Laat stoomen, verven, wasschen en strijken bij de „DE PHOENIX", Telef. No. 15. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Gisternacht hebben de Russen Mlawa en Ciechanow bezet, nadat zij het gebied van den Poolschen corridor reeds gistermiddag waren binnengerukt. Ten Westen van Mlawa verde digen de Poolsche troepen zich tegen de Rus sische cavalerie. Het valt niet te betwijfelen, dat de Russen sommige deelen van den corridor bezet hebben. Het verdient in dit verband de aandacht, dat het Russische Noorderleger aan zienlijk is versterkt. Dit heeft thans in de eerste linie het le en 2e Kaukasische cavaleriecorps, en voorts de 12e, 18e en 54e divisie infanterie. Achter deze troepen staan nog in reserve acht divisies infanterie en het 3e Kaukasische cava leriecorps. In totaal telt het Russische Noorder leger thans ongeveer zestigduizend man infan terie en dertigduizend man cavalerie. Alle berichten stemmen er in overeen, dat de Polen hun troepen uit den corridor terug trekken, daar zij het niet mogelijk achten, dit gebied te verdedigen. Het hoofdkwartier van het Russische IVe leger, dat zich tot dusver te Grodno bevond, zal waarschijnlijk in de naaste toekomst naar Lomsja of Bialystok verplaatst worden' Cziechanof is door de Russen bezet. Dit beteekent dat de spoorwegverbinding Dan- zig-Warschau verbroken is. De „Kölnische Zeitung" deelt mede, dat vol gens een telegram uit Moskou de opperbevel hebber van het Russische leger Kamenef te Moskou een rede heeft gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat de roode vlag spoedig boven War schau zou wapperen, en de Poolsche arbeiders zich met de bolsjewiki zouden verbroederen Zij zouden zich zelfs bij hun Russische kamera den aansluiten, en met hen den opmarsch naar het Westen beginnen, om den bourgeoisie den doodsteek te geven en het socialisme overal in te voeren. Het blad voegt er aan toe, dat de hierbe- doelde Kamenef niet dezelfde is als de Sovjet- gedelegeerde te Londen. Deze laatste is voor zitter van de al-Russischen Economischcn Raad, terwijl de opperbevelhebber Kamenef onder het Tsaristisch regiem actief als officier heeft gediend. Hij stond toen als regimentscomman dant aan het Russische Westfront. Zijn buiten- gewoone militaire gaven en zijn geschiktheid om met de manschappen om te gaan, waren reeds toen aan zijn chefs te Petrograd opge vallen. Bij de eerste Russische revolutie was hij onder Kerensky aan het ministerie van oorlog werk zaam, en de bolsjewiki hebben hem blijkbaar in zijn ambt gehandhaafd. Het is niet bekend of hij bolsjewistische denkbeelden koestert. Intusschen schijnt het algemeene opperbevel hebberschap van het Roode leger aldus geregeld te zijn, dat Trotzky de eigenlijke generalissimus is, en daarbij als minister van oorlog optreedt. Kamenef is belast met de leiding van de ver schillende militaire operaties. Generaal Broesilof moet niettegenstaande allerlei andere geruchten, slechts een decoratieve figuur zijn, die vooral door Trotzky wordt ge bruikt, om de eenheid in het leger te bewaren. Hij zou alleen een adviseerende stem in den le- gerraad hebben. De commandant van het ge- heele front tegen Polen is de 24-jarige Toegat- sjewski. BELGIE. Uit Brussel meldt men Het Fransch-Belgische militaire verdrag is een beklonken zaak. De tekst ervan zal aan een te houden ministerraad worden voorgelegd, en daarna aan het parlement worden medegedeeld. Het verdrag draagt een zuiver defensief karakter. Zoodra het door de parlementen zal zijn gera tificeerd, zullen de hoofden der generale staven van de twee legers aan het werk gaan om de detail-punten te regelen de gemeenschappelijke militaire basis, de spoorwegen enz. HET VREDESVERDRAG MET TURKIJE GETEEKEXD. Het vredesverdrag met Turkije is gistermid dag tien minuten over vier te Sèvres getee- kend. Servië en de Hedsjaz waren niet verte genwoordigd bij de plechtigheid. ZUID-AFRIKA. Uit Johannesburg wordt aan de Engelsche bladen gemeld, dat in de goudmijnen aldaar een staking dreigt uit te breken. De machinis ten en stokers staken thans reeds eiken Zondag en eischen loonsverhooging. De Kamer van de mijnen heeft besloten, om in geen onderhan delingen van welken aard ook met de machi nisten te treden, voordat zij met deze Zondags stakingen ophouden. Men vreest, dat deze een- daagsche stakingen zullen uitloopen op een krachtproef tusschen de georganiseerde mijn werkers en het bestuur der mijnen. ALLERLEI. Zaterdag is generaal Gourand Damascus binnengetrokken. Na ontvangen te zijn door generaal Goybet, de Fransche missie, die voor- loopige regeering, de notabelen en de kerkelijke hoogwaardigheidsbekleeders, begaf generaal Gourand zich naar het paleis. De geheele stad vlagde. De generaal reikte onderscheidingen uit aan de officieren en soldaten, die zich bij de jongste gevechten hebben onderscheiden en ontving daarna de overheidspersoon in het oude paleis van Emir Faisjal. Een medewerker van de „Daily Mail" geeft een pessimistisch beeld van de vooruit zichten in den scheepsbouw. Tot dusver was zegt die medewerker de hoeveelheid werk bevredigend, maar er is gebrek aan nieuwe op drachten. De reeders trekken hun opdrachten in. Als reden wordt opgegeven dat de vracht prijzen zoo gedaald zijn. Naar gemeld wordt, heeft de bolsjewisti sche gedelegeerde Kamenef uit naam van de Sovjet-rcgeering voorgesteld, de Russische staatsschuld te erkennen. De „Vossische Ztg" verneemt van goed onderrichte zijde, dat men op het oogenblik in Engeland er naar streeft het in beslag geno men particulier kapitaal van de vroegere tegen standers vrij te geven. Het bericht is echter nog niet officieel bevestigd. Volgens een telegram van de „Berlingske Tidende" uit Warschau melden de Poolsche bla den dat te Warschau een delegatie van het Hon- gaarsche parlement is aangekomen, die de groe ten van het Hongaarsche volk overbrengt met de verzekering dat de Hongaarsche natie bereid is Polen ter hulp te komen. Hongarije kan tien duizenden mannen naar Polen zenden alsmede graan, munitie en hospitalen. Volgens een bericht uit Kopenhagen zijn voor de reede van Kopenhagen 2 Engelsche kruisers en 4 torpedojagers aangekomen. In de haven ligt reeds een Engelsche kruiser en een torpedojager. Near het heet, zal dit Engelsche eskader binnenkort de Oostzee binnenvaren. Madeira Selected Dry, Fernando Brothers, Oporto. Binnenland. De waaier van de Koningin. Het Maand-Bulletin van de Commissie voor den Nederlandsch-Zuidafrikaanschen Handel, geeft een fraaie foto van den waaier, door de vereeniging van Struisvogelboeren in Oudts- hoorn, Kaapprovincie, aan de Koningin aange boden. Van dezen kostbaren waaier, bestaande uit witte struisveeren, met een schildpadden handvat, dat met goud, platina en diamanten is versierd, hebben we reeds een beschrijving gegeven. Het blad geeft ook het portret van de heeren R. A. Blankenberg, den waarnemen- den hoogen commissaris van de Unie van Zuid- Afrika; B. Rose, vertegenwoordiger van de Ver eeniging van Struisvogelboeren, en A. Canham, Handelscommissaris van de Unie, die den waaier op 't Loo aan de Koningin hebben overhandigd. Uitgesloten bouwvakarbeiders. De raad der gemeente Doetinchem besloot met 86 stemmen, dat geen uitgesloten bouw vakarbeiders door de gemeente te werk zouden worden gesteld. Het Radiostation op de Veluwc. Maandagmiddag is op plechtige wijze de eer ste steen gelegd van het groote Seingebouw voor het Radiostation Assel. De eerste beton- storting geschiedde door de echtgenoote van den minister van Waterstaat, mevrouw König. De plechtigheid werd bijgewoond door den mi nister van Waterstaat en de burgemeesters van Apeldoorn en Barneveld. Arbeidsbemiddeling. De Minister van Arbeid heeft aan de ge meentebesturen een circulaire gericht in zake salarieering van correspondenten der arbeids bemiddeling. De minister acht voor een goede ontwikkeling der arbeidsbemiddeling een be hoorlijke salarieering der correspondenten noo- dig. In verband met de vraag, welke den mi nister werd gedaan, welk salaris naar zijn meening in een bepaalde gemeente aan billijke eischen zou voldoen, is de minister van mee ning, dat het nuttig kon zijn de gemeentebe sturen een leiddraad te verstrekken. Als maat staf wordt in hot .algemeen het bevolkingscijfer de meest eenvoudige maatstaf geacht. Het sa laris varieert van f 50 tot f 1500. Uiteraard zal in vele gevallen aanleiding zijn het salaris op hoogere bedragen te stellen, terwijl in andere gevallen met een iets lager salaris zou kunnen worden volstaan. Men moet echter niet uit het oog verliezen, dat een goede ontwikkeling der arbeidsbemiddeling daar, waar zij nog niet is verkregen, 'voor een goed deel afhangt van de keuze van een geschikt persoon, welke keuze weer op haar beurt afhangt van de salariee ring. Het rijk draagt 40 in de salarieering. De mfclkvoorziening der groote steden. Op het van 23 tot 26 Augustus e.k. te Arn hem te houden Landhnishoudkundig Congres, zal door den secretaris der vereeniging van Zuivelfabrikanten, de heer G. J, Blink, de vraag beantwoord worden „Op welke wijze kan de melkvoorziening van de groote steden verzekerd worden V' In verband hiermede zullen door den heer Blink de volgende stellingen behandeld worden 1. Een melkvraagstuk zooals dit wordt op gevat door het ministerie van Landbouw, Wjjr verheid en Handel, bestaat niet. 2. Elk kunstmatig ingrijpen ten aanzien van de verdeeling voor binnenlandsch verbruik en voor uitvoer van melk .en daaruitbereide pro ducten, of ten aanzien van de prijzen, heeft de strekking op zeer nadeelige wijze de roelkvoor- ziening en zeer gewichtige, daarbij befcrftfefen algemeene en bijzondere belangen te beïnvloeden, 3. Gemeentelijke melkbedrijven zijn econo misch niet aan te hevelen zij hebben velerlei nadeelen, waaraan de 'zesr enkele voordeden langs anderen weg zekerder eg heter bereikt kunnen worden. 4. De grootst mogelijke zekerheid ten aan zien van eene gezonde mdkvoorziening van onze groote steden wordt bereikt, door de er bij be trokken bedrijven de grootst mogebjkfi econo mische vrijheid te latenten behoeve van £e» grondig toezicht op de kwaliteit en zuiverheid van melk, moeten Rijk en Gemeenten samen werken, om te komen tot betere resultaten dan men tot heden bereikte. 4. Verdere problemen levert de melkvoor- ziening van de steden in ons land niet op. Suikernood. De coöperatie „De Hoop" te 's-Gravenhage heeft in een telegram aan den Minister van Landbouw medegedeeld dat zij met haar elf duizend leden zonder suiker zit, daar de Cen trale Suiker-Maatschappij slechts een derde der benoodigde hoeveelheid aflevert. Zij verzoekt den Minister dringend in te grijpen. Het nieuwe Staatsmijnveld. Naar het „Hbld." verneemt, zal in het nieuwe mijnveld nabij Vlodrop spoedig op drie plaatsen tegelijk met het maken van diepbo- ringen een begin worden gemaakt. Nederland en België. De Brusselsche correspondent van de „Temps" schrijft: „Frankrijk en Engeland zijn besloten den eisch van België betreffende de souverei- niteit van de Wielingen met klem te steunen. Men verzekeit, dat Frankrijk en Engeland deze week een vriendschappelijken stap zullen doen bij de Nederlandsche regeering, ten behoeve van de Belgische zienswijze. De Belgische regeering schijnt op het oogen blik overigens niet van zins te zijn, dc herzie ning van de verdragen van 1839 op nieuwe basis ter hand te nemen, aangezien Engeland totnogtoe geen blijk heeft gegeven, België doel treffend terzijde te zullen staan. Frankrijks steun daarentegen is verzekerd." Een nieuwe scheepvaartverbinding Europa-Pacific Uit San Francisco wordt gemeld, dat de heer F. Volk, general-manager van de Holland- Amerika-lijn, te New-York plannen heeft vol tooid voor een nieuwen dienst tusschen San Francisco en Europa, dat de kantoren wor den gevestigd in Merketstreet, aldaar. De heer Volk verklaarde, dat het voornaam ste van dezen nieuwen dienst was de koelruimte aan boord van schepen. De heeren Volk en Van de Stadt (assistent-generaal-passagiers- agent) zijn naar Seattle en Vancouver gegaan om relaties te vestigen in het Noorden. Ook Portland en Los-Angeles zullen aanleghavens zijn in den Stillen Oceaan. In elke zeehaven zullen eigen ondernemingen in het leven worden geroepen ten einde zooveel vracht- als passagiers zaken te behandelen. Voor het oogenblik zullen nog slechts alleen vrachtschepen naar den Stil len Oceaan gezonden worden, terwijl voor de toekomst ook plannen zijn gemaakt voor passa- giersdienst. Het kantoor te San Francisco wordt 16 Aug. geopend. Drie 12.000 tons vrachtstoomers met lading voor San Francisco zullen met het s.s. „Eemdijk" begin October den dienst aanvangen, terwij.1 er nog een vaartuig onderweg is, van New-York. De „Eemdijk" wordt gevolgd door de „Kinderdijk" en „Moerdijk". Deze laatste meten alle 24800 ton netto met 2500 ton koel ruimte. Hierdoor worden zeer groote posibili- teiten geopend voor het ruilverkeer in versche producten tusschen het land van de Pacific en Holland. Dit wordt mogelijk gemaakt door onze koel-schepen, zeide de heer Volk. Sedert den oorlog bereikten groote ladingen zuivel producten het land aan den Atlantischen Oceaan en deze zullen nu naar de Pacific gebracht wor den. Er is daar een gereede markt voor nog een heel aantal andere producten, welke be hoorlijke opslagruimte aan boord vereischten. De Pacifickust zendt in ruil terug versch fruit en visch. In Europa zullen Rotterdam, Ant werpen, Londen, Liverpool, Hamburg en Havre worden aangedaan. Waarschijnlijk zal de „Eem dijk" regelrecht van het Kanaal naar Vancouver varen, als eerste reis. De heer Volk verklaarde verder, dat de Canadeesche havens Hollandseh bier zullen ontvangen, enz. Politiemuseum. Dr, C. J. van Ledden Hulsebosch schrijft in het Weekblad van het Recht over het op 1 Juni j.l, te Utrecht gestichte vennootschap tot het stichten en onderhouden van een verzameling voorwerpen, betrekking hebbend op rechtspraak en politie van voorheen en thans „Het Museum stellen wij ons voor te verdee- len in twee onderdeden in het eene zal alles bijeengebracht worden wat historische betee- kenis bezitdaar zal, evenals in het medico- pharmaceutisch en in andere verzamelingen van dien aard, het publiek toegang kunnen verkrijgen er zullen oude wapens, folterwerktuigen, uni formen en zooveel andere voorwerpen een plaats krijgen naast de aanstellingsbrieven, registers en andere zaken op administratief gebied der politie van voorheen. Een ander gedeelte van het museum,waarinJan Publiek om begrijpelijke redenen geen toegang zal hebben, zal worden ingericht in den trant der „Kriminalmusea'Van het buitenland de daar aan te leggen verza melingen zullen te aanschouwen geven de me thoden waarop de misdadigers werken naast de nieuwste methoden van onderzoek. Dit zal zijn het museum, waar justitieele en politieambtenaren zich op de hoogte kunnen stellen van de middelen, waarvan de misdadiger zich bedient tot het volvoeren van de meest uiteenloopende misdrijven, zoo goed als zij er zullen vinden de voorwerpen die hij overtredin gen van diverse wetten uit het brein van den overtreder zijn voortgesproten; maar ook zullen m të vinden zijn de hulpmiddelen, waarvan de moderne speurkunst zich bij het tot klaar heid brengen van duistere zaken bedient en al wat verder tot de studie der „wetenschappelijke speurkunst" behoort, Ingezonden Mededeelingen. Het is te hopen, dat in het belang van het welslagen der pogingen van het Genootschap allerwege voldoende sympathie ontstaat, zich uitende in eene krachtige medewerking van hen, die veelal over het lot te beschikken hebben van de tallooze voorwerpen, die een waardige plaats in de verzamelingen zouden kunnen innemen ik bedoel de leden der verschillende rechtscolleges, die, naar ik meen te mogen ver wachten, voortgaan zoodanige voorwerpen, in dien ze anders vernietigd zouden moeten worden, aan ons genootschap doen toekomen, vol doende vertrouwen in het beheer der verzame lingen stellende, om overtuigd te zijn, dat be doelde objecten evengoed blijven buiten bereik van hen, die er opnieuw misdrijf zouden kunnen plegen, doch dan strekken zullen tot vermeer dering van kennis der aanstaande juristen en politiemannen Het volgende is nog aan het artikel ontleend „Bij mijn streven, om voor mijne politiecur- sussen interessante objecten ten dienste van het aanschouwelijk onderwijs bijeen te brengen, heb ik zeer goed ervaren, dat de enkeling daarin nimmer op deugdelijke wijze kan slagen hij beschikt niet over een voldoend aantal „voel hoorns" om, op de hoogte te blijven van de aan de verschillende griffiën berustende voorwerpen, welke een plaatsje in de verzameling waard zijn aan den enkeling als particulier persoon zal geen enkel gemeentebestuur oude voorwerpen, betrekking hebbende op rechtspraak of politie uit het grijze verleden, afstaan, al zouden ze als geknipt zijn voor de verzameling. Een lichaam als ons Genootschap zal gemakke lijker er in slagen steun van overheidswege te verkrijgen bij het verzamelen van vele, dat op genoemd gebied in stoffige kasten op zolders of in muffe kelderruimten hier en daar verge ten reeds tal van jaren ligt CITROEN-JENEVER. 1 A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag 6 Augustus. Uitsluitingin de bouwbedrijven. 20. Beantwoording van de vragen van het Raadslid, den heer C. Korpel, betreffende po gingen om te geraken tot voortzetting van den woningbouw met steun van Rijk en Gemeente, die tengevolge van de uitsluiting in het bouw- vakbedrijf zoo goed als stil staat. De heer Korpel zegt, dat het antwoord van B. en W. hem niet bevredigt. Zij schijnen bang te zijn voor het verwijt van partijkiezen. Spr. wil echter weten of zij pogingen hebben gedaan om partijen tot elkaar te brengen. Of zijn B. en W. bang zich te branden aan koud water Spr. wijst er op, dat hij de vragen had gesteld in verband met den wo ningnood. Aangezien de uitsluiting nog lang kan duren, acht hij het noodzakelijk, dat er onderhandeld wordt met de woningbouwver- eenigingen, om toch de woningbouw te kunnen voortzetten. Hij pjotesteert voorts tegen de houding van de patroons, die op hun scheeps werf werkvolk gedaan hebben gegeven, die aanvankelijk als timmerman in de bouwvakken werkzaam zijn geweest. De heer Evers wijst er op dat de uitslui ting landelijk is. De heer Korpel zegt, dat de woningbouw een zeer belangrijke kwestie is. Wanneer de overheid lijdelijk toeziet, plegen B. en W, verzuim. Weth. de Bruin verklaart, het niet eens te zijn met het advies van B. en W. Neutra liteit in deze zaak acht spr. niet mogelijk. Spr. heeft zelden een conflict gezien waarin het onrecht zoo sterk aan de zijde der werk gevers is als in het onderhavige. Weth. meent, dat de gemeente wel iets had kunnen doen. Er is nagelaten moreele pressie op de werkgevers uit te oefenen. Tengevolge van het conflict zal het tekort aan woningen nog grooter worden. De minister van Waterstaat heeft voor den bouw van het Postkantoor te Rotterdam een regeling getroffen, op grond dat de afbouw in algemeen belang noodzakelijk was. Zoo kunnen ook de gemeentebesturen opko men voor den afbouw van volkswoningen. Er zal in elk geval schade ontstaan voor de woningbouwvereenigingen. Spr. wil nu reeds verklaren, dat hij tegen verhooging van subsi die aan die vereenigingen is, indien deze ver hooging tengevolge van het conflict noodzake lijk zou zijn. Weth. bepleit ten slotte de wenschelijkheid, alle krachten ten bate van den volkswoning bouw aan te wenden. De heer V. d- Tempel zegt, dat de heer de Bruin de werklieden in bescherming wil nemen De heer Matthijssen vraagt of de heer de Bruin iets van een stap van B. en W. zou hebben verwacht. Weth. de Bruin: Het zou te probeeren zijn geweest. De heep M a 11 h ij s s e n zegt, dat, gezien het stadium, waarin het conflict thans ver keert, een oplossing moeilijk te verkrijgen is( hoewel hij het in het belang van den woning nood zou apprecieeren als het kon vyordeg beëindigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2