Dagblad, voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 43st# Jaargang. Maandag 9 Augustus 1920. No. 12810. b? ifunii ,.b5 jpunn fhs finn tnh« De schuldige ontmaskerd. FRDILLITO Bureau{[Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus89. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. levenslange -f 111| verlies van J1111 L"9 I 11 8 invaliditeitU IJ voet ot oogU ^00<I 1 I U fi een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene VerzekerlngibanW u Behl"*""- bfj verlies van een wijsvinger verlies van eiken ande ren vinger Buitenlandsch Nieuws. POLEN EN RUSSEN. De Poolsch-Russische oorlog en de houding van de geallieerden ten opzichte van de onafhan- lijkheid van Polen zijn thans de gewichtigste zaken, waarmede de voornaamste leden staatslieden in Europa zich bezig houden. Zelfs in Amerika, waar men zich in den laat. sten tijd weinig meer interresseerde voor de Europeesche vraagstukken, is plotseling de groot ste belangstelling ontstaan voor de gebeurte nissen in Polen. In officieele kringen te .Washington begrijpt men, dat op het oogenblik niet slechts de inte griteit van Polen op 't spel staat, maar ook de vrede in Europa. Het is dan ook, zoo seint men uit Washington aan de "Times", voor Amerika onmogelijk voor zoo'n gevaarlijken toestand de oogep te sluiten. Wilson heeft Vrijdagmiddag in liet Witte Huis een belangrijke conferentie gehad met den minister van buitenlandsche zaken en andere autoriteiten. Uit Hongerije komt voorts het bericht, dat tusschen Frankrijk en Hongarije besprekingen zijn gehouden over deelname van het Hongaar- sche leger aan een eventueelen oorlog tegen de bolsjewiki. De Entente zou reeds aan Tsjecho-Slowakije, Joego-Slavië en Roemenië om doortocht voor de Hongaarsche troepen hebben gevraagd. Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavië hebben al hun toestemming verleend, terwijl de onderhan delingen met Roemenië nog voortduren. Ook de Balkanstaten schijnen in actie te komen voor het Russisch gevaar. Het vertrek van den Tsjecho-Slowakischen minister van Buitenlandsche Zaken naar Bel grado dat gister zou plaats hebben, staat in verband met de gemeenschappelijke besprekin gen in zake de houding, welke de Balkanstaten in deze aangelegenheid moeten innemen. De Oostenrijksche staatssecretaris dr. Renner vertrok gister naar Praag. Naar verluidt, zal hij met de regeering aldaar den toestand bespre ken, welke door de gebeurtenissen in het Oosten en door het verdrag der Entente met Hongarije is ontstaan. Men ziet dus dat de politieke toestand in het oude Europa al zeer ernstig is. Wat nu de onderhandelingen tusschen de geallieerden en sovjet-Rusland aangaat, deze zijn mede in een kritiek stadium gekomen. Men kan gerust zeggen, dat de verhouding tusschen Rusland en de geallieerden nog nimmer zoo gespannen is geweest als in de laatste dagen. Lloyd George treedt bij de diplomatieke be sprekingen tusschen de sovjet-vertegenwoordi gers (Kamenef en Krassin) te Londen en de geallieerden het meest op den voorgrond. Hij zou o.a. van de Russen verlangd hebben, dat zij Warschau niet zullen binnenrukken. Uit het Engelsch vertaald. 25 Dat woord „Neger" moest zeker niet letter lijk worden opgevat. Als het sloeg op een echte neger, zou dat mijn taak vergemakkelijken. In Dover zouden niet veel zwarten zijn. Maar het was veel waarschijnlijker, dat het meer een bijnaam was of een toespeling, die ik niet be grijpen kon. In ieder geval moest ik in Dover maar eens mijn geluk beproeven. Nog een ander punt was mij niet helder Philip Harvey was van Southend naar Londen gegaan met het lijk van zijn tante in den zwar ten koffer. Waarom was er dan geen enkele aan wijzing op dien koffer, die onmiddellijk naar Parijs was doorgezonden in den vorm van een etiket of label met het merk „Londen" of Londen naar Southend" Ik ging niet regelrecht naar Dover, maar reed eerst naar het kantoor. Gelukkig, dat ik dat gedaan had, want er lag een brief voor mij van Austin Harvey. Hij was 's morgens geko men, net toen ik Southend verliet en luidde •la volgt: De Russische gedelegeerden te Londen schij nen onder den indruk te zijn van het blijkbare besluit van de geallieerden om geen vage be loften te aanvaarden, maar hen aan iets stel ligs te houden. Daaruit verklaart men de be trekkelijk verzoeningsgezinde houding die de Russen in de laatste conferenties aan den dag gelegd hebben, maar alles draait om de kwestie, wanneer het bolsjewistische leger zijn opmarsch zal staken. De kwestie van Warschau blijft daarom de eigenlijke toetssteen van de oprecht heid der bolsjewiki. Zondag zijn te Hythe gewichtige besprekin gen gehouden over het Poolsch-Russische vraagstuk. Millerand is met een staf van hooge Fransche autoriteiten het Kanaal overgestoken, om aan die conferentie deel te nemen. Over deze conferentie meldt men uit Londen de volgende bijzonderheden Millerand, Maarschalk Foch, Generaal Des- ticker, de adjunct-chef van den Generalen staf en Berthelot arriveerden Zondagochtend half tien aan boord van den Franschen kruiser „Meuse" te Folkestone, waar zij ontvangen werden door Lloyd George, Lord Curzon en hun gevolg. Lloyd George en Millerand stapten met hun tolk in de eerste auto en waren weldra in druk gesprek gewikkeld. Foch en Beatty volgden in een volgende auto. Dat Admiraal Beatty in plaats van Sir Henry Wilson, de chef van den Engelschen Generalen Staf, deze bespreking bijwoont, is een aandui ding er voor, dat Engeland zoo noodig ter zee Polen tegen Sovjet-Rusland ter hulp zal komen, terwijl Frankrijk hulp te land zal verleenen. het beding, dat.hun anunestie wordt verleend en. De toestand is in hooge mate ernstigeen antwoord van Moskou is ontvangen en is een vierkante verwerping van het Britsche voorstel, Vrijdagavond door Lloyd George gedaan. De Sovjet-regeering verkiest rechtstreeks met Po len te onderhandelen en naar zij zegt is reeds een zoodanige regeling getroffen, dat de Russi sche vertegenwoordigers de Poolsche gedelegeer den a.s. Woensdag zullen ontmoeten. De „Times"-correspondent constateert, dat dit antwoord van Moskou aanmatigender van toon is, dan men had kunnen verwachten, doch de Sovjet-regeering, voelt dat zij Polen bij de keel heeft en wil blijkbaar niemand tusschenhaar en haar slachtoffer laten komen. Met het oog op het onbevredigend antwoord besloten de leiders der Fransche en Engelsche regeeringen de zaak te verwijzen naar hun respectieve mili taire en maritieme adviseurs. Hun advies zal heden worden besproken. Millerand zal der halve zijn terugkeer naar Parijs tot heden na middag uitstellen en Lloyd George zal zijn be loofde verklaring niet eerder dan Dinsdag in het Lagerhuis kunnen afleggen. Tot zoover de Times-correspondent. Van zekere zijde wordt te Londen gemeld, dat Kamenef's delegatie gistermorgen aan de hoof den van de Britsche en Fransche regeeringen een nieuw voorstel heeft gedaan dat hierop neerkomt, dat de Sovjet-regeering bereid is haar leger terug te trekken tot de grenzen van ethnografisch Polen, vastgesteld door den Op persten Raad op voorwaarde, dat de Entente- r geeringen niet alleen hun steun onthouden aan Wrangels leger in de Krim, doch hem en zijn leger ook bewegen zich over te geven met Lloyd George toonde Millerand een afschrift van de overeenkomst Vrijdagavond in Dow- ningstreet getroffen met Kamenef en Krassin. De „Sundy Express" beweert, dat bij deze overeenkomst door Lloyd George werd voorge steld om de Russisch-Poolsche krijgsverrichtin gen gedurende tien dagen op te schorten, ten behoeve van het begin van de onderhandelingen over een wapenstilstand. Lloyd George ver wachtte tijdens de besprekingen te Hythe ant woord, doch tot op de afzending van dit be richt is hier nog geen beslissend antwoord van Moskou bekend. Een bijzondere correspondent van de „Times" te Hythe meldt omtrent de besprekingen in de villa van den heer Sasson, dat de teekenen niet gunstig voor den vrede zijn. En zekere mede deelingen uit Sovjetbronnen ontvangen, worden onbevredigend gevonden. Hij bevestigt het be richt van de „Sunday Express" dat Lloyd George Vrijdagavond 10 dagen opschorting van den strijd voorstelde, gedurende welken tijd beide partijen de positie van het oogenblik blijven in nemen zonder daarin eenige verandering te brengen. De bijzondere „Times"-correspondent te Hy the meldt toegestaan wordt naar een ander land te ver* trekken. Een „Witte Krim" zou de regeering in geen geval dulden. Indien deze bewering eenigen grond heeft, dan blijkt daaruit dat de Sovjet-regeering Polen te gen Generaal Wrangel of hem tegen Polen tracht uit te spelen. Ook heet de Sovjet-regee- ring bereid te zijn te Parijs te onderhandelen met de Fransche regeering over de aanzienlijke som, die Rusland aan Frankrijk verschuldigd is. Van het gevechtsterrein in Polen zijn vandaag weinig belangrijke berichten. De bolsjewiki hebben de stad Bialystok een schatting opgelegd van 500 millioen Poolsche marken Waarschijnlijk om de betaling dezer schat ting te waarborgen, hebben zij alle fabrikanten te Bialystok gevangengenomen en alle fabrie ken gesloten. Men vreest hier, dat de vorderin gen der Duitsche koop.lieden (deze bedragen b.v. voor een firma twee millioen mark) ernstig gevaar loopen. Belgische militaire overeenkomst, omtrent welke de deskundigen het sedert verscheidene dagen eens zijn geworden. Slechts de ernstige huidige moeilijkheden hebben de leiders der beide re geeringen verhinderd aan deze overeenkomst politiek karakter te verleenen. Doch men ver zekert, schrijft de „Petit Parisien", dat de om- misbare ratificaties aangaande het ontwerp, dat door maarschalk Foch en generaal Maglinse is uitgewerkt, door Frankrijk en België zullen worden uitgewisseld. BOLSJEWIKI IN DUITSCHLAND. Uit Chemnitz wordt gemeld In den nacht van 5 op 6 Augustus is het aan de veiligheidspolitie gelukt om op den straatweg van Hersbach naar Zwickau een auto aan te houden, waarin 13 gewapenden zaten, en deze te arresteeren. In de auto bevonden zich groote roode plakkaten, waarop stond Weg met de regeering Bewapening van het proletariaatUitroeping van de radenrepubliek De onderteekening luidde„De uitvoerende raad". De politie te Chemnitz heeft een luitenant van de rijksweer te Klingenthal gearresteerd. De man wordt verdacht met de bolsjewiki ge- meene zaak te maken. MijnheerSedert mijn roekelooze dwaas heid of beter gezegd, wellicht de wreekende Hand Gods ons lot in uw handen heeft ge steld en ons aan uw genade heeft overgel verd, besef ik hoe langer hoe meer, dat ik onver standig deed met mij tegen het noodlot te verzetten. U weet te veel, en u begrijpt hoe de angst mij vervolgt en van het spoor brengt. Ik ben besloten mijn plicht te doen, wat er ook van komen mag. Houd mij ten goede dat na een vreese- lijken strijdik tot de slotsom ben gekomen, dat mijn geweten eischte of althans toe stond, om iemand, die mij zeer na en dierbaar is te redden van een lot dat te verschrikkelijk is om aan te denken. Ik moet de bekentenis afleggen en de gevolgen op mij nemen. Da delijk nadat ik u verliet, heb ik aan „Philip" getelegrafeerd, hem gewaarschuwd en ge smeekt te vluchten. Hij zal nu, naar ik hoop, in veiligheid zijn. De Hemel vergeve mij, als ik verkeerd deed, maar ik kan niet anders. Ga niet naar Dover, het zou volkomen nut teloos zijn. U zult daar niemand vinden. Op dit oogenblik is de ellendige geschiedenis u zeker al voor de helft bekend. De andere helft ik behoef mijzelf daaromtrent niet te misleiden wacht u te Southend. U weet dat evengoed als ik. Ik zal hier in Parijs de gebeurtenissen blijven afwachten. Neem bij uw oordeel over mij, mijn vreeselijke po sitie in aanmerking. De Hemel zij ons allen genadig. AUSTIN HARVEY. HET FRANSCH- BELGISCH VERDRAG. De Fransche en Belgische generale staven hebben aan de eerste ministers Millerand en Delacroix den tekst overhandigd van de Fransch- Toen ik dezen brief gelezen had, ging ik regel recht naar Charling Cross en nam den trein naar Dover. Het eenige, dat ik nu wenschte te weten, was, waar Philip Harvey in Dover was of ge weest was Ik dacht in den trein nog lang over den Ouden Neger, maar kon natuurlijk niet tot een bevredigende oplossing komen. Toen ik te Dover aankwam viel mijn oog op het perron op een bord met kolossale adver tentie. In het midden de grijnzende koppen van twee Mooren afgebeeld. Het was een ad vertentie van een klein hotel, dat „Het Mo- riaanshoofd" heette. Ik nam een vigelante en gaf den koetsier order naar een hotel te rijden. Ik was nog nooit een nacht in Dover overgebleven, hoewel ik er zeker meer dan zesmaal door gekomen was en ik wist niets van de hotels af, behalve dat „Lord Warden" voornaam en duur was. Toen de man de stad inreed, schoot mij opeens de naam te binnen dien ik aan het station gelezen had. ik stak mijn hoofd uit het portier, en vroeg den koetsier of hij „Moriaanshoofd" kende. Zeker kende hij dat. Het was een soort van deftig restaurant met logeerkamers er boven. „Mooi", zei ik, „dan gaan we daarheen." HOOFDSTUK XV. Philip Harvey. De duisternis begon te vallen, toen wij Mo riaanshoofd bereikten. Juist op het oogenblik BELGIE. De „Volksgazet" bevat onder den titel „Re volutie in Vlaanderen Pruisische maatregelen te Antwerpen uitdagingsagenten aangesteld", een uitvoerig relaas van scherpe maatregelen, welke te Antwerpen zouden getroffen zijn in verband met een revolutionaire, beweging welke 15 Augustus zou moeten loskomen, doch waar niemand te Antwerpen of elders in Vlaanderen iets van af weet. De haven, telefoon- en tele graafkantoren, gevangenis, gas- en electriciteits- fabrieken en banken zouden van nu af bewaakt en bij het minste onraad dadelijk militair be zet worden. Ook worden vele Vlaamsche en socialistische lokalen reeds bespied. 16 duizend patronen werden ter beschikking gesteld van den plaatselijken commandant. De „Volksgazet" beschouwt de getroffen maatregelen als een uit daging van de Anti-Vlaamsche kaste. Het blad deelt verder mede, dat het socia listisch Kamerlid Eechkelers zich in verband hiermede tot den voorzitter van het parlement, zijn partijgenoot Brunet, wendde, die er zijn verwondering over uitdrukte. Ook Janson, de minister van landsverdediging, beweerde niets van de zaak af te weten. Het blad stelt de vraag wie verantwoordelijk is voor deze uitda ging- ITALIË EN ALBANIË. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Rome Het Italiaansche avontuur in Albanië is met een vergelijk geëindigd. De voorwaarden zijn bekend. Naar verluidt, heeft Italië in geheime dat de vigelante er vóór reed kwam er haastig een man uitloopen, die mij ontsteld in een hoek van het rijtuig deed wegduiken. Het was na melijk Austin Harvey. Hij scheen erg ontdaan en liep dóór, zonder een blik rechts of links te slaan. En toen eerst schoot mij een gedachte door het hoofd. De Oude Neger Moriaanshoofd. Ik stond versteld over mijn eigen domheid. Mijn goed geluk had mij precies naar het huis gebracht, vanwaar Philip Harvey zijn brief had verzonden. Boven de deur grijnsde een groote negerkop Austin's aanwezigheid hier deed me ver onderstellen, dat zijn broer er ook nog was. Ik twijfelde er geen oogenblik aan, of ik zou hem binnen een paar dagen toch gevonden hebben, maar het was wel zoo prettig, dat ik op deze wijze tijd en moeite kon uitsparen. „Dus Austin Harvev kan óók leugens ver tellen", dacht ik. Maar onmiddellijk daarop verweet ik mij zelf, dat ik onrechtvaardig was. Ongetwijfeld had hij te goeder trouw gezegd, dat hij zou blijven waar hij was, en was hij eerst, toen zijn raad vergeefsch bleek te zijn, haastig hierheen gekomen om zijn broeder te redden, vóór het te laat was. Uit dit alles kan ik nu wel de gevolgtrekking maken, dat het te laat was en dat ik Philip Harvey in mijn macht had. (Wordt vervolgd). fIS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1