de kwestie der versterking van het front tegen Wrangel toe te lichten. Het leger van Wrangel. De correspondent van de „Times" te Con- stantinopel bericht, dat de tusschen generaal Wrangel en den Kozakken-Hetman gesloten overeenkomst reeds ten gevolge heeft gehad dat drie expedities met succes geland zijn en krachtigen steun hebben verleend aan de Koebansche en Tereksche kozakken. De eerste expeditie welke aan land ging ten Z. van Jeisk (aan de Zee van Azof) is vooruitgerukt tot halver wege Tichorjerskaja de tweede is geland bij Anapa, ten Noord-Westen van Novorossisk en bedreigt deze stad de derde is geland ten Zui den van Sotsjia, 130 mijlen ten Zuiden van No vorossisk. Een officieel communiqué van generaal Wran gel aan de kust van de Zee van Azov luidt Onze troepen trekken voort te midden in het Koebangebied. In de streek van Wolnowacht ondernam de vijand tegen-aanvallen, maar werd teruggeslagen. Bij Tsjernigofka hebben wij een geheel regi ment gevangen gemaakt. In de streek van Jekaterinoslaf tot Novo- Moskofsk ten Noorden van Alexandrofsk zijn groote opstanden uitgebroken tegen de bolsje- wiki. AMERIKA. Men verneemt uit New-York Vermoedelijk zal de uitvoering van de wet op het verbod op den verkoop van sterken drank in de V. S. een groot fiasco blijken. Reeds thans wordt het bedrag, noodig voor de uitvoering van de wet, op minstens 10 maal meer geraamd, dan er voor is uitgetrokken. De bekende direc teur van het Knickerbocker hotel te New-York, James Reegan, verklaarde in een onderhoud te Londen, dat de verbodswet ongetwijfeld binnen kort zal worden opgeheven. DUITSCHLAND. De rijkspresident heeft een oproep gericht tot het Duitsche volk, waarin hij op de ernstige beteekenis van de ontwapeningswet en de onaf zienbare gevolgen wijst, wanneer de ontwapening niet gelukt. In den oproep heet hetZij, die hun vaderland niet opnieuw wegens het niet uitvoeren van deze wet in ernstige gevaren willen brengen, mogen zich niet aan de ontwa peningswet onttrekken. Op gelijke wijze zal tegen ieder, onverschillig of hij rechtsch of linksch is, opgetreden worden en zullen hem de zware straffen van de ons in Spa afgedwongen wet treffen. BELGIE. De minister van nationale verdediging, Jan son, is Woensdagochtend door den koning ont vangen. Naar verluidt zou ook hij voornemens zijn af te treden. HONGARIJE. De Hongaarsche pers, aldus een bericht van het Boedapester Korrb., begroet met vreugde de mogelijkheid van een toenadering tot Roe menië. De Pester Lloyd verheugt er zich over dat de Roemeensch» regeering en de Roemeensche openbare meening blijkbaar niet langer be- heerscht worden door den haat tegen Hongarije en dat men te Bucarest bereid is met andere volkeren samen te werken voor de belangen der beschaffing. Het belang van een toenadering tot Roemenië is des te grooter omdat men in Zekere Slavische centra nog steeds even vijan dig blijft. Men hoede zich echter voor al te groote verwachtingen. In Szozat schrijft Goenboes, de voorzitter van de Hongaarsche weerbaarheidsbonden, dat Hon garije met al zijn buren in vrede wil leven en er zich ten zeerste over verheugt dat de rij van vijandige Balkanstaten,waardoor het is omringd, nu schijnt te zullen doorbroken worden.' Voor Hongarije kan een verbond met Oos tenrijk niet in aanmerking komendaartoe heerscht in dit land nog steeds te sterke bols jewistische geest. Men heeft dan nog de keuze tusschen Zuid-Slavië en Roemenië de geogra- phische gesteldheid wijst eerder op een verbond met Zuid-Slavie, maar de bolsjewistische be dreiging en de situatie in Zevenburgen zal ons het verbond met Roemenië misschien makke lijker maken. ALLERLEI1 De Matin" verneemt uit Bern, dat in een geheime bijeenkomst van de voornaamste aanhangers van ex-koning Gonstantijn in Zwit serland bij Luzern de aanslag op Venizelos is beraamd. Verscheidene geestverwanten waren uit Griekenland daarvoor overgekomen. Ook prins André woonde ze bij. De vergadering meen de, dat Constantijn pas na den dood van Vene zelos weer den troon kon bestijgen. Alle mid delen waren daarvoor goed. Ex-koning Con stantijnwerd van het plan op de hoogte gesteld De regeeringspresident van Dusseldorp heeft in overleg mét de mijnwerkersbonden het wekelijksch rantsoen brood voor de volgende week van 4 tot 372 pond verminderd. Uit Londen meldt men, dat gisteren een aanvang is gemaakt met de stemming onder de mijnwerkers over de vraag of de staking al of niet zal worden afgekondigd. In Yorkshire werd reeds eergister gestemd. Er heerscht daar weinig geestdrift voor een staking. Incidenten deden zich niet voor. Over twee dagen kan de uitslag van de stemming worden bekend gemaakt Binnenland. MESOPOTAMIE. Tengevolge van de onrust in Mesopotamië zoo wordt uit bevoegde bron verzekerd, zal de regeering Sir Percy Cox, den eersten, vertegenwoordiger te Teheran overwijld daar heen zenden. Hij zal vergezeld worden door Philby, een der bekendste kenners van Arabi sche toestanden. Men erkent, dat de persoon lijke factor meer dan iets anders tot een spoedig oplossing der huidige moeilijkheden zal bijdra gen. Cox en Philby krijgen geheel vrije volmacht. Het aanvankelijk voorstel omeen raad van state en een volksvertegenwoordiging volgens algemeen kiesrecht in te stellen te Bagdad is aan het oordeel van Cox overgelaten. Men wijst er op, dat Cox er toe zou kunnen besluiten dit te vervangen door een zuiver Arabisch bestuur onder Britsche voorlichting. In verband hiermee wijst de „Westminster Gazette" er op, dat het zonderling is, dat de Arabieren in Mesopotamië teekenen van op standigheid vertoonen, terwijl de Arabieren aan den anderen kant van de Jordaan verzoekschrif ten tot Sir Herbert Samuel richten, om het Britsche bestuur in hun richting uit te breiden. De politiek, die in Sir Herbert's antwoord om schreven wordt, beteekent het verleenen van allen mogelijken vriendschappelijken steun aan de Arabieren bij hun taak om te leeren zich zelf te regeeren. Een klein aantal politiek geschoolde officieren zal beschikbaar gesteld worden om de Arabieren te helpen bij de inrichting van hun verdediging, hun bestuursinstellingen, de recht spraak en den handel. Dit is volgens het blad de juiste weg. Het beperkt de Engelsche ver antwoordelijkheid tot een minimum, moet de politieke ontwikkeling der Arabieren verhaasten en zal hen aan ons binden door vriendschaps banden, welke door geen enkel element van dwang worden doorkruist. Lageronderwijswet. Blijkens het voorloopig verslag van de afdee- lingen der Eerste Kamer over het ontwerp van wet, houdende eene nieuwe wettelijke regeling van het algemeen vormend lager onderwijs wordt alle lof gebracht aan den minister, die met voortvarendheid aan het voorschrift der Grondwet heeft voldaan en wien voor de samen stelling en verdediging van zijn wetsontwerp grootelijks hulde toekomt. Zijne houding bij de verdediging in de Tweede Kamer, zoo werd gezegd, kan als model voor den omgang van een bewindsman met de volksvertegenwoordiging gelden. Het breede standpunt, door den minis ter ten aanzien van deze wet ingenomen, vond evenzeer waardeering. Intusschen waren niet allen ingenomen met de pacificatie, zooals die in dit wetsontwerp is neergelegd en evenmin oogstte het ontwerp in alle opzichten bijval. Zoo konden eenige leden, die voorstanders waren van de pacificatie, zoo als men zich die van vrijzinnige zijde had ge dacht, zich met de thans voorgestelde oplossing bezwaarlijk vereenigen. Zij hebben gehoopt, na de totstandkoming der wet noch van over wonnenen, noch van overwinnaars sprake zou kunnen zijn, maar naar hunne meening zal het bijzonder onderwijs nu in verschillende opzich ten een voorsprong krijgen op het openbare. Om die reden behielden zij zich hunne stem over het ontwerp voor de in hoop,dat er uit de me morie van antwoord moge blijken, dat er over eenstemming van gedacht tusschen hen en den minister bestaat, of dat de laatstgenoemde althans voor hunne bezwaren zooveel gevoelt, dat hij bevredigende toezeggingen wil doen voor de toekomst. In de eerste plaats gold hun bezwaar de z.g. financieele gelijkstelling. Naar het hun voor kwam, kan daarvan bij deze pacificatie geen sprake zijn. Bij het bijzonder onderwijs toch zal het nog mogelijk zijn, dat de onderwijzers behalve het salaris uit de openbare kas nog bij dragen ontvangen uit particuliere fondsen. Een ander bezwaar tegen de voorgestelde oplossing werd gezien in de regeling betreffende het z.g. overnemen van de bestaande bijzondere scholen. Ongelijke bejegening van het bijzonder en van het openbaar onderwijs werd ver der gezien in het feit dat voor de openbare scho len het ambulantisme is verboden, terwijl zulks voor de bijzondere scholen wordt toegelaten. Van vrijzinnige zijde werd nog opgemerkt, dat langzamerhand drang is gekomen naar godsdienstonderwijs. Daaraan wordt thans te gemoet gekomen door het onderhavige wetsont werp, maar de leden hier aan het woord meen den, dat dit geene bevrediging zal kunnen schen ken aan de anti-revolutionaire partij, daar die thans niet verkrijgt wat in de zeventiger jaren door heaar werd gepropageerd. Een bezwaar van meer algemeenen aard tegen dit wetsontwerp is, of de financiën der gemeenten niet op eene te zware proef zullen worden ge steld. Van verschillende zijden werd voorzien, dat wanneer dit ontwerp tot wet zal zijn verheven, het onderwijs meer en meer zal verbrokkelen^ immers bijna iedereen zal dan kunnen vorderen, dat eene school naar zijn geest wordt opgericht Enkele leden spraken er hun leedwezen over uit, dat de bij dit ontwerp feitelijk ingevoerde eenheidsschool niet meer ruimte, meer vrijheid van beweging en meer differentiatie, met het oog op de verschillende behoeften in de maat schappij, toelaat Dat de opleiding aanmerkelijk wordt ver beterd, werd door vele leden toegejuicht Juist nu het algemeene peil van het onder wijzerscorps wordt verhoogd, werd door eenige leden temeer betreurd, dat in de 1ste en 2de klasse (en soms zelfs in de 3de klasse) onderwij zeressen met akte I zullen optreden. Door velen werd betreurd, dat de Fransche taal niet is opgenomen onder de verplichte leervakken. Alle leden juichten het instellen van een zevende leerjaar toe en velen betreurden, dat de minister niet nog verder was gegaan en er een achtste aan had toegevoegd, zij het dan ook met een langen overgangstermijn. Sommigen betreurden, dat niet een kleiner aan tal leerlingen dan 45 per onderwijzer is vastge steld. Wat de salarissen betreft, welke voortaan bij K. B. zullen worden geregeld, sprak men den wensch uit, dat die regeling, zonder in overdrij ving te vervallen, onbekrompen en royaal zou zijn, zoodat de onderwijzersstand onbezorgd zal kunnen leven. Verwachtte men thans, dat alle kinderen be slist voldoend onderwijs zouden kunnen genie ten, men wees er op dat dit niet voldoende is en ook hunne sociale verzorging t.w. kleeding, voeding e.d. wettelijk dient te worden geregeld Van andere zijde werd hiertegen opgekomen De vorstin van Bentheim. De vorstin van Bentheim, die gedurende eenige dagen de gast is geweest, van hare zus ter, de koningin-moeder, heeft gister het Paleis Soestdijk verlaten om naar Duitschland terug te keeren. De koningin-moeder deed hare zus ter per automobiel uitgeleide tot station Amers foort. Openbaar slachthuis te Enschedé. In de vergadering van den Raad der ge meente Enschede, werd op voorstel van B. en W. besloten tot den bouw van een openbaar slachthuis, waarvan de stichtingskosten zijn geraamd op f 587.000. Voorts verleende de raad een afzonderlijk crediet van f25.000 voor den bouw van een directeurswoning. De kosten van een en ander zullen bestreden worden uit een geldleening, indien voor het doel geen Rijksvoorschot kan worden verkregen Regeeringsmeel en -bloem. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald lo. dat met ingang van 1 September voor regeeringsmeel als inkoopprijs voor gemeenten, bedoeld in artikel 3 der Distributiewet 1916, zal gelden de pijs van 34.15 per 100 K.G. af fa briek 2o. dat de in artikel 3 der distributiewet 1916 bedoelde verkoopprijs voor regeeringsmeel voor gemeenten met ingang van 1 September wordt vastgesteld op 25 per 100 K.G. af fa briek 3o. dat de prijs, waarvoor de regeerings- bloem aan de gemeenten geleverd moet worden, met ingang van 1 September wordt bepaald op 43 per 100 K.G. af abriek. Rijkscommissie verruiming en regularisatie van werkgelegenheid. De minister van arbeid heeft benoemd tot vertegenwoordiger van zijn departement in de Rijkscommissie voor verruiming en regulari satie van werkgelegenheid, den heer H. van der Kaa, c.i., benoemd hoofdinspecteur nij het Staatstoezicht op de Volksgezondheid. De uitsluiting in de bouwvakken. Men meldt ons uit Amsterdam De Centrale Raad adviseert de uitsluiting voor de leden van de moderne en neutrale werk nemersorganisaties op te heffen, zoodat van heden af maatregelen worden getroffen om de werklieden aan den arbeid te laten gaan. Leden van syndicalistische vereenigingen blijven dus uitgesloten. De nieuwe Japansche gezant te 's-Gravenhagc. Vermoedelijk zal de Japansche consul-gene raal te Mukden, Akatsuki, worden benoemd tot gezant te 's-Gravenhage. Pensioenstorting rijksambtenaren. In de jongste vergadering van de centrale commissie voor georganiseerd overleg is, naar het „Hdbl." meldt, met algemeene stemmen besloten, de regeering te adviseeren, van de rijksambtenaren niet meer de 7 pet. storting voor het weduwen- en weezenfonds te heffen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. bracht f 136,471/J. levens maakt zij dankbaar melding van een nagekomen gift van f 10. Degenen die nog blauwe busjes dervacantie- kolonie in huis hebben, welke gedurende eenige maanden door de stad hebben gecirculeerd, en niet zijn opgehaald of terug gegeven, worden beleefd doch dringend verzocht die zoo spoe dig mogelijk met inhoud, te bezorgen bij me vrouw Scheffers, Lange Haven 124, alhier. BijK. b. van 19dezerisdeheerP. J. Dobbelaar alhier benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Brielle. B ij K. B. v a n 19 d e z e r z ij n b e n o e m d aan de Rijks-hoogere burgerschool te Schiedam a. met ingang van 1 September tot leeraar W. J. Vollewens tot leerares mei. M. P. Fel- linga b. voor het tijdvak van 1 September 1920 tot 31 Augustus 1921, tot leeraar W. de Bruyn en J. Smit Jr., allen tijdelijk werkzaam aan die school. Bij Kon. besluit van 19 dezer is, voor het tijdvak van 1 September 1920 tot en met 31 Augustus 1921 benoemd tot leeraar van de Rijks-hoogere burgerschool te Schiedam J. M. van der Vlerk, te 's-Gravenhage. Gemengd Nieuws. Koninginnedag. Het is ons aangenaam weer te kunnen mede- deelen dat bewijzen van belangstelling uit de burgerij zijn ontvangen voor de te houden wed strijden bij de viering van den Koninginnedag op Dinsdag a.s. De firma v. d. Meer Schoep heeft 5 taarten beschikbaar gesteld; de firma M. J. Vlug, Singel een groote taart; voorts werden ont vangen 4 twintigjes in de Unieloterij en een zilveren Medaille. Aan het bestuur is overgelaten aan deze ca- deaux een bestemming te geven. Het zou het bestuur der Oranje-vereeniging zeer aangenaam zijn, wanneer zij die voorne mens zijn alsnog cadeaux of medailles voor prijzen beschikbaar te stellen, daarvan even berichf te zenden, hetzij aan den voorzitter den heer G. S. Montfoort (tel: 112), hetzij aan den Secretaris, den heer M. Bijl M.Zn. (tel: 161). J Het bestuur der Oranje-vereeniging verzoekt aan den Schiedamschen handel en de industrie op den Koninginnedag weer aan het personeel in fabriek, kantoor of winkel vrij te geven, opdat die dag voor allen een feestdag zij. R. K. Vacantiekolonic. Het comité der R. K. Vacantiekolonie be richt dat de gehouden bloemendag heeft opge- Uitstapjes met een gemeente auto. In de jongste vergadering van den Gemeenteraad van Apeldoorn vroeg een der leden of er van den gemeentelijken Ford-auto, die onlangs ter beschikking is gesteld van de technische gemeentebedrijven niet eenigszins overvloedig gebruik wordt gemaakt voor de particuliere genoegens van den directeur van dezen dienst. Wethouder Esmeijer antwoordde, dat de ener gieke bedrijven-directeur door middel van den auto al menig voordeeltje voor de gemeente heeft behaald. Toen nu deze ambtenaar tij dens zijn verlof te Heelsum rust moest nemen en toch eenige malen naar Apeldoorn diende te reizen in verband met de verbouwing der gasfabriek, had de wethouder gezegd „Daar is de auto voor". En daar het gemeente wapen en de initalen op den auto den bedrij ven-directeur doornen in het oog waren, heeft de wethouder ook toegestemd, die te laten verwijderen. Wethouder Van Trigt verklaarde destijds tot de aanschaffing van de Ford te hebben mede gewerkt, omdat de bedrijven den wagen noodig ladden. Nu echter de directeur na verwijde ring van het wapen tijdens zijn verlof in den gemeente-auto het land doorkruist, van welken toer allicht de kosten gedeeltelijk ten laste der gemeente komen, is hij van die welwillendheid genezen. De auto, waarmee ook de zoon van den directeur al eens een motorrijder heeft om vergereden, is er voor de bedrijven, niet voor den directeur. De Raad mag zich wel twee maal bedenken, alvorens weer een dergelyk besluit te nemen, afgezien van het feit, nat men van een dergelijk hoogstaand ambtenaar zulke dingen niet zou verwachten. Muntgasmeterpenningen. De „Tel." meldt Eenige weken geleden heeft de Raad te Am sterdam besloten tot de aanschaffing van alu minium penningen voor de muntgas-meters, ter vervanging van de 21/, cent-stukken. De directeur der Gemeente-Gasfabrieken heeft arfn de Rijksmunt te Utrecht en aan de firma Be geer prijsopgave verzocht voor de vervaardi ging van de benoodigde penningen. De Rijks munt die ook aan Rotterdam dergelijke pen ningen heeft geleverd, heeft een offerte gedaan, die minstens 30.000 hooger was, dan die der firma Begeer. Na het noodige overleg werd aan laatstgenoemde de levering opgedragen. De Oostenrijksche Munt zou zich belasten met de fabricage, terwijl de firma Begeer het model door haar modelleurs liet ontwerpen. Door een toeval kreeg de muntmeter te Utrecht de prijs- noteering te hooren van de firma Begeer. Welke geheimzinnige machinaties hierbij ge werkt hebben, is ons onbekend. Doch zeker is, dat de Rijksmunt thans een offerte heeft ge daan, die veel lager is dan die van Begeer. De afdoening dezer aangelegenheid is thans in handen van gesteld v. d. wethouder der Ge meentebedrijven. Zijn wij goed ingelicht, dan zal waarschijnlijk getracht worden een accoord aan te gaan met de firma Begeer ter annulee ring der levering onder vergoeding der reeds gemaakte kosten. De speelkaarten-belasting. Deze week is door de rijkskommiezen tegen een groot aantal koffiehuizenhouders te Gorinchem proces verbaal opgemaakt wegens het in hun gelag kamers voorradig hebben van speelkaarten, die voor de belasting ongestempeld waren. Ongelukken. Dinsdagmiddag te 6 uur is te Zaandam op het stationsemplacement de rangeerder Lmgbeek, die tusschen twee wagens van een goederentrein uitkwam, door een op het volgend spoor passeerende losse machine gegrepen. Hij werd met zware kwetsuren aan net hoofd en verbrijzeld rechterbeen opgenomen en per automobiel naar het gebouw van den Ge neeskundigen dienst vervoerd, waar hij enkele uren na aankomst zonder bij kennis te zijn ge komen, overleed. Lingbeek laat een vrouw en een kind na. Wraakneming. Van den rijksveld wachter R. de Vries te Olterterp (Fr.) heeft men bij nacht tien korven met bijen in het water geworpen, die verloren gingen. Het betreft hier lage wraakneming.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1920 | | pagina 2