Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratls-Ongevanenverzekering f|)|| 43sU» Jaargang Donderdag 29 Juli 1920. do. 12801 De schuldige ontmaskerd. bmiPI EdoodI I FSUILLKTOK. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 89. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.—, per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. jgleremslange P geheels invaliditeit verlies van een hand, voet of oeg hQ verlies van een duim bij verlies van een wijsvinger bij verlies van eiken ande ren vinger Buitenlandsch Nieuws. POLEN EN RUSLAND. De strijd hervat. Reuter verneemt uit Warschau Ondanks de aanvaarding van de Poolsche voorstellen voor een wapenstilstand, hervatten de Russen op het geheele front hun hevige aanvallen en hebben zij verscheidene punten aan de Oost-Galicische grenst veroverd. Ten Z. van Grodno rukten zij twintig K.M. op. Het officieele bericht van den Poolschen staf maakt bekend dat de Russen door Pool sche stellingen aan de Narew (de rivier die uit de buurt van Lomza komende, langs Ostrolenka en Pultusk stroomt enten N® W. van Warschau bij Novry-Duor in de Weichsel valt) heen zijn gebroken. P i n s k is door de Polen ontruimd. Over den militairen toestand in Polen wordt uit Weenen aan de „Vossische Zeitung" geseind, dat het front reeds over den weg Brest-Litofslc naar Baranowitsji loopt op een afstand van ongeveer 120 K.M. van Warschau. De bolsje- wiki naderen Lemberg met groote snelheid. Zij zijn nog slechts 60 K.M. van deze stad ver wijderd. De „National-Zeitung" verneemt van een eigen correspondent aan de Poolsche grenzen, dat de strijd bij Grodno gisteravond opnieuw ontvlamde. De Russen heroverden de Zuide lijke forten van de vesting. De Poolsche troe pen zijn op de lijn SkomorowskiOlszanka teruggedreven. Meer Noordelijk is de toestand erg onduidelijk. Augustowa is in handen van de Russen, terwijl de Lithauers, wier houding erg ondubbelzinnig lijkt, Soewalki bezet hebben. Poolsche vliegers beweren, dat de Russen cavalerie-resérves van hun 16de leger, ongeveer 10.000 man sterk, tusschen Wilna en Grodno hebben geconcentreerd. Het bolsjewistische stafbericht van 27 Juli luidt Ten Z.W. van Grodno zijn onze troepen blijven opschieten. Ze maakten 100 gevangenen eu vermeesterden machinegeweren. Bij Wolko- wysk versloegen wij den vijand, die hardnek- kigen tegenstand bood. Wij blijven in de richting van Brest-Litofsk voortgang maken. Onze troepen braken het vijandelijk verzet bij Troejany. Te Doebno wordt gevochten. Bij Brody achtervolgen we de Polen, diê van Brody af langs den spoorlijn op Lemberg wijken. We maakten tezamen 2000 gevangenen en 100 ma chinegeweren buiteen gepantserden trein en veel materiaal. Op 26 Juli bemachtigden onze troepen Tarnopol. Bij Grenof is verwoed ge vochten. De Litausche burgerlijke overheid is uit Wilna vertrokken, waarna de bolsjewiki het bestuur van de stad hebben overgenomen. De beruchteb uitengewone commissie tot bestrijding van de contra-revolutie is haar werk te Wilna begonnen. RUSLAND EN DE GEALLIEERDEN. Van goed ingelichte zijde verneemt de Ti mes", dat de Russische Sovjetregeering ver leden Zaterdag een nota over de Poolsche kwes tie tot de ministers van Buitenlandsche Zaken van Engeland, Frankrijk, Italië en Amerika heeft gericht. Deze nota was persoonlijk aan genoemde ministers gericht. De nota is nog niet gepubliceerd, doch zij is bijzonder merkwaardig als blijk van de houding der Sovjetregeering tegenover Polen. In de eerste plaats beschuldigt de nota Polen van ver woestingen te Kief, ofschoon een geallieerde onderzoekingscommissie de onwaarheid van deze bewering indertijd voldoende heeft aan getoond. 2o. Wordt in de nota gezegd, dat de Sovjet regeering de groote massa van het Poolsche volk niet voor den oorlog verantwoordelijk stelt, doch alleen zekere personen te Warschau die als oorlogsmisdadigers worden bestempeld. 3o. De Sovjetregeering stelt geen vertrou wen in de huidige Poolsche regeering en beweert alleen te kunnen onderhandelen met een Pool sche regeering, die zij vertrouwen kan. In verband met het tweede puntbe teekenthet laatste blijkbaar, dat Rusland eischt, dat Polen een regeering instelt, welke in den smaak valt van de Bolsjewiki. Deze nota werd verzonden, nadat te War schau een regeering was gevormd uit vertegen woordigers van alle partijen met den leider dei- boerenpartij als premier en den voornaamsten socialistischen leider als minister. Lloyd George heeft verleden week in het La gerhuis reeds gewezen op den onbeschaamden eisch der Sovjetregeering, om aan Polen een regeering voor te schrijven, terwijl Polen reeds een democratische regeering heeft, die bij al gemeen kiesrecht werd gekozen, wat geenszins van de Russische Sovjetregeering kan worden gezegd. Toch heeft Moskou dezen eisch na Lloyd George's redevoering herhaald. Een telegram uit Londendd. 18 dezer meldt Lloyd George is gisteravond van de Confe rentie te Boulogne, waar hij met Millerand confereerde over den vrede met Rusland, teruggekeerd. Hij zeide, dat het een nuttige en succesvolle dag was geweest. Tusschen Engeland en Frankrijk is volledige overeenstemming ver kregen. Over het resultaat der conferentie is men in diplomatieke kringen zeer tevreden. De Italiaansche regeering is telegrafisch inge licht, doch een beslissend antwoord is nog niet ontvangen. Frankrijk heeft er in toegestemd aan de conferentie voor een algemeenen vrede met Rusland deel te nemen, welke conferentie te Londen wordt gehouden op voorwaarde, dat de Poolsche vrede eerst moet worden geregeld alvorens over een algemeenen vrede wordt ge sproken. Aan de algemeene vredesconferentie zullen niet alleen de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Italië en Rusland deel nemen, doch ook die van Letland, Esthland, Lithauen en Roemenië. De „Daily Chronicle" zegtDe positie van Frankrijk is zoo, dat, wanneer de vrede tusschen Rusland en Polen tot stand is gekomen, het bereid zal zijn, met Rusland te spreken over de erkenning van de Sovjet-regeering in verband met de kwestie over het aanvaarden door Rusland van de verantwoordelijkheid voor schulden aan de geallieerden. Frankrijk echter heeft er in toegestemd deze of andere vraag stukken niet aan te roeren voordat de toestand opgehelderd is tusschen Polen en Rusland. Maar zij zal overeenstemming verlangen op deze punten, voordat zij deel zal nemen aan de be trekkingen tusschen Rusland en de geallieerde regeeringen. De „Daily News" verklaartEr valt veel te zeggen voor zulk een conferentie. De algemeene vrede zou eindelijk tot stand kunnen komen en vele delicate kwesties zouden opgelost kun nen worden. Heden zou naar Moskou een nieuwe nota worden verzonden, welke evenalshaar voorgang sters verzonden zal worden in naam van Enge land, met medewerking van Frankrijk en zon der twijfel van Italië. FINLAND EN RUSLAND. Volgens een telegram uit Helsingfors heeft het Finsche ministerie van buitenlandsche za ken bericht ontvangen, dat de Russische vre- desdelegatie voor de Finsch-Russische onder- handelingen uit Moskou naar Dorpat is gegaan waar de onderhandelingen den 28sten weer zijn begonnen. De Finsche delegatie is gisteren ver trokken. Rusland uitzenden. Indien wij aan dit gevaar tot den herfst kunnen ontkomen, zijn wij gered. Wij hebben dan een nieuw levensjaar voor ons tijdens hetwelk wij de wereldrevolutie tot stand zullen doen komen. Uit het Enfeisch vertaald. RUSLAND. 16 Ik trok het er uit en vouwde het open. De brief begon met„Beste Austin". Ik keek haastig naar de onderteekening en las „Phi lip". Nauwelijks had ik den tijd om den in houd vluchtig door te zien, toen er driftig aan de kamerdeur werd geklopt. Ik gooide haastig den brief in een kast en deed die op slot. Toen trok ik mijn jas uit om een aan nemelijk voorwendsel te hebben, voor het feit dat mijn deur op slot was en ging in mijn hemdsmouwen zien wie er was. Het was Mr. Harvey. Hij duwde mij de kamer in en kwam binnen voordat ik besefte wat er gebeurde. Zijn blik en houding verrie den de grootste agitatie. Ik heb daar net een brief laten vallen", zei hij, „ik moet hem terughebben". „Hoezoo vroeg ik kalm. „Ik moet hem terug hebben, zeg ik u. Ik ben er van overtuigd, dat ik hem op de trap heb laten vallen. U stond op het portaal. U moet het gezien hebben". 1 „Ik wil er niet om liegen", zei ik, „ik heb het gezien". „En hebt u hem opgeraapt „Mooigeef hem dan dadelijk terug. Het spijt mij, dat ik u lastig moet vallen". „Dat is een andere quaestie", zei ik. „Ik vreest, dat ik uw brief zal moeten houden, Mr. Harvfcy". „Wilt u hem niet teruggeven. Wat betee- kent dat Waarom niet „Ik moet hem houden als bewijsstuk, mijn heer". „Onzin, u hebt niet het recht hem te lezen, 't Zijn mijn particuliere zaken. Het ligt geheel buiten uw bevoegdheid". „Ik heb hem nog niet nauwkeurig gelezen, maar ik heb toch al genoeg van den inhoud gezien om te weten dat hij van 't grootste belang is. Als ik de zaak voor u in handen neem, moet ik ook dien brief houden, en zoo niet." „Nu?" „Dan moet ik hem aan de politie ter hand stellen". „In ieder geval weigert u dus hem terug te geven „Ik weiger hem terug te geven". In. het volgende oogenblik rolden wij beiden over den grond. De hoofdonderwijzer was op mij gesprongen, had mij omgeworpen en in mijn val had ik hem meegesleept! Ik washee- lemaal overvallen. Zoo iets had ik niet kunnen verwachten van een man, zoo welgemanierd als hij, maar blijkbaar was hij wanhopig en besloten den brief terug te hebben, 't zij dan goedschiks of kwaadschiks. Maar i k was besloten hem te houden, óók [goedschiks of kwaadschiks. „U hebt hem in uw zak", *ei hij gesmoord, Lenin loopt nog altijd met rijn plannen rond om een wereldrevolutie te bewerkstelligen. Volgens de Finsche bladen heeft Lenin, ter gelegenheid van de verovering van Wilna, in het nationale theater te Moskou een redevoering gehouden, en o.a. gezegd Onze politiek, die daarin bestond tijd te winnen, heeft ons reeds belangrijke overwinningen bezorgd. Thans moe ten wij verstandig zijn, en dezelfde politieke lijn volgen, die ons te Brest-Litofsk heeft gered. Ondanks ons verlangen om met een commu nistisch Polen te onderhandelen, zullen wij waar schijnlijk vrede met de tegenwoordige regeering van Polen moeten sluiten. Rusland is het laboratorium van de wereldrevolutie. De entente kan slechts koloniale troepen tregen Sowjet- DE FRANSCHEN IN SYRIë. Uit Bairoet wordt den 26sten Juli bericht, dat de nieuwe Arabische regeering de voorwaar den van generaal Couraud heeft aangenomen, met inbegrip van de onmiddellijke ontwapening van de Arabische troepen en aftreding van Emir Faisjal, die verzocht zal worden, het land te verlaten. In den Franschen Senaat verklaarde dMille- rand over de Fransche politiek in Syrië Wij hebben in Syrië enorme moreele en ntaterieele belangen. Frankrijk onderhoudt er 100 scho len en hospitalen. In Syrië leeren ieder jaar 40.000 kinderen de Fransche taal. Wij moeten de consequenties van deze invloedrijke positie aanvaarden. (Applaus). Daarna doet Millerand mededeeling van de resultaten in Syrië door de expeditie van generaal Gouraud bereikt. ALLERLEI. Volgens Reuter, is de Russische handels missie, waarvan Kamenetz, Milioetin en een aantal deskundigen deel uitmaken, den 26sten Juli uit Moskou vertrokken. Zij wordt heden te Reval verwacht en zal zich te Stockholm bij Krassin voegen. Men verwacht, dat het geheele gezelschap de volgende week te Londen zal aankomen. Dr. Dorten is in vrijheid gesteld en gister ochtend te Wiesbaden aangekomen. De Russische sovjetregeering drukt thans geld te Moskou (tsarenroebels), te Perm (Sovjet-roebels), en te Pensa (Kerenski-roebels). Doema-roebels worden op het oogenblik niet meer gedrukt. Naar verluidt, wordt in Rusland thans dagelijks voor drie milliard aan roebels gedrukt. Daar het hier biljetten van 5000 en 10.000 roebels betreft, kan men dit'enorme be drag per dag drukken. De bolsjewiki zelf be kommeren er zich weinig om, dat het in om loop zijnde bankpapier en tevens de depreciatie van den roebel snel en krachtig toeneemt. Onlangs werd besloten, het ruilverkeer op steeds grooter schaal in te voeren en het geldverkeer zooveel mogelijk te beperken, of zelfs geheel af te schaffen. Men betaalt thans voor 1000 tsarenroebels 12 a 20.000 Sovjet-roebels, voor 1000 Doema- roebels 6300 Sovjetroebels, voor een Engelsch pond sterling 15.000 Sovjetroebels, voor een Finsche mark 140 k 150 Sovjetroebels. i,en ik zal u wurgen als u hem niet teruggeeft We rolden samen over den vloer, en richt ten een ware chaos aan onder de meubelen. Ik was doodsbang, dat de kelners naar boven zouden komen op het lawaai. Gelukkig lag zijn kamer in een achtervleuger en de worsteling duurde niet lang. De krachten begaven den hoofdonderwijzër veel eer dan ik zou gedacht hebben van iemand van zoo athletische gestalte. Na den eersten woesten aanval scheen hij op te zijn. Ik vocht met verdubbelde kracht en kreeg eindelijk zijn handen van mijn keel af. In het volgend oogenblik stond ik naar adem snak kend overeind, tegenover hem, met de tafel tusschen ons in. „Dit is mis, mijnheer", hijgde ik. „Geef het maar op. U krijgt den brief niet terug. Zoo dadelijk zal de kelner komen. Maak maar vóór dien dat u weg komt. Aarzelend bleef hij bij de deur staan. „Wat is uw besluit", vroeg ik. „Wat wilt u?" „Ik weet het niet", stamelde hij. „Wacht tot ik u schrijf. Doe niets voordat ik geschre ven heb." Ik stemde hierin toe en hij ging heen. Nau welijks was hij weg, of er verscheen een kelner op de gang, hij klopte en was blijkbaar erg be nieuwd te hooren wat er gaande was. „Ik heb de sofa daar straks bij het raam gezet", zei ik, „om te zien of ik dan meer licht had. Maar ik vind het zóó toch maar beter." HOOFDSTUK X. De brief. Eindelijk kon ik nu den brief eena op mijn gemak lezen. Maar voorzichtigheidshalve deed ik weer eerst de deur op het slot, voor 't ge val de opgewonden onderwijzer het in zijn hoofd mocht krijgen mij nog eens op 't lijf te vallen. Toen las ik het stuk nog eens aandachtig over. Ik kon mij nog maar niet voorstellen, dat de brief echt was en dat ik nu werkelijk in 't be zit was van de feiten, die het bevatte. Het leek me haast of ik het maar verzon. De inhoud van den merkwaardigen brief was was als volgt „Beste Austin ik ben wanhopig. Ik weet geen raad, je moet me helpen. Door een vergissing van de bestellers waarschijn lijk is mijn koffer verwisseld met dien van Miss Simpkinson, toen we gisteren tegelijk van Charing Cross vertrokken. Je weet dat ze eender zijn, 'en de bagage raakte in de drukte verward. Austin, z ij mag m ij n koffer niet opendoen! Als zij het doet, ben ik verloren. Ik heb je een tele gram gezonden naar Southend, maar kreeg antwoord dat je naar Parijs was. Waarom? Wat is er gebeurd Ik weet haar adres in Parijs niet. Zorg in 's hemelsnaam, dat ze van mijn koffer blijft. Zend hem mij terug. Ik zend je dien van haar. Stuur hem vooral onmiddellijk. Ik zal er op wachten, op de bekende plaats bij den ouden Neger. In de grootste angst, t. t. PHILIP. P.S. Zend den koffer onmiddellijk terug. Zij mag hem niet zien. Help mij". (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1