Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevanenverzekering 43ëk? Jaargang. Maandag 16 Augustus 1920. Mo. 12816. De schuldige ontmaskerd. bq f'ÜÉIH f KbiLLSÏOa. Bureau [Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. m r f bQ verlies van levenslange f a 11 verlies van geheele 1 r een hand, invaliditeitvoet ol oogaoou 1 I 9 een duim I De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeens Verzekeringsbank te Sehledam. Buitenlandsch Nieuws. POLEN EN RUSSEN. V anhetoorlogsterrein De correspondent van het „Acht Uhr Abend- blatt" meldt van het Poolsche front Ik was hedenavond getuige van de eerste ge vechten in het gebied van Soldau, die den Pool- schen corridor afsluit. De Russen hadden be langrijke strijdkrachten om Mlawa samenge trokken. Zij openden gisteren om halfvier een artillerievuur, dat tot vijf uur in den namiddag duurde. De Russen rukten tegelijkertijd van Narz^n langzaam tegen Soldau op. De tegen Soldau vechtende troepen bestaan uit de 34ste infanteriebrigade, verder uit gedeelten van het eerste Kaukasische rui terkorps en uit vier bat terijen. Bij Illowo waren tweeduizend man samengetrokken. Om elf uur des avonds be reikten de Russen de omgeving van Soldau en openden een vuur op deze stad. Het bombarde ment duurde tot zes uur in den morgen. l^Aan de Duitsche grens staande ,kon ik dui delijk de vlucht van het volk uit de stad gade slaan. De Russen drongen in tirailleurslinie tegen^de^Poolsche stellingen op. Een Poolsche pantsertrein.^die desjmorgens Jhj^Kyschienen nog^aan de^gevechten deelgenomen^had, ver- dweeiwn de^richting^van Lautenberg. De hergroepeering^der Poolsche troepen bij Soldau werdjioorjien Franschen majoor Tes- tard geleid, die vroeger lid van de intergealli- eerde commissie was en thans zelf tegen die commissie wil optreden. In de namiddaguren duurden de gevechten met afwisselend succes voor beide partijen voort. Om een beslissing te bereiken, lieten de Russen verdere versterkingen aanrukken uit Mlawa, waar zij twee divisies hadden samen getrokken. Met een brigade omringden zij de Poolsche stellingen en konden reeds in den na middag Pieglamken-Grosslensk bereiken waar door de terugtocht van Lautenburg was afge sneden. De Polen trokken zich thans op van te voren in gereedheid gebrachte stellingen en de Russen drongen toen Soldau binnen waar een infanteriegevecht overbodig bleek, omdat de aanwezige Polen niet gewapend waren. De Polen moesten daarna hun hoofdstellingen ont ruimen en trokken zich terug op Klenskau, dat dicht bij de Duitsche grens is geleven. Soldau was in het bezit der Russen overgegaan. In de stad had het artillerievuur groote schade aan gericht. Toen ik mij des avonds nogmaals naar de grens begaf, kwam ik reeds vluchtelingen uit Soldau tegen vrouwen, kinderen en mannen, die met hun bagage de beschoten stad waren ontvlucht. Zij werden door de autoriteiten te Neidenburg in barakken ondergebracht. Zij hopen morgen naar Soldau te kunnen terugkeeren lntusschen ontwikkelden zich de Russische aanvallen verder. Om aan de dreigende om singeling te ontkomen, trokken de Poolsche Uil het Engelsch vertaald. 31 „Groote hemel, waarom ontken je dan nog langer Hoe kan ik je op die manier redden Je zult misschien morgen al hier in hechtenis genomen worden. Londensche detecives heb ben de zaak in handen. En jij wilt niet naar me luisteren. Je weigert je eigen getuigenis te ge- looven. Vlucht toch, Philip, vlucht, terwijl het nog mogelijk is, Ik herhaal het, ik zal je wel geld geven. Ga naar Amerika". „Is de politie werkelijk al bezig mij op te sporen vroeg Philip ontsteld. „Ja, jou en Edith. Erger nog Edith zit al gevangen. Zij verdenken haar ervan medeplich tig te zijn. Ga naar Amerika en schrijf van daar, dat zij onschuldig is „Waarom heb je me dat allemaal niet in je brief geschreven riep Philip. „Waarom heb je me gisteren niet willen zien antwoordde Austin, ,,Dan zou ik je dat alles verteld hebben". „En als ik nu hier blijf „Dan maak je jezelf en Edith beiden onge lukkig, Philip, bedenk toch eens, wat het eind zal zijn de galg In je hart ben je er wel van overtuigd, dat jij en jij alleen het gedaan hebt. artillerie en de Poolsche pantsertreinen zich op Lautenburg terug, terwijl het Russische vuur zich tegen Soldau richtte. In het late namid daguur verscheen de Fransche majoor bij de Duitsche grenswacht en wilde zich over de grens begeven, doch als een neutraal onderdaan be handeld worden, daar hij zich als lid der inter- geallieerde commissie kon legitimeeren. Dit verlangen werd echter niet door de Duitsche grenswacht ingewilligd. Bij de gevechten om Soldau bereikten de Russen om vijf uur in den namiddag Schone- wiese. Ook hier werden de Polen echter uit hun stellingen verdreven terwijl zij eveneens genoodzaakt werden de reeds door de bevolking ontruimde stad Soldau te verlaten. Een uur later drongen de Russische afdeelingen de zwaar beschadigde stad binnen. In Mlawa hebben de Russen reeds sociali- satie-maatregelen getroffen. Er had een alge- meene uitverkoop der magazijnen onder de be volking plaats. In het bijzonder waren het stof fen, die door de Russen aan de bevolking wer den uitgeleverd. Ook van de landgoederen, die door de eigenaren waren verlaten, werd de oogst aan het volk verkocht. S o 1 d a u is Vrijdagavond in Russische han den gevallen. De stad heeft slechts weinig ge leden. De Poolsche troepen staan bij Uslau en Kramersdorf. De „Petit Parisien" meldt, dat er een groote slag aan den gang is rondom Warschau, op een afstand van 30 tot 40 K.M. ten noorden, noord oosten en oosten van de stad. Deze slag zal verscheidene dagen duren en waarschijnlijk beslissend zijn. Doch zelfs indien de Polen dezen slag verloren, zullen zij toch den strijd niet opgeven. De leider van het vierde bolsjewistische leger heeft aan een correspondent van de „B. Z. am Mittag" verklaard, dat Warschau thans van vier zijden is ingesloten en de inneming der stad aanstaande is. In de voorstad Praga wordt reeds gevochten. Op de vraag, of Rusland met Polen vrede zal sluiten, antwoordde de legerleiding Zeker. Maar op 30 Juli is er te Bielostok een Poolsche Sovjetregeering gevormd. Deze zan na de in neming van Warschau zich daarheen verplaat sen en wij zullen met deze regeering vrede slui ten op den grondslag van het zelfsbeschikking- recht der volken. DeonderhandelingenteMinsk. Uit Warschau wordtgeseind, dat de Poolsche gedelegeerden en hun personeel Zaterdagmor gen bij zonsopgang in 12 auto's naar Minsk vertrokken. De Sovjet-autoriteiten hebben het verzoek om buitenlandsche journalisten toe te laten onbeantwoord gelaten, zoodat er geen dagbladcorrespondenten naar Minsk meegingen. De houding van Frankrijk. De „Matin" verklaart te weten dat het Fran- Ik wil graag aannemen, dat je 't maar half meer weet we zullen wel bewijzen, dat je niet toerekenbaar was alles wat je maar wilt, maar vlucht eerst". „Genadige hemel, wie anders zou het gedaan kunnen hebben dan ik zei Philip met ge broken stem. „Het moet wel zoo zijn God vergeve mij de zonde „Als je je koffer weer uitgepakt hebt", zei Austin bedachtzaam, „moeten je boeken nog in Southend zijn, Zie je dat in „Ja", antwoordde Philip beklemd. „Kun je je herinneren, dat je ze uitgepakt hebt? Je schudt je hoofd. Laten we er heen gaan, als we de boeken vinden, ben ja dan over tuigd „Ga jij maar alleen." zei Philip. „Goed. Ik zal je tot morgen verlaten, om dat ik vast geloof, dat we nog wel zooveel tijd hebben, maar morgen onthoud dat goed moet je Engeland uit. Wij kunnen hier geen erkende misdadigers in de familie hebben', Philip". „Kijk eerst naar de boeken", zei Philip. Zijn stem daalde tot een zacht gefluister en ik kon verder niets meer verstaan. HOOFDSTUK XVIII. Een nieuwe gezichtspunt. Verstaan kon ik niets meer en nu kon ook ieder oogenblik Austin weggaan. Ik sloop daar- sche Kabinet bereid is de diplomatieke betrek kingen met de Raden-Regeering te hervatten op de volgende drie voorwaarden l.o dat Polen ongedeerd en onafhankelijk blijft 2o. dat de huidige Russische regeering de schulden van Rusland erkent 3o. dat de sovjet-regeering door de bijeenroe- ring van een behoorlijk gekozen parlement, bewijst, dat zij wezenlijk het Russsiche Volk vertegenwoordigt. De „Teinps" spreekt het gerucht tegen, dat de Fransche Regeering de Poolsche regeering zou hebben aangeraden de vredesvoorwaarden der Bolsjewiki af te wijzen. De Fransche regee ring heelt zich bepaald tot den uitspraak van den zeer natuurlijken wensch, dat deze voor waarden op de politieke onafhankelijkheid en de ethnografische integriteit van Polen geen inbreuk zouden maken. Al kan ook de oostelijke grens van deze ethnografische integriteit op verschillende wijzen worden geinterpreteerd, de westelijke grenzen welke de bolsjewiki volgens enkele geruchten willen veranderen, zijn vast gesteld door het Verdrag vanJVersailles, dat Frankrijk onderteekende. Hongaarsche hulp. Een delegatie van het Hongaarsche Parle ment hernieuwde bij den vice-president van den Poolschen Raad het aanbod om het Pool sche leger 50.000 soldaten, munitie en de dienst van het Hongaarsche Roode Kruis ter beschik king te stellen en om Polen van tarwe te voor zien. IN ZUID-RUSLAND. Omtrent de positie van generaal Wrangel schrijft de „Daily Telegraph" het volgende In welingelichte kringen wordt beweerd, dat de successen van Wrangel een hechten onder grond hebben geschapen voor zijn onderneming, en dat de kleine staat, welken hij gevormd heeft, een goede kans heeft, om te blijven voortbe staan en zich verder te ontwikkelen. Men heeft bericht gekregen, dat een van de beste bolsje wistische divisies van het Poolsche front is teruggetrokken en in Zuidelijke richting is ver voerd, ten einde den strijd tegen generaal Wrangel aan te binden. De bolsjewiki hebben den laatsten tijd met stijgende spanning de positie in Zuid-Rusland gade geslagen. De geheele streek tusschen den Dnjepper en de Don, benevens de Kaukasus en de gebieden rondom de zee van Azof, zijn alle sterk gekant tegen het Moskou-regime. Dit heeft vele malen aanleiding gegeven tot op standen. Vooral in den laatsten tijd zijn er groote gebieden, waar de bevelen der bolsje wiki niet worden uitgevoerd. Zoodra Denikin en zijn vrijwilligers-corpsen waren verdreven, werden de overwinnende Sovjet-troepen teruggetrokken en naar het Poolsche front gedirigeerd. De Don-districten en de Kaukasische bergstreken waren in het ge heel niet overwonnen, nog minder werd er het Sovjet-bewind wederom ingevoerd. om de kamer uit en schoof de knip van de an dere deur. Mijn inzicht in de zaak was geheel veranderd sinds het oogenblik, dat ik twee broers had opgesloten en mijn plannen even eens. Ik besloot nu nog wat te wachten eer ik bij Philip met bedreigingen aankwam. Het stond bij mij vast, dat hij in ieder geval geen moord met voorbedachten rade had gepleegd en dat de moord geschied was onder geheel andere omstandigheden, dan ik tot dusver voor zoo goed als zeker had gehouden. Ik moest nog eens ernstig met Philip praten. Austin zou natuurlijk zijn jas komen halen in de kamer, die ik nu voor mij in beslag had genomen. Ik ging naar mijn vorige kamer op de eerste verdieping en wachtte, totdat de onder wijzer [mijn deur voorbij was. Nauwelijks was hij echter het huis uit of ik rende naar boven, deed de tusschendeur open en stond zoo onver hoeds voor Philip Harvey. blij zat op een lagen stoel bij den ledigen haard met het hoofd in de handen. Toen ik binnenkwam, keek hij op en deinsde terug met een uitdrukking van doodelijke ontsteltenis op zijn gezicht. „Mr. Harvey", zei ik, „ik ben particulier de tective. Ik was met uwe zaak bezig. Gisteravond ben ik onhebbelijk tegen u geweest, ik kom u daarvoor mijn verontschuldiging aanbieden. Gisteren dacht ik nog, dat u een moordenaar was, vandaag ben ik ervan overtuigd, dat u dat niet zijt. Ik stel me tot uwe beschikking. Dit mysterie moet opgehelderd worden. Laat ons Mj verlies van een wijsvinger ;"j Mi verlies eiken ande ren vinger De bolsjewiki durfden niet de Kozakken- stammen tegen zich in het harnas te jagen, uit wier midden zij n.l. de cavalerie recruteerden, welke hen heeft geholpen om Polen te overwel digen. De bewoners der Kaukasische bergstre ken zijn in werkelijkheid nooit aan het Sovjet regime onderworpen geweest, en de weinige sympathie, welke zij nog jegens de regeerders te Moskou mogen hebben gehad, verloren zij ten slotte door de vernietiging der republiek Azerbeidszjan door de bolsjewiki. Met rasse schreden nadert de tijd, dat in geheel Zuid-Rusland de oogst zal zijn binnenge haald, en dat is, hetgeen de bolsjewiki vreezen. De kleine macht van Wrangel zou dan zeer goed het brandpunt kunnen worden eener zich snel uitbreidende revolutionnaire beweging, waar van de gevolgen thans moeilijk kunnen worden nagegaan. Eenige maanden geleden heeft Wrangel van uit de Krim een uitval gedaan naar de Zuid- Oostelijk van de Dnjepper gelegen steppen. Na deze rivier te hebben bereikt, zette hij zijn opmarsch in Oostelijke richting voort en heeft thans de aan de zee van Azof gelegen haven Mariopol bereikt. Aan de Dnjepper hebben zijn troepen de stad Alexandrovsk bezet, niet ver van het belangrijke spoorwegknooppunt Sinel- nikowo, hetwelk van zeer groot belang is voor het vrije verkeer langs den spoorweg, welke de industrie-stad Jekaterinoslaw met de kolen ge bieden van Donets verbindt. Nadien hebben de bolsjewiki niet langer kunnen spreken van Wra'n- gel's „onbeteekenende successen". Indien Wrangel zijn vorderingen tusschen Dnjepper en Don zal kunnen handhaven, zal hij spoedig zijn doorgedrongen tot de gebieden der Don-kozakken, wier vriendschap voor Moskou niet bijster groot is Wel zal dan de kans be staan op een bolsjewistischen aanval, in den rug, vanuit Cherson, op de Krim gericht, doch Wrangel schijnt er in te zijn geslaagd, om vriendschap te sluiten met den Oekrainschen vrijbuiter Makhno, die gedurende de laatste twee jaren ontegenzeggelijk de baas is geweest in deze streek. Resumeerende kan men zeggen, dat de mili taire situatie in het Zuiden zeer belangwekkend wordt en derhalve nauwgezette aandacht ver dient. De nederlaag der Perzische bolsjewiki |in den Menjil-pas, tusschen Kaswin en Teheran, kon binnenkort zijn uitwerking hebben in Bakoe, waar de Sovjet wordt bedreigd door een aan val der Tartaren, die door eenige leden der ge wezen regeering van Arzebeidsjan in het bin nenland bijeen zijn gebracht. Uit Constantinopel meldt Reuter De troepen van generaal Wrangel hebben het 3de roode leger verslagen. Zij maakten 4000 krijgsgevangenen en veroverde 4 pantsertreinen. 150 machinegeweren en 39 kanonnen. De vloot von Wrangel bombardeert de batterijen van Otsjakof, ten einde den toegan tot den Dnjepr voor de Russische kanonneerbooten te forceeren. daartoe de handen ineenslaan alleen kunnen wij het niet." Hij mompelde een onverstaanbaar antwoord. In het eerst bleek het mij onmogelijk om iets uit hem te krijgen. Hij wantrouwde mij en zag in mij alleen den detective en natuurlijken vijand. Eerst langzamerhand kon ik hem doen gelooven, dat de zaak mij interesseerde om hem zelf, zooals werkelijk het geval was. Toen ik zoover gevorderd was en wij samen om den haard waren gezeten, zeide ik „Nu moet u mij in de eerste plaats vertellen, wat u van uw tante's zaken af weet. U zei gisteren dat haar dood u geen geldelijk voordeel zou aan brengen. Is dat volkomen naar waarheid „Volkomen", zei Harvey „Austin krijgt al haar geld". „Was ze rijk „Neen, ze had meen ik, zoowat negenhonderd pond 's jaars en ze had alles aan Austin ver maakt, omdat hij de oudste is". „Is er nooit sprake van geweest, dat ze iets aan u zou nalaten of hem zou onterven „Niet in ernst", zei Philip „ten minste hij zweeg. „Als ik u in eenig opzicht van dienst zal kunnen zijn", zei ik „is het volstrekt noodig, dat ik alles weet". Wordt vervolgd). f18

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1