Dagblad voor Schiedam en Omstreken. flratisOnge vallen verzekering THEO!. STOLE, 43sto Jaargang. Zaterdag 14 Augustus 1920. No. 12815. De schuldige ontmaskerd. Handel in Bouwstoffen, Lmriu tit voorraad en fabriek KD1LLITOH. Lange Haven 85 - Kantoor Westvest 70. Telefoon 522 Bureau :J [Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus89. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. M dood M] veiliei bq ftflftfl b|9 levenslange "11111 veilles van geheele 1 #1X11 een band, invaliditeittwU voet of oog De veizekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeen* Verzekeringsbank te Schiedam. een duim bq verUea van een wqsvinger bq verüea van eiken ande ren vinger j Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Buitenlandseh Nieuws. POLEN EN RUSSEN. F r a n k r ij k en Engeland. Het „Journal des Debats" acht den huidigen toestand buitengewoon ernstig. Er dreigt een breuk tusschen Engeland en Frankrijk. Beide landen hebben een fout be gaan Lloyd George door Polen aan te raden de voorstellen der Sovjet-regeering aan te nemen, en Frankrijk door bruusk de regeering van Wrangel te erkennen. Indien het werkelijk waar is dat Millerand Lloyd George hiervan niet te voren op de hoogte heeft gebracht, dan zal iedereen dezen maat regel als een repressaillemaatregel beschouwen, als een uiting van de booze stemming jegens Engeland. Tegen deze taktiek kan niet ernstig genoeg gewaarschuwd worden. Frankrijk en Engeland hebben elkaar meer dan ooit noodig, aldus het gezaghebbend Fransche blad. De Matin" geeft een overzicht van de laat ste diplomatieke gebeurtenissen, dat een denigs- zins anderen indruk geeft dan de berichten. Wij laten hier dus de Fransche lezing, zooals de „Matin" die geeft, volgen Lloyd George heelt Dinsdag lezing gegeven van Kamenef's voorwaarden en daarop verklaard wij hebben den indruk, welke die voorwaarden, op ons maken onmiddellijk ter kennis gebracht van de regeering te Warschau. Welke was die indruk De Fransche regeering heeft Woensdagoch tend vernomen, dat. hij ten gunste van het aan vaarden der voorwaarden was. De Polen zullen er wel niets meer van be grijpen Maandag zenden de twee eerste mi nisters van Hythe een telegram naar Warschau om te vragen wat zij van zins zijn, of ze al of niet willen capituleeren of van tneening zijn, dat de strijd tot het uiterste moet worden voorge- gezet, ten einde geen vernederende voorwaarden te moeten aanvaarden. Voor het geval, dat Po len wil doorvechten, waartoe het zou kunnen genoopt worden door de harde voorwaarden, welke Sovjet-Rusland stelt, verklaren de eerste ministers van Engeland en Frankrijk, dat er zal gesteund worden door het enden van offi cieren, van munitie en van oorlogsmateriaal, alsook, door de hervatting van een strenge blok kade en een daadwerkelijken steun aan generaal Wrangel. De Poolsche regeering heeft daarop geant woord, dat zij van zins is weerstand te bieden zoolang er geen volkomen aannemelijke wapen- stilstand- en vredesvoorwaarden aangeboden werden. De sovjets hebben intusschen nog heelemaal niets aan Polen aangeboden ten gevolge van Uit het Engelsch vertaald. 30 „Waarom dan", vroeg Austin hard, „heb je mij dien brief naar Parijs geschreven Weer was er een oogenblik stilte maar ten laatste klonk het heel duidelijk uit Philip's mond Maar was je koffer vol boeken, toen je Southend verliet. „En op welke plaats tusschen Southensd en Dover is de oude vrouw in den koffer gekomen"? Nieuwe stilte. „Ik wil desnoods aannemen, dat je je eigen lezing van de zaak gelooft", zei Austin ,„en nu zal ik je de ware zeggen. Maar antwoord me eerst op een vraag. Waarom was je zoo ver langend te weten, wat er met tante gebeurd •was." Waarom maakte je dat zoo zenuwachtig"? „Ik heb je immers al verteld", zei Philip, „dat ik woorden met haar had gehad. Ik had haar een slag gegeven, 't Is best mogelijk, dat ik haar bezeerd heb. Den volgenden mor gen was ze weg. Sindsdien heb ik haar niet weergezien, en voortdurend heeft de gedachte mij vervolgd, dat ik haar meer heb bezeerd dan mijn bedoeling was". „Heel waarschijnlijk heh je dat", zei Austin een serie tegenslagen en een jammerlijken samenloop van omstandigheden immers zijn de Poolsche en Russische gedelegeerden tot zoover niet bijeen geweest te Minsk. Maar Kamenef heeft de bekende nota aan Lloyd George mede gedeeld volgens de voorwaarden van die nota mag Polen nog slechts een klein legertje een soort van burgerwacht op de been houden en moet het alle uitzicht op steun van de Geallieer den verzaken - het wordt een land zonder ver dediging, dat geheel openligt voor de invallen der Russen. Die voorwaarden nu heeft Lloyd George, op een dag, dat hij met de arbeiderspartij aan t- flirten was, zelf aan Polen medegedeeld en er den raad bijgevoegd ze te aanvaarden. De Fransche regeering heeft Woensdagoch tend beraadslaagd. Millerand heeft de besluiten van Hythe aan zijn collega's medegedeeld. Men heeft ze vergeleken met de woorden en de handelingen van Lloyd George. Er bleek geen overeenstemming te zijn. In geen geval was het in Millerand's geest opge komen, dat het mogelijk zou zijn, dat een van de beide eerste ministers op eigen hand de aan vaarding van welke Russische voorwaarden ook aan Polen zou kunnen aanbevelen zonder den anderen premier, met wien hij te Hythe gecon fereerd had te raadplegen. Daarna heeft de ministerraad kennis geno men van de laatste berichten uit Warschau men was van oordeel, dat de regeering te War schau aan ernstigen weerstand scheen te den ken, wat o.m. ook bleek uit het aanbod van het opperbevelhebberschap aan generaal Weygand. Men meende, dat Frankrijk bij een dergelijke poging niet ontmoedigend mocht optreden en dat men Polen niet in staat mocht stellen te zeggen, dat de geallieerden zelf hadden aanbe volen de wapens neer te leggen. Oin het bewijs te leveren, dat de Fransche regeering althans zichzelf getrouw bleef, heeft de ministerraad dan de bekende besluiten be treffende de erkenning van Wrangel's bewind, de aanstelling van een Franschen hoogen com missaris te Sebastopol en het verbod aan den Franschen handelsattaché te Londen om betrek kingen aan te knoopen met Kamenef en Krassin, genomen. Uit Parijs meldde men gister Gisterochtend heeft Harryson, de zaakge lastigde van de Vereenigde Staten een onder houd gehad met Paleologue, secretaris-generaal van het Ministerie van buitenlandsche zaken. Na afloop van dat onderhoud heeft de minis ter-president den zaakgelastigde van Frankrijk te Washington, een telegram gezonden om aan de Amerikaansche regeering te overhandigen, waarin hij zegt Ik heb de voldoening te constateeren, dal, de regeering der Republiek het geheel eens is met de Amerikaansche regeering, betreffende de be ginselen, geformuleerd in het document, dat het Amerikaansche ministerie van Buitenland sche Zaken aan den gezant van Italië over handigde." grimmig. „En luister nu eens goed naar mij. Toen je thuis kwam, was je boos op tante, om dat je meende, dat, als zij je maar een gedeelte van haar geld wou beloven, Edith Simpkinson liever met jou zou trouwen dan met mij. Je hadt woorden met haar, en zoo als je zelf zegt, je gaf haar een klap in werkelijkheid sloeg je haar tegen den grond". „Neen", bracht Philip er tusschen in, „dat is niet zoo". „Je sloeg haar en ze viel. Ontken je dat ook „Ikhebhaar niet hooren vallen. Eerst den volgenden morgen kwam ik op de gedachte, dat dat wel mogelijk was.'" „Je draait, Philip", zei Austin met groole minachting in zijn toon. Maar ik was dat volstrekt niet met hem eens. Hij trachtte alleen zich zelf te verontschuldigen, zoo goed en zoo kwaad dat kon hij zon de weinige herinnering, die hij aan het gebeurde had. „Je gaf haar dus een klap. En verder weet. je 't niet meer, zeg je. Nu gaan we verder. Toen je merkte, dat de oude vrouw niet meer opstond, werd je bang. Je probeerde vergeefs haar bij kennis te brengen en eindelijk, toen niets hielp pakte je je koffer uit en stopte het lijk er in, met de bedoeling het mee te nemen en hier of daar kwijt te raken. In Charing Cross werdend de koffers verwisseld, en de rest is duidelijk ge noeg." „Ik kan me daar niets van herinneren", zei Philip. van Kalk, Cement, Zand, Grint, Steen Pannen, Buizen, Tegels en verdere Bouwmaterialen. 15384 16 Vervolgens bespreekt het telegram de mee ningen door den Amerikaanschen staats-secre- taris geuit betreffende de vestiging en de daden van het Sovjetstelsel in Rusland. Hieruit blijkt, dat de regeering der Vereenigde Staten en de Fransche regeering dezelfde mee ning zijn toegedaan aangaande de tegenwoordige regeerders in Rusland. Het telegram eindigt aldus In volkomen eensgezindheid met de federale regeering gelooft de Fransche regeering aan de noodzakelijkheid van een onafhankelijken Pool- schen staat en het Fransche zoowel als het Ame rikaansche volk begeeren de handhaving der Poolsche onafhankelijkheid en territoriale on schendbaarheid van Polen. Daarom zal men en te Parijs en te Washington alle pogingen aanwenden om tot een wapenstilstand tusschen Polen en Sovjet-Rusland te geraken. Tegelijkertijd moet men echter vermijden, dat het karakter der onderhandelingen zal leiden •tot een erkenning van het bolsjewistisch stelsel en tot verbrokkeling van Rusland. Zoowel de Vereenigde Staten als de Fransche regeering willen het Russische volk in de toekomst hel pen. De Fransche regeering heeft altijd den vasten wil gehad, deze principes te verwezenlij ken en zal daarom den wapenstilstand goedkeu ren als hij met deze beginselen in overeenstem ming is. Overeenkomstig deze houding heeft de Fransche regeering na een zorgvuldig onderzoek de facto de Russische regeering erkend, die ver klaard had het met deze beginselen eens te zijn." Te vier uur bezocht Lord Derby, de ambassa deur van Groot Brittannië,die van zijn vacantie is teruggekeerd, Paleologue, om zich te laten inlichten over het standpunt der Fransche re geering. Van het oorlogsterrein. Uit Warschau meldde men dd. 13 Aug. Gisteren is te Warschau een volksvergadering gehouden, waarbij 6000 burgers tegenwoordig waren. De Raad van Verdediging der hoofd stad nam een motie aan, waarin de bevolking van Warschau zich plechtig verbindt de troe pen tot het uiterste te helpen bij de verdedi ging der stad. De premier Witos hield een rede, waarin hij o.a. zeide Wij hebben thans ons lot geheel in handen. Polens kracht ligt thans in de nationale eenheid. Laten wij vurig hopen, dat de aanval der bol- Herinner je je dan wel iets anders, dat je dien nacht deedt En is er wel een andere uit leg denkbaar Zeg mij dan eens jij, die er zoo op pocht, dat je nooit een leugen hebt ver teld zeg me of je nooit, als je dronken was, gehandeld hebt als in een droom Zeg eens; of je niet dienzelfden Zondagavond nog dien ellendigen chloral-drank hebt, ingenomen Nu?" „Jawel", zei Philip. „En dat zou je niet ver wonderen, als je wist wat slapeloosheid betee- kent voor een zenuwlijder, die te veel gedron ken heeft". „Maar kun je jezelf dan nog verantwoordelijk achten onder zulke omstandigheden. Heb je me zelf niet, nog maar een paar weken geleden, toegegeven, dat je dingen in de kamer zag, die er niet waren, en dat je den anderen morgen vergeten was, wat je gedaan had, als je te veel chloral had genomen En ook zelfs als je dat niet had gedaan Ik kon niet hooren of Philip hierop antwoordde „Ik zal het je wel zeggen", ging Austin voort. „Er was eens iemand, die waanzinnig van angst mijn kamer instormde, omdat er twee inbre kers in huis waren gekomen en hern met een mes hadden verwond. Het bloed stroomde langs zijn nachthemd, zei hij. Ik keek er naar, maar ik zag niets. Ik ging met hem mee naar zijn kamer, maar ook daar was niets en niemand te zien". „Ja riep Philip uit. „Ik verbeeldde mij sjewiki ons niet aan het wankelen brengt, want Polen wordt verdedigd door arbeiders en boeren. De huidige regeering heeft nog niet in alle te kortkomingen kunnen voorzien, maar de natio nale eenheid is verwezenlijkt, daar de nationale zaak het eischte. De regeering heeft zooeven de nieuwe voor stellen betreffende den wapenstilstand ontvan gen maar inmiddels moeten wij ons waardig hou den, en rekenen op den steun en den bijstand, der geheele bevolking. Een algemeene krachts inspanning zal ons vaderland redden. Maarschalk Pilsoedski, die daarna .sprak zeide De hoofdstad zal zich tot het uiterste verde digen. Wij zullen strijden onder de leus ster ven of in vrijheid leven. De vergadering besloot tot algeheele mobili satie der burgers beneden de 45 jaar, en eischte de vorming van reservelegers in Posen en Pom- meren en de algeheele mobilisatie in die gebieden. De menigte gaf zich na afloop van de vergadering naar het hotel van de Fransche militaire missie, en riep Leve generaal Weygand Het officieele Poolsche legerbericht luidt als- volgt „Aan het Noordelijk front hebben onze af- deelingen Mlawa en Pultutsk ontruimd. Het 203de vrijwilligers-regiment heeft bij den uit val uit Zjechanof vier machinegeweren veroverd en 100 gevangenen gemaakt. Op de linie Wysz- kof-FIuszcz-Kaluszyn-Zelechof hebben zwakke gevechten plaats. Onze infanterie- en cavalerie-afdeelingen heb ben aan het Zuidelijk front den vijand uit Radziechof en Popatyn verdreven naar Stanis- lauczik en Toporof. Aan dë Strypa zijn verdere gevechten aan den gang. De Oekrainsche troepen hebben in de streek van Poczakz vijf machinegeweren veroverd en een regimentscommandant gevangen geno men. Omtrent de krijgsverrichtingen op het Rus- sisch-Poolsche front verneemt de „Deutsche Allgemeine Zeitung" nog Mlawa is thans definitief in hun handen. Bij Giechanow duren de gevechten voort. Bij Pul- tusk is het roode leger de Naref overgetrokken. De Russen hebben Wengrow bereikt en staan op 25 K.M. afstand van Warschau. Ook ten Zuiden van Brest-Litowsk zijn de Rus sen den Boeg op verschillende plaatsen overge trokken. Wlodawa en Wladimir Wolynski zijn door de roode troepen ingenomen. Bolsje wistische afdeelingen staan thans ten Noorden van Cholm. Op het Zuidelijk oorlogstooneel zijn de vor deringen der roode troepen minder belangrijk. Om Brody en Ochacz wordt nog gevochten. Te Neidenburg zijn ongeveer duizend vluch telingen van Duitsche afkomst uit Polen aan gekomen, die voor het gewelddadig optreden der Poolsche militairen gevlucht zijn. De conferentie te Minsk. De Poolsche wapenstilstandsdelegatie tele grafeerde uit Minsk, dat de Russen geenerlei wel dingen die niet bestonden, maar ik vergat toch niet, wat wel bestond." „Is daar wel veel verschil tusschen Er was bok iemand, die mij op een goeden dag vertelde, dat hij den ganschen nacht in zijn bed was ge weest en geslapen had, en toch had ik hem 's nachts in den tuin rozen zien plukken bij maanlicht." „Houd op, houd op riep Philip. „En we vonden de rozen later terug in een andere kamer". Philip kreunde hoorbaar. „Zeg me nog een ding." zei Austin met groo- ten nadruk. „De politie zit ons op de hielen. De heele zaak is in onderzoek. Zeg mij dit eene nog Wat denk je, dat je dien nacht gedaan hebt."? „Nadat ik chorol had ingenomen, viel ik in slaap." „En hebt je gedroomd „Wat heb je gedroomd „Ik droomdeO, Austin, ik weet het wer kelijk niet goed meer. Ik droomde geloof ik, dat ik woorden had met tante Elisabeth. Maar 't is alles zoo vaag en onduidelijk in mijn herinne ring en den volgenden ochtend had ik erge hoofdpijn". „En toen ik bij je kwam was de sleutel van je deur weg. Weet je nog, waar ik dien gevon den heb „Ja, in tante's kamer". Wordt vervolgd TUB fis „Ja".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1