OPHEFFING VAN DEN BOYCOT TEGEN HONGARIJE. Naar aanleiding van het opheffen van den boycot tegen Hongarije, heeft de Hongaarsche premier Teleki in een interview het volgende verklaard De Hongaarsche regeering heeft in de boy cot-kwestie steeds het standpunt ingenomen met niet gelijkgestelde factoren niet te willen onderhandelen. Zij heeft in het gemeenschap pelijk belang van alle Europeesche regeeringen dit standpunt nooit opgegeven en nooit met het Amsterdamsche comité of met de Hongaarsche sociaal-democraten over den boycot besprekin gen gevoerd, of iemand in verband met het opheffen van den boycot bindende beloften gedaan. Integendeel heeft zij zich steeds bepaald tot het geven van inlichtingen. Het échec van den boycot is derhalve slecht» te verklaren door de onmogelijkheid om deze door te zetten. PERZIE. De „Times" verneemt uit Teheran, dat de bolsjewiki de stad Resjt voor het grootste deel hebben geplunderd en verbrand. Zij hebben de algemeene mobilisatie afgekondigd en lijven de Perzen tusschen de 18 en de 45 jaar in. Alle. voedsel is opgecommandeerd. De inwoners ont vangen enkel een karig rantsoen rijst. ALLERLEI. „De vertegenwoordiger van de Sovjet in Lon den, Kameneff, schrijft in de „Krasnaja Gazeta" ten opzichte van de vergadering der derde in ternationale Het is de generale staf van de wereldrevo lutie. Geen regeering van West-Europa is in staat, deze te verhinderen, in alle rustplannen tot den krijg tegen de bourgeoissie uit te wer ken. -Dit is het gevolg hiervan, dat de beraad slagingen in een onneembare vesting n.l. Sov jet-Rusland, gehouden worden. Wij hebben een georganiseerd leger in het Westen ook hebben wij reserves in het Oosten Hierdoor kunnen wij in Moskou tegen Europa samenzweren en wij doen dit openlijk." Prachtig Trotski is te Bialystock aangekomen waar het Russisch hoofdkwartier gevestigd is. De werken tot slechting van de vesting Mainz zijn begonnen, ter uitvoering van het vredesverdrag. Naar het „Handelsblad van Antwerpen" meldt, zijn er voor de volgende gemeenteraads verkiezingen te Brussel 50.762 vrouwen en 89.711 mannen stemgerechtigd. Uit Mannheim wordt gemeld, dat aldaar eergisteren een straatbetooging heeft plaats ge vonden voor Sovjet-Rusland. Deze betooging, welke was georganiseerd door den Spartacus- bond werd bijgewoond door vele duizenden, onder wie een zeer groot aantal uit het bezette gebied Ludwigshaven. Er deden zich hierbij geen ongeregeldheden voor. Mgr. Mannix zou het voornemen te kennen hebben gegeven om Ierland te bezoeken alvo rens Engeland te verlaten, onnks het regee- ringsverbod. De politie houdt nauwlettend het oog op Mannixs bewegingen te Londen. Binnenland. Venezuela en Nederland. Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeuring van het op 11 Mei 1920 te Caracas tusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Vene zuela gesloten verdrag tot herstel der diploma tieke betrekkingen tusschen de beide Staten. Aan de Memorie van Toelichting ontleenen we De waarneming van het consulaat-generaal te Caracas door den in Januari 1918 derwaarts vertrokken consul in algemeenen dienst, den heer W. B. Engelbrecht, heeft er toe geleid dat de Venezulaansche regeering in dat jaar een ontwerp-verdrag heeft aangeboden, beoogende het herstel der diplomatieke betrekkingen tus schen de beide landen. Uit de daarover gevoerde gedachtenwisseling is het thans ter goedkeuring aangeboden ver drag voortgekomen, dat in art. 1 het wederaan- knoopen der diplomatieke betrekkingen in uit zicht stelt. Evenals het Nederlandsche ontwerp-protocol van Juni 1910 verzekert voorts het onderwerpe- lijk verdrag, in art.2, het voortbestaan van het protocol van 20 Augustus 1894, dat destijds de diplomatieke betrekkingen tusschen Nederland en Venezuela herstelde. Verder komt het thans gesloten verdrag ook in zooverre met het Nederlandsche ontwerp-pro tocol van 1910 overeen, dat ook hier gestreefd wordt naar een regeling der schade-aangelegen heid van den Nederlander Thielen, welke het hoofdbeletsel voor het wederaanknoopen der diplomatieke betrekkingen was. Voorts bevat het verdrag, mede in overeen stemming met het Nederlandsch ontwerp-pro tocol van 1910, een regeling, waardoor de regee ringen elkander wederkeerig, in afwachting van het sluiten van een handelsverdrag, voor een telkens met een jaar verlengbaar tijdvak van vijf jaren de behandeling verzekeren op den voet der meest begunstigde natie, voor alles wat handel, nijverheid en scheepvaart betreft. De spoedige inwerkingtreding van deze voor- loopige regeling is uit een handelsoogpunt zeer gewenscht. Aangezien de bedoelde meestbegunstigings- clausule aan dit verdrag het karakter geeft van I een handelsverdrag, dat het geheel omvat de gunstigste bepalingen van alle overige door de partijen elders gesloten handelsverdragen, be hoort met het oog op deze artikelen de goed keuring der Staten-Generaal aan de bekrachti ging van het onderwerpelijk verdrag vooraf te gaan. j In afwijking van het Nederlandsch ontwerp- protocol van 1910 wordt een der twee daarin gestelde voorwaarden vóór het herstel der di plomatieke betrekkingen, n.l. de schadeloos stelling voor het in beslag nemen van vijf Ne derlandsche schepen, niet behandeld in dit ver drag. De aangelegenheid is reeds bij notawisseling geregeld. De tweede uitkeering uit de O.W.-belasting aan de gemeente. Het Staatsblad bevat de wet van 30 Juli j.l. tot wijziging en verhooging van het zevende hoofdstuk B der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1920 (tweede uitkeering aan gemeen ten uit de opbrengst der Oorlogswinstbelasting) tot een bedrag van 54.200.000. Gisteravond omstreeks 9 uur is de 16-jarige M. K., wonende Kreupelstraat, hoek L. Kerkstraat, bij het spelen om een urinoir op het Overschiescheplein gevallen, met het gevolg dat zijn linkerdijbeen, even boven de knie, brak. Door een lid van E. H. b. O. werd het eerste verband gelegd, waarna dr. Groene- wegen opname in het ziekenhuis noodig oor deelde. Den 17e n Augustus hoopt W. Bosman den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren in dienst kwam als schoenma kersknecht bij de firma C. A. W. Heijnsbroek, schoenmagazijn Hoogstraat 71 alhieF. Voor het examen Fransch L.O. slaagde gisteren te 's-Gravenhage o.a. mej. S. M. van Geloven, alhier. weth. Houtman, de Bruin en van Velzen behooren tot het nieuwe Schiedamsche bewind en gaan in elk geval vrij uit, maar wees billijk in uw oordeel. Hij prees allereerst architect Stuivenga als 'n ware artiest, die in Schiedam toch 'n mo- mumentaal gebouw heeft gesticht, 'n gebouw dat gezien mag worden. Dat er fouten aankleven, gaf hij grif toe maar die gebreken zijn te herstellen. Dan die nare oorlogsjaren, waarin alles schaarsch, pe perduur en slecht was Met beperkte midde len moest men maar zien het gebouw af te krijgen, terwijl nieuwe belangrijke credieten toch zoo grif niet door den Raad zouden wor den gegeven. Voor verwijten aan bouwmeester of uitvoer ders was z.i. geen afdoende motief aanwezig. Waarschijnlijk denkend aan Berlage, die met z'n Amsterdamsche beurs ook pech heeft gehad, meende hij, dat 'n knap architect als Stuivenga niet geblameerd mocht worden. Onze vroede vaderen legden het hoofd in den schoot en voteerden het crediet voor de verbeteringen en de schadevergoeding van de aannemers. Als er in onzen Raad over Volkshuisvesting gesproken wordt, is vroede Korpel er als de kippen bij om 'n duit in het zakje te gooien. Nu had hij zoo waar de uitsluiting in de bouw bedrijven behendig gecombineerd met den wo ningnood en Schiedams gemeentebestuur gein- terpelleerd over de mogelijkheid om in te grijpen in het bekende economisch geschil. B. en W. hadden hem duidelijk gemaakt, dat zij neutraal wenschen te blijven. Vroede Korpel trok daartegen van leer en stumperig als hij altijd uit den hoek kan komen, was z'n aanval op B. en W. uiterst zwak. Pg. De Bruin, die blijkbaar door de partij is aangewezen, om pg. Korpel hulp te bieden, probeerde, na de puntjes nogeens op de i te hebben gezet, wat meer succes te bereiken. De roode broeders vingen met hun politiek spelletje, hetwelk door weth. Van Velzen met degelijke argumenten aan de kaak werd gesteld, leelijk slip. Onze vroede vaderen namen den wijzen raad des voorzitters aan, om het doellooze debat maar te staken. Laat ons hopen, dat het een les voor de S. D. A. P'ers zal zijn geweest en zij hun in- terpellatiezucht 'n beetje zullen weten te tem peren. Gemengd Nieuws. Ongeluk. In de Groninger vaart onder Bergurn is een zeilbootje met zeven personen omgeslagen. Van de inzittenden kon niet wor den gered de onderwijzer S. V. Later werd met dreggen het lijk opgehaald. De ongelukkige iaat een vrouw met vier kinderen achter. Firma's, die totdusver nooit in 't groot spiri tus exporteerden, deden enorme zaken en ver dienden grof geld. Deze handel liep natuurlijk in de gaten en al dadelijk bracht men dezen handel in verband met de kwestie van „valsche invoerbewilligin- gen", waarover onlangs uitvoerige berichten in de bladen zijn verschenen. Volgens een Wollf-telegram is op 22 Juli het schip „Karlsruhe IX" met 785 vaten spi ritus uit Rotterdam, met bestemming voor iemand te Keulen, aldaar aangekomen. De ontvanger vertoonde de invoervergunning voor de partij en verzocht, deze te doen uitkla ren. Een controleur van den rijkscommissaris voor het toezicht op den in- en uitvoer kreeg argwaan ten opzichte van de geldigheid der invoervergunning en wist de tolbeambten te bewegen, de uitklaring uit te stellen. Hij wendde zich betreffende deze aangelegenheid telegrafisch tot den commissaris belast met het toezicht op den in- en uitvoer te Berlijn, alwaar na een onderzoek bleek, dat de invoervergunning valsch was. Ten gevolge hiervan heeft de staat de partij verbeurd verklaard. Zij vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 25 millioen mark. Met betrekking tót de talrijke Duitsche invoer vergunningen, welke op het oogenblik in Neder land worden aangeboden, schrijft de officieuze „Politisch-Parlementarische Nachrichten" „Op het station Keulen-Gerean werden door de douanebeambten talrijke uitvoervergunnin gen aangehouden, die op buiten verhouding groote hoeveelheden eetbare vetten en vleesch- conserven betrekking hadden. Door de ambte naren van den rijkscommissaris voor in- en uitvoer werd geconstateerd dat deze invoer vergunningen door het ongeoorloofd gebruik maken van een stempel en door diefstal van for mulieren voor invoervergunningen zijn verkre- kregen. Op grond van deze vervalschte invoer vergunningen, die aan Hollandsche firma's wa ren verkocht en door firma's met twijfelachtige reputatie geleverd, zijn tal van goederen aange houden. Tot dusver is men er in geslaagd, voor onge veer tien millioen mark van zulke smokkelwa ren ten bate van het rijk verbeurd te verklaren en den ongeoorloofden invoer van verdere zen gen ten bedrage van ongeveer twintig millioen mark te verhinderen. Voor de vervalsching der invoervergunningen was ontdekt, waren reeds talrijke zendingen ingevoerd. Om zich echter voor verlies te behoeden, moeten solide firma' dringend gewaarschuwd worden, niet met fir ma's van twijfelachtige reputatie in verbinding te treden." Spoorwegaanleg in Limburg. De „St.Ct." van gisteravond bevatte het Kon. besl., waarbij wordt goedgekeurd de onteigening van 45 perceelen, huizen, schuren, bouwland, enz. in de gemeenten Heerlen, Voerendaal en Hoensbroek, ten behoeve van den aanleg van een verbindingsbaan tusschen baanvak Nuth- Heerlen van den spoorweg SittardHerzogen- rath en den spoorweg HeerlenValkenburg en de uitbreiding van het stationsemplacement Hoensbroek. Duurte van levensmiddelen B. en W. van Leiden hebben naar aanleiding van de omstandigheid, dat de prijzen van eene aantal eerste levensbehoeften, met name van zuivel, eieren en vleesch, nog steeds stijgende blijven, overwogen, welke maatregelen tot een prijsdaling zouden kunnen leiden. Het college is daarbij tot de overtuiging gekomen, dat het vrijwel onmogelijk is om door locale maatrege len iets in die richting te bereiken en dat af doende verbetering van den toestand alleen kan worden verwacht van wijziging der tot dus verre door de Regeering gevolgde uitvoerpoli- tiek ten aanzien van de producten van onzen bodem. B. en W. hebben daarom, hoewel zij inzien dat een totaal stopzetten van allen uitvoer tot groote moeilijkheden aanleiding zou kunnen geven, den Minister van Landbouw, met den meesten aandrang verzocht, om ten aanzien van den uitvoer dusdanige ingrijpende maatregelen 'te willen nemen, als tot een krachtige prijsver- minderiug van melk, zuivel en andere landbouw producten kunnen voeren. De meeldistributie. De minister van Landbouw heeft een nieuwe regeling vastgesteld voor de distributie van Regeeringsmeel en Regeeringsbloem. De nieuwe regeling legt den gemeentebesturen en den bak kers vrij uitgebreide verplichtingen op met be trekking tot de aflevering en verwerking van Regeeringsbloem en meel. O.a. bepaalt artikel VIII, dat bakkers, wien Regeeringsmeel van gemeentewege wordt gele verd, evenals hunne wederverkoopers verplicht zijn in alle hunne verkoopplaatsen op van den openbaren weg af duidelijk zichtbare wijze kenbaar te maken, dat door hen Regeerings- bruinbrood wordt verkocht, met vermelding van den prijs. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de „St. Crt." van hedenavond. oirii Proeftocht „Prinses Juliana." Gisterochtend is bij het lichtschip Noord- Hinder het nieuwe stoomschip „Prinses Juliana" door de maatschappij „De Schelde" overgedra gen aan de maatschappij „Zeeland", in tegen woordigheid van ministers König en Van IJssel- steijn en kapitein-luitenant ter zee Ten Broecke Hoekstra, als vertegenwoordiger van de Ko ningin. Er werd eert telegram aan de Koningin gezonden, dat de proeftocht schitterend is ge slaagd en aan H.M. dank betuigd voor de be toonde belangstelling. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 1218 Aug. Suikerkaart bon 45, van 816 Aug., bon 46, van 1622 Aug. Broodkaart. De bruinbroodkaart van het I46e tijdvak (rood) 816 Aug., van het 147e tijdvak (groen) van 17 —25 Aug. Flora-bioscoop. Hedenavond aanvang der tweede serie van de film „De Gircuskoning", getiteld„De Vuurwerktrapeze." Naar wij vernemen hebben h e e- ren inzenders op de tentoonstelling en deelne mers aan den optocht tijdens het Oogstfeest vrij entree met dame tot het feestterrein. Wij willen hopen, dat het weer gunstig mag zijn, opdat dit grootsch opgezette feest wel mag slagen. A.s. Maandag en Dinsdag zal de laatste keu ring der tuinen plaats hebben. Gistermorgen is door zekeren A. H. wonende Kinderbuurt, aangifte gedaan van diefstal van zijn rijwiel, staande in een open gang gelegen naast het pand van den heer Herman Jansen, aan de Lange Haven. De dader van den rijwieldief- j stal uit een loods van den heer V. in den Waran- j de, is aangehouden en naar het Huis van Bewa ring overgebracht. Uit een logement van H. aan de Schie is een zilveren horloge met nikkelen ket ting ontvreemd. Onder het vee van den landbou- wer C. M., aan den Buitenhavenweg is mond en klauwzeer uitgebroken. UIT ROTTERDAM. Naar de „Voorwaarts" meldt, is het s.s. „Bernisse", van de firma van Es en Co., uit Hamburg hier aangekomen met aan boord 100 nieuw vervaardigde kisten, met ijzer beslagen. Op een ervan zat een spoorwegbriefje, dat ver meldde Afgezonden uit Berlijn. Hoofdsta tion, verzonden 31 Juli. De kisten moesten verladen worden naar Dantzig. Ze zijn in een loods op het terrein van de firma Wm. H. Mül- ler ondergebracht. Op de vergadering van de vakgroep Zeelie den van den modernen Bond van Transport arbeiders is besloten, dat het vervoer van wa pens en munitie geweigerd zal worden, onver schillig waar de schepen die zulk een lading in nemen zich bevinden. Het lichter-scheepje „Hendrik", waarin de 461 kisten met geweren geborgen zijn is vanuit de Spoorhaven door een boot van de rivierpolitie naar de Parkhaven gesleept. Het schip is ge meerd bij het bureau van de rivierpolitie. Gisteravond te 7 uur heeft zich hier een bloedig drama afgespeeld. Terwijl de 24-jarige juffrouw A. Luyendijk met zekeren Mulders door de Blaerdorpstraat wandelde, kwam de 27-jarige behanger D. v. D., die haar sedert geruimen tijd met huwelijksaanzoek lastig viel, op haar toe en vroeg haar te spreken. Toen hem dit geweigerd werd, haalde hij een Amerikaansche legerrevolver van groot kaliber te voorschijn, waarmee hij een schot op haar lostte. Juf frouw L. zonk ineen en was bijna onmiddellijk dood. v. D. werd daarop door Mulders vastge grepen, doch hij wist zich los te rukken en loste vervolgens een schot op zichzelf. De kogel drong in het rechtervoorhoofd en kwam er recht aan het achterhoofd weder uit. Hij werd naar de politiepost aan de Vredenoordlaan ge bracht en na door dr. J. J. van der Zwet voor- loopig te zijn verbonden, naar het ziekenhuis aan den Goolsingel vervoerd. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Ook het lijk van juf frouw L. is daarheen vervoerd, waar het mor gen gerechtelijk zal worden geschouwd. UIT DELFT. Op de Veemarkt te Delft is gistermorgen zekere A. B. uit Dalen gearresteerd, die in het bezit was van een koe, gestolen uit het weiland van den landbouwer C. van den Akker aan den Haagweg, onder Rijswijk. In onze Vroedschap. Zaken doen. Het nieuwe Zie lmis. Een vastgeloopen inter pellatie. Het is dan eindelijk eens gelukt de Raads- agenda af te werken en dat nogwel niettegen staande er vrij omvangrijke debatten plaats hadden. Wij gelooven, dat we het aan den w.n. bur gemeester, wethouder Houtman, die met zeld zame vaardigheid de debatten leidde, te dan ken hebben, dat onze vroede vaderen ditmaal eens flink doorgewerkt hebben. Met de een of andere leuke opmerking, die blijkbaar nogal insloeg, wist hij al te praatzieke vroeden te beduiden, dat 'n voorstel rijp was om afgedaan te worden. We weten waarlijk niet welk moment hij wel het handigst was bij de verdediging van de credietaanvragen voor het nieuwe Zieken huis of bij het stuiten van het doellooze debat over de uitsluiting in de bouwvakken. Het kan zijn dat weth. Houtman thans als 's Raads praeses z'n beau of z'n bon jour had, maar onbetwistbaar had hij de gave om op zake lijke wijze op het juiste oogenblik de houding van het college van B. en W. te verdedigen. Er waren, zooals we zeiden, twee zaken aan de orde, die nu niet bepaald tot de aange naamste behooren. De ziekenhuiskwestie is b.v. 'n zaakje waar nog al wat aan vast zit. Een gebouw, dat bijna 'n millioen gekost heeft, een juweeltje van architectuur, blijkt, volgens een drietal Raadsleden, van binnen zoo wat afbraak te zijn. Gescheurde deuren en vloeren, 'n dak, hetwelk vrijwel geheel ver nieuwd moet worden, 'n ondeugdelijke centrale verwarming, verfwerk van de allerminste kwa liteit enz. enz. Zoowel de heer Scheffers als de heer Hijman hebben den Raad breedvoerig verteld wat hun bevindingen waren bij een ter plaatse ingesteld onderzoek. De heer Schreu- der wilde over het verfwerk liefst niet praten (hoewel hij als deskundige daarover den Raad o i. uitstekend had kunnen inlichten), maar hij deed 'n boekje open over het verwerkte hout. Dat hout was z.i. zelfs voor arbeiderswoningen onbruikbaar. Toch is het aan ons ziekenhuis verwerkt 1 De voorzitter trok 'n heel onschuldig gezicht. Kijkt eens, heeren, zei hij, wij met ons drieën 1 Schepenmetapiritus aangehou den. Zooals bekend, zijn in de laatste maanden tal van schepen met spiritus van Nederland naar Duitschland afgeladen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2