A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel 580 A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 1""^ der rooden om de ontwikkeling van zijn suc cessen te verhoeden, geëindigd is met een vol ledige mislukking. Na een week van hevigen strijd zijn de roode legers volledig verslagen zij verloren 4000 gevangenen, 39 kanonnen, 150 machinegeweren, vier gepantserde treinen, pant serauto's en groote hoeveelheden ooilogstuig. Wrangel vervolgt de roode strijdkrachten, welke geheel ontredderd zijn. DE BOYCOT TEGEN HONGARIJE MISLUKT. Uit Weenen meldt men Nadat Donderdag de avondbladen de ophef fing van de boycot van Hongarije al hadden aan gekondigd, bevat de „Arbeiterzeiting" een tele gram van Fimmen, dat de boycot ten einde is. Het blad stelt vast, datde boycot mislukt is. Fimmen wordt te Weenen verwacht. Het mis lukken van de boycot wordt door het blad toe geschreven aan de houding der Tsjecho-Slo- waksche arbeiders. DE INTERN. FINANCIEELE CONFERENTIE. De commissie van schadevergoeding zal wor den uitgenoodigd een afgevaardigde te zenden naar de aanstaande financieele conferentie te Brussel, ten einde haar voordeel te doen met de besprekingen der conferentie. Het program der conferentie zal dadelijk beginnen met het onderzoek van den financieelen en economi- schen toestand van ieder land, dat naar de con ferentie afgevaardigden heeft gezonden dezen zullen een uiteenzetting geven van den finan cieelen toestand van hun land, met inlichtingen over de begrooting, de binnenlandsche en bui- tenlandsche schuld, de staat der geldelijke cir culatie en van den wisselkoers en deze inlich tingen zullen worden aangevuld door een zeer korte mondelinge toelichting. Na dit algemeene onderzoek, dat 2 of 3 dagen zal duren, zal de conferentie overgaan tot het bestudeeren der essentieele problemen van de financieele poli tiek en een voor een de vraagstukken bespre ken der openbare financiën, van het circulatie- geld en van den wisselkoers, benevens van den internationalen handel. De conferentie zal voorts op een dag vap algemeene besprekingen een redactie-commissie belasten met het ge reed maken van de tekst-ontworpen der beslui ten, die de essentieele beginselen zullen vast leggen, welke door de conferentie zijn goedge keurd. Het laatste deel der werkzaamheden van de conferentie zal bestaan uit het onderzoek naar maatregelen van internationale actie, voor gesteld voor het herstel van het crediet. Zij zal de tijdelijke middelen bestudeeren voor de bevordering van den internationalen handel en de mogelijkheden aangeven voor de uitgifte van internationale leeningen, Behalve deze uitge breide vraagstukken zullen door de bijzondere commissies, samengesteld uit de gedelegeerden, een aantal technische vraagstukken worden be studeerd, zooals de instelling van een uniforme statistiekdienst, ten einde de inzameling en de vergelijking van economische inlichtingen uit alle landen mogelijk te maken. ALLERLEI. Reiiter verneemt, dat de onderteekening van het vredesverdrag met Turkije wederom is ver daagd. Volgens de huidige regelingen moet het verdrag nu- Maandag geteekend wor den. De geallieerde afgevaardigden ontvingen bericht zich er voor gereed te houden. De Duitsche nota met het voorstel om het geschil over het neerhalen van de Fransche vlag uit de wereld te helpen door het voor te leggen aan een scheidsgerecht van den volken bond is vandaag te Parijs overhandigd. I Madeira Selected Dry, Fernando Brothers, Oporto. Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag 6 Augustus. AGENDA Benoemingen. Aan de orde is 1. Voorstel van B. en W. tot definitieve aanstelling van de heeren E. Geerts en C. De Bode als onderwijzer aan de buitengewone school. Goedgekeurd. 2. Voorstel van curatoren van het gymna sium tot het verlengen voor den cursus 1920/ 1921 van de tijdelijke aanstelling van de heeren J. A. Hingman, J. H. Massink. en P Schut, resp. als leeraren aan het gymnasium in tee kenen, natuurkunde en scheikunde. Goedgekeurd. 2a. Voorstel van curatoren van het gymna sium tot benoeming voor den cursus 1920/1921 van den heer G. Brouwer te Rijswijk (Z.-H.) tot leeraar in de natuurlijk historie aan het gymnasium. De Raad benoemt den heer G. Brouwer. De heeren Korpel en mr. Kavelaars komen ter vergadering. Schoolbouw. 3. Voorstel van B. en W. om le. een crediet beschikbaar te stellen voor den bouw van de twee lokalen aan sehool. G en het gelijktijdig daarmede op te richten gymnastiek lokaal bestemd voor school G. en de nieuw te bouwen zevenklassige school aan de Anthonie Muijsstraat 2e. de plaats te bepalen voor laatstgenoemde school en het gymnastieklokaal. De heer v. d. Toorn vraagt of deze plan nen in de commissie voor Gemeentewerken zijn geweest. Zoo niet, dan wenscht spr. te verne men of de Raad geen prijs zou stellen op voor lichting der betrokken commissie. De voorzit te r zegt dat de reden waar om de plannen niet naar Gemeentewerken zijn geweest deze is, dat de directeur met verlof is. De commissie voor Gem .-werken komt eerst Woensdag a.s. bijeen en dan zou het voorstel weer uitgesteld moeten worden tot de volgende Raadszitting. Spoedshalve is het voorstel thans op de agenda geplaatst. De heer v. d. Toorn zegt, dat hij niet veel verstand van de plannen heeft en het hem dus moeilijk valt hier zijn meening te zeggen. Als de andere leden der commissie het goed vinden, zal hij zich bij de afdoening neerleggen. De voorzitter merkt op, dat de 2 loka len precies gelijk zijn aan de bestaande. Als gegevens zijn gebruikt die welke men had van de school in de Polderstraat. De heer mr. Kavelaa rs wil het voorstel plitsen, n.l. in dat van de twee lokalen en de nieuwe school. De voorzitter zegt dat het hier een credietaanvrage geldt. Behandeling van de plannen geschiedt in een volgende vergadering. De heer v. d. Tempel is niet tegen credietaanvrage, maar wil nog niets beslist zien ten opzichte van het gymnastieklokaal. De Raad is plotseling met de voorstellen overvallen. De heer Sc h reu der vraagt inlichtingen omtrent de plaats van het gymnastieklokaal. De voorzitter geeft de verlangde in lichtingen. De heer v. d. Toorn zal, als andereleden geen bezwaar hebben, niet verder op het voor stel ingaan. De heer v. d M o s t ondersteunt het voor stelKavelaars betreffende splitsing. Weth. de Bruin zegt, dat hij de geopper de bezwaren wel had verwacht. In de vorige Raadzitting is lang en breed over het voorstel gesproken en tot bouw van een 7-klassige school besloten. Het kan den Raad bekend zijn, dat de grond daar ter plaatse zoo is verkaveld, dal de school moet komen ter plaatse als aangegeven. Het gymnastieklokaal kan niet anders geplaatst worden als aangegeven staat op de teekening. Aangezien de Raad waarschijnlijk niet voor September bijeenkomt, zou weth. gaarne zien dit punt thans af te doen. In overleg met ge meentewerken wordt een crediet gevraagd voor 2 lokalen en een gymnastieklokaal. De heer Mr. Kavelaars vult thans zijn voorstel aan in dien zin, dat als er bezwaren bij gemeentewerken mochten zijn, daarmede alsnog rekening zal worden gehouden. De voorzitter gelooft dat er dan geen bezwaar meer tegen het voorstelKavelaars kan zijn. Het voorstel sub. 1 wordt goedgekeurd met algemeene stemmen op 1 na (die van den heer v. d. heer v. d. Tempel.) Het voorstel, sub. 2 wordt op gelijke wijze goedgekeurd. O n d e r w ij s. 4. Voorstel van B. en W. om in het leven te roepen de functie van inspecteur bij het Lager Onderwijs en hun college te machtigen tot oproeping van zoodanigen functionaris over te gaan. Na een uitvoerige discussie (waarvan we in een volgend nummer het verslag zullen plaatsen) werd het voorstel aangenomen met 15 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Slavenburg, Schreuder en mr. Kavelaars. Comptabiliteit. 5. Wijziging van de Gemeentebegrooting dienst 1919 en 1920. Goedgekeurd worden een zestal ontwerp besluiten. De heer mr. Kavelaars vestigt de aan dacht op eenige onjuistheden in een der ont werpbesluiten. De voorzitter zegt toe, dat van dejopmer- king nota zal worden genomen. T uchtschool. 6. Advies van B. en W. op het adres van het hoofdbestuur van de Tuchtunie inzake de oprichting van speciale tuchtscholen of -klassen. Onder verwijzing naar de adviezen van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs en die van Wering van Schoolverzuim stellen B. en W. voor het Hoofdbestuur van de Tucht- uni te berichten, dat de toestand op de seholen in deze gemeente niet zoodanig is, dat de stich ting eener „strenge" school of klasse noodza kelijk of wenschelijk wordt geacht, Hiertre wordt besloten. Uitkeering O.W.-b e 1 a s t i n g. 7. Beantwoording van de vragen van het raadslid, den heer W. van der Hoek, inzake de uitkeering aan deze gemeente uit de oorlogs winstbelasting. De voorzitter wijst er op dat reeds een request door het gemeentebestuur is verzonden. Al het mogelijke wordt gedaan om nog een gunstige 3e uitkeering te bekomen. De heer v. d. Hoek brengt aan B. en W. een woord van hulde voor het gezonden adres. Hij kan slechts de hoop uitspreken, dat de 3e uitkeering Schiedam ten goede zal komen. De voorzitter dankt voor de vriende lijke woorden, voor het verzonden adres, waar aan de gemeentesecretaris een groot aandeel heeft gehad. Het antwoord yan B. en wordt voor kennis geving aangenomen. Het nieuwe Ziekenhuis. 8. Voorstellen van B. en W. om a. een crediet van 15000.toe te staan voor het aanbrengen van eenige verbeteringen aan het nieuwe Ziekenhuis b. den aannemers en onder-aannemers van den bouw van het nieuwe Gemeente-Ziekenhuis alhier een schadeloosstelling toe te kennen voor door lien geleden schade, door vertragingen in de diverse leveringen enz. veroorzaakt, tot een totaal bedrag van f 8132.12. Over dit voorstel ontspint zich een zeer uit voerig debat (waarvan het verslag in een vol gend nummer zal worden opgenomen), waarbij in hoofdzaak de slechte uitvoering van verschil lende onderdeelen van het gebouw werd be sproken. Punt 8a werd ten slotte z.h.st. goedgekeurd, terwijl punt 8b aldus geamendeerd, dat de gemeente alle rechten reserveert, met 143 stemmen werd aangenomen. Tegen de heeren Collé, Scheffers en Hijman. 9. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van een af- en overschrijving en een suppletoire begrooting voor het Stads-Ziekenhuis, dienst 1919. Goedgekeurd wordt de af- en overschrijving tot een bedrag van f 1345 en de suppletoire begrooting in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 12.610. Noodwoningen. 10. Voorstel van B. en W. om een crediet van 12000.toe te staan voor de inrichting van noodwoningen in het pand Hoofdstraat 103. Door de inrichting hiervan zal aan 8 gezinnen huisvesting verschaft kunnen worden. De heer Matt li ij s s e n vraagt of deze woningen bestemd zijn voor de bewoners der Zuiderstraat. De heer m r. Kavelaars wenscht, dat de woningen alleen verhuurd zullen worden aan personen, die reeds 5 jaren in de gemeente gewoond hebben. De heer v. d. Tempel merkt op, dat iets dergelijks al bestaat bij de woningbouwvereeni- gingen. De heer v. d. Most vraagt of het werk in eigen beheer uitgevoerd of aanbesteed zal wor den. Hoelang zullen de woningen mogen bestaan Wethouder m r. v. V1 z e n antwoordt, dat de woningen niet bestemd zijn voor de bewoners der Zuiderstraat. Weth. acht bet niet gewenscht, dat er een vaste regel wordt gesteld betreffende de bewoning. B. en W. zullen letten op de Schiedamsche belangen. Den heer v. d. Most antwoordt weth., dat in de stukken heeft gestaan, dat het in de bedoeling ligt de uitvoe ring van het werk aan een aannemer te dezer stede op te dragen. De tijdelijke woningen mogen, ingevolge de wettige voorschriften, 5 jaren bestaan. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen. De heer Korpel wil punt 20 thans behan deld zien, met het oog op z'n tijd die beperkt is. De Voorzitter zegt dat er tal van andere punten zijn, die nog behandeld moeten worden en deze zijn minstens even belangrijk alspunt20. Laten we maar vlug doorwerken, anders zullen we vanavond moeten terugkomen. Hij wil wel een enkel punt, waarbij uitgebreide discussies verwacht, worden, aanhouden tot aan het eind der agenda. Tegen heling. Aan de orde komt nu 11. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op de tapperijen, logementen, openbare vermakelijkheden, optochten en den handel in gebruikte roerende goederen te Schie dam door de opneming van een bepaling ter bestrijding van heling. De voorgestelde wijziging wordt goedgekeurd. M o u t w ij n. 12. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de voorwaarden waaronder de Gemeente Schie dam de echtheid van Schiedamsche Jenever en Schiedamschen moutwijn zal waarborgen door verhooging van het tarief der te verstrekken itiketten. Deze verhooging houdt mede verband met de hoogere drukkosten voor een nieuwe voorraad van etiketten, die aangeschaft moet worden. De heer Go 11 zegt, dat in dit tijdperk van drankbestrijding het hem zonderling lijkt, dat de gemeente de echtheid van de jenever waar borgt. Deze gedragslijn van het gemeentebe stuur is niet in overeenstemming te brengen met het besluit in zake het tapverbod. Spr. stelt voor de gedrukte etiketten op te gebx-uiken, en geen nieuwe meer aan te maken en de betrokken verordening als afgedaan te beschouwen. De Voorzitter merkt op, dat door B. en W. slechts voorgesteld is, de tarieven te ver- hoogen. Het voorstel-Collé is nu niet aan de orde. Als het voorstel-Collé schriftelijk bij B. en W. wordt ingediend zullen B. en W. hierop advies uitbrengen. Het voorstel van B. en W. wordt z. lx. st. aangenomen. De heeren Collé en Korpel verzoeken aanteekening dat ze er tegen zijn. De Voorzitter stelt voor punt 13 der agenda (overuren politie) aan te houden tot straks. Goedgekeurd. Spuihaven. 14. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 12.000.voor het uit diepen van de Onde Spuihaven. Het erediet hiertoe wordt verleend. Woningbouw. 15. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 13.400.voor de ophoo ging van het aan de Bouwvereeniging „St. Jozef" uitgegeven perceel grond langs de Antho ny Muysstraat en voor de voltooiing der stra ten langs dit bouwblok. Overeenkomstig het advies wordt dit crediet verleend. Autov ra clxtwagen. 16. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een aanvullingscrediet van 1800.voor den aankoop van een auto-vrachtwagen door Gemeentewerken. Door het verleenen van dit aanvullingscre diet kan voor f 7500 een zwaardere Daimler Mercedes-vrachtwagen aangekocht worden. Hiertoe wordt besloten. Westerhaven. 17. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 39.000.voor het door trekken van de Westerhaven Dit werk heeft eenigen tijd voor wat betreft het graafwerk, stil gelegen en had in dien tus- schentijd ook de gasfabriek de gelegenheid haar duiker in de droge haven te leggen. Na deze credietverleening, zal het werk weer voortgezet worden Het crediet wordt verleend. Grond. 18. Voorstel van B. en W. tot terugkoop van den heer B. K. A. Kappelhof van het hem bij Raadsbesluit van 19 December 1916 ver kochte perceel grond naast het pand Warande 195. Goedgekeurd. 19. Voorstel van B. en W. tot ontheffing van een der voorwaarden, waarop bij Raadsbe sluit van 21 Augustus 1917 grond, thans eigen dom van den heer B. K. A. Kappelhof, is ver kocht aan den lxeer R. II. M. Geerdes. Goedgekeurd. Uitsluiting in de bouwbedrijven. 20. Beantwoording van de vragen van het Raadslid, den lxeer C. Korpel, betreffende po gingen om te geraken tot voortzetting van den woningbouw met steun van Rijk en Gemeente, die tengevolge van de uitsluiting in het bouw- vakbedrijf zoo goed als stil staat. Over dit onderwerp werd zeer lang gedebat teerd, zoodat de Voorzitter ten slotte een voorstel deed om de discussies, die toch doel loos wax-en, te sluiten. Nadat de debatten gesloten waren, stelde hij aan de orde 21. Advies van B. en W. op het adres van den Schiedamschen Bestuurdersbond, waarbij wordt verzocht B. en W. opdracht te geven, zoodanige maatregelen te treffen, dat de af bouw van de in aanbouw zijnde arbeiderswo ningen, die tengevolge van de uitsluiting in het bouwvakbedrijf is onderbroken, onverwijld voortgang kan hebben. B. en W. stellen voor hierop te antwoorden, dat, hoezeer het stil leggen van den bouw der arbeiderswoningen wordt betreurd, het gemeen tebestuur gerechtigd, noch bevoegd is in het gerezen geschil direct of indirect partij te kiezen. Dit voorsbei wordt aangenomen met 1110 stemmen. Vóór de heeren Schreuder, Hijman, v. d. Most, Scheffers, v. d. Toorn, Evers, v. d. Tem pel, Matthijssen, Kavelaars, Houtman en mr. v. Velzen. Havengelden. 22. Voorstel van B. en W. tot herziening van het tarief van het haven-, brug-, pont- en kadegeld. Overeenkomstig de voorgestelde wijziging, wordt het tarief van f 0.031/2 gebracht op f 0.05. Deze verhooging geldt niet zeeschepen en vaar tuigen de visscherij betreffeixde het tarief voor kadegeld wordt met 50 pCt. verhoogd. Straat in akers. 23. Advies van B. en W. op het adres van den Alg. Ned. Straatmakersbond, houdende verzoek om de straatmakers en hulpstraatma- kers in een hoogere loonklasse te plaatsen. Geheel in overeenstemming met de Salaris commissie achten B. en W. het niet gewenscht op het verzoek in te gaan. Goedgekeurd. Woningbouw. 24. Voorstel van B. en W. tot het verhoo- gen van het aan de R. .K Bouwvereeniging „St. Jozef" verleende voorschot voor den bouw van 25 arbeiderswoningen aan de Anthony Muysstraat tot 180.000. Goedgekeurd. Politie. De Voorzitter stelt nu aan de orde 13. Advies van B. eu W. op het schrijven van de Afd. Schiedam van den Alg. Bond van Politiepersoneel in Nèderland dd. 23 Mei 1920, houdende verzoek de door het politiepersoneel verrichte diensturen boven het aantal van 56 per week (8 dagen) als overuren te beschouwen en als zoodanig uit te betalen. Overeenkomstig het door de salarisconxmissie aan B. en W. uitgebracht advies en waarmede het College zich kan vereenigen, besluit de Raad afwijzend op dit verzoek te beslissen. „Eendrach t". 25. Voorstel van B. en W. a. tot goedkeuring van de begrooting voor het boekjaar 1 Januari 1920 t/m 31 Mei 1921 van de bouwvereeniging „Eendracht" b. tot toekenning van een subsidie groot f 1220.03 tot dekking van het exploitatieverlies op het Badhuis. Goedgekeurd. Machtigingen. R. en W. vragen machtiging tot onderhandsche verhuur, gerekend te zijn ingegaan 25 Maart j.l. aan J.Acqooij van een gedeelte van het pand Hoofdstraat 111, tegen een huurprijs van f 4.50 per week. Goedgekeurd. tot onderhandsche verhuur aan C. Frenaij van den stal op het terrein achter het perceel Dwarsstraat 58, tegen een huurprijs van f 1. per week, ingaande 1 September a.s. indien het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2