Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-Ongevallenverzekering 43$te Jaargang. Woensdag 11 Augustus 1920. De schuldige ontmaskerd. So. 12812. FI0ILLST W; ff Bureau: [Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. varüei verlies van een hand, voet of oogLUU uuuu E I U4J een duim t De verzekering wordt gewaarborgd doojr_deJIollandsehe Algemeene Verzekerlngs»»."^ te Schiedam. MJ levenslange geheele invaliditeit Mj verlies van een wijsvinger bij verlies van eiken ande ren vinger Bij ol krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van de Indi sche Handelscompagnie om vergun ning tot het uitbreiden in het pand Nieuwe Haven 107, kadastraal bekend in Sectie M. on der no. 1776, van de distilleerderij in het pand Nieuwe Haven 105 en de fabriek van pharma- ceutische artikelen in het pand Nieuwe Haven 109, met een ketelhuis, waarin worden geplaatst een stoomketel met een verwarmingsoppervlak van 99 M2. en een van 103 M2. voor de verwar ming van en stoomlevering in de distilleerderij en chemicaliënfabriek, en met een electromo tor van 5 P. K. voor het drijven van een lift. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag 25 Augustus a.s., des voormiddags 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die terzake zijn in komen, kennis worden genomen, Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten Schiedam, 11 Augustus 1920. Ter openbare kennis wordt gebracht dat de door den Raad in zijne openbare vergadering van den 18 Juni 1920 vastgesteld algemeene regeling betreffende het verleenen van finan- cieelen steun voor den bouw van Middenstands woningen ter Gemeente-Secretarie (afdeeling Al gemeene Zaken) is verkrijgbaar gesteld. Buitenlandsch Nieuws. POLEN EN RUSSEN. Lloyd George over de Poolsche kwestie. Lloyd George heeft gister in het Engelsche Lagerhuis een verklaring nopens de Poolsche crisis afgelegd Hij zeide, dat hij de stappen zou uiteen zet ten, welke de regeering voornemens was te on dernemen, indien bepaalde gevallen zich zouden voordoen. De regeering zou trachten de toestem ming te verkrijgen en wilde het oordeel van het Huis vernemen over deze voorstellen. De Uil het Engelsch vertaald. 27 Philip Harvey sloeg met zijn vuist op de tafel. „Om den donder niet", schreeuwde hij, ,,en als u zooveel van mijn familie afweet als u beweert, zou u dat wel niet zeggen. Austin is baar erfgenaam en dat is hij altijd geweest ook. Ln als er iemand is, die voordeel heeft van haar sterven, dan is dat Austin. Mijn belang was baar zoo lang mogelijk in het leven te houden". Hij zei deze laatste woorden met gedempte 8tem, alsof hij alleen tot zichzelf sprak, maar ik verstond duidelijk ieder woord wat hij zei. -0 Ik was meer uit het veld geslagen, dan ik mijzelf wel wilde bekennen. Ik twijfelde geen «ogenblik aan 's mans oprechtheid Philip Harvey ging op den man af, ruw en zonder omwegen. »Laat dat zijn, zoo 't wil", zei ik, dan had •k het mis. Wilt u nog een glas Graag en laten we dan niet langer maar wouwelen. Speelt u kaart "vroeg Philip. „Jawel, sommige spellen", antwoordde ik, min of meer aarzelend. Hij leek mij niet precies een aangenaam me- tteer om mee kaart te spelen. sovjetregeering heeft het recht bij haar vredes voorwaarden rekening te houden met het feit van den aanval der Poolsche legers op Rusland en het feit, dat deze aanval ontketend was ondanks de waarschuwingen der geallieerden. Zij heeft het recht die waarborgen te eischen, waarop elke regeering zou staan om tegen een herhaling van een dergelijken aanval gewaarborgd te wezen. Waar men echter tegen opkomt, is dat niets een schadeloosstelling, wraakneming of bestraffing rechtvaardigt, welke aan het be staan van Polen als natie een eind zou maken. Het eenige doel der geallieerde politiek in dit geval was het verzekeren van den vrede op den grondslag van de etnografische grenzen van Polen. De geallieerden hadden aan de sovjet regeering voorgesteld, dat zij met ingang van Maandag te middernacht den wapenstilstand zou afkondigen. Dit was niet aanvaard met het oog op het beginnen van de wapenstilstands- en vredesonderhandelingen te Minsk vandaag. Men was te Lympne overeengekomen, dat de geallieerden Polen den raad zullen geven te trachten een wapenstilstand te verkrijgen en vrede te sluiten, zoolang de onafhankelijkheid van Polen binnen zijn etnografische grenzen wordt erkend. Deze aanbeveling was aan de sovjetregeering meegedeeld. Voorts was men overeengekomen, dat, in dien Polen de voorwaarden van de sovjetregee ring aannam, de geallieerden niet tusschenbeide zouden komen, noch ter voorkoming, noch ter verstoring van de getroffen regeling. Indien de bolsjewiki zouden blijven staan op voorwaarden, welke volstrekt onvereenigbaar zouden zijn met de onafhankelijkheid en het bestaan van Polen als een vrije natie, en de Po len zouden deze verwerpen en bereid zijn voor hun onafhankelijkheid te strijden,zou een moei lijke toestand geschapen worden. De geallieer den kunnen niet onverschillig blijven tegenover het al of niet voortbestaan van Polen. Het zou een groot gevaar voor den vrede van Europa op leveren indien een groot en krijgszuchtig sovjet- rijk zich tot aan de grenzen van Duitschland zou uitstrekken. De geallieerden zullen niet tot eenige actie overgaan, behoudens het steunen van Polen in zijn strijd voor het bestaan en de onafhankelijkheid. Zij zullen dien steun alleen verleenen aan een volk, dat zelf daarvoor den strijd aanbindt. De eerste minister deed een beroep op de Britsche arbeiderspartij, welke goed georgani seerd is en er zich op beroept georganiseerd te zijn om de zwakken te beschermen, om niet te hard te zijn voor het ongeorganiseerd en zeer onervaren werk van de staatkunde in Polen. Het spreekt van zelf, vervolgde Lloyd George, dat, indien de Polen hun vrijheid zouden moe ten verdedigen, zijn de raadgevingen en de lei ding moeten aanvaarden van een volk, dat vier jaar lang ervaringen heeft opgedaan in den groo- ,,Mooi. Zeg jij daar, Robert, smeerpoets geef ons een spel kaarten". De kaarten werden gebracht en we deden een spelletje écarté. Harvey speelde goed, maar hij dronk te veel. Toen ik hem de kaarten zag opnemen, ze wasschen, geven en zijn spel in de hand houden, trof mij iets waar ik niet op ver dacht was geweest, zoover jk er over oordeelen kon, was hij niet linksch HOOFDSTUK XVI. Een lastige kwestie. Een korte poos speelden wij zwijgend door. Ik won en dat maakte Harvey's stemming niet beter. Hij begon er in het wilde op los te gooien en bestelde nog een glas groc. Nu en dan wisselden wij een enkel woord over het spel. Af en toe mompelde hij een vloek over de kaarten, die hij kreeg of over een of anderen gelukkigen slag van mij. Ik keek af en toe naar zijn donker gezicht met naar ik vrees geen zeer weiwillenden blik. Ik vond hem een ellendelingeerst een weerlooze oude vrouw vermoord en dan vloeken tegen een ander, die vrij wat beter is dan hijzelfIk hoefde maar een woord te spreken, dan was hij er bij. Zijn handen trilden, terwijl hij de kaarten vasthield; hij had zich al half krankzinnig gedronken. Ik nam mijn glas op het was nog meer dan half volik ben een matig man. „Zooals u zei, is het in uw voordeel, dat ze blijft leven", hernam ik. „Ik drink daarom op de gezondheid van Miss Raynell en van Miss ten oorlog en zijn bekwaamheid daarin heeft getoond Er zullen geen geallieerde troepen naar Po len gezonden worden. Dat zou niet noodig zijn, indien de hulpbronnen van dat land behoorlijk georganiseerd werden en er een goede leiding was. Dit alles voor het geval, dat de besprekingen te Minsk zouden mislukken. De eerste stap zou bestaan in het uitoefenen van economischen druk op Sovjet-Rusland om dit te dwingen zijn greep om Polen's hals te staken, hetzij door een krachtige actie ter zee, hetzij door een internationale actie te land. Er zijn groote voorraden beschikbaar in dat deel van de wereld, welke wij ons verplicht zouden zien naar Polen te zenden. Lloyd George besloot met de veronderstelling van zich af te werpen, dat Engeland betrokken zou zijn in een reactionaire samenzwering om een democratische Russische regeering omver te werpen, welke de arbeiders en de boeren van dat land vertegenwoordigd. Indien wij gebroken hebben met de revolutionaire regeering van Rusland, zei hij, dan is dat niet omdat zij revo lutionair is, maar omdat het den band tusschen ons doorgesneden heeft, toen het gold den groo- ten oorlog uit te vechten. Als Rusland met ons vrede wenscht, kan het dien krijgen en de voor stellen om een conferentie te Londen te houden strekten daartoe. Kamenef en Krassin waren als toehoorders op de tribune van het Lagerhuis. De conferentie te Minsk. Het Poolsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft nog geen enkel bericht ontvangen over de ontmoeting tusschen de Poolsche en Russische gedelegeerden. De Engelsche arbei ders. Reuter seint uit Londen Een gecombineerde vergadering van het be stuur der arbeiderspartij en van het comité uit het vakvereenigingscongres heeft een motie aangenomen, waarin de regeering wordt ge waarschuwd, dat de georganiseerde arbeiders hun geheele macht zullen bezigen om den oor log, welke tegen Sovjet-Rusland op touw wordt gezet, te verijdelen. Er is een commissie aan gewezen om een nationale arbeidersconferentie te beleggen, op wier last alle leden van de aan gesloten bonden het werk zullen staken. De geallieerden. Naar de „Nation Beige" verneemt, heeft Millerand op de conferentie te Hythe aangedron gen op twee punten. In de eerste plaats zette hij door, dat alle maatregelen tot welker onmid dellijke en onvoorwaardelijke toepassing zou worden besloten, gemeenschappelijk zouden worden uitgevoerd. In de tweede plaats moest de Britsche premier hem toegeven, dat de nederlaag van Polen, al is zij een feit, niet als feit mag worden beschouwd, waaraan niets meer te veranderen valt. Simpkinson" en ik nam een paar teugjes. „Dank u" mompelde Philip zonder zijn glas aan te roeren. Nu heb ik een hekel aan onbeleefdheid. „Miss Simpkinson", begon ik daarom op nieuw, „de bekoorlijke". Op eens herkreeg Philip Harvey zijn waar digheid als gentleman terug. „Mij dunkt, mijnheer", sprak hij hooghartig, dat onze korte kennismaking u niet 't recht geeft den|naam van die jonge dame in ons ge sprek te betrekken. Wees zoo goed over iets anders te spreken. Ik acht Miss Simpkinson te hoog om haar tot onderwerp van gesprek te maken in een restaurant. Ik voelde een beetje schaamte, maar nog meer ergernisik merkte op, hoe zijn heele houding, zijn stem zelfs veranderd waren. Hij wilde over iets anders praten Nu, hij zou zijn zin hebben. We zijn allemaal maar menschen, en ieder heeft wel eens zijn zwak ik was landerig, en vandaar dat ik iets zeide, dat ik beter had kunnen verzwijgen. „Ik kan mij best begrijpen, dat u haar hoog acht", zei ik, terwijl ik de kaarten schudde. „Maar wat zal haar oordeel zijn over u, denkt u, nadat zij den inhoud van uw zwarten koffer heeft gezien Philip Harvey liet de kaarten uit zijn han den vallen en staarde mij een moment als we zenloos aan. Toen smeet hij voordat ik er op bedacht was met een snelle beweging het j gansche pak kaarten in mijn gezicht, en onmid dellijk daarna zijn nog vol glas groc. Het glas j wist ik gelukkig nog te ontduiken, zoodat het De Fransche gedelegeerden konden zich niet vereenigen met medewerking van Duitschland op voet van gelijkheid maarschalk Foch merkte op, dat de Sovjet-regeering wanneer zij meester van Polen zal zijn, Polen voorstellen Posen en Danzig terug te geven, hetgeen de vernietiging van het verdrag van Versailles zou beteekenen. Millerand drong er verder krachtig op aan, aan Duitschland niet den indruk van zwakheid te geven, doch te gelijker tijd de politiek van dit land op zoo gematigd mogelijke wijze te be- oordeelen, zoolang het een loyale houding blijft aannemen. De vraag, welke gedragslijn men zal volgen, indien Duitschland een revanche zou voorbereiden, werd tot later uitgesteld. Millerand resumeerde zijn opvatting als volgt lo. het verdrag van Versailles heeft de onaf hankelijkheid van Polen geschapen, deze moet bewaard blijven 2e, het verdrag van Versailles heeft ook Polen wettelijke grenzen gegeven, welke niet alleen een bescherming zullen zijn van dat land, doch tevens bestemd zijn de vei ligheid van heel Europa te verzekeren. De „Etoile Beige" verneemt, dat Lloyd George en Millerand het niet eens geworden zijn over de vraag of de geallieerden moeten ingrij pen, ingeval Polen het noodig acht de voorwaar den van de Sovjet-regeering te verwerpen. „De „Temps' meldt, dat de delegatie, waar van Kamenef en Krassin deel uitmaken, Lon den uiterlijk Zondag a.s. zal verlaten, tenzij de Sovjetregeering voor dien tijd den geallieerden de verlangde waarborgen geeft voor de handha ving der onafhankelijkheid en integriteit van Polen. De Polen hebben na de conferentie te Lympne den raad gekregen, zoo mogelijk te Minsk de waarborgen te krijgen, dat de onafhankelijkehid en integriteit van Polen binnen zijnethnogra- fische grenzen gewaarborgd zullen worden. Wanneer de door de bolsjewiki gestelde voor waarden te streng zijn, zijn de geallieerden het er volkomen over eens, dat zij Polen zullen steunen door het zenden van munitie en technici en door het opnieuw instellen van de blokkade. De „Times" bericht, dat twee leden van de Russische handelsdelegatie met grooten spoed naar Moskou zijn vertrokken, ten einde uit naam van Kamenef en Krassin er bij de Russische re geering op aan te dringen, de Britsche voorwaar den in zake de Poolsche kwestie te aanvaarden. Er was sprake van, dat de beide gedelegeerden per vliegtuig naar Moskou zouden gaan, doch dit bleek te bezwaarlijk, zoodat besloten werd dat zij door een Engelschen torpedojager naar Kopenhagen zullen worden gebracht om van daar regelrecht naar Moskou te gaan. Zij ver trokken gisteravond uit Londen naar Harwich alwaar zij zich aan boord van den torpedojager begaven. Van het oorlogsterrein. Het „Acht-Uhr-Abendblatt" verneemt van het Poolsche front in den spiegel achter mij terecht kwam. Toen stond hij op en stapte zonder iets te zeggen of zelfs maar naar mij te kijken, de zaal uit. Een beetje ontdaan en zeer ontstemd bleef ik alleen achter. Ik had natuurlijk grooten spijt van de wijze, waarop ik de zaak had aan gepakt en dat nog des te meer, omdat ik bij mijzelf erkennen moest, dat ik zijn aanval meer dan half verdiend had. Het was lomp van mij geweest om zoo'n ruwe toespeling te maken op de tragedie van den zwarten koffer en wat erger was het was verschrikkelijk dom. Tot hiertoe was ik zoo gelukkig en zoo voorzichtig geweest en nu had ik kinderachtig toegegeven aan een opwelling van boos humeur. Terwijl ik mijn tegenpartij er eens even van langs wou geven, had ik hem vóór den tijd op zijn hoede gemaakt. Zoodra ik wat bekoeld was, begreep ik, dat ik nu moest zorgen hem in mijn macht te hou den. De gebroken spiegel maakte dat gemak kelijker voor mij, dan het anders zou zijn ge weest. Ik liet dadelijk den hotelhouder komen er was een kelner toegeschoten op het ge rinkel van het gebroken glas en toen die kwam vertelde ik hem, dat ik zoo even aangevallen was door een heer, dien ik nauwelijks kende. Dit scheen niet veel indruk op hem te maken, maar de gebroken spiegel des te meer. Hij ver zekerde mij, dat mr. Harvey het best betalen kon en wilde naar zijn kamer gaan om er over te spreken maar ik hield hem tegen. (Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1