d i r i Laat stoomen, verven, wasschen en strijken bij de «DE PHOENIX", Telef. No. 15. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 A. BOSCB, Boterstraat 63, Tel. 580 verzachting in de door hen bekend gemaakte wapenstilstandsvoorwaarden, willen brengen. Zij verwachten de onvoorwaardelijke aanvaarding door t^e Poolsche delegatie. Hulp voor Polen. Uit Washington wordt gemeld, dat de Pool sche gezant aan de Amerikaansche regeering toestemming heeft gevraagd, om de aanbiedin gen tot indiensttreding bij het Poolsche leger aan te nemen, die dagelijks aan de Poolsche legatie inkomen. Onder de dienstwilligen zijn vele Amerikaansche veteranen uit den grooten oorlog. Het laatste bolsjewistisch legerbericht luidt In de richting van Plot.sk duren de gevechten om het bezit van Mlawa voort. De roode troepen bezetten Makor en Tsiechanof. Wij maakten- veel oorlogstuig buit. Verder zuid-oostwaarts bereikten we de Orsyts. Tusschen Naref en Boeg dringen we den vijand Westwaarts. Meer Zuidwaarts naderen we de Naretz. Na feilen strijd bezetten we Wlodawa en Radomir. Onze troepen bezetten ook Wladimir Wolinski en vervolgen den opmarsch. In de streek van Tar- nopol en Boetsjatsj zetten onze troepen gesta dig den vijand na. In den Krimsector hebben wij, den vijandelij ken tegenstand brekend een aantal punten be zet en gevangenen gemaakt. Volgens de Poolsche bladen oefenen de bol- sjewiki in het door hen bezette gedeelte van Lithauen een waar schrikbewind uit. HONGARIJE. Graaf Stefan Bethlen, wiens naam genoemd wordt voor de portefeuille van buitenlandsche zaken heeft te Visegrad verklaard, dat het bol sjewistisch gevaar voor Hongarije volstrekt niet van dreigenden aard is. Het Russische roode leger kan eerst als het met Polen heeft afgere kend tegen een ander land optrekken en het is nog zeer de vraag of dan Hongarije aan de beurt zou zijn, wat al door de aardrijkskundige lig ging onmogelijk is,daar het door een Tsjechisch, Roemeensch of Oekrainsch gebied van Rusland gescheiden is. De Russen zullen eerder Bessa- rabië aanvallen. In toonaangevende kringen weet men niets af van het voornemen om de Polen gewapender hand tegen de bolsjewiki te steunen. In ieder geval volgt Hongarije den strijd van Polen met sympathie en zou door het ter neer slaan van het bolsjewisme Hongarije's politieke toestand metterdaad verbeterd worden. Bethlen is er echter van overtuigd, dat Hongarije zonder toe stemming van de entente geen oorlog kan voe ren. RUN- en MOEZELWIJNEN in üuitschland gebotteld. nis van het Instituut voor de Duitsche weten schappelijke wereld en als teeken van de vriend schappelijke gezindheid van Italië voor het Duitsche volk, wenscht de bibliotheek en de inrichting terug te geven, onder voorbehoud van het recht op medegebruik voor Italiaansche geleerden en studenten. De Engelsche regeering heeft het voorstel van de commissie van raadgeving voor de spoorwegtarieven om de goederentarieven met 100 percent boven die van voor den oorlog te verhoogen goedgekeurd, evenals de nieuwe ta rieven voor werkmanskaarten. De Temps" verneemt uit Londen, dat gevolmachtigden der Russische sovjet-regeering te Berlijn en Weenen zijn aangekomen, om over de hervatting der diplomatieke betrekkingen te onderhandelen. B i n n en land. Feesten der vervanging der kermis. Nu de gemeenteraad van Maastricht besloten heeft gedurende de a.s. kesmisdagen in Sep tember, geen kramen en tenten op de mark plein toe te laten, heeft de Ver. tot, Veredeling van het Volksvermaak voor die dagen aller hande feestelijkheden georganiseerd, als schut tersfeesten en wedstrijden en tuinfeesten op het, Vrijthof, sportwedstrijden, concerten ep verschillende punten van de stad, illuninaties,, uitstapjes en bergtochten met muziek in den omtrek en in den St. Pieters en Cannerberg. Roeiwedstrijden op de Maas, door de Roermond- sche en Rotterdamsche Roeivereenigingen. Volksfeesten op de markt, in Wijk en Villapark, Vuurwerk en verlichte beelden-groepen op de Maas, kinderoptochten, gecostumeerde voet balwedstrijden, korfbalwedstrijden, enz. Op nakermis-Zondag, Ruiterfeesten en Athletisehe westrijden op het Vrijthof. Opmerking verdient nog dat alle feesten eev anti-annexionistisch karakter zullen dragen. Bóvendien heeft het Comité hetwelk 't vorige jaar met zooveel succes de winkelweek met ten toonstelling organiseerde, gedurende 4 tot ene met 19 September een tentoonstelling georgani seerd voor Handel en Nijverheid, in de groote voormalige Dominicanerkerk. ENGELAND. De regeering ziet de vooruitzichten voor de nijverheid zeer ernstig in. Inlichtingen uit onverdachte bron, schrijft de „PallMall Gazette", wijzen op een aanstaan de crisis van grooten ernst, ten gevolge van de bedreiging der mijnwerkers met algemeene staking, ingeval hun eischen niet worden inge willigd. Lloyd George voelt zich gedrongen zijn vacantie in Zwitserland uit te stellen met het oog op den dreigenden toestand. De minister zal het land niet verlaten, hoewel de genees- heeren een vacantie voor hem noodzakelijk ach ten. BELGIE EN FRANKRIJK. Aangaande het Fransch-Belgische verdrag geeft de „Petit Parisien" de volgende bijzon derheden. De verschillende kwesties zijn reeds sedert eenigen tijd in beginsel geregeld, ddóh men houdt nog besprekingen over de details. Men is echter welhaast tot overeenstemming ge raakt en de uitwisseling der ratificaties door de beide regeeringen kan in den loop der volgende week worden verwacht. Het verdrag zal zuiver defensief zijn en zal voorzieningen treffen voor het geval, dat Frank rijk of België zouden worden aangevallen. Overigens zal het verdrag de beide landen geheel vrij laten waar het geldt militaire orga nisaties. Het conflict in de bouwvakken. De Centrale Raad voor de Bouwvakken in Nederland en de Ned. R. K. Bond van Bouw- patroons hebben een schrijven gezonden aan den Algem. Ned. Bouwarbeidersbond, den Al- gem. Ned. Grondwerkersbond en den Neutralen Timmerliedenbond, waarin gezegd wordt, dat zij het standpunt, uiteengezet in hun vorig schrijven geheel handhaven. Ter verduidelijking van dit vorig schrijven wordt nog opgemerkt, dat zoodra bericht is ontvangen, dat in het stu- cadoorsbedrijf tusschen werknemers- en werk geversorganisaties een zoodanige overeenstem ming is bereikt, dat de werkzaamheden op vol doende wijze zullen kunnen worden voortgezet, de Bond voor de Bouwvakken en de Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons bereid zijn onmiddel lijk de nadere afwikkeling van het conflict op de wijze in hun schrijven van 3 dezer omschre ven ter hand te nemen. n versierde fiets, voor he mooist versierde rijtuig en voor de voertuigen met mechanische kracht. Voorts een extra-prijs voor den particulier, die zelf de fiets versierd heeft. Filiaal fa. G. v. d. Spek. Gisternamiddag is het filiaal der N. V. Tabaks en Sigarenfabriek v/h. G. v. d. Spek uit Delft, gevestigd aan de Hoogstraat no. 61a alhier, geopend. 'Het interieur in modernen stijl, met hier en daar een Oostersch tintje, maakt een goeden indruk. Het is ontworpen door den architect Stahlie, terwijl de heer v. d. Tempel als aan nemer het perceel heeft verbouwd. Het schilderwerk, voornamelijk in rood uit gevoerd, is verricht door den heer T. Stahlie. Een moderne installatie voor koffiebakken is geleverd door de fa. Duchateau. De heer L. Bras legde het electrische licht aan. Met behulp van een electrischen koffiemolen,, met inge- bouwden motor, wordt de koffie in het bijzijn van den klant, desgewenscht gemalen, met een snelheid een half pond in eenige seconden. De firma heeft ten gerieve harer klanten eveeneens een gelegenheid voor het stoppen hunner tabakspijpen aangebracht. Gas, Electriciteit en Water. De jaarverslagen over 1919 van het gemeen telijk gasbedrijf, het electricïteitsbedrijf en de drinkwaterleiding zijn in druk verschenen. De bedrijfsrekeningvan het gasbedrijf geeft een bru to winst aan van f 110.672.38 tegen f95.962.37 in 1918. Het zuiver verlies over 1919 bedraagt f6520.7672- In 1918 bedroeg het zuiver verlies f 28618.2772- In 1919 is van het centraal ver- rekenkantoor voor brandstoffen een uitkeering ontvangen van f,14.439.17. De rekening van het electricïteitsbedrijf geeft een bruto winst aan van f 103.098.741/,, legen f62.445.84 is 1918. De zuivere winst overl919 bedraagt f 67.906.29 waarvan komt aan de gemeente 80%. In 1918 bedroeg de zuivere winst f 36.758.0572. Uit de bedrijfsrekening van de gemeentelijke drinkwaterleiding blijkt, dat over 1919 de bruto winst bedraagt f 63.997.63. De bedrijfsrekening over 1918 gaf een winst aan van f60.046.13. De zuivere winst bedraagt f26.312.42. In 1918 bedroeg de zuivere winst f 18.368.4872. Ingevolge het daaromtrent bepaalde bij de verordening, moet van de zuivere winst aan de gemeente worden uitgekeerd 11/i cent per kub. M. afgeleverd water. Dit bedraagt ovei\ 1919 f 20,689.83. Ingezonden Mededeelingen. I Madeira Selected Dry, Fernando Brothers, Oporto. A. BOSCH, Boterstraat 63. Tel. 580 I ernstig verwond naar het ziekenhuis te Gronin gen is. gebracht. Valse he munters. Een telegram uit Berlijn meldtMen is erin geslaagd, een bende valsche niumters, die er na wekenlangen arbeid mede wilde beginnen, valsche Engelsche bank noten van een pd.st. ten bedrage van twee milioen mark in omloop te brengen, te arrestee ren. De voornaamste schuldige is de voormalige eigenaar van een drukkerij te Berlijn. De valsche invoervergunningen De korvet-kapitein Heinrich Meyer, bekend uit de zaak van de valsche invoervergunningen, waarbij eenige Nederlanders, mevr. H. en dé heei Z„ betrokken zijn, is naar we vernemen, in het Savoyhotel te Keulen gevangen genomen,' naar aanleiding van den invoer van een groote partij spiritus onder valsche invoervergunnin gen. Overstroomingen. Er hebben ern stige overstroomingen plaats gehad te Birming ham, ten gevolge van hevige regens. Twee kin deren zijn verdronken, dertig huizen verwoest. Op sommige plaatsen dreef het huisraad in een zeven voet diepe overstrooming. k Gemeente in nood In de gisteren gehouden raadsvergadering te Emmen heeft burgemeester Kootstra mee gedeeld, dat wellicht öp 1 September alle beta lingen van de gemeente moeten worden gestaakt ook die van de tractementen van de gemeente ambtenaren. Het tekort bedraagt dan onge veer 150.000. NOORWEGEN EN DUITSCHLAND. De Noorsche gezant te Berlijn heeft de Duit sche regeering een memorandum overhandigd, bevattende de vorderingen, die Noorwegen meent te mogen stellen in verband met de ver liezen, door de handelsvloot ten gevolge Van de Duitsche oorlogsvoering ter zee geleden. DE AANSLAG OP VENIZELOS. Naar Ilavas uit Parijs seint is de toestand van Venizelos zeer bevredigend. De kogel die den schouder trof zal waarschijnlijk vandaag worden verwijderd. De tweede kogel ging dwars door de dij en werd tusschen de kleederen ge vonden. De legersterkte. Naar de „Nieuwe Crt." ter oore kwam, zou het in de bedoeling liggen van den minister van Oorlog met voorstellen te komen, die ons leger in oorlogssterkte terugbrengen op 100.000 man. Alle soorten GEDISTILLEERD in prima kwaliteiten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. ALLERLEI. Naar thans in Duitsehland bekend gewor den is, heeft de Engelsche socialist Ramsay Mac- donald meegedeeld, dat de Engelsche regeering het Duitsche verzoek om scheepsruimte beschik baar te stellen voor het overbrengen der 100.000 melkkoeien, welke uit Amerika naar Duitseh land gezonden zouden worden voor de melkvoor- ziening der kinderen, van de hand gewezen, om dat er gebrek aan scheepsruimte zijn zou. Waar er wel schepen gevonden kunnen worden voor het vervoer van oorlogstuig naar Polen heeft deze houding in Duitsehland verbittering ^gewekt. De Italiaansche nota over de teruggave van het Archaiologisch Instituut te Rome aan Duitsehland, verklaart, dat Italië aan het ver drag van Versailles het recht ontleent om het te houden, maar dat het, met het oog op de betee- Grisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 1218 Aug. Suikerkaart bon 45, van 8—16 Aug., bon 46, van 16—22 Aug. Broodkaart. De bruinbroodkaart van het 146e tjjdvak (rood) 8—16 Aug., van het 147e tijdvak (groen) van 17 -25 Aug. Koninginnedag. Reeds hebben wij medegedeeld dat in de middaguren op Koninginnedag een bloemencorso zal gehouden worden. Thans kunnen wij daaromtrent nog melden, dat daaraan kunnen meedoen rijtuigen, fiet sen en voertuigen, die mechanisch worden voortbewogen, (motorfietsen en auto's).- Na het bloemencorso volgt dan de ring- rijderij. De aanmelding voordeelname kan geschieden aan een der onderstaande adressen J. W. J. van Alphen, Hoogstraat, D. J. van Bochove, Singel, M. Bijl Mzn., Stadhouderslaan, A, Geurtsen, Abbenbroekschestraat, A. van Hat- tem, Noordvest, F. W. M. Heggelman, Singel, S. Hijman, Hoogstraat, en J. Meijer Hoofdstraat. Prijzen worden uitgereikt voor de mooiste Oogstfeest 1920. De medailles voor het Oogstfeest op 21 Aug. 1920, geleverd door de firma S. Hijman, Hoog straat 55, hoek Taansteeg, almede die van H. M. de Koningin en het Gemeentebestuur, zijn van heden af aldaar, geëtaleerd. De heer G. H. S t e r k a 1 h ie r i s b e- noemd tot onderwijzer en mej. J. D. Creve- coeur alhier tot onderwijzeres aan een open bare lagere school te Utrecht. Onze ou d-s tadgenoot, de eerw. broeder Hermenigild (in de wereld A. W. Trouwborst Jzn.) van de orde der broeders O. L. V. Ontvangenis te Maastricht, thans werkzaam in het Doofstommen-Instituut te St. Michiels-Gestel slaagde gister te 's-Gravenhage voor de acte Duitsch L.O. In ons blad v an Maandag 1.1. stond een ons toegezonden bericht, vermeldend dal. een hier ter stede te houden lezing door dr. Metzger, uit Graz, was uitgegaan van de St. Vincentiusvereeniging en de vergadering onder leiding dier vereeniging zou worden ge houden. Het bestuur der St. Vincentiusvereeniging verzoekt ons te willen berichten, dat het niet de leiding heeft en evenmin het initiatief tot deze lezing heeft genomen. Naar wij nader vernemen, zal deze lezing hier ter stede niet plaats hebben. G isteren is in de politie- post aan de Koemarkt een meisje, A„ K. ge- heeten, wonende Noordmolenstraat, verbonden, die bij de Koemarktbrug was aangereden door een driewielig motorrijwiel en daarbij aan een arm en een knie was verwond. Het voorwiel van haar fiets werd geheel vernield, doch de eigenaar van het motorrijwiel, een heer uit Den Haag, heeft de schade volledig vergoed. Druk vreemdelingenverkeer. Uit Maastricht schrijft men Het schijnt dat het Zuidelijk deel van ons land, terecht om zijn eigenaardig aantrekkelijk na tuurschoon bekend, hoe langer hoe meer bij het reizend publiek in trek komt. In de laatste weken is het vreemdelingenverkeer hier enorm toegenomen, zoo zelfs, dat op sommige uren van den dag, het beeld der straten er merk baar door is veranderd. Het is zelfs gebeurd, dat gedurende enkele nachten, verschillende reizigers buiten hebben moeten slapen, omdat alle hotels overvuld waren. Ook in Valken- burg, Houthem, Gulpen en Vaals, zijn heel wat vreemdelingen, het meest landgenooten, die in clubjes, vooral per auto en fiets, uitstapjes naar ons schoone Zuiden komen maken. Duitse heboeken. Het officieel orgaan van den Duitschen boekhandel meldt, dat de hooge prijs van de Duitsche boeken, door allerlei uitvoerbepalingen ontstaan, belemmerend heeft gewerkt op de verspreiding in het buitenland. Nieuwe bepalingen, die kleine zendingen geheel vrij laten en een lager koersberekening, zullen daarom binnenkort ingevoerd worden. De nood zakelijkheid werd ingezien nu de uitvoer bijna geheel stilstond en Oostenrijk zelfs met een boy cot dreigde. CITROEN-JENEVER. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Gemengd Nieuws. Inbraak. Gisternacht is ingebroken in de suikerfabriek Sallan van de firma Cohen aan het, Pothoofd te Deventer. De daders hebben de brandkast geforceerd en gedeeltelijk vernield Er was slechts een klein bedrag aan geld in aanwezig, dat. meegenomen is. Voorts zijn nog ontvreemd een schrijfmachine en eenige andere voorwerpen. Beroofd. Onder Onstwedde is eergister- nacht een schipper van 275 beroofd. Twee personen, A. R. en H. B. aldaar zijn in verband daarmee gearresteerd. Zij hebben een bekente nis afgelegd Verwond. Te Assen is gevankelijk bin nengebracht C. S. te Weerdingerveen, verdacht van poging tot doodslag op J, Timmer aldaar,die Opgravingen te N ij megen. De op gravingen in heWvopsche veld, doorden directeur van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden ondernomen, hebben ditmaal weer tot zeer merkwaardige uitkomsten geleid. Men weet hoe hier reeds in voorafgaande cam pagnes een kolossale versterking was ontdekt, een ringwal uit de eerste jaren onzer jaartelling Reeds hadden de vondsten van Romeinsch aardewerk, in deze versterking gevonden de dateering ervan vastgesteld en aanleiding' ge- geven tot het zeer gegronde vermoeden dat men hier de Batavenburcht gevonden had, vol gens Tacitus' verhaal in het jaar 70 verwoest. Dit jaar werd binnen dezen ringwal gegraven en wel langs den vroeger geconstateerden, met steenen geplaveiden weg, die den geheelen aan leg doorsnijdt, loont reeds die ringwal zelf duidelijk zijn inheemsch karakter, in tegenstel ling met de door de Romeinen gebouwde mili taire nederzettingen, nog duidelijker haast spreekt het uit de overblijfselen, daar binnen gevonden. Aan dien weg toch vond men de sporen van een aantal betrekkelijk kleine vier kante gebouwen, vrij onregelmatig naast en zelfs voor elkaar heen gelegen en afgewisseld met een groot aantal afvalgaten, overblijfselen van oude mesthopen klaarblijkelijk. Sommige van die vierkante gebouwtjes, waar in men zonder twijfel woningen heeft te herken nen, zijn nog afzonderlijk door een kring van palen omgeven geweest. Kortom, het is het beeld van een onregelma tig aangelegd dorpje, 'hetwelk men daar binnen dien ringwal gevonden heeft, een vrije primitieve aanleg, juist iets voor een meer barbaarsche be- volking. Interessant is het contrast van dezen aanleg en ie vara kier van de vondsten daar binnen ge- r aan. .al geen ter zake kundige er meer aan denken den aanleg aan Romeinen toe te schrij vende gebruiksvoorwerpen welke zijn bewoners e en gehad, zijn in hoofdzaak Romeinsch. ooial de afvalgaten hebben de fragmenten van zulke voorwerpen in de eerste plaats van aardewerk, opgeleverd. En ook op zich zelf zijn deze zeer interessant. Sommige afvalgaten leverden fragmenten op uit den tijd vanDrusus, ■stukken van het alleroudste Romeinsche aarde werk, dat in ons Noord-Europa wordt aangetrof fen zelfs zijn er fragmenten bij, zoo oud, als ze nog niet in Nijmegen gevonden werden. Andere gaten d.e.t, bevatten stukken uit den I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2