Laat stoomen, verven, wasschen en strijken bij de A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel 580 58»J PHOENIX", Telel. No. 15. JKan de minister, die meerdere malen o.a. bij de behandeling van de Staatsbegrooting voor het loopende dienstjaar en in zijn anl woord in het Aanhangsel, bladz. 209 in het vooruitzicht gesteld heeft, dat het rapport van de Staatscommissie tot herziening van de sala rissen van het gemeentepersoneel nog in het eerste halfjaar van 1920 zou verschijnen, thans, nu het rapport nog steeds niet verschenen is, mededeelen, hoe het staat met de voltooiing van de werkzaamheden dier Staatscommissie 2. Bezit de minister, nu zijn verwachting omtrent den tijd van verschijnen van het rap port is beschaamd, de overtuiging dat deze Staatscommissie den vereischten spoed be tracht 3. Wil de minister casu quo doen onderzoe ken, of er iets hapert aan de werkwijze der commissie, en is hij, zoo hem dit mocht blijken bereid eventueele stoornissen in haar arbeid uit den weg te ruimen, opdat de voorstellen der Staatscommissie, die door duizenden belangheb benden verbeid worden, spoedig kunnen worden te gemoet gezien Invoer Duitsche steenkolen. Naar de „Msb." verneemt, wordt het aantal treinen met Duitsche steenkolen bestemd voor ons land, Maandag a.s. met een en Woensdag avond met twee vermeerderd, zoodat van af 25 Augustus op werkdagen wederom 3 treinen ons land binnenkomen. RIJN- en MOEZELWIJNEN in Dnitschland gebotteld. Buitenlandseh Nieuws. RUSSEN EN POLEN. HetoffensiefderPolen. De Fransche bladen wijzen er op dat de schit terende successen in den loop der laatste vier dagen door de Polen behaald op alle punten, ten duidelijkste aantoont, hoe uitstekend thans de organisatie van het Poolsche leger is. In de streek van Thorn, die tot heden nog niet het tooneel van krijgsoperaties is geweest, zijn Poolsche troepen verschenen. Zij trokken om de bolsjewistische afdeelingen, die naar de Weichsel oprukten heen, waardoor zij de reeds bedreigde Weichsel-verbinding tusschen War schau en Danzig en de spoorwegverbinding langs den linkeroever dezer rivier beveiligden en tevens den spoorweg tusschen Danzig en Soldau vrij maakten. In de richting Modlinastrolenka rukten de Polen langs beide oevers van de Naref op en drongen in het terrein door gelegen tusschen Naref en Boeg, waarna zij hun aanval op Pu- tusk richtten. Het leger, dat met den rug tegen de vesting Warschau steunde, en zich tot heden tot het defensief had bepaald, heeft over de geheele linie den vijand in het centrum aangevallen. Op den rechtervleugel werd een omtrekkende beweging tusschen Molin en Brest-Litowsk snel uitgevoerd. Na in tijd van drie dagen een af stand van 90 K.M. te hebben afgelegd, kregen de troepen, die uit Demblin (Iwangorod) waren opgerukt, den 18en Augustus contact met de afdeelingen, die langs de Boeg in de streek van Cholm oprukten en tot op 30 K.M. van Brest- Litowsk genaderd waren. Deze manoeuvre had tot direct resultaat, dat het gros van het bol sjewistische leger voor Warschau afgesneden werd van de roode troepen, die aan den boven loop van de Boeg opereerden. De vereenigde Poolsche legers zetten thans hun opmarsch voort in de richting van Mielnik en Drohiczyn. Uit Warschau wordt aan de „Times" gemeld: De troepen onder Pilsoedski hebben de streek ten Zuid-Oosten van Warschau schoongeveegd. Naar gemeld wordt, heeft generaal Ridzamigly die op de rechtervleugel het bevel voert, order gegeven te blijven binnen de grenslijn, door Lloyd George voorgesteld, voor zoover dit mo gelijk is. Indien hij zijn opmarsch voortzet over deze linie zal hij vermoedelijk gaan tot ten Noord-Oosten van Grodno. De troepen, die het centrum van het leger samenstellen, bestaan uit betrekkelijk versche divisies, die bij den grooten terugtocht onge hinderd over de moerassen van Pinsk terug trokken. Men acht Warschau thans geheel buiten ge vaar, ofschoon in het Noord-Westen een bol sjewistische strijdkracht had gepoogd de Weich sel over te trekken. Deze strijdkracht was naar men meent samengesteld uit een divisie infan terie en een divisie cavalerie. De Polen, die van Thorn uit oprukken, poogden hun terug te drij ven en de mogelijkheid bestaat, dat zij worden afgesneden ten gevolge van den opmarsch van Sikorski en dat zij dan gedwongen zullen wor den te kiezen tusschen overgave in massa of ontvluchting naar Allenstein. De 17de Russische divisie is thans gereduceerd tot ongeveer 300 man per regiment. Ook weet men met zekerheid, dat de bolsjewisten geen reserves binnen hun bereik hebben. geheel verijdeld. Met succesvolle ondersteu ning van de bevolking der stad werd de vijand onder zware verliezen teruggeslagen. Afdee lingen van den rechtervleugel namen den lPden dezer de linie langs de Naref en de rivierover gangen Pultusk en Serock. Tegelijkertijd heeft heeft het eerste leger voortrukkende Radzymin en Wyszkow bezet en de Boeg overschreden. C e n t r u m. Niettegenstaande de geweldige oververmoeidheidheid rukten onze afdeelingen hij de vervolging van den vijand verder op. Tot aan den lOden dezer werden Sokolow Drohiczijn, Biala en Koden aan de Boeg bezet. Door de bezetting van Dohiczijn werden aan zienlijke vijandelijke legerafdeelingen afgesneden. De vijand trekt in paniek in zuidelijke richting terug. Onze buit neemt aanzienlijk toe. Het 2d e leger van Generaal Sikorski maakte meerdan lO.OOOge vangc- nenen veroverde 32 stukkenge- schut, 120 machinegeweren en 150 wagons met technisch mate rieel en proviand. Een speciale editie van de „Ziemia Lubelska" bevat bijzonderheden over de nederlaag der bolsjewiki bij Hrubieszow Drohoesk en aan de Wieprz. De vijand trekt zich terug in ooste lijke richting, na vergeefs gepoogd te hebben de linie aan de Wieprz in de buurt van Gorki en Ozarow te forceeren. De bolsjewiki, die door onze krachtige aanvallen van Grodek en Kaninow verdreven werden, trekken zich terug in een onbeschrijfelijke verwarring. Afdeelingen van Batachowicz, welke in hun rug opereeren, verhinderen elke vijandelijke agressieve actie. Aan de Boeg bezetten wij Drochow en Si- verze. Onze Oekrainsche divisie bezette Gzerni- chow na een hardnekkige worsteling. De onderhandelingen te Minsk. Er is te Londen een kort bericht uit Rus sische bron ontvangen aangaande de conferen tie te Minsk. De Poolsche gedelegeerden bewaren het stilzwijgen. Het bericht uit Moskou zegt dat er gisteren een bijeenkomst te Minsk heeft plaats gehad. De Russische voorwaarden zijn in het kort aan Polen medegedeeld. Naar Moskou er bij voegt, zijn zij in hoofdzaak gelijk aan die, welke door de Russische delegatie te Londen zijn gepubliceerd. CITROEN-JENEVER. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. JAPAN. Volgens berichten uit Japan, zijn gedeelten van de eilanden Kyoesjioe en Sjikokoe (Japan) door een geweldige overstrooming geteisterd. Het verlies aan menschenlevens is enorm. Ingezonden Mededeelingen. DE MUNITIE VOOR POLEN. Men meldt uit Antwerpen Niettegenstaande de maatregelen getroffen door het Syndicaat van Fransche arbeiders en door het Belgische matrozensyndicaat, bergt een Antwerpsche firma thans nog aanzienlijke hoeveelheden munitie voor Polen. Deze munitie wordt door de Amerikaansche regecring van den Rijn naar Antwerpen gezonden cn aldaar aan boord van Amerikaansche schepen ge bracht en zoo naar Polen gezonden. Eenige dagen geleden werd tot tweemaal toe geweigerd op deze wijze munitie te verzenden door de aangesloten arbeiders. De Antwerpsche politie neemt strenge maatregelen, opdat de verlading voortgang kan vinden. De Bond van Zeelieden heeft besloten in verband met den Russisch-Poolschen oorlog het voorloopige contract voor matrozen te wijzigen. Er is een clausule aan toegevoegd, waarin den matrozen verlof wordt gegeven allen arbeid te weigeren aan boord van schepen, waar zich munitie of oorlogsmateriaal bevindt. Stads- en Gewestelijk Nieuws. IN OPPER-SILEZIE. Geregelde Poolsche troepen 'J'n gister in Opper-Silezië binnengerukt, bezemen talrijke grensplaatsen in de buurt van Myslowit en dreigen alle mijnen stil te leggen. De toestand is uiterst kritiek, aangezien er overal wordt ge vochten met de Duitsche veiligheidstroepen, die^ aangezien zij te zwak zijn, onder het bren gen van doodelijke offers strijdend terugwijken. Uit Oppeln is generaal Grasier te Kattowitz aangekomen en heeft onderhandeld met verte genwoordigers van de vrije en de christelijke vakvereenigingen. Hij verweet den Duitschers de schending van het verdrag van Versailles, en dreigde ermee, vertegenwoordigers der vak vereenigingen als gijzelaars voor de rust en de orde te laten gevangen zetten, als er nieuwe onlusten mochten uitbreken. De leiders der vakvereenigingen vroegen daartegenover een stemmig de aflossing.van de Fransche troepen door Italiaansche, aangezien de Franschen het vertrouwen van de geheele bevolking hadden verloren. Generaal Grasier wees deze eisch op ruwen toon van de hand, waarop de onderhan delingen werden afgebroken, zonder resultaat te hebben opgeleverd. Tengevolge van den dreigenden Poolschen op marsch zijn de veiligheidstroepen te Kattowitz versterkt. Italiaansche troepen voor Kattowitz zijn onderweg. Het officieele Poolsche legerbericht van 20 Augustus luidt Noorderfront. De vijandelijke opperste leger leiding stelt vertwijfelde pogingen in het werk om den voor haar wanhopigen toe stand te redden. Zij heeft de meerderheid der tusschen de Weichsel en de Duitsche grens staande strijdkrachten tot een aanval tegen Plotsk geconcentreerd en probeert op deze ma nier den Weichselovergang om de- hoofdstad te omsingelen. Dit plan werd door gevechten die zich in de voorsteden van Plotsk ontwikkelden, NOORWEGEN. De twaalfde Noorsche interparlementaire conferentie is in Kristiania geopend. De voor zitter, de vroegere Noorsche Stortingpresident Mowinkel, zeide in zijn openingsrede o.a. De vrede is geen vrede van overeenkomst, zooals gehoopt werd, doch een gedicteerde vrede van de ergste soort, zooals slechts in de oudheid bekend zijn. Een lichtpunt vormen de oplos sing van het Noord-Sleeswijksche vraagstuk en het Volkenhondsverdrag hoe dringend dat ook verbetering behoeft. Bij het eerste punt op de agenda Ver anderingen en aanvullingen van het Volken bondsverdrag, zei de Zweedsche vertegen woordiger, baron Adelsward De voornaamste taak is op veranderingen aan te sturen, waar door de Volkenbond een levensvatbare inrich ting wordt. Hiertoe behooren de uitbouw van de internationale rechtsorde, alsmede de toe treding van Duitschland en de Vereen. Staten. Tot nog toe domineerden overmoed en ver- waarloozing van de rechten der nationaliteiten. Men denke aan Roemenië, Tsjecho-Slovakije en Finland. Het rechtsbeginsel moet de belangen- politiek verbannen, wil niet het vredeswerk een nieuwe brandfakkel worden. De overige sprekers vielen bijna zonder uit zondering de door Adelswiird ontwikkelde richtlijnen hij. DUITSCHLAND. Te Velbert in Rijnland is de radenrepubliek uitgeroepen. Honderd man hebben het stadhuis bezet en requireerden auto's en paarden in de stad. Van welgestelde ingezetenen werd geld afgeperst. Naar verluidt, is de rijksbank reeds een millioen mark afgeperst. De beweging schijnt van de communistische arbeiderspartij uit te gaan. Te Essen, Barmen en Remscheid wordt in aanplakbiljetten tot den strijd aange spoord. De veiligheidspolitie gelooft den toestand meester te kunnen worden. Het oogstfeest. Hedenmorgen is het oogstfeest in het Sterre- bosch door den burgemeester, den heer A. J. Gijsen, in tegenwoordigheid van talrijke genoo- digden, op officieele wijze geopend. De burgemeester hield de volgende rede Dames en Heeren, ik acht het mij een groot voorrecht, hier van deze plaats, temidden in ons geliefd Sterrebosch, u allen welkom toe te roepen. En des te grooter voorrecht nu het hier geldt de opening van het oogstfeest, waarin zich alles openbaart wat hier ter stede aan tuinsport beoefend wordt. Hoeveel er in dezen onzen tijd ook gedaan wordt aan sport in het algemeen, om daarmede het evenwicht tusschen een ingespannen geest en een vermoeid lichaam te herstellen, het is zeer zeker zonder tegenspraak dat de tuinsport, zooals die in onze familie-, volks- en arbeiders- tuinen wordt beoefend, daarvan een zeer be langrijk onderdeel is. In Februari 1909 besloot de Gemeenteraad tot aanleg van arbeiderstuinen, waarmede de grondslag voor de Volkstuinbeweging in Neder land gelegd werd. Het tienjarig bestaan kon wegens den oorlog in 1919 niet gevierd worden. Nu de oorlog voor bij is kan een terugblik geworpen worden, en u wilt mij ten goede houden dat ik hier nog even releveer hetgeen ik bij de installatie van het Eere-Comit,e dezer feesten mocht gewagen betreffende op dat Raadsbesluit gevolgde in stelling eener Commissie voor de bevordering der productie van levensmiddelen. In deze Commissie waren door het Dagelijksch Bestuur benoemd de heeren T. S. Goslinga, als Voorzitter M. C. M. de Groot, Ary Prins, G. Olieman en J. K. Dominicus, als secretaris. Spoedig daarna trad de heer Lagerweij, tijdens de ongesteldheid van den heer Goslinga als Voorzitter op. Zoo kan dan heden, dank zij de mannen die hiertoe het initiatief namen, deze herdenking plaats hebben. En wanneer wij dan straks, door eigen aan schouwing, zullen kunnen zien welk een echt sociaal werk hier in alle stilte, en in vrije uren werd verricht, dan moge ik van deze plaats mijn hartgrondigen dank doen uitgaan, bij dien aan de Commissieleden, in de eerste plaats voorzeker aan den Voorzitter en Secretaris der huidige Commissie, de heeren Lagerweij en Dominicus, die een zoo uitstekende leiding aan de voorbereiding van dit oogstfeest wisten te geven en daarmede gedurende die voorbe reiding als liet ware medeleefden. Aan deze herdenking werd vastgeknoopt een onderlinge wedstrijd in onderhoud der tuinen en een eendaagsche tentoonstelling van produc ten van den tuin en optocht van met die pro ducten versierde kleine voertuigen. De tuinen zijn verdeeld in drie soorten Ie. familietuinen 2e. volkstuinen 3e. arbeiderstuinen. Al aanstonds was veel belangstelling voor het oogstfeest. Eereleden stelden zich gaarne beschikbaar. Vele ingezetenen gaven financi- eelen steun. Anderen en ook corporaties schon ken medailles, en boven dit alles stelde H. M. de Koningin, bij uitzondering voor een gelegen heid als deze, een medaille ter beschikking, ter wijl ook het Bestuur der Gemeente een verguld zilveren medaille schonk. Dank aan die gevers I Doch het slagen hangt nog meer af van die vele huurders van tuinen, die zich geheel be ijverden om werkelijk iets bijzonders te kwee- kon, hetwelk wij zoo straks zullen zien, en die zich inspanden om hun tuin het geheele jaar met zorg te onderhouden, waarvan zij wel in de eerste plaats, doch feitelijk iedere wandelaar in het Sterrebosch geniet. Een woord van dank mede aan de heeren L. Jurgens, A. Geurt,sen en A. J. Oosterhof, die als sub-commissie de onderdeelen van het oogstfeest hebben geregeld en die elk op hun terrein zoo aangenaam met de Commissie voor de 1 roductie van Levensmiddelen hebben samen gewerkt, zoodat een uitstekend geheel is ver kregen. Neven hen werkten de buurt-commissies, die de versiering van de toegangswegen op zich namen, en de Tuinbouwvereeniging „Nuttige Ontspanning", die het centrum der Volkstuinen een feestelijk aanzien gaf. Zij allen werkten in de beste harmonie sa men, onder een streng doorgevoerde hoofd gedachte, zoodat thans niet alleen het feest terrein, maar ook geheel het Sterrebosch die wandelplaats bij uitnemendheid, een feestelijk aanzien heeft verkregen. Het wil mij voorkomen, dat de Commissie voor de bevordering van de productie van levensmiddelen in dit alles een ruim standpunt heeft ingenomen. Zoo zijn belangrijke prijzen uitgeloofd voor tuin-onderhoud, waarbij ieder huurder meedoet. Zonder dat hij zich behoefde aan te melden, werd zijn tuin gekeurd, en liepn hij kans op bekroning, welke bekroningen thans reeds bekend zijn. Wij zullen het er allen wel over eens zijn, dat het een uiterts moeilijke taak was voor de jury, een taak die met vele opofferingen en tijdver lies gemoeid ging om alle 400 tuinen op drie verschillende tijdstippen nauwkeurig te keuren. En als hedenmiddag alle deze versierde voer tuigjes hier verschijnen is het andermaal de taak der jury om als rechtvaardige en kundige rechters de overwinnaars aan te wijzen. Voor dat vele, voor dat alles een afzonderlijke dank aan de heeren juryledenBaardse te Barendrecht, Van Dijk te Rotterdam en Snij ders te Schiedam. Ook vele particulieren, winkeliers en bloe misten hebben ter opluistering ingezonden. Wij hopen zoo straks deze reeks belangrijke gereed schappen en schoone planten te aanschouwen. Aan allen, die zoo eendrachtig hebben samen gewerkt om dit oogstfeest te doen slagen, onzen hartelijken dank. Het gaat niet, allen te noemen, de vrees, iemand te vergeten, houdt mij hiervan terug, toch zij het mij vergund een enkele uitzonde ring te maken voor de familie Wilton. Alle mogelijke medewerking mocht de Commissie van den heer en mevrouw Wilton verkrijgen, hetzij zij gebruik wenschte te maken van auto of motorbootje voor het afhalen of overzetten der juryleden, hetzij van gebruikmaking van gereedschappen, versieringsmateriaal of wel voortbrengselen van den tuin, steeds kreeg de Commissie een welwillend gehoor. Een woord van afzonderlijken dank en groote erkentelijk heid zij hier, namens de Commissie gebracht, voor deze loyale medewerking. Dok begroet ik van deze plaats de heeren Oud-Wethouders Van Westendorp en Goslinga. die door hun tegenwoordigheid alhier ook thans van hun belangstelling willen doen blijken. De heer Van Westendorp had wel niet kun nen denken, dat, toen hij als Wethouder van Grondbedrijf het voorstel tot aanleg van Volks tuinen indiende, dit eene beweging zou worden, die in geheel ons land zoo groote sympathie zou verwerven. De heer Goslinga, om een beeld in het tee- ken van dit oogstfeest te gebruiken, heeft het jonge plantje opgekweekt, nam een groot aan deel in deze beweging in nationalen zin, heeft hier aan onze tuinen groote uitbreiding gegeven, en wat hij thans ziet, is voor een groot deel de oogst van hetgeen hij zaaide. Wel is het jammer, dat Dr Brants, een mijner geachte ambtsvoorgangers, verhinderd is om dit feest mede te maken, dit feest in het Sterre bosch, onder zijn bewind aangelegd en waaraan hij zoo'n werkzaam aandeel had. En wat heeft ook de heer Honnerlage Grete niet steeds even krachtig medegeholpen om onze volkstuinen naar voren te brengen. Dames en Heeren, ik moge alsnu voorstellen zoo aanstonds gevolg te geven aan het ver zoek van den geachten Voorzitter der Commis sie om het ingezondene te gaan bezichtigen en de tuinen te gaan zien die de jury een prijs waardig keurde. In de hoop, dat dit oogstfeest veel zal bijdra gen, waaraan wij niet twijfelen, om de belang stelling en waardcering voor den arbeid van den kleinen tuinbouwer aan te moedigen en aldus de stedeling meer in aanmerking te doen komen met de vrije natuur, tot heil van hem en zijn gezin, verklaar ik dit oogstfeest geopend. Flora-bioscoop. Deze week voortzetting van de spannende sene-film „De Circuskonmg", benevens een fraaie komische film „De verhuizing met hinder nissen." Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's mid dags ijzeren pinnen, defect heerenhorloge met stuk zilveren ketting, kistje chocoladepoeder, ketting, stuk plaatsijzer, sleuteltjse. Bij vinders stofdop van auto, A. Gommel, ariastraat IAkinderportemonnaie met inh. v. Zwet, N. Sluisstraat 10portemonnaie met inhoud, S. Rorije, Buitenhavenweg 176/7 postduif, A. Wensveen, Eendrachtstraat 10a damestasch, C. de Wit, Nieuwsticht M. 34 regenjas achter gelaten bij de Goederen, Singel 118; doeshondje, A. Boer, Hoofdstraat 11; sleutel, A. v. d. Waal, Pernisschestraat 9 gummiba en sleutel, C. H. Horman, Louron-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2