strasse nieuwe betoogingen plaats. De intergen- allieerde commissie verzocht om den steun van de veiligheidspolitie ter bescherming van het gebouw der intergeallieerde commissie. De commandant der veiligheidspolitie verklaarde echter reeds te voren, dat hij dezen steun slechts tot zes uur n.m. zou kunnen verleenen, daar de manschappen der veiligheidspolitie zoo ver moeid waren, dat zij verplicht waren, op dat tijdstip te gaan rusten. Daarop besloot de inter geallieerde commissie, haar verblijf in de Friedrich strasse te verlaten en zich met haar troepen in de nieuwe kazerne terug te trekken. De door de vakvereenigingen aan kolonel Blanchert gestelde eisch, dat de Fransche troe pen hun wapenen moesten inleveren, werd van de hand gewezen. Niettemin werd door de Duitsche arbeiders tegen de intergeallieerde commissie, nadat deze haar intrek in de nieuwe kazerne had genomen, niet meer gedemon streerd. De onlusten zouden hiermede zijn geëindigd, wanneer men niet had geconstateerd, dat er zich in den loop van den dag in het „Deutsches Haus" in de vertrekken van de volksstemmings- cominissie een Poolsche stormtroep, ter sterkte van 47 man had verzameld. Op het vernemen van dit bericht, stroomde een talrijke menigte voor het Deutsche Haus samen, en eischte zij de ontwapening van den stormstroep. De menig te werd daarop, eerst uit de vensters van het aamgrenzende huis dat voor het grootste deel door Polen werd bewoond, met geweren be schoten en later ook door de vensters van het Deutsches Haus door manschappen van den Poolschen stormtroep met machinegeweren en karabijnen bestookt. Ook werden handgranaten onder de Duitschers geworpen. Het feit, dat met machinegeweren geschoten is, werd door manschappen van de veiligheids politie ontwijfelbaar geconstateerd. Door het schieten werden talrijke Duitschers gewond. Daarop bestormde de menigte het huis. De Polen ,die zich aanvankelijk op de eerste etage hadden bevonden, vluchtten naar hoogere ver diepingen en zetten het schieten van daaruit voort. Uit de menigte klonk de kreet„Zij moeten uitgerookt worden 1" In benzine gedrenkte lom pen werden in de benedenverdieping geworpen enin brand gestoken. Deze verdieping brand de geheel uit. Een deel der Poolsche militairen kon gearresteerd worden hierbij bevond zich o.a. een secretaris van Korfanty de meesten wisten, hoewel gewond, te ontkomen. De vei ligheidspolitie trachtte toen de overige parti culiere personen, die de bovenste etages van het huis bewoonden te redden. Hoewel dit red dingswerk met groote moeilijkheden gepaard ging, werd het ten slotte met succes bekroond. De opgewonden menigte plunderde in de omlig gen de strat«n een groot aantal Poolsche winkels MONARCHISTISCHE BEWEGING IN DE PALTS. Ex-koning Ludwig III van Beieren, heeft uit de Palts, het stamland der huidige Wittelsba- cher, een belofte van trouw ontvangen, waar van de uitwerking en het belang volgens het „Berliner Tageblatt" niet kan worden overzien. De schrijver, de Beiersche pastoor voa Hel- tersberg, is lid der rijkscommissie van de Duit sche Centrumpartij, bestuurslid van de Palts- afdeeling der Beiersche volkspartij en vice-voor- zitter der vereeniging van katholieke priesters van het diocees Spiers. Hij staat, zooals hij zelf aan den koning schrijft in voort durend nauw contact met breede volkslagen in stad en land en is zoodoende ook bekend met de meening der leidende kringen, alsook der industrie. De schrijver geeft de verzekering, dat de katholieke priesters nog steeds trouw zijn ge bleven aan de persoon en de zaak van den koning. Voor ons is Uwe Majesieit, gaat de centrum-afgevaardigde voort, nog steeds de rechtmatige koning bij Gods genade. Geen re volutie en geen onder den druk van den revo- lutionnairen terreur en dreigementen tot stand gekomen grondwet kunnen hierover een be slissing vellende opheffing der koninklijke macht is Uwe handen. De koning is thans vooral de stille hoop van onze boeren. Den ex-koning wordt in dit verband uiteen gezet, dat de Palts stappen heeft gedaan om zich aan te sluiten bij een op te richten Rijn- landsche republiek. Op het oogenblik staan de vroegere aanhangers van een Rijnlandsche republiek onvoorwaardelijk op het standpunt van de aansluiting der Palts bij Beieren. Hier aan kan ook een nieuwe indeeling van het rijk en het vormen van een stamstaat niet veran deren. TSJECHO-SLOWAKIJE Volgens berichten uit Weenen verwacht men een defensief verbond tusschen Tsjecho-Slowa- kae, Joego-Slavië, Roemenië en Oostenrijk tegen het streven van HoDgarije om zijn vroe gere grenzen terug te krijgen. Op deze politiek dringt vooral de Tsjecho-Slawakische minister voor Buitenlandsche Zaken dr. Benes aan, die daartoe reeds te Belgrado en Boekarest po gingen in het werk stelde en binnenkort te Ween n wordt verwacht, waar hij een onder houd met Renner zal hebben. Het bondge nootschap tusschen genoemde landen zou be perkt biijven tot de verdediging van elkanders territoriale integriteit. BULGARIJE. De Bulgaarsche minister-president Stambo- linski heeft de basis uiteengezet van de maat regelen, die hij heeft ingevoerd, om het Bolsje wisme buiten Bulgarije te houden. De volgende maatregelen zijn genomen 1. In plaats van den militairen dienstplicht van de jeugd, het stellen van verplichten ar beid, hetgeen den Staat mogelijk zal maken het bouwprogramma (openbare gebouwen, stra ten, enz.) uit te voeren. 2e. De grondeigenaren mogen op hun goede ren pachters hebben hun, die niet arbeiden, wordt de oogst ontnomen. De uit de afgescheiden Bulgaarsche gebie den binnenstroomende vluchtelingen en zij, die zonder vermogen zijn, verkrijgen stukken grond om te midden van de andere bevolkingslagen productieven arbeid te verrichten en om door het bewustzijn van het bezit, iedere Bolsjewisti sche agitatie in de kiem te smoren. 3e. Groote beperking van de makelarij en de speculatie. Daarentegen zijn door den Staat georganiseerd sterke productie-coopera- ties, die als het eenig middel worden beschouwd, om de wantoestanden in den handel tot een mi nimum te beperken, ten einde voor het groot ste gedeelte de productie in handen der sociale organisaties te vereenigen. 4e, Sterke belasting van het onproductieve vermogen, een maatregel, die evenzoo van be lang is uit fiscaal oogpunt, als om het vrije ka pitaal naar de productieve en de jonge, zich thans ontwikkelde industrie te leiden. De regeering is van plan het buitenlandseh kapi taal, om het voor de ontwikkeling van de Bul gaarsche industrie aan te lokken, alle moge lijke faciliteiten toe te staan en ook vrij te stel len van een zeker aantal belastingen. Ook aan het binnenlandsch kapitaal, dat aangewend wordt voor de productie, zullen fa ciliteiten worden verleend. 5e. De onteigening tegen schadeloosstelling van groote gebieden, die voor de behoefte van den Staat zullen dienen. Een serie verdere hervormingen, die tot het zelfde doel dienen, zullen het begin inluiden van een wederopleving van het economisch le ven van het land, terwijl verdere soortgelijke maatregelen een nieuw verschiet openen voor Bulgarije's economische ontwikkeling. VEREENIGDE STATEN. De wetgevende macht van den Staat Tenes- see heeft het amendement op de Grondwet der Unie bekrachtigd, dat reeds was aangenomen door het Amerikaansche Congres en dat strekte ter invoering van het vrouwenkiesrecht. Het amendement is thans van kracht. De bekrach tiging door 36 staten van de Unie was daartoe noodig, en Tenessee is de 36ste staat die het amendement geratificeerd heeft. BELGIE. De „Vingtième Siecle" meldt, dat de minister van landbouw ten gevolge van de uitbreiding der veepest een nieuw besluit zal uitvaardigen, waarbij op radicale wijze elk verkeer met vee in het land zal worden verboden. Het besluit zal tot 26 September van kracht blijven, en indien noodig worden verlengd. ENGELAND. Naar de „Times" verneemt, schijnt het moge lijk, dat een compromis tot stand komt tusschen de regeering en de mijnwerkersfederaties be treffende den eisch dat de overwinst op export steenkool verdeeld wordt tusschen arbeiders en verbruikers. In de steenkooldistricten gelooft men, dat in verband met de andere eischen der mijnwer kers een algemeene staking omtrent half Sep tember onvermijdelijk is. Maatregelen worden genomen voor een stemming onder de mijnwer kers in de volgende week. Men verwacht, dat een overwegende meerderheid voor de staking zal stemmen. DUITSCHLAND. Naar men uit Keulen aan de „N. R. Crt." seint gaan de communisten en onafhankelijke socialisten in het geheele Westfaalsche nijver- heidsgebied onverdroten voort de arbeiders tot staking aan te zetten. In verscheidene groote fabrieken te Dortmund lag gisteren het werk stil als protest tegen den belasting-aftrek van de loonen. In het Roergebied verrichten de mijnwerkers haast nergens meer overwerk, tengevolge waar van vele bedrijven uit gebrek aan steenkool stop staan. In het geheele mijnbekken heerscht een krisisstemming, die elk oogenblik tot uitbarsting kan komen. OPSTAND IN MESOPOTAMIE. Het Engelsche departement van Oorlog heeft een verklaring afgelegd over Mesopotamië, waar uit blijkt, dat de opstand ernstige afmetingen heeft aangenomen. De opstand strekt zich uit over bijna het geheele land. In Mesopotamië en in het bijzonder in de streek ten Noord- Westen en ten Westen van Bagdad zijn he vige opstanden uitgebroken. Benden Arabieren hebben de spoorwegverbin ding en telegraafverbinding van Bagdad naar Kifri en Kirkoek verbroken Eenige garnizoenen op deze lijn zijn afgesneden en bruggen ziju verbrand. Verschillende beambten in de streek van Bakoeba, 30 mijlen van Bagdad op den spoorweg naar Perzië zijn aangevallen. Ten Zuiden van Bagdad blijven de stammen rus tiger. De revolutionnaire beweging heeft thans geen politiek doel doch draagt een anarchis tisch karakter en de vroegere leiders, die zich thans bezorgd maken over den loop der ge beurtenissen, wenden thans hun invloed aan, om de beweging te sussen. Militaire verster kingen zijn uit Indië onderweg. ALLERLEI1 Lemenossef, de te Berlijn vertoevende leider van het Russische verkeerswezen, heeft aan vertegenwoordigers der pers medegedeeld, dat hij met de Duitsche nijverheid onderhandelt over de levering van locomotieven en ander technisch materiaal. Ook met Canada zijn onderhandelingen gaande. Rusland heeft 5000 locomotieven noodig, om zijn vervoer te kunnen verbeteren. Aan uitvoer valt nog niet te den ken. Lemenossef hoopt, dat de levering van locomotieven van Duitschland aan Rusland het begin zal zijn van Duitsch-Russische eco nomische betrekkidgen. In verband met de houding der Belgische regeering in zake den munitie doorvoer naar Polen heeft Frankrijk de ijzererts-zendingen naar België stopgezet. De Amerikaansche schatkist weigert een leening van Polen te verstrekken. Wegens de nederlagen op het Zuidelijk Russisch front tegen generaal Wrangel heeft Trotzki bevel gegeven de roode chefs van het 3e Sovjet-leger te doen fusilleeren. Dientenge volge zijn generaal Swietsjnikof, de politieke commissaris Maskof, de schatmeester Koethof en de directeur van den propaganda-dienst Swastionof terechtgesteld. Binnenland. De Rijksmiddelen. Nadat de ontvangsten der rijksschatkist de laatste maanden geen bijzonder groote ver schillen aanwezen, vergeleken met de overeen komstige perioden van het vorig jaar, is de afgeloopen maand weder schitterend voor den dag gekomen, zegt „De Tijd." Aan gewone middelen werd opgebracht 44.206.615 tegen 31.824.019 in Juli 1919 of bijna 12^2 millioen meer. Het leeuwenaan deel in deze opbrengst hebben ditmaal de reigs- tratierechten, welke bijna f 5x/2 millioen meer opbrachten n.l. 7.20Ö.164 tegen 1.939.525. De ontwikkeling van het zakenleven, maar bij zonder de levendigheid op emissiegebied komt zeer sterk tot uiting, terwijl de verhooging van het percentage eveneens tot grooter toename medewerkte. Ook de zegelrechten brachten meer op 2.093 millioen tegen 1.856 millioen. De inkomstenbelasting wees een voordeelig verschil aan van 2.7 millioen uit dit middel werd 7.834 millioen opgebracht tegen 5.120 millioen in Juli van het vorig jaar. Niet alleen heeft ook hier het verhoogd tarief zijn uitwer king, maar gedeeltelijk is het bijzonder accres toe te schrijven aan de aanzuivering van het verstreken belastingjaar. De grondbelasting bracht ruim 4 ton meer op 3.07 millioen tegen 2.64 millioen. Gunstiger waren ditmaal de ontvangsten uit het accijns op suiker, die een bedrag van 3.374.352 in de schatkist brachten of ruim 41/, ton meer den verleden jaar toen 2.915.461 binnenkwam. Vergeleken met de maand Juni j.l. is het verschil opvallend groot, want toen werd 1.935 millioen ontvangen. Deze toename houdt gedeeltelijk verband met de grootere vraag naar het artikel uit vrees dat wegens de schaarschte de rantsoeneering nog meer beperkt za worden. De tantième-belasting kwam tot dusverre niet zoo gunstig voor den dag als de afgeloopen maand. Nu de aanslagregeling beter op dreef schijnt te zijn, komen de winsten ook beter tot uitdrukking want ruim f 1 millioen werd dit maal ontvangen 2.998 millioen tegen f 1.319 millioen in Juli 1919. Van de andere accijnzen maakte het accijns op het gedistilleerd wederom het beste figuur. De ontvangsten stonden vrij wel gelijk met Juni j.l. maar vergeleken bij Juli van het vorig jaar valt een accres waar te ne men van bijna 2 ton, 4.196 millioen tegen 4.029 miTlioen. Ook het bieraccijns vloeide beter, terwijl het accijns op het geslacht van 1.257 millioen tot 1.1)79 millioen achter uitging. De ontwikkeling van onzen buiten- landschen handel weerspiegelde zich heden andermaal in de ontvangsten der invoerrechten en de daarmede verbandhoudende opbrengsten der loodsgelden. Aan de eerste ontving de schatkist 4.820 millioen of bijna het dubbele van Juli 1919 toen 2.413 ontvangen werd. Rekening dient hierbij genomen te worden dat de rechten ad valorem geheven worden. De loodsgelden brachten 165.229 op tegen 88.612 verleden jaar. Tot minder gunstig vloeiende middelen be- hoorèn de inkomsten uit de personeele belasting die met circa 8 ton achteruitgingen de schat kist ontving hieruit 1.498 millioen tegen 5.120 millioen verleden jaar. De successierechten leverden een nadeelig verschil op van ruim 2l/z ton, 3,221 millioen tegen 3.845 millioen. De belastingen in verband met de buitenge wone omstandigheden leverden deze maand ruim f 2 millioen minder op dan de vorige maand 15.544 millioen tegen f 17.757 millioen, hetgeen grootendeels op rekening komt der O. W.-belasting welke 11.175 millioen opbracht tegen f 12.413 millioen. Tweede Kamer. In de gisternamiddag gehouden zitting van het centraal stembureau is tot lid van de Tweede Kamer, ter vervulling van de vacature ontstaan door het ontslag nemen van den heer B. Nier- strasz, benoemd verklaard de heer F. J. W. Drion, (V.L.) te 's-Gravenhage. De gemeente Hoensbroek. Naar de „Limb. Koer." verneemt, heeft de minister van financiën zich bereid verklaard de gemeente Hoensbroek uit hare kasmoeilijkheden te helpen door haar een leening van 102.000 toe te staan uit de gelden van den post-cheque en giro-dienst. De gemeente Emmeu. In de gister gehouden Raadsvergadering deelde de burgemeester mede, dat wegens den financieelen toestand der gemeente, alle beta lingen, ook aan gemeenteambtenaren, op 1 Sept. a.s. zullen moeten worden gestaakt. Verlaging spoorwegtarieven. Volgens „De Tijd", bestaat er kans, dat iu 1921 de thans zoo hoog geloopen spoortarieven zullen worden verlaagd. Het streven der direc ties is althans daarop gericht. De belasting van den ex-kroonprins. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heb ben opnieuw >en suppletoir kohierdienst 1919, waarin voorkomen de aanslagen in den Hoofde- lijken Omslag van den kroonprins en majoor von Müldheim respectievelijk naar een geschat inkomen, groot f 42.000 en f 4250, goedgekeurd. Voor de Staatsmijnen. De Berlijnsche correspondent van het „Hbld." meldt De „D. Allg. Ztg." bericht, dat de Neder- landsche regeering den bouw en de inrichting van een reusachtige steenbakkerij voor de staats mijnen in Limburg aan een firma te Maagden burg beeft opgedragen, omdat de Duitsche tech niek in deze branche verreweg de eerste plaats inneemt. De kroonprins van Djokjakarta. Naar het Haagsche Aneta-kantoor verneemt, is de kroonprins van Djokjakarta voornemens, Maandag 23 dezer naar Lunteren te gaan om tegenwoordig te zijn bij de opening van het congres van het Indonesisch verbond van stu deerenden. Den 24sten d.a.v gaat Z. H. naar Arnhem voor het bezoek aan de landbouwtentoonstel ling en den volgenden dag wordt Bronbeek, het Koninklijk Koloniaal Militair Invalidenhuis be zocht. Exploitatie Duitsche kolenvelden door Nederland. Men bericht aan het „Hbld." Onder de firma West Deutsche Tiefbohr Schachtbou Ges. werd onder participatie van Hollandsch kapitaal, met den zetel Hütelhofen in het district Aken een nieuwe mijnbouw mij. opgericht. Het doel der mij is de ontginning van de aldaar gelegen kolenvelden, welker ex ploitatie op grond van de Duitsch-Nederland- sche economische overeenkomst aan Holland werd opgedragen. Posttarieven. Ingediend is een wetsontwerp, waarin wordt voorgesteld maximum-posttarieven vast te leg gen, in verband met onvermijdelijk gebleken posttariefsverhooging. De uitsluiting in de bouwvakken. Tengevolge van een gistermiddag gehouden bespreking is overeenstemming bereikt tusschen den Centralen Raad van Bouwvakken in Ne derland, den R. K. Bond van Bouwpatroons eenerzijds en den Algem. Nederl. Bouwarbei- dersbond, den Algem. Nederl. Grondwerkers- bond en den Nederl. Centralen Timmerlieden- bond anderzijds. Met voorbehoud van de goedkeuring van de ledenvergadering en van de organisaties wordt aangenomen de aangeboden overeenkomst wordt ongewijzigd aanvaard met dien verstande 1. dat een herziening van het loon zal kun nen plaats vinden, indien het laatst gepubli ceerde z.g. aangepaste duurtecijfer van het Bu reau voor de Statistiek der gemeente Amster dam, twee maanden na opheffing van de uit sluiting vergeleken met het duurtecijfer van 1 Maart 1920 daartoe aanleiding geeft 2. dat het maximum van het in aangeno men werk te verdienen loon zal worden gebracht op 140 pet. Zoodra de bedoelde goedkeuring van de ledenvergadering is verkregen, wordt ten spoe digste de uitsluiting voor de genoemde groepen opgeheven. Oproep aan de arbeiders van Nederland. Wij, Poolsche mijnwerkers, bijeen in verga dering den 8 Augustus j.l. te Heerlen, wenden ons tot alle arbeiders van Nederland, vaststel lend dat de Poolsche regeering steunt op de meest democratische beginselen, dat Polen geen imperialistische staat is, maar de vrijheid wil brengen aan volken, die door de Bolsjewiki onderdrukt zijn, en dat Polen door de Bolsje wiki werd aangevallen. Wij waarschuwen daarom alle Nederlandsche arbeiders om geen geloof te slaan aan valsche beschuldigingen tegen Polen, maar aan het land, dat de beschaving van West-Europa tegen de anarchie en het despotisme der Bolsjewiki ver dedigt, hun moreelen steun te verleenen. De voorzitters van de onderafdeelingen van de Poolsche Vakvereenigingen in Limburg W. Goscinski, Hoensbroek, L. Gorski, Heer- lerheide, J. Kula, Rumpen, J. Dera, Schaes- berg, H. Sznajder, Kerkrade. Vereeniging „Selety Wojciech" te Heerler- heide W. Sapor, voorzitter. Vereeniging „So- °1" te Hoensbroek, F. Wolkowiak, voorzit ter- Namens bovengenoemden de secretaris van de Poolsche Vakvereeniging in Limburg, J. Marajczyk, Hoensbroek, Klooster Kolonie 24. Het I. V. V. Het bestuur van het Internationaal Vakver bond dreigt met een staking over de geheele wereld, tegen den oorlog. Stads- en Gewestelijk Nieuws. BI ij kens achterstaande adver- ntie heeft de heer D. van Leeuwen, Singel

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2