zoodat havenverbetering als een belang van zeer groote, algemeene beteekenis mag worden geacht. Dit optreden moet niet zonder uitwerking zijn gebleven. Is het blad wel ingelicht, dan is te verwachten, dat op de Waterstaatbegroo- ting een post zal worden gebracht, die niet ver van twee millioen gulden zal blijven, om tot verbetering van de buitenhaven te Scheveningen te kunnen overgaan. 33 Miliioen voor de Belgen. In antwoord op eene gedane vraag deelt de Minister van Binnenlandsche Zaken mede, dat j het bedrag dat voor de Belgische vluchtelin gen door Nederland is uitgegeven, bedraagt on geveer 33 millioen gulden. Verhooging melkprijs. Het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Ver- eeniging voor huisvrouwen heeft besloten een audiëntie aan te vragen bij den Minister van Landbouw, in zake de verhooging der melk prijzen. Het Duitsch-Nederlandsche kolenverdrag. Men seint uit Essen aan de ,,N. R.Crt" In invloedrijke kringen alhier heeft men mij over den staat van zaken nopens het Duitsch- Nederl. kolenverdrag medegedeeld, dat er thans onderhandelingen gaande zijn, die het verzekeren van de in de overeenkomst vastgelegde kolen- leveringen aan Nederland ten doel hebben. Zoo wel de Duitsche regeering als in 't bijzonder de mijneigenaars in het Roergebied, en vooral het kolensyndicaat, zullen alles doen wat zij kunnen om mogelijk te maken, dat de kolen- levering aan Nederland volgens de getroffen overeenkomst plaats heeft. Het Verdun-monument. Men meldt aan het Corr.-Bur uit Verdun dd. 20 Juli ,,Op de Esplanade de la Roche vóór de oude citadel heerscht groote bedrijvigheid. Men is er druk bezig met den opbouw van het zeer arti stiek voetstuk, dat binnen enkele dagen zal ge reed zijn voor de ontvangst van Rodins mees terwerk „La Défense", dat door 't Nederland sche Verdun-Comité aan Frankrijk wordt aan geboden als een herinnering aan den onge- evenaardeu heroïschen strijd, die voor Verdun door de Fransche troepen is gevoerd geworden. De inauguratie van het monument zal plaats hebben op Zondag 1 Augustus, 's nam. te 2 uur. De Fransche regeering heeft officieel doen weten, dat deze plechtigheid zal worden opgeluisterd door de aanwezigheid van maréchal Pétain, de ministers van Oorlog, van Onderwijs, van Beeldende Kunsten en waarschijnlijk ook van den minister-president, M. Millerand, terwijl eveneens van Buitenlandsche Zaken meerdere hooge autoriteiten zullen tegenwoordig zijn. Dit blijk van waardeering van officieele Fran sche zijde in deze „geste de sympathie" van een groot deel van het Nederlandsche volk zal zeer zeker in Holland met vreugde worden ver nomen. De zwaarbeproefde, doch energieke be volking van Verdun toont levendige belangstel ling in het kunstwerk, dat tusschen de puin- hoopen van haar geliefde stad zal verrijzen als een toekomstbelofte van herleving en wederop bloei. Enkele photo's, door 't Comité rondge- geven, werden met vreugde ontvangen en bijna elkaar betwist." Het grensverkeer met Duitschland gesloten Naar men van officieele zijde verneemt, is bij de directie der Invoerrechten te Emmerik a.d. Rijn een telegram van het rijks-commissariaat voor den in- en uitvoer ingekomen; volgens hetwelk, in afwijking van de tot dusver geldende bepa lingen, het kleine grensverkeer aan de geheele Hollandsche grens met ingang van 26 dezer voor onbepaalden tijd gesloten zal zijn. CITROEN-JENEVER^ I I A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 1 Stads- en Gewestelijk Nieuwi. Cr isismaa treg elen. Verkrijgbaar in de week van 2228 Juli. Suikerkaart bon 42, van 19—25 Juli, bon 43, van 26 Juli.1 Aug. Broodkaart. De bruinbroodkaart van hat 144e tijdvak 2129 Juli. Broodkaarten. Alleen de houders van domiciliekaarten waarop een aantal bruinbroodkaarten staan vermeld, kunnen deze bekomen aan het Ver- eenigingslokaal. De uitreiking der bruinbroodkaarten voor het 145e, 146e, 147e en 148e tijdvak zal op vertoon der domiciliekaart plaats hebben op Donderdag 29 Juli voor de letters R—Z aan het Vereenigingslokaal. De bureaux zijn geopend des morgens van 912 uur, en des middags van l1/,5 uur. Bij de uitreiking der broodkaarten zal vakje no. 38 der domiciliekaart worden geknipt. Zij, van wier domiciliekaart dit vakje reeds is ge knipt, moeten zich voor of op Maandag 26 Juli aan het Levensmiddelenbureau vervoegen. Vreemdelingen moeten hun broodkaarten afhalen op Vrijdag 30 Juli, des voormiddags van 912 uur aan het Levensmiddelenbureau, Nieuwstraat. Bedevaart naar Brielle. Wij herinneren onze lezers er aan, dat de Schiedamsche processie naar Brielle morgen (Donderdag) van hier zal vertrekken Ongetwijfeld zal ook dit jaar het aantal pelgrims weer talrijk zijn en Schiedam onder de rij der ter bedevaart gaande steden een waardige plaats innemen. De kaarten zijn, zooals reeds per advertentie bekend is gemaakt, verkrijgbaar bij J. A. Ullers, boekhandel, Hoogstraat en P. van Geenen, Gasstraat 16. Gisteren vervoegde zich aan het Commissariaat van politie alhier een man, die om een boterham vroeg. Deze werd hem verstrekt. Later bleek, dat de man in het Politieblad gesignaleerd stond, daar hij nog 3 dagen hechtenis te goed had. Hedenmorgen werd hij naar het parket van den Ambtenaar van het O. M. overgebracht om zijn straf te ondergaan. De loswerkman G. V. uitSchie- dam heeft in een in afbraak zijnd pand op de Wijnhaven te Rotterdam een balk op het hoofd gekregen, tengevolge waarvan hij een schedel breuk bekwam. Per brancard is de man naar het Ziekenhuis op den Coolsingel overgebracht. Do or depolitie is aangehouden R. C. schippersknecht aan boord van de „Wil lem Albertus", liggende in de Nassauhaven te Rotterdam, die verdacht wordt Zondag j.l. op de Broersvest inkt te hebben gegooid op de kleeren van aldaar passeerende personen. Giatermiddag had op de Hoog- straat een aanrijding plaats tusschen twee wielrijders. Een hunner, een knecht der fa. v. d. Sman, had een hoeveelheid flesschen bij zich. Het geval zou zonder eenig ongelukje afgeloopen zijn,- als een paar gedienstige per sonen minder onhandig waren geweest met hulpverleening. Nu brak er een flesch. Op verzoek van dencommissa- ris van politie alhier is door de Rotter- damsche politie aangehouden en naar hier over gebracht G. R., oud 15 jaar, verdacht van diefstal van flesschen, ten nadeele der glasfa briek „De Schie". Uit het tennishuisje van de sportvereeniging „De Maas" in het Sterre- bosch zijn ontvreemd 16 gebruikte tennisbal len, 20 gebruikte gramafoonplaten, 2 zijden sportmutsjes, 2 hand- en 2 theedoeken en een oud rood gebloemd tafelkleed. Alle soorten GEDISTILLEERD in prima kwaliteiten. In onze Vroedschap. Comité-generaal 19 voorstellen onafgedaan. De onderwijskwestie. In de vorige Raadszitting was besloten over de onderwijskwestie een comité-generaal te houden. Dit comité-generaal is echter niet, zooals gebruikelijk, op een afzonderlijken dag gehouden, maar vastgekoppeld aan de Raadszitting van Vrijdag. Het gevolg is natuurlijk geweest, dat het comité-generaal vrijwel den geheelen middag inbeslag nam, zoodat er slechts weinig tijd restte voor de behandeling der gewone agenda punten. Om 6V2 uur hadden onze vroede vaderen slechts twee voorstellen behandeld, zoodat na beëindiging van het onderwijsdebat en de be krachtiging van den aankoop van eenige panden, nog 19 agendapunten te behandelen overbleven. Daar onze vroede vaderen begrepen, dat het onbegonnen werk was, om de agenda verder af te werken, ging men kalm naar huis. Iedereen zal begrijpen, dat er bij zoo'n wijze van werken een beduidende achterstand moet komen, die ten slotte bijna niet meer is in te halen. Laat ons hopen, dat de Raad in de volgende zitting zal toonen wat vlugger de gemeentezaken te kunnen afdoen. De onderwijskwestie, die in deze zitting tot vrij scherpe debatten aanleiding gaf, liep in hoofdzaak over de reorganisatie van het open baar onderwijs. Het bezwaar, dat verschillende leden van rechts tegen de voorstellen van B. en W. hadden, betrof de vastkoppeling aan deze voor stellen van de hervorming der tegenwoordige U.L.O.-school aan de Huysmansstraat in een M.U.L.O.-school, tevens opleidingsschool voor H. B. S. en Gymnasium. De vereischte schoolruimte wilden de be strijders wel beschikbaar stellen, maar zij voel den blijkbaar niets voor een speciale oplei dingsschool voor hooger en middelbaar onder wijs. Zij meenden, dat de lagere school, vol gens de nieuwe onderwijswet, voldoende is als voorbereidingsschool voor hoogere onderwijs inrichtingen. Weth. de Bruin verdedigde in een langdu rige rede de voorstellen van het college, die in comité ook al in den breede besproken waren. Bij de stemming over het uitstel-voorstel van den heer Boddeüs kwam reeds aan 't licht, dat de wethouder over een meerderheid beschikte, zoodat de verdere oppositie geen gewicht meer in de schaal legde. Toen het drieledig voorstel van B. en W. in stemming was gebracht, bleek, dat vóór de re organisatie twee rechtsche leden hadden gestemd, terwijl vrijwel de geheele rechterzijde zich voor de twee andere punten had verklaard. Het verwijt van weth. de Bruin aan rechts was dus ongegrond en het is derhalve onver klaarbaar waarom niet meer tijd werd gelaten 0111 de geheele materie nog eens onder de oogen te zien. Te meer bevreemdt dit, omdat de weth. een uitstel tot de volgende Raadszitting mogelijk had geacht. De wethouder heeft intusschen het pleit ge wonnen, zoodat Schiedam voortaan 2 openbare M. U. L. O. scholen (volgens de nieuwe wet U. L. O. scholen) zal bezitten, die tevens oplei- dingsssholen voor H. B. S. en Gymnasium zul len zijn. Madeira Selected Dry, Fernando Brothers, Oporto. INGEZONDEN. Brandgevaar. Van de zijde der brandweer wordt verzocht om bij het ontstaan van brand onmiddellijk hiervan kennis te geven aan het Politiebureau, Markt, telef. 70. De brandweer is op 't moment niet in staat binnen een half uur na alarm met een kracht werktuig bij een brand te komen. De Commandant. Schiedam, 27 Juli 1920. Gemengd Nieuws. Noodlottige brand. Gistermiddag is de boerderij van den landbouwer Brussen te Hummelo totaal door brand vernield. De 18- jarige knecht K. kwam in de vlammen om. Ook een paard verbrandde. Verzekering dekt de schade. Ongeluk of misdaad? Men meldt uit Elshout aan de „Rott." Zondagmorgen werd aan den Lekdijk bij het Schoor een fiets onbeheerd gevonden, alsmede een pet en zakdoek, met bloed bevlekt. Na on derzoek bleek de fiets te zijn van den onge- huwden bankwerker W. v. R., wonende aan den Veerdam. Deze had Zaterdag contributie geïnd te Nieuw-Lekkerland voor de vereeniging Trouw aan Oranje en daarna een bezoek ge bracht aan zijn meisje te Streefkerk. Zondag middag werd tevergeefs gedregd. i rtuiten verantwoordelijkheid Jer Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden xe niet geplaatst wordt de kopy niet t e r u g g e g e v en.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2