beiders zich tegen een gewapend optreden der geallieerden tegen Sovjet-Rusland. De Fransche socialistische partij richt een oproep tot het Fransche proletariaat om zich aan te sluiten bij het besluit van de Britsche arbeiderspartij nopens den toestand in Rusland en Polen en eischt daarbij de erkenning van sowjet-Rusland. Miljoetin en een ander lid van de Russische delegatie te Londen zijn eergisteravond laat naar Harwich en vandaar verder met een Brit- schen torpedojager naar Moskou vertrokken. Naar wordt gezegd is de reis het resultaat van dringende voorstellen der Russische gedele geerden aan den premier van gisteravond en brengen de koeriers documenten naar de sowjet- regeering welke de inzichten bevatten der Brit sche regeering en der gedelegeerden zelf over den Russisch-Poolschen toestand. Volgens een bericht uit Praag heeft de ministerraad van Tsjecho-Slowakije besloten dat Tsjecho-Slowakije de meest strikte neutra liteit in acht zal nemen. Alle Europeesche mogenheden zijn met dit besluit in kennis gesteld. DE FRANSCHEN IX HET SAARGEBIED. De Fransche overheid in het Saargebied heeft den verscherpten staat van beleg afgekondigd en gedreigd met gevangenis- en doodstraf tegen hen, die vervolgden personen onderdak verschaf ten. Tot dusver zijn er te zamen dertig perso nen gevangen genomen, die zullen worden be recht door den buitengewonen krijgsraad, die te Saarbrugge is ingesteld. Het nemen van maatregelen en de gevangeneming van redac teuren van Duitsche kranten duurt voort. De uitgangen van de stad Saarbrugge zijn afge sloten. Er dreigt een algemeene staking. Volgens de „Frankf. Ztg." is de toestand in het Saargebied door draconische maatregelen van de regeeringscommissie nog verscherpt. Nu de mijnwerkers ook besloten hebben om te sta ken, verwacht men spoedig de algemeene sta king. De bezettingstroepen worden voortdurend versterkt. De huiszoekingen bij lieden, die ver dacht worden, duren steeds voort. De Duit sche bladen in het Saarbekken is den mond gesnoerd. De „Saarbruecker Zeitung," „Saar- bruecker Landeszeitung", „Volksstimme", „Voelklinger Nachrichten" en andere bladen zijn voor een tijd van vier weken verboden. Bijna alle redacteuren zijn in hechtenis genomen. De bevolking hoopt, dat de Volkenbond de huidige regeeringscommissie door een inderdaad onzij dige zal vervangen, daar gene slechts een Fran sche inlijvingspolitiek nastreeft. HONGARIJE. Volgens de „Wiener Mittagszeitung" hebben Zuid-Slavië, Roemenië en Tsjecho-Slowakije be sloten in een nota Hongarije te sommeeren zijn leger terug te brengen tot30.000 man, het cijfer, dat in het te Versailles gesloten vredes verdrag vastgesteld is. IN ALBANIË. De Matin" verneemt uit Rome, dat er bin nenkort te Durazzo een wetgevende vergade ring zal worden gehouden om het regeerings- stelsel van Albanië vast te stellen. HEXICO. Uit Washington wordt gemeld De toebereidselen ter bestrijding van de vloot actie tegen den opstand, die geleid wordt door den oud-gouverneur van Beneden-Californie, Cantu zijn ver gevorderd. Alle schepen die voor Maratlan ten ankel lagen, zijn door de Mexi- caansche regeering gecharterd en van ammu nitie voorzien. De expeditie te land tegen Cantu is reeds begonnen. Er zijn reeds 1000 man on derweg. ALLERLEI. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit poli tieke kringen, dat de minister van Buitenland- sche Zaken, dr. von Simons, gedurende zijn verlof in Zwitserland een samenkomst zal heb ben met Lloyd George en den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Sforza. Giolitti en Sforza bevinden zich reeds in Zwit serland. Deze conferentie, waartoe reeds voor eenigen tijd was besloten, zou de oorzaak zijn eener langdurige afwezigheid van den minister uit Berlijn. De „Echo de Paris" meldt, dat het Fran sche vlootbestuur 10 Duitsche duikbooten in de zeemacht heeft opgenomen, die overeen komstig het vredesverdrag aan Frankrijk waren uitgeleverd. Er is een nieuwe Engelsche maatschappij opgericht, de Cooperative Trawling Society. Deze heeft van de regeering 200 stoomtreilers gekocht, die in den oorlog hadden dienstgedaan als mijnvegers. De schepen zijn weer voor de vischvangst uitgerust. De bemanningen zullen worden gekozen uit mannen, die in den oorlog hebben gevochten. Dr. Solf, de Duitsche gezant, is te Tokio aangekomen en heeft de leiding van het ge zantschap in handen genomen. Binnenland. l'rov. Staten van Zuid-Holland. Bij Kon. besluit van 3 dezer is machtiging verleend aan den commissaris der Koningin in de provicie Zuid-Holland tot hel bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone zitting op Dinsdag 28 September a.s., ten einde alsdan aan de orde te stellen de navolgende voorstellen le. rapport van een Statencommissie omtrent de voorstellen van Ged. Staten betreffende de herziening der reglementen voor de hoogheem raadschappen van Delfland en Schieland 2e. stemming over de door het lid der Sta ten, den heer P. J. B. H. Schlosser, in de ver gadering van 21 Juli ingediende motie, waarin een niet goedkeurend oordeel wordt uitgespro- ked over de gedraglijn van Ged. Staten ter zake van het adviseeren tot een lageren onbe- lastbaren aftrek in plaatselijke belastingveror deningen dan door de gemeentebesturen bij«die verordeningen was bepaald. Vrijwillig landstormkorps spoorwegdienst. Dë directie der Nederlandsche spoorwegen heeft een dienstorder uitgevaardigd, waarin mededeeling wordt gedaan van de oprichting van het Vrijwillig Landstormkorps Spoorweg dienst, met als Commandant de Majoor van den Generalen Staf, aangewezen directeur van het Etappen- en Verkeerswezen. Zoowel niet-dienstplichtigen als dienstplich tigen die niet in werkelijken dienst zijn, en behoorende tot het personeel der Nederlandsche Spoorwegmaatschappijen kunnen lid worden, na sluiting eener vrijwillige verbintenis bij den Landstorm. Zij verplichten zich bij ministerieele oproeping tot nader order werkelijken dienst te vervullen, ten einde in militair verband, hetzij in den gewonen werkkring, welken zij daarbij vervullen, hetzij in eenigen anderen werkkring waartoe zij bekwaam worden geacht, dienst te verrichten op de spoorwegen. Buiten hun gewone inkomsten zullen de leden, indien van den Vrij willigen Landstorm geheel of gedeeltelijk een toelage genieten van f 6 per dag voor officieren en f 4 per dag voor subalternen, voor beide categoriëen verhoogd met f 2, indien de betrokkene gezinshoofd is. Draatilooze telefonie ten dienste van het bcursverkeer. Met toestemming van den betrokken minis ter heeft het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam een toestel voor draadlooze telefonie op het beursgebouw doen aanbrengen, met de bedoeling dit dienst baar te doen zijn aan het beursverkeer met de provincie. In den loop van de volgende maand zal deze nieuwe dienst in werking treden, Aan alle leded van den provincialen bond voor den Geld- en den Effectenhandel en aan die van de Vereeniging van Effectenhandelaren te Rotterdam zal een circulaire worden toe gezonden behelzende de voorwaarden waarop men zich onder beurstijd koersen zal kunnen doen toeseinen. Men stelt zich voor, zoo lezen wij in de D.B., vanaf half twee enkele malen per dag te tele- foneeren, echter voorloopig slechts koersen uit actieve hoeken, die dan uitsluitend de betee- kenis van „advies"-koersen zullen hebben. Waar het aantal beschikbare toestellen nog beperkt is, zullen de aanvragen naar volgorde van binnenkomst behandeld worden. Uitvoer van vroege aardappelen. De Nederlandsche Uitvoermaatschappij kan geen consenten meer endosseeren voor den uit voer van vroege aardappelen na 15 Augustus. Pauselijke onderscheiding. De „Acta Apostolicae Sedes" meldt de be noeming van den heer W. J. M. Marcelis, te Rotterdam, tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote. Verkeer met VVeenen. Ingevolge nader van de Oostenrijksche Spoor wegdirectie ontvangen bericht, zullen de door gaande treinen Amsterdam en Den Haaag Weenen en terug niet om den anderen dag, gelijk is gemeld, doch tot nadere aankondiging dagelijks blijven rijden. Bonus-aandeelen en de Dividend- en Tantième-belasting. Volgens de „N. R. Ct." heeft dezer dagen de. Hooge Raad, in de prodedure tusschen het Rijk en de Kon. Mpij tot Expl van petroleum bron nen in Ned.-Indië, deze laatste in het gelijk ge steld in een uitvoerig arrest, waarin is beslist, dat uitkeering van bonus-aandeelen geen be lastbare uitdeeling in den zin der wet op de dividend- en tantième-belasting is. Ten gevolge daarvan is ook den gemeenten Rotterdam en 's-Gravenhage een belangrijk be drag aan opcenten ontgaanRotterdam alleen ongeveer f400.000. De burgemeester van Leerdam. Aan het „Hdbl". wordt bericht Elf raadsleden, onder wie twee wethouders, de drie predikanten, de hoofden van openbare en bijzondere scholen, de zeereerw. pastoor en meer vooraanstaande personen, hebben een adres gericht aan de Koningin om den heer Mees met October a.s. niet weder te benoemen tot bur gemeester van Leerdam. Twee duizend inwoners hebben met dit adres adhaesie betuigd. De beide wethouders zijn over deze zaak bij den Minis ter van Binnenlandsche Zaken op audiëntie ge weest en hebben tevens te kennen gegeven, dat elf van de dertien raadsleden, bij een even- tueele herbenoeming, met den burgemeester niet meer willen vergaderen. Tot de redenen, die vele raadsleden er toe noopten te verzoeken, den burgemeester van Leerdam niet weer te benoemen, behoort naar men aan de „Tel." mededeelt, dat raadsbeslui ten van vier en vijf jaar geleden nog niet zijn uitgevoerd. Ontbinding staatscommissie. De minister van landbouw, nijverheid en han del, heeft met ingang van heden ontbonden de commissie van advies in zake de uitvoering der distributieregeling van brood, bloem en meel onder dankbetuiging aan de leden dezer com missie voor de in hunne functie bewezen belang rijke diensten. Tekort aan politiepersoneel in Indië. Naar wij vernemen, worden er van de zijde van het departement van koloniën in verband met het groote tekort aan personeel bij de po litie in Indië, dat niet aangevuld kan worden door Nederlanders, pogingen aangewend om in het buitenland de daarvoor benoodigde en ge schikte werkkrachten te verkrijgen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. V#rkrijgba»r in de week van 1218 Aug. Suiker kaart bon 45, ven 816 Aug., bon 46, van 1622 Aug. Broodkaart. De bruinbroodkaart van het 146e tijdvak (rood) 816 Aug., van het 147e tijdvak (groen) van 17 —25 Aug. Kamer van Koophandel en Fabrieken. In de op Maandag 9 Augustus 1920 onder voorzitterschap van den heer B. A. J. Witt- kampf gehouden vergadering dezer Kamer werd naar aanleiding van een missive van B. en W. van Schiedam, houdende het verzoek om van advies te dienen, welke van de op de voorloopige lijst van kiesgerechtigden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schie dam genoemde personen geacht moesten wor den te voldoen aan het vereischte, gesteld in art. 6 sub B van het K. B. van 4 Mei 1896 St.bl. 76, door de Kamer het besluit genomen om B. en W. te adviseeren de namen van een negental personen van die lijst af te voeren, daar zij te Schiedam geen bestuurder of mede bestuurder meer zijn van een bedrijf van han del of nijverheid. Ingevolge een schrijven van de Ned. Gist en Spiritusfabriek „De Maas", alhier, waarin er op gewezen werd, dat het in den laatsten tijd herhaalde malen voorkwam, dat hare gist, welke steeds geruim en tijd te voren aan het station alhier werd bezorgd, niet of slechts ge deeltelijk met den trein van 6.31 v.m. (rich ting Amsterdam) werd medegenomen, daar die trein hier slechts drie minuten stopt en die tijd te kort is om alle gist te kunnen laden, werd besloten, tot de directie der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen Holland- sche IJzeren Spoorweg-Maatschappij het verzoek te richten om het daarheen te willen leiden dat er in het vervolg voldoende gelegenheid zal zijn om alle gist met bovenbedoelden trein te kunnen verzenden. Het ontwerp-jaarverslag der Kamer over 1919 werd, nadat er eenige geringe wijzigingen in waren aangebracht, met algemeene stemmen goedgekeurd. Op het gisteren gehouden natio- naal concours te Krimpen a/d. IJsel behaalde de gemengde Zangvereeniging „De Stem des Volks" alhier (directeur de heer H. Zoon) een eersten prijs met 318 punten in de 3e afdeeling. Dit succes is te meer vermeldenswaard daar, zooals wij vernemen, deze vereeniging nog slechts een goed halfjaar bestaat. Bij het te 'sGravenhage gehou den examen handelswetenschappen M. O. is o.a. geslaagd J. J. Kooijman alhier. Gistermiddag geraakte een 10- jarig jongetje op de Broersvest alhier onder een sleeperswagen. De knaap, D. Krommen hoek genaamd, woonachtig te Den Briel en eenige dagen bij de fam. v. W. aan de Broers- vest gelogeerd, wilde op den wagen springen, doch struikelde en kreeg een der achterwielen over de borst. Het jongetje werd hevig bloe dende, bij dr. v. Leeuwen binnengedragen, die behalve inwendige kneuzingen ook schedelbreuk, tengevolge van den val op de straatsteenen, constateerde. De politie heeft den knaap per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. UIT ROTTERDAM. Door het afdeelingsbestuur Rotterdam van den Centralen Bond van Transportarbeiders is aan de leden een circulaire verzonden, waarin wordt medegedeeld, dat de werkeloosheidsuit- keering, die heden moet plaats hebben, niet zal worden gedaan, daar de bondskas uitgeput is en de regeering weigert langer een voorschot te verstrekken. Daardoor zullen de havenarbeiders, die reeds weken Werkloos zijn, en tot dusver niets ont vingen, teleurgesteld worden. De oorzaak dezer stagnatie in de uitkeering is te zoeken in de abnormale werkloosheid, die thans nog grooter is dan tijdens den oorlog. De regeering had reeds f 100.000 voorschot gegeven. Deze som is thans uitgeput. De regeering wil een nieuwe regeling treffen met het bondsbestuur op den grondslag, dat 25 ct. contributie per lid en per week zal worden geheven. Deze verhoogde contributie komt dan ten dienste aan de werk- loosheidsuitkeering. Doch in normale tijden is 13 ct. contributie voldoende. Het bondsbe stuur is niet geneigd de verhoogde contributie te heffen. De onderhandelingen met de regee ring worden voortgezet. De Scheepvaartvereeniging heeft de commis sie der havenarbeiders der 2e ban ontvangen en haar toegezegd, den eisch van f 20 garantie loon per week bij de regeering ter sprake te zullen brengen. Gisternacht werd ontdekt, dat er ingebroken was op de kantoren van de expediteursfirma's Salomons en Stevens alsmede Reijer en Blond, beide gevestigd aan de Gedempte Glashaven. Twee brandkasten en verschillende lessenaars waren opengebroken, de inhoud overhoop ge haald en doorsnuffeld. Voorloopig kon slechts vastgesteld worden, dat een schrijfmachine was gestolen en dat de daders, die zich waarschijn lijk lieten insluiten, het huis langs een touw, hetwelk zij uit de eerste verdieping nederlieten, hebben verlaten. Een paar uur later ontmoette een agent van politie in de Zandstraat twee mannen, van wie er een, een gevulde zak droeg: Hij sprak ze aan, waarop beide een goed heenkomen zoch ten. De man, die de zak droeg, werd onder bedreiging met een revolvor tot staan gebracht de tweede ontkwam. De aangehoudene is de plaatwerker A. W., een man zonder vast woon verblijf en in den zak, dien hij droeg, bevond zich de bij de hiervoren vermelde inbraak ge stolen schrijfmachine. Verder werden in den zak gevonden een klokje en verschillende jas sen bij dezelfde inbraak gestolen, dien de aan gehouden plaatwerker bekende gepleegd te hebben met den ontkomen J. K. een zwerve ling. Ook eenig geld was er door hen gestolen. De twee kellners, die de vorige week zijn aangehouden toen zij 's nachts in de Wijnstraat betrapt werden op het 3telen van een kennis geving van een aangteeekenden brief uit een brievenbus, hebben thans bekend uit de brie venbus van een makelaarsfirma in de Wijnstraat een dergelijke kennisgeving te hebben gestolen, waarop zij ten postkantore een aangeteekenden brief in ontvangst namen, die een chèque groot ongeveer f 5000 bevatte. Deze chèque hebben zij zich op een bankinstelling hier ter stede laten uitbetalen. Het geld hebben zij verteerd. Gemengd Nieuws. Huisingestort. Te Venlo is gistermor gen in de buurt van de Maasstraat een tamelijk groot huis ingestort. Van de belendende per- ceelen werden de muren ernstig beschadigd.e Groote stukken muur werden medegesleept. Het huis, dat zeer bouwvallig was, werd be woond door arbeidersgezinnen. Er zijn geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Een vrouw en een kind konden ongedeerd onder de puin- hoopen worden te voorschijn gehaald. Diefstal. De politie heeft eenige paar dendekens in beslag genomen bij koetsiers te Bussum, afkomstig van diefstal uit het militaire magazijn te Naarden, waar onlangs een groot aantal dekens enz. werden vermist. Een per soon door is de politie aangehouden als ver dacht van heling. In Almkerk Als bijzonderheid mag wel gelden, dat de burgemeester van Almkerk, na herhaalde pogingen, mede met behulp van Ge deputeerde Staten, echter zonder succes, zich genoodzaakt ziet zijn verhoogd salaris, volgens de nieuwe Koninklijk goedgekeurde regeling, over 1919, langs gerechtelijken weg te vorderen, daar de raad halsstarrig blijft weigeren het te doen uitbetalen. De burgemeester heeft reeds een actie tegen de gemeente ingesteld. Bedorven vleesch. Bij het door de politie ingestelde onderzoek naar de herkomst van het bedorven vleesch, waarvan een aantal personen te Bergen (N. H.) ongesteld was ge worden is gebleken, dat dit vleesch niet afkom stig was van een slager te West Graftdijk, doch van een dood beest van een veehouder te Nieuwe Niedorp, dat een veearts te Schagen had afge keurd. Tapverbod. Te Oosterzaan is sinds eeni gen tijd de verkoop van sterken drank en alco holhoudende anderen dan sterken drank be halve bier, eiken dag van 8 uur 'g avonds tot 6 uur 's morgens verboden. Men was nieuwsgierig hoe dit tapverbod met de kermis zou werken. En dat is niet meege vallen. Aan het tapverbod werd nu niet bepaald „de hand gehouden". Er waren kermisgangers met een flesch jenever en een glaasje in hun binnen zak. Een sterk staaltje is wel dit Toen de burgemeester 's avonds eens de ronde deed om te zien op welke wijze zijn burgers ker mis vierden en.... hoe het met het tapverbod ging, ontmoette hij eenige „geachte" ingezete nen, die een flesch en een glaasje bij zich droe gen en hun burgervader een „slokkie" aanboden. „In de wolken". Men meldt uit Ede: Gisteravond liet een 85-jarige alhier logee- rende dame zich per automobiel naar de Car- leys-vliegschool brengen en vroeg aldaar, tot aller verwondering een vliegtochtje te mogen mede maken. Volgaarne werd aan haar verzoek voldaan en door middel van bij het toestel geplaatste trap pen klom het oudje met behulp van anderen in het toestel. Weinige oogenblikken later zweef de zij boven Ede in het luchtruim. Een der gelijk feit kwam zeker wel nimmer voor. Ontploffing. Tengevolge van de on voorzichtigheid van een soldaat is er te Flo rence een voorraad munitie in de lucht gevlo gen. Er zijn vijf dooden en drie en vijftig ge wonden. Verscheidene huizen hebben erg ge leden. Een moedige daad. Een ooggetuige schrijft uit Suez aan de „Tel." Terwijl het Nederlandsche stoomschip „Sam- bodja" op de reede van Suez ontplofbare en licht ontvlambare lading lag over te nemen, brak er even ua den middag door vermoedelijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2