9o. De vijandelijkheden moeten 72 uur na de onderteekening van het verdrag worden ge staakt, terwijl de legers op de linie moeten blijven, welke zij op het tijdstip bezet houden, niet ten Oosten van de lijn, welke in Lord Cur- zon's nota van 11 Juli is aangegeven. Het Poolsche leger moet zich 50 werst ten Westen van de Russische en Oekrainsche legers terug trekken. De tusschenliggende zone wordt neu traal verklaard en zal onder Poolsch bestuur blijven en der controle van gemengde commis sies en speciale commissies, ingesteld door de vakvereenigingen. lOo. Naar gelang van de geleidelijke demo bilisatie van het Poolsche leger en de uitleve ring van de wapenen, zuüen de Russische en Oekrainsche troepen zich terugtrekken, zoo dat als de demobilisatie van het Poolsche leger voltooid is slechts 200.000 man tegenover de neutrale zone zullen staan. llo. Polen moet al het spoorwegmateriaal en het materiaal van den post, telegraaf- en tele foondienst, benevens de landbouwwerktuigen en het fabrieksmateriaal, welke het Poolsche leger uit de voorheen bezette gebieden heeft meegevoerd, teruggeven en de vernielde brug gen en andere werken herstellen, binnen een tijd en op een wijze, welke zullen worden vast gesteld bij de gedetailleerde behandeling van het verdrag eveneens zal dan bepaald worden, welke minima telkens moeten worden geleverd. 12o. Polen moet bij de wet de kostelooze uit- deeling van land vaststellen, in de eerste plaats aan de nagelaten betrekkingen van Poolsche burgers, die in den oorlog zijn gedood of ge wond, of invalide zijn geworden. 13o. Polen geeft aan Rusland het recht van vrijen doorvoer van personen en goederen over zijn gebied, in zooverre, dat de spoorwegver binding WolkowiskBialystokGrajewo in vollen eigendom en onder controle van de Rus sische republiek komt. 14o. Polen moet een algeheele politieke en militaire amnestie verleenen. 15o. Onmiddellijk na de onderteekening moet Polen het vredesverdrag publiceeren, benevens alle documenten betreffende den oorlog tus- schen Polen en Rusland en de Oekraine. Uit Warschau wordt gemeld De aan de Poolsche delegatie te Minsk gege ven instructies luiden als volgt 1. Polen maakt slechts aanspraak op de ge bieden, welke door een in meerderheid Pool sche en katholieke bevolking worden bewoond. Dit standpunt wordt trouwens door de tegen woordige Russische regeering niet bestreden. 2. Polen kan niet onverschillig blijven voor het lot der volken, welke vroeger deel uitmaak ten van de oude koninklijke Poolsciie republiek, en verlangt voor deze volken het recht, vrijelijk over hun lot te beschikken. 3. De verklaringen, welke door de Sovjet- regeering omtrent deze punten zijn afgelegd, en zoo dikwijls werden herhaald, moeten door daden worden gestaafd. door Breslau komende Fransche automobielen in beslag genomen. In de wagons bevonden zich officieren en burgers en verder, behalve een groo- te hoeveelheid benzine, ook zware kisten, waar schijnlijk met munitie. Binnenland. De Zuiderzeebelanghebbenden. Men meldt uit Huizen Het Centraal-Comité van belanghebbenden bij de afsluiting en drooglegging der Zuiderzee heeft besloten a. Het omvangrijke materiaal uit de Zuider- zeegemeenten middels de plaatselijke comité's verzameld en vermeldende de materieele en bedrijfsschade van de aangesloten bedrijven te verwerken in een rappoit, dit te laten druk ken en het aan alle autoriteiten, die invloed op de~sehadevergoeding kunnen uitoefenen, toe te zenden. b. Krachtige actie te voeren bij de Staats commissie, de Regeering en de Kamerleden voor een billijke schadevergoeding. c. De plaatselijke comités met aandrang te verzoeken alles wat in hun omgeving in ver band met de schadeloosstelling gebeurt, aan het te Huizen gevestigde algemeene secretariaat te melden. Ten einde de te voeren actie te kunnen be kostigen werd de contributie voor ieder aange sloten bedrijf op het drievoud van de oor spronkelijke gebracht. De duurte. Op desbetreffende vragen van eenige ge meenteraadsleden hebben B. en W. van Den Haag geantwoord, dat, blijkens een opgemaakt staatje van de kleinhandelprijzen van een aan tal levensmiddelen in deze gemeente, ten aan zien van die artikelen noch een algemeene prijs daling valt te constateeren. Sommige artikelen zijn in prijs gestegen, andere gedaald. Herhaalde lijk is er, wanneer daartoe aanleiding bestond, van de zijde van de gemeente op de prijsstij ging van verschillende artikelen de aandacht van de daartoe aangewezen rijksorganen ge vestigd en daaromtrent overleg gepleegd. B. en W. zijn voornemens, de rijksorganen op de hoogte te blijven houden van de prijzen van de eerstnoodige levensmiddelen in deze gemeen te en de medewerking van de regeering in te roepen in die gevallen, waarin een prijsstijging hun ongemotiveerd voorkomt en effeet van de medewerking van de regeering is te verwachten. Scheveningen. De maatschappij Zeebad Scheveningen heeft aan B. en W. vergunning verzocht om, ingeval van ongunstig weer, het badseizoen ook vóór 1 October, doch niet vóór den 15 September te mogen sluiten. B. en W. stellen voor, deze vergunning tot wederopzegging te verleenen. DUITSCHLAND. Naar men uit Maagdenburg meldt, hebben de communisten te Koethen (in Anhalt) den burgemeester en de leiders der meerderheids socialisten in hechtenis genomen en de raden republiek uitgeroepen. De communistische onderneming is echter spoedig ineengestort. De leiding van den staatsgreep berustte bij dr. Berg, een leeraar van de H.B.S. en reserve eerste luitenant, die het valsche gerucht had verspreid dat te Halle, Leipzig en Maagdenburg de radenrepubliek was uitgeroepen. Toen Berg echter kennis kreeg van het mislukken van den communistischen opstand in de andere deelen van het rijk, ontbond hij vlug het inmiddels gevormde revolutionaire uitvoerend bewind, dat reeds de Koethensche radenrepubliek had uitgeroepen", zonder een gevecht met het naar Koethen opgerukte bataljon rijksweerbaarheid uit Dessau aan te" binden. De overheid was voordien al een tegenstaking begonnen. De rust is inmiddels te Koethen hersteld. De rad draaiers zijn ontsnapt. Enunon. De „Emmer Ct." verneemt, dat bij de Tweede Kamer een wetsontwerp zal worden ingediend ter voorziening in den financieelen nood van de gemeente Emmen. Veenkoloniale aardappelen, Ned. Ver. van groentenexporteurs, Ned. grossiersvereeniging van groenten, fruit en aardappelen, Veiling- koopliedenvereeniging Streven naar verbetering, te Rotterdam, Onderling Belang te Amsterdam, Handelsbelangen, te Medemblik, De Groenten- handel de Streek, Friesche Exporteursvereeni- giug en Friesche vereeniging van aardappel handelaren, Ons Belang, te Goes, Koophandel, te Langendijk, een tweetal Westlandsche veree- nigingen en provinciale vereenigingen van ex porteurs in fruit. Nederlandsche vereeniging van fruitexporteurs in Tiel zal toetreden als aan enkele wenschen van die vereeniging tege moet wordt gekomen, Een vooiloopige commissie zal statuten en reglementen ontwerpen. Ter sprake kwam de invoering van keur op fruit en groenten en het voeren van een rijks- merk. De veilingen willen keuring op kwali teit, de handelaren achten kwaliteitskeuring een absolute onmogelijkheid. Om kwaliteiten te kunnen vaststellen en controleeren moet een norm voor iedere kwaliteitsgraad worden bepaald en dit is h.i. bij fruit en groenten ge heel en al onmogelijk. De Federatie heeft een brief ontvangen van het ministerie van landbouw, met het verzoek, deze zaak te bestudeeren en in een vergade ring met den Nederlandschen Tuinbouwraad te bespreken. De regeering stelt echter keuring op kwaliteit ter zijde. Men wilde voorloopig alleen praten over contröle op gewicht en de verpakking. De federatie meent, dat in sa menwerking met producenten en regeering, in deze wel wat goeds te bereiken is. Er moet komen een rijksmerk, dat iedere exporteur, die dat wenscht, kan aanvragen. Aan het voorloo pig bestuur werd opgedragen, een commissie te benoemen, die deze aangelegenheid in behan deling zal nemen. Daarna kwam ter sprake de Arbeidswet, in verband met den handel in fruit, groenten en aardappelen. Reeds heeft een van de aange sloten vereenigingen goed werk gedaan, en de nieuwe bond zal trachten dit werk voort te zetten en voor den handel gunstiger bepalingen te krijgen. Bij de bespreking van maatregelen tegen gemeentelijke exploitatie van fruit- en groenten- en aardappelwinkels herinnerde de voorzitter aan de artikelen over dit punt in het vakblad De Groothandel en het goede werk, dat reeds in de hoofdstad is verricht door de handelaren en winkeliers. Spreker wees verder op de cri- tiek van de zijde der veilingen op de voor dracht van den Amsterdamschen wethouder voor de levensmiddelenvoorziening tot instel ling van een gemeentelijk groentenbedrijf. De nieuwe bond zal met kracht opkomen tegen dit soort van gemeentelijke exploitatie. Het spoorwegverkeer met Duitschland. Men meldt uit Beriijn Een nieuw Duitsch-Nederlandsch spoortarief zal 1 September a.s. in werking treden. Aan het eind van deze maand zullen de tarieven, die tot nu toe hebben gegolden, worden opgeheven, zoodat vanaf den len van de volgende maand het doorgaande verkeer van personen en bagage tusschen de Zuid- en West-Duitsche en Holland- sche stations zal zijn hersteld. Het tarief houdt rekening met den wisselenden Markenkoers, door bijzondere bepalingen, betreffende de berekening van het tarief op Hollandsch gebied. Deze nieuwe bepalingen beantwoorden elk aan de verschillende waarde van den marken- koers. Telkenmale zal bij groote schommelin gen van den markenkoers speciaal worden be kend gemaakt, welke paragraaf in werking treedt. De winterdienst bij de spoorwegen. De plannen omtrent den datum van invoering van den winterdienst bij de spoorwegen hebben eenige wijziging ondergaan, meldt het „Hbld." Lag het aanvankelijk in de bedoeling de nieu we regeling op 27 September te doen ingaan, later heeft men besloten op dien datum in ver band met invoeren van den wintertijd hier te lande, alleen het vertrek der internationale treinen een#uur te vervroegen. De eigenlijke winterdienst waarbij slechts enkele treinen uit vallen, treedt op 25 October in werking, de da tum waarop in België, Frankrijk en waarschijn lijk ook in het bezette gebied langs den linker Rijn-oever de wintertijd zal worden ingevoerd. DE AANSLAG OP VEMZELOS. De beide Grieksche officieren, die getracht hebben Venizelos te vermoorden, verklaren, dat zij geen medeplichtigen hebben gehad. Een Grieksche kruiser heeft de beide zonen van Venizelos naar Marseille gebracht, vanwaar zij naar Parijs zijn doorgereisd. ALLERLEI. Giolitti is naar Lucern vertrokken. Hij zou Zondag of heden met Lloyd George besprekin gen houden, en komt Dinsdag te Turijn terug, vanwaar hij naar Rome gaat. Naar de „Matin" meldt, denkt men, dat de oogst van 1920 in Frankrijk voldoende graan zal opleveren voor de binnenlandsche behoefte, zoodat er niet zal behoeven te worden ingevoerd. De oogst blijft niettemin beneden de verwach tingen, die men in Mei en Juni koesterde. De prins van Wales heeft zijn reis door Australië volbracht en is aan boord van den kruiser „Renown" uit Melbourne vertrokken.- Hij keert door het Panamakanaal naar Enge land terug. De buikepidemie te Weenen blijft groote verwoestingen aanrichten. Ook onder de po litieambtenaren is de sterfte groot. Amtoth de hoofdcommissaris, is er op 40-jarigen leeftijd aan gestorven. De overheid heeft nieuwe, strenge maatregelen afgekondigd. Tusschen Oostenrijk en Roemenië is een handelsverdrag gesloten, dat voorloopig een jaar geldt. Er wordt onderhandeld over het afsluiten van een dergelijk verdrag met Servië. De veiligheidspolitie te Breslau heeft drie Fruit-, groenten- en aardappelhandelaren. Op initiatief van de Federatie, combinatie van vereenigingen en handelaren in fruit, groen ten en aardappelen en den Bond van Expor teurs in groenten en fruit in Nederland, is Don derdag te Utrecht een vergadering gehouden met het doel, te komen tot het samenbrengen van alle vereenigingen van fruit-, groenten- en aardappelenhandelaren in den lande. De voorzitter, de heer A. J. Herwig deelde mede, hoe de commissie van voorbereiding zich een nieuwen bond heeft gedacht. Deze bond zal als leden hebben bestaande of op te richten Nederlandsche vereenigingen van han delaren in bovengenoemde branches, die wor den ingedeeld in vier af deelingen a. export fruit, b. export groenten, c. export aardappe len, d. binnenlandsche handel. De afdeelingen zullen zooveel mogelijk zelfstandig werken. Aan het hoofd van den nieuwen bond zal een klein dagelijksch bestuur komen. Het bestuur van elke afdeeling wordt gevormd door de af gevaardigden van bij die afdeeling aangesloten vereenigingen. Ook zalmen individueel tot den bond kunnen toetreden. De bestaande orga nen, De Groothandel en Het Orgaan, zullen samensmelten tot een officieel orgaan van den bond. Na eenige discussie traden ter vergadering als lid van den bond toe de volgende vereeni gingen Rotterdamsche vereeniging van fruit en groentenexporteurs, Bond van exporteurs in fruit en groenten in Nederland, Ned. Bond van handelaren in aardappelen, Limburgsche Bond van Exporteurs, Eendracht maakt macht, De Temeuzer Vereeniging van Exporteurs van Stads- en Gewestelijk Nieuws. Het Oogstfeest. Nadat de burgemeester de openingsrede had uitgesproken, welke in ons Zaterdag-nummer werd opgenomen, nam de heer P. J. Lager w e ij het woord, om namens de commissie den heer A. Gijsen dank te zeggen voor de mede werking bij de opening van dit feest betoond. Spr. dankt ook de geheele burgerij van Schie dam voor de groote welwillendheid, waarmede, zij de commissie tegemoet is getreden, bij de voorbereiding van dit feest. Spr. wil wel namens de commissie aan de eigenaars der tuinen mede- deelen, dat de verwachtingen der strenge jury zelfs werden overtroffen. Spr. wijst er op, dat zelfs buiten de stad belangstelling voor dit feest bleek te bestaan, n.l. bij de ver. „Nuttige Ontspanning" te 's Gravenhage, welke spr. daarvoor dank zegt. Ten slotte las spr. een tele gram voor van den oud-burgemeester dr. Brants die verhinderd was hier tegenwoordig te zijn, van den volgenden inhoud „In gedachten met U allen. Leve de Schiedamsche tuinbouw." De oud-wethouder, de heer J. H. van Ewes- t e n d o r p dankte den burgemeester, voor het noemen van zijn naam. Spr. wees er op, dat echter de heer Dominicus de eigenlijke man ge weest is. Hij heeft het plan ontworpen en er zijn krachten aan gegeven. De goede roep der Schiedamsche plantsoenen is aan hem te danken. Een woord van dank aan den heer Domini cus achtte spr. dan ook wel gewenscht. (applaus). De heer T. S. G o s 1 i n g a, oud-wethouder, voelde zich in dit oude milieu goed op z'n ge mak. Spr. sloot zich aan bij de woorden van hulde, tot den heer Dominicus gesproken. Het eigenaardige der Schiedamsche tuinen is on langs uitgekomen tijdens een enquête, ingesteld door een commissie, waarvan ook spr. deel uit maakte. De tuinen hier ter stede zijn n.l. veel grooter dan de tuinen in andere steden. Daar zag men meer als doel, het hebben eener nuttige ontspanning, een aardig zitje met veel bloemen. Hier is de bedoeling groenten en aardappelen te telen. In oorlogstijd bleek het in 1911 geno men initiatief goed gezien te zijn. In den crisis tijd kwam er steeds meer aanvraag om tuintjes. Daarom gingen enkele particulieren, o.a. de fa. Jansen over tot het inrichten van z.g. oorlogs tuintjes. Den 17en April 1918 werd een merk waardige Raadszitting gehouden. Besloten werd toen n.l. de ijsbaan voor tuingrond te bestemmen met welk besluit tevens het doodvonnis over dat geliefd stuk grond werd uitgesproken. Spr. feliciteerde ten slotte den tegenwoordigen bur gemeester met de opening van dit feest en be sloot met een hoera óp de commissie voor de bevordering van de productie van levensmidde- leb. De heer J. K. Dominicus herdacht den krachtigen steun, door hem van de heeren van Westendorp en Goslinga ondervonden. Spr. bracht verder een woord van hulde aan de tuinders, die hem bij de voorbereidende werk zaamheden zoo behulpzaam zijn geweest. Spr. noemde in 't bijzonder de namen van de le prijswinners, de heeren v. d. Heijden en Hooi- man en besloot met een hoera voor den den heer, Hooiman, den aanlegger van de Rozenlaan (applaus). Daarop maakten de genoodigden en de enkele andere aanwezigen een rondgang over het feest terrein. Dapper den modderpoel trotseerend werden de op lange toontafels geëxposeerde groenten en bloemen bezichtigd. Van allerlei soorten waren fraaie exemplaren ingezonden en het was duidelijk, dat de tuinders er hun beste krachten aan hadden besteed. De rijke inzending van den heer W. Wilton kon ternau wernood in de „stand" geborgen worden. Ze was ter opluistering ingezonden, en door haar veelkleurige verscheidenheid van allerhande groenten spande ze werkelijk de kroon. De heer Van Milaan had een flinke tent vol tuingereedschap links van den ingang staan, daarnaast stond een kleurenrijke bloemenstand van het magazijn „Rosa." Jammer van al die moeite en opoffering, dat het weer zijn onontbeerlijke medewerking niet verleend heeft. Met onverbiddelijke hard nekkigheid bleef het de^ geheelen dag stormen en regenen en het was droevig om te zien hoe de versiering met vlaggen en vruchten, in de toegangslaan aangebracht, er verwaaid en ver regend bij hing. Eén troost heeft de Commissie dat het tegen de elementen kwaad vechten is. De uitslag der bekroningen van de inzendin gen op de tentoonstelling is als volgt Verguld zilveren medaille voor de mooiste inzending op de tentoonstelling, toegekend aan familie Wilton, a. Voor de meest volledige ver zameling van geoogste producten. Ie prijs ver guld zilveren medaille en 10 L. Landman. Eervolle vermelding, J. Kans, W. v. d. Heijden, J. A. v. d. Wel. 2e prijs zilveren medaille en 10 G. Olieman 3e pr. 10 J. K. Dominicus 4e pr. ƒ5 A. Kruis 5e pr. ƒ2.50 J. Zuidgeest, G. Bezemer, D. Voogt en K. Oosterhoff. b voor de beste inzending van 5 der voornaam ste groentensoorten le pr. verguld zilveren medaille en 10, A. Meerhof2e pr. zilveren medaille en 10, D. W. Bouwer 3e pr. 10, A. van Woerkom 4e pr. 5 J. Govaart5e pr. 2.50, A. v. Noort Eervolle vermelding, G. v. d. Most en F. C. Kruse. c. voor de mooiste collectie bloemen van een tuin le prijs verguld zilveren medaille S. T. D. Engering; 2e pr. zilveren medaille A. Geurtsen 3e pr. 5 A. v. Woerkom Eer volle vermelding, H. van Gulik en J. W. Tons- fa eek. d. collectieve inzendingen op de tentoonstel ling Zilveren medaille voor de mooiste inzen ding van tuinbouwgereedschappen aan de firma Milaan, le pr. verguld zilveren medaille voor de mooiste collectie planten en bloemen, toe gekend aan J. J. v. Dijk; a. 2e pr. Zilveren me daille eveneens voor de mooiste collectie plan ten en bloemen, toegekend aan J. Krabbendam. (Rosa)2e pr. b Zilveren medaille eveneens voor de mooiste collectie planten en bloemen, toege kend aan J. M. v. d. Schalk. Om 4 uur 's middags werd een optocht door de versierde lanen van het Sterrebosch gehou den. Een aantal versierde fietsen, kruiwagens en andere kleine voertuigen trok, met de muziek van „Gusto" voorop, langs de familie- en volks- tuinengroepen. De bekroningen van deze optocht zijn de volgende a. voor de mooist versierde fiets le pr. verguld zilveren medadle K. J. J. Domini cus2e pr. zilveren medaille F. Harteveld. Eerv. vermelding; Nellie Ipema Steffie (Weenerinnetje) en H. J. K. Dominicus. b. voor den mooist versierden kruiwagen le pr. verguld zilveren medaille H. Bezemer. c. voor de mooist versierde sportkar (bok kewagen) enz. le pr. verguld zilveren medaille D. v. Waardenburg; a. 2e pr. zilveren medaille G. Olieman, 2e pr. b K. Oosterhof; 3e pr. H. de Smits. Door de familieWilton is haar inzending (ter opluistering) groenten,afgestaan aan decommis- sie, ter beschikbaarstelling aan 4 liefdadige instellingen te dezer stede. Aan den heer J. P. J. Brouwer, no. 23 van de groep familietuinen, reeds bekroond, werd ook nog toegekend de zilveren medaille van de Schied. Patroonsvereeniging, als tuin, die tij dens het Oogstfeest door zijn rijkdom van bloe men uitblonk. Naar wij vernemen, zijn er ondanks het slechte weer, nog ongeveer 1000 bezoekers geweest. Hanzebank. Naar wij vernemen, heeft de directie der Hanzebank in het Bisdom Haarlem", het pand

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2