dochter ging naar het toestel - „Hallo" is er mevr. Foppele „Ja, de jonge mevrouw wie hent u „Loeden, maar kan ik mevr. Foppele even spreken „Ik zal haar roepen". De oude mevrouw ging naar de telefoon. „Wie bent u Ik ken geen mijnheer Loeden „Ah mevrouw ik ben Loedon, jhr. mr. Loedon ik woon ook in uw straat". „O, juist, wat wilt, u Mevr. Foppele vond 't vreemd zij kende den heer Loedon nietalleen zijn vrouw had ze wel eens gesproken! „Ik kom een beroep doen op nw goed harteen arme familie in de Java- straat is door een slechte huisheer opeens op straat gezet, en kan nu geen woning vinden Ze kwamen bij mij om hulp. Maar ik kan niet alles doen Ik kan 180 gulden geven wilt u er nu 40 bij doen, dan zal 't wel gaan „Nee, dat vind ik wel wat heel veel voor menschen, waar ik niets van afweet„Nu, geeft u dan 25, dat helpt toch ook „Wilt u even wach ten, dan zal ik- er met mijn zoon over spreken", zei mevrouw, die deze vraag van den heer Loe don wat onbescheiden vond. „Uw zoon Wat voorzoon? Is uw zoon thuis „Ja die logeert bij me met zijn vrouw„O nu, dan is 't goed Ik kom het geld over een uurtje wel even halen Binnen algemeene consternatie, ,,'n In breker, 'n boefHadt u maar niet van uw zoon gesproken dan hadden we hem gevangen „Misschien is hij wel zoo brutaal en komt hij toch!" „In dat geval sta jij, Karei, hem te woord en houdt hem in de kamerdan bel ik gauw de politie op", zei de cordate schoondoch ter. „Ik neem een revolver in mijn zak", be sloot Karei. „Och nee, jongen, dat is zoo ge vaarlijk „Ja, maar hij is ongeladen „Dat kan wel ,maar zulk volk is toch altijd nog een beetje erger dan jullie !"Je moet 't maar van je moeder hebben. 'n Groot half uur laterer wordt gebeld Men gluurt van uit de erker De dochter holt al naar de telefoon Er staat een heerachtig per sonage vóór de voordeurKarei gaat moedig de trap af, hem tegemoet't is de vrijer van het keukenmeisje Men lacht, men hoont en plaats elkaar Na een kwartiertje gaat de bel weer over Karei drukt zijn neus tegen het zijraam haast plat„Nou is ie 't'n Echt shabby kerel Zijn vrouw roept al tegen de nog op den haak liggende telefoon „Politie GauwMevr. Foppele,,... toen bleek het de schoenlappers- jongen te zijn, die de gerepareerde laarsjes van de jonge mevrouw terugbracht. Noch de heer Loeden nóch een inbreker heeft later aangebeld de 25 gulden werden niet geofferden in de familie v. Foppele was den geheelen avond alle neiging voor ernstige conversatie zoek. (Vad.) Steiger ingestort. Men meldde Zat- terdag uit Groningen Aan de Friesche-Gro- ningsche beetwortelsuikerfabriek is heden een ernstig ongeluk gebeurd. Door 't breken van een tros is een steiger, waarop verscheidene werklieden stonden, omvergestort. Hij kwam terecht op een nieuw dak, dat eveneens instortte. Er zijn vele gewonden, van wie 5 ernstig, onder wie de 23-jarige ongehuwde De Wolf, wonende in Noord-Brabant, voor wiens leven men vreest. Alle gewonden zijn naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. Nader seint men over het ongeval aan de Friesch-Groningsche beetwortelsuikerfabriek Deze fabriek staat niet onder een gelukkig gesternte. Bij den aanbouw in 1912 verloren 2 werklieden het leven toen de 60 M. hooge schoor steen welke bijna voltooid was, van boven af brak en deze beide werklieden en een paar anderen naar omlaag deed storten. Thans nu aan de Westzijde een vleugelafdeeling gebouwd wordt, welke nog in een beginstadium verkeert, valt er wederom een slachtoffer te betreuren. De 23-jarige L. G. de Wolf, die onder het puin bedolven werd, is na aankomst in het zieken huis overleden. De ongelukkige was deerlijk verminkt. De namen der overige gewonden, in totaal 6 van wie enkele ernstig, zijn M. Hylkema, D. v. d. Waal, W. Teninga, J. Du bois, H. Ploeg en K. Lubben. Enkelen van dezen zijn naar hun woning overgebracht. Was het ongeval, dat om halftwaalf plaats had, vijf minuten eerder gebeurd, dan waren zeer zeker meer slachtoffers te betreuren. Bij den Westen muur, waartegen de steiger viel, bevonden zich toen wel 25 werklieden. De justitie stelt een nauwkeurig onderzoek in. Straatverlichting. Naar men ver neemt is te Amsterdam een voordracht van B. en W. te verwachten om over te gaan tot de invoering van een systeem betreffende het auto matisch aansteken en uitdooven van straat lantaarns. De voordracht zal een aanzienlijke besparing van personeel ten gevolge hebben. Verdronken. Voorbij de Strandbatterij op het strand te Scheveningen is Zaterdagmid dag een 16-jarige Haagsche jongen, wonende Korte Molenstraat, die daar was gaan zwemmen verdronken. De politie en een dokter van den gemeentelijken geneeskundigen dienst hebben alle mogelijke kunstmiddelen toegepast, doch het mocht niet gelukken de levensgeesten weer op te wekken. Overvloedige vischvangst. In de Achterzaan te Zaandam deed zich gisteren het verschijnsel voor,dat eengroote menigte visch van allerlei soort spiering, baars, voorn, aal enz. aan de oppervlakte kwam, zoodat men ze slechts voor het grijpen had Hiervan Werd dan ook veelvuldig gebruik gemaakt. Langs beide oevers van de Zaan zag het zwart van gelegenheidsvissehers, die gewapend met schepnet en emmer de visch verzamelde. Men vermoedt, dat het water in de Zaan door afvalwater van de een of andere fabriek bedorven is. Hier en daar dreven ook al eenige doode vischjes. Het gevel trok de algemeene aandacht. Doodgeschoten. Gistermorgen is een Fransche geinterneerde in het kamp te Harder wijk, terwijl hij trachtte te ontvluchten en aan het bevel van den schildwacht om halt te hou den geen gevolg gaf, doodgeschotèn. Amerikaanse h. Henry Ford heefU evenals andere fabrikanten, in den laatsten tijd nogal moeilijkheden gehad met het verkrijgen van steenkool voor zijn reusachtige fabrieken in Detroit. Om daaraan eens en vooral een einde te maken heeft hij zich een geheelen spoorweg, de Detroit Toledo Ironton Ry„ gekocht. De lijn is 378 mijl lang en verbindt Detroit met steenkolenvelden in Kentucky en West-Vir ginia. En daar Ford zich ook in andere opzich ten onafhankelijk van derden maken wil, kocht hij tegelijkertijd 400.000 acres bosch- en erts- land in Noord-Michigan. Wat de spoorweglijn aangaat, deze verkeerde in een precairen finan- cieelen toestand, zoodat Ford haar feitelijk voor een prikje, „slechts" $5.000.000 of daaromtrent gekregen heeft. Hij betaalt n.l. voor de 6.500.000 gewone aandeelen 1 pet., de $5.989.900 preferente aandeelen 5 pet. en de 7.628.868 5 pet. obligatiën 60 pet. Arbeidersrelletjes. Uit Höchst a/d Main wordt gemeld, dat de arbeiders eener groote fabriek aldaar zich voor het directie- bouw verzamelden en er wisten binnen te drin gen. Aan de aanwezige directeuren stelden zij een reeks eischen, welker onmiddellijke inwilli ging door de directie zij verlangden. Behalve een aanzienlijke loonsverhooging eischten zij overneming van 10 van het bedrag hunner belasting door de directie en verandering van den werktijd. Toen de directeuren hun aandacht vestigden op den ordelijken weg der onderhan delingen, ging een deel der arbeiders tot hand tastelijkheden over, waarbij drie der directeuren zwaar mishandeld en gewond werden. Door de opdringende menigte stortte een deel der balustrade van den hoofdingang in, waaronder verscheidene personen bedolven wer den. De bedrijfsraad stond machteloos tegen over de overgroote massa. Onder den druk der bedreiging zag de directie zich genoodzaakt de gestelde eischen in te willigen. Laatste Berichten. M. J. Koenen, f Men seint ons uit Maastricht In den ouderdom van 72 jaar is heden hier ter stede overleden de heer M. J. Koenen, let terkundige, oud-Ieeraar aan de Rijkskweekschool voor Onderwijzers, samensteller van het Hand woordenboek der Nederlandsche Taal. Telegrammen, Russen en Polen. BERLIJN, 2 Augustus. Een telegram uit Lyck meldt, dat het 4e Russische leger, aan de Oost-Pruisische grens, de Poolsche stad Bialystok bezet heeft. Het Russische leger richt zich voornamelijk tegen Lomza, om de Polen tegen de Narewlinie te drukken en aldus het Noordelijk Poolsche leger te verpletteren. De Russen hebben in alle plaatsen, die zij veroverden, een radenheerschappij ingesteld en de voorradige levensmiddelen in beslag genomen. Steeds komen vluchtende Poolsche troepen de Pruisische grens over. Een Poolsche legerafdeeling ter sterkte van 1500 man, met 400 officieren, die bij Grajewo over de grens waren gekomen/marcheert onder Duitsch escorte naar het kamp van Arys, om daar geinterneerd te worden. De bolsjcwiki hebben Gehsen, aan den straat weg Cholm-Johannesburg bezet. De Poolsche terugtocht duurt voort in de districten Olysko en Johannesburg. De Poolsch-Pruisische grens is reeds door de Russische troepen bezet. De bolsjewisten zeg gen, dat hun het overschreijden der grens op doodstraf verboden is. BERLIJN, 2 Augustus. Volgens een be richt van het Zuid-Slavisch persbureau heeft de Roemeensche regeering een nota, in den vorm van een ultimatum, aan Rusland gezonden, waarin geëischt wordt, dat de Russische troe pen terstond uit Bessarabië teruggetrokken zullen worden. Aan de sovjet-regeering is een termijn van 3 dagen gesteld. Naar verluidt, zal de Roemeensche regeering het mobilisatiebevel uitvaardigen. Iloiigaarsche bankbiljetten. BUDAPEST, 1 Aug. Daar het vredesverdrag Hongarije verplicht 6 maanden na onderteeke- ning de biljetten der Oostenrijk-Hongaarsche Bank aan het verkeer te onttrekken en tot de oprichting der Hongaarsche nat. Bank staats- biljetten uit te geven, heeft de regeering een wetsvoorstel ontworpen, waarbij de Hong. bil jetten der Oostenrijksch-Hongaarsche Bank worden uitgewisseld tegen Hongaarsche staats- biljetten. De uitwisseling der Hongaarsche af gestempelde biljetten der Bank tegen Hongaar sche staatsbiljetten zal zonder korting tegen parikoers plaats hebben. Plundering munitiemagazijn. WEENEN 31 Juli. Aangaande de plunde ring van het munitiemagazijn in Fürstenfcld door eenige honderden gewapende Hongaren wordt nog gemeld, dat vooraf de gendarmen ontwapend en geboeid werden, waarna het ge- heele magazijn werd uitgeplunderd. 2000 gewe ren, evenveel uitrustingen en 20 machinege weren werden in vrachtauto's over de grens gebracht. WEENEN, 31 Aug. De intergeallieerde mili taire commissie zond eene deputatie van offi cieren naar Fürstenfeld om een onderzoek naar den wapenroof in te stellen. Gelijktijdig wor den bepalingen vastgesteld voor de overname van het aan Oostenrijk toegewezen deel van West-Hongarije. Hongaarsche Donaumaatschappij. BUDAPEST, 1 Aug. De Hongaarsche Ri vier en Zeevaart Mij., ontving uit Londen tele- graphische mededeeling, dat de overeenkomst met het reederssyndicaat geratificeerd werd. De Mij. riep dientengevolge eene buitengewone algemeene vergadering bijeen, welke besloot het aandeelen kapitaal met 10 te verhoogen. De nieuwe aandeelen worden uitsluitend door de Engelsche groep overgenomen, terwijl leden zijn Furness Withery en Co., Ivan Hooter en Co., Barrie en Co. en Hambro. De meerderheid van het aandeelenbezit, alsmede de invloed van den Hongaarschen staat op de tariefpoltiek blijft echter onaangetast. De Engelsche groep heeft door de door haar gestichtte Donauscheepvaart Mij. ook aandeelen der Zuid-Duitsche stoom vaart Mij. en Donau stoomvaart-Mpij. verwor ven,waardoor een beslissend bloc bij de afwisse- keling van het geheele Donauverkeer in het leven wordt geroepen De Engelsche-Hongaar- sche bij de scheepvaart belanghebbenden zullen ook invloed uitoefenen bij de verdeeling der sche pen van de voormalige monarchie. Burgerlijke Stand. Geboren: 29 Juli. Johanna Sophia An- tonia, d. v. J. A. Juijn en M. F. Post, Een- drachtstraat. Catharina, d. v. A. Degeling en J. Ploeg, Kinderbuurt. Hendrika, d. v. W. Aleman en Fr. Kloo», Christiaan Huijgensstr. 30. Pieter Jacobus, z. v. P. J. Romein en A. Wiegman. 31. Johanna Maria Agnes, d. v. B. H. Schapers, en E. Hille, Eendrachtstr. Overleden: 28 Juli. Klazina Maria Hem- minga, oud 1 j. Beierlandschestraat. 29. Adriana Peternella van den Broek, oud 82 j weduwe van Johannes Penning, Brugmanetr. Neeltje Stuij, oud, 74 j. en 9 mnd., echt- genoote van Arie Dekker, Hoofdstraat. 30. Cornelia Maria van Mierlo, oud 84 j. en 4 mnd., weduwe van Theodoras Bernardus Hendricus Putters, Lange Haven. 31. Een levenlooe kind van A. J. Barvoets en J. Soeters, Em- mastraat. Posterijen en Telegrafie. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaar ten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Juli 1920. BinnenlandBrieven. Burgemeester Gijzen, Schiedam. A. Cal- lier, Haarlem. Gesticht Bleijerheide, Bleijer- heide. A. Klapwijk, Azn., Rotterdam. Commissaris Politie, Schiedam. W. van Meurs, Arnhem. C. Tuhius, Son. Briefkaarten. S. P. Boere, Zwartsluis. BuitenlandBrieven. S. M. Prang, Paris. Briefkaarten. Hijmans, Contrexéville. Theres Krempel, Wiesbaden. 1 briefkaart zonder adres. Postcheque en Girodienst. Aan het postkantoor te Schiedam en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juli 1920 gestort f308301,491, uitbetaald wegens cheques f241505,67. Op de postrekeningen van dit postkantoor werd bijgeschreven a. wegens stortingen f 491869.855 b. wegens overschrijvingen f 367876.85®. Afgeschreven a. wegens overschrijvingen f 702693.38' b. wegens cheques f 203023.65. Op den laatsten der maand was het aantal rekeninghouders van dit kantoor 87. Kerknieuws. Naar aanleiding van de laatst gehouden ver gadering van het Doorluchtig Episcopaat (31 Mei en 1 Juni 1920) wordt het volgende ter algemeene kennis gebracht. 1. De vergaderingen van het doorluchtig Episcopaat zullen voortaan gehouden worden vooreerst op Maandag en Dinsdag voor H. Sa cramentsdag en vervolgens op den tweeden Maandag en Dinsdag in de maand December; van kracht blijft dat geen stukken meer in be handeling genomen worden, welke niet min stens één maand te voren bij Z. D. H. den Aartsbisschop in vijf zijn ingekomen. 2. Naar aanleiding van het verzoek van de Federatie van Lilurgische vereenigingen om overeenkomstig het decreet S. R. G. 14 Dec. 1904 n. 4147 te bepalen, welk gehalte bijenwas de KERK-waskaars moeten hebben, werd vast gesteld minstens 70 pet. zuivere bijenwas te gebruiken voor Paaschkaars en kaars voor het wijden van het doopwater, en minstens 60 pet. voor al de overige kerkwaskaarsen. 3. de Verzekeringsmaatschappij St. Willibror- dus te Utrecht, die thans een afzonderlijke af- deeling geopend heeft voor Inbraakverzekering van R. K. Kerken en Kapellen enz. (onder den naam van Onderlinge Kerkelijke Inbraak verzekering) heeft een goedkeuring op haar sta tuten gekregen en mag daarom geen R. K. vereeniging genoemd worden. (St. Bavo). Door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem zijn benoemd de volgende WelEerw. Heeren Tot kapelaan te Leiden (H. Petrus) Th. Th. v. Outersterp Purmerend, M. J. A. Theissen, Westwoud, C. A. OuwendijkWaddinxveen, J. F. v. d. Kolk (29 Mei. 1.1. priester gewijd). Delft (H. Hippolytus) P. Th. van Diest Castricum G. H. Hubers Oegstgeest, J. Mol (29 Mei pr. gew.) Beverwijk (O. L. Vr. v. Goeden Raad), W. J. J. M. v. d. Berg; Overschie, C. Dekker (29 Mei priester gew.) Lisse, J. R. F. Versteeg Middelharnis, A. Th. L. Hendriks (29 Mei pr. gew.) Noord- Zijpe, J Berger, (29 Mei pr. gew.) Rijpwete- ring, J. B. Th. v. Woesik (29 Mei pr. gew.) Poeldijk, A. L. OnderwaterHaarlemmermeer (Hoofddorp), J. J. Schoorl (29 Mei pr. gew.). 's-Gravenhage (H. Willibrordus), G. A. Jonge- jan Assendelft, C. A. Ruigewaard Hoek van Holland, C. J. Lansbergen (29 Mei pr. gew.) Amsterdam (O. L. Vr. Kon. des Vredes A. J. Clarijs Wateringen, J. H. v. Kessel (29 Mei pr. gew.) en tot Assistent te Vogelenzang, W. P. Nijssen (29 Mei pr. gew.) Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de hoogeerw. heer Mgr. P. C. Wijtenburg, deken van 's-Gravenhage en pastoor der St. Jacobus- parochie, Parkstraat te 's-Gravenhage tegen 1 October a.s. aan Z. D. H. den Bisschop van Haar lem ontslag uit zijn kerkelijke bedieningen aan gevraagd en heeft hij dit verkregen. (Rsb.). De Z.Eerw. heer C. J. Burgers, pastoor te Broekland is Donderdag overleden. Z.eerw. werd geboren in 1873, priester gewijd in 1902 en was sedert 1919 pastoor der parochie Broekland. SPORT. Cricket. H.-D. V. S. I—H.-D. V. S. II. Ofschoon het weer zich gisteren morgen niet bijster voor cricket leende, trok Hermes I om half twaalf toch naar de mat. J. en H. Offerman openden vlug scorend steeg de telegraaf snel en toen Jan voor 45 gebowld werd, waren reeds 70 runs bijeen. Ook Vuylsteke die daarna inkwam, maakte meer runs dan gewoonlijk n.l. 34, zij het dan ook langzaam scorend. H. Offerman verdween voor 51. Behalve Tuyl, die 24 sloeg, kwam niemand meer in de dubbele cijfers. Het totaal werd 200. H. Meijer nam 6-87 en A. Sprayt 2-48. Het tweede bracht er op de mat niet veel van terecht, alleen Sprayt en Scheffer wisten dubbele cijfers achter hun naam te behalen met resp. 27 en 16. Het totaal werd 64. De tweede inning was nog minder en had de staart niet onverwacht hevig gekwispeld, dan zou een onbeduidend totaal bereikt zijn. Thans werd het 49, vooral door Bernoski's toedoen die met 22 not out bleef, geholpen door P. de Hoed met 10. H.-D. V. S. I wint dus met innings en 87 runs. De bowlingcijfers van de le innings waren v. Buysen 8-34 en C. Tuyl 2-18. en van de 2e innings v. Buysen 220, C. Tuyl 6-14 en J. Engering 2-0. Scheepvaart. Hoogwater te Hoek tob Holland 2 Aug. v.m. 3 34, n.m. 4. 3 Aug. v.m. 4.05, n.m. 4.34. 4 Aug. v.m. 4.40, n.m. 5.09. Hoogwater te Schiedam ongeveer 1 uur en 40 min. later. SCHIEDAM, 1 Aug. Vertrokken Japansch ss. „Yoko Maru", kap R. Qanashita, naar Hampton Roads. SCHIEDAM, 2Aug. Zeilklaar zeetjalk „Alfa", kapt. H. E. Tattje, en schoener „Neerlandia", kapt. A. Houtman, geladen met ledige flesschen voor Londen. Gedurende de maand Juli kwamen hier bin- binnen 5 stoom- en 7 zeilschepen en 2 droog dokken, tegen 3 stoom- en 1 zeilschip in Juli 1919. Visscherij, SCHIEDAM, 2 Aug. Vertrokken naar zee ter haringvisseherij de motorlogger SCH. 66 „Motor 2", sch. E. Bron. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spiritus. SCHIEDAM, 2 Aug. Men noteert voor Prima spiritus 100 directe levering f 1221/,. Stemming kalm. Moutwijn. SCHIEDAM, 2 Aug. Man noteert voor moutwjju 46% f 60. Stemming kalm. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Sohied. Spoelingvereeniging." Heden 11.50 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 3