Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis-Ongevallenverzekering fonn m rinn ztïrJi, i £UU iöU -'.1, 43ste Jaargang. Donderdag 26 Augustus 1920. No. 12825. De schuldige ontmaskerd. FEUILLETO m m Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 89. Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels ƒ1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden toegezonden. Incassokosten worden berekend. per regel, op aanvrage hq levenslangs geheele invaliditeit De verzekering wotdt gewaarborgd doo» de Hollandsche Algemeen» Verzekerlng»fc«"^ tt Sthladam. bq verllesgj van een wqsvingev bq veilles van eiken ande ven vingev; Buitenlandsch Nieuws. POLEN EN RUSLAND. De Poolse he overwinning. Het staat nu wel vast, dat de Russische legers, die tegen Warschau oprukken, door de Polen volkomen uit elkaar zijn geslagen en er voorloo- pig voor de onafhankelijkheid der Poolsche natie geen gevaar meer te duchten is. Te Warschau is men van oordeel, dat de Pool sche opmarsch ten einde is gebracht. Alleen in het Zuiden, waar Boedienny's ruiterij nog over de Zbrucz uit Oost-Galicië wordt voortgedreven, is er voor de Polen nog wat van belang te doen. Op het noordelijk front zijn de Russische legers in een staat van ontbinding hun opper bevelhebber is onderhandelingen met generaal Sikorsky begonnen over hun capitulatie. Naar Reuter van bevoegde zijde verneemt, hebben de Polen 63000 gevangenen ge maakt, 200 kanonnen en 10.000 machi negeweren vermeesterd. Een levendige beschrijving van de débacle van het Russische leger geeft de oorlogscorrespon dent van de ,,N. R. Crt.". Hij seint dd. 24 dezer uit Lyck Niet alleen het aan de Duitsche grens ope- reerende vierde Russische leger heeft afgedaan, maar vandaag zijn overal gedeelten aangetrof fen van het links van het vierde strijdende, vijftiende leger, dat voor een groot gedeelte naar Duitschland opgedrongen wordt. De inne ming van Bialystok door de Polen heeft aan al deze troepen den weg afgesloten en vroeger of later moeten zij toch de Duitsche grens over. Wat ik vandaag gezien heb, komt neer op (vi vernietiging van den Russischen rechter vleugel. Terwijl ik dit schrijf, komt uit de nabijheid nog van tijd tot tijd wat kanongebulder. Dat zijn gedeelten van de trotsche 12de divisie, die toen deze divisie de grens overschreed, rechts- omkeerd gemaakt hebben en voor de laatste maal de Polen aangevallen en hun uit Szcuszyn geworpen hebben. Zij kunnen echter ook niet aan hun lot ontkomen. Zij zullen tenslotte toe vlucht moeten zoeken op Duitsch gebied. Geen bolsjewieksche troep waagt het er op zich door de Polen gevangen te laten nemen. Vluchtend en om toelating verzoekend komen ook Poolsche Joden bij de grenstollen, daar zij van de Pool sche troepen het ergste vreezen. Zij worden echter slechts zelden toegelaten, gedeeltelijk omdat' de reglementen het verbiedep, gedeel telijk ook omdat de stemming van de grens wacht zeer anti-semitisch is. Overal in het Oost-Pruisisch grensgebied en in de steden dieper in het land ziet men thans Russische uniformen. Ook hier, waar de Duit sche be-olking niet door de nederlaag der Russen getroffen wordt heerscht groote sympathie voor hen. Minder hartstochtelijk, maar toch even Uil hei Engelsch vertaald. 40 „Dat meent u toch niet" riep hij uit. „Dat kunt u niet meenen". En weer barstte hij uit in tranen. Zijn zenuwgestel scheen vreeselijk ge schokt. Toen wij het station bereikten,wilde hij kaart jes nemen voor ons beiden. Hij ging naar het loket om ze te vragen en ik bleef toekijken, ook al omdat ik sedert dien ochtend een nieuwe belangstelling voor Austin had. Ik zag hem zijn zakboek uithalen, betalen, de kaartjes en het wisselgeld opnemen alles met de lin kerhand. Hij was niet uitsluitend linksch, dat weet ik zeker; maar nu zag ik hem met eigen oogen voortdurend zijn linkerhand gebrui ken in plaats van de rechter. Van dat oogenblik af, wa* ik overtuigd, dat ondanks alle schijn bare tegenspraak en onwaarschijnlijkheid, Austin Harvey zou blijken de moordenaar te zijn. HOOFDSTUK XXIV. Het getuigenis van de ongelukkige Luey. Wij namen afscheid van elkaar aan het sta tion Charing Cross. Austin ging terug naar huis, en ik bleef in Londen bericht afwachten van de inscheping van Philip te Marseille. „Er ia geen contract van uitlevering, zooals j beslist, betreurt men hun nederlaag en er heerscht hier ook een angstige stemming. Vandaag heb ik het over de grens komen van de twaalfde divisie gezien. Zij heeft Soldau genomen en was over Strasburg verder opgerukt. Het was het élitekorps van het vierde leger en ook vandaag was zij nog indrukwekkend om aan te zien. Zij maakte in het geheel niet den indruk van een verslagen troep, behalve dan de sombere gezichten van vele hoogere officie ren. Het was een prachtig menschen- en paar- den-materiaal, ofschoon de sporen van een lan gen veldtocht natuurlijk wel zichtbaar waren. De marschorde en de houding van de troepen waren onberispelijk. De uitrusting en zelfs de kleeren en schoenen waren zeer goed. Geen enkel leger had zich over zulke troepen behoe ven te schamen en nooit heb ik op veldtochten soldaten-typen gezien, die minder van wilde horden hadden. Dank zij het van ouds bekende taaie weerstandvermogen, dat Russische legers bij nederlagen aan den dag leggen, was noch de tucht noch de samenhang der troepen ook maar in het minst aangetast, toen ze ter inter- neering aan kwamen marcheeren. Het was een vloed van menschen, wagens en paarden, een eindelooze legertrein met post en technische afdeelingen, die snel onder een stroomende regen van de grensplaats Schwidders over Bialla het land introkken. Zij kwamen van het ver zamelpunt Kolno, waar de Russen, die niet ver^ moed hadden, dat zij omsingeld waren, gehoopt hadden den terugtocht voorloopig te kunnen staken. Aan vele regimenten viel het hard den beslissenden stap tot interneering te doen. Zij bleven lang gekampeerd vóór de plaats, waar de grens overschreden wordt, scholden op de troepenafdeelingen, die het eerst de grens over gingen, maar moesten toch alle volgen, met uit zondering van de troep, die, gelijk boven ver meld, vanmiddag nog met machinegeweren en Poolsche kanonnen een nutteloozen aanval tegen de oprukkende Polen ondernam. Volgens Russische mededeelingen waren van ochtend, in den hoek, waar ik mij op het oogen blik bevind, zevenduizend man afgesneden. Het geheele aantal der geinterneerden of afge- snedenen van beide legers bedraagt zeker ver scheidene tienduizenden. De Russen, die uit strategisch oogpunt, een waaghalzerij ondernomen hadden door een leger door de smalle opening tusschen Nowo-Geor- giefski en de Duitsche grens te doen oprukken, ondergaan thans al de gevolgen van het verlies van hun gevaarlijk spel. Voor Duitschland is het binnenkomen van tienduizenden Russen, die gevoed moeten wor den een zware last. Deze wordt echter aanzien lijk verlicht, doordat de Russen vele duizenden, gedeeltelijk zeer goede en zeer bruikbare, paar den meebrengen. Er zal echter scherp op toege zien moeten worden, dat deze niet in verkeerde u bekend zal zijn had Austin tegen mij gezegd toen wij door Kent heen stoomden.,,Zoodra wij weten dat hij in veiligheid is, kunnen wij de geschiedenis in alle bijzonderheden openbaar maken. Het is eenvoudig een kwestie van doodslag. En het is veel beter in eens de waarheid te vertellen dan vergeefs te trachten die te verhelen". „De politie zal u die moeite wel besparen", antwoordde ik. „Die zal uw broer al lang open lijk in staat van beschuldiging hebben gesteld, voordat hij Monte Video bereikt heeft". „Als dat Uw meening is wat staat ons dan nu te doen? vroeg Austin. Ik antwoordde niet. Ja, wat stond ons te doen! Dat vroeg ik mijzelf ook vootdurend af. Hoe meer ik op Austin lette, hoe meer ik over tuigd werd, dat hij maar ten deele linksch was. Die eigenaardigheid was blijkbaar maar een gevolg van aanwendsel in zijn jongensjaren, dat hij op lateren leeftijd weer bijna verleerd had. Het kwam alleen aan den dag onder den invloed van opwinding. Zoo kwam het dan ook, dat ik het nog niet had opgemerkt bij de weinige gelegenheid, dat ik hem had ontmoet. Wij scheidden zooals ik al zeide, te Charing Cross en ik ging naar mijn woning. Ik kon op 'toogen- blik niets doen en toch besefte ik wel, dat ik niet mocht rusten eer ik de waarheid had ont dekt. Hoe kon Austin zijn tante vermoord heb ben? Wanneer? En waar? Was het dan niet ten volle bewezen, dat Miss Raynell en Philip dien Zondagnacht in het huis hadden geslapen en dat de koffer met het lijk er Maandagmorgen uit was gedragen? Austin was voor het ontbijt bij zijn broer gekomen, maar het stond vast, handen komen. Want daar het militaire toe zicht nog onvoldoende was, verzamelde de grens bevolking zich overal rondom losse troepen van binnenkomende Russen en maakte jacht op goede en vooral gemakkelijk verkoopbare paar den. Ik heb onverkwikkelijke dingen bijgewoond Bij de uitgestrektheid van de grens en de ont binding van groote gedeelten van het verslagen leger is een voldoende controle niet mogelijk. Het doet hier sterk denken aan een groote schipbreuk, waarbij strandjutters hun slag trachten te slaan. De onderhandelingen te Minsk. Te Londen wordt algemeen aangenomen, dat de onderhandelingen te Minsk zullen wor den afgebroken, tengevolge van de keer in de krijgskans. Naar de Warschausche correspondent van de „Morning Post" meldt heeft Prins Sapieha, de Poolsche minister van buitenlandsche zaken reeds een draadloos telegram aan de Sowjet- regeering gezonden, waarin hij voorstelt de vredesconferentie naar Warschau te verplaatsen, zulks met het oog op de gebrekkige verbindin gen tusschen Minsk en Warschau. DE GEALLIEERDEN EN RUSLAND. Naar de „Daily Express" meldt hebben als een gevolg van den brief van Balfour Krassin en Kamenef om hun paspoort gevraagd teneinde Vrijdag te vertrekken, tenzij voor dien tijd de houding der Brtische regeering mocht veranderen. Reuter seint nog uit Londen Kamenef en Krassin geven voor, dat de toe stand, welke geschapen is door Balfour's tele gram aan de sowjet-regeering, hun vertrek uit Londen tengevolge moet hebben. Zij houden vol, dat de houding der Engelsche regeering gewijzigd is in den zin van de Fran- sche zienswijze tengevolge van de verandering in den militairen toestand. Dit wordt van be voegde zijde ontkend. Verklaard wordt, dat de houding van de Engelsche regeering onver anderd is en in geen enkel opzicht is afgeweken. De Britsche regeering verlangt alleen, dat er niet in beginsel zal worden afgeweken van de oorspronkelijke Russische vredesvoorwaarden, gelijk geschiedt door den eisch dat de burger lijke militie uit arbeiders en boeren zal worden samengesteld. Wat Dantzig betreft verlangt de Britsche regeering alleen, in over eenstemming met Italië en Frankrijk, dat het verdrag van Versailles zal worden nagekomen. De Russische afgezanten verklaren, dat men twijfel heeft getoond nopens hun goede trouw en die hunner regeering, zonder dat daarvoor eenige grond bestaat, en in dat geval, zeggen zij, is het doelloos voor hen om te Londen te blijven. Terzelfdertijd, zegt de diplomatieke corres pondent van de „Evening-Standard", is aan dat toen de moord al gebeurd was.Het heele geval was raadselachtig dan ooit. Ik begon er bijna aan te wanhopen dat ik ooit de oplossing zou zien. Toch werkte ik de zaak nauwkeurig voor mij uit, voor zoover het mij mogelijk was. Het was niet mijn schuld, dat ik van den beginne afgedwaald was. Alle omstandigheden hadden tegen Philip getuigd. Geen sterveling noch Philip, noch Miss Simpkinson, en veel minder nog de overheid had in eenig opzicht verdenking op den hoofdonderwijzer. Er was geen reden geweest om hem te verdenken Een ding stond vast als Austin Harvey wer kelijk zijn tante vermoord had, dan was hij een van de grootste komedianten en hartelooze schurken uit drie koninkrijken. Want het was duidelijk dat hij zijn uiterste best had ge daan om zoowelPhilip als mij er van te overtuigen dat Philip de schuldige was. Met taaie vol harding had hij zijn theorie van een misdaad zonder voorbedachten rade en zelfs bijna zon der bewustheid aan het door den drank beneveld brein van zijn brper opgedrongen, en dat was hem nog betrekkelijk makkelijk gevallen met behulp van de omstandigheden en de ervarin gen van vroeger. Ik kon mij nog wel verklaren hoe hij Philip had weten te bewerken, maar ik kon niet begrijpen hoe hij gelegenheid had gehad voor den moord zelf. De beweegreden, die mij zoo duister was geweest bij Philip, was bij hem niet moeilijk te vinden. Austin had wellicht reden gehad te vreezen, dat zijn tante een verbintenis tus schen zijn broer en Edith zou weten te bewerken. De veronderstelling dat Philip de oude dame in Britsche officieele kringen toevertrouwd, dat de sowjetregeering niet onverbrekelijk getrouwd is aan het plan voor de Poolsche burgermilitie dat belichaamd is in wat genoemd worden proef-voorwaarden voor Polen. Er zijn aanwij zingen, zegt de correspondent, van een aanzien lijk „inbinden' van de sowjetregeering. Hij voegt er aan toe, dat er gegronde redenen zijn voor de verklaring, dat de vredesbesprekingen binnenkort naar Warschau verplaatst zullen worden. Er bestaat nu toch nog hoop dat Rusland met de geallieerden tot overeenstemming zal komen. In een uitvoerige nota, door de Russische regeering 25 Aug. naar Londen gezonden, wordt een overzicht gegeven van het standpunt van Rusland in zake de vredeskwestie. Aan het slot van deze nota deelt Rusland mede, dat het afziet van zijn eisch aan Polen, betreffende de bewapening der Poolsche ar beiders. Hiermede zou dus een der belangrijkste strui kelblokken voor een vrede tusschen de Polen en Russen komen te vervallen. Geheel in strijd met deze meer welwillende houding der Russische regeering is een oproep aan de Russische bevolking om den strijd op nieuw aan te binden. In een bekendmaking van de Russische re geering, welke draadloos uit Moskou is geseind, wordt gezegd Thans moeten wij waarborgen tegen een nieu wen overval eischen. Wij gelooven in den Pool- schen arbeider en verlangen, dat hij gewapend zal worden, maar in de Poolsche bourgeoisie gelooven wij niet, wier delegatie zelfs op het oogenblik den vrede saboteert. Haar delegatie is begonnen den vrede meer te saboteeren naar gelang zij onze nederlagen van de laatste dagen zag. Daarom moeten wij aan dit front een be slissende strijd aanbinden. Wij moeten ons roode leger ondersteunen. Onze eerste politieke plicht is de strijd tegen de dieven van de Witte garde. Op de Moskousche gouvernementsconferentie werd velgens een bericht van Boucharin over den internationalen toestand en de kwesties der Russische communistische partij in verband met den toestand van het oogenblik de volgende resolutie aangenomen Overwegende, dat ons Westerleger, ten ge volge van den steun van Polen door de Fransche regeering, zware verliezen geleden heeft, terwijl het front van Wrangel eveneens van groot be lang wordt en het Koeban- en Donezgebied wordt bedreigd, houdt de partijconferentie het voor absoluut noodzakelijk, het Westfront met alle middelen te ondersteunen, en tegelijkertijd Wrangel's front te vernietigen. Alle partij-organisaties worden uitgenoodigd een snelle partij-mobilisatie door te voeren en drift zou hebben gedood, was nooit'waarschijn lijk voorgekomen. Maar een hoofdonderwijzer. En dat nog wel een man met zoo'n innemend en openhartig voorkomen, met zulke heldere oogen en zoo'n vriendelijke stem. Ik voelde, dat ik onweerlegbare bewijzen zou moeten heb ben, voordat ik zelfs mijzelf zou kunnen over tuigen, dat ik niet weer op een dwaalspoor was. Aan den anderen kant besefte ik even diep, dat als de beschuldiging waar was, de schurk mij nooit mocht ontsnappen. Want nooit zou dan iemand meer verdiend hebben gehangen te worden. Ik moest trachten te weten te komen waar Austin Harvey dien Zondagnacht geweest was. Ik moest een alibi vinden. Als hij onschul dig was, zou niets gemakkelijker zijn dan dat Ik zou geen rust kunnen vinden voor dit uit gemaakt was. Ik besloot dus onmiddellijk naarSouthend te vertrekken. Om zes uur in den morgen was ik in Londen aangekomen en ik had daarna een paar uur te bed gelegen.Ik stond haastig weer op en was om 10 uur op weg naar het stadje. Ik telegrafeerde naar Austin Harvey dat ik om vijf uur bij hem zou zijn. Zoodoende had ik nog eenige uren ongestoord voor mij. Ik was bang dat ik hem onverhoeds op straat zou tegenkomen en zijn achterdocht opwekken, als hij niets van mijn komst wist. Zoodra ik het telegram had verzonden, be sefte ik, dat ik een dwaasheid had begaan. Ik maak hier melding van, omdat ik graag alles wil vertellen precies zooals het gebeurd is, (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 1