"""j Laat stoomen, verven, wasscben en strijken bij de „BE PHOENIX", Telef. No. 15. I. 580 g A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 HONGARIJE. Het proces tegen de moordenaars van graal Tisza heeft een aanvang genomen. Wanneer de behandeling der zaak voor den krijgsraad zal zijn geëindigd, zullen diegenen der beklaagden, die niet onder de militaire rechtspraak vallen, moeten verschijnen. Thans staan terecht luitenant Hüttner, vaan drig Sztenikofsky, bootsman Dobo en de land- stormer Wagowilheim. De dagvaarding geeft in het kort aan, hoe de moord is gepleegd. De daders reden in een twee tal auto's onder leiding van den lateren volks commissaris Pogany en den journalist Keri naar de villa van graaf Tisza en drongen zijn kamer binnen. Pogany overlaadde Tasza met verwij ten over het uitbreken van den oorlog en loste twee schoten op hem. Tisza zakte ineen, waarna nogmaals twee schoten op hen werden gelost. 's Avonds verspreidde Dobo het bericht van den moord in Astoria-hotel. De beklaagde Hüttner bekende de hem bij dagvaarding ten laste gelegde daden, doch ver dedigde zich door te wijzen op de revolutionaire toestanden gedurende den tijd vóór den moord, welke hem den moord in het belang der natie hadden doen voorkomen. De vermoording van Tisza was reeds sedert het begin van Ocotber in de geheime vergadering der Karoly-partij besproken. Toen Karoly den 26sten October 1918 bij den koning werd geroepen, maakte de partij een lijst op van personen, die onschadelijk moesten worden gemaakt en gaf aan een commissie, be staande uit Karl, Fenges en Stephan Friedrich opdracht, om den moord te doen uitvoeren. Gzernyalk wierf de daders aan en behoefde aan beklaagde Hüttner 150.000 kronen voor het plegen van den moord. Hij gaf hem daarvan een schriftelijk bewijs, hetwelk beklaagde, te zamen met andere schrifturen van dien aard, in Praag bewaarde. Deze brieven zijn voorzien van de handtee- ningen van Fenges en Friedrich. Tevens vernam hij, dat de gedachte van den moord reeds in den zomer van 1918 onder de arbeiders der machinefabriek van Friedrich was opgekomen. Friedrich trachtte de lieden daar toe te overreden door tusschenkomst van Les- kay Leitner. Een en ander werd echter door de Karolyi-partij voorbereid. Tusschen den 26sten en den 30sten October werden talrijke geheime vergaderingen gehou den, waar in het bijzonder Pogyna, Kary, Frie drich en Fenges bij herhaling aandrongen op de vermoording van Tisza. Kary toonde een plattegrond van Tisza's wo ning en Pogany verklaarde zich bereid, des noods zelf de uitvoering van den moord op zich te nemen. Friedrich had geroepen „Woorden genoeg Het land verwacht thans daden van ons. Indien niemand durfde, zou hij zelf den moord laten uitvoeren. Volgens een bericht uit Weenen zijn in het proces tegen den moordenaar van Tisza zulke bezwarende getuigenissen afgelegd jegens den vroegeren minister-president Friedrich, dat diens arrestatie spoedig te verwachten is. INTERN. SOCIALISTISCH CONGRES. Op het Intern. Socialistisch congres, hetwelk te Genèv» bijeen is, zijn besprekingen geopend over de motie der commissie in zake de ont wapening van den Volkenbond, waarin wordt gezegd, dat het verdrag van Versailles en de volgende verdragen nog meer onzekerheid en onsamenhangendheid hebben achtergelaten dan in 1914, en welke motie, hoewel zij de ontoe reikendheid van den Volkenbond uitspreekt, niettemin de socialistische partijen aanraadt, er in door te dringen. Troelstra, die van oordeel wa» dat de toe stand van Europa verontrustender is dan in 1914, vond de motie te vaag, omdat zij niet voldoende de positie van het proletariaat tegen het militairisme kenschetst. Volgens hem is de motie te parlementair, en is zij niets anders dan een compromis, zooals er al te veel ge durende den oorlog zijn geweest. Troelstra diende daarom een andere motie in, waarin wordt voorgesteld om onmiddellijk de overwonnenen in den Volkenbond op te nemen. Bernstein (Duitschland) verklaarde dat hij den tekst van de commissie aanvaardt. Hij denkt, dat deze een gunstige uitwerking zal hebben op de arbeidersklasse, en haar vertrou wen zal geven. De Volkenbond is een bond van regeeringen, die gedemocratiseerd moet worden, CITROEN-JENEVER A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. brek, waardoor een aantal industrieën in Oost- Canada moesten worden stopgezet. De „Evening Standard" verklaart, dat de Russische kroonjuweelen naar Engeland wer den gesmokkeld, niettegenstaande het scherpe toezicht in de Engelsche havens. Waar deze kostbare juweelen zich thans bevinden, werd den autoriteiten hier te lande medegedeeld door een Engelsch diamanthandelaar, die jarenlang te Petrograd woonde en de kroonjuweelen goed kende. Alle juweliers werden gewaarschuwd, mede omdat de bolsjewiki trachten ook andere diamanten, aan Russische aristocraten ontsto len, te gelde te maken. De „Westphalische Anzeiger" verneemt uit Keulen, dat zich in den Palts ernstige relle tjes hebben voorgedaan. Door opkoopers, waaronder ook officieele personen waren, zijn daar de aardappelprijzen tot een woekerhoogte van 60 mark per centenaar opgedreven. Toen daarop beambten werden gezonden door het rijksbureau tegen den woe ker, ten einde een onderzoek in te stellen, kwam het te Schlehendorf tot ernstige ongeregeld heden. De dorpsbewoners ontvingen de controleurs met mestvorken en zeisen, sloegen hen neer en brachten hen zware verwondingen toe. Een groot aantal dorpsbewoners is gearres teerd. Ook de burgemeester van Schlehendorf zal zich wegens levensmiddelen-woeker moe ten verantwoorden. Naar Reuter uit Peking meldt, heeft Tsjeng-Tso-Lin zijn order aan de bank van China om de inkomsten van de zoutbelasting niet naar Sjangai over te maken ingetrokken. Lloyd George zal waarschijnlijk 11 Augustus naar Luzern vertrekken en als de omstandighe den zulks mogelijk maken, daar ongeveer een maand blijven. Het Roemeensch gezantschap te Weenen spreekt een bericht uit Belgrado over een ulti matum van Roemenië en een mobilisatie tegen Sowjet-Rusland tegen. wel daaruit te bepalen cijfer, zoo zal- de her ziening toch plaats vinden en alsdan worden uitgedrukt door de verhouding van het duurte- cijfer van 1 Mei 1920 tot het laatstelijk open baar gemaakte duurtecijfer twee maanden na het afsluiten van de aan te gane collectieve arbeidsovereenkomst. De duurtecijfers (z.g. „aangepasten levens standaard") van het Bureau voorde Statistiek der gemeente Amsterdam zullen bij de herzie ning worden gebruikt. Wijken de later openbaar gemaakte conclu sies ten aanzien van het uurloon der meerge noemde Enquete-commissie in opwaartsche richting af van het op den grondslag der duurte cijfers herziene uurloonen, dan zal een nadere herziening plaats vinden. 3. Wanneer, zoo noodig ter beoordeeling van aen of meer arbiters gebleken is, dat door toe doen of door verzuim van een der bij de coll. arbeidsovereenkomsten betrokken werknemers- groepen voorvallen hebben plaats gehad, die de overtuiging vestigen, dat de C. A. O.-en niet loyaal worden uitgevoerd of rancune maat regelen genomen worden, zal de herziening niet plaats vinden. 4. De contracteerende vereenigingen zullen maatregelen hebben te treffen teneinde haar leden tot loyale naleving van de overeenkom sten te nopen. 5. Er wordt een bepaling in de C. A. O. op genomen strekkende tot beperking van het z.g. „aangenomen werk" door den werknemer te verdienen loon tot 135 oct. van het uurloon. Zoodra aan het bovenstaande is voldaan, zul len maatregelen worden getroffen om tot op heffing van de uitsluiting over te gaan. Uiterlijk Maandag a.s. wordt een antwoord tegemoet gezien. Ingezonden Mededeelingen. Alle soorten GEDISTILLEERD in prima kwaliteiten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in da week van 5—11 Aug. Suikerkaart bon 44, van 2—8 Aug., bon 45, van 915 Aug. Broodkaart. De bruinbroodkaart van het 146e tjjdvak (rood) 816 Aug. RIJN- en MOEZEL WIJNEN in Duitschland gebotteld. De commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Aan den Commisaris der Koningin in Zuid- Holland, Baron Sweerts de Landas Wyborg is een verlof verleend voor den tijd van drie maanden. Zijn functiën zullen worden waarge nomen gedurende de maand Augustus door het lid van Ged. Staten den heer H. de Wilde en gedurende de maanden September en October door het lid van dat college Mr. M. J. C. M. Kolkman. Rinnenland. Gouverneur der residentie. Bij K. B. is benoemd tot Gouverneur der Re sidentie, de luitenant-generaal J. Burger, com mandant van het Veldleger voor het geval van ontstentenis, ziekte of afwezigheid van den Gouverneur der Residen tie, tot de waarneming van diens betrekking aangewezen, de generaal-majoor J. M. Benteijn, inspecteur van het wapen der cavalerie. De duurte. De Haagsche raadsleden M. M. Couvee Jr., M. Joëls Jr., en W. A. T. de Meester hebben het volgend schrijven gericht tot B. en W. van den Haag Overeenkomstig art. 8A van het Reglement van Orde hebben ondergeteekenden de eer in verband met de stijgende prijzen der eerst noo- dige levensmiddelen als brood, melk, boter, kaas enz. welke de burgerij met het oog op den naderenden winter in hooge mate verontrusten de eer de volgende vragen tot Uw college te richten 1. Hebben B. en W. reeds een schrijven tot de regeering gericht om te wijzen op de steeds hooger wordende prijzen van de eerst noodige levensmiddelen 2. Zoo neen zijn B. en W. dan bereid zulks alsnog onverwijld te doen, daarbij de Regeering verzoekende de noodige maatregelen te treffen ten einde voornoemde prijsstijging tot stilstand te doen komen ofwel zoodanige maatregelen die een daling dier prijzen kunnen bevorderen. Index. Het Nederlandsch Episcopaat brengt bij dezen ter algemeene kennis, dat bij besluit van den H. Stoel d.d. 20 Juli 1920 de lezing van het werk „Pallieter", door Felix Timmermans (uitg. Van Kampen en Zn., Amsterdam) den Katho lieken is verboden. Deze bekendmaking zal worden gepubliceerd in „De Tijd", „De Maasbode" en „Het Cen trum", terwijl de overige Katholieke bladen worden verzocht, haar over te nemen. Namens het Ned. Episcopaat, De Aartsbisschop van Utrecht, f HENRICUS. Utrecht, 2 Augustus 1920. AMERIKA. De „Times" verneemt uit New-York Na een proces, dat bijna drie maanden duurde, werd William Bross Lloyd van Chicago, bekend als de „roode millionnair" met negentien andere leden van de Amerikaansche communistische arbeiderspartij schuldig bevonden aan een sa menzwering met het doel de regeering omver te werpen. Lloyd werd veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en drieduizend dollar boete. Hij werd in den aanvang van dit jaar, toen de Amerikaansche communisten zich afscheidden van de socialistische partij, gearresteerd wegens het houden van een rede te Milwaukee, waarin hij aanraadde, dynamiet te gebruiken ten einde banken open te breken en zich zoodoende geld te verschaffen voor de bekostiging van een so ciale revolutie. ALLERLEI. De „Times" verneemt uit Ottawa De Ca- nadeesche staatsspoorwegen ondervinden groote moeilijkheden tengevolge van het steenkoolge- De uitsluiting in het bouwbedrijf. Het hoofdbestuur van den Centralen Raad voor de Bouwvakken en het hoofdbestuur van den Nederlandsch R. K. Bond van Bouwvak patroons heeft een brief gezonden aan de bij de uitsluiting betrokken arbeiders-organisaties, waarin wordt medegedeeld, dat de besturen van de tot den Centralen Read toegetreden Raden en Bonden benevens het hoofdbestuur van den Ned. Bond van R. K. Bouwpatroons den Cen tralen Raad gemachtigd hebben tot de volgen de mededeeling aan de arbeidersorganisaties Genoemde besturen en genoemd hoofdbestuur zijn bereid na ontvangst van uwe accoordver- klaring daarmede het navolgende aan hun le den voor te stellen „Zoodra bericht is ingekomen, dat tusschen de stucadoorswerkgevers en- werknemers over eenstemming is bereikt, zal een collectieve ar beidsovereenkomst met uwe organisaties wor den aangegaan op den grondslag van de ook met de Christelijke en R. K. werknemers-groe pen afgesloten contracten, met dien verstande 1. dat op verzoek van alle werknemersgroe- pen herziening van het uurloon in opwaartsche richtingen twee maanden na de afsluiting van het contract mogelijk is, indien de conclusies der Enquêtecommissie voor het Bouwbedrijf door den minister van arbeid ingesteld, de wenschelijkheid daarvan inhouden. De loonsverhooging zal naar boven worden bepaald door de strekking dezer conclusies. 2. Zijn die conclusies op bedoelden datum niet genomen of geven zij geen bepaald dan Ned. R. K. Metaalbewerkersbond. Genoemde bond, die thans meer dan 16000 leden telt, hield Zaterdag en Zondag een alg. vergadering te Utrecht onder leiding v. den heer E. Schaaper, die in zijn inleiding er op wees, dat de Hooge Raad van Arbeid op 1 October de 45-urige arbeidsweek zonder overgangsbe palingen wil invoeren voor de metaalindustrie, waarbij hij de groote waarde van den verkorten arbeidsduur naar voren bracht. Verder besprak de voorzitter de aangename verhouding met den Christelijken en den Neutralen Bond. Met de andere Bonden is de verstandhouding alles behalve goed. Volgens de jaarverslagen waren de cijfers van de balans van 31 December f 156.917, de winst en verliesrekening bedroeg 215.960 en de even als het jaarverslag goedgekeurde begrooting had tot eindcijfer f 363.100. De leiding van het hoofdbestuur werd goedgekeurd. De contributie werd vastgesteld op onder scheidenlijk 21, 31, 46, 51, 56, 66, 76, 86, 96 en 106 cents per week voor loongroepen tot 4, 8, 12, 16, 20, 24, 28, 32, 36 gulden en daar boven, geldende voor zoowel mannen als voor vrouwen Er zal, zoo noodig, nog een gesalarieerde hoofdbestuurder worden benoemd. Aangeno men werd een voorstel om de salarissen der ge salarieerde hoofdbestuurders te bepalen op 55 per week voor het eerste, 60 voor het tweede en f 65 voor het derde jaar. Op het instellen van een Bondsraad ging men voor het oogenblik nog niet in, wijl naar het oordeel van het hoofdbestuur de Bond daarvoor nog niet rijp is. Verder werd besloten dat een afdeeling met 500 leden een bode-administra teur zal kunnen aanstellen met een loon van 38 tot 44 per week en dezelfde rechtspositie als de gesalarieerde hoofdbestuurder. Verworpen werd een voorstel-Hilversum om het tweede-klasse-reizen der gesalarieerde be stuurders te doen vervangen door derde-klasse reizen Aangenomen werd het bestuursvoorstel in houdende, dat, behoudens bij werkloosheid (in welk geval de contributie ten volle betaald zal worden) in gevallen van ziekte, ongeval, staking, uitsluiting bij een langeren duur dan 14 dagen enkel de contributie voor het werkloozenfonds zal behoeven te worden betaald. Het reisgeld voor werkzoekenden werd van f 2.50 op f 10 gebracht. De vergadering werd bijgewoond door 138 afgevaardigden, die 101 afdeelingen vertegen woordigden. Aanstelling inspecteur Lager Onderwijs. B. en W. zeggen in een schrijven aan den Raad: Door den wethouder van Onderwijs werd in ons College het denkbeeld ter sprake gebracht van de benoeming van een gemeentelijken In specteur van het onderwijs in onze gemeente. Een onderwijsman derhalve, die te belasten zou zijn met het toezicht op het Lager- en Voorbereidend onderwijs, en die zou hebben te adviseeren over alle onderwijsaangelegenheden. Bedoelde ambtenaar zou over een zoodanige ontwikkeling moeten beschikken, dat ook bij de uitvoering der Onderwijswet zijn leiding ge volgd zou kunnen worden. Ter aanbeveling van het denkbeeld werd er op gewezen, dat de tegenwoordige toestand niet is zooals die wel zou behooren te zijn. Er is te weinig toezicht op de scholen in het algemeen, waardoor wellicht minder gewenschte toestan den kunnen ontstaan en er is tevens te weinig contact tusschen de schoolhoofden en het ge meentebestuur. Verder is in aanmerking te ne men, dat het aantal openbare scholen steeds vergroot, dat daarnaast zijn gekomen de ge meentelijke bewaarscholen, terwijl de bijzon dere bewaarscholen door de gemeente worden gesubsidieerd. Bovendien zal straks de nieuwe Wet op het Lager Onderwijs een nauw contact brengen tus schen de bijzondere scholen voor Lager Onder wijs en de gemeente. Dit alles brengt mee, dat het zeer wenschelijk is, dat regelmatig al die inrichtingen door een bevoegd persoon worden bezocht, teneinde de mogelijkheid te scheppen, dat het gemeente bestuur van den toestand in al die inrichtin gen van onderwijs op de hoogte kan zijn. Daarbij werd opgemerkt, dat dit volledig over zicht te verwachten van de Commissie van Toezicht, te veel gevergd zou zijn van vrijwib lig gegeven arbeid. Het denkbeeld van den wethouder werd daarom in ons College met sympathie begroet. Daarbij mogen wij opmerken, dat in ons College herhaaldelijk de vraag werd besproken, op welke wijze een behoorlijke behartiging der on- derwijsbelangen in onze gemeente kon worden verkregen. Het voorstel van den wethoud er is tenslotte daarvan de vrucht geweest. Het College is thans unaniem van meening, dat aan een dergelijke onderwijsspecialiteit hier behoefte bestaat. Al leen was de vraag, of in een gemeente als Schie dam voor een dergelijk ambtenaar wel vol doende emplooij was te vinden en zulk een dienst niet zou reiken boven hetgeen een ge meente als de onze zich in billijkheid kan ver oorloven. Wij meenen echter, dat van deze vragen de eerste bevestigend en de tweede ontkennend is te beantwoorden. Ook de Commissie van Toezicht op het La ger onderwijs acht het aanstellen van een der gelijk ambtenaar zoowel nuttig als noodig voor het onderwijs. Intusschen werd de salariscommissiegevraagd, een voorstel te doen, betreffende het aan dezen ambtenaar eventueel uit te keeren salaris. Daarbij zal er rekening mede zijn te houden, dat hier er alles op aan komt, dat de rechte persoon wordt gevonden. Resumeerende, hebben wij de eer, Uwen Raad voor te stellen lo. te besluiten tot instelling der betrekking van gemeentelijk Inspecteur van het Lager On derwijs 2o. het salaris van bedoelden ambtenaar vast te stellen nadat door de salariscommissie advies is uitgebracht. Spaarbank. Opgave over de maand Juli 1920. Inlagen 204.657. Terugbetalingen 121.069.44. Aantal inleggers 1 Juli 1920 Nieuwe deelnemers 12301 187 Geheel afgeschreven deelnemers 12488 39 Aantal inleggers 31 Juli 192012449 Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 31 Juli 1920 3.089.154.47. Het derde droogdok. Hedenmorgen tegen half 10 is hier behou den gearriveerd het derde droogdok der scheeps- bouwmpij ,.de Nieuwe Waterweg". Het dok werd van Hamburg naar Schiedam gesleept door de sleepbooten „Poolzee" en „Witte Zee'. Gebouwd op de Deutscher Werft Akt. Ges. te Hamburg, heeft het dok een lengte van 115

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2