Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag 28 Juli. Salarisver hooging Rijks- personeel. De Minister van Financiën, de heer De Vries, antwoordt dat het bezoldigingsbesluit aan de eischen van billijkheid voldoet. Eenige noodzakelijk gebleken verbeteringen worden aangebracht. De aanvangssalarissen van de la gere ambtenaren en ook de salarissen der hoo- gere ambtenaren zijn voldoende. De lagere am btenaren krijgen bovendien f 50 kindertoeslag. De pensioensaftrek zal definitief worden gere geld bij de behandeling der nieuwe pensioen wetten. De wetsontwerpen worden daarna z. h. st. aangenomen. Een groot aantal kleine wetsontwerpen wor den hierna z. h. st. aangenomen. Bij de behandeling van de motie van den heer Van Embden, de wenschelijkheid uit sprekende om een onderzoek te doen instellen naar de mogelijkheid van het verleenen van concessies voor de radio-telefonie, verklaart de Minister van Waterstaat, de heer K n i g, geen bezwaar tegen de motie te hebben, zoo dat zij zonder debat of stemming wordt aan genomen. Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter deelt mede, dat morgen het eindverslag zal verschijnen over het ont- werp-credietverleening aan Duitschland, waarna dit, om half drie, in openbare veigadering zal worden behandeld. Grenswijzigin g-D elft. Bij het wetsontwerp sub. 31 bespreekt de heer De Boer (U.L.) eenige algemeene begin selen, welke moeten gelden bjj samenvoeging of opheffing van gemeenten. Hij waarschuwt ervoor, al te schielijk over te gaan tot ophef fing van kleine gemeenten. Samenvoeging van gemeenten mag niet meebrengen, dat een vol strekt landbouwende bevolking wordt „inge lijfd" bij een stedelijke bevolking. Met de land bouwbelangen behoort ter dege rekening te worden gehouden, ook met den historischen groei der gemeenten, die altijd organen zijn met een eigen organisch leven. De heer K r a u s (U.L.) herinnert eraan, dat de plannen voor uitbreiding van Delft al ja renlang hangende zijn. Spreker hoopt, dat de opvolger van den tegenwoordigen burgemeester van Delft al vertrouwd zal zijn met de be hoeften dier gemeente en vooral ook met die van de Technische Hoogeschool, wier groot onderwijzend personeel geen huisvesting vinden kan in Delft. Spreker stemt geheel met dit ontwerp in. De heer DeWaalMalefijt A.R.) betoogt, dat grenswijziging of opheffing van gemeenten pas mag geschieden, wanneer de gemeenten daarom vragen, en nadat is aangetoond en be wezen, dat op een andere wijze de gebleken bezwaren niet konden worden weggenomen. Spreker noemt onjuist hetgeen in het voorloo- pig verslag is gezegd, dat de gemeente Delft ingesloten is door de andere gemeenten. Eén blik op de kaart doet zien, dat er in Delft nog ruimte is voor uitbouw. Indien de gebouwen der Technische Hoogeschool niet alle een plaats kunnen vinden in Delft, welk verschrikkelijk staatsbelang zou dan verbieden, ze een plaats te geven in Vrijenban of Hof van Delft Van de vele professoren wonen er 5 of 6 in Vrijen ban of Hof van Delft en de rest inDen Haag Spreker zal stemming vragen over het ontwerp, om er zijn stem tégen te kunnen uit brengen. De heer Geertsema (U.L.) betuigt zijn in stemming met het standpunt, dat deze minister, in tegenstelling met de praktijk van vroeger, inneemt. Reeds belangen van administratieven aard nopen tot samenvoeging van kleine ge meenten. Spr. zal dus gaarne zijn stem aan het ontwerp geven. De heer Vliegen (S.D.) stemt geheel in met dit ontwerp, omdat in het algemeen ge zorgd moet worden, dat de gemeenten zich re delijk kunnen uitbreiden. Door tijdige uitbrei ding zal ook tegemoet kunnen worden gekomen aan het verlangen van sommige gemeenten, om voor haar arbeidersbevolking tuinstedenbouw toe te passen. Spreker gevoelt veel voor samenvoe ging van kleine gemeenten. Vooral in Limburg zijn veel gemeenten met 200 300 inwoners, met welke een goed gemeentelijk leven niet mo gelijk is. Spr. dringt aan op het bevorderen van een gezonderen toestand in dit opzicht. Hij is het niet eens met den heer De Boer, die het doet voorkomen alsof de landelijke en de ste delijke bevolking zéér gescheiden moeten blijven. De heer van den Berg (A.R.) betoogt, dat de bij Delft te voegen gedeelten van an dere gemeenten niets „landelijks" hebben, maar gewone stadsbuitenwijken zijn, die eigenlijk bij Delft behooren. Juist door de samenvoeging zal Delft onder betere financieele omstandig heden komen. Door de uitbreiding zal de wo ningbouw ook beter worden ter hand genomen. De heer B e r g s m a (Lib.) beveelt ten warm ste de aanneming van dit ontwerp aan. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Ruys de Beeren- b r o u c k, herinnert er aan, dat de jongste geschiedenis van de gemeente Delft er een is van strijd, strijd om de uitbreiding der grenzen, waarbij zij den steun van Ged. Staten vond, maar totnogtoe bij de centrale regeering aan doovemansdeur klopte. Men heeft gesproken van de noodzakelijkheid tot het plegen van on derling overleg over deze uitbreiding. Maar wan neer de betrokkenen het bij dat onderling over leg niet eens kunnen worden? Dan moet het centraal gezag beslissen, in het algemeen belang. Dat is hier geschied. Nu zijn er prstes- ten gehoord, maar kan men onbevooroordeeld een beslissing nemen in het algemeen belang, als mexi als gevolg van zoo'n beslising» zijn belasting met 100 of meer pet. ziet verhoogd De regeering gevoelt ook, dat verscheidene ge meenten samengevoegd kunnen worden en be vordert die samenvoeging ook waar zij kan. Met Delft was het echter een moeilijk geval, het geen wel hedenmiddag is gebleken. Intusschen hoopt de regeering, dat na verloop van eenige jaren de hier voorgestelde oplossing juist zal blijken te zijn geweest. De heer De Waal Malefijt repliceert. Het wetsontwerp wordt aangenomen. Comité-generaal. De Voorzitter deelt mede, dat de minis ter zich bereid heeft verklaard in comité-gene raal de inlichtingen over het crediet aan Duitsch land te verschaffen, zoodat spreker de Kamer hedenmiddag om half vijf in comité-generaal wil laten vergaderen. Verschillende kleine wetsontwerpen worden goedgekeurd. Het comité-generaal van de Eerste Damer, ter behandeling van vragen naar aanleiding van verklaringen van den minister van buitenland- sche zaken van Duitschland met betrekking tot de kolenkwestie, heeft van half vijf tot on geveer zes uur geduurd. Hedenvoormiddag om 11 uur kwam de Ka mer in comité-generaal bijeen ter behandeling van de huishoudelijke begrooting dar Kamer voor het komende jaar, en om 21/2 uur in open bare vergadering voor de behandeling van het aan Duitschland te verleenen krediet. Binnenland. Verbetering van de volkshuisvesting. De Nationale Woningraad heeft een adres gezonden aan den minister van arbeid in ver band met het wetsontwerp tot herziening van de Woningwet. Adr. verzoekt, het ingediende wetsontwerp aldus te wijzigen lo. dat buiten twijfel komt te staan, dat een gemeente kan worden verplicht te bouwen of voorschot te verleenen overeenkomstig de Woningwet voor den bouw van woningen, binnen haar grondgebied voor per sonen. reeds buiten haar grondgebied woon achtig, maar werkzaam binnen die gemeente, of voor personen, die weliswaar in een andere gemeente werkzaam zijn, maar voor hun woon plaats aangewezen zijn op die bepaalde ge meente 2o. dat een gemeente kan wol-den verplicht te bouwen of voorschot te verleenen voor bouw buiten haar grondgebied; 3o. dat de gelegenheid worde geopend om in de gevallen, waarin een gemeente op het grondgebied van een andere gemeente bouwt of voorschot verleent aan een vereeniging om aldaar te bouwen, bij Koninklijk besluit zoo danige regelingen te treffen als ter voorkoming van moeilijkheden, wenschelijk zullen blijken. Arbeidsbemiddeling in den landbouw. Vrijdag a.s. zullen, onder voorzitterschap van den directeur van den dienst der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling, verschillende deskundigen op het gebied van den landbouw en vertegenwoordigers van de vereenigingen van werknemers in den landbouw, te 's-Gra- venhage bijeenkomen, ten einde te beraadslagen over de vraag, op welke wijze de arbeids- middeling in den landbouw het best georgani seerd kan worden. De hooge broodprijs. De „Tel." schrijft De circulaire, die de minister van Landbouw, in verband met de verstrekking van brood- grondstoffen na 1 Sept. e.k. thans den burge meesters heeft toegezonden, verdient alle aan dacht. Hoewel de minister bepaald had, dat de in voer van, en de handel in tarwe en meel resp. met ingang van 15 Aug. en 15 Sept. zouden worden vrijgegeven, blijkt thans, dat de regee ring voorloopig, op denzelfden voet als tot dus verre, de broodgrondstoffen blijft verstrekken. Deze houding moet verklaard worden uit het feit, dat de Nederlandsche meelfabrikanten eenvoudig geweigerd hebben, op denzelfden voet als vóór den oorlog, hunne fabrieken weer te exploiteeren. Gedurende de zes jaren, die thans achter den rug zijn, zijn (Je meelfabrikanten in ons land grootendeels opgetreden als loon-molenaars voor de regeering. Deze verstrekte de benoodigde tarwe (plus de andere minder-gewenschte meng- ingrediënten) en nam het gemaal voor een van te voren bepaalden prijs weer af. en geen meel fabrikant die ooit mopperde tegen dezen prijs. Kortom, gedurende die oorlogsjaren hebben de meelfabrikanten hun bedrijf zonder eenig risico kunnen exploiteeren. Het was de minister van Landbouw, die de verantwoordelijkheid droeg. Die gegarandeerde bedrijfswinst, wilden de heeren nu niet prijsgeven. Zij hebben dan ook onlangs ronduit aan den minister verklaard, dat zij bij de huidige hooge tarweprijzen, het risico van import niet durven loopen. Alsof niet iedere zakenman te allen tijde, in zijn be drijf kans op verlies looptDan maken de im porteurs van buitenlandsche bloem, die nu reeds belangrijke partijen bloem in Amerika kochten, opdat, wanneer 15 Sept. in het land is, de bakkerij weer over Amerikaansche patentbloem zal kunnen beschikken een heel wat onderne mender figuur. Er is voor den minister maar een weg om het gemakzuchtig monopolie der meelfabrikanten te breken, en wel deze de minister koope, in plaats van tarwe, uitsluitend bloem in het buitenland (Amerika) en late die na aankomst, door tusschenkomst van de meelhandelaren, voor regeeringsprijs, verhoogd met een kleine provisie, over de bakkerij verdeelen. Men zal dan eens zien, hoe spoedig de meelfabrikanten hun laksche houding laten varen en hoe spoe dig zij, trots alle hooge tarweprijzen, weer tarwe zullen gaan importeeren. Dit zal de eenige weg zijn om eindelijk aan de regeerings- bemoeiing in zake meel- en bloemvoorziening een einde te maken. Wat de bovenbedoelde ministerieele circulaire aan de burgemeesters betreft, blijkt nog, dat ons met ingang van 1 Sept. e.k. bijzonder hooge broodprijzen te wachten staan. Wij lezen toch, dat de regeeringsbloem na 1 Sept. geleverd zal worden tot een prijs, welke zooveel mogelijk zal overeenstemmen met den wereldprijs. En aangezien deze laatste op dit oogenblik reeds circa f 50 per 100 kilo be draagt, zou, indien de prijs in Aug. geen enkele verhooging meer ondergaat, de witbroodprijs met Sept. matig becijferd 43 44 cent per 800 gram moeten gelden. Een broodprijs- verhooging dus van niet minder dan 7 a 8 ct. (Hier is dan nog slechts sprake van water- brood). Wat de zaak nog ernstiger maakt, vooral voor hen, die van een bescheiden inkomen moeten leven wij hebben hier niet alleen de arbei ders op het oog is de bepaling, dat ook het regeerings meel geleverd zal worden tot den door de regeering vastgestelden prijs. M.a.w. dus de bijslag welke de schatkist tot nu toe op het ongebuilde meel verstrekte, houdt alsdan op, en ook het bruinbrood zal met sprongen omhoog gaan voorloopig 8 9 cent per 800 gram. Nog zegt de minister in zijn jongste rond schrijven dat het „te verwachten (is), dat door het betrekken van bloem van vrije grondstoffen de behoefte aan regeeringsbloem zal vermin deren. Wij wenschen hierbij op te merken, dat, nu vaststaat, dat de regeering bloem zal blijven verstrekken, de vraag naar „vrije" bloem juist veel minder zal worden, omdat de regeering door haar zooveel lagere vrachtprijzen bedui dend goedkooper zal kunnen importeeren dan de handelaren, welke laatsten de schadelijke gevolgen van die regeerings-concurrentie maar al te gevoelig zullen ondervinden. Zoo vroeg mogelijk in het komende voorjaar zullen 150 tot 200 arbeiders naar Spitsbergen gaan en dan zal de productie het volgend jaar opgevoerd kunnen worden tot 20.000 40.000 ton. De expeditie heeft op Spitsbergen niet anders dan gastvrijheid en tegemoetkomendheid onder vonden. De stemming onder de leden zelf is buitengewoon goed, zooals ook de gezondheids toestand weinig of niets te wenschen laat. Alle leden van de expeditie hebben er hard gewerktde mijnwerkers hebben het best naar hun zin. Onder de leden heerscht een opgewekte stemming en zonder onderscheid werkt ieder gaarne zoolang het dag is. En dat is op Spits bergen heel lang. De heer Dresselhuys is opge togen over de prachtkerels van de expeditie. Niets is hun te veel, en zij hebben voor elkander alles overzij zijn niet alleen gezellige, goede kameraden, maar ook menschen, die tegen geen moeite en arbeid opzien en met graagte zoo noo- dig 18 inplaats van 8 uur werken. Aan avonturen heeft het deze expeditie niet ontbroken. Zij heeft zich echter, vooral dank zij die opgewekte werklust, door alles heenge slagen en zij heeft een begin gemaakt met een Hollandsche onderneming op Spitsbergen, die de mogelijkheid tot belangrijke uitbreiding in zich draagt. Wijziging van den motor- en rijwielwet. De Nederlandsche Bond van Particuliere Chauffeurs te 's-Gravenhage heeft van den Mi nister van Waterstaat een uitnoodiging ontvan gen, om in verband met het voorstel van dien Bond tot wijziging van de Motor- en Rijwiel- wet, o.a. invoering van een verplicht staats examen ter verkrijging van een rijbewijs, eene bespreking te hoflden met eenigen deskundigen, Donderdag 29 Juli a.s. des. n.m. 2 uur. Het Rijk en de Her. Kerk. Naar het „Hbld." verneemt, wil de Regee ring bevorderen, dat, (bij losmaking van den financieelen band tusschen Staat en Kerk) aan de Ned. Herv. Gemeenten wordt uitgekeerd het, naar een rentevoet van 5 pCt. gekapitali seerde bedrag van het totaal aan inkomsten, dat zij over 1919 uit de Staatskas genoten hebben. R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Op voeding. Gistermiddag is te 's-Gravenhage het R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding door Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering, Aarts bisschop van Utrecht plechtig ingewijd. De voorzitter van de Commissie van beheer en van toezicht, mr. A. baron van Wijnbergen opende de plechtigheid met een woord van hulde en dank tot den Aartsbisschop voor de bereid willigheid van Mgr. om dit gebouw in te wijden. Mgr. v. d. Wetering ging daarop tot de plech tige inwijding van het gebouw over Minister Ruys de Beerenbrouek. De minister van Binnenlandsche Zaken, tijde lijk voorzitter van den ministerraad, jhr. my. Ruys de Beerenbrouek, zal gedurende de maand Augustus met verlof, dat hij hier te lande zal doorbrengen, afwezig zijn. Passen voor Duitschland. Men meldt uit Berlijn Drie Duitsch-nationale leden van den Rijks dag hebben geprotesteerd tegen de hooge prij zen, die in Nederland voor pas visa naar Duitsch land moeten worden betaald. Zij zijn van mee ning, dat dit een groot aantal personen van een reis naar Duitschland afschrikt, terwijl het, gezien de tegenwoordige krisis, meer dan wen schelijk is, dat veel kooplieden Duitschland be- Hierna nam de Aartsbisschop het woord tot zoeken. Zij noodigen de Rijksregeering uit de 1 houden eener toespraak. Mgr. sprak een noodige maatregelen te treffen om de visaon- kosten in Nederland goedkooper te maken. het woord van hulde en dahk tot den Minister van Onderwijs voor de totstandkoming van de ge lijkstelling voor het openbaar en het bijzonder onderwijs. Mgr. droeg de leiding van het bu reau op aan Dr. Th. Verhoeven, met den wensch dat dezen het tot grooten bloei zou weten te brengen. Dr. Th. Verhoeven aanvaardde zijn nieuw ambt met eenige woorden van dank en de ver zekering zijner voortdurende inspanning tot omhoogwerking van het bureau. De Minister van Onderwijs wenschte de Katho lieke geestelijkheid en onderwijzers geluk met deze nieuwe instelling, waarmede tevens aan I de regeering een grooten dienst is bewezen, daar het den arbeid van het departement ver lichten zal. Na aanbieding van de eerewijn werd het ge bouw door de talrijke aanweizgen bezichtigd. De bezoldiging der rijksvcldwacht. In verband met het onlangs in de bladen me degedeelde advies van de salariscommissie van burgerlijke en rijksambtenaren in zake ëen her ziening van de bezoldiging der Rijksveldwacht, wordt uit goede bron vernomen, dat zoodanige herziening thans in voorbereiding is. Hollanders op Spitsbergen. De heer Dresselhuys, leider van de expeditie naar Spitsbergen, is met eenige andere leden van die expeditie in Nederland teruggekeerd. De „Mont Cenis" neemt in het begin van Sep tember op Spitsbergen een lading kolen in, die bestemd is voor Noorwegen, waar de prij zen dermate hoog zijn, dat dit land voorloopig als afzetgebied aangewezen schijnt, en zal dan midden September in Nederland terug zijn met het grootste gedeelte van de expeditieleden. Van dezen blijven er ongeveer 20 arbeiders den winter op Spitsbergen over, om aan de schach ten te werken en voorbereidende maatregelen te treffen voor de exploitatie in het volgende jaar Een Nederlandsche officier van gezondheid wordt gezocht om de leiding van de achterblij- venden op zich te nemen. De expeditie heeft op Spitsbergen zeer uitge breide kolenvelden gevonden de eigendommen van de onderneming zijn inmiddels geheel in Nederlandsche handen overgegaan en het laat zich aanzien dat de regeling van de claims in overleg mët andere bezitters een allen bevredi gend verloop zal nemen. Dit jaar zal men reeds ongeveer 6000 ton kolen produceeren. Herwonnen Levenskracht. Men meldt uit Apeldoorn Gister is het sanatorium „Berg en Bosch" van „Herwonnen Levenskracht" de instelling tot bestrijding der tuberculose, onderafdeeling van de R. K. Vakorganisatie geopend. Het is*het grootste sanatorium voor t.b.c.- lijders in Nederland en biedt plaats voor 60 vrouwen, 60 kinderen en 120 mannelijke pa tiënten. Het ligt ten Noordwesten van Apeldoorn ruim een halfuur van het centrum der gemeente verwijderd, aan den Soerenschen grindweg, die als een brutale lijn is getrokken op een veld van bosch en struiken het ruim 500 H.A. groot gemeentelijk boschbezit. De villa „Berg en Bosch" met ongeveer 10 HA., van dit bosch is aan de vereeniging voor 10 jaar door de gemeente verhuurd tegen f 3500 's-jaars. Het denkbeeld der vereeniging om de vele na den oorlog vrijkomende barakken te gebrui ken voor tijdelijke voorziening in de sanato riumbehoefte, vond bij de regeering instemming en in het begin van het vorig jaar ver leende het ministerie van Arbeid toestemming om een sanatorium te bouwen met gebruikma king van de barakken, die in het Duitsche- burger-gevangenkamp te Hattem hebben dienst gedaan. Anderzijds besloten de R. K. georga niseerde arbeiders een cent per lid per week aan de instelling af te staan, waardoor jaar lijks een som van 80.000 wordt bijeen gebracht. Thans, na elf maanden reeds is stakingen in binnen- en buitenland ten spijt. een volle dig sanatorium gebouwd, een volkssanatorium, dat geen „klassen kent en zijn deuren opent voor lijders van alle gezindten, al krijgt de R. K. vakbeweging de beschikking over een honderdtal bedden, die zij door de wekelijksche bijdragen harer leden kon bekostigen. Een hou ten „nood"-sanatorium weliswaar, waar groote eenvoud is betracht, de doelmatigheid echter met uit het oog werd verloren, maar tevens een goedkoop sanatorium. Want ware dit complex, uit 21 gebouwen bestaande op voor-den-oorlog- sche wijze, d.w.z. in steen opgetrokken, dan zonden de kosten op f 10.000 èt 11.000 per bed zijn gekomen. Nu zijn de totaal-kosten niet hooger dan 2/5 van die, welke steenbouw met zich zou hebben gebracht, waarbij nog komt, dat met dezen „noodbouw" spoediger in het gebrek aan sanatoriumruimte kon worden voor zien. Toch doet de kwaliteit van de noodzakelijke

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2