Dagblad voor Schiedam en Omstreken. firatis-Ongenallenverzekering .sJfcS, i ZUu iuu 43ste Jaargang. Vrijdag 13 Augustus 1920. Ho. 12814. m De schuldige ontmaskerd. PKUiLLKTOM. Bureau: {Koemarkt 4, Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 89. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, bpeciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. levenslange geheels invaliditeit veilles van "Jflfl M De verzekering wordt gewaarborgd dooi^de_Hollandsche Algemeene Venefr—l"g«b—fc U) veiües van een vijsvingei ;J verlies van eiken ande ren vingei Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. KONIJNENTEELT. De commissie voor de bevordering van de productie van levensmiddelen maakt bekend dat het dekstation voor konijnen op 16 Augustus a.s. gesloten wordt. Ter openbare kennis wordt gebracht, dat de door den Raad in zijne openbare vergadering van den 6den Augustus 1920 vastgestelde wij ziging der voorwaarden waaronder de gemeente Schiedam de echtheid van Schiedamsche jenever en Schiedamschen moutwijn zal waarborgen (Ge meenteblad no. 6 van 1920) op heden is afge- gekondigd. Schiedam, 13 Augustus 1920. Buitenlandsch Nieuws. RUSSEN EN POLEN. De houding der geallieerden in de Russisch- Poolsche kwestie is zeer verdeeld. Aanvankelijk gingen Frankrijk en Engeland samen en volgden de overige bondgenooten gewillig hun machtige leiders. Nu schijnt toch inderdaad Frankrijk z'n eigen weg te gaan, want de erkenning van Wrangel's regeering in Zuid- Rusland is een voldongen feit. De nota der Fransche regeering aan Wrangel, waarbij diens regeering wordt erkend, was door Millerand opgesteld en dool het kabinet goed gekeurd. De toestand wordt in Engeland ernstig ge acht De „Times" zelfs vergelijkt de uitwerking van Frankrijks stap met die eener bom. Het parlement, dat op recès zou gaan, komt Maandag weer bijeen de koning ziet van zijn Schotsche reis af. Dat is toch zeker niet alleen om de drei gende mijnwerkersstaking en den toestand in Ierland. Daarentegen houdt men zich in Frankrijk kunstmatig kalm. Millerand ziet van zijn voorgenomen reis naar het verwoeste gebied niet af. Hij verklaart in een rede, blijkbaar in antwoord op de in de Fransche pers geuite vrees, dat het bondgenootschap gevaar gaat loopen, het bondgenootschap, dat toch zoo noodzakelijk is met het oog op Frankrijks taak aan den Rijn, dat de Geallieerden eensgezind zijn, en zullen blijven en dat men „onvermijdelijke geschillen" niet te tragisch moet opvatten zij wortelen in het verschil in nationale geaardheid En een bond als tusschen Frankrijk en Engeland gesmeed in harde beproevingen, is tegen zulke stootjes bestand. Eindelijk verzekert een be richt uit Parijs, dat van de overhandiging der Uit hei Engelsch vertaald. 29 Toen ik de jas had neergelegd pakte ik haar toch nog weer op. Het fluisteren hield aan, ik had niets anders te doen en werktuig lijk doorvoelde ik nog eens alle zakken. Ik haalde weer den zakdoek uit en door onbestem de nieuwsgierigheid gedreven, stak ik mijn hand nog eens dieper in den zak. De zak was buiten gewoon diep. Daar voelde ik opeens een klein in elkaar geknepen balletje in een der hoeken. Ik haalde 't er uit en 't bleek een klein stukje ineengefrommeld papier té zijn, dat zeker in den zak was gestopt en toen vergeten. Ik streek het glad het bleek niets anders te zijn dan een kofferetiket, waarop „Southend naar Londen", „Southend naar Londen" Dat leek niet heel belangrijk, maar.... het was juist het etiket, dat ik gemist had op den koffer van Philip Harvey te Parijs. Hoe kwam nu dit vergeten papiertje in een hoekje van Austin's jas De Verklaring leek eenvoudig genoeg. Het kon een etiket zijn van zijn eigen bagage. Aangezien hij in Londen woonde, moest hij ontelbare malen dat reisje naar Londen ge maakt hebben. Maat hoe bevredigend deze verklaring ook Engelsche nota gewaagt, van „vriendschappelij ke besprekingen, die thans tusschen Engeland en Frankrijk gaande zijn". De mogelijkheid van een nieuwe ontmoeting tusschen Lloyd George en Millerand schijnt in dit verband in het oog te worden gevat. Goed ingelichte Engelsche dagbladen wijzen er op, dat Engeland en Frankrijk niet altijd volkomen dezelfde meening hebben gehad in de internationale vraagstukken, die sedert 1918 een oplossing vereischten, maar tot dusverre door met elkander te beraadslagen nooit ge faald hebben tot een overeenkomst te komen en eendrachtige maatregelen te nemen. Zij heb ben nooit gefaald in het vinden van een gemeen schappelijk plan van actie met het oog op het feit dat beide landen het engste bondgenoot schap beschouwd hebben als de hoeksteen van hun politiek en den eenigen waarborgj voor den Europeeschen vrede. Als voorbeeld wordt aange haald de Roercrisis in April. De bladen gelooven dan ook, dat de huidige toestand slechts het gevolg kan zijn van een misverstand, dat zal worden opgehelderd door nieuwe gedachten- wisseling tusschen de regeeringen. Reuter heeft gister officieel de zekerheid ontvangen, dat het Foreign Office bevestiging heeft gekregen omtrent de erkenning door de Fransche regeering van de regeering van generaal Wrangel. Men verwacht dat Lloyd George eerstdaags een verklaring zal afleggen omtrent het standpunt der Engelsche regeering. Lloyd George heeft gisteravond een nota aan Kameneff doen ter hand stellen, waarin hij zegt lo. dat hij de mededeeling van de Poolsche regeering heeft ontvangen, dat zij op 10 Augustus nog steeds geen antwoord van de Sovjet-regee ring had ontvangen op haar bereidverklaring te Minsk over wapenstilstand en vrede te onder handelen. Uit het Havas-telegram uit Hythe heeft men te Warschau voor het eerst kunnen afleiden, dat de Poolsche gedelegeerden op 11 Augustus te Minsk verwacht werden. 2o. dat de Poolsche regeering mededeelt, dat haar herhaalde draadlooze telegrammen naar Moskou voortdurend geweigerd zijn 3o. dat de Russische gedelegeerden voor de wapenstilstandsonderhandelingen verklaard heb ben, dat zij niet langer op Polen zouden wachten dan tot 11 Aug., 10 uur voormiddag 4o. dat de Poolsche regeering aan Moskou bericht heeft, dat zij haar afgevaardigden on middellijk zou zenden, toen zij vernam, dat deze verwacht werden. Deze afgevaardigden zijn pas in den avond van 11 Aug. vertrokken. Lloyd George sprak ten slotte de hoop uit, dat Kameneff zoowel het doorzenden van Pool sche radiogrammen als het doorlaten van de Poolsche afgevaardigden zal verzekeren. Hij constateert, dat de voortdurende weigering van radiogrammen, terwijl het Sovjet-leger oprukt naar Warschau, rechtmatige achterdocht op- mocht zijn, mij bevredigde zij niet. Terwijl ik nog op het stukje papier zat te staren, gebeurde, wat ik had gehooptin de hitte van het gesprek verhief Philip zijn stem, zoodat ik nu kon hooren wat hij zei. „Ik geloof niet, dat ik het gedaan heb", riep hij met nadruk „ik geloof het niet, al zeg je nog zooveel." Wat gedaan Toch niet den moord Was die man dan in staat zóó'n rol te spelen tegen zijn eigen broer „Stil", hoorde ik Austin zeggen maar een oogenblik later sprak hij zelf weer met verhef fing van stem. „En daarom kan het niet anders", waren de eerste woorden die in onderscheiden kon. ..O, Philip, Philip, waarom wil je het niet toegeven Waarom zeg je de waarheid maar niet Ik zeg je nog eens die brief van jou naar Parijs, be wijst die niet zonneklaar, dat je wist wat er in den koffer zat En nu wil je het ontkennen „De koffer", riep Philip hevig ontsteld „Praat mij daar niet van. Er is nog een duivel hier in huis, die mij met dien koffer vervolgt. Neen, ik zweer je, dat ik tot op het oogenblik, dat je hier binnenkwam, niet wist wat er in den koffer zat. Groote God Ik kan het zelfs nu nog haask niet gelooven Het lijk van tante Elisabeth Ik geloof het niet, Austin, je houdt mij voor den gek. Ze heeft je zeker verteld, wat er Zondagavond gebeurd is en nu probeer je mij zoo bang te maken, dat ik daar spijt over zal betuigen. Goed dan, ik heb er spijt van. Maar dat haar lijk in dien koffer zit, geloof ik niet ik wil het niet gelooven. Die arme ziel 1 En tot mijn niet geringe verbazing barstte de wekt en een oplossing van de huidige crisis be lemmert. Van het oorlogsterrein. De berichten van het Poolsche front melden dat Warschau op het punt staat te vallen. De manoeuvre der roode legers om War schau te omsingelen ontwikkelt zich van uit het Noorden en het Westen. Zij hebben thans ren reeks stellingen bezet in een cirkelboog om Warschau op een afstand van ongeveer 70 kilometer. De „Temps" zegt, dat de spoorlijn naar Dant- zig op den rechteroever van den Weichsel afge sneden is. De Russische cavalerie, die de spoor lijn afsneed te Sjiesjanof (70 K.M. ten Noorden van Warschau) rukt langs de lijn naar het Zui den op. De infanterie volgt op korten afstand. De bolsjewiki hebben Sokolof (80 K.M. ten Westen van Warschau) bezet. De „Times" -correspondent te Warschau meldt aan zijn blad dato 10 dezer, dat de Polen, hoewel de Russische troepen de spoorlijn War- schau-Dantzig door de bezetting van Mlawa, in hun macht hebben, toch nog niet van een directe verbinding met Dantzig zijn afgesneden. Immers de meest gebruikte route via Lowitsch- Kutno-Wloclawek ten Westen van de Weichsel is zoolang het Roode leger deze rivier bij Wlocla- wek nog niet geforceerd heeft intact. Te Graudenz en Thorn moet, volgens de be- rcihten in de Berlijnsche bladen, groote opwin ding heerschen wegens de nadering van den Russischen noordervleugel. Inderdaad is dit leger, het vierde, enorm versterkt door hergroe peering en telt elf divisies infanterie. Stellig heb- de Russen hiermee nog iets geweldigs voor, ter wijl andere troepen Warschau nemen. Maar dat juist Plosen en Thorn het doel zouden zijn, be rust nog maar op een veronderstelling. Wel maken de plaatsnamen, die worden genoemd, een omzwenking naar den Weichsel benedenstrooms Warschau waarschijnlijk maar anderen ver moeden een snellen ren naar Dantzig. Totdus- ver is de oude Duitsche grens door de Russen nog steeds ontzien. Het leger van Wrangel. Generaal Wrangel heeft de vereeniging van zijn leger met de Don-Kozakken bewerkstelligd en na hevigen strijd Alexandrofsk—-Groejefskoi (in het Don-gebied, aan de spoorlijn Rostof- Woronsj) genomen. Wat zal Roemenië doen? Blijkens een officieel communiqué, gepubli ceerd door de Roemeensche legatie te 's-Graven- hage, is de mobilisatie van het Roe meensche leger gelast. De houding van Amerika. Uit Washington wordt gemeld, dat men daar te verstaan geeft, dat de regeering den uitslag der conferentie te Minsk zal afwachten, voor zij een beslissing nemen over den aard der stappen, die noodig zijn om de belofte na te komen, die overigens zoo ruwe kerel in een hartstochtelijk gesnik uit. Er kwam een oogenblik van stilte. Toen zei Austin duidelijk en met nadruk op een kou den toon, die geheel verschillend was van zijn gewone wijze van spreken. „Je hebt haar dienzelfden Zondagavond ver moord, Philip. Je weet best, dat je het gedaan hebt. Durf je, met de herinnering aan je over leden ouders en de gedachte aan de eeuwigheid ontkennen dat je haar dien Zondagavond een slag hebt gegeven, zoodat ze op den grond viel Ik drukte mijn hoofd stijf tegen den wand en wachtte in de grootste spanning wat het ant woord zou zijn, maar hoe ik ook luisterde,ik kon het niet verstaan. Er volgde een langdurige stilte Ik knarste op de tanden van machtelooze woede en teleurstelling. Maar eindelijk begon Austin weer hoorbaar te spreken en uit wat hij zeide, kon ik eenigszins de antwoorden van Philip op maken. „Als je dan dat eerste gruwelijke punt wilt toegeven", zei Austin, „waarom in 's hemelsnaam ontken je dan het andere „Ik geef toe wat ik weet", riep Philip opge wonden, „maar ook niet meer dan dat." „Je ontkent toch niet, dat je dien avond dronken was „Neen", zei Philip norsch. „Te dronken om goed te weten wat je deedt, zooals maar al te dikwijls gebeurt." Philip antwoordde hierop niet, voor zoover ik kon nagaan. „Luister nu eens", begon Austin maar Phi lip viel hem in de rede.. „Weet Edith het allemaal 1" vroeg hij hef- in de nota van gisteren is gegeven om de inte griteit van Polen te steunen. In diplomatieke kringen beschouwt men het feit, dat Italië is gekozen als de mogendheid tot welke de Amerikaansche nota werd gericht, als een handige manier om aan de vrienden van Italië een waarschuwing te doen toekomen tegen politieke erkenning van de Bolsjewiki. De Poolsche legatie heeft toestemming gevraagd om tweeduizend militaire uniformen en tweedui zend paar schoenen te mogen koopen van de legervoorraden. De Amerikaansche nota over Polen geeselt op scherpe wijze de huidige Russische regeering. Feiten, die door niemand worden in twijfel ge trokken, hebben de Ver. Staten tegen hun zin er van overtuigd dat het huidige Russische regeeringsstelsel berust op de minachting ieder van beginsel van eer en goede trouw, en van alle gewoonten en gebruiken die den grondslag vor men voor het geheele gebouw van het Volken recht kortom de minachting van elk beginsel waarop het mogelijk is betrekkingen van ver trouwen en samenwerking te baseeren, hetzij tusschen naties hetzij tusschen personen. De verantwoordelijke leiders van dit stelsel hebben herhaaldelijk openlijk gepocht, dat zij bereid zijn overeenkomsten eh afspraken met buiten- landsche mogendheden te onderteekenen, of schoon zij niet het minste voornemen koeste ren, zulke afspraken te houden. Bovendien heb ben talrijke Russische woordvoerders van in vloed verklaard dat h.i. het voortbestaan van het bolsjewisme in Rusland zelf afhankelijk is van het uitbreken van revoluties in alle andere groote beschaafde landen, w.o. de V. St., welke opstanden de regeering dier landen moeten ver nietigen om er een bolsjewistisch bewind voor in de plaats te stellen. De Ver. Staten zijn van meening, dat er geen terrein is waarop het zich gemeenschappelijk kan plaatsen met een mogendheid welker op vatting betreffende de internationale betrek kingen zoo volkomen afwijkt van hun eigen op vattingen. De Ver. Staten kunnen op geenerlei wijze de agenten erkennen van een bewind, dat besloten is om tegen de Amerikaansche instel lingen samen te spannen. EEN AANSLAG OP VENIZELOS. Op het oogenblik, dat de Grieksche minister president Venizélos aan de gare de Lyon te Parijs in den trein naar Nizza wilde stappen, werd een revolverschot op hem gelost. Volgens de laatste berichten werd Venizelos slechts licht gekwetst. Venizelos moet door twee personen zijn aan gevallen. De een loste zonder resultaat drie revolverschoten op den Griekschen premier, de andere schoot vijfmaal. De daders zijn beiden gearresteerd. Naar verluidt, is Venizelos slechts licht gekwest. tig. „Natuurlijk weet ze er al heel wat van", zei Austin. „Je kent niet ontkennen, dat je her haalde malen hebt gedreigd, een ongeluk aan de oude vrouw te begaan, als ze je nog langer aan het hoofd maalde over je slechte gewoon ten. Dat heb je tegen Edith zelf gezegd." „Ja", gaf Philip toe, „maar niet in ernst." „Goed", ging Austin voort. „Zondagavond kwam je dronken thuis je kreeg woorden met tante en duwde haar de kamer uit. Tot zoover geef je alles toe „Ja", zei Philip duidelijk. „Je bent den heelen nacht met haar alleen. Den volgenden morgen is ze verdwenen. We gaan samen het huis uit en een paar uur later wordt het lijk gevonden in jou koffer. Dit is althans een feit, of je het erkennen wilt of niet." Philip zweeg weer. „En nu wil je ontkennen, dat je het in den koffer heb gestopt. En toch wist je dat het er in was, dat blijkt uit je brief aan mij." „Austin", zei Philip heesch, „ik heb altijd van je gehouden en je geëerd als een ouderen broer, en zoover ik mij kan herinneren, heb ik met al mijn fouten God weet dat die erg genoeg zijn, nog nooit in mijn leven mij aan een leugen schuldig gemaakt, Ik zweer je, dat ik niets wist van tante's dood, voordat je van morgen hier in mijn kamer kwam. Wordt vervolgd). fioo:e.fio

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1