Rijk is vereischt en dat liet den Minister voor komt, dat verpleging in een ziekenhuis krach tens de bepalingen van het ontwerp niet ge zegd kan worden een verpleging voor eigen reke- n'ng te zijn. Het gevolg van die opvatting is dus, dat aan den verzekerde, die geen kostwin- uer is, slechts een derde gedeelte van het hem toekomende ziekengeld wordt uitgekeerd, ter wijl het overige deel aan het ziekenfonds toe komt voor wiens rekening de verzekerde in de ziekeninrichtingen of het gesticht is opgenomen. Diensten op New-York, Cuba en Mexico. De Koninklijke Hollandsche Lloyd zal een veertiendaagschen dienst van Amsterdam naar New-York openen. De „Kennemerland" vertrekt als eerste stoom schip 1] September van Amsterdam. Voorts zal de Kon. Holl. Lloyd een driewe- kelijkschen dienst naar Cuba en Mexico openen, in welken dienst de ,.Hollandia" op 29 Septem ber als eerste schip naar Havana, Vera en Cruz en New-Orleans zal vertrekken. Dc Japansche gezant. De heer Otchia, de Japansche gezant bij het Nederlandsche Hof, die onlangs benoemd werd tot ambassadeur te Rome, zal tusschen 19 en 24 Augustus van Den Haag naar Rome ver trekken. Velen zullen het vertrek van den gezant, die zich tijdens zijn verblijf in Nederland zoo ver dienstelijk heeft gemaakt voor de bevordering van de goede betrekkingen tusschen Nederland en Japan, met leedwezen vernemen. Warenwet. De benoeming van den voorzitter en de leden van de commissie van advies, bedoeld in art. 17 van de Warenwet, beteekent niet, dat hiermede de commissie voltallig zou zijn. De commissie zal bestaan uit gewone en buitengewone leden. De buitengewone leden zullen nader benoemd Worden naar gelang de commissie speciale onderwerpen als b.v. melk en jams onder han den gaat nemen. Zij worden gekozen uit de man nen van het vak en hebben voor hun speciaal onderwerp dezelfde rechten als de leden van de commissie Geleidelijk zullen dus nog nadere benoemingen plaats hebben Jaarbeurs. De Koningin heeft, evenals over de vier reeds gehouden Nederlandsche Jaarbeurzen, ook over de Vijfde Nederlandsche Jaarbeurs, welke voor het eerst een internationaal karakter zal dragen en te Utrecht zal worden gehouden van 616 September 1921, het Beschermvrouwschap aan vaard. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 511 Aug. Suikerkaart bon 44, van 28 Aug., bon 45, van 915 Aug. Broodkaart. De bruinbroodkaart van bat 146e tydvak (rood) 816 Aug. Oogstfeest 1920. Uit de huurders van Volks- en Familituintjes 'n het Sterreboseh hebben zich op uitnoodiging van de Oogstfeest-Commissie buurtcommissies gevormd die op zich genomen hebben enkele Innen in het sterreboseh te versieren. De Oogstfeest-Commissie verschaft daarvoor naast hare technische voorlichting, versierings materiaal. De geheele versiering zoowel van het tentoonstellingterrein als van de lanen blijft onder één hoofdleiding, waardoor de een heid is verzekerd en de gedachte dat versiering niet oogstproducten hoofdzaak moet zijn, ver wezenlijkt zal worden. Brand Tuinlaan. Gistermiddag omstreeks 12 uur werd aan de Politie kennis gegeven, dat er brand was uitge broken in het pand Tuinlaan 84, bewoond door familie van Waas. De brandweer werd ge alarmeerd en de politie rukte met den slangen- Wagen uit. Het bleek dat de zeildoeken brie- Venbus in brand stond. Ook het gordijntje aan de deur had vlam gevat. De politie wierp eenige einmers water in de brievenbus en verschafte Zlch aan de achterzijde door het inslaan van eeo ruit in de keukendeur, toegangtot de woning. Het vuur kon, doordat de waarschuwing tij dig geschied was, met eenige emmers water 8ebluscht worden. Door de warmte waren 4 roiten in de deur gesprongen. De vermoede- Hlke oorzaak is het werpen van een hranden- cle sigaret of lucifer in de brievenbus. der spoorwegen is lied' mrorgen op feestelijke wijze gevierd. Om half 9 werd de jubilaris en echtgenoote per automobiel, welwillend door de fa. Witlich Hoek afgestaan, van zijn woning aan de Kreu- pelstraat no. 28 afgehaald en naar het stations gebouw gereden. Hier had zich, in de gereser veerde le klas-wachtkamer, het personeel verzameld. Tegen 9 uur werd de jubilaris door den stations chef ontvangen. In een korte toespraak her dacht de chef hem als een man van plicht. Van de 40 jaren, welke de jubilaris in dienst der spoor wegmaatschappij heeft doorgebracht, heeft hij ruim 38 jaren als portier aan het station alhier dienst gedaan en steeds ten genoege van supe rieuren en publiek. Spr. hoopte, dat de jubila ris nog eenige jaren zijn taak met dezelfde opge wektheid en dienstijver zou blijven vervullen De heer J. Beukers, voorzitter der huldigings commissie bood „Jan de Portier", namens de Schiedamsche burgerij en vele personen uit Delft en Vlaardingen zijn hartelijke gelukwen- schen aan. Spr. schetste in goedgekozen bewoor dingen de dienstvaardigheid, welke ,',Jan de Portier" in zijn langen diensttijd aan de reizi gers betoond heeft en zijn prettigen omgang, waardoor hij met velen op den besten voet ver keert. Eén verzoek wilde spr. den jubilaris doen en wel vooral goed te letten op het „rechts hou den" bij den uitgang. De jubilaris beloofde dit onmiddellijk en zeide vooral op het rechts houden van den heer Beu kers te zullen letten. De heer Beukers dankte ten slotte vooral nog de gevers voor het aanzienlijk bedrag, dat zij bijeengebracht hebben. De penningmeester van de Commissie, de heer Willemse, overhandigde daarop den jubi laris een couvert met inhoud, terwijl hij namens de Vlaardingsche vischvrouwen een gouden horloge in etui aanbood. De heer Draijer bood namens commissie en gevers, een fraai bloemstuk aan. „Jan de Portier" bedankte chef en burgerij voor den onvergetelijken dag, welken men hem bereid had. Daarop namen jubilaris en echtgenoote plaats in een grooten auto der fa. Witlich Hoek, Jan met het bloemstuk in de hand, waarna een tocht door de stad werd gemaakt. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po- 'tie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's mid- ags tabakspijp, bak van'mallejan. Rij vinders kinderschort, Peeters, West- rankelandschestraat 43Asleutel, Knotter, let Heinstraat 29 bal, K. Gordijn, Lange nmwstraat 151/18; tafellaken en servet, £u»dgeest, Lange Achterweg 8/15, jgeitje, de raaf boschwachter, Sterreboseh; mesje, J. an Gelooven, Raam 20pet, J. Verbaan oornschestraat 14portemonnaie met inh. D°ppijLange Kerkstraat 11A; poite- •honnaie met inh., Lansbergen, Schie 5 ring j 'elj sleutels, J. Th. Witberg, Wilhelminaplein servet, Koorengevel, Raamschaar, G. e. *uiter, Puttershoekschestraat 61 papieren »e d, Wed. K. Maltha, Hoogstraat 8. Jiibilé „Jan do Portier". Het 40-jarig jubilé van Jan Fijten als beambte Kantoorboekhandel. In het pand Hoogstraat 170, hoek Grutters- steeg, is door den heer A. M. Schoof Jr. een kan toorboekhandel geopend. De inrichting van den winkel maakt een prettigen indruk de beschikbare ruimte is niet overladen, zoodat het geëxposeerde goed uitkomt. Degelijke kantoormeubelen, vervaardigd in de Meubelfabriek „Zuid-Holland" alhier, vullen de showroom. Vervaardigd van massief Ame- rikaansch eikenhout, doen zij den goeden naam der fabriek alle eer aan. De kantoorboeken dragen het merk ,,N. K." en zijn dus uit de bekende fabriek van Van 't Hoff en Jongepier te dezer stede. Wij zagen er, behalve een aantal fraaie schrijfmachines, een Reko-schrijfapparaat, een Dura-losbladig reke- ningcourant-boek eneenelectr.lakapparaat, met welk vernuftig uitgedacht toestel, pas 2 maan den in den handel, wij den heer Schoof veel suc ces voorspellen. Zoo'n toestel kan op geen enkel modern kantoor, waar veel brieven gezegeld moeten worden, ontbreken. Wij gelooven dat deze nieuwe zaak in een be hoefte zal blijken te voorzien. Naar we vernemen, zal dehoog- eerwaarde heer Dr. Max Jozef Metzger uit Graz, Oostenrijk, hoofdleider van den R, K. Wereldvredebond en der Volksheilcentrale, op Vrijdag 18 dezer in de gehoorzaal van den R. K. Volksbond eene redevoering houden over zijn inrichtingen en het doel daarvan. De lei ding en het initiatief berust bij de St. Vincen- tiusvereeniging alhier. De gemengde zangvereeniging „Lorenzo Pe- rosi" zal daarbij hare welwillende medewer king verleenen. Dr. Metzger is, tijdens zijn verblijf in Neder land, gelogeerd bij den heer P. Heilker te te Hoofddorp. Zaterdagavond is in de politie- post aan de Hoofdstraat zekere A. ten H. ver bonden, die in de fabriek der fa Smulders een diepe sneewond aan de rechterhand had opge- loopen aan een stuk plaatijzer. Gisteravond is in de politie- post aan de Koemarkt de 4-jarige P. R. ver bonden, die door zijn vriendjes van een paal aan den Buitenhavenweg was gegooid en daar bij een bloedende hoofdwonde had bekomen. Gistermiddag omstreeks 3 uur is op de Broersvest de achteras van een auto mobiel gebroken en een der achterwielen er af geloopen. De vijf inzittenden bekwamen geen letsel. De auto is eenige uren later naar Rot terdam vervoerd. Bij resolutie van den minister van Koloniën is de heer P. van Vlaardingen te Schiedam ter beschikking gesteld van den G. G. van Nederl.-Indië, om daar ter lande te worden benoemd tot commies bij den P. T. en T. dienst UIT BOTTERDAM. Reeds sedert Maart geschiedde het herhaal delijk, dat groote firma's uit de buurt van de Wijnstraat tot de ontdekking kwamen, dat uit hun bussen de kennisgevingen voor aangetee- kende brieven waren ontvreemd, die door der den waren afgehaald. Dank zij naarstig speuren is de politie er in geslaagd de daders te vinden. Zij werden gis teravond op heeterdaad betrapt, terwijl zij met behulp van een stok, waaraan een vischhaak was bevestigd, trachtten de brieven uit een bus in de Wijnstraat te lichten. Het zijn de 26- jarige Th. G. B. en de 25-jarige H. J. J. S., beiden kellnér van beroep. Zij zijn naar het huis van bewaring overgebracht. Men verneemt, dat de Duitsche bemanning van het s.s. „Echo", liggende in de Spoorha ven, geweigerd heeft een partij kisten geweren en mitrailleurs, die hier ingeladen werden naar Danzig te vervoeren. De bemanning vermoedde dat het oorlogstuig voor Polen bestemd is. Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag 6 Augustus. O n d e r w ij s. 4. Voorstel van B. en W. om in het leven te roepen de functie van inspecteur bij het Lager onderwijs en hun college te machtigen tot oproeping van zoodanigen functionaris over te gaan. De heer Slavenburg zegt dat uit de motiveering van het voorstel niet duidelijk blijkt welke de werkkring van den inspecteur zal zijn. Er wordt ook gesproken over bemoeiingen met het bijzonder onderwijs. Spreker vraagt hierover inlichtingen. Voorts wijst spr. er op, dat er een commissie van toezicht bestaat en het aantal schoolopzieners onder de nieuwe wet op het L. O. zal worden uitgebreid. Spr. heeft bepaald bezwaar tegen het in 't leven roepen van een afdeeling onderwijs. Schiedam is voor een dergelijken functionaris als het voorstel beoogt, z.i. nog niet rijp. Hij waarschuwt dan ook voor de hooge kosten, welke aan de vorming van een afdeeling onder wijs verbonden zullen zijn. Weth. de Bruin antwoordt, dat het voor stel geboren is uit de leemte welke hier ter stede op onderwijsgebied wordt gevoeld. De toestand is hier geen ideaal. De wethouder van onderwijs vindt hier geen bureau en geen ambtenaren, die hem van voorlichting kunnen dienen. Het gebrek aan een behoorlijke organisatie van den onderwijsdienst is reeds door sprekers voorgan gers gevoeld. Vooral nu de bemoeiingen van de gemeentelijke overheid met de scholen uitgebreider en belangrijker worden, is het noodzakelijk een inspecteur van het onder wijs te hebben. Wat de inspecteur met het bijz. onderwijs te maken zal hebben, is z.i. duidelijk gebleken uit het verhandelde in de vorige Raadszittingen. Wij moeten een deskundig ambtenaar hebben, die de zaken onderzoekt en een behoorlijk advies kan geven. Een vraag of bepaalde onderwijs krachten bij de bijz. school ten laste der ge meente kunnen worden aangesteld was b.v. zoo eenvoudig nog niet. Ook in zake bouw van bijzondere scholen behoort overleg met het ge meentebestuur via den inspecteur te kunnen plaats hebben. Wanneer de inspecteur er is, zal zulks leiden tot vermijding van conflicten tusschen de bijz. schoolbesturen en de ge meente. De taak van den inspecteur betreft niet rijksinspectie, maar de voorlichting van het gemeentebestuur. In Rotterdam en in vele andere steden heeft men reeds lang een inspec teur voor het onderwijs. Het is de bedoeling om hier ter stede een bu reau voor onderwijs te vestigen, dat behalve het toezicht ook de controle zal hebben over de leermiddelen. Ook de schoolarts zal bij het bureau onder wijs worden ingedeeld. Aan het ambt van inspecteur stelt spr. vrij hooge eischen. De gemeente heeft 9 scholen en voor een 10e school is het besluit zooeven ge nomen, bovendien nog verschillende vakscholen Er ligt zooveel wérk, dat men niet bevreesd be hoeft te zijn dat de betrokken ambtenaar niets te doen zal hebben. Ten slotte wijst weth. er op dat de Commissie van toez. op het lager onderwijs unaniem vóór het voorstel is. De heer Slavenburg zegt dat hij het met den heer de Bruin eens is, dat hier ter stede een leemte bestaat. De commissie van toezicht op het L. O. is te Rotterdam afgeschaft. Het komt hem voor dat contróle op de leermiddelen niet tot bezuiniging zal leiden. De stichting van een onderwijsdepartement te dezer stede acht spr. niet vrij van eenig opdrijven. De heer mr. Kavelaars zegt dat de heer de Bruin sprak van verschillende gemeenten waar een inspecteur van het onderwijs is. Spr. meent dat er maar drie zijn. Zijn er gemeenten van een dezelfde grootte als Schiedam waar zoo'n inspecteur is Hoe groot is het aantal inspec teurs te Rotterdam Spr. vreest dat er hier te weinig werk zal zijn voor een inspecteur en de kosten te hoog zullen zijn. Men creëert telkens allerlei nieuwe betrek kingen, welke z.i. veel geld kosten. Hoe groot is het bedrag dat aan leermiddelen is uitgegeven Weth. d e B r u i n Dit jaar staat er 15.000 voor uitgetrokken op de begrooting. De heer Mr. Kavelaars gelooft niet dat de aanstelling Van een inspecteur tot bezuini ging van dezen post zal leiden. Nu is toch de contróle bij de hoofden. Hebben B. en W. nagezien in de wet op het L.O. hoe in het vervolg het toezicht zal worden uitgeoefend. In Schiedam zou z.i. wellicht een arrondissements-schoolopziener kunnen wor den geplaatst. Zoo'n inspecteur zou dan over bodig zijn, daar de gemeente aan dien ambtenaar adviezen zou kunnen vragen. Wat zal ten slotte voor den weth. van onderwijs te doen zijn De heer Evers hoopt, dat de inspecteur zich niet zal hebben te bemoeiien met de interne aangelegenheiden van de bijz. scholen. Mocht dit wel het geval zijn, dan zou hij ten sterkste tegen het voorstel zijn. Weth. de Bruin antwoordt dat niet vol staan kan worden met een gewoon administra tief ambtenaar. Hij had dien eerst willen heb ben, maar in het college van B. en W. voelde men meer voor een inspecteur van het onderwijs. Vrees voor opdrijving der uitgaven behoeft er niet te bestaan, daar de uitgaven slechts tot verbetering van den dienst zullen leiden. In Rotterdam zijn, behalve den inspecteur, een 30-tal ambtenaren hij liet onderwijsbureau werkzaam en hier ter stede is er nog niet één ambtenaar voor onderwijszaken. De heer Kavelaars behoeft niet bang te zijn dat de ambtenaar geen werk genoeg zal heb ben, terwijl de wethouders te Schiedam z.i. goedkoope ambtenaren voor de gemeente zijn en evenmin gebrek aan werk hebben. Voor geregeld bezoeken der scholen en het bestudeeren van allerlei onderwijskwesties heeft de weth. alleen geen voldoenden tijd. De gemeente moet verantwoord zijn dat de gelden voor onderwijs uitgegeven, goed besteed zijn. De aanstelling van een onderwijs-inspec- teur zal dan ook wel bevorderen dat dit het ge val zal zijn. De heer M a 11 h ij s s e n vraagt of het wel wenschelijk is dat de hoofden van scholen, die toch een zekere verantwoordelijkheid hebben, voortaan onder toezicht zullen worden geplaatst. Weth. deBruin zegt dat het hier om prac- tisch werk gaat en de hoofden beter op hun ge mak zullen zijn als er een inspecteur is, dan geen. Den heer Matthijssen zal het aangenaam zijn als zij zulks zoo zullen opvatten. De heer Mr. Kavelaars zegt dat de weth. nog dient te verklaren hoe het met de onderwijs inspectie zal gaan onder de nieuwe L. O.-wet. Weth. de Bruin antwoordt, dat er geen sprake van is, dat de gemeente over het rijks- tozicht zal kunnen beschikken. De heer Slavenburg handhaaft zijn be zwaar tegen de hooge uitgaven, welke de dienst zal vorderen. Nadat weth. de Bruin nog verklaard had dat de inspectie zich niet met de interne aange legenheden der scholen zal bemoeien, werd over gegaan tot stemming. Het voorstel tot aanstelling van een inspecteur werd aangenomen met 15 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Slavenburg, Schreuder en Kavelaars. Gemengd Nieuws. Gebrek aan suiker. De Coop. Voor uitgang te Rotterdam heeft gisteren het volgen de telegram verzonden aan den minister van landbouw Coöperatie Vooruitgang Rotterdam met 30.000 leden zit zonder suiker, daar Centrale Suikermaatschappij hare aflevering heeft ge staakt. Verzoeke spoedig in te grijpen. Mijnongeluk te Darmstadt. Uit Darmstadt wordt gemeld, dat in de mijn Kai- serstuhl II, behoorende aan de firma Eisen- und Stahlwerke Hoesch, gistermorgen kort na zes nur bij het opstijgen van de nachtploeg het lifttouw en de z.g. koningstang zijn gebroken, waardoor de lift met 24 mijnwerkers naar be neden stortte. Allen werden gedood. Beneden aan den liftkoker werden nog zes mannen zwaar gewond. Het bergingswerk is in vollen gang. De mijnautoriteiten bevinden zich op de plaats van de ramp. De schuld wordt toegeschreven aan de nalatigheid van den machinist, die, naar verluidt, gepoogd heeft zelfmoord te ple gen, door zich de polsaderen open te snijden. Hij is naar het ziekenhuis overgebrachte 424e Staatsloterij. Maandag 9 Aug. 1920. Prijs van f 5000 No. 11219 - 2000 832 - 1500 21853 - 1000 11279 13013 21560 - 400 371 7875 21552 - 200 12535 - 100 1335 6619 16680 17683 18212 Burgerlijke Staud. Geboren: 6 Aug. Johanna Gatharina Ma ria, d. v. M. van Breukelen en M. J. Weber, Villastraat. Overleden: 6 Aug oud 20 mnd., Singel. Elizabeth Frederik, Visscherij, SCHIEDAM, 7 Aug. Binnengekomen van de haringvisscherij SCH. 250 „L. R. Koolemans Beijnen" sch. L. v. d. Zwam, met 14VS last haring van de eerste reis. 40 Scheepvaart. Hoogwater te Hoek van Holland. 9 Aug. v.m. 8.52, n.m. 9.27. 10 Aug. v.m. 10.21, n.m. 10.55. 11 Aug. v.m. 11 39, n.m. 12 Aug. v.m. 0.02, n.m. 0.41. Hoogwater te Schiedam ongeveer 1 uur min. later. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spiritus. SCHIEDAM, 9 Aug. Men noteert voor Prima spiritus 100 directe levering f 1221/». Stemming kalm. Moutwijn. SCHIEDAM, 9 Aug. Men noteert voor moutwijn 46% f 60. Stïmmrng kalm. Spoeling. Noteering van de Goöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging." Heden f 1.80 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 3