Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Grafls-OngevaHenferzekeriiig 43@is Jaargang. Donderdag 19 Augustus 1920. m. 12819 De schuldige ontmaskerd. FEUILLETON. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 45 regels f4.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. IQ veilles van bq kg levenslange 11|| 1 verlies vu geheele een hand, h m g AnnA invaliditeitw"v voet of oogLUU I HU een duim De verzekering wordt gewaarborgd dooi de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Sehledam. bg verlies J van een wqsvinger kfl verlies vu eiken ande ren vinger Buitenlandsch Nieuws. POLEN EN RUSSEN. Het Poolsch tegenoffensief. Na hevige gevechten zijn de Polen er in geslaagd nieuwe vorderingen bij Warschau te maken. Het Poolsche frontbericht van den 17en dezer 's morgens luidt Ons tegen-offensief in het Noorden ontwik kelt zich gunstig. Bij Sochoczin maakten wij meer dan 600 gevangenen, veroverden 120 wa gens met munitie en 80 proviandwagens. Dit succes is voornamelijk te danken aan de cava lerie. Bij Warschau richtte de vijand den 14en Augustus krachtige aanvallen tegen de lijn ZegrzeRadzyminDkunewLjaskarskew. Bij zonder verbitterd was de strijd om Radzymin, verscheidene malen van bezitter wisselde. Den 15en Aug. 's middags was Radzymin definitief in ons bezit, na zeer taaien strijd, in het verloop waarvan de vijand zeer zware ver liezen leed. In de streek van CholmHrubieszow heb ben wij zeer gunstige resultaten bereikt en bij de laatste plaats liet de vijand 11 machinege- geweren, veel paarden en levensmiddelen en een grooten voorraad munitie achter. De Bols- jewiki wierpen op hun vlucht kanonnen en machinegeweren in de rivier. Een chef dezer Bolsjewistische afdeelingen werd gevangen ge nomen. Tegen 7 uur 's avonds hebben de Bolsjewiki Sokol bezet. De ontruiming van de stad Brody had kalm plaats het rollend materieel werd weggevoerd. Het \fficieel Poolsch legerbericht van den 17en Aug. 's avonds luidt Noorderfront: De tegenaanval in den sector—Modlin (Novo-Georgiefsk) die door ge neraal Sikerski geleid wordt, stoot op verbit terden tegenstand van den vijand. De Bolsje wistische infanterie-afdeelingen werden door onze afdeelingen teruggedreven. Den 17en werd Sierok ingenomen. Wij maakten 2000 gevangenen en veroverden een aantal machine geweren en een groot vliegpark. Alle vijande lijke aanvallen tegen de verdedigingslinie der hoofdstad zijn zonder succes gebleven. In de gevechten van den 16en dezer bij Razymin werd het 185ste en 186ste Sovjet-regiment vernietigd. Een aantal gevangenen werden ge maakt en machine-geweren en munitie buitge maakt. Veder maakte de 10e divisie 4 stuk ken geschut en 8 machinegeweren buit, terwijl een groot aantal gevangenen in haar handen vielen. Onze afdeelingen stelden zich in het bezit van Dembe Wielkie en bewegen zich in de richting van Novo-Minsk. Centrum: Op het geheele front van de Weichsel tot aan de Boeg rukken onze afdee lingen op en drijven den vijand voor zich uit, die in paniek terugtrekt. De strijdkrachten van generaal Konarszewski hebben tijdens de Uil het Engelsch vertaald. 34 „Hoe komt het, mr. Harvey." vroeg ik, „dat de fabrikant niet in zijn boek kon vinden, dat U een koffer bij hem hebt gekocht „O dat is eenvoudig genoeg", antwoordde Philip, „ik had toevallig een advertentie van hem gezien en aangezien hun koffers volgens de beschrijving net waren, zooals ik er een wenschte, liep ik er eens aan, toen ik in de buurt was en kocht er een. Ik betaalde hem dadelijk en nam hem in een rijtuig mee". „Wanneer is dat geweest vroeg ik en waar ging u er mee heen?" Zoo wat twee maanden geleden. Ik reed regel recht naar Greenwich waar ik mijn kamers had zooals nu nog". „Een lange rit", merkte ik op. Mijn beroep had mij achterdochtig gemaakt. „Ja, maar ik had een hoop inkoopen gedaan en die nam ik alle op die manier mee' „En hoe dikwijls hebt u sindsdien nog met dien koffer gereisd. „Maar tweemaal. Eens van Greenwich naar Southend, en toen nog den vorigen Maandag van Southend naar Dover zooals ik althans meende. Toen ik daar aankwam merkte ik, dat de sleutel niet paste ik dacht, dat er iets wet het slot was gebeurd en liet het openbreken. operaties, waarbij onze afdeelingen reeds Novo- Minsk hebben bereikt, de 171e Sovjetbrigade uit elkaar geslagen, evenals gedeelten van de 8e Sovjet-divisie. Den 17en werd Lukow door onze afdeelingen bezet. Onze vliegers konden een geweldige terugtocht-beweging van den vijand waarnemen. In den Noordelijken sector van het Centrum werd de 87e Sovjet divisie geheel uiteengeslagen. Onze afdeelingen drongen tot aan de Boeg door. De Sovjet divisies werden afgesneden, de vijand ontwa pend en 26 machinegeweren buitgemaakt, 700 gevangenen vielen daarbij in onze handen, waaronder de leiders van een Sovjet-brigade. Ook veroverden wij talrijk oorlogsmateriaal. Eveneens werd een Bolsjewistische brigade in den streek van Fuhaczow uit elkaar ge slagen. Zuidfront: Tusschen de Boeg en Lem- berg spelen zich plaatselijke gevechten af, waar in onze brigades een schitterenden arbeid ver richten, den aanvallenden vijand zware verlie zen toebrengen en zijn colonnes uit eikaar slaan. Lemberg gevallen. Volgens te Soldau bij het divisie-commando ontvangen telegrammen is Lemberg, na drie maal bestormd te zijn, gevallen. De Polen leden zeer zware verliezen. De vorming van een Bolsjewistische Poolsche regeering in Bialistok neemt goeden voortgang, evenals het instellen van een Poolsch Rood leger, dat aan de zijde der Russen strijdt. Aanvallen der rooden. Het „Acht Uhr Abendblatt" verneemt uit Warschau De Polen concentreeren de geheele kracht van hun aanval op het centrum van het front, blijkbaar met de bedoeling, de Russen ten O. van Warschau, ongeveer bij Novo-Minsk in de flank aan te vallen. Intusschen zijn echter nieuwe, massa-aanval len der bolsjewiki in de streek van Warschau begonnen. De opmarsch naar Graudenz en Thorn is niet tot staan gebracht. Wanneer het Poolsche legercommando verwachtte, dat de tegenaanval ten Z.O. van Warschau de Russen zou dwingen, aan hët Noordfront troepen te onttrekken ter versterking van de aangevallen frontgedeelten, dan schijnt zij zich daarin ver gist te hebben. De oostelijk van Warschau gevormde ring is wel is waar tijdelijk wijder geworden, doch in het Noorden zetten de Russen hun opmarsch bijna onafgebroken voort. Tijdens den aanval, welken de Russen eergisteren op Warschau deden, verkeerde de bevolking dezer stad in de grootste opwinding. In de straten bevonden zich afdeelingen infanterie en cavalerie en trein- colonnes. In gevolge de tegen de duurte genomen maatregelen zijn de artikelen van dagelijksch gebruik uit de winkels verdwenen. De arbei dersbevolking heeft gisteren in verschillende De koffer was vol met fotografiebenoodigd- heden die ik direct herkende als aan juffrouw Simpkinson toebehoorend. Ik liet er een nieuw slot in maken en zond den koffer den volgen den morgen naar haart toe. Ik schreef en tele grafeerde ook aan mijn broer; ik begreep dade lijk, dat de koffers verwisseld moesten zijn. Ik wist, dat Miss Simpkinson er een had pre cies zooals de mijne, omdat ik haar had aan geraden er zoo een te koopen. Er was mij erg veel aan gelegen, dat ze sommige brieven en papieren, die ik in den koffer had, niet onder de oogen zou krijgen. Maar ik zweer u, dat ik er op dat oogenblik geen idee van had, dat ik mijn tante had vermoord. Ik moet wel totaal krankzinnig zijn geweest". „Waarom was u dan zoo ontdaan, toen ik het eerst haar naam noemde tegen u „Ik werd vervolgd door een onbestemden angst, dat ik haar bezeerd had. Ik kan me alles niet duidelijk meer te binnen brengen, moet u denken. Ik wist, dat ik haar een klap had ge geven en sindsdien had ik niets meer van haar' gehoord. „En gelooft u nu, dat u haar gedood hebt Een rilling beving hem en fluisterend ant woordde hij „Wat kan ik anders doen dan het gelooven .Austin zegt dat het zoo is U ook. En de boeken zijn het bewijs „Kan niemand dan u het huis in zijn geko men dien Zondagavond Had niemand anders een huissleutel „Neen", zei Philip. „Juffrouw Raynell had er wel een, dat heeft de hospita mij verteld". stadswijken winkels met levensmiddelen ge plunderd. Gisteren is een nieuwe brigade ge vormd uit Warschausche arbeiders, naar het front vertrokken. De bolsjewistische troepen zijn de spoorlijn Deutsch-Eylau-Thorn overgetrokken en heb ben Lessen en Rheden bereikt. Graudenz wordt met behulp van de civiele bevolking in staat van verdediging gebracht. Het station van Wlock- laweck wordt door de Russische artillerie be schoten. Ten Zuid-Westen van Chiecharrow is het ontlastingsoffensief van den Poolschen Noord- vleugel tot staan gebracht. Chiechanow is in handen der bolsjewiki. In het Noord-Oosten van uit Modlin en ten Oosten van Warschau blijven de bolsjewiki aanvallen. Tegenaanval len van de Polen in het centrum vanuit de linie WarschauIwangorod en flankaanvallen Noor delijk van dén bovenloop der Wieprz geschie den met succes. Bij Novo-Minsk ten Noorden van Zlechow en bij Lukow duren de gevechten voort. Een draadloos bericht uit Moskou van Dins dagmiddag zegtOp het Westelijk front zetten de roode troepen in de richting van Lodz den opmarsch voort en bezetten verscheidene dorpen In de streek van Brody ontwikkelen zich voor ons gunstige gevechten. Den 14en Augustus maakten onze troepen zich meester van Asjalet en bezetten Brody en tal van andere plaat sen. Op het Zuid-Westelijk front in de richting van Tarnopol ontwikkelen zich gevechten. Het gisterochtend ontvangen bolsjewistische legerbericht behelst In de streek van Warschau bewesten Radzimin hebben onze troepen een met succes bekroond gevecht aangebonden en gevangenen gemaakt. 14 dezer vermeesterden zij Sokal. In het gebied van Brody ontwik kelden zich gevechten ten onze gunste. Dezen- zelfden dag (14 Aug) bezetten wij Brody. De Parijsche bladen stellen den ommekeer in den slag bij Warschau ten gunste van Polen vast, maar waarschuwen tegen overijlde ge volgtrekkingen en meenen, dat de besprekingen daardoor langer kunnen duren dan werd ver wacht. Ze betreuren het, dat Engeland schijnt te hebben gelast den aanvoer van munitie voor Polen over Dantzig te staken, terwijl Duitsch- land krijgstuig voor het Roode Leger over de grens smokkelt en kennen aan den moreelen factor de grootste beteekenis in het Poolsche succes toe. Het Poolsche offensief, dat op de wijze van nijptang thans aan den gang is, kan als door Fransche officieren ingegeven beschouwd worden. Generaal Henrys is de eerste linie-gene raal, Bilotte, chef van zijn staf leidt de golven van zijn stormtroepen, generaal Weygand staat voortdurend met het Poolsche commando in verband. De verbetering op het front is vooral duidelijk op de volgende punten in het Noorden in de „Ja, dat is zoo. Ze ging graag 's morgens vroeg uit, als er nog iemand op was. En soms gaf zij mij den sleutel voor 's avonds als ik laat thuiskwam". ,Waar was die sleutel Zondagavond „Dien had ik", zei Philip. „Maar u hebt toch gebeld toen u thuis kwam „Ja. Eerlijk gezegd was ik te te beneveld om er aan te denken, dat ik den sleutel had." „Maar weet u wel zeker, dat u hem bij u had?'..' „Of ik dat zeker weet? Ik haalde hem den volgenden morgen uit mijn horlogezakje, waar ik hem altijd instopte". Dat was afdoende ,En was u zeker, dat er niemand in huis kan zijn gekomen? Was er een ketting op de voordeur „Neen, er was geen ketting, maar het was een dubbel slothet slot werd tweemaal om gedraaid". „Hm!" zei ik. „Dus 'smorgens hebt u het huis verlaten met het lijk van uw tante in uw koffer. U weet toch wel zeker, dat u dien morgen niet meer in uw koffer gekeken hebt „Ja, dat weet ik heel zeker. Ik wou hem nog even open doen, maar ik kon nergens den sleutel vinden. Eindelijk vond Austin hem." En waar vond die hem „In de kamer van tante", zei Philip met toonlooze stem. „Waarom zou ik het verhelen Mijn schuld staat nu vast." „Dat lijkt wel zoo. Ging u toen Southend uit met den koffer U ontmoette toen de Simp- streek van Thorn, waar krachtige tegenaanval len uitgevoerd worden voor Warschau, waar een geslaagd offensief de eerste liniën weer her steld heefttenslotte in het Zuiden ,waar de roode troepen terugtrekken voor de heftige aanvallen der Polen. De correspondent van het „Acht Uhr Abend- bl." geeft eenige bijzonderheden over de be roemde Tscherkessische ruiterij, den „trots van het roode leger". Deze soldaten dragen niet alleen karabijnen, ze zijn ook toegerust met kleine machinegeweer pistolen, zooals in het Duitsche leger de laatste maanden van den we reldoorlog, de aanvalstroepen hadden. Zij zijn de schrik der Polen. Ze rukken in kleine troep jes vooruit en vuren de 100 schoten van hun pistolen op den vijand af. Het is een in posante aanblik deze hooge krachtige gestalten op hun paarden te zien, gewapend met het meest mo derne wapen. Van bolschewisme weten deze mannen niet af, ze zijn militairen, voeren oorlog als een bedrijf. Meer dan de Polen, die zij als tweede rangs menschen beschouwen, haten zij de Engelschen. Zij zijn overtuigd, dat de Engel- schen den Kaukasus veroveren willen, om dan de vrije stammen van Georgië van hun vrijheid te berooven. Deze overtuiging hebben de bol- schewiki hun natuurlijk bijgebracht. Het Rus sische leger telt 25.000 van deze mannen, die niets liever zouden doen, dan met hun paard en hun qwapen strijdende wereld rond te gaan. HET OFFENSIEF VAN WRANGEL. Een bericht van het Unionagentschap meldt, dat, volgens een draadloos bericht der bolsje wiki uit Nikolajeff van 13 dezer, een opstand is uitgebroken onder de roode soldaten te Ot- chakoff. Honderd soldaten, die schuldig werden bevonden zijn doodgeschoten. Otchakoff is door de vloot van Wrange! ge bombardeerd. Het bolsjewistische draadlooze te legram stelt vast, dat roode afdeelingen te Mak- loff met de troepen van Wrangel samenwer ken en hen van levensmiddelen hebben voorzien. Volgens de „Agence Union" luidt het com muniqué van den generalen staf van het leger van generaal Wrangel van 10 Augustus aldus: Onze troepen, die bij Taganrog zijn geland, zetten hun opmarsch voort. Na Alexandrowsk en Kroejefski bezet te hebben, forceerden zij de Donlinie. Sterke afdeelingen kozakken zijn in opstand gekomen en hebben zich met onze troepen vereenigd. Ttn zuiden van Kavowka wordt de strijd hardnekkig voor gezet. DE VREDESONDERHANDELINGEN TE MINSK De correspondent van de „Daily Herald" te Minsk seint dat de Poolsche vredesdelegatie daar Maandag is aangekomen. Danisjkewitsj, de voorzitter van de Russische delegatie heeft in een onderhoud metden correspondent gezegd Alle algemeene vergade ringen der conferentie zullen openbaar zijn, in kinsons in Londen en u, uw broer Austin, juf frouw Simpkinson en haar moeder met al de bagage, waaronder de twee zwarte koffers ver trokken gezamenlijk van Charing Cross naar Dover. Is het zoo gebeurd.?" Neen. Austin bracht ons alleen naar het sta tion. We vertrokken met ons drieën. De Simp kinsons en hun bagage werden ingeschreven naar Parijs. Ik ging maar voor een weekje naar Dover om wat frissche lucht te hebben". „En kunt u u herinneren, dat u de boeken hebt ingepakt „Ja. Dat deed ik Zaterdag en ik liet den kof fer open. Zondagavond deed ik even het deksel open om er enkele brieven in te gooien, en ik zag de boeken er nog net zoo in liggen. Toen deed ik de koffer op slot en bond er een touw om". „W&t zegt u Deed u er Zondagavond een touw om „Ja dat heb ik Zondagavond nog gedaan ge kregen. Ik was erg bang, dat iemand de brie ven zou zien, die er in lagen". „Is u linksch, mr. Harvey „Neen, waarom vraagt u dat „Wie heeft in Charing Cross voor de bagage gezorgd „Ik. Maar het was erg vol en druk en wij kwamen laat. De koffers werden holderdebolder aangepakter kan makkelijk een vergissing mee zijn gebeurd." [Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1