om de handelsbetrekkingen met Rusland te her stellen en de vrede aan het Oosten weer te geven, door de kwade trouw der bolsjewiki is verijdeld. Naar Moskou is een telegram verzonden, dat in werkelijkheid neerkomt op een ultimatum en waarbij antwoord wordt gevraagd tegen het einde van deze week. In dit telegram wor den de Fransche voorstellen, welke beoogen Polen zijn rechten te waarborgen, gehandhaafd, terwijl tevens gezinspeeld wordt op het ge bruik van Entente-strijdkrachten ten einde de verbinding met Polen te verzekeren. NIEUWE SUCCESSEN VAN GENERAAL WRANGEL. Uit Constantinopel wordt gemeld Generaal Wrangel heeft nieuwe successen behaald en meer dan 60000 krijgsgevangenen gemaakt en 34 kanonnen, 1Ö0 mitrailleurs en een groote hoeveelheid munitie veroverd. De geheele linkeroever van de Dnjester is thans door de vijanden ontruimd. Ook zijn afdeelingen van Wrangel aan de kusten van de Zwarte Zee en de zee van Azof geland. In het Koebangebied zijn de operaties geheel naar wensch geslaagd. De opstandelingen voe gen zich in massa bij de strijdkrachten van generaal Wrangel en overal worden de bol- sjewiki verslagen. Het offensief van de troe pen, die in het Dongebied aan land zijn gezet, ontwikkelt zich met succes. Volgens het legercommuniqué van Wrangel van 15 Augustus hebben zijn troepen thans de kust van de Zwarte Zee van Adler tot Sotsje bezet. Een derde poging der bolsjewiki om Wrangels troepen naar de landengte van Pere- kop terug te drijven, is geheel mislukt. DUITSCHLAND. Iu de provincie Saksen hebben Zondag in verschillende plaatsen communistische onlusten plaats gehad. Een gewapende bende drong te Schoenebeck aan de Elbe de gummifabriek van Milq binnen en verklaarde, dat deze ter beschik king stond van het leger. Toen de veiligheids politie na het uiteenjagen van een communisti sche vergadering de leiders wilde pakken, kwam het tot een vurgevecht. 30 communisten uit Maagdenburg werden in hechtenis genomen. Ook te Stassfurt kwam het na afloop van een communistische bijeenkomst tot een schiet partij, waarbij het raadhuis bestormd werd. Er hadden plunderingen en afdreigingen plaats. Uit SDusseldorp seint men Wegens de communistische opstanden is de contröle tusschen het vrije en het bezette ge bied de laatste dagen buitengewoon verscherpt. Iedereen wordt aan den lijve onderzocht. Gis teren zijn op de Rijnbrug acht lieden aange houden, omdat zij wapens bij zich hadden. De vergunningen der Duitsche overheid om wapens te dragen worden door de Belgische posten niet meer erkend. BELGIE. De „Nation Beige" schrijft In Januari was er voor 4007 millioen papie ren geld in omloop volgens de „Moniteur" van 12 Augustus echter is dit nu reeds 5048 millioen. Nochthans, de wet van 27 Januari, waarbij de regeering gemachtigd werd een nieuwe lee ning van 5 milliard uit te schrijven, bepaalde, dat een deel van de opbrengst dier leening zou gebruikt worden om de voorschotten der natio nale bank terug te betalen; er zou o.a. voor 500 millioen bankbiljetten worden ingetrokken. En dit is niet alles. Nadat de leening gesloten was had de staat een krediet van meer dan een milliard op zijn rekening-courant bij de schatkist. Op 12 Au gustus echter was dit crediet al weer geslonken tot op 55 millioen. EGYPTE. De „Times" bevat den tekst van de overeen komst, welke bij de besprekingen tusschen de missie van Lord Milner en Zaghloel pasja be reikt is De partijen kwamen tot overeenstemming betreffende de volgende hoofdpunten Groot Brittannië zal de onafhankelijkheid van Egypte erkennen en de integriteit van zijn ge bied tegen aanvallen van buiten waarborgen. Van zijn kant zal Egypte de bevoorrechte positie van Groot-Brittannië in het Nijldal erkennen en er in toestemmen om het in geval van oorlog elke faciliteit en toegang tot het Egyptische grondgebied te verleenen. Groot Brittannië zal in de Egyptische Ka naalzöne een garnizoen onderhouden. Egypte zal zijn buitenlandsche betrekkingen weerd onder eigen beheer krijgen, onder voor waarde dat het geen verdragen sluit, welke in strijd zijn met de Engelsche politiek, en het recht hebben om eigen diplomatieke vertegen woordigers in het buitenland aan te stellen. De capitulaties zullen afgeschaft worden en het veto in zake de wetgeving met betrekking tot vreemdelingen zal berusten bij een hoogen com missaris. De definitieve overeenkomst, waarover on derhandeld zal worden door behoorlijk geaccre diteerde vertegenwoordigers der twee regee ringen, zal ter bekrachtiging aan het Engelsche parlement en de Egyptische nationale vergade ring worden voorgelegd. Uit Londen meldt men nog Naar verluidt, zijn de voorwaarden voor de erkenning der onafhankelijkheid van Egypte de volgende Het Engelsche Protectoraat dat op 18 Dec. 1914 werd afgekondigd en door het vredesverdrag van Versailles werd bevestigd, wordt opgeheven. Zoodoende erkent Engeland de volledige souvereiniteit van Egypte, dat het recht krijgt zijn eigen diplomatieke vertegen woordigers in Engeland te hebben en toe te treden tot den Volkenbond. De bezettings troepen zullen binnen een nader vast te stellen termijn het land ontruimen, doch de Engelsche troepen zullen in overleg met de regeering te Ismaila en Suez blijven voor de bewaking van het kanaal. De Engelsche staatsambtenaren, die niet in Egyptischen staatsdienst zijn, zullen teruggeroepen worden. Een nadere overeen komst zal gesloten worden betreffende de Egy- tische staatsschulden en Soedan. IN SYRIË. Havas seint uit Kaïro Een telegram van Zondag uit Haifa meldt, dat de minister-president Droebi pasja en an dere ministers Vrijdag van Damascus en De- rat vertrokken waren hun trein werd bij Khe- rebet Ghazaley door een gewapende bende over vallen. Droebi pasja en Abderhamanyoesef pasja werden vermoord. Het aantal slachtoffers van den overval is nog niet bekend. Twee Senegaleesche soldaten hebben er in allen gevalle ook den dood bij gevonden. De trein is doorgereisd en te Haifa aangekomen. BRITSCH-INDIE. Generaal Lord Rawlinson is tot opperbevel hebber in Indië benoemd. Hij neemt de plaats in van Sir Charles Monro, die eind October aftreedt. AMERIKA. Naar de „Daily Telegraph" verneemt, is de president geheel hersteld van zijn ernstige ziekte. Hij sukkelt alleen nog aan eenige verlamming in de linkerzijde, maar behoeft lang niet meer zooveel op zijn stok te leunen als eenigen tijd geleden. Hij heeft zijn normaal gewicht terug gekregen en ziet er gezond uit. Niettegenstaande de smeltende hitte te Washington, staat hij eiken ochtend om zeven uur op, werkt's mor gens bard, maakt zijn dagelijksche rit te paard en gaat vroeg ter ruste. Zijn lijfarts, dr. Gry- son, is thans met vacantie, de eerste maal se dert de president in October ziek werd, en zijn ambtenaren erkennen nu dat er een oogenblik is geweest, dat hij aan den rand van sterven was. ALLERLEII Dr. Mayer, oud-minister van Financiën zal benoemd worden tot gezant van Duitsch- land te Parijs. Den 5en September zal te Weenen een mo narchistisch dagblad verschijnen onder leiding van den voormaligen Rijksdagafgevaardigde Pantz, den bekenden vertrouwsman van den ex-keizer Schagen en den vroegeren chef van het persbureau Wiexner. Aanzienlijke geldmid delen zouden ter beschikking van het blad staan. Naar de correspondent van de „Informa tion" te Luzern meldt, zal Fherenbach vandaag te Bern aankomen. Hij heeft officieel een on derhoud met Lloyd George verzocht. Hij ontving daarop geen antwoord, maar zal Lloyd George misschien a.s. Donderdag ontmoeten. Binnenland. De Katholieke Internationale. De „Nieuwe Eeuw "schrijft De idee der Katholieke Internationale wint langzaam maar zeker veld. Zij verbreidt zich niet met elementarie kracht en niet langs vooraf uitstippelde banen, maar vrij en ongedwon gen, hier en daar zelfs met min of meer tegen strijdige tendenzen. Dit heeft niets wat behoeft te verontrusten of te leur te stellen. Zij is ons niet van bovenopgelegd, ons niet aangewezen als een onfeilbaar machtsmiddel, maar zij is ontstaan uit eigen midden, geheel natuurlijk. In alle landen, waar de Katholieken een eenigs- zins beduidende rol spelen is deze idee gerijpt. Het ellendige gevoel van onmacht om den oorlog te voorkomen of hem spoediger te doen beëin digen, de noodzakelijkheid om de huidige maat schappelijke wanorde, die het gevolg is van het in deze tijden zoozeer begunstigde zuiver-kapi talistische stelsel te bestrijden en de drang om het moderne ongodisme, de vervlakking van het godsdienstig leven tegen te gaan, dit alles heeft het denkbeeld van een internationale samenwerking der katholieken vruchtbaar ge maakt, nog afgezien van de vele toekomst- droomen, die men op menig gebied voor verwe zenlijking vatbaar acht. Deze beweging is nu sedert het laatste halfjaar allerwegen waarneem baar en het treft, dat het haast overal de toon aangevende Katholieken van de daad zijn, die zich met de idee der Katholieke Internationale bezighouden. Alleen over den vorm bestaat nog al eenig meeningsverschilIn den jongsten tijd hebben wij van niet minder dan een half dozijn Katho lieke Internationalen vernomen, welk ieder op eigen manier verbindingen zoeken tot stand te brengen met het buitenland. Ook hier zal ten slotte ,,le choc des opinions" een goed resultaat opleveren. Toch mogen wij hier op tweeërlei wijzen. Vooreerst zij een zeker scepticisme aanbevolen ten opzichte van de pogingen om de Internatio nale op z.g. christelijken grondslag te stichten. Hoe wenschelijk deze op zich zelf moge zijn, het ideaal is zij niet en met name in ons land kan niet gedacht worden aan een verzwakking van het met zooveel moeite en strijd eindelijk gevormde organisme der katholieke beweging- Maar, van den anderen kant, moge men wel bedenken, dat een Internationale organisatie op zuiver Katholieken grondslag vooralsnog on- schijnt, indien men er een vergroot model in wil zien van het Nederlandsclie katho lieke organisatiewezen. Dat heeft nog dezer dagen het Tilburgsche Congres doen zien, waar de Vlamingen de principieele beteekenis van hun kuituur-strijd niet aandurfden en daarop duidt ook de actie van de Internationale Wit te Internationale, waartegen reeds van kerke lijke zijde bedenkingen worden gemaakt. Wij zijn als Nederlandsche Katholieken, den ge- loofsgenooten in andere landen in sommige opzichten iets vooruit en daarmee valt rekening te houden bij den opzet van een internationale samenwerking. Daarom achten wij het dezer dagen gehouden congren van katholieke Esperantisten van zoo veel beteekenis. Daar waren uit een twintigtal verschillende landen, niet specialisten op poli tiek, economisch, sociaal of vakbewegingsge- bied, bijeen maar eenvoudig Katholieken tout court, Katholieken echter van de daad, die aan het Katholieke leven in hun land ten volle deel nemen en die hun meeningen omtrent de meest verscheiden vraagstukken van katholiek belang onderling uitwisselen in dezelfde taal, welke terloops gezegd, zoo eenvoudig is, dat de rector van het Haagsche Lyceum, dr. Sickrft'g h^ar, tijdens de congresdagen even aanleerde om er daarna een rede in te houden Maar ook uit een oogpunt van algemeen ka tholiek belang achten wij het congres van be teekenis. Omdat en dit pleit voor den nuch teren zin der leiders daar niet de kracht ver spild is aan de organisatie van een internationale doch alle aandacht is besteed aan haar inhoud de krachtdadige samenwerking van de Katholie ken van alle landen, om het ware practische christendom te verwezenlijken in het persoon lijke gezins,- maatschappelijke, landelijke en internationale leven volgens de beginselen der katholieke kerk. Men besefte, volkomen te recht, dat dit de grondslag is en dat de vorm en de specialiseering naar verschillende gebied een werk is van later zorg en wellicht van ande ren. Men heeft hier bereikt en kan dit door de eenheid van taal bereiken de samenkomst en de samenwerking niet van de katholieke ge organisseerde maar van het primaire, van Ka tholieken. Die te eeniger tijd binnen dit raam zich als georganiseerden internationaal zullen organiseeren onder hun speciale leiders En aldus kunnen wij de stichting der inter nationale met vreugde begroeten Broederdienst. Als broederdienst komt in den vervolge ook in aanmerking de dienst van den broeder, die le bij den landstorm in werkelijken dienst is geweest gedurende een bepaalden tijd 2e we gens ziekte of gebreken, door den dienst beko men, uit den dienst bij den landstorm is ontsla gen 3e gedurende zijn werkelijken dienst bij den landstorm is overleden. De tijd onder le bedoeld, wordt op niet minder dan zes maanden bepaald. Voor zoover gedurende den werke lijken dienst verlof is genoten van langer dan vier achtereenvolgende dagen, worden deze tijdvakken niet als werkelijke dienst beschouwd Ten aanzien van dengene, die zoowel bij de militie als bij den landstorm heeft gediend, gelden de bepalingen ook voor den bij de mili tie vervulden werkelijken dienst. De vrijwilli ger van den landstorm wordt niet anders ge acht, werkelijken dienst te hebben verricht, dan op de dagen, waarop hij aan de oefeningen van den landstorm heeft deelgenomenhierbij geldt niet het bepaalde nopens de genoten ver loven en gedurende den tijd, dat hij bij het leger, de landweer, den landstorm of de zee macht heeft dienst gedaan. Het garnizoen te Hoorn. Het „Nws." berichtte onlangs dat het gar nizoen Hoorn overgeplaatst zou worden naar Haarlem, waar het overige gedeelte van het 2le reg. inf. is gelegerd. Dit is, schrijft de „Stand.", onjuist. In den Helder ligt het 21e R. I. en in Haarlem het 10 R. I. Nu staat dit bericht waarschijnlijk in verband met de reor ganisatie van het leger welke voor 1 Januari a.s. plaatsgevonden moet hebben. De Minister van Oorlog is echter zeer geheim zinnig met het oog op critiek en requesten 72 compagnieën infanterie worden opgeheven De bataljons zullen voortaan uit 3 compagnieën bestaan. De troepen worden meer geconcen treerd, daaruit volgt dat de kleine garnizoenen worden opgeheven Hoorn en Helder zullen o.a. vermoedelijk hun infanterie-garnizoen verliezen. Ten slotte wordt opgemerkt dat op heden Ten slotte wordt opgemerkt dat op heden j geen bevordering plaats vindt en vele ouderen met de reorganisatie ontslagen zullen worden. Hooge levensmiddelenprijzen. Men schrijft uit Apeldoorn aan „De Tijd." Het gemeentebestuur van Apeldoorn heeft zich gewend tot het bestuur der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten te 's-Gravenhage met het verzoek, wel te willen overwegen, of het niet op zijn weg ligt, bij den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel stappen te doen, opdat zoo mogelijk van regeeringswcge maatregelen worden genomen om tot prijsdaling te geraken. De voortdurende stijging van de prijzen van aardappelen, groenten en fruit in Apeldoorn en elders heeft de aandacht van het gemeentebe stuur getrokken. Op het einde van Juli was de niiddenprijs van aardappelen 15 ct. per K.G. of per H.L. 10.50. De middenprijs van bloem kool le en 2e soort was in de laatste weken 17 25 ct. per stuk. Houdt men nu in het oog, dat de grossiers een marge rekenen van 6 ct. en de kleinhande laren van 9 ct., dan wordt de prijs, dien de con sument betalen moet, 37 ct. Blijkens de prijzen- 8tatistiek van het levensmiddelenbedrijf te Apel doorn, zijn de gemiddelde prijzen daar als volgt snijboonen 37 ct. per K.G., slaboonen 40 ct., postelein 17 ct., doperwten 40 ct., alles per K.G.; roode kool 20 ct., witte kool 18 ct. komkommers 13 ct. per stuk andijvie 5 ct. en sla 4 ct. per krop wortelen 7 ct. per bos. In niet minder mate zou het nemen van prijsregelende maatregelen gewenscht zijn ten aanzien van het roggebrood. De prijs van het roggebrood is sedert den laatsten distributie- prijs in Mei enJuli met S1/2c. en sedert den daar voor geldenden prijs met 12 ct. per K.G. geste gen. Niet duidelijk is, waarom de Regeering, ter wijl zij de distributie van meel en bloem tegen verlaagde prijzen voortzet, niettemin de distri butie van roggebrood ophief, met het bekende gevolg, dat dit volksvoedsel bij uitnemendheid ongekend duur is geworden. Mede naar aanleiding van een conferentie met het Bestuur der Bakkersvereeniging te Apel doorn, meent het gemeentebestuur te moeten adviseeren, aan den Minister te verzoeken, zoo spoedig mogelijk den uitvoer van inlandsche rogge te verbieden en zoodanige maatregelen te nemen, dat de prijs van het roggebrood te ruggebracht worden op dien, welke gold in de maanden Mei en Juni 1920. Hoewel verwacht wordt, dat de prijs der in landsche rogge nu circa 31 per 100 K.G., voor dien van den nieuwen oogst aanvankelijk zich in dalende richting zal bewegen, bestaat er toch gegronde vrees, dat die aanvankelijke daling spoedig zal veranderen in een nog sterkere stij ging, aangezien nu de uitvoer is toegelaten, Duitschland, waar de oogst in den regel circa een maand later is, alles zal doen om zooveel mogelijk rogge aan te koopen. Daardoor zou onze voorraad aanmerkelijk verminderen, wat vooral in het voorjaar van 1921 hooge prijzen ten gevolge zal hebben. Waar roggebrood juist het bij uitstek geschik te en gezochte voedsel is voor hen, die zwaren lichamelijken arbeid verrichten, en deze mee- rendeels behooren tot de volksklasse, zou het gewenscht zijn, dat juist dit voedsel onder ieders bereik blijve, wat thans niet het geval is. De 10-jaarlijkschc volkstelling. De kosten der te houden volkstelling met daaraan verbonden beroepstelling, welke op 31 December a.s. gehouden zal worden, zullen naar raming in totaal 1.702.000 bedragen, waarin is begrepen 870.000 wegens tegemoet koming van de gemeenten, d.i. ruim het drie voudige van de vorige telling. Aangezien onder scheidene sociale en economische belangen het geregeld houden van een volkstelling nevens beroepstelling vorderen, is meldt de „Stand." afgezien van het voornemen om te wachten met de telling tot 1930. Om nu de kosten zoo weinig mogelijk te doen zijn, zullen militairen, hetgeen hoofdzakelijkonderofficieren zullen zijn, werkzaam gesteld worden in December en Ja nuari bij de volkstelling, zoo zij geschikt worden geacht en zich voor bedoeld werk willen ver binden. Commissie kindertocslagregeling. Het Bureau voor de R. K. vakorganisaties meldt Zaterdag 21 Augustus vergaderde de Commissie tot het ontwerpen van een model-regeling voor Kindertoeslag onder leiding van Prof. V. Aken. Op verschillende vragen als tot welken leef tijd die toeslag moet worden verstrekt, bij welk kind hij moet aanvangen, het bedrag van den toeslag, de wijze van premiebetaling enz. werd overeenstemming verkregen. Wel zal in een uit te brengen rapport van afwijkende meenin gen blijken. De commissie hoopt in eene op 16 September te houden vergadering het rapport te kunnen vaststellen, zoodat het spoedig daarna aan het Bestuur van den R. K. Centralen Raad van Bedrijven kan worden toegezonden. De uitsluiting in de bouwvakken. Op de gisteravond gehouden Algemeene Ver gadering van den Bond van Patroons-Vereeni- gingen in de Bouwvakken te Rotterdam is met algemeene stemmen aanvaard het advies van den Centralen Raad voor de Bouwvakken in Nederland,om op een nader door laatstgenoemd lichaam vast te stellen datum, de uitsluiting in de Bouwvakken voor zoover het betreft den Algemeenen Ned. Bouwarbeidersbond, den Alg. Ned. Grondwerkersbond, en de Neutrale Timmerlieden op te heffen. De uitsluiting voor de leden der Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders blijft dus in vollen omvang gehandhaafd, totdat ook met die groep overeenstemming zal zijn verkregen. Hoofdcommissaris van Politie. Naar aan het C.-B. verzekerd wordt, moet het thans vrijwel vaststaan dat de heer F. van 't Sant, hoofdcommissaris van politie te Utrecht zal worden benoemd tot hoofdcommies van politie te 's-Gravenhage. Vee op stal. Met ingang van heden is het verboden in een strook ter breedte van driehonderd meter welke zich langs de landsgrenzen des Rijks uit strekt van Gadzand tot en met Bocholtz, her kauwende dieren en varkens te houden anders dan op stal. Stads* en Gewestelijk Nieuws. Gistermiddag omstreeks 3 uur brak door onbekende oorzaak brand uit op den zolder van pand 6 aan de Zeestraat, in wat houtkrullen en ander afval. Een paar buren snelden toe, sloegen een ruit in en bluschten het vuur met een paar emmers water.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2