140 een luxe-auto in verhuur gebracht, welke hij tegen billijk tarief beschikbaar stelt. BloemendagjR. K. Vacantiekolonies. Naar wij vernemen heeft het dames-comit.e der R. K. vacantie-kolonies alhier, vergunning gekregen om op Zaterdag 21 Aug. a.s. een bloe mendag te houden, ten bate der vereeniging. Daartoe heeft het zich de welwillende mede- Werking verzekerd van een heelen staf jonge da mes en kinderen. Het feit, dat deze bloemendag samenvalt met het Oogstfeest, doet het Comité hopen, dat het op een groote ontvangst kan rekenen. Het Comité vertrouwt, dat niemand de vriendelijke verkoopsters zal voorbijgaan,zon der een bloem gekocht en een offertje in de daarvoor bestemde busjes gestort te hebben, om zoodoende in staat te zijn, in 't volgend jaar, heel veel zwakke kindertjes eenige weken fris- sche buitenlucht te doen genieten. Deutscher Verein. De „Deutsche Verein" Schiedam heeft een kinderfeest voor de Duitsche en Oostenrijksche kinderen te dezer stede georganiseerd. Het zal Zaterdagmiddag plaats hebben, 's Avonds wordt een zomerfeest gehouden, waarop ook de pleeg ouders der buitenlandsche kinderen worden uitgenoodigd. UIT ROTTERDAM, Gisternacht half drie vonden agenten van politie in een toestand van uitputting op den Linker Veerdam alhier nabij de rivier liggen den 29-jarigen stoker E. B., behoorende tot de bemanning van een op een scheepwerf te Schie dam liggend stoomschip. De man deelde mede, dat hij gisteravond op den Schiedamschendijk verschillende café's had bezocht en na mid dernacht met twee mannen, met wie hij op den Schiedamschedijk kennis had gemaakt, in een roeiboot de rivier was opgevaren. Midden op de rivier gekomen hebben deze mannen hem beroofd van zijn horloge, een bankbiljet van f 100, acht zilverbons van f 2.50, een bank biljet van 100 en een van 10 Zweedsche kro nen. Daarna wierpen zij hem uit de roeiboot in de rivier en roeiden weg. Zwemmende beeft de stoker den Katendrechtschen wal weten te bereiken, waar hij van uitputting ineen is gezakt. Aan boord van den zandzuiger „Vlaan deren", liggende in de rivier aldaar onder de gemeente Pernis, zijn 300 kilogram ijzeren bou ten en een staaldraad gestolen, UIT DELFT. Alhier is aangehouden de chauffeur A. van A., wegens verduistering van 30.000 mark, die hem door den expediteur Van B„ aldaar, waren toevertrouwd, om in Duitschland een vracht automobiel te koopen. Gebleken is, dat Van A. enkele andere inwoners van Delft heeft op gelicht voor geld en een rijwiel. Bij zijn arres tatiehad hij geen geld in zijn bezit. In den gemeenteraad vroeg de heer Groot (A.R.) of het wel zeker is, dat op tijd het geld van het Rijk als voorschot voor de volkshuis vesting zal worden ontvangen. Zoo niet, dan zal men bij de gemeente moeten aanklop pen. En dan wil hij er wel op wijzen, dat de financieele toestand van Delft alles behalve gunstig is, in den laatsten tijd immers heeft Delft voor een geldleening bij zes verschil lende lichamen vergeefs aangekloptDelft is niet meer credietwaardig. De waarn. burge meester, wethouder van de Seyp, noemde die qualificatie overdreven. Kerknieuws. SCHEEDAMSCHE PROCESSIE NAAR KEVELAER. In de maanden AugustusOctober is het voornamelijk de tijd dat Kevelaer het drukst door pelgrims w<s>rdt bezocht. In de oorlogsja ren was het bezoek aan dit ge liefde genadeoord sterk verminderd. Uit het buitenland kwamen er geen processies meer, terwijl ook het getal processies uit Duitschland zelf kleiner was ge worden. Nu er geleidelijk no rmaler toestanden terugkeeren en de pasmoeilijkheden voor vreem delingen gemakkelijker overwonnen kunnen worden, konden tal van bedevaarten weer wor den ondernomen. Uit Nederland alleen was dit jaar een veertiental processies aangekon digd. De eerste Hollandsche processie was die uit Beek, de tweede de Schiedamsche. De Schiedamsche processie deed Dinsdag middag om 5x/2 uur haar plechtigen intocht in het aloude bedevaartsplaatsje. Er was onder de bevolking van Kevelaer groote belangstel ling, want de Schiedammers maken altijd een kranig figuur wegens de talrijke vaandels en den schat van zilveren paramenten, welken zij in de processie meevoeren. Onder hoofdleiding van den hoogeerw. deken A. Verhoeven, schreed de lange stoet van pel grims, waaronder tal van bruidjes en misdie naars, benevens de zeereerw. heer pastoor Schraag en de weleerw. paters Uijterwaal, Strij- bos en Van Dijk, zoomede de weleerw. kapelaans Berkemeijer en Mol, plechtstatig van het stati onsgebouw naar de Kaarsenkapel. Het was een verheffend schouwspel, die tal rijke Schiedamsche bedevaartgangers, uit volle borst Marialiederen zingend, in het devote Ke velaer bijeen te zien. Overal in de straten, die de processie passeerde, hadden zich vele inwoners van het stadje op gesteld, om het indrukwekkend intrekken van deze pelgrimsschare, die na een onderbreking van verscheidene jaren weer Maria's heiligdom bezocht, gade te slaan. Toen de Kaarsenkapel was bereikt, werd daar de in den stoet meegevoerde processiekaars geofferd. De hoogeerw. deken Verhoeven hield in de kapel een korte toespraak tot de aanwezigen, waarin hij o.a. het overlijden van twee broeder- meesters en zijn hooggeachten voorganger, deken Coppens, die trouw de processie medemaakten, herdacht. Hij wekte de pelgrims op, om de dagen in Kevelaer met veel godsvrucht door te brengen. Na de gebruikelijke gebeden, zongen de pel grims het „Tantum ergo" en werd de zegen met het Allerheiligste gegeven. 's Avonds om 8 uur kwam men weder in de Kaarsenkapel bijeen, om, na voor de overleden leden der broederschap te hebben gebeden, ge meenschappelijk het avondgebed te verrichten. Een bijzonder stichtend karakter droeg het rondtrekkend om de kaarsen- en genadekapel. De Kapellenplatz, waarover de processiegan- gers zich met hunne veelkleurige lampions be wogen, bood bij het schitterend avondweer een fantastisch gezicht. Den volgenden avond, toen eerst de uit bijna 1000 personen bestaande processie uit Bonn met lampions beide kapellen was rondgetrok ken en kort daarna de Schiedamsche processie met haar lampions haar rondgang deed, was 't op de Kapellenplatz nog imposanter dan daags te voren. Hoe mooi klonken die Marialiederen op deze gewijde plaats in de stilte van den zoo schoonen zomeravond Zoo indrukwekkend als deze avondbijeen komsten der Schiedammers waren, zoo stich tend en devoot waren ook de vele godsdienst oefeningen in de Marienkirche. Ook de pro cessie en kruiswegoefening, Woensdag bij het fraaiste zomerweer in de heerlijke dreven van Kevelaer gehouden, maakten op alle deelne mers een diepen indruk. Gister, den laatsten dag van het verblijf te Kevelaer, had in den vroegen ochtend in de Marienkirche een gezongen H. Mis plaats voor de overleden leden der broederschap. De plechtige processie naar Oud-Kevelaer kon, wegens den hevigen regen, niet plaats hebben, zoodat allen zich in de biechtkapel der Duitschers vereenigden, waar de weleerw. heer Berkemeijer een treffende predikatie hield over de vereering van de H. Maagd Maria in vroegere tijden en daarbij in 't bijzonder de devotie van de H. Liduina voor de Moedermaagd in 't licht stelde. Toen vervolgens de opdracht aan de H. Li duina had plaats gehad, was intusschen het weer wat opgeklaard en kon men toch naar Oud- Kevelaer trekken, waar een kort bezoek werd gebracht aan de Pfarrkirche. Om 3 uur kwamen de pelgrims voor het laatst in de Kaarsenkapel samen. De onvermoeide hoofdleider der processie, deken Verhoeven, wijdde een kort woord aan de schoone dagen te Kevelaer doorgebracht. De pelgrims ontvingen nog den zegen met het Allerheiligste, waarna de processie, onder den zang van het „Afscheidslied aan Kevelaer" en andere liederen naar het station trok, om de terugreis naar Schiedam te aanvaarden. Hoewel de trein met een vertraging van een halfuur te Schiedam aankwam, was de thuisreis toch naar wensch gegaan. In de Havenkerk had tot slot van den dag een kort lof plaat ster dankzegging van de zoo schitterend geslaagde reis. De deelnemers aan de Schiedamsche proces sie naar Kevelaer zijn allen ten zeerste voldaan over de uitstekend geslaagde reis. Zij kunnen tevens met dankbaarheid terugzien op alles wat hun in 't bijzonder op geestelijk gebied in Maria's genadeoord is geboden. Deken Verhoeven, die als altijd ook deze processie tot in de kleinste bijzonderheden zoo uitmuntend wist te leiden, kan verzekerd zijn van den dank van alle deelnemers. Sinds het jaar der oprichting der Schiedam sche processie (1849) zijn de deelnemers getui gen geweest van talrijke gewichtige gebeurte nissen in Duitschland. Op de heen- en thuisreis zagen de Schie damsche pelgrims ditmaal op enkele stations (Cranenburg en Cleve) de Belgische bezettings troepen, wier aanwezigheid een gevolg is van de veranderde toestanden in Duitschland, die de pelgrims nu van nabij konden aanschouwen. Bij het passeeren van de Duitsche grens zijn den Schiedamschen bedevaartgangers zoowel Van de zijde der douanen als van de bezettings troepen geen moeilijkheden in den weg gelegd. Men ondervond allerwege de grootste welwil lendheid. Ook over het verblijf in de hotels te Kevelaer, waar zeer matige prijzen worden berekend, en men vrijwel 'a'lles kan bekomen, zijn de Schie dammers alleszins voldaan. Gemengd Nieuws. Met revolvers en messen. Reeds geruimen tijd waren eenige jongelingen, wonende in de buurtschappen onder Oss, elkander min der gunstig gezind, en werd er slechts gewacht op een gelegenheidDe stemming werd er niet beter op toen eenige jongens zich op de Vuchtsche kermis bemoeid hadden met meisjes, die ook de tegenpartij welgezind waren. Zondag avond ontmoette men elkander in een kroegje aan den rijksstraatweg Den Bosch-Nijmegen bij Geffen. Een hevige vechtpartij waaraan een twintigtal personen deelnam, ontstond, waarbij revolvers en messen te pas kwamen. Een van Den Bosch komende auto kon niet passeeren, zoo verwoed werd er op den weg gevochten. De 19-jarige v.d.H. werd levensgevaarlijk door revolverschoten gewond, eveneens de 22- ja rige J.B., beiden uit Geffen. De laatstgenoemde kreeg een schot door den kaak, waarbij de kogel aan den nek weer uitkwam. De 22-jarige M.R. uit Oss werd met een mes dwars door een arm gestoken, verscheidene anderen liepen lichtere verwondingen op, door messteken. De belhamel zekere R. uit Oss, is in verzekerde bewaring gesteld. Speelkaarten. Te Boxtel werden - meldt de „Msb"~ de laatste dagen in verschil lende cafe's door de Rijksambtenaren ongestem pelde speelkaarten in beslag genomen en pro cesverbaal opgemaakt. Berooving. Donderdag 12 dezer is de veekoopman C.Verboom uit Alphen a/d. Rijn te Nieuwkoop beroofd van 9000. De commis saris van politie te Alphen a/d Rijn ging per auto naar Aarlanderveen en arresteerde aldaar A.N., S.R., en Mej. V. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag bekende mej. V. den koopman Verboom beroofd te hebben en zij stelde den commissaris 2200 ter hand. Maandagmorgen legde R„ een volledige bekentenis af en wees den commissaris van politie de plek aan, waar hij ongeveer 6500 in den grond had verborgen. Gisteren zijn A.N., S.R., en Mej. V. naar Utrecht overgebracht en in het huis van bewaring al daar opgesloteh. Patronen aangehouden. Te Wi-n terswijk heeft de douane een wagon, bestemdvoor Amsterdam en komende uit Duitschland, aan gehouden, daar zij bevond dat de inhoud be stond uit 200 genaamde „uurwerken", welke bleken te zijn patronen. Ongelukken. Gisteravond is op den Bornschen straatweg, bij Almelo, de heer K. P. met zijn morotfiets in aanrijding gekomen met een fietser, tengevolge waarvan zijn metgezel, die op de duozitting zat, tegen den grond gesla gen en onmiddellijk overleden is. Het vannacht van Hamburg te IJmuiden aangekomen stoomschip Helder, heeft tusschen de pieren het scheepje Urk 60 overvaren, waar bij de schipper A. B. verdronken is. Het scheepje zelf is later droog gezet. De moord op de Romanofs. De „Times" vangt heden aan met het uitvoerig relaas van den op de Keizerlijke familie van Rusland gepleegden moord. Dit relaas is ge baseerd op onderteekende verklaringen van oog getuigen. In het verhaal van de „Times", dat vrij is van elk sensatiebejag, en dat een belang rijke historische waarde belooft te krijgen, wordt o.a. gezegd Het is niet aan den minstens twijfel onderhe vig dat de ex-tsaar gevallen is als slachtoffer van zijn eigen loyaliteit. Hij had aanbiedingen afgeslagen van de vijanden van Rusland's bond- genooten, waarin werd voorgesteld dat hij het verdrag van Brest-Litowsk zou bekrachtigen. Pogingen om hem te betrekken in een noodlottig bondgenootschap gingen ongetwijfeld aan den moord vooraf. Al de Romanofs die een geweld- dadigen dood stierven, stonden evenals de tsaar, zoowel de Duitsche als de revolutionnaire plan nen in den weg. Verdronken. Gistermorgen is uit de haven te Bergen op Zoom opgehaald het lijk van J. N., die sedert eenige dagen vermist werd. Daar hij verslaafd was aan den drank, vermoedt men, dat hij in beschonken toestand te water is geraakt. Amerikaanse h. Hoe de woede van een volksmenigte werd bedwongen door haar gevoel voor rechtvaardigheid en „fair play", en hoe daardoor een menschenleven werd gered, verhaalt de „Times"-correspondent te Toronto. David Mc Neil, een inwoner van Thorold bij den Niagara-waterval, was beschuldigd van moord op een vijfjarig meisje. Reeds toen de beschuldigde de overvolle rechtzaal binnen kwam, bleek, hoe fel het publiek tegen hem ge kant was. Nadat hij zijn getuigenis had afge legd wilde de vacfer van het vermoorde meisje hem te lijf. Daarna viel de menigte hem aan met projectielen en stoelen. De politie, de ad vocaten en het personeel van de rechtbank de den hun best, hem te verdedigen tegen de ha gelbui van slagen met stoelen enz., die de woe dende menigte hem wilde toebrengen, waarbij zij zelf talrijke klappen opliepen. Blijkbaar was het de bedoeling van het pu bliek zich van Mc Neil meester te maken en hem uit het gebouw naar beneden te werpen, waar een volksmenigte stond te wachten. Men slaagde er echter in de gemoederen tot kalmte te brengen, en een poging tot bestorming van het gebouw werd door de met revolvers bewa pende politieagenten verijdeld. Men verzocht den geestelijken, de menigte toe te spreken, doch deze weigerde uiteen te gaan, en vormde een ring om het gebouw, dat tevens als gevan genis dienst doet. Toen het donker was geworden hernieuwde een uit duizenden personen bestaande menigte den aanval; de ruiten werden ingeworpen, de deuren ingebeukt en ten slotte werd het gebouw in brand gestoken, waardoor de gevangene met zijn bewakers wel naar buiten moest komen. Mac Neil, die geboeid was, werd gegre pen en in een gereedstaanden auto gezet. Een touw van een vlaggestok werd aan een paal bevestigd. Doch toen klonk er een kreet „geef hem een kans", en dit voorstel vond algemeene instemming. Mac Neil mocht zich verdedigen, en voor de stil geworden menigte pleitte hij een half uur lang voor zijn leven, en zwoer hij plech tig, onschuldig te zijn aan den moord. Toen hij zweeg, hield de menigte zich kalm, en, voor men tijd had van meening te veranderen bracht de politie den beschuldigde vlug in veiligheid, i.e. in de gevangenis. SPORT. Law n-T e n n i s. De Sehiedamsche kampioenschappen. „Dat de beste moge zegevieren" zou een onnutte wensch zijn bij de wedstrijden, als zich daarbij, behalve goed spel, geen andere facto ren deden gelden Het is dan ook met alle voorbe houd voor mogelijke verrassingen, dat we eenige voorbeschouwingen geven, over de resteerende partijen van bovengenoemde wedstrijden. In het damesenkelspel schijnt een voorspel ling, dat mej. N. van Buysen de kampioene zal zal worden niet te voorbarig, daar mej. v. Buysen algemeen voor de sterkste speelster der 2e klas doorgaat. Al schijnt dus ook haar kampioenschap verzekerd, zoo kunnen toch de dames M. Prins, P. Koene of M. Gijsen het haar nog wel zoo lastig maken dat een spannende strijd ons wacht. Ook voor het damesdubbelspel is mej. v. Buy sen, met mej. M. Prins, een pretendente met goede kansen. De dames Koene en Blaisse, mevr. v. Buysen met mej. Gijsen of mej. v. 't Hoff met mevr. Poortman zullen zich echter niet gemakkelijk laten slaan, zoodat ook hier spanning tot het einde zal zijn. Het gemengd dubbelspel kan nog groote ver rassingen opleveren, daar de combinaties nog al willekeurig zijn; waarschijnlijk zullen mej. v. Buysen met mevr. Welcker, als ze er tenmin ste in slagen een overwinning te behalen op mevr. Poortman, het wel tot den eindstrijd ha len. Of zij daar misschien den heer en mevr. de n Hoed tegenover zich zullen vinden, is nog een open vraag. De algemeene verwachting voor den eindstrijd heerenenkelspel is mr. Welcker-J. Ris. Tenzij Vos, v. Eijck, Poortman, Gijsen ,den Hoed of v. d. Eb voor een verrassing zorgen. Niemand zal ons tenslotte tegenspreken, als we beweren, dat in het heerendubbelspel de 2 sterkte paren elkaar reeds ontmoet hebben. Ris en Prins hebben gelegenheid om reeds Zaterdagmorgen hun superioriteit te bewijzen over den Hoed en v. d. Eb, terwijl in de andere helft Vos en v. Eijk voor den eindstrijd wel niet meer zullen struikelen. Alles bij elkaar genomen, gaan de Schiedam sche tennissers dus nog een paar aangename da gen tegemoet enz al er ook voor de toeschouwers veel te genieten vallen. Nieuw Sportterrein. In verband met het groot gebrek aan goede sportterreined, vernemen wij, dat het in de be doeling van den Burgemeester ligt een voor stel te doen tot het aanleggen van een groot sportterrein in den op te spuiten Kortland- polder, waarop drie of vier groote voetbalvelden, voorts korfbal- loopbanen en tennisvelden aan gelegd kunnen worden. Bedoeld terrein ligt in den bocht van den Vlaardingerdijk. Zilveren Bongersde Hooghal. De polo-wedstrijden om den Zilveren Bon gersde Hoogbal, uitgeschreven door de Schie damsche Zwemclub, zullen worden gehouden alleen op Zondag 22 Augustus te 1 ure in de Gemeentelijke Zweminrichting aan den Haven- dijk te Schiedam. Ingeschreven hebben Goudsche Zwemclub II. Utrechtsche Zwem club II, Zwemvereeniging „Maas" III, Sport vereniging „Hillegersberg" I, Leidsche Zwem club I, Schiedamsche Zwemclub I. Met het oog op het betrekkelijk kleine aan tal inschrijvingen worden de wedstrijden alleen des Zondags gehouden, dus niet, zooals was bekend gemaakt Zaterdag en Zondag. Het Nederlandsch voetbalelftal te Antwerpen. „In Nederland heerscht er," lezen wij in het „Handelsblad van Antwerpen", voornamelijk belangstelling voor de voetbalwedstrijden. Na een paar maanden ernstige oefening zal het waarschijnlijke Nederlandsche elftal als volgt worden samengesteld Mac Neill Denis Ben Verwey, Van Heyden Bosschart Steeman v. Rappard, v. Dort, Groosjohan, Bulder, de Natris. Met dit elftal hoopt Nederland veel bijval te hebben." Scheepvaart. Hoogwater te Hoek van Holland. 20 Aug. v.m. 6.12, n.m. 6.37. 21 Aug. v.m. 6 58, n.m. 7.23. 22 Aug. v.m. 7.52, n.m. 8.22. Hoogwater te Schiedam ongeveer 1 uur en 40 min. ater. SCHIEDAM, 20 Aug. Vertrokken het nieuw gebouwde s.s. „Alchiba", kapt. D. Muller, ledig naar Rotterdam. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spiritus. SCHIEDAM, 18 Aug. Men noteert voor Prima spiritus 100 directe levering f 107V». Stemming kalm. Moutwijn. SCHIEDAM, 18 Aug. Men noteert voor moutwijn 46% f52. Stemming kalm. Spoeling Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingv ereeniging Heden f 1.50 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 3