Dagblad voor Schiedam en Gratis-Ongevallenverzekering tjL,. fonn rinn nnn 43ste Jaargang. Woensdag 25 Augustus 1920. Mo. 12824 I 1 m v. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 15 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Incassokosten worden berekend. ImMMSj £1111 wïiuj, S ZtJéJ d<""1' I lUIJ «n duimt De vefzekering woidt gewaarboifld dooi de Hollandsche Algemsena Veizck«rlng»b«ük te Sehltdam. MJ veilles^ van een wijsvinge» hg veilles van eiken ande ven vingev Buitenlandsch Nieuws. POLEN EN RUSSEN. Over het tegenoffensief der Polen, hetwelk in de laatste dagen met zooveel succes bekroond wordt nog het volgende bericht De terugtocht van de Russen langs de Oost- Pruisische grens is een panische vlucht. Trein, kudden vee, cavalerie en infanterie alles loopt wat het loopen kan door elkaar, dit alles tengevolge van het feit, dat de Russische weersteand ten Noorden van Ciechanow ten slotte te overhaast ineengezonken is. Behalve de 7000 door Wolff gemelde militairen, zijn ook nog 4000 man over de Duitsche grenzen gekomen en geinterneerd. Daarbij was de staf van de 54ste brigade. Deze laatste 4000 man zijn naar Pruisisch Holland gebracht. Bij den staf van de I2e Russische divisie, zoo meldt de correspondent van de „Lokal Anzeiger" werd vanmiddag het bericht verspreid, dat ook Bielostok door de Polen veroverd was. In alle geval geven de Russen toe, dat van een stilstaan in de buurt van Lomza geen sprake meer kan wezen, en dat zij tegen de laag-vliegers en tegen tanks van de Polen, die deze steeds meer ter beschikking schijnen te krijgen, niet op kunnen. Bitter klagen de Russen nu over wat ze noemen de vorming van benden franc-tireurs, dat is de medewerking van de Poolsche bevolking, waar van het Poolsche legerbericht juist met. trots gewag heeft gemaakt. Bij den terugtocht, zoo zeggen de Russen, hebben de burgers hen van uit de huizen kokend water op het hoofd ge worpen. De correspondent van de „N. R. Crt." aan het Russisch-Poolsch front seint Het is middernacht. Ik ben op het oogenblik in Friedrichshof aan de Duitsche grens ten Oosten van Ortelsburg. De Polen rukken hier met stormachtige snelheid op en overal in deze streek komen gedeelten van het vierde Russische leger over de grens in Duitschland. Ik heb van avond gegeten met een vandaag geinterneerd Russisch hoofdofficier, die nog 5 kilometer ten Oosten van Friedrichshof door Poolsche patroel- jes over de grens gedrongen was. Hij deelde mede, dat Bjelostock door de Polen genomen was. Dit was het laatste draadlooze bericht, dat hij ontvangen had. Indien het juist is, is het geheele vierde leger, dat zich met de uiterste inspanning langs de Duitsche grens voortbeweegt, verloren. Het bevel van dit leger luidt, dat het met een snel heid van 60 K.M. per dag zoo dicht mogelijk langs de Duitsche grens terug moet trekken. Het moet gevechten en verliezen zooveel moge lijk vermijden, maar niettemin zijn de verliezen die heUgeleden heeft volgens de leiders zeer aan zienlijk. Men krijgt hier niet alleen den indruk dat dit leger verloren is, als gevolg van de doorbraak der Polen op het front van het 15e leger. FEUILLETON. De schnldioe ontmaskerd. Uil het Engelsch vertaald. 39 „Gelooft u dan ook," vroeg ik, „dat hij schuldig is?" „Hoe kan ik anders?" barstte zij uit. "Wat mijn gevoel ook moge zeggen, mijn verstand staat voor de bewijzen. Getuigen dan niet alle feiten tegen hem? Is zijn misdaad niet zoo goed als bewezen? Wie moet het anders gedaan heb ben dan hij? Zou er een jury gevonden kunnen worden, die hem vrij sprak" „Ik vrees van niet" zei ik, terwijl Miss Simp- kinson van kleur verschoot „maar toch be weer ik, dat hij onschuldig is." „En waar zijn uw bewijzen?" vroeg Miss Simpkinson. Natuurlijk brandde ze van verlan gen om die te hooren. „Wie verdenkt u er dan van?" „Laat mij u eerst iets vragen," antwoordde ik. „Zeg mij eens bij al wat u dierbaar is op uw woord van eer, of u verdenking hebt op iemand anders." „Neen", zei zij uiterst verbaasd; „alleen op Philip. Mijn hart komt er tegen in opstand, maar mijn verstand zegt mij, dat het Philip zijn moet". Zooals men ziet, waren wij ai heel wat ver trouwelijker geworden. Ik geloofde volkomen in haar goede trouw. De stemming der Russen lijkt vrij wanhopig vaststaat wel dat er geen sprake meer van kan zijn bij Kolno stand te houden. Voor stand houden zal wel eerst de Njemen-linie in aan merking komen. Het is weinig waarschijnlijk dat de Russen die vandaag Cherzele trachten door te breken en verwoed tegen de Polen vechten, hun doel zul len bereiken. Het Poolsche communiqué van den 23sten meldt Noordelijk frontDe vijand beproefde de laatste dagen, zich aan de omsingeling te ont trekken en naar het Oosten door te breken. Onze ten Zuiden van Mlave opgestelde troepen wor den met buitengewone verbittering aangevallen doch onze 18de divisie infanterie sloeg den vijandelijken aanval met zware verliezen af. In de overige sectoren wierpen de bolsjewiki de wapenen weg en vluchtten in de grootste wanorde over de Duitsche grens. In de laatste dagen werden de 18de en en 33ste bolsjewisti sche divisie volkomen uiteengeslagen. De 54ste divisie werd gevangen genomen. Het comman do van het 5de Poolsche leger heeft tot dusver 20,000 gevangenen doorgezonden. Enkele dagen geleden zijn de staven der 18de en 54ste divisie gevangen genomen 8 regimentsvaandels, meer dan 2000 legerwagens, 100 machinegeweren, talrijke kanonnen en eenige stafarchieven vie len in onze handen. Centrum Afdeelingen van de 5de divisie infanterie versloegen bij Sniadovo de 11de Sovjet-divisie, welke verbitterden tegenstand bood en verschillende bajonetaanvallen deed. Het 55ste regiment scherpschutters veroverde 23 Augustus de stad Lomsja, waarbij eenige duizenden gevangenen benevens een enorme hoeveelheid oorlogsmateriaal in onze handen vielen. Bijzondere melding werd gemaakt van het heldhaftig gedrag der bevolking die aan de zijde van onze soldaten streed. Den 21 en Augustus deed de vijand met pant sertremen een aanval op Brest-Litovsk doch hij werd teruggeslagen. Het gevecht dat Maandag bij Chorzele werd gevoerd, was een poging van het ten Westen van de spoorlijn Chorzele-Mlava afgesneden 3e cavalleriecorps, door de Poolsche linie heen te breken. Deze poging is voor een groot deel ge lukt. Op den avond van 23 Augustus was het corps op den terugtocht naar Meszinez. De achtergebleven Russische manschappen vlucht ten over de Duitsche grens. Het aantal gein- terneerden bedraagt thans ongeveer 20.000 man. De bolsjewistische strijdkrachten, die zich in de streek van Mlawa en Soldau bevinden,trach ten aan de Poolsche legers te ontkomen. Hun verliezen aan gevangenen bedragen in twee dagen 11.000 man. Het grootste deel der Pool sche strijdkrachten heeft het gebied tusschen de Naref en den Boeg bezet. De strijd, welke zich bij de Naref ontwikkelt, zal beslissen over Het speet mij ontzettend, dat zij mij niet helpen kon. „Vergeef mijn schijnbare onbescheidenheid" zei ik, „maar het is voor mij van het grootste belang van u te hooren, wat de aanleiding was tot uw verwijdering van Philip Harvey en tot de verloving met zijn broer". Miss Simpkinson bloosde hevig. „Ik ben met Philip Harvey nooit verloofd geweest," zeide ze. „U kunt dat onmogelijk gehoord hebben. Ik verzoek u over war anders te spreken", Zij hield de hand voor de oogen om haar ont roering niet te laten merken, die hand beefde. Het hielp mij niet of ik al een poging deed om iets uit haar te krijgen. „Ik geloof dat Philip onschuldig is", herhaal de ik nog eens, voor ik wegging, maar ik weet nog niet, wien ik dan wel voor den schuldige moet houden. Mijn vermoedens zijn zoo vaag mogelijk". Plotseling haalde ik de copie van de letters P.H. uit mijn zak. „Is dat Philip Harvey's hand?" vroeg ik, „of Austin's?" „Hoe kan ik naar die twee letters oordeelen?" zei Miss Simpkinson. „Het is onzinnig, dat i te verwachten. Ik zou zeggen, dat de vorm van de letters van Philip was, maar het karakter van het schrift is ontegenzeggelijk van Austin" HOOFDSTUK XXIII. Een nieuw spoor. Miss Simpkinson had den wensch te kennen gegeven om Philip te zien. Als zij geweten had het lot van al de roode strijdkrachten, welke zich bevinden tiusschen de Naref en de Pruisi sche grens. De aanvallen der bolsjewiki aan de Strypa zijn mislukt. De Poolsche troepen die Brest- Litowsk hebben bezet, rukken versterkt voor waarts. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" verneemt uit Neidenburg De Russische Noordervleugel deed in den nacht van 24 Aug. een tegenaanval, welke met aanvankelijk succes bekroond is. Na zware gevechten ontruimden de Polen in den nacht hun stellingen tusschen Mlawa en Chozrele. In den corridor hebben hevige gevechten plaats, o.a. in de nabijheid van Neidenburg. Het schijnt dat zich hier een beslissende slag ont, wikkelt. Van Poolsche zijde wordt nader uit Warschau gemeld De onderhandelingen te Minsk kunnen als afgedaan worden beschouwd, daar er toch geen kans op vrede bestaat. De vertraging is door beide partijen veroorzaakt. Aanvankelijk wil den de Russen de onderhandelingen opschorten tot Warschau henomen zou zijn, doch, nadat de toestand gewijzigd was, waren zij bereid, onderhandelingen te voeren. Toen echter ver klaarden de Polen, dat zij de Russische voor waarden niet konden aannemen, totdat het punt betreffende de ontwapening uit de voorwaarden zou zijn geschrapt. Dit hebben de bolsjewiki afgeslagen. Een draadloos telegram uit Moskou zegt, dat aangezien Frankrijk niet in oorlog met Rusland is, elk Fransch officier die op het Poolsche front wordt gevangen genomen, op staanden voet zal worden doodgeschoten. D a n t z i g. De correspondent te Dantzig, van de „Voss. Ztg." meldt, dat een eskader van 14 groote Ame- rikaansche oorlogsschepen, waaronder drie slag schepen, vier kruisers en een torpedo-flotilje van de kust van Virginië met verzegelde orders naar de Oostzee is vertrokken. Het is aan geen twijfel onderheving, dat de plaats van bestemming Dantzig is, waar de aanwezigheid eener sterke Amerikaansche vloot- afdeeling noodzakelijk is gebleken. De in Dantzig aangekomen Amerikaansche transportschepen, waarvan het eene 1500, het andere 1800 immigranten aan boord had, aan wie de Poolsche regeering den toegang tot het land weigerde, wijl de mannen geen legerdienst wilden verrichten, zullen weer naar Amerika terugkeeren. Tegelijkertijd met de Poolsche passagiers heb ben de Amerikaansche schepen ook een lading legermateriaal meegebracht, over welks bestem ming niet gesproken wordt. Ten slotte verluidt, dat de Engelsche minister van Marine, Walter Long, die zich op het oogen blik in Kopenhagen ophoudt, zich binnen wei waar zij hem vinden kon, zou zij wel naar hem toe zijn gegaan. Daar dit bijna zeker zijn onmiddellijke gevangennemen ten gevolge zou hebben gehad zorgde ik wel haar er van on kundig te laten en, gelukkig voor ons allen, zag Philip toen ik hem had uitgelegd, dat het onmogelijk kon, dadelijk te goed in hoe ge vaarlijk het zou zijn om er zich tegen te verzetten Hij was in den grond een goede kerel en ik begon veel van hem te voelen in zijn ongeluk. Met allerlei voorzorgen keerde ik naar mijn hotel terug. Er bleef mij nu niets meer te doen over. Ik had het doel bereikt, waarvoor ik naar Parijs was gekomen. Mijn fac-simile was ge bleken juist te zijn; het verschil bestond, de letters op den koffer waren niet door Philip Harvey geschreven. Dit alles was niet te ontkennen. En zoo on gelooflijk als het mocht schijnen, indien het was dat het schrift niet van Philip was scheen alles de overige omstandigheden, het getuigenis van Miss Simpkinson van daareven onafwijs baar samen te loopen tot de gevolgtrekking, dat het van Austin moest zijn. De expert be weerde wel van niet, maar ik hechtte'niet veel aan zijn oordeel. Voor het oogenblik kon ik dus niets anders doen dan horen, dat Philip naar Marseilles kwam. 's Middags verscheen Austin ondanks den Zondag de spanning deed hem over het bezwaar, dat het Sabbath eas heenstappen. Hij zocht ons in het hotel op en bevestigde mijn verklaring, dat de kast in zijn tante's kamer vol was met Philips boeken dezelfde boeken, die Philip beweerde 's Zater dags in zijn koffer gepakt te hebben. Zelfs de nige dagen naar Dantzig zal begeven om zich van den toestand aldaar op de hoogte te stellen. De onderhandelingen te Minsk. De correspondent te Warschau van de „Daily Chronicle" meldt, dat volgens loopende geruch ten, de bolsjewistische gedelegeerden te Minsk eenige van hun voorwaarden matigen in het bijzonder die welke betrekking hebben op art. 4 (de arbeidersmilitie). Naar de bladen uit Warschau melden, heeft het Bolsjewistische leger ten westen van Mlawa met den commandant der Poolsche troepen, generaal Zikorski, onderhandelingen aange knoopt over een capitulatie. Het betrokken Bolsjewistische leger is ongeveer 50.000 man sterk. DE CONFERENTIE VAN DE OOSTZEE- STATËN TE RIGA. Uit Riga wordt gemeld, dat na de toetreding der Oekraine, thans zes staten aan de conferentie der Oost-Zee-Staten deelnemen, nl. Rinland, Estland, Letland, Lithauen,Polen en de Oekraine In de voltallige zitting van den 21sten Augustus hebben de Oekrainsche afgevaardig den voor de eerste maal aan de besprekingen deel genomen, te weten de minister van Binnen- landsche zaken Salikofski, de Öekrainische Con sul te Riga Kedrogski, benevens de hoogleeraar Dobrillofski. De conferentie heeft overeenkomsten aange nomen, betreffende de samenwerking der we tenschappelijke inrichtingen en de bescher ming der cultureele belangen, De sub-commissie voor handelsaangelegen heden heeft eenige moties aangenomen, strek kende tot oprichting van kamers van koophan del en handelsbeurzen. De conferentie hoopt haar werkzaamheden den lsten September te hebben beëindigd. Balfour heeft gister aan de Sovjet-delegatie te Londen een nota gezonden betreffende de besprekingen welke hebben plaats gehad tus schen Lloyd George en Giolitti. Hij legde er den nadruk op, dat de voorwaarden, welke de regeering van Sovjet-Rusland aan Polen wil opleggen, in strijd zijn met die, welke Kamenef namens de Russische regeering aan de Britsche regeering heeft medegedeeld. Namens den premier vroeg Balfour of het juist was, dat de thans voor Polen opgestelde voorwaarden het karakter dragen, dat Giolit ti en Lloyd George er aan toekennen. Van het antwoord op deze vraag zou de toekomstige, politiek van de Britsche regeering afhangen Een antwoord wordt verwacht tot uiterlijk Vrijdag 27 Augustus. DE GEALLIEERDEN EN RUSlU'ND. De Fransche pers bespreekt het resultaat van de conferentie te Luzern De Matin" zegtDe officieele mededeelin- brieven en geschenken had hij er bij gevonden. Hij gaf ze ten bewijze aan zijn broer af. Nooit nog voordat ik Philip's gezicht zag op dat mo ment, had ik beseft hoe iemand zich tegen alle bewijzen in nog kan vastklampen aan een schijn van hoop. Wij brachten den armen jongen naar het Gare de Lyon en bleven bij hem tot hij met sneltrein vertrok. Austin had hem honderd pond gegeve en beloofd hem nog twee honderd pond te zenden bij zijn aankomst te Monte Video. We hadden nl. de Argentijnsche Republiek voor hem uitgekozen Toen de trein in beweging kwam, leunde Philip uit het portier. „Austin zei hij „ik kan het mij maar niet begrijpen, geloof jij werkelijk dat ik het gedaan heb?" Austin Harvey barstte in tranen uit. Geen woord werd er meer gesproken. De trein verdween uit het gezicht. Ik trok Austin mee uit den kring van nieuwsgierigen zoo vlug ik maar kon. „Arme kerel hoorde ik zeggen „Zeker zijn broer." Toen we naar het Gare du Nord reden want het was ons plan met den nachttrein naar Engeland terug te gaan vroeg ik of de politie het huis van zijn tante nog niet bezocht had. „Ja zeker", zeide Austin, „het schijnt, dat ze daar gisteren huiszoeking hebben gehouden Er liep iemand op wacht toen ik er uit kwam." „Dan zal hij in Marseilles aangehouden wor den", zei ik. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1