4. BOSCH, Boterstraat 63. Tel. 680 a. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 De heer L) i n k e 1 a a r vraagt of de bouw van noodwoningen, waarvoor zooeven een crediet van f 12000 is verleend, ook door uit gesloten bouwvakarbeiders kan worden uitge voerd. De Voorzitter zegt, dat B. en W. daarop niet dadelijk kunnen antwoorden. Weth. mr. VanVelzen merkt op, dat vragen als door den heer Korpel zijn gesteld, overal in de gemeenteraden worden gedaan. Met deze vragen wordt meer een politiek steek spel beoogd dan een poging tot oplossing van het conflict. Nog geen enkele gemeente is den weg opgegaan, door den heer Korpel verlangd. Eén ding hebben de heeren vergeten, nl. dat het hier een conflict betreft, geboren uit een strijd om hooger loon of meerdere macht, waaraan de gemeente als zoodanig part noch deel heeft. Het is heel gevaarlijk om de hand te steken tusschen de woningbouwvereniging en den aannemer. Wat geeft ons eigenlijk het recht, om ons met het conflict te bemoeien Het verwondert spr. dat de sociaal-demo craten met het verzoek zijn gekomen om in het conflict in te grijpen. De sociaal democraten zullen bij staking of uitsluiting de gemeente er wel buiten houden. Bij de regeling ten opzichte van de Arbeidsbeurs was door de soc.-demo- craten het standpunt verdedigd, dat deze ge meentelijke instelling zich neutraal moest houden bij stakingen. Moet nu de gemeente zich wel bezig houden met deze economische staking Van een algemeene stopzetting van den woningbouw is spr. niets bekend. Bij Volks huisvesting wordt nog met een aantal werk lieden doorgewerkt. Dan wijst weth. er op, dat het antwoord van B. en W. op vraag 2 van den heer Korpel slechts een eenvoudige mededeeling kan zijn. Men heeft hier niet te doen met een stedelijk conflictje, maar met een landelijk conflict, het welk het geheele bouwbedrijf in ons land be- heerscht. De stedelijke overheid acht weth. niet bevoegd om in een landelijk conflict in te grijpen. Dat de minister van Waterstaat inzake den bouw van het postkantoor te Rotterdam een regeling heeft getroffen, kan voor het gemeente bestuur van Schiedam nog geen aanleiding zijn om in te grijpen. Een inmenging in het conflict wegens het feildatde woningen der bouwvereenigingen duur- derzullen worden, zou een fout van hetgemeente- bestuur zijn, waarom de heeren Korpel en de Bruin eens hartelijk zouden lachen. De heer Korpel repliceert. Hij meent dat de gemeente wel dadegelijk het recht en de be voegdheid heeft om in te grijpen. De gemeente moet nu de risico dragen van de kosten der stopzetting van den woningbouw. Wij kunnen tegen de werkgevers nu wel zeggen niet uit- sluitertje spelen ten koste van de gemeente De heer v. d. Most merkt op, dat de ge meente bij staking in de bouwvakken toch ook. moet betalen. De heer Korpel zegt dat staking en uit sluiting niet gelijk gesteld kunnen worden. Hij vraagt nog opheldering over het feit dat de aannemer Aleman, die werk voor de gemeente uitvoert, weigert moderne en syndicalistische grondwerkers in dienst te nemen. De voorzitter zegt dat deze zaak af zonderlijk zal bekeken moeten worden. Hij is over deze kwestie niet volledig ingelicht. De heer D i n k e 1 a a r dringt er op aan, dat het werk volkswoningen, waarvoor de Raad 12.000 heden heeft gevoteerd, door uitgeslo- tenen zal worden uitgevoerd. De heer v. d. Tempel zegt, dat de heeren de Bruin en Korpel veel liefde voor den wo ningbouw aan den dag hebben gelegd, maar dat moeilijk daarmee in overeenstemming is te brengen het feit, dat mengetracht heeft den aan nemer Aleman te verhinderen met Christelijke werklieden door te werken.Wanneer een staking door de werklieden is geproclameerd, roept men toch ook de tusschenkomst van de gemeente niet in. We kunnen het heele debat van heden terug brengen tot een poging om de inmenging van de gemeente in het conflict te verkrijgen, De heer v. d. Most zegt dat ook hij het conflict betreurtwij hebben hier echter te maken met een landelijk conflict, hetwelk met christelijk of onchristelijk niets heeft uit te staan. De gemeente heeft geen roeping om in dit economisch conflict in te grijpen. Waar het zelfs den minister niet is gelukt partijen tot elkaar te brengen, zal het de gemeente Schie dam toch allerminst gelukken. Dat het werk van f 12000 door uitgeslotenen kan worden uitgevoerd, acht spr. onmogelijk, daar dan geen materialen verstrekt zullen worden. Ten slotte wijst spr. er op, dat de loon- kwestie alleen niet het geheele conflict be- heerscht, daar men 22 ct. loonsverhooging wilde geven, waarop de werklieden gaarne willen ingaan, De Voorzitter zegt dat de debatten hier toch doelloos zijn. Men is reeds druk bezig partijen tot elkaar te brengen, laten wij ons onthouden van inmenging in het conflict, waardoor de zaak slechts schade zou kunnen lijden. De voorzitter sluit thans het debat over deze kwestie. RUN- en MOEZELWUNEN ip Duitschland gebotteld. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 1218 Aug. Suikerkaart bon 45, van 816 Aug., bon 46, van 1622 Aug. Broodkaart. De bruinbroodkaart van het 146e tijdvak (rood) 816 Aug., van het 147e tijdvak (groen) van 17 —25 Aug. Diefstal en heling. Gistermorgen werd bij de politie'door een be stuurslid van „Hermes-D.V.S." aangifte gedaan dat ten nadeele van den heer O. uit een loods op het terrein, een rijwiel was ontvreemd. De terreinknecht S. de J. was, zonder toestemming, met het rijwiel naar Rotterdam gereden en tot legden niet teruggekeerd. Gistermiddag kreeg de politie van den burgemeester van De Lier telefonisch bericht, dat aldaar door den veld wachter een man was aangehouden, die een rij wiel ver beneden de waarde, te koop aanbood. Later kwam het bericht, dat de aangehoudene er in geslaagd was zich met het rijwiel uit de voeten te maken. Hij is gisteravond door de politie alhier ge arresteerd. Na zijn aanhouding verklaarde hij gistermorgen op de groentenmarkt te Rotterdam van een onbekende een rijwiel te hebben ge kocht voor f 25, vervolgens naar De Lier te zijn gereden om een familielid te bezoeken, waarop hij werd aangehouden. Hij beweert voorts na ondervraging door den veldwachter kalm verder te zijn gereden naar Naaldwijk, daar het rijwiel bij een onbekende voor een andere fiets te hebben geruild, waarbij hij nog f 1,50 toekreeg. Toen reed hij door naar Den Haag, waar hij het rijwiel bij een oom stalde. Per trein was hij vervolgens naar Schiedam teruggekeerd. De politie stelt thans te 's-Gravenhage een onder zoek in of deze beweringen juist zijn. De man, P. H. geheeten, groentenkoopman van beroep, is echter als verdacht van heling, in bewaring gesteld. Gisteravond omstreeks half 7 deed de logementhoudster U. uit het hotel „De Zwaan", aan de Schie, bij de politie aangifte dat even te voren door den logeergast B. een paar nieuwe heerenschoenen waren gestolen. De politie slaagde erin na een kwartier reeds, de ontvreemde schoenen in een pandhuis in beslag te nemen en den dader op de Broersvest te ar resteeren. Het ontvangen beleengeld, f 3, als mede het beleenbriefje werd in zijn bezit ge vonden. In de politiepost aan de Koe markt is gisteren J. A. B., wonende Overschie, verbonden, die op den Buitenhavenweg met een rijwiel tegen een boom was gereden en daarbij een bloedende wonde in het gelaat had bekomen. Door depolitie en een lid vanE. H. b. O. is gisteren een kind verbonden, dat met een stuk been, door onbekende jongens een gat in het hoofd was geslagen. Bij de op 22 en 23 Juni gehouden examens van „Mercurius" te Rotterdam slaagde voor Engelsche handelscorrespondentie de heer W. Th. Lourens en voor boekhouden de heer G. Dries, beiden van Schiedam. Op het Zaterdag gehouden So listen-concours te Almelo, behaalden den eersten prijs, onze stadgenooten A. de Vries, de 15- jarige L. de Vries en de 12-jarige P. Rosman, leden van de Muziek-vereeniging Oefening Baart Kunst, onder bijzonderen lof der jury voor de beide laatstgenoemden. UIT VLAARDINGEN. Gisternacht is te Vlaardingen uit het kantoor van den handelaar Knigge f 5000 gestolen. De daders zijn onbekend. UIT ROTTERDAM. Het Duitsch s.s. „Echo" is niet vertrokken en ligt, nu de kisten met mitrailleurs en geweren gelost zijn, te wachten op andere lading. De voor Polen bestemde wapenen zijn thans in lichters geladen. Een sleepboot is aangenomen om den lichter naar Amsterdam te brdengen. De organisaties hebben maatregelen genomen om op de hoogte blijven waar de wapenen heen gebracht worden. Alle soorten GEDISTILLEERD in prima kwaliteiten. Gemengd Nieuws. Het mijnongeluk te Dortmund. Over het ongeluk in de mijn „Kaiserstuhl" worden nog de volgende bijzonderheden ge meld. Het aantal dooden is thans tot 30 ge klommen, dat der gewonden tot 7. De uiterst moeilijke werkzaamheden voor het bergen der lijken, vorderden onverwachts zoo goed dat in den afgeloopen nacht om 2 uur reeds 18 lijken waren geborgen Men verwacht dat andere dooden heden naar boven zullen worden ge bracht. A u t o-o n g e 1 u k. Doordat de driewieler auto van Dr. B. uit Smilde, nabij de Berkeru- merbrug te Zwolle in een scherpe bocht, omsloeg, werden de inzittenden Dr. B„ zijn vrouw, twee kinderen en een pleegzuster er uit geslingerd. De pleegzuster lag geruimen tijd buiten ken- kis en is vrij ernstig gewondde overigen kwamen vrij met lichte verwondingen aan hoofd en hand. Aangevallen. Op den Wedderweg wer den Zaterdagavond vijf fietsende heeren uit Oude Pekela aangehouden door twee bandieten. Met messen vielen ze de heeren aan. De heeren B. Heijes, rijwielhandelaar, W. v. d. Aart, on derdirecteur van de gasfabriek, kregen erge snij- en steekwonden. Het ergst werd de heer P. Imminga, werkzaam op het kassierskantoor van de firma Polak, getroffen. Een zijner lon gen moet getroffen zijn. Zijn toestand is le vensgevaarlijk. De vermoedelijke daders M. en H. van Onstwedderholte zijn gevangen geno men. Beiden ontkennen, maar bij H. zijn een mes en een zakdoek gevonden, beide met bloed bevlekt. De aangevallenen herkenden de daders. Ongelukken. De 16-jarige jongejuffrouw S., die met een aantal padvinders te Noordwijk in de dui nen kampeerde, geraakte bij het baden in zee in een draaikolk, met het noodlottig gevolg, dat zij onmiddellijk in de diepte verdween. Een paar flinke zwemmers trachtte haar nog te redden, tevergeefs. Haar lijk is nog niet aan gespoeld. Zondag is te Boskoop de 19-jarige vee houder van L. met paard en tilbury rijdende, zijn leidsels kwijtgeraakt. Hij wilde die grijpen, schoot voorover uit het voertuig en kwam met het hoofd op den straatweg terecht. De jonge man was op slag dood. Aan het Zuidelijk strand te Zandvoort had Zondagmiddag een droevig ongeval plaats, dat bij de talrijke Zandvoortsche gasten groote ver slagenheid teweegbracht. Het 12-jarig zoontje van een pensionhouder te Zandvoort, W. G., had zich tegen 4 uur in zee begeven. Een badman van het gemeentebad hield daar toe zicht, en moest het ventje herhaaldelijk waar schuwen, niet te ver te gaan. Tot groote ont steltenis der omstanders verdween de knaap plotseling in de diepte. In een roeiboot voer men onmiddellijk naar de plaats des onheils en slaagde erin den jongen uit het water te halen. De inmiddels ontboden geneesheer, dr. Van Veen, trachtte de levensgeesten op te wekken, doch dit mocht hem, ondanks onvermoeide pogingen gedurende bijna 2 uur, niet gelukken. Teleurstellingbij arbeiders-wo- n i n g b o u w. Vijf arbeiderswoningenbouwver- eenigingen te Amsterdam hadden voor den bouw van 750 woningen grond aangewezen in de Buiksloterham in de onmiddellijke nabijheid van het Elta-terrein. De grond is eerst kort geleden opgespoten. De afdeeling Publieke Werken heeft hem echter, zoo vernemen wij bij Woningdienst, als bouwrijpen grond aangewe zen, de fundeeringen zijn gelegd en van een paar blokken is de bouw reeds ongeveer een meter boven den grond gevorderd. Thans blijkt, dat de bodem nog lang niet „uitgewerkt" heeft, met het gevolg, dat de palen beginnen te wij ken, de fundeeringen gaan verzakken en het metselwerk op verschillende plaatsen scheurt. Wij vernemen van de afdeeling Woningdienst, dat de bouw op het oogenblik nog niet geheel stop gezet is. Er wordt nog onderzocht, of het mogelijk is maatregelen te nemen, waardoor het reeds tot stand gekomen gedeelte van het werk niet geheel vruchteloos zal zijn, Blijkt dit inderdaad het geval te zijn, dan zal het in elk geval sterk in de papieren loopen. Men vreesde echter bij Woningdienst, dat er van afbouw wel niet komen zou, wat natuurlijk evenzeer voor de gemeente een aanzienlijke schadepost zal worden. Bij Woningdienst weet men deze teleurstel ling en schade, welke er uit voortvloeide, aan te groot optimisme. De wnd. directeur, mr. dr. Versteegh, wees er ons echter op, dat dergelijke teleurstellingen, als men ze ziet in verhouding tot het groote aantal woningen, dat de laatste jaren gebouwd is, wel haast onvermijdelijk schijnen en zijn te aanvaarden als een risico, waaraan elk groot bedrijf bloot staat. Van den heer De Vlugt, wethouder van pu blieke werken, vernemen, wij dat deze afdeeling steeds voor het bewuste terrein ten ernstigste gewaarschuwd heeft, maar slechts tot aanwijzing er van is overgegaan, omdat Woningdienst. er op bleef aandringen. Ontsnapt. Men meldt uit Edam aan de „Msb" In deze gemeente is een militaire tuchtklasse. De klassianen zijn in het fort, nabij Edam gehuis vest en pl.m. 30 man bewakingstroepen zijn daar mede aanwezig om zorg te dragen voor behoorlijke bewaking en verzorging. Het aantal klassianen was 21. Ondanks deze bewaking wisten 4 gestraften in den nacht van 8 op 9 Augustus te ontsnappenWaarschijnlijk zijn de vluchtelingen de gracht, die om het fort loopt overgezwommen. Hoewel zeer spoedig mannen werden uitge zonden om de vluchtelingen op de sporen, mocht het tot dusver niét gelukken hen te achterhalen. Rurgerlijke Stand. Geboren: 9 Aug. Matthias Johannes, z.v. J. G. J. Kleijheeg en A. M. G. Meijer, Van Smaleveltstraat. Albert, z. v. G. van Veen en H. Sijp, Fabristraat. 10. Catharina Hu- berta, d. v. H. Schenau en J. A. Bouter, Zwartewaalschestraat. Cornelis, z. v. J. G. de Vries en B. Ballijns, Vellevestsingel.-Otto, z. v. J. Veldt en A. H. Schoneveld, Gasstraat. Overleden: 8 Aug. Johannes Theodoras van Pelt, oud 61 j., Westfrankelandschestraat. Rechtzaken. De moord te Millingen. Den tweeden September zal het gerechtshof te Am. hem behandelen de zaak tegen den scheepstim merman Th. Leygraaf, die door de rechtsbank tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld wegens den dubbelen moord op de gezusters Mackay te Millingen. Land- en Tuinbouw. Veepest in België. Volgens bericht van den Belgischen Veeartsenijkundigen dienst is in België in 7 provinciën veepest vastgesteld. Het gevaar voor insluiping van deze buiten gewoon kwaadaardige veeziekte is niet denk beeldig, zoodat de meest uitgebreide voorzorgs maatregelen aangewezen zijn. Van de zijde van de regeering zijn alle mogelijke maatregelen getroffen. De vergunningen tot bewerking en bemesting van grenslanderijen aan onze zuide lijke grens zijn ingetrokken. Vergunningen tot invoer van mest worden niet meer verleend en zijn voor zooveel noodig eveneens ingetrokken. Met het oog op het verkeer met buitenlandsche kooplieden is de uitvoer van runderen en paar den stop gezet, terwijl geen vergunningen tot invoer van paarden uit België meer zullen wor den verleend. (Invoer van herkauwende die ren en varkens is steeds verboden.) Voorts is de uitvoer van herkauwende dieren en varkens uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar het overige deel van Nederland verboden. Door tusschenkomst van de commissarissen der Koningin is aan de burgemeesters van de zuidelijke grensgemeenten verzocht hun inge zetenen het in aanraking komen met Belgisch vee en het toelaten van vreemden bij hun eigen vee te ontraden. Ten einde dit laatste zoo veel mogelijk te bevorderen is de medewerking van de betrokken landbouwmaatschappijen ver zocht, waarbij tevens wordt aangedrongen op het zooveel mogelijk raadplegen van een vee arts bij verdachte ziektegevallen en het onver wijld aangeven daarvan bij den burgemeester. Aan den minister van financiën en aan den commandant van de politie-troepen is voorts verzocht het toezicht op den smokkelhandel zooveel mogelijk te verscherpen. Door nauwkeurige toepassing van al deze maatregelen zal het gevaar insluiping van de ziekte ongetwijfeld zeer worden verminderd. Laat een ieder evenwel het gevaar niet ge ringschatten en bedenken, dat verbreiding van de ziekte in ons land voor onzen veestapel een ware ramp zou kunnen worden en voorts, voor zooveel hij daartoe in staat is, medewerken aan de handhaving van de voorgeschreven maatregelen. Slechts indien hierop kan worden gerekend, zal het mogelijk zijn den toestand te blijven beheerschen. Scheepvaart. Hoogwater te Hoek van Holland. 11 Aug. v.m. 11 39, n.m. 12 Aug. v.m. 0.02, n.m. 0.41. Hoogwater te Schiedam ongeveer 1 uur «n 40 min. later. SCHIEDAM, 11 Aug. Aangekomen s.s- „Leus", ledig van Rotterdam om alhier te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 11 Aug. Vertrokken s.s. „Li- bertj GIo" naar Rotterdam. Het achterschip van het Amerikaansche stoomschip „Liberty Glo," hetwelk op Ameland is gestrand geweest en door de Nieuwe Ber gingsmaatschappij te Maassluis in April 1.1. werd vlot gebracht, is heden in een der Wil ton's dokken opgenomen om er een nieuw voor schip aan te bouwen. De materialen voor dat voorschip zijn van Amerika aangekomen. Visscherij, SCHIEDAM, 11 Aug. Vertrokken voor de 2e reis de logger SCH. 250 „L. R. Koolemans Beijnen", sch. L. v. d. Zwan. Handelsberichten. Reurs van Schiedam. Spiritus. SCHIEDAM, 11 Aug. Men noteert voor Prima spiritus èi 100 directe levering f 122V». Stemming kalm. Moutwijn. SCHIEDAM, 11 Aug. Men noteert voor moutwijn 46% f55. Stemming kalm. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging." Heden f 1.80 per ketel. ROTTERDAM 10 Juni. Veemarkt. Aangevoerd waren 176 paarden, 6 veulens, 1 ezel, 1025 magere runderen, 575 vette runderen, 230 vette kalveren, 105- nuchtere kalveren, 156 schapen of lammeren, 80 overloopers en varkens, 415 biggen, 15 bok ken of geiten, graskalveren Prijzen per 1/t K.G.koeien 85 van 110 tot 120 ets. ossen 85 van 110 tot 120 ets. stieren 85 van 90f 1 vette kalveren 901.10 —1.30 ct. Prijzen per stuk van mager vee Melkkoeien f350—750, stieren f400-900, paarden f 500750, slachtpaarden f 250f 350, hitten f 250400, fok nuchtere kalveren f 35 —50, slacht nuchtere kalveren, f 22—38, kalf- koeien f400-f800, pinken f 150f 200, vaar zen f190—250, biggen f 35—50, overloepers 50100, biggen per week f 3.504.50.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 3