aan een oorlog tegen Rusland, antwoordde Lloyd George, dat alles afhangt van het ant woord, dat de bolsjewiki zullen geven. Is dit onvoldoende, dan zullen wij genoodzaakt zijn overal aan te dringen, opdat de noodige hulp voor Polen zou verleend worden. Wedgwood drong er, niettegenstaande dit antwoord, op aan, dat Lloyd George zou be loven in geen geval druk uit te oefenen op Tsjecho-Slavakije. De eerste minister zei daar op Voor 't geval wij de overtuiging krijgen, dat de bolsjewiki Polen willen vernietigen kunnen wij zeer zeker zulk een belofte niet geven. Verder verklaarde Lloyd George Het Engelsche telegram aan de sovjets zegt, dat deze zich voor oogen moeten houden, dat de toestand, welke is bedoeld in het Engelsche antwoord aan Tsjitsjerin van 20 Juli, zal intre den zoodra vast staat, dat de bolsjewiki het er op aanleggen om den vrede met Polen buiten de Geallieerden om tot stand te brengen. Overigens hebben de Russen reeds lang de ethnografische Poolsche grens overschreden en lijkt het er op of zij den tijd, welken zij nu weer voor verdere militaire operaties gewonnen hebben, willen gebruiken om nog dieper in Polen door te drin gen. DE VOLKENBOND. In de Woensdag gehoudien zitting bood Hy- mani het rapport aan over de verplichtingen van den Volkenbond aangaande de koloniale mandaten. In den namiddag diende Bourgeois, belast met de voorbereiding van de interfinancieele conferentie te Brussel, zijn rapport in, waarover alle conclusies met algemeene stemmen werden aangenomen De president van de conferentie, Adot, zond een telegram, waarin hij zich aansluit bij alle voorstellen De financieele conferentie zal 24 Sept te Brussel bijeenkomen Het is niet zeker, dat op dien datum de op perste raad aan het organisatiecomité het resul taat heeft doen kennen van de onderhandelin gen tusschen de geallieerden en Duitschland over schadevergoeding en de wijze van betaling De uitnoodiging tot de conferentie gericht aan de vroegere vijandelijke streken zal erop wij zen, dat uitsluitend de quaesties van de agenda, zullen worden behandeld en dat de voorzitter de opdracht heeft ontvangen buiten de beraad slagingen alle quaesties te houden, die thans tus schen de geallieerden en Duitschland in behan deling zijn De commissie van herstel zal worden verzocht een gedelegeerde te zenden De voorloopig opgestelde agenda bevat het onderzoek van den economischen en politieken toestand van elk land de bestudeering van de voornaamste problemen van de finantieele poli tiek, en het onderzoek van het plan van intern, actie tot herstel van het krediet Men zal verder de tijdelijke middelen bespre ken om den internationalen handel te vergemak kelijken en de mogelijkheid tot het plaatsen van internationale leeningen enz. Gedelegeerden en speciale commissies zullen de technische quaesties onderzoeken. AMERIKA. De mogelijkheid schijnt niet uitgesloten, dat de Amerikaansche scheepvaartwet, waardoor de maritieme belangen der V. St. ten nadeele van de buitenlandsche scheepvaart zullen wor den bevorderd, niet zal worden uitgevoerd. Om de uitvoering mogelijk te maken zou het noo- dig zijn de handelsverdragen met zoo goed als alle buitenlandsche staten op te zeggen en door nieuwe te vervangen, hetgeen binnen een wette lijke termijn van drie maanden zou moeten ge schieden. Daar de regeering echter verwacht, dat het buitenland wegens de gevreesde bena deeling door de scheepvaartwet eigen eischen zou stellen om deze schade te vergoeden, gelooft men, dat de tijd te kort za! worden. Japan heeft reeds het voornemen te kennen gegeven bij het in werking treden der wet de eindpunten zijner lijnen van de westkust der Ver. Staten naar Canadeesche havens te verleggen. HET VREDESVERDRAG MET TURKIJE. Lord Curzon heeft zich in het Engelsche Hoogerhuis uitgelaten over het Turksche vre desverdrag. Hij zeide, dat volgens dit verdrag wel eenige onderworpen volken aan het Turk sche bestuur worden onttrokken, maar dat het die streken in Klein-Azië behoudt, die onge veer homogeen in ras, taal en geloof zijn. Hij zeide, dat volgens dit verdrag Turkije een ge bied behoudt, dat grooter is dan dat van Spanje en driemaal zoo groot als van Oostenrijk, zoo als het volgens het vredesverdrag geworden is. Turkije ontvangt volgens het vredesverdrag, dat het is voorgelegd, ook financieele en eco nomische voordeelen. De geallieerde mogend heden hebben afgezien van alle schadeloosstel ling. Zij hebben geen enkele oorlogsvergoeding geëischt. Als de Turksche regeering en het Turksche volk, aldus vervolgde Curzon, zich kunnen scheiden van booze herinneringen en tradities van het verleden, hebben zij een van de beste gelegenheden, die zich ooit in de ge schiedenis hebben voorgedaan, voor zich, om hun evenwicht te herwinnen, wel is waar op een kleiner schaal, maar zij kunnen toch een nuttige factor worden bij de ontwikkeling van 'de wereld. Hij zeide, dat het zeer verstandig van de Turken is, dat zij besloten hebben het vredesverdrag te onderteekenen. Als de Geal lieerden zien, dat Turkije van goeden wil is, zullen zij het zooveel hulp verstrekken als mogelijk is. ALLERLEI. Duitschland heeft met Italië een overeen komst gesloten betreffende de levering van 180.000 ton steenkolen per maand. Italië krijgt 100.000 ton Opper-Silezische kolen, 60.000 ton bruinkoolbriketten en 20.000 ton Roerkolen. Binnenland. Decentralisatie bestuur P. en T. De commissie, welke opdracht heeft ontvan gen om na te gaan de wenschelijkheid van de centralisatie van het bestuur van den post-, te legraaf- en telefoondienst, heeft, volgens de N. R. Crt." aan de inspecteurs de navolgende vra gen gesteld 1. Welk deel van den arbeid, thans verricht door het hoofdbestuur, zou kunnen worden overgedragen aan de directies, van b.v. een vijftal districten, waarin het land zou zijn te verdeelen 2. Welke bevoegdheden van directeur-gene raal of inspecteuren kunnen worden overge dragen 3. Welke wijzigingen van wetten, besluiten, beschikkingen en voorschriften zouden noodig zijn voor de verplaatsing van werkzaamheden en bevoegdheden als bedoeld sub 1 en 2 4. Welke voordeelen en welke nadeelen zou den verbonden zijn aan de bovenbedoelde de centralisatie-maatregelen Op welke punten kan door decentralisatie bespoediging van afdoening der zaken worden verkregen Welke gouden de financieele gevolgen zijn De Duitsche gezant. De Duitsche gezant in Nederland, dr. Rosen, is van zijn verlof uit Berlijn naar den Haag teruggekeerd. Journalistiek Congres. Bij het bestuur van den Nederlandschen Jour nalisten Kring is een voorstel ingekomen, om het Journalistiek Congres te Rotterdam niet te houden op 26 en 27 September, maar op 16 en 17 October a.s. Aangezien het Dagelijksch Bestuur zich met dit voorstel vereenigd heeft, zal het kringbestuur vermoedelijk tot dit korte uitstel besluiten. Het gemeentebestuur van Rotterdam zal het congres officieel ontvangen in het nieuwe Raadhuis. Na afloop van deze ontvangst, wor den de deelnemers in extra-trams naar de Maas gebracht. De gemeente biedt een boottocht door de havens aan. De directie van de HollandAmerika-Lijn heeft medegedeeld, dat zij het congres een eere maaltijd wenscht aan te bieden aan boord van het s.s. „Rotterdam." Naar men zich herinneren zal is vroeger ook de Vredesconferentie op deze wijze ontvangen. Ook de dames van de congresleden kunnen aan den maaltijd deelnemen en eveneens zullen ver schillende autoriteiten worden uitgenoodigd. De senaat van de Nederlandsche Handels- hoogeschool heeft het kringbestuur de aula van het Universiteitsgebouw als vergaderlokaal aan boden. Nederland en Esthland. Naar aanleiding van een bezoek, dat de ver tegenwoordiger van Esthland in Frankrijk, de heer C. R. Pustra, aan ons land heeft gebracht met het doel betrekkingen aan te knoopen tusschen zijn land en Nederland, ontving hij van onzen minister van buitenlandsche zaken een brief, waarin deze verklaarde De wensch van uw regeering, om in vriend schapsbetrekkingen met Nederland te komen, stemt geheel overeen met de gevoelens van de Nederlandsche regeering. De handels- en scheep vaartrelaties tusschen Nederland en Esthland dagteekenen reeds van vroege tijden en wach ten slechts op haar ontwikkeling. Ook is het mij aangenaam te uwer kennis te kunnen bren gen, dat de Nederlandsche regeering, in afwach ting van de formeele erkenning van de Esth- landsche republiek, genegen is in onderhande ling te treden met uw regeering en met haar betrekkingen te onderhouden, welke kunnen strekken tot het toeknoopen der banden tus schen beide landen. Voorzitter van de Tweede Kamer. Mr. D. Fock, de voorzitter der Tweede Ka mer, is voor eenige weken naar Zwitserland vertrokken. Anli-revolutiewet. Gisteren is afgekondigd het Staatsblad, be vattende de Wet van 28 Juli, houdende nadere voorzieningen tot bestrijding van revolutionaire woelingen. Onze gezant te Bangkok. De nieuwbenoemde gezant en consul-generaal te Bangkok, de heer H. J. W. Huber, is 28 Juli j.l. op zijn nieuwen post aangekomen. Zuivering afvalwater. Bij K. B. is ingesteld een Instituut voor Zuivering van Afvalwater. De zetel van het Instituut is gevestigd te 's-Gravenhage. Het Instituut heeft ten doel de waterontreiniging te bestrijden en te voorkomen en wel door het verrichten van onderzoekingen zoowel aan het Instituut zelf, als aan proefstations elders, en door andere werkzaamheden, die ten deze door den Minister van Landbouw, voor zooveel noo dig in overleg met den Minister van Arbeid, dienstig worden geacht. Aan het hoofd van het Instituut staat als Directeur de Scheikundige adviseur bij de Ar beidsinspectie. Er wordt ingesteld een commissie van Toe zicht op het Instituut voor Zuivering van Afval water, welker leden door de Kroon op voordracht van de Ministers van Landbouw en van Arbeid worden benoemd. Nederland en Zuid-Afrika. In het 2 Juli-nummer van „De Burger" wordt met erkentelijkheid gewag gemaakt van het feit, dat de Nederlandsche regeering beslo ten heeft op de begrooting een bedrag van f 10.000 uit te trekken om daarmee aan Afrika ners gelegenheid te geven in Nederland het hooger onderwijs te volgen in het belang van de „dietsche beschaving". „Het is ongetwijfeld de onafwijsbare plicht van hen, die in de wereld een gemeenschappe lijke beschaving vertegenwoordigen, elkaar in dit opzicht te steunen," zegt het blad. „Wan neer wij hier in Zuid-Afrika ons kultureel be staan willen handhaven, dan is het noodig, dat wij tegenover de minder verwante kultureele invloeden, die dagelijks op ons inwerken, ook ons gemoed openstellen voor den invloed van de beschaving, die zoo na aan de onze verwant is. „In de vorming van de leiders van onze nationale strijd hebben wij veel te danken aan Nederland. Zij, die hun opleiding in Holland mochten genieten, zijn vandaar teruggekomen niet als „baster-Aollandertjies", maar als echte Afrikaners, in merg en been. Kijk maar de rangen van de voorvechters~van onze Afrikaan- sche taal en beschaving door en gij zult be merken, hoe de Hollandsche iuvloed heeft gewerkt. „Noch Zuid-Afrika, noch Nederland zijn aan gewezen op het spelen van een imperialistische en aggressieve rol in de wereld. Wat de Diet- sers echter op het oog hebben, is elkaar zoo veel mogelik te steunen in de handhaving van eikaars gemeenschappelike beschaving. En dat doet men ongetwijfeld door nauwer kontakt te zoeken. „Wij verheugen ons in het feit dat ook tans in officieële kringen de ogen zijn opengegaan voor het grote belang, dat Nederland heeft bij de handhaving van de dietse kuituur in Zuid- Afrika, evenals wij, Afrikaners, reeds lang heb ben beseft, hoe het bestaan alleen van de vrije staat Nederland van onschatbare beteekenis voor ons is in onze strijd om de eigen dietse beschaving." Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de w«ek van 511 Aug. Suikerkaart bon 44, van 2—8 Aug., bon 45, van 915 Aug. Broodkaart. De bruinbroodkaart van hat 146e tijdvak (rood) 816 Aug. Koninginnedag. Het Bestuur der Oranjevereeniging heeft zich weer bezig gehouden met de voorbereiding der viering van den Koninginnedag. Zooals dat voor den oorlog zoo geregeld elk jaar ge schiedde, maar 5 jaren lang moest achterwege blijven. Dit jaar nu zal het weer een feest zijn, zooals dit vroeger was, het programma daarvoor is in de jongste bestuursvergadering vastgesteld. De feestdag zal geopend worden met mu ziek en aubade, wat als een wijding van den dag beschouwd kan worden. De welgeslaagde voklsspelen van het vorige jaar zullen ook nu weer plaats hebben, al zul len misschien die niet geheel dezelfde zijn dit zal de commissie, die met de regeling van dit nummer belast is, definitief vaststellen. 's Middags heeft de groote zwemwedstrijd plaats over 3000 meter. Schiedam is voor zoo ver ons bekend de eenige gemeente waar een wedstrijd over dien afstand kan plaats hebben zonder keerpunt voor de zwemmers. En zoo noodig kunnen we hier den afstand verlengen. Bovendien heeft men vooral bij het begin- en eindpunt, een prachtige gelegenheid om de zwem mers op alle punten te zien en bij hun tocht te volgen. Schiedam wordt dan ook door de zwem mers en door den Bond hoog gesteld voor het houden van wedstrijden op de lange baan. Een bloemencorso zal 's middags worden ge houden. Hieromtrent zullen spoedig nadere mededee- lingen gepubliceerd worden. 's Avonds zal een groot avondfeest plaats hebben op het terrein bij het Volkspark, dat reeds vele malen goede diensten heeft bewezen. Wij willen hierbij opmerken, dat zij, die van deze feesten willen profiteeren, goed zullen doen zich tijdig als lid te laten inschrijven. Nu het ledenfeest, dat vroeger op 2 Augustus werd gegeven wij denken met leedwezen aan de voor Schiedam verloren schoone gelegenheid waar de Oranjevereeniging vroeger haar leden een avondfeest aanbood nu dat ledenfeest met het oog op den financieelen toestand der Vereeniging dit jaar nog moest achterwege blijven, heeft het Bestuur besloten op andere wijze aan de leden der Oranjevereeniging voor rechten te geven. Hun zal namelijk met vrouw en 1 kind vrijen toegang verleend worden tot de Volksspelen en tot het avondfeest, waarvoor de niet-leden een tamelijk hooge entree zullen moeten betalen. Het programma voor het avondfeest belooft een prettig feest te zullen wordenook daaromtrent zullen later nog mededeelingen gedaan worden. Men ziet dus dat het lidmaatschap meer voor deelen oplevert dan de contributie behoeft te kosten. Voor die contributie is wel een minimum gesteld, maar geen maximum. Men knoopt dit goed in 't oor, en houde daar rekening mede bij het opgeven van het bedrag zijner contribu tie. Jubilea. In enkele jaren tijds is het thans de vierde maal, dat men onder het dienstpersoneel van de Havenkerk alhier een zilveren jubilé viert. Vandaag was het 25 jaren geleden, dat de dienstbode in de pastorie, Antje de Bruin, haar betrekking aanvaardde, terwijl ook de werkster, vrouw Van Leeuwen, heden haar zilveren feest viert. Ter gelegenheid van deze jubilea werd heden ochtend 8 uur in de St. Janskerk een H. Mis voor de jubilaressen opgedragen door den zeer- eerw. pater Micklinghoff. Na afloop van de kerkelijke herdenking van het zilveren feest, was er in het kwistig met groen en bloemen versierde verblijf van het dienstpersoneel gelegenheid de jubilaressen te feliciteeren. Van deze gelegenheid werd druk gebruik gemaakt. De hoogeerw. deken bood den jubilaressen een geschenk onder couvert aan, terwijl ook van andere zijden stoffelijke blijken van belang stelling werden geschonken. Flora-bioscoop. Hedenavond wordt een aanvang gemaakt met de fraaie seriefilm De „Circuskoning", in de hoofdrol de bekende artist Eddie Polo. Van een open plaats achter de mouterij van de fa. Hulstkamp, aan de Lange Haven, zijn in den afgeloopen nacht ontvreemd 6 geelkleurige kippen, 2 oude en 4 jonge, B ij het te 's-G ravenhage gehou den examen L. O. handteekenen is o.a. geslaagd J. Mak alhier. UIT ROTTERDAM. Het ligt in het voornemen van den burge meester de eerste vergadering van den gemeen teraad in het raadhuis aan den Coolsingel te doen plaats heben op Woensdag 1 September a.s. In deze vergadering zullen geen zaken ter behandeling aan de orde worden gesteld. Met het oog op het bijzondere karakter van deze eerste zitting van den gemeenteraad in het nieuwe gebouw is het de bedoeling van den burgemeester een beperkt aantal genoodigden in de gelegenheid te stellen daarbij tegenwoor dig te zijn. De plechtige inwijding van het nieuwe ge bouw, zal naar steeds in het voornemen heeft gelegen, later plaats vinden als de groote Bur gerzaal is gereed gekomen. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Vrijdag 6 Aug. 1920 des namiddags 2 uur. Voorzitterbij afwezigheid van den burge meester, de heer C. Houtman. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig mevr. NoletKreyns en de heeren mr. v. Baren, v. d. Schalk, Kavelaars, Bod- deüs, Korpel en van Pelt. De notulen van de vergadering van 18 Juli worden vastgesteld. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede dat bij ge legenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder een telegram van gelukwen- sching is gezonden en daarop een dankbetui ging is ontvangen. Ingekomen van Ged. Staten een besluit tot goedkeuring der wijziging van de verordening op de heffing van een pi. dir. bel. n/h. inko men en goedkeuring van het Raadsbesluit tot nadere regeling der jaarwedde van burgemeester, secretaris, gemeente-ontvanger en wethouders. Van B. en W. voorstel om aan mej. S. E. Bras, onderwijzeres aan school H, overeenkom stig haar verzoek, met ingang van 1 October, en mej. A. Mulder, onderwijzeres aan school B, met ingang van 1 November, eervol ontslag te verleenen. Hiertoe wordt besloten. Mede wordt besloten, overeenkomstig zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen aan den heer W. K. M. de Kat, directeur van het gas-, water- en electriciteitsbedrijf, wegens zijn be noeming in gelijke betrekking te Breda, met ingang van 15 September. De Voorzitter brengt den heer Kat een woord van dank voor de vele en gewichtige diensten aan de gemeente gewezen. Van B. en W. voorstel tot vaststelling van de rekening over 1919 van het Levensmidde len-bureau en de centrale keuken In handen van de commissie voor het nazien der rekeningen. Idem voorstel tot inkrimping van het leden tal van de commissie van toezicht op de Gem Arbeidsbeurs en tot wijziging der betrekkelijke verordening, alsmede te besluiten tot ontbin ding der tegenwoordige commissie en in een volgende vergadering een nieuwe commissie te benoemen. Aangehouden tot een volgende vergadering Ingediend is de voorloopige vaststelling der gemeente-rekening over 1919. In handen van de commissie voor het nazien der rekeningen. Van den heer E. G. van den Bovenkomp dat hij de benoeming tot lid van de commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs aan neemt. Kennisgeving. Ingediend zijn de bescheiden van de Gem. fondsen over 1919. In handen van de commissie voor het na zien der rekeningen. Van B. en W. voorstel, om mej. B. M. C. Stolk voor vast aan te stellen als leerares in het schoonschrijven en den heer J. H. Romein voor den nieuwen cursus aan de Handels avondschool, als leeraar in Handelsaardrijks- kunde te benoemen. Goedgekeurd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2