ligt in de bolsjewieksche propaganda, is ook te merken uit de verandering in de stemming van een groot deel van de boeren op het boeren- congres van Polen. Die propaganda, te zamen met de scherpe politiek tegen prijsopdrijving der laatste weken, heeft ten gevolge gehad, dat men niet meer op de vaderlandsliefde der boe ren mag rekenen als bolwerk tegen het bols jewisme. Men heeft er hen van overtuigd, dat de landheeren, die den oorlog ontketend en de bolsjewiki geprikkeld hebben tot hun oprukken tegen de Polen, tevens de vijanden van den boerenstand zijnzij bezitten namelijk bijna geheele provinciën en zij zijn het beletsel voor de boeren om het land te krijgen. In Galicië moet het wat beter gesteld zijn met het natio nale gevoel van de boeren, vanwege de natio nale tegenstelling met de Roethenen. Nog sterker is de invloed van de bolsjewis tische propaganda en de arbeiders te Warschou en Lodz. Draadlooze telegrammen uit Moskau hebben stelselmatig alle tegenstrijdigheden uit de politieke loopbaan van den rechts-socialis- tischen vice-president minister Daszjnski aan gestipt, om hem als karakterloos sociaal-patriot bij de arbeiders verdacht te maken. Het lot van de regeering, die weifelend en besluiteloos optreedt, kan nauwelijks twijfel achtig zijn. Mocht het te Warschau tot uitroe ping van een radenrepubliek komen, daD is deze burgerlijke regeering nog slechts tot een schijn bestaan gedoemd. De houding der Duitschers. De militaire spoorwegautoriteiten hebben aan het centraal bureau te Berlijn medege deeld, dat een met drie Fransche officieren be mande trein, bestaande uit twintig goederen wagens, is aangehouden. Men heeft met be trekking tot den inhoud der goederenwagons om opheldering verzocht. Te Bonn heeft eergisteren, evenals in verschei den Westfaalsche steden, een volksvergadering plaats gehad waar men de algemeene staking in uitzicht heeft gesteld, voor het gaval de re geering te mak zijn zou om de neutraliteit naar alle zijden afdoende te handhaven. De „Vorwarts" maakt een oproep aan de arbeiders en socialisten openbaar, waarin ge zegd wordt Van dag tot dag nemen de geruchten toe, dat er Entente-troepen zijn saam getrokken aan den Rijn, dat er daar oorlogstuig en levens middelen zijn opgehoopt, die bestemd zijn voor Polen in den door zijn schuld ontketenden Poolsch-Russischen oorlog tegen de Russische roode troepen te steunen. Een doorvoer door de Entente van troepen en materiaal door Duitschland, zou een inbreuk op de Duitsche Neutraliteit beteekenen, en van Duitschland het tooneel van een oorlog maken. De Duitsche arbeidersklasse moet dit met alle middelen verhinderen. Daarom richten wij een aansporing aan de Duitsche arbeiders om aan de pogingen van de Entente, om troepen, oorlogstuig en munitie door Duitsch gebied te voeren, iedere hulp te ontzeggen. De spoorwegmannen en transport arbeiders, die dit gevaar reeds hebben ingezien, mogen zeker zijn van den steun van al de ar beiders. Wij verwachten met de meeste beslistheid, dat ook de Fransche en Engelsche arbeiders zich van hun internationalen plicht bewust zijn en dit zullen toonen. De oproep is onderteekend door den Alge- meenen Duitschen Bond van Vakvereenigingen de Duitsche sociaal-democratische partij, de onafhankelijke sociaal-democratische partij en de communistische partij. BELG1E. De commissies van den Senaat hebben van middag de wetsontwerpen nopens den gift aan de oud-strijders en de verhooging van de on derwij zerstractementen behandeld en goedge keurd. Wat de achturendag betreft zijn de commis sies echter van meening, dat men een zoo uit gebreid en ernstig vraagstuk niet overhaast mag afdoen. Ondanks tal van verzoekschriften van werkliedenvereenigingen zal de Senaat het ontwerp in deze zitting niet meer behandelen. Hetzelfde geldt voor het vraagstuk van het Vlaamsch in de openbare besturen. Er is een zeer sterke strooming onder de senatoren om dit vraagstuk tot November uit te stellen. De senatoren meenen, dat het thans niet de ge schikte tijd is om deze wetsontwerpen ernstig te bestudeeren. HONGARIJE. Uit Boedapest, meldt Havas De boycot is Zaterdag te middernacht ge ëindigd. Het post-, telegraaf-, telefoon- en spoorwegverkeer met alle landen is hervat. gjjAangezien de Oostenrijksche regeering den boycot van Hongarije heeft opgeheven, heeft de Hongaarsche regeering alle tot dusver ge nomen tegenmaatregelen buiten werking gesteld. ITALIË EN GRIEKENLAND. De „Temps" meldt, dat er tusschen Italië en Griekenland overeenstemming is verkregen in het geschil nopens de Dodekanesos. De twaalf eilanden komen onder Grieksch gezag. ALLERLEI. De Australische aartsbisschop Mannix, wiens voor Sinn-Fein gezinde redevoeringen in Ame rika, opwinding in Engeland hebben veroor zaakt, en wiens landing in Ierland door de Britsche regeering was verboden, is gister te Penzance geland, van uit een torpedobootjager, wrarop hij was overgebracht van het stoom schip „Baltic", en is naar Londen vertrokken. In een brief aan den bisschop van Uloyne. welke Mgr. Mannix voor zijn vertrek uit Ame rika heeft geschreven, drukt hij den wensch uit, dat zijn aankomst in Ierland geen aanlei ding zal worden voor betoogingen. Hij wensch- te Charleville, het plaatsje bij Cork, waar zijn moeder woont, zoo rustig mogelijk te bereiken en wenschte ook geen bekendheid te zien ge geven aan zijn aankomst. De uitwisseling der ratificaties van het vredesverdrag met Bulgarije heeft Maandag ochtend plaats gehad op het ministerie van buitenlandsche zaken te Parijs. De president Jules Cambon, sprak als volgt De vertegenwoordigers der hooge contractu- eerende partijen zullen, door hun zegel te hech ten onder aan deze diplomatieke stukken, een eind maken aan een oorlogstoestand dien de geallieerde mogendheden niet hebben gewild. Deze hebben thans geen ander verlangen, dan om met Bulgarije vriendschappelijke betrekkin gen te hervatten. Mogen de komende jaren aan Bulgarije den voorspoed brengen, die alleen uit arbeid en vrede kan geboren worden. Mijn hier aanwezige ambtgenooten sluiten zich bij mij aan om aan de vertegenwoordigers van Bulgarije de wenschen uit te spreken, die zij koesteren voor het welzijn van dat land. De onderteekening van het vredesverdrag met Turkije is weer uitgesteld. Binnenland. Mr. R. J. H. Patijn. De secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, mr. R. J. H. Patijn, is van verlof teruggekeerd en heeft zijn werkzaam heden hervat. De vlucht IndiëNederland. De kapitein-vlieger Leendertz is in audiëntie ontvangen door generaal Swart, vice-president van den Raad van Ned.Indië, in verband met de IndiëHollandvlucht. De meest volledige steun der regeering is hem toegezegd. De heer Leendertz zal onmiddellijk na het afkomen van de vergunning naar Britsch-Indië gaan, voor het verkennen van het terrein. Hij ver trekt naar Soerabaja, om steun te vragen aan den handel. Thans is reeds f90.000 bijeen. De heer Leendertz is voornemens, een groot Bris- tol-vliegtuig aan te koopen, dat ruimte biedt voor zestien personen. Nederland en Belgie. Men meldt uit Genève Volgens den Brusselschen correspondent van de „Petit Parisien" heeft de voorzitter van de Belgische Tweede Kamer, de sociaal-democraat Brunt, als spreker bij een herinneringsplech tigheid woorden gebezigd, welke zeer onaan genaam waren voor Nederland. Hij zou ge zegd hebben, dat ons land gebonden was aan zijn egoisme, en als België en Frankrijk eenmaal een bondgenootschap gesloten hebben, zeggen zou „nu laat ik mijn egoisme varen en schaaf mij aan uw zijde." Ik heb dit artikel laten lezen aan den Bel gischen minister Emile Vandervelde, die het congres der 2e Internationale te Geneve bijwoont. De heer Vandervelde, die geen voorkeur had om Vlaamsch te spreken, verklaarde dat hij noch in het verslag van de Peuple noch in dat van de Independance Beige die woorden aange troffen had en dat hij het ook niet waarschijn lijk achtte zijn partijgenoot, de voorzitter der Tweede Kamer, ze aldus uitgesproken had. De heer Vandervelde betreurt, dat de Hol- landschBelgische betrekkingen op dit oogen- blik niet zoo zijn als wenschelijk was. De anti- Belgische stemming, welke thans in Nederland heerscht, wijt hij voor een goed doel hieraan, dat men de beteekenis van het Belgische annexio- nisme ver overdrijft. De annexionisten tellen wel eenige mannen van beteekenis maar hun invloed onder de bevolking zelve is uiterst ge ring. Dat houde men in Holland toch wel in het oog. En ook den invloed der pers over schatte men niet. Ik wilde den heer VanderVelde nog eenige andere vragen stellen, doch vergat dat hij be halve Genosse Vandervelde ook Belgisch mi nister van justitie is hijzelf vergat het echter niet. Alleen dit wilde hij wel verzekeren, dat er in België omtrent de quaestie van de Wielin gen slechts een opinie bestaat en dat is die, welke door den minister van buitenlandsche zaken weergegeven werd. Minister Vandervelde zegde ook voorstander te zijn van een defensief Fransch-Belgisch ver bond met dén nadruk op defensief. Ook V6W een dergelijk Hollandsch Belgisch verbond zou hij veel gevoelen, maar Holland heeft zich daarvan altijd afkeerig getoond, zijnsinziens ten onrechte, want de mogelijkheid van de terugkeer van het militairisme in Duitschland blijft toch altijd bestaan. Dat er in België nog zijn die Holland van Duitschgezindheid welke volgens hem in sommige kringen inderdaad bestaat verdach ten, kon hij niet ontkennen en hijzelf ook op Troelstra's houding, maar in Nederland zelf maakt men zich daaromtrent erger voorstel lingen dan het in werkelijkheid wel is. Radiotelegrafisehe weerberichten. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht, dat met ingang van 2 Augustus 1920 het militaire radio-station Vossegat zal begin nen met een proefzending van radio-telegra fische weerberichten. De berichten zullen eiken werkdag worden gegeven om half een 's middags en 8 uur 'savonds met eene golflengte van pl.m. 1000 M. De roep letters van het station zijn Be. Het bericht van half een 's middags zal den volgenden inhoud hebben :Be K. N. M. 1. Verwachting van hedenavond tot morgenavond (gevolgd door de weersverwachting in woor den) dat van 8 uur 's avonds Be K. N. M. I. Verwachting van morgenoch tend tot morgenavond (gevolgd door de weers verwachting in woorden). De berichten zullen tweemaal achter elkaar langzaam worden geseind. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 511 Aug. Suikarkaart bon 44, van 2—8 Aug., bon 45, van 915 Aug. Broodkaart. De bruinbroodkaart van hat 146e tijdvak (rood) 816 Aug. Vliegdemonstratie. In ons Zaterdagnummer werd geannonceerd, dat op het Overschiesche plein „vliegdemon- straties" zouden plaats hebben met niet min der dan 8 vliegmachines. Het bleek een handige reclame te zijn van een karoussel-eigenaar, die de gebruikelijke paarden en schommelende bakken vervangen had door schuitjes, welke men door de aange brachte schroef-, roer- en draagvlakken, met de noodige dosis fantasie voor vliegmachines kan laten doorgaan. Niettemin was er 's avonds groote belangstel ling de liefhebberij om een vliegtocht mede te maken was soms van dien aard, dat het groote moeite kostte een plaats in een der schuitjes machtig te worden. Het afwisselend getemper de en dan weer sterke licht der electrische booglampen veroorzaakte een fantastischen weerschijn tegen den donkeren achtergrond en deed ook voor de jongelui het genot van den tocht grooter worden. Deze eerste Schiedamsche „vliegdemonstratie" is uitstekend geslaagd. „Jan de Portier". De heer W. Sterk schrijft ons het volgende Dat Jan de portier, een plaatsje in onze Nederlandsche literatuur heeft gekregen, zal niet iedereen weten. Den 18den Januari 1881 trad in het gebouw Musis Sacrum" als spreker op Eduard Douwes Dekker. Een zware sneeuwstorm woedde en 't was voor den reeds bejaarden ashtmalijder eenheele toer om door de dikke, witte laag het vergader lokaal te bereiken. Hoor, hoe een oud-stadgenoot, de dichter W. L. Penning Jr. er van vertelt in zijn „Sint Jans-lot". „Toch werd voor volle zaal met vuur ge sproken In die fabrieks- en handelsstad. Wier spoorwegwachtzaal tegensdijks gedoken Bij 't keeren Dekker's afschuw had „Dat beengescharrel boven langs die ramen Maakt zenuwaehtig borst hij uit „Portier!Vergeefs, eerst als er treinen kwamen Ontsloot n a r in de wal-kajuit. Menig Schiedammer zal zich het vroegere houten station herinneren en nog weten, hoe Jan daar, met zijn bosje rinkelende sleutels op zijn post was, hoe hij er zijn portiers-loopbaan begon. Deze aardige herinnering aan een van zijn eerste dienstjaren vinde hier thans een plaats. In de buitengewone Alge m. Ver- gadering der N.V. Nederl. Kantoorboekenfabriek Van 't Hoff Jongepier te Schiedam op 9 Augustus werd voor verdere uitbreiding der zaken de directie gemachtigd tot aankoop van een Industriepand met ca. 300 M2. open grond aan de Noordvest te Schiedam. Tot commissaris werd benoemd de heer J. M. van der Schalk, te Schiedam. Uitvoeringop Woensdag den 11 Aug. 1920, des avonds ten 8 ure, Plantage. 1. Jubileum Marsch, C. K L. Burgdorffer. 2. Ouverture „Hans Sachs", A. Lortzing. 3. „Dolores" Walzer, E. Waldteufel. 4. Fanla- sie de l'Opera „Lohengrin" R. Wagner. 5. Wir Spielen Soldat, R. Eilenberg. 6. Schie dam Vooruit, Marsch, H. H. Van Vleuten. Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag 6 Augustus. Het nieuwe Ziekenhuis. 8. Voorstellen van B. en W. om a. een crediet van 15.000.toe te staan voor het aanbrengen van eenige verbeteringen aan het nieuwe Ziekenhuis b. den aannemers en onder-aannemers van den bouw van het nieuwe Gemeente-Ziekenhuis alhier een schadeloostelling toe te kennen voor door hen geleden schade, door vertragingen in de diverse leveringen enz. veroorzaakt, tot een totaal bedrag van 8132.12. De heer Scheffers bespreekt den toe stand, waarin het nieuwe ziekenhuis is opge leverd. De algemeene indruk bij een bezoek aan het gebouw is treurig. Er is in het gebouw zelf weinig goeds. Het verfwerk is zeer slordig en slecht, de verf bladdert weg. Aan den ach tergevel van het pand ziet het verfwerk er al zeer slecht uit. Het pannendak zal geheel ver nieuwd moeten worden. De vloeren zijn op tal van plaatsen gescheurd. De centrale ver warming is zoodanig aangebracht, dat zij zeer hinderlijk is. De kelder en centrale werkplaats zijn eveneens treurig ingericht. Spr. meent dat het toezicht op den bouw onvoldoende is geweest ofwel dat den heer Stuivenga het verwijt treft. Treurig vindt spr. dat dit bouwwerk, hetwelk toch 7 8 ton kost, zoo slecht is afgeleverd. Indien men de huizen van Volkshuisvesting bekijkt, ziet men daaraan niet zulke kwalen als aan het nieuwe ziekenhuis. Spr. wenscht dan ook nadere inlichtingen over de oorzaken van een en ander. De heer H ij m a n staat aan de zijde van den heer Scheffers. Op grond van het rapport van den directeur van Gemeentewerken en een door spr. ter plaatse gebracht bezoek, acht spr. het oordeel van den heer Scheffers nog te zacht. De deuren vertoonen scheuren, de terrazzovloe- ren zijn eveneens gespleten, terwijl het gebrom van een motor zeer hinderlijk is voor de patiën ten. Spr. vindt het vreemd, dat B. en W. het ad vies hebben gevraagd van den heer Stuivenga, die toch in gebreke is gebleven. Er zijn z. i. geen voldoende cijfers aan den Raad overgelegd. Spr. heeft krasse staaltjes gehoord aangaande het werk. Zoo is b.v. het verfwerk uitbesteed voor 10 A 11.000, maar de uitvoerder kreeg 7000 voor bijwerk. Voor schadevergoeding aan aannemers en onderaannemers acht spr. geen grond aanwezig. Hij zal tegen deze vergoeding stemmen. De heer G o 11 herinnert aan zijn verzet in een vorige Raadszitting tegen aanbesteding en wijst op de resultaten van dezen bouw, die hem z.i. in het gelijk stellen. Hij vindt het vreemd, dat men er nog over denkt om een schadever goeding uit te keeren. Spr. is er wel voor 15.000 toe te staan vaor het aanbrengen van verbeteringen, maar hij is tegen de schadeloos stelling. De heer Schreuder wijst eveneens op verschillende gebreken van het nieuwe zieken huis. Hij vraagt waarom de heer Stuivenga het plan-Wigern in zake de plaats, waar de centrale verwarming moest komen, niet heeft overgenomen. Het toezicht op den bouw heeft z.i. veel te wenschen overgelaten. Verschillen de materialen, voornamelijk hout, bij den bouw verwerkt, zijn zeer slecht. Met het plan tot verandering der kelders waar de centrale verwarming is geplaatst, kan hij zich niet vereenigen en vraagt aanhouding van het voorstel in zake dit onderdeel. De voorzitter constateert, dat de heer Schreuder het crediet wil toestaan, verminderd met de 6000 die de kelders zouden kosten. De heer Matthijssen vraagt of het mo gelijk is dat in een eventueele procedure de schadeloosstellingseisch van de aannemers zal worden afgewezen. Bij de opening van het Ziekenhuis heeft men den heer Stuivenga nogal bewierookt, maar dit blijkt achteraf misplaatst te zijn ge weest. De Voorzitter antwoordt, dat de bur gemeester voor de vorigeRaadszitting was over gekomen, om bij de behandeling van dat voor stel tegenwoordig te zijn. Het voorstel is toen niet behandeld. Nu de burgemeester afwezig is, zal spr. de opmerkingen beantwoorden. De kritiek van de heeren Hijman en Scheffers gaat parallel en komt hierop neer dat het ziekenhuis een groot prulwerk zou zijn, dat meer dan treu rig er uit ziet en de gemeente met dit gebouw in zak en asch zou zitten. Hiertegenover kan spr. een andere meening stellen. De keuze van den architect is geschied door het vorig college van B. en W„ zoodat spr. daarop niet verder zou behoeven in te gaan. Men moet in het oog houden, dat het ziekenhuis is gebouwd in een rumoerigen en lastigen tijd. De credietverleening door den Raad ging ook al moeilijk. Er moest dus door den architect gebouwd wordden met beperkte middelen. Als we nu hetzelfde gebouw moesten neer zetten zouden de kosten aanzienlijk grooter zijn. De heer Stuivenga, die vooral artist is, heeft in elk geval Schiedam een mooi gebouw ge leverd. Spreker zal niet ontkennen, dat er aan het gebouw fouten kleven. Wanneer de heer Schreuder wijst op den bouw van Volkshuisvesting, dan moet voorz. hem er op att'ent maken, dat Volkshuisvesting niet met beperkte middelen heeft moeten bouwen. Uit de som, die voor het ziekenhuis beschikbaar was gesteld, moest de aannemer halen wat er uit te krijgen was. De heer Stuivenga had echter bij den Raad kunnen komen om hoogere credieten. Het gebouw heeft enkele technische gebre ken, welke de gemeente zal trachten op te heffen. Spr. is ook in het gebouw geweest, maar vindij den toestand zoo erg niet als hij door de vorige sprekers is afgeschilderd. De deuren enz. zullen gemakkelijk kunnen worden hersteld. Spr. verzoekt dus den Raad het crediet niet te onthouden. De kwestie van den kelder besprekend, zet spr. uiteen, dat deze zeer goed kan worden opgelost. De firma Huijgen en Wessel is be reid verschillende kleine technische fouten op te lossen. Tegen verplaatsing der toestellen voor cen trale verwarming naar een afzonderlijk ge bouwtje heeft spr. bezwaar, daar de oplos sing door den dir. van gemeentewerken aan de hand gedaan, zeer practisch is. Spr. ziet in den heer Stuivenga, die met be perkte middelen toch een mooi gebouw heeft tot stand gebracht, meer goeds dan de heeren Hijman en Scheffers. Het verfwerk heeft evenmin sprekers tevre denheid. Of bijbetaling is te ontgaan, is een andere kwestie. De aannemers kunnen in ge»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2