Voortgaande, zei de eerste minister, dat hij met zijn collega's krachtig voor den vrede ge streden had. Hij hoopte spoedig in staat te zijn om aan het Huis bescheiden over te leg gen, waaruit aan de volksvertegenwoordiging en het land zou blijken, dat de regeering in haar politiek nopens Polen steeds een vaste lijn heeft gevolgd. Zij is geen haar breedte afge weken van de politiek, welke inzake deze kwestie eenmaal was aangenomen. In antwoord op een vraag nopens den ar beidsraad van actie in het Lagerhuis heeft Lloyd Geofge gezegd, dat de politiek der re geering ten opzichte van Rusland en Polen herhaaldelijk uiteengezet is en naar hem toe scheen in geen enkel opzicht afweek van de po litiek, welke op het arbeiderscongres is aange geven. Dit intrappen van een open deur is enkel vertooning, maar elke poging om aan regeering en volksvertegenwoordiging door een actie in de nijverheid een bepaalde politiek op te leggen tast de beginselen van de Britsche grondwet aan en zal worden tegengegaan met, alle middelen waarover de regeering beschikt. ONLUSTEN IN IERLAND. Zaterdagavond hebben te Dublin ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Tegen 9 uur is er een slag geleverd tusschen burgers en sol daten. Eenige soldaten werden in de rivier de Lnffey gegooid, doch konden gered worden Gepantserde auto's en motorlorries gevuld met soldaten zijn ter plaatse aangekomen en er werden verscheidene salvo's gelost. Er worden eveneens ernstige ongeregeldheden uit Cork en Londonderry gemeld. Een nader bericht zegt het volgende Nabij, Dublin Castle werden een aantal solda ten door betoogers mishandeld. De wacht daten door betoogers mishandeld. De wacht loste schoten op de menigte, om de aangevallen soldaten in staat te stellen het ksateel binnen te vluchten. In Sackvillestreet overrompelde de menigte een aantal soldaten, die zich in een tram be vonden en trachtte hen in de Luffey te gooien. Een groote menschenmassa had zich verza meld bij de O'Connellbrug, waarbij een troep gewapende soldaten, onder aanvoering van een officier, een salvo in de lucht loste, om de men- schen te verdrijven. Er ontstond onder de me nigte een paniek en 8 personen werden onder den voet geloopen. De stad verkeert in groote opwinding. De organisatie van Iersche vrijwilligers raden de inwoners aan zich niet op straat te wagen. De meeste hotels hebben hun deuren gesloten Ook uit Londonderry komen berichten van ernstige onlusten. De menschen, die zich in de straten verzameld hadden, werden verspreid door detachementen, die met de bajonet op het geweer op de Sinn Feiners introkken. Zes personen, die gewond waren en daardoor gear resteerd konden worden, bevinden zich thans in het ziekenhuis. Een officieel communiqué van het hoofd kwartier van Dublin zegt naar aanleiding van deze onlusten dat de aanvallen op de troepen blijkbaar een gedeelte uitmaakten van een systematisch voorbereid plan. Te Cork heeft dc menigte de soldaten aangeval len, die een militair vliegtuig bewaakten. In den loop van de vechtpartij, die daarop volgde, werd een der soldaten gedood en twee anderen gewond In de geheele stad zijn proclamaties aange plakt, waarin de boycot van de Iersche gendar merie wordt bevolen. Het is voorts een ieder verboden Cork te verlaten zonder een speciale vergunning van de Iersche republiek." M g r. M a n n i x. De detectieven, die de bewegingen van den aartsbisschop van Melbourne, mgr. Mannix moesten bewaken, hebben order gekregen, het toezicht op den prelaat te staken. Een 5000 mannen en vrouwen met Sinn-Fein- vlaggen hebben Zondagmiddag te Londen een betooging gehouden om te protesteeren tegen de actie der regeering jegens mgr. Mannix Door de betoogers werd een beroep gedaan op de Britsche arbeiders, om te bewerken, dat de maatregelen, tegen den prelaat genomen, zou den worden ingetrokken. Het woord werd o.a. gevoerd door een zuster van lord French en verscheidene Iersche parle mentsleden. Joseph Mc. Donagh, een der spre kers verklaarde, dat de Engelsèhe regeering met haar gebruikelijke domheid, aan de pro paganda voor de Iersche republiek den groot sten steun had gegeven, dien zij ooit gekregen had. De bladen melden intusschen, dat aartsbis schop Mannix met zijn secretaris plotseling ver dwenen is. Men weet absoluut niet waarheen de aartsbisschop vertrokken is. DE AANSLAG OP VENIZELOS. Over de voorbereiding van den aanslag op den Griekschen premier Venizelos, weet de „Times" nog eenige bijzonderheden mede te deelen. Venizelos dan had de laatste week een ge heele serie dreigbrieven ontvangen, die hem wel voorzichtig hadden gemaakt, hetgeen ech ter niet heeft mogen baten. Tserapis en Kyrikis, zijn twee aanvallers, be vonden zich nog kort geleden te zamen te Stet tin, vanwaar zij over zee naar West-Europa vertrokken. Den 22en Juli arriveerden zij te Parijs. De politie heeft reeds een groot aantal pa pieren, toebehoorend aan beide mannen, in be slag genomen. Deze zijn in het Grieksch en Duitsch gesteld, doch ook enkele in cijferschrift bevinden zich er onder. Uit deze papieren zou gebleken zijn, dat Tserapin en Kyrikis agenten zijn uit de omgeving van ex-koning Constantijn. Reeds een veertien dagen geleden heeft de „Liberté" gemeld, dat een uitgebreid complot tegen den Griekschen premier bestond, üp het programma der samenzweerders kwam ook voor de vervanging van koning Alexander door prins George, die zich kortgeleden verloofd heeft met prinses Elisabeth van Roemenië. Het genoemde blad wist toen verder mede te deelen, dat het complot drie centra had nl. Genève, Genua en Berlijn. Te Genua moeten voor de anti-Veni- zelisten een aantal wapens aangekomen zijn, die verder naar Griekenland zouden zijn door gezonden. De vermoording van Venizelos zou dan het teeken zijn voor een opstand in Grie kenland tegen de huidige regeering. De toestand van Venizelos gaat voort snel te verbeteren. De geneesheeren hebben hem nog een absolute rust voorgeschreven, doch zij verklaarden, dat hij binnen zeer korten tijd de cliniek zal kunnen verlaten en zijn terugreis naar Griekenland aanvaarden. FRANKRIJK. In den loop van een toespraak zeide Mille- rand, dat hij de gelegenheid, die zich. voordeed, aangreep om ons te meer te betuigen van den wil tot den vrede, die Frankrijk bezielt. „De oorlog is afgeloopen" verklaarde hij met klem, ,,en ik stel er prijs op, dit te zeggen aan sommigen, die, naar ik hoop, niet gelooven wat zij vreezen. De regeering van de republiek denkt er niet over om de verschrikkingen van den oorlog opnieuw te beginnen. Wij hebben den vrede, wij willen, dat hij blijvend zij. Daarvoor is noodig, dat Frankrijk; dat dien wil tot den vrede heeft, nog sterker zij." TSJECHO-SLOWAKIJE, JOEGO-SLAVIE, ROEMENIE EN OOSTENRIJK. Het „Neues Wiener Tageblatt" meldt, dat de huidige bijeenkomst van de ministers van Buitenlandsche Zaken van Tsjecho-Slowakije, Joego-Slavië, Roemenië en Oostenrijk, ten doel heeft een unie tusschen deze vier staten te vormen, welke naar buiten toe in gesloten ge lederen zou optreden, indien het roode leger zou trachten naar midden-Europa op te rukken, en om Hongarije ontzag in te boezemen, indien dit zou trachten Polen met gewapende hulp bij te staan, of de grenzen, welke bij het vredesver drag zijn vastgesteld, ten zijnen gunste te ver anderen. In zulk een geval zou Oostenrijk geen militaire hulp behoeven te verschaffen, doch wel munitie leveren verder zou het een stenge neutraliteit in acht moeten nemen. i Voorts heeft de Unie ten doel den terugkeer der Habsburgers naar Hongarije te verhinderen, en den aanvang voor te bereiden van de poli tieke en economische consolidatie van C ntraal- Europa. ROEMENIE EN RUSLAND. De „Temps" verneemt uit BoekarestIn de Kamer van Afgevaardigden heeft de voorzit ter van den ministerraad bevestigd, dat Sovjet- Rusland de vredesonderhandelingen met Roe menië heeft hervat. Nadat hij een draadloos bericht uit Moskou had ontvangen, heeft hij geantwoord, en van het antwoord uit Moskou zal onze houding afhangen. Hij verzoekt de Kamer daarom den uitslag van de onderhande lingen af te wachten. MESOPOTAMIE. Volgens een te Londen ontvangen Reuter bericht uit Limla van 15 Augustus, zijn ten gevolge van de onrust in Mesopotamië drie infanterie-brigades, bestaande uit drie Indische bataljons en en een brigade veldartillerie daar heen vertrokken als hulptroepen. Volgens de laatste berich'.en zijn eenige troepenafdeelingen reeds aangekomen. De toestand is beter. Er zijn voor de toekomst waarschijnlijk niet meer troepen noodig. ALLERLEI. De Norddeutsche Lloyd besloot het directe verkeer met New York weder te hervatten. De eerste stoomboot, waarmede dit geschieden zal, is de „Susquehanna," die den 4den Sept. hare vaart begint. Tot nu toe konden ver zendingen van Bremen naar New York slechts indirect over Holland plaats vinden. De Zwitsersche spoorwegarbeidersbond heeft zich tot de directie gewend met de mede- deeling, dat zij het vervoer van oorlogsmate rieel over Zwitsersch grondgebied zal verhin deren. De uitvoerende raad van de Britsche Labour Party heeft een telegram van Huys- mans, den secretaris der tweede Internationale ontvangen, waarin hij meldt, dat munitie voor Wrangel bestemd, reeds te Antwerpen aankwam, waar de zending door de Belgische regeering is opgehouden, ten gevolge van de weigering der arbeiders om de munitietransporten te vervoeren. Intern. ElectricUeilslenUmuslelling. In tegenwoordigheid o.a. van den Commissaris der Koningin, den burgemeester van Leeuwar den en andere genoodigden is Zaterdagmiddag te Leeuwarden de Internationale Electriciteits- tentoonstelling geopend voor den heea B. P. Buisman voorzitter van de Ned. Ver. voor Vreem delingenverkeer, welker vereeniging deze exposi sitie heeft georganiseerd. Aan zijn openingsrede ontleenen we deze bij zonderheden, dat het waarborgfonds 50.000 bedraagt, dat de paden, welke de gebouwen on derling verbinden, een oppervlakte hebben van 2750 M2. en dat de verlichting 's avonds 50.000 kaarsen sterk. Met den wensch, dat de tentoonstelling tot heil moge strekken van Friesland werd de ten toonstelling geopend. Gemeentepersoneel. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan burgemeester en wethouders van de gemeenten met een zielental van 15.000 of minder in deze provincie geschreven, dat zij, nu de verwachting, dat de voorstellen van de staatscommissie inzake de bezoldiging van ambtenaren en werklieden in dienst der gemeenten in de eerste helft van dit jaar zouden verschijnen, niet is verwezen lijkt en die voorstellen waarschijnlijk nog enkele maanden op zich zullen laten wachten, gemeend hebben, onafhankelijk daarvan een herziening van de in het vorige jaar getroffen regeling voor de jaarwedden van burgemeesters, wethouders, secretarissen en ontvangers ter hand te moeten nemen. Bij den daartoe ontworpen norm zijn de ge meenten met een zielental van 15.000 of min der, naar gelang van het inwonertal, in tien klassen ingedeeld. In iedere klasse is voor elk ambt opnieuw het bedrag van de aanvangs- wedde en van de periodieke verhoogingen vast gesteld De aanvangswedden van de burge meesters gaan van'1600 (klasse 1, gemeenten met een zielental van ten hoogste 600) tot 4800 (klasse 10, gemeenten van 11.001 tot en met 15.000 inwoners) die van de secretarissen van 1500 tot 4300 en die van de ontvangers van 700 tot 3200. De jaarwedden van de wet houders zijn uitgedrukt in percenten (van 5 tot 15) van de aanvangswedden der burgemeesters in de overeenkomstige klasse. In afwijking van het tot nu tot geldende stel sel is voor burgemeesters, secretarissen en ont vangers een stelsel van vier tweejaarlijksche verhoogingen ingevoerd. Deze verhoogingen gaan voor de burgemeesters en de secretarissen van 100 (klasse 1) tot ƒ250 (klasse 10), en voor de ontvangers van 75 tot 200. Al deze bedragen zijn te beschouwen als minima. Het ligt in de bedoeling van Ged. Staten, de nieuwe regeling te doen ingaan op 1 Januari a.s. Om half 3 uur had de openingszitting plaats in de versierde zaal van het Patronaatsgebouw. Deze zitting werd o.a. bijgewoond, naast zeer vele belangstellendenen congressisten, door Prof- J. A. Veraart, hoogleeraar te Delft, Dr. L. J. Dicking, rector van het Katholieke lLUceym in den Haag en mr. G. Kropman, hoofdredacteur van de „Nieuwe Eeuw", leden van het eere- comite. De congres-voorzitter, de zeereerw. heer Poell, uit Gemert, hield hierna zijn openingsrede. De Wereerw. heer W. Lutkie sprak vervol gens over het onderwerp Waarom de Katho lieke Internationale Maandag werd het congres voortgezet met een H. Mis van Requiem opgedragen door dr. Metzger uit Graz, na afloop waarvan dr Metzger in de congreszaal een rede hield over de Katho lieke vredesbeweging. Daarna werd onder langdurig en daverend applaus de eerste Katholieke Inter nationale gesticht, welke als doel heeft de oplossing van internationale conflicten langs vredelievenden weg, beperking van bewa- pzning en grondvesting van de internationale sociale wetgeving op christelijke naastenliefde. Alle groote Katholieke organisaties zijn uitge- noodigd toe te treden. Esperanto zal als inter nationale taal gebruikt worden. De hoofdzetel der organisatie zal voorloopig in Graz (Oosten rijk) gevestigd worden. In den namiddagzitting, welke o.a. werd bij gewoond door mej. M. Kleipool, uit Schiedam, secretaresse van de Federatie van Katholieke Vrouwenbonden in Nederland, werd pastoor Poell (Nederland) met algemeene stemmen tot voorzitter der nieuwe Katholieke Internationale gekozen. De heeren Nankivell (Engeland) en dr. Max Mielert (Breslau) werden resp. gekozen tot twee den en derde voorziitter. Onder het zingen van de Esperanto Hymno ging het congres daarop uiteen. Vrijzinnig-Democratische Bond. Mr. H. P. Marchant heeft op een drukbe- zochten Vrijzinnig-Democratischen landdag te Schoondijke (Z.) een rede gehouden over de plannen van mr. M. Treub, om een fusie te be werkstelligen tusschen liberalen, vrijzinnig-de mocraten en Economischen Bond, om tot een groote vrijzinnige partij te geraken. Mr. Mar chant heeft uitdrukkelijk gezegd, dat de vrij zinnig-democraten nooit tot een fusie met de andere vrijzinnige partijen zullen overgaan. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De drooglegging van de Zuiderzee. Zaterdag zijn te Amsterdam bijeengekomen afgevaardigden van plaatselijke afdeelingen van het Centraal comité van belanghebbenden bij de Zuiderzee-drooglegging. Het bleek o.m. dat de materieele schade, die bij het comité aangeslo ten bedrijven en particulieren door de droogleg ging zullen lijden, in totaal ruim 1.100.000 zal bedragen, en de totale bedrijfs- en loonschade ruim 1.000.000. Bij de bepaling van de mate rieele schade heeft men de bepaling van de toe komstige waarde van de bezittingen in mindering gebracht van de tegenwoordige waarde. Men was van oordeel, dat de staatscommissie voor de schadevergoeding is samengesteld uit mannen, die de groote belangen van de talrijke bedrijven naast de visscherij niet kunnen over zien en zich blijkbaar niet kunnen verplaatsen in den toestand van menschen, die zich hun be staan door de drooglegging zien ontnemen. De vergadering droeg het bestuur op, de ge dachte ingang te doen vinden, dat de commissie aangevuld moet worden met menschen, die ge heel op de hoogte zijn van visscherij- en neven- bedrijven. Binnenland. H. M. de Koningin-Moeder naar Arnhem. Hare Majesteit de Koningin-Moeder heeft het voornemen Woensdag 25 Aug. a.s. een bezoek te brengen aan de tentoonstelling op gebied van Landbouw en Veeteelt, welke door de Geldersch- Overijselsche Maatschappij van Landbouw te Arnhem zal worden gehouden, ter viering van haar 75-jarig bestaan. Politie voor Ned-.Indie. Het hoofdbestuur van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland heeft tele grafisch den Minister van Koloniën verzocht, indien het voornemen tot aanvulling der po litie in Nederlandsch Oost-Indië met buiten landers mocht bestaan, daaraan geen gevolg te geven. De reden van de onmogelijkheid van aanvulling door Nederlanders zijn een gevolg van de onvoldoende regeling der arbeidsvoor waarden, waaronder onvoldoende salarieering in Indië. Uitvoer van hooi. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft tot nadere aankondiging dispen satie verleend van het uitvoerverbod van hooi. Deze beschikking treedt in werking met in gang van 20 dezer. Uitvoer voor zaaitarwe en zaairogge. De Nederl. Uitvoer-Maatschappij brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij in staat is, consenten te endosseeren voor den uitvoer van een beperkte hoeveelheid zaaitarwe en zaai rogge, afkomstig van gewas, dat door een der daartoe aangewezen keuringsdiensten te velde s goedgekeurd. Nadere inlichtingen te dezer zake verstrekt op desbetreffend verzoek Afd. II der vereenigde kamers van bovengenoemde maat schappij. Staatsbegrooting 1921. De Staatsbegrooting voor 1921 is naar den Raad van State verzonden. R. K. Int. Esperantisten-Congres. Het 6e Internat. Kath. Esperantisten-Con gres is Zondag te 's-Gravenhage officieel ge opend. 's Morgens om 12 uur kwamen de congressis ten en vele belangstellenden in deze interna tionale katholieke beweging in de kerk van O. L. Vrouw Onbevlekte Ontvangenis in de Eland straat bijeen ter bijwoning der H. Mis, welke werd opgedragen door den Benedictijner Pater L. Koller, pastoor te Gottweig (Beneden-Oos tenrijk). Na de H. Mis beklom de Weleerw. heer Wou ter Lutkie uit Gemonde, onder-voorzitter van het Congres, den kansel en hield eene predika tie in het Esperanto. Crisismaatregelen. Verkrijgbaar in de week van 1218 Aug. Suikerkaart bon 45, van 816 Aug., bon 46, van 1622 Aug. Broodkaart. De bruinbroodkaart van het 146e tijdvak (rood) 816 Aug., van het 147e tijdvak (groen) van 17 -25 Aug. D e h e e r P. W. J. M. Dries, c. i., I n g e- nieur bij de gemeentelijke Drinkwaterleidingen te Amsterdam, heeft, naar wij vernemen, de benoeming tot directeur bij den gemeentelijken Woningdienst alhier, niet aangenomen. In den afgelopen nacht heeft de politie een jongen aangehouden, die aan den Rotterdamschen dijk lag te slapen. Hij was Vrijdag j.l. de ouderlijke woning te Rotterdam ontloopen. De jongen is heden naar zijn ouders teruggebracht. Tennadeele van de firma Kips en Co., aan den Buitenhavenweg, is een micro meter ontvreemd. De politie heeft den dief opgespoord en in arrest gesteld. De micrometer was aan een particulier hier ter stede verkocht, waar het instrument in beslag is genomen. Bij Kon. besluit is t ij del ij k be noemd tot leeraar aan de Rijks H. B. School te Steenwijk, de heer R. de Vries, te Schiedam. In de etalage vanden heer H. Sie- gers, aan de Hoogstraat, zijn een aantal me dailles voor het Oogstfeest geëxposeerd. Schiedamsche Processie naar Kevelaer. De Schiedamsche Processie naar Kevelaer kon dit jaar, niettegenstaande velerlei moeilijk heden, welke overwonnen moesten worden, we derom plaats hebben. Sinds Aug. 1913 kon de Schiéclamsche pro cessie, wegens den ooilogstoestand in Europa, niet worden ondernomen. Vooral door de bemoeiingen van den hoog- eerw. deken Verhoeven, krachtig ter zijde ge staan door de broedermeesters, was deze pro cessie uitstekend georganiseerd. Het aantal pelgrims dat hedenochtend om 8.12 uur naar het beroemde genadeoord vertrok, was ditmaal zeer talrijk. Niet minder 280 per sonen, w. o. eenigen uit Vlaardingen, namen aan de processie deel. De hoogeerw. deken A. Verhoeven, met de weleerw paters Strijbosch en van Dijk van de Havenparochie, de weleerw. pater Uytewaal van de Singelparochie, de zeereerw. heer pastoor Schraag, van de parochie van O. L. Vr. Visi tatie, de weleerw. kapelaan Berkemeijer van de parochie van het H. Hart en de weleerw. heer Mol, kapelaan te Vlaardingen, maken de reis mee. UIT ÖVERSCHIE. Uit de woningen van verscheidene katholieke inwoners van Overschie wapperde Zondag de vaderlandsche driekleur ter gelegenheid van het 40-jarig priesterschap van hun pastoor, den Zeer Eerw. H^er C. H. H. J. de Bruyn. Voor

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2