Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering 43ste Jaargang. Dinsdag 10 Augustus 1920. No. 12811. De schuldige ontmaskerd. FEUILLXT Bureau[Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. A d v e r t e n t i n1 5 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden toegezonden. Incassokosten worden berekend. per regel, op aanvrage IQ vevliea van levenslange jfllij veilles van Ij1 900 geheele 11|| een hand, f |f Invaliditeitvoet of oog faUU S |UIU een duim De verzekering woidt gewaarboigd dooi de Hollandsehe Aigemeene Veizekeilngih-"^ te Schiedam. bQ veilles van een wijsvinger bi] veilles van eiken ande ven vingei B^ of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Ter openbare kennis wordt gebracht dat de door den Raad in zijne openbare vergadering van den 16den April 1920 vastgestelde wijzi ging van de Verordening op de heffing van een plaatselijke directe belasting naar het in komen in de Gemeente Schiedam laatstelijk gewijzigd bij raadsbesluit van 18 November 1919, bij Koninklijk besluit van 16 Juli 1920, no. 79 is goedgekeurd en den 9 Augustus 1920 is afgekondigd. Schiedam, 10 Augustus 1920. Buitenlandsch Nieuws. POLEN EN RUSSEN. In de Poolsch-Russische kwestie treden thans twee voorname feiten op den voorgrond de de beslissingen van de conferentie te Hythe en de besluiten van de bijeenkomst te Minsk. De conferentie te Hythe. De conferentie te Hythe werd gistermorgen om tien uit hervat, tot beoordeeling van het plan van actie, opgemaakt door maarschalk Foch, admiraal Beatty en naar blijkt met mede- Werking van Sir Henry Wilson, de chef van den Engelschen Generalen Staf. Gistermiddag zijn Millerand en zijn collega's naar Parijs terugge- keerdj en Lloyd George en de zijnen naar Lon den, alwaar Lloyd George tegen gisteravond een kabinetsraad bijeen riep. Officieel wordt niets meer over het besluit van Hythe gemeld, dan dat de geallieerden bet volkomen eens werden over de actie ten behoeve van Polen. Met dit voorbehoud dat het Engelsche parlement er zijn goedkeuring aan hecht. Lloyd George zal die goedkeuring heden aan het Lagerhuis vragen en de geno men besluiten verdedigen. Welke deze zijn is nog niet bekend. Allerlei geruchten doen de ronde. Het eene noemt den toestand zeer ernstig, het andere zegt dat hij minder gespannen is. Ook wordt beweerd dat de missie van Karne- nef gistermorgen een nieuw voorstel naar Hythe zond. Bevestigd werd dit nietwij zullen tot mor gen op de waarheid moeten wachten. Te oordeelen naar den geest hier te lande zou er van een oorlog tegen Rusland geen sprake kunnen zijn. Zelfs uitgesproken tegen standers van de bolsjewiki moeten er niets van hebben. Men is hier over het algemeen het oorlogvoeren moe, en om de waarheid te zeg gen, roert de Poolsche kwestie het Engelsch gevoel veel minder dan blijkbaar het Fransche. Uit het Engelsch vertaald. 26 Het hotel was zeer eenvoudig. Ik vroeg een hamer en bestelde een carbonade in de koffie kamer over een uur. Toen de kelner de kamer "itging, zei ik i.Zijn er meer logeergasten op 't oogenblik De vorige dagen waren er veel geweest, 'bet meer. i,Ik ontmoette vanavond iemand, die hier mgeert geloof ik", zei ik onverschillig-weg. '.'Een langen blonden man, nog al bleek. Weet [e soms wien ik bedoel, en of hij Thompson heet Het was een vraag in 't wilde. De kelner dacht even na. >,Neen", zei hij, er was wel iemand in het tel die er uitzag zooals ik hem beschreef, Jhaar die heette niet Thompson. Dat was Mr. Harvey en die was ook den ganschen dag de eur niet uit geweest. Hij was nu nog op zijn hamer." Hat was juist wat ik weten wilde.' >,Dien bedoel ik niet 1" zei ik. „Maar het °nit er niemendal op aan. En ik liet den kel ner gaan. Fhilip Harvey was dus hier ia het hotel ea I Ook vreest de Brit niet al te zeer voor het ge- vaar, dat het bolsjewisme zich over het vaste land zal verspreiden, hoewel dit volstrekt niet onmogelijk wordt geacht na een 'verplettering van Polen. Zelfs acht men het geenszins uit gesloten dat Duitsche Jonkers en militairen munt zullen slaan uit de debacle van Polen, doch het wil er bij den Brit niet in, dat ook dit tot een nieuwen oorlog zou kunnen leiden. Wat de arbeidersbeweging betreft, deze is volslagen wars van een nieuwen oorlog. Hun leus „geen man en geen kanon tegen Rusland" weerklinkt door heel het land, overal worden protestvergaderingen gehouden. Zelfs spoor- wergopzichters en inspecteurs hielden te Lon den een samenkomst, die aandrong op een sta king van het vervoer van levensmiddelen en oorlogsmateriaal, indien de regeering tot een oorlog besluit. De leiders der Labour Party en der vakvereenigingen stellen vanavond hun houding vast, waarschijnlijk zal er met directe actie worden bedreigd. Een reden te meer om geen oorlogsverkla ring tegen de Sovjet-regeering te verwachten, hetgeen trouwens ook geenszins de bedoeling der regeering blijkt te zijn. Uit Hythe wordt uit goed ingelichte bron nog het volgende gemeld Er is alle reden te gelooven, dat de geallieer den besloten hebben, Polen te zullen steunen door technischen raad, met munitie en mogelijk met eenige maatregelen ter zee, doch het ligt niet in de bedoeling om geallieerden troepen te gebruiken. De Britsche regeering heeft in de laatste drie maanden al het mogelijke gedaan om de Sovjet-regeering tot een overeenkomst te bewegen, ten einde den ernstigen toestand in het Oosten van Europa te doen eindigen. Al die pogingen faalden evenwel. De Russen schijnen niet alleen van plan te zijn om Polen te vernietigen, doch ook aan het land een regee ring op te dringen, tegen den wil van de over- groote meerderheid van het Poolsche volk. Onder deze omstandigheden kunnen de geallieer den niet onverschillig blijven voor de schending van Polen. De staat Polen heeft zijn ontstaan te danken aan het verdrag van Versailles de geallieerden voelen zich verplicht om al het mo gelijke te doen, ten einde Polens onafhankelijk heid te verzekeren. Een conferentie tusschen Russische en Pool sche vertegenwoordigers heeft Woensdag plaats te Minsk. Indien de Russen zich dan bereid toonen tot redelijke voorwaarden, zullen andere overwegingen de geallieerden gaan leiden. Ka- menef en Krassin zullen zoolang te Londen blijven, omdat zij de Engelsche regeering van de besprekingen te Minsk op de hoogte kunnen houden. Er zijn geen inlichtingen te verkrijgen om trent hetgeen de Engelsche regeering zal doen, in geval de onderhandelingen te Minsk een on gunstig verloop mochten hebben, doch het ligt voor de hand, dat de onderhandelingen met dat nog wel onder zijn eigen naam. Ik had ge dacht van den kelner zijn gefingeerden naam te hooren. Ik ging naar beneden en at met smaak mijn carbonaadje, dat werkelijk goed was klaarge maakt. Ik was in een opgewekte stemming en had een half fleschje sherry besteld in plaats van mijn gewoon glas bier. Deze zaak zou be paald een succes voor mij worden. Ik voelde, dat ik er naam mee zou maken. Terwijl de Fransche en Engelsche detectives nog rond scharrelden om den zwarten koffer, en het Miss Simpkinson lastig maakten met hun on dervragingen, had ik alle draden van het my sterie al in mijn handen. Philip Harvey kon nog wel ontsnappen, voordat ik mijn informaties aangaande hem had ingeleverd, maar de fami lie zou veel over de brug moeten komen, eer ik hem liet gaan dat was niet meer dan billijk Toen ik zoo na den eten in de gezellige koffie kamer zat te peinzen, te dommelen misschien wel ik zat er namelijk heel alleen schrok ik op door het opengaan van de deur. Een persoon trad binnen, wiens gezicht mij dadelijk bekend voorkwam. Hij had dezelfde slanke ge stalte, hetzelfde blonde haar van zijn broer. Maar verder ging de gelijkenis dan ook niet. Zijn gezicht was niet zoo frisch en zijn oogen niet zoo helder blauw zijn wangen waren bleek en zijn blik was onzeker en ontdaan. Hij schelde en begon heen en weer te loopen over den met zand bestrooiden vloer. Toen de kelner kwam, zef hij breng me er nog een heet en sterk. Het kwam mij voor, dat hij al genoeg had gehad. Kamenef en Krassin niet kunnen worden voort gezet, indien de geallieerden werden genood zaakt tot hulpverleening aan Polen. De b ij eenkomst te Minsk. De Londensche correspondent van de „Man chester Guardian" verneemt, dat de conferen tie te Minsk niet alleen over den wapenstilstand mxnaar ook over breede beginselen van vrede zoude loopen. Indien Polen niet bij voorbaat die beginselen zou aannemen, zouden de voor- Waarden voor den wapenstilstand zeer streng zijn. Aan den anderen kant, indien Polen die vre- dosbeginselen wel aanneemt, zullen de voor- Waarden voor den wapenstilstand niet hard zijn. De beginselen, welke Polen gevraagd zal wor den te aanvaarden, zijndemobilisatie van het leger tot op voet van vrede, voorts de ver bintenis om geen oorlogsmateriaal of munitie van welken aard ook van de ententemogend- heden aan te nemen. De Russische regeering handhaaft daartegenover haar belofte van be tere grenzen, dan die door den Oppersten Raad Vastgesteld zijn. De andere, reeds genoemde voorwaarden zijn vrije handel over Polen met Rusland en een soort van amnestie voor poli tieke misdadigers. Van het oorlogsterrein. Uit de berichten van het Oostfront blijkt, dat de Russen hun offensief over de geheele linie hebben hervat. Evenals vorige malen is het ook thans weer het Noorderleger, dat de meeste vorderingen maakt. Het Russische Noorderleger heeft, behalve Ostrolenka en Rio- zan, ook Przasntyz genomen en daarmede ook de Noordelijk daarvan gelegen stellingen ver- meesterd. Kleine Russische afdeelingen zijn zoo doende reeds tot in de onmiddellijke nabijheid van den Poolschen corridor doorgedrongen. De Naref-Boeglinie, die totnutoe door de Polen hardnekkig werd verdedigd, is ingevolge de vorderingen van het Russische Noorderleger ontruimd. Bij Brest-Litovsk zijn de Russen over een breed front de Boeg overgetrokken en hebben verder naar het Zuiden Wladimir-Wolinsky be reikt. Ook in Galicië zijn de Russen tot het .offen sief overgegaan en zijn zij in opmarsch. In verband met deze berichten is het waar schijnlijk, dat de Weichsel ten Noorden van Warschau binnenkort zal worden overgetrok ken. Uit Warschau wordt gemeld De krijgsver richtingen ontwikkelen zich steeds verder. De Bolsjewiki hebben Ostrolenka ingenomen en de Naref-linie tot in de streek van Pultusk door broken. De Warschau-Malwa spoorweg kan reeds niet meer worden gebruikt. Tusschen de Naref en de Boeg schuift zich als een wig de voorhoude van het Roode leger. De Boeg-linie heeft van Brest-Litovsk af tot den meest Zui delijken sector opgehouden, als Poolsche ver dedigingslinie te bestaan. Men bevindt zich reeds in het stadium van den concentrischen Hij had mij al tweemaal in het voorbijgaan van terzijde opgenomen plotseling stond hij stil en zei „Hebt u lust wat te praten In een hol als dit, moet men wel op een of andere manier door den avond zien heen te komen, voor den donder Ik was op eens klaar wakker. „Dat heb ik ook net zitten denken", zei ik levendig. Het zal me hoogst aangenaam zijn, mijnheer, kennis met u te maken. Zullen we hier in dit hoekje gaan zitten Philip Harvey viel neer op een sofa, tegen den muur en ik nam een stoel tegenover hem, met een tafeltje tusschen ons in. De kelner kwam met een dampend glas groc. „Dat ziet er kostelijk uit" zei ik opgewekt. „Mij dunkt, ik kan niet beter doen dan u er bij gezelschap te houden". Harvey bestelde met een vloek den man een tweeden groc. Met vloeken en verwenschingen 'scheen hij kwistig te zijn. Vervolgens bromde hij wat over de verve lende plaats en over het ongunstige weer (dat nota bene den ganschen dag mooi was geweest). Ik waagde een paar toespelingen op politieke gebeurtenissen, maar hij uitte zulke krachtige verwenschingen tegen de politiek, dat ik er maar gauw weer van afstapte. Allesbehalve een aange naam man in de conversatie, die mijnheer Philip, dat ik bij mijzelfNatuurlijk zijn geweten liet hem niet met rust „Mijn naam is Spence", zei ik na een poosje over aigemeene onderwerpen te hebben gespro ken. Ik vond dat de inleiding nu allang genoeg opmarsch naar Warschau. De verovering der hoofdstad is thans het onmiddellijk doel der operaties geworden. Warschau is hierop voorbereid. De aldaar verschijnende bladen vergelijken de stad met Parijs in den herfst van 1914. Aan de muren zijn een menigte proclamaties aangeplakt, van de regeering, de verschillende verdedigings- comite's, het burgercomité, de arbeidersweer en de stedelijke bataljons, waarin de bevolking wordt aangespoord, Warschau tot den laatsten man te verdedigen. Sedert de vorige week is generaal Latinic aangesteld tot militair gouverneur van de stad. Volgens een verordening zijn de inwoners, die niet ouder zijn dan 50 jaar verplicht aan de verdediging van de stad mede te werken. In de omgeving van Warschau zijn over een uitge strektheid van verscheidene kilometers nieuwe loopgraven en prikkeldraadversperringen aan- geleg d. Er zijn krijgsraden ingesteld, die reeds verschillende doodvonnissen hebben uitgespro ken. De aigemeene uittocht neemt thans sterk in omvang toe talrijke particulieren verlaten de stad. Een deel der Duitsche kolonie heeft de stad verlaten in het door het Duitsche gezant schap hiervoor beschikbaar gestelde wagons. De emigratie uit angst voor de bolsjewiki is echter niet een uitsluitend Poolsche aangele genheid ook de naburige staten, zooals Tsjè- cho-Slowakije, doch vooral Duitschland, zijn hierbij betrokken. Een stroom emigranten van de meest uiteenloopende nationaliteiten trekt in Westelijke richting. De t o es tand in Polen. De Warschausche correspondent van de „Koln. Ztg", noemt de politieke toestanden in Polen uiterst verward. De laatste dagen hield men reeds ernstig rekening met de mogelijkheid van afkondiging der radenrepubliek te Warschau. De bolsjewistische propaganda heeft zich se dert weken in de voorsteden genesteld en de overheid heeft ze niet kunnen uitroeien. De gewapende deserteurs, die in menigte te Warschau zijnaangekomen na van het front te zijn gedrost, vormen den kern van het aangroeien de gevaar. Deserteurs, die in een tot op de daken der wagons propvollen trein in de hoofd stad kwamen, hebben zich op het Weensche station in een vuurgevecht tegen hun ontwa pening verzet. Ook loopen er te Warschau tal- looze gedroste officieren rond. Woensdag is te gen 300 hunner een proces voor den krijgs raad begonnen en denzelfden dag zijn er 32 soldaten wegen desertie in tijd van oorlog in de citadel doodgeschoten. Den dag, dat zij doodgeschoten werden, wer den er vliegende blaadjes verspreid, ondertee kend door den revolutionairen soldaten-raad te Warschau, waarin het proletariaat opgeroepen werd om aan de Russische broeders de hand te reiken voor den gemeenschappelijken strijd te gen de bourgeoisie. Het groote gevaar, dat er had geduurd. „Spence, van Londen. Mag ik ook weten met wien ik het genoegen had „Ik heet Harvey Philip Harvey en ik schaam mij niet over mijn naam". „Waarom zoudt u dat Mag ik ook vragen of u soms familie is van Mr. Austin Harvey, den hoofdonderwijzer van Southend Er is iets in uw manier van doen, dat mij aan hem doet denken." „Dat is mijn broer", zei Philip. „Dat is inderdaad merkwaardig Zoowat een week geleden heb ik uw broer in Parijs ontmoet. Laat eens kijken niet een heele week. 't Is nu Vrijdag het moet Dinsdag geweest zijn. Ik was verbaasd dat ik hem in Parijs zag, en toch welbeschouwd, was er geen reden om verbaasd te zijn." Philip kuchte even en streek een lucifer aan. „En hoe gaat het met uw goede tante Miss Raynell Harvey verbleekte en beefde van top tot teen. Het kostte hem de grootste inspanning om te blijven zitten Ik hield hem goed in het oog. „Die verwenschte Miss Raynell", zie hij heesch. „Ik bedoel, ze maakt het best, de vrek kige ouwe tang. U schijnt mijn heele familie te kennen, mijnheer. Ik heb toch nog nooit van u gehoord". „O, ja, ik weet een heeleboel van uw familie af. Maar u moest Miss Raynell niet verwenschcn om haar zuinigheid, vind ik. Al wat zij uit spaart, is toch immers in uw voordeel, niet Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1