Van den Bond van werklieden in overheids dienst, adres, betreffende verlofdagen en va- cantietoeslag. In handen van B. en W. om advies. (Wordi vervolgd). Gemengd Nieuws. Ondeugdelijkvleesch. Na het eten van ondeugdelijk vleesch hebben zich te Bergen een dertigtal vergiftigingen voorgedaan. Het vleesch was afkomstig van een slager, die het had gekocht van een collega te Westgraftdijk. Een patiënt is ernstig, de anderen zijn thans hersteld. Op last van de justitie wordt een ernstig onderzoek ingesteld. Diefstal. Te Naarden werden uit de mi litaire magazijnen reeds gcruimen tijd 27 dekens Paardentuigen en ander nieuw lederwerk ver mist. Het is de politie gelukt een groote hoeveel heid dezer goederen op te sporen, welke reeds aan derden waren verkocht. Vermoedelijk hebben de militairen, die thans hen dienst reeds met groot verlof verlaten heb ben, de goederen gestolen. J^R oovers vervolgd pervliegma- chine. Men meldt uit DavonportEen vlieg machine bestuurd door de luitenants Brierly en Fred. Wallace, beiden zwaar gewapend, vertrok van hier ter vervolging van bandieten die te >iMoline Commercial bank" hadden beroofd van 20.000 dollar en na een revolvergevecht met de Politie ontvlucht waren. De vliegeniers zoeken het land af in de richting waarin de roovers ont kwamen. Uit den trein gevallen. Van den trien, die om ongeveer 6 uur Woensdagmiddag van de Klomp vertrok en waarin een transport Duitsche kinderen vervoerd werd, ging een por tier open, waardoor twee dier kinderen uit den trein vielen. Nadat de trein tot staan was ge bracht, bleek, dat een der kinderen zwaar ge- Wond was, terwijl de andere haast geen letsel had bekomen. Na verbonden te zijn, werden zij naar Utrecht vervoerd. IJsbeer doodgebeten. Woensdag middag is in de stallen van het circus Hagenbeek een der ijsbeeren door een anderen ijsbeer dood gebeten. Er waren enkele nieuwe exemplaren aangekomen die door de stallen naar de voor hen bestemde kooien werden geleid. Een der nieuwelingen moest daarvoor een kooi passee- ren waarin een der oude ijsbeeren was opgeslo ten. Deze scheen echter op zijn nieuw collega niet bijster gesteld te zijn, want plotseling sprong hij op, greep den ander bij den keel waarna een bloedige worsteling ontstond. Het personeel probeerde met alle middelen de vech tenden te scheiden maar tevergeefs. De oude ijsbeer liet zijn slachtoffer niet los dan na hem den strot geheel te hebben doorgebeten, waarna het slachtoffer levenloos in elkaar zakte. De schade van deze vechtpartij wordt op ruim 5000 geraamd. Hetdienstbodenvraagstuk. Het nijpende dienstbodenvraagstuk heeft natuurlijk ook de aandacht van de arbeidsbeurzen. Ten einde bij de oplossing zooveel doenlijk de be hulpzame hand te kunnen bieden, is de moge lijkheid geopend om ingeval geen Nederlandsche dienstbode beschikbaar blijkt, een Duitsch meisje te bekomen. Daartoe moet de aanvrager bij de Arbeids beurs zijn verzoek aanhangig maken met volle dige vermelding der arbeidsvoorwaarden, zoo als te verdienen loon, rusttijd enz. Dan zendt de Arbeidsbeurs die aanvrage door naar de Nederlandsche arbeidsbeurs te Oberhausen, die nagaat of bij haar of bij Duitsche arbeidsbeur- zen geschikte Duitsche meisjes zijn ingeschre ven. Deze worden dan in verbinding gebracht met de arbeidsbeurs of met den aanvrager zelf. In het laatste geval moet vast staan, dat dit zonder bezwaar kan geschieden. Ook wat de „gezondheidstoestand" aangaat, is te Oberhausen reeds met enkele Landes- nrbeitsamter in relatie getreden, terwijl in de mogelijke gevallen, dat een dienstbode reisgeld verlangt, de beurs zich met doorzending of overmaken belast. Deze geheele bemiddeling geschiedt kosteloos, Zoodat langs dezen weg er weer een kans is om menige huismoeder aan een dienstbode te helpen al zal zij dan een poes in den zak moe ten koopen. Wat trouwens ook veelal gebeurt De berooving van de citadel te Spandau. De opzienbare berooving van de Spandauer citadel, waarbij den inbrekers zeer veel millioenen Roemeensche leibiljetten in handen vielen, zal thans de strafkamer te Moabit bezighouden. Er zijn twee groepen van personen, tegen wie geprocedeerd zal worden. Den 7en November 1918 werden in de officierswachtkamer te Span- dau 123 kisten met nieuwe Roemeensche bank noten, die door het ministerie van Oorlog te Boekarest naar Berlijn waren gezonden, ge deponeerd. De kisten bevatten 540 millioen lei. Gebleken is, dat van dit enorme bedrag 47 millioen gestolen is. De eerste groep van beklaagden bestaat uit drie handelaren en nog vier anderen, die als daders, resp. als helpers bij den verkoop der banknoten zullen terechtstaan. Deze groep wordt beschuldigd van diefstal van ongeveer 5 millioen lei. De tweede groep beklaagden bestaat uit zes personen, door wier gevangenneming het even eens gelukt is, de verblijfplaats van ongeveer 5 millioen lei vast te stellen. j Volgens beweringen van den hoofdbeschul- digde heeft de toenmalige voorzitter van den arbeiders- en soldatenraad te Spandau hem een kartonnen doos met 5 millioen lei gegeven, welke hij aan de radicaal-socialistische partij te Brussel ter hand moest stellen. Het overige geld zou over de Hollandsche grens ge smokkeld worden. Het zou hun gelukt zijn, 3 millioen lei naar Holland en Zwitserland te brengen. In zijn bagage zijn 2 millioen lei ge vonden. De behandeling van deze strafzaak, die gecompliceerd wordt door verschillende smokkelaffaires, zal zeer groote moeilijkheden opleveren. Er zijn vele getuigen uit Weenen, Bochum cn Dortmund gedagvaard, benevens een aantal douanebeambten. Dure schepen. In „het Nederlandsch Zeewezen" wordt het volgende medegedeeld omtrent den huidigen scheepsbouw „In Engeland en in de Vereenigde Staten, de twee voornaamste landen voor den scheeps bouw, schijnt de bedrijvigheid in dat vak nu toch wel het hoogste punt te hebben overschre den, want het aantal contracten dat voor nieu wen aanbouw wordt afgesloten, neemt belang rijk af. Toch was er den laatsten tijd veel vraag naar tankschepen voor olievervoer, en werden daarvan dan ook verscheidene op stapel gezet. De opdrachten houden dan ook niet geheel en al op er worden ook nog wel passagierssche pen in aanbouw gegeven, maar de vraag naar nieuwe vrachtbooten vermindert sterk, en van den bouw van een enkel soort schepen, zooaR tankbooten, kunnen de werven op den langen duur niet bestaan. De tonneninhoud van de wereldvloot zal aan het eind van het jaar dien van voor den oorlog overtreffen, zelfs met in achtneming van een gemiddelde jaarlijksche toename voor de jaren, waarin niet is gebouwd. Dan wordt het voor de reeders ook wel een gewaagde onderneming om nieuwe schepen in opdracht te geven, vooral als de prijzen nog maar steeds zoo hoog blijven. In het algemeen gesproken kost in Engeland een schip tegenwoordig het viervoud van het geen aldaar vóór den oorlog werd betaald. Het voornaamste materiaal, het staal doet viermaal den prijs van dien in 1910, en de arbeidskosten bedragen ook wel het viervoud van vroeger, door de hoogere loonen, den beperkten arbeids tijd, en doordien, onafhankelijk daarvan, in den zelfden tijd toch minder werk wordt afgeleverd dan vroeger, zoodat voor hetzelfde werk nu wel 1 Va maal het aantal arbeidsuren van vroe ger noodig is. Het bovenstaande geeft eenigszins aan, waar om het vervoer van handelsartikelen en dien tengevolge het gebruik ervan zooveel geld kost. De Russische staatsschuld. Het „Bulletin du Bureau Economique Russe" te Parijs pulbiceert de volgende interresante cij fers betreffende de Russische staatsschuld Bij het begin van den oorlog beliep de lee- ningsschuld Rbl. 8824V6 millioen, waarvan 3098 millioen voor de spoorwegen. Twee derden der schuld was door uitloting aflosbaar Op 1 Januari 1917 was het uitstaande bedrag door uitloting tot 869176 millioen verminderd. Hier van luidden 3911.80 millioen alleen n Russische en 4779.70 millioen tege ijk in vreemde munt naar gelang der landen waarin zij werden uit gegeven. 3991.70 millioen is in verschillende vreemde munt betaalbaar. Het is niet moge lijk vast te stellen welk bedrag der leeningen zich binnenslands bevindt. Een onderzoek bij 3762 bankinstellingen toonde op 1 Januari 1914 aan, dat 48 pet. van het totale bedrag aanwezig was, doch wat niet bij de banken gedeponeerd was kan niet worden vastgesteld. Weliswaar kan de intrekk ng der coupons een zeker houvast geven. Betaald werd in het in Rusland buitenland totaal in millioenen Rbl. 1900 214.5 180.5 395 1910 233.2 175.8 409 1911 246 147 393 1912 200.2 187.3 387.5 De Revue „Internationale Economique Bei ge" raamt jaarlijks de in Frankrijk voor de staatleeningen en de gegarandeerde obligatiën te verrichten betalingen op fr. 400 millioen daarbij kwamen nog fr. 100 millioen voor onge garandeerde obligatiën en industriëele onder nemingen Bij bovengenoemde cijfers komen nog de oorlogsleeningen. Volgens het laatste bericht van den minister van financien in het „Journal für Handel und Industrie" brachten de binnen- landsche leeningen zonder de Vrijheidsleening Rb. 7538 mill, op, de schatkistwissels met korten looptijd 4370 millioen, de 4 pet. schatkistobli- gatiën 850 millioen, totaal 12.758 millieon en de Vrijheidsleening tot September 1916 2960 mill- lioen. Bij de Staatsbank heeft de schatkist ver der 12.251 millioen schatkistwissels met korten looptijd verdisconteerd. De buitenlandsche schuld is gedurende den oorlog slechts met de voorschotten der geallieerden gestegen n.l. met fr. 3450 millioen van Frankrijk, 560 millioen van Engeland, 224 millioen van de Vereen Staten, Yen 295 millioen van Japan en Lire 36 millioen van Italië. De juweelen van den tsaar. De „Evening Stand." meldt, dat niettegenstaande het strenge toezicht in de havens, de Russische kroon-juweelen door bolsjewistische agenten naar Engeland gesmokkeld zijn en dat zij deze kostbaarheden, benevens vele andere, afkom stig van leden der Russische aristocratie, trachten te verkoopen. Met de opbrengst za men een krachtige propaganda be ginnen te Amsterdam, Konstantinopel, Wladi- wostock en in de Vereenigde Staten, waarheen reeds agenten gezonden zijn. De Engelsche politie heeft alle handelaars in edelgesteenten in het land gewaarschuwd en men hoopt op die wijze de plannen te verijdelen. De overheid kreeg de mededeelingen omtrent het vervoer der kroonjuweelen van een En- gelschman ,die te Petrograd woonachtig is en aldaar in edelgesteenten handelt. Hij kent de regalia van den Tsaar en de Tsaritsa door en door en was degene, die bij het uitbreken der Russische revolutie en na den aanval op het Britsche gezantschap te Petrograd en den moord °P kapitein Gromie, den inaritiemen attaché, voor een waarde van 70.000 pond aan edel gesteenten bij den Britschen consul bracht, die ze later in Engeland in veiligheid wist te bren gen. Sedert den uittocht der Russische aristocra ten naar Engeland, heeft diezelfde Engelschman een aantal Russische prinsen en aartshertogen, die naar West-Europa vluchtten met een deel van hun fortuin, belegd in edelgesteenten, ge holpen om deze van de hand te zetten. De politie in Engeland en Frankrijk heeft al lang geweten, dat groote hoeveelheden kostbare juweelen door bolsjewisten uit Rusland werden gesmokkeld en verkocht, om met de opbrengst daarvan de propaganda van Lenin en Trotzky te steunen doch nog nimmer hebben zij zulk een schat naar Engeland weten te brengen als thans het geval was. De Russische kroon-juweelen hebben een fabelachtige waarde en zijn allerprachtigst. Zij waren opgeborgen in de „Hermitage" en het eerste wat de bolsjewisten deden toen zij de macht in handen kregen, is geweest deze plaats streng te bewaken. Later zijn zij uit de „Her mitage weggehaald en op een onbekende plaats verborgen. De voornaamste juweel was de „Orloff", die den scepter van den Tsaar sierde. Hij was ge slepen in roosvorm en geleek op de helft van oen duiven-ei, wegende 1941/5 karaat. Volgens het verhaal was de steen vroeger het oog van een Indisch afgodsbeeld, waaruit het door een soldaat werd gestolen. In 1776 werd de steen te Amsterdam door prins Orloff ge kocht voor Katharina II, die er 450.000 zilve ren roebels en een jaargeld van 4000 roebels met een adellijken Russischen titel voor betaalde. Een der fraaiste Oostersche robijnen, van groote waarde, behoort ook tot de Russische kroonjuweelen. Die steen was zoo groot als een duivenei en werd door Gustaaf III van Zweden aan de keizerin Katharina geschonken. Een bloedbad. Groote verontrusting is gewekt door een verschrikkelijk bloedbad, dat de Roemenen op het spoorwegstation van Nagyszeben hebben aangericht. De „Az Est" meldt de volgende bijzonderheden De Roeme nen hebben vele Hongaarsche boeren, die na jarenlange, Russische gevangenschap terugkeer den, terstond opgeroepen en wilden ze van het station Nagyszeben naar Boekarest doorzenden. Op het station kwam ook de oude moeder van een der boeren om afscheid te nemen en ondanks het bevel van een soldaat om het perron te verlaten, wilde zij niet weggaan van haar zoon. De Roemeensche soldaat gaf daarop met den kolf van zijn geweer een slag aan de oude vrouw die dadelijk dood ineen zeeg. Tengevolge van dit optreden ontstond muiterij onder de Hon garen een door de Roemenen te hulp geroepen militaire afdeeling gaf vuur op de ongewapende Hongaren, tengevolge waarvan ruim honderd personen werden gedood en talrijke gekwetst. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op art. 219 der wet van den 29sten Juni 1851 (Staatsblad no. 85), regelende de sa menstelling, inrichting en bevoegdheid der ge meentebesturen Doen te weten Dat de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven der gemeente, over het dienstjaar 1919, op 4 Augustus 1920 aan den raad is ingediend, en tegelijk op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is ne- dergelegd terwijl die rekening tevens, tegen betaling der kosten, in afschrift aldaar ver krijgbaar is gesteld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 4en Augustus 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. HOUTMAN. W. B. De Secretaris, V. SICKENGA. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders hebben bij hun besluit dd. 5 Augustus 1920 de beslissing op de verzoeken van J. F. v. d. KNAAP, om vergunning tot het oprichten van een broodbakkerij in het pand Geervlietschestraat no. 1, kadaster Sectie M. no. 2899 met een heeteluchtoven P- VAN ZWET, om vergunning tot uitbrei ding van de vleeschwarenfabriek in het pand Groenelaan no. 101, kadaster Sectie M. no. 1622, met één electromotor van 2 P.K., drijvende een hakmachine en een cuter. VERDAAGD, aangezien het desbetreffend onderzoek nog nie't is geëindigd. ^Schiedam, 6 Augustus 1920. Burgemeester en Wethouders hebben bij hun besluit dd. 5 Augustus 1920 vergunning ver leend aan DE N. V. VAN DEVENTER'S GLASFA BRIEKEN „SCH1EDAM-DELFT", om ver gunning tot uitbreiding van hare glasfabriek aan den Buitenhavenweg no. 122 alhier, kadas ter Sectie L. no. 2019, met 2 electromotoren van 15 en 1 van 30 P.K. voor het drijven van com pressoren en een liggenden stoomketel van 25 M2. verwarmingsoppervlak voor verwarming van teeroliebakken Schiedam, 6 Augustus 1920. Telegrammen. Polen en Russen. LONDEN, 6 Aug. Het antwoord van de Russische sovjetregeering op de jongste nota van Engeland deelt mede, dat de bolsjewiki van meening zijn, dat de opmarsch naar Warschau moet worden voortgezet. Lloyd George deelde i daarop aan Kamenef en Krassin mede, dat orders gegeven zijn tot afkondiging der blokkade van Rusland. WEENEN, 6 Aug. De Poolsche regeering en de vertegenwoordigers der Entente hebben Warschau verlaten en bevinden zich reeds op weg naar Krakau. In Warschau heerscht een paniekstemming. Men vreest dat- de Radenrepubliek zal worden uitgeroepen. Daar de Russische cavalerie in de laatste dagen ononderbroken oprukt van Baranowitsji in de richting van Ziedlee, houdt men het met binnenrukken van de stad door de kozakken binnen eenige uren rekening. Burgerlijke Stand. Geboren: 3 Aug. Arie, z. v. G. Graaf land en M. Romijn, Boterstraat. 4. Her- manus, z. v. H. Wiekenkamp en A. Bos, Nieuwe Maasstraat.Marinus, z.v. J. G. Hom burg en D. E. van der Kraan, Leliestraat. Johanna Maria, d. v. H. M. Schipper en J. M. B. Schapers, Taansteeg.— Arie z. v. A. Kruit en M. van Bommel, Oostsingel. Johanna, d. v. G. Pappers en M. E. van Zanten, Roos beek. 5. Bernardus Petrus, z. v. P. J. Bos man en C. M. Meerhof, Polderstraat. Ondertrouwd: 5 Aug. C. Fons 21 j. en J. Lammers 19 j. W. J. Schoof 27 j. en G. A. J. van Oorschot 22 j. L. van Lienden 24 j. en Th. J. E. Lecluse-25 j. J. Th. Chambon 23 j. en A. van Wieringen 20 j. F- D. den Outer 22 j. en C. Flartman 21 j- C. van Eijk 30 j. en J. van Leeuwen 24 j. P. J. van Pelt 37 j. en C. Th. van Leeuwen 33 j. Gehuwd: 5 Aug. J. A. Bruijne 25 j. en D. Ilmer 20 j. L. Mak 30 j. en G. van Pelt 28 j. J. Wiliems 26 j. en A. J. Snijders 20 j. A. L. Bronsgeest 25 j. en E. A. Span 22 j.A. Creveld 24 j. en C. S. Raske 21 j. P. G. van der Zee 25 j. en M. A. H. Kamman 19 j. G. H. Sterk 28 j. en C. A. Marks 24 j. Visseherij, SCHIEDAM, 6 Augustus. Aangekomen Stoomdrifter SCH. 491 „Maria", sch. T. Taal. ledig van Scheveningen. Scheepvaart. Hoogwater te Hoek van Holland. 6 Aug. v.m. 6n.m. 6.29. 7 Aug. v.m. 6.49, n.m. 7.17. 8 Aug. v.m. 7.31, n.m. 8.11. Hoogwater te Schiedam ongeveer 1 uur en 40 min. later. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spiritus. SCHIEDAM, 6 Aug. Men noteert voor Prima spiritus 100 directe levering f 1227,. Stemming kalm. Moutwijn. SCHIEDAM, 6 Aug. Men noteert voor moutwijn 46% f 60. Stemming kalm. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Sohied. Spoelingvereeniging." Heden f 1.80 per ketel. VEEMARKT DELFT, 5 Aug. Aanvoer197 runderen, 402 schapen of lammeren, 17 paarden, 735 varkens, 9 vette kalveren, 505 biggen, 57 magere kalveren, 12 geiten of bokken, vette varkens veulens. Vette koeien le kw. f575875, 2e kw. *250f575, kalfkoeien le kw. f530f825, 2e kw. f250f525, vaarkoeien f350f600, 2o kw. f 200f 350, vette kalveren le kw. f 2e kw. fvette schapen le kw. f,2e kw.f.weischapen le kw. f2e kw. fvette lammeren le kw. fwei lammeren, fmagere varkens le kw. f 45f 180, biggen f 20—f 45, nuchtere kalve ren le kw. f20f45, paarden f200f700. Rundvleesch per kilo f2.30 f2.f 1.70, vette varkens ff Boter. Aanvoer 174/8 en 9/16 wegende te zamen 3570 kilo, f 3.— 6 f 3 20 per kilo.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 3