Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering Maandag 23 Augustus 1920. So. 12822. ee?ïaDd' I iliJ dood; De scbnldige ontmaskerd. 43$!$ FEUILLETON. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, bpeciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. bi] levenslange geheele invaliditeit veilles van ITO 0 ff voet of oogfls i«P De verzekering wordt gewaarborgd dooi de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. een duim bq verlies] van een wijavingev kO verlies van eiken ande ren vinger Buitenlandsch Nieuws. RUSSEN EN POLEN. Het offensief der Polen. De Polen blijven de Russen nog steeds krach tig terugdringen. Warschau schijnt thans geen gevaar meer te loopen. Straatsburg en Neumark zijn door de Polen hernomen, die acht Duitschers op staanden voet doodgeschoten hebben, omdat zij de Russen gesteund hadden. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit Nei- denburg, dat de bolsjewieksche troepen S o 1- dau ontruimen. De correspondent te^Parijs van de „Daily News" heeft van het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken de mededeeling ontvan gen, dat de manoeuvre der Polen, die bij War schau zulk een succes gehad heeft, ontworpen Was door maarschalk Foch en tot uitvoering gebracht door den Fransch generaal Wey- gand. Maarschalk Foch was ook indertijd tegenstan der geweeest van de Poolsche operaties naar Kief en van geallieerde zijde was men ook thans Van meening, dat de Polen zich moesten be perken tot het verjagen van den vijand uit het aan Polen toegekende gebied en dat zij, tenzij Uit militaire noodzaak, niet verder moesten gaan. Op het voornaamste oorlogstooneel hebben de Poolsche troepen, welke gekomen waren uit de richting van Demblin (Ivangorod) ,en in de richting van Brest-Lotivsk en Drohiszyn wa ren voortgerukt, den middenloop van den Boeg bereikt. In de laatste dagen zijn 190.000 ge vangenen gemaakt. De. voornaamste krijgs verrichtingen hebben thans plaats in het gebied tusschen de Naref en de Boeg, waar de voor Warschau verslagen roode troepen in allerijl terugtrekken. Het Poolsche leger rukt op in de richting van Ostrolenka en heeft blijkbaar de bedoeling, de verbinding van het bolsjewistische centrum met den rechtervleugel af te snijden. Bijna alle afdeelingen van het roode leger, die er niet in slaagden, naar den Oostelijken oever Van de Skrwa terug te trekken, zijn omsingeld en gevangen genomen. Het Poolsche legerbericht van Zaterdag luidt Noorderfront: Onze tegenactie in W. Pruisen heeft geleid tot een herovering van Stras burg en Neumark. In de gevechten om Stras- burg verloor de vijand 400 dooden. Acht Duit schers, van wie bewezen kon worden, dat zij de bolsjewiki geregeld hadden onddrsteund, wer den op staanden voet neergeschoten. In den sector P 1 o t s k drongen onze infantcrie-afdee- bngen den vijand uit de omgeving van de stad en maakten verscheiden machinegeweren buit. Be burgerbevolking nam met groote toewijding Uan de straatgevechten deel en leed zware ver bezen. Na den terugtocht heeft de bevolking v®stgesteld, dat gruwelen op de gevangenen wa- Len gepleegd. Uit het Engelsch vertaald. 37 'iNu, er was immers niemand anders; dat was eenvoudig onmogelijk." >jDat moet nog bewezen worden," gaf ik ten Untwoord. Bp dien Zondagmorgen het was heerlijk jyurm weer ging ik zoodra ik mijn bescherme- lng in veiligheid had gebracht mijn oude Vriend Leon Dubert opzoeken. Het was nog geen week geleden, dat ik hem 't laatst gezien ad en hoeveel was er al in dien tijd gebeurd! Ik vond hem op zijn kantoor, want het was Una tien uur, toen ik er aankwam. Natuur- 'jk was hij verrukt mij te zien; dat zijn Fran- 8chen altijd, ook al zijn ze vast van plan ge- ^eest je nooit meer te ontvangen. Ook gejoof 1 dat hij liever had gewild, dat ik me maar niet ^leer..met de kofferzaak bemoeide. Ik geloof, ®t hij mijn wijze van doen niet officieel genoeg vond. nMijn waarde heer Dubert," zei ik, „hoe ver ebt u het er mee gebracht? Hebt u den dader te pakken?" »Het is niet mijn zaak," zei hij een beetje I°r^bg. „Vraagt u dat liever aan Frangois. u Engeland zijn ze er ook al mee bezig. Ze ik ^aar, ^at ze wonderslim zijn, geloof In den sector C i e c h a n o w behaalden onze afdeelingen een groot succes. De stad Ciechanow, die tijdelijk was verlo ren gegaan, werd heroverd. De positie der bolsjewistische legers, die tusschen de Weich- sel en de Düitsche grens opereeren, wordt steeds meer kritiek. Afdeelingen van ons le leger vervolgen den vijand, die in wanorde naar Ostrowo terugtrekt. Centrum. Het succesvolle offensief van ons centrumleger ontwikkelt zich uitstekend. Den 19den dezer tusschen 5 en 10 uur 's avonds rukten afdeelingen der 3e Legioenen-divisie Brest-Litowsk binnen. De oostelijke forten werden bezet. In Drohiczyn werd de staf van de 17e bolsjewistische divisie en een gedeelte van den staf, waartoe afdeelingen van de 2e en 17 divisie behoorden, gevangen genomen. Het opper-legercommando roemt met groote erkentenis de bijzonder patriottische houding van de burgerbevolking van de opnieuw bevrijde gebieden. Enkele dorpen brengen geheele troepen ge vangenen bij ons en en treden tegen hen op, wanneer zij tegenstand bieden. Het aantal ge vangenen is den laatsten tijd tot 18.000 geste gen. Het bolsjewistisch stafbericht van 20 Augus tus meldt In de streek van Plonsk en Ciechanof duren de hevige gevechten voort. In de streek van Warschau leveren onze troe pen gevechten ten Westen van Stanislowof. In de streek van Brest Litowsk wordt er gestreden op de Westelijke linie van den Boeg. In de streek van Lemberg nemen onze troe pen het offensief, na het plaats Dublany te heb ben genomen. Zij rukken op naar een linie van plaatsen, gelegen ten Westen van Lemberg. Wij hebben 300 gevangenen gemaakt en 20 kanonnen veroverd. In de streek van Tarnopol hebben wij den overtocht over de Strypa afgedwongen. Onze troepen rukken voort in Oostelijke richting. In den sector van de Krim hebben onze troepen in de streek van Oerschaf, na hevige gevechtenn Wasieliweka veroverd. Wij hebben een gepant- serden trein veroverd De strijd duurt voort. Op het Kaukasische front is de vijand erin ge slaagd om troepen te ontschepen aan de kust van de Zee van Azof. In de streek van Octlityz strijden onze troepen. De Fransche pers waarschuwt de Polen, niet tegenstaande hun successen, niet overmoedig te worden. Liet „Journal des Débats" raadt de Polen aan om zich niet opnieuw in het Russische wespen nest te steken. Hun huidige taak, uit een mili tair oogpunt is, de rooden uit het werkelijk Poolsche gebied te verjagen, en daarna om zich te versterken, ten einde zich te beveiligen tegen iederen terugkeer van de Sowjetistische legers. De grenslijn, die in Juli door Lloyd George is „Internationale wedijver!" dacht ik bij me zelf. „Des te beter voor Harvey." Door tusschenkomst van Frangois Dubert, kreeg ik toestemming om den koffer nog eens te zien.Ik vertelde hem openhartig,dat ik meende een belangrijk spoor te hebben ontdekt. Ik trilde van verwachting, toen de beambte de deur van het vertrek open deed, waar de koffer stond. Als ik het eens niet had? Als ik de letters eens niet zoo precies had nagemaakt als ik me wel verbeelde? Het hing alles maar aan zoo'n kleinigheid. Ik vloog naar binnen, zoodra de deur open was. Daar stond de noodlottige koffer zwart en grimmig, zijn vreeselijk geheim in zich sluitend! Gelukkig was niemand er aan ge weest; alleen was er een foto van genomen. Het etiket „Greenwich naar Southend" was naar mij toegekeerd. Ik onderzocht het nog eens nauwkeurig. De letters, hoewel flauw, waren toch duidelijk te zien. Ze waren met een zacht por- lood er dik opgeschreven P.H. Ik had ze goed nagemaakt. Er was een oog in beide. Weer bekeek ik den koffer opmerkzaam, maar ik kon ook nu niets van eenig belang ont dekken. Maar nu ik bij daglicht keek, en dat nog wel op zoo'n helderen zonnigen dag bemerkte ik een glimmend plekje, waar een etiket had gezeten, dat er of afgevallen, of af getrokken was. Toen ik mijn vinger nat maakte en er langs streek kleefde het nog. Nu wist ik het zeker. Te Southend was er een etiket opgeplakt, en voordat de koffer te Parijs kwam was het er afgevallen of afgehaald. Hoogstwaarschijnlijk was het er afgetrokken aangegeven, schijnt grosso rnodo goed, met uitzondering van Galicië, waar er voor Polen geen enkele reden zou bestaan om de streek van Lemberg af te staan, en misschien van de zone van Bielostok, waar de rooden zelf erken nen, dat hun tegenstanders het recht hebben om zich wat meer naar het Oosten uit te breiden. Door deze Oostelijke grens zoo min mogelijk te overschrijden, zouden de Polen blijk geven van wijsheid en diplomatieke bezadigdheid, die Lloyd George welwillend jegens hen zullen stemmen. Daarna zou Polen zoo veel mogelijk haast zetten achter de onderhandelingen. Een volk heeft er altijd meer belang bij om vrede te sluiten, als het overwinnaar is, om alzoo het ri sico te besparen van een ommekeerin den toe stand. Het artikel gaat aldus doorDe bolsjewiki schijnen de vredesvoorstellen te handhaven, waarvan Kamenef het voornaamste aan de Engelsche regeering heeft medegedeeld. In Engeland meende men, datjze aanvaard konden worden. Wij zijn nog steeds van tegengestelde meening, zelfs voor het geval, dat Polen op mili tair gebied het onderspit zou hebben gedolven. Thans zou het onzinnig zijn, om ze aan de regee ring te Warschau te willen opleggen. De bepa lingen nopens het grondgebied kunnen tot het onderwerp van een ernstige bespreking worden gemaakt, maar de bepalingen, die Polen zou den ontwapenen, die zich zouden bemoeien met de agrarische kwesties, en die de spoorlijn Wolkowisk-Bielostok-Grojewo onder toezicht van de sowjet-republiek zouden stellen, dienen onvoorwaardelijk verworpen te worden. In verband meet de ontmoeting van Lloyd Go "'ge en Giolitti zegt het artikelTot iederen prijs dient vermeden te worden, dat elke geal lieerde op zijn eigen houtje gaat handelen. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Was hington Den vertegenwoordigers der Poolsche regeering, die met het departement van buiten- landsche zaken over den eventueel door Amerika aan Polen in den oorlog tegen de bolsjewiki te verleenen steun onderhandelen, werd verzocht hun regeering mede te deelen, dat de Washing- tonsche regeering Polenwaarschuwt,nietopnieuw bij een opmarsch Russisch gebied te betreden of te bezetten. De Amerikaansche regeering dringt er nogmaals ernstig op aan, vrede te te sluiten met de bolsjewiki. De onderhandelingen te Minsk. De Russische handelsdelegatie te Londen heeft Vrijdagavond een telegram uit Moskou gepubliceerd, gedateerd 19 Augustus en getee- kend Tsjitsjerin, dat den tekst van de vredes voorwaarden bevat, welke aan de Poolsche de legatie te Minsk zijn voorgelegd. Het telegram luidt aldus Moskou, 19 Aug. De voorzitter van de Rus- sisch-Oekrainsche delegatie, Daniajefsky, heeft op de conferentie te Minsk onze voorwaarden aan de Polen medegedeeld. Danisjesfky is be en als het zoo was zou het denkelijk wel ge beurd zijn, voordat de koffer uit Lomden ging Een van de redenen, die mij dit deden vermoeden was deze De besteller, die het etiket „Londen naar Parijs" had opgeplakt had netjes het oude etiket „Greenwich naar Southend" bedekt. Dat moest dan wel een ongewoon soort van besteller zijn een, die prijs stelde op netheid en stiptheid. Als er nog een ander oud etiket op den koffer had gezeten zou hij dat waarschijnlijk ook beplakt hebben, inplaats van het etiket met den grooten „P" er op een afzonderlijke plaats te geven. Ik veronderstelde daarom, dat er geen ander etiket op den koffer was geweest. Het was wel geen zaak van groot belang en zoo beschouwde ik het ook niet; maar het gaf mij toch reden genoeg om het waarschijnlijk te achten, dat het etiket er was afgehaald,voordat de kof fer Londen verliet.En nu had ik een etiket gevon den, waarop „Southend naar Londen", diep weggestopt in Austin's jaszak. Dat moest 'het ontbrekend etiket zijn. Austin Harvey had de familie naar het sta tion te Charing Cross gebracht en daar afscheid van hen genomen. Was hij dan degene geweest die het etiket had afgescheurd? En zoo ja, had hij dan ook de letters „P.H." op Philip's koffer gezet? En zoo ja, waarom had hij dat ge daan? Ik haalde vlug den brief uit mijn zakboek, dien Austin mij had geschreven en ging er mee naar het raam in het volle daglicht. De letters waren verschillend van die op den koffer.Er was een hoofdletter H in, die meer op een druk letter leek. gonnen met de algeheele onahanfkelijkheid en de souvereine rechten van Polen te erkennen en vervolgde aldus Elke natie heeft het zelfbeschikkingsrecht, wij leggen de andere volken niet met geweld onze instellingen op. Het communisme kan slechts mogelijk zijn, als de groote massa dei- arbeiders er van overtuigd is, dat zij het moet opbouwen. Ook verwerpen wij elke oorlogsschatting. Wij wenschen in vrede met de andere volken te le ven. Vervolgens zette hij de voorwaarden in bijzonderheden uiteen, en las de voorwaarden voor, waarvan de tekst hier volgt lo. Rusland en de Oekraine erkennen ten volle de onafhankelijkheid en vrijheid van de Poolsche republiek en bevestigen formeel de algeheele rechten van het Poolsche volk, om zijn eigen regeeringsvorm te kiezen. 2o. Rusland en de Oekraine zien af van eiken vorm van oorlogsschatting. 3o. De definitieve Oostgrens van Polen zal ongeveer die zijn, welke in de nota van Lord Curzon van 11 Suli is genoemd, maar ten Oos ten van Bialistok en Cholm zal aan Polen een grooter gebied worden toegewezen. 4o. De Poolsche republiek moet al hare strijdkrachten zonder uitzondering inkrimpen tot 50.000 man en het administratief-personeel en de officieren tot 10.000 man. Dit leger zal worden aangevuld met een burgerwacht, samengesteld uit arbeiders en be stemd om de orde en de veiligheid van de be volking te handhaven. 5o. De voorwaarden en regeling van de or ganisatie dezer burgerwacht zullen worden vastgesteld bij de gedetailleerde behandeling van het vredesverdrag. Onmiddellijk na de on- derteekening van de vredespreliminairen, zal Polen aanvangen met demobilisatie van zijn leger en deze binnen een maand voltooien vol gens de regeling en op de data, welke in het verdrag zijn bepaald. 6o. Polen zal de wapenen en het oorlogs materiaal behouden, welke noodig zijn voor de strijdkrachten, bedoeld bij paragraaf 4. Al het overige materiaal, met inbegrip van hetgeen zich in geheel Polen in arsenalen en magazij nen bevindt, zal een maand nade ondertèeke- ning van het voorloopige verdrag aan de Rus sische en Oekrainsche autoriteiten worden uit geleverd en tot dat tijdstip zal het onder de volledige controle van de Russische en Oekrai- sche commissie moeten blijven. 7o. Polen zal de productie van wapens en oorlogsmateriaal staken, en een aanvang ma ken met de stopzetting der oorlogsindustrie. 8o. Polen moet niet toelaten tot zijn gebied of aannemen van vreemde mogendheden eeni- gen steun, bestaande in soldaten, paarden, wapenen en oorlogsmateriaal, en moet op zijn grondgebied geen organisatie dulden, welke vijandig tegenover Rusland en zijn bondgenoo- ten staat. Ik zocht een expert op met behulp van Frangois Dubert,en legde hem de letters voor Eigenlijk hecht ik niet zooveel aan experts van handschriften. Geen drie van hen zijn het ooit met elkaar eens en ze houden even hard nekkig aan hun meening vast als dokters. Deze man een Franschman natuurlijk had niet meer dan de bewuste twee letters te beoordeeien. Hij verklaarde niettemin perti nent, dat ze niet door Philip Harvey geschre ven waren. Het graphologisch verschil tus schen hel oog en den rechten neerhaal was te groot om hieraan te kunnen twijfelen. Hij ver klaarde iets minder positief, dat zij ook niet door Austin Harvey geschreven waren, omdat bij Austin de oogen nqoit dicht waren. Dit vond hij zelfs van meer belang dan het heele verschil van vorm. Ik betaalde den man, zonder eenige waarde aan zijn uitspraak te hechten, en ging nu een poging doen om Miss Simpkinson te spreken. HOOFDSTUK XXII. De meening van Miss Simpkinson. De politie was niet bij machte geweest Miss Simpkinson in strenge afzondering te houden. Er waren geen nieuwe beschuldigingen tegen haar ingebracht en de toekomst van haar eigen koffer, dien Philip haar van Dover had toegezonden, had voldoende de juistheid be wezen van verklaringen, die haar dienstmeisje eerst had gegeven. Wordt vervolgd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1